MY.UAНовини
Наталія Нагорна: Ось я стою на Курщині та цитую Бандеру. Здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути
Наталія Нагорна: Ось я стою на Курщині та цитую Бандеру. Здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути

Наталія Нагорна: Ось я стою на Курщині та цитую Бандеру. Здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути

Журналістка ТСН розповіла, як вона працювала в Суджі.

«Детектор медіа» вже опитав колег, які працювали в Суджі на Курщині. Тепер ми публікуємо розповідь Наталі Нагорної, журналістки ТСН, яка зробила перший телевізійний репортаж із російської області, в який триває українська військова операція.

— Ми кілька днів писали різні запити, заявки й насправді не знали, чи зможемо заїхати до Суджі. Звісно, що там були військові, яких ми знаємо, ми намагалися домовитися, щоб заїхати на Курщину навіть без дозволу. Але не хотіли підставити людей, аби не розкрити якісь деталі, які на той момент, можливо, були критичними для виконання цієї операції. Тому наші продюсери, здається, всі відомства закидали цими запитами з проханнями допустити нас туди. Я постійно тероризувала своє керівництво, що мені потрібно туди поїхати. Мені казали, що нас туди не пустять. Але у мене було внутрішнє відчуття, що нам вдасться.

Нас супроводжували оборонці — назвемо їх так, узагальнено, тому що я спитала, як їх називати, і вони так назвалися — «оборонці України». Ми поїхали броньованим автомобілем, супроводжували перший гуманітарний вантаж, який туди їхав. Я розумію, що у людей багато було питань, чому росіянам везуть гуманітарні вантажі в той час, коли наших лишали у підвалах, під обстрілами — і росіяни їм не допомагали. Але в мене такого питання не виникало. Я розуміла, що є Женевські конвенції, яких Україна дотримується. Якщо ми хочемо, щоб нас сприймали у світовій спільноті, продовжували надалі давати зброю, нам потрібно це робити. А не мститися людям, які сидять у підвалі в Курській області. Тому військові й інші люди мали роздавати гуманітарну допомогу. І перше місце, в яке ми їхали, — це укриття та підвали, де переховувалися люди.

Перед виїздом я запитала у свого оператора Ігоря Сірого: «Ти боїшся?». Він відповів: «Знаєш, у мене відчуття, наче ми їдемо з гуманітарною допомогою в Часів Яр». Тобто з нами будуть люди, які знають дорогу, знають, куди нас вивезти у випадку, якщо щось станеться. Тому це було не страшно.

Якби ми поїхали самі, то могла б виникнути проблема. Умовно кажучи, поранений журналіст — це одразу проблема для військових. Треба довезти його до якогось стабілізаційного пункту, щоб його перемотали. Треба знати шляхи, якими можна відійти тощо. Тому, можна сказати, мені пощастило потрапити в Суджу як людині обережній. Не кажу, що сама поїздка в Суджу — це якесь щастя. Але перед поїздкою, коли почула про початок операції на Курщині, я подумала: «Війна переноситься на територію противника — як це круто насправді! Це можливість якоїсь сатисфакції. Війна проти нас не має бути обов’язково на нашій території».

Коли я ще не знала, що туди поїду, у мене було якесь піднесення, як і у багатьох, мабуть — наші йдуть в наступ. Наші беруть в полон російських солдатів. Тому що в мене, як і в багатьох інших людей, теж є друзі, знайомі, які зараз у полоні — і я розумію, що нам потрібен обмінний фонд. Це не могло не надихати, скажімо так. Але коли я переїхала цей кордон, то це відчуття кудись поділося. Тобто я не можу сказати, що я була щасливою. Жодна людина не може радіти, коли бачить голодних немитих людей у підвалі. Я думала, що це буде помстою за всі наші біди та страждання, але це було по-іншому.

У мене було багато здивувань в Суджі. Коли ти бачиш Леніна, червоні прапори з серпами, виникає дивне відчуття, наче тебе повернули в минуле, яке могло бути лише в кіно. А тепер ти бачиш це. І ти думаєш: «Це реальний світ? Чи декорації? Навіщо на російському МНС прапор із серпом і молотом?».

Але відчуття реваншу в мене не виникло. Я ненавиджу війну як явище. Я розумію, що окупанти вони, а не ми, але я б хотіла, щоб усю силу покарання на собі відчули ті, хто цю війну почав. Звісно, там були люди, які цю війну підтримували. Коли я запитувала їх, за кого вони голосували, — звісно, вони голосували за Путіна. Вони намагалися мені постійно розповісти, які ми «братні народи» — але не моїм завданням було розповісти їм, що, вибачте, вже ні.

До речі, була одна технічна проблема з цим репортажем: ми планували пряме ввімкнення, тобто заїхати та вийти з Суджі в прямий ефір. Але там, де ми були, старлінки вже не працювали й не було технічної можливості перегнати відео. Тому ми повернулися в Суми, записали сюжет і вийшли в прямий ефір. Я в ефірі сказала, що ми повернулися та перебуваємо в Сумах, але потім мені все одно закидали, що насправді я не в Суджі була, а в Сумах.

Є фотографія, яка вже стала мемом — де я посміхаюся на тлі спаленої техніки. Мене потім люди в Україні зустрічали на вулиці й питали: «А можете посміхнутися так, як на тому фото?» Ця колона рухалася в бік українського кордону, і я справді зраділа — тому що це означає, що ці снаряди не полетіли по нашій території, по наших людях. Після сюжету зі мною на вулиці почали фотографуватися підлітки, які зазвичай не так щоб дивляться новини. Та й зараз до мене на вулиці підходять люди й питають: «А що там у Суджі?».

Я насправді не збиралася самостверджуватися тим, що була в Суджі, — не мало значення, хто першим там буде. Для мене було важливим зробити те, що колись не вдалося зробити в Херсоні — зафіксувати історичний момент, зафіксувати те, як саме відбувалася операція. Я навіть довго не могла зрозуміти, якою фразою почати. Спочатку думала почати, як у молитві українського націоналіста: «Щоб помстити ганьбу неволі…». Потім думала, що першими будуть слова: «Я не можу в це повірити». Але коли ми були там, я вже була переконана в тому, що це реальність і це можливо. Тому, коли ми стояли біля цієї таблички «Суджа» (до речі, я просила мені таку знайти, і їх уже не було, лише потім мені передали таку), — то я сказала: «Ніщо не зупинить ідею, час якої настав». Це якось само вийшло. І я подумала: «Ось я стою на Курщині й цитую Бандеру». В той момент мені здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути.

Важливим для мене також було не стільки заїхати в Суджу, скільки поговорити з нашими військовими, які брали участь у цій операції, з командирами, які приймали рішення. Ми записали начальника штабу, командира батальйону, який одним із перших заходив на Курщину. Мені було важливо почути в цьому інтерв’ю, наскільки війська були забезпечені, наскільки самі вірили в цю операцію, наскільки складно це було. І було важливо, щоб це інтерв’ю було записане не через місяць, а одразу, в моменті. Так, ми не все дали в ефір, ми не можемо розголошувати деталі, операція ще триває, але важливо було зробити це одразу. Інтерв’ю з комбатом, яке ще не побачило світ (скоріш за все, ми опублікуємо його вже після закінчення операції), містить усі деталі: як планували операцію, як вони налаштовувалися, як вдалося зайти, як воювати без зв’язку. Це має зберегтися для історії. Зараз ми розуміємо, що багато в чому ця операція вдалася завдяки секретності та відсутності розголосу. Колись ми все це оприлюднимо.

Працювати було дуже складно — не через кількість авіабомб. Ми затрималися, наприклад, на 15 хвилин — і саме в цей час у те місце, де ми мали опинитися, прилетіла авіабомба. Через затримку нам пощастило.

Що стосується розмов із військовополоненими. З 2016 року я не записую інтерв’ю з російськими військовополоненими — через те, що я не впевнена в тому, що вони можуть щось сказати. Ті, хто опинився в полоні, намагаються вижити й не зацікавлені в тому, щоб сказати правду. Доносити їхні наративи, пропаганду я теж не бачу сенсу. А ще в такому спілкуванні дуже важливо для мене зберегти гідність і не допитувати їх — для цього є інші люди, для мене це неприйнятне. Цього разу я зробила виняток. Напевне, мене можуть за це засудити, але я вкрай ввічливо запитувала їх про інтерв’ю.

Тож спочатку я поговорила з майором, про якого мені сказали, що він не дуже балакучий. Але він раптом закричав: «Женщина, красивая женщина!» І потім говорив, говорив — ми спілкувалися сім хвилин, тому що потім прилетів розвідувальний безпілотник і нас військові попросили припинити інтерв’ю. Потім ми спілкувалися зі строковиками, з контрактниками. Строковики — хлопці 18-19 років, казали, що пішли воювати, щоб була довідка, що вони пройшли службу. Вони навіть за Путіна не встигли проголосувати ще. Я не виправдовую їх, просто це факт. Мені важливо було показати, що тепер у нас є обмінний фонд, і люди, які в полоні перебувають два, два з половиною роки, мають надію зараз бути обміняними. Ці строковики теж були впевнені, що їх обміняють, казали: «Навіщо нас тримати, нас мають обміняти, ми ж строковики». Довелося сказати їм, що, наприклад, на Чорнобильській АЕС у нас теж були строковики, і їх тримали в полоні по два роки. Кожного з них я запитувала, чи думають вони, що їхні матері будуть за них боротися. Вони відповідали, що може, напишуть якусь заяву. Але на мітинг не вийдуть — «у нас так не прийнято», казали. Я не можу сказати, що це було приємно, розмовляти з ними — просто було потрібно зробити й цю роботу. І все. Ми потім із колегами розмовляли, то з’ясували, що відчуття такі ж: коли повертаєшся в Україну з Суджі, хочеться помитися. Хочеться бути якомога далі від цього, щоб не жити таким життям. З Леніним і червоними прапорами.

Титульне фото: Наталія Нагорна/ТСН

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
війнаопитування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Олена Мозгова замилувала фото з трьома доньками та довела до сліз публічною обіцянкою
TSN
2025-05-11T19:27:06Z
Гурт Ziferblat показав образи від українських брендів на відкритті «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T19:18:42Z
Мамулю, не переживай, я поїв, – Зеленський зворушливо згадав маму у зверненні
24tv
2025-05-11T19:06:32Z
Ембер Герд стала мамою вдруге: у актриси народилися близнюки
Фокус
2025-05-11T18:57:09Z
Ольга Сумська "послала" підписника після коментаря про доньок: "Провокуєте"
GlavRed
2025-05-11T18:27:27Z
"Виховали зірок": як виглядали мама Каменських, Горбунова та інших знаменитостей у молодості
24tv
2025-05-11T17:21:13Z
У Львові відбулося інклюзивне модне шоу
УкраинФорм
2025-05-11T16:27:46Z
"У неї чудове усе": представниця Польщі на Євробаченні 2025 назвала улюблену українську співачку
24tv
2025-05-11T16:24:24Z
Невловимий Умка. Чим «прославився» злодій у законі з Дніпра, який тісно дружить з силовиками та суддями
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T19:45:56Z
Трамп оголосив про великий прогрес на торгових переговорах США і Китаю
iPress
2025-05-11T19:40:43Z
Для нас це добре: чи зацікавлений Путін зустрітися із Зеленським 15 травня у Стамбулі
24tv
2025-05-11T19:36:35Z
Обговорюватиме закінчення війни: держсекретар США Марко Рубіо відвідає Туреччину
24tv
2025-05-11T19:03:39Z
Готуються хороші рішення на підтримку України - Зеленський
УкраинФорм
2025-05-11T19:01:36Z
Армія РФ завдала авіаційного удару по Синельниківському району Дніпропетровщини, є поранені
УкраинФорм
2025-05-11T19:00:05Z
Британці готуються до відновлення авіарейсів в Україну після припинення вогню, – Стармер
24tv
2025-05-11T18:54:04Z
Трамп прийме у подарунок від Катару "літаючий палац" за 400 млн доларів— ABC
ZN UA
2025-05-11T18:42:16Z
Історик: На Німеччину чекає нове коло переосмислення Другої світової та позбавлення страху перед Росією
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T18:36:29Z
Посолка Канади зробила символічне тату на підтримку України
24tv
2025-05-11T19:45:20Z
Скандал довкола будівництва головного військового цвинтаря. Влада лише тепер готує архітектурний конкурс
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T19:45:09Z
Україна стоїть тільки завдяки сину чи дочці чиєїсь матері - Буданов
Политека
2025-05-11T19:40:45Z
Робота для пенсіонерів у Полтаві: кому обіцяють зарплату від 15 000 тисяч
Политека
2025-05-11T19:31:52Z
Нацгвардійці знищили російський ЗРК «Тор-М2» на півдні
УкраинФорм
2025-05-11T19:24:15Z
Українцям загрожує депортація з Польщі: за що можуть вигнати навіть "легальних" переселенців
Хвиля
2025-05-11T19:00:25Z
Робота для пенсіонерів в Полтаві: перелік привабливих вакансій від 10 000 гривен
Политека
2025-05-11T18:31:34Z
Не те, про що вони мріяли, – Маломуж оцінив боєздатність російської техніки на параді в Москві
24tv
2025-05-11T18:15:31Z
Який термін дії рішення ВЛК та коли доведеться проходити повторно
24tv
2025-05-11T17:48:28Z
Полум'я заввишки 25 метрів: у Сибіру епічно завалилась нафтова вишка
24tv
2025-05-11T19:09:32Z
Внаслідок ворожих атак по Харківщині постраждали п’ятеро мирних мешканців
Мій Харків
2025-05-11T18:51:17Z
У Росії горять сотні тисяч гектарів лісу: винною знову зробили Україну
Telegraf
2025-05-11T17:42:50Z
Бив у живіт, озираючись по сторонах: у Харкові – новий скандал за участі співробітника ТЦК
24tv
2025-05-11T17:27:44Z
На Харківщині російський дрон поцілив в автомобіль, поранене подружжя
УкраинФорм
2025-05-11T17:19:05Z
На Херсонщині чоловік підірвався на міні
УкраинФорм
2025-05-11T16:19:26Z
Росіяни летіли з Індії додому два дні – літак спершу горів, а потім потрапив під обстріл
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T15:36:38Z
індійські шлюзи на річці Чинаб викликали нову напругу між Індією та Пакистаном
360ua.news
2025-05-11T15:30:38Z
"Усе почалося через невдале залицяння": нові деталі розстрілу військового і його тещі під Києвом
24tv
2025-05-11T14:54:42Z
Чоловік живе на одному тостовому хлібі: рідкісне захворювання не дає йому їсти інші продукти
Фокус
2025-05-11T19:21:14Z
У Солом'янському районі Києва - спалах гепатиту А
УкраинФорм
2025-05-11T19:21:12Z
Як сон голяка впливає на артеріальний тиск
Gazeta UA
2025-05-11T18:24:05Z
Виявили фактор у побуті, який може спричиняти безсоння подібно до кофеїну
24tv
2025-05-11T17:33:35Z
Пластик може порушувати ваш біологічний годинник
360ua.news
2025-05-11T17:28:11Z
Волосся більше випадати не буде: 5 звичок, яких треба позбутися
24tv
2025-05-11T17:12:15Z
Що відбувається з тілом, якщо регулярно вживати оливкову олію: пояснення вчених
ТСН
2025-05-11T16:48:13Z
"Проклята група": чому покоління X є найнещаснішим, — ЗМІ
Фокус
2025-05-11T12:15:33Z
Чому варто змінювати постільну білизну кожного тижня?
360ua.news
2025-05-11T12:03:32Z
Скільки насправді отримує український працівник після вирахування податків
360ua.news
2025-05-11T19:15:38Z
Літр "селянського" вже по 67 грн: супермаркети різко змінили цінники на сир, йогурт та кефір
Знай
2025-05-11T19:12:16Z
У чиїй власності земля, на якій стоїть приватний будинок
24tv
2025-05-11T19:06:47Z
Лідер Європи на енергетичному ринку: яка країна має найбільші запаси нафти
24tv
2025-05-11T19:06:24Z
Субсидії на комунальні послуги для ВПО: як отримати в Одеській області
Политека
2025-05-11T19:01:34Z
Комуналка "з'їдатиме" відчутно менше грошей: як заощадити тисячі гривень
Знай
2025-05-11T18:12:55Z
В Україні за квітень виключили з реєстрів 13 небанківських фінансових установ
УкраинФорм
2025-05-11T17:40:57Z
Вода щогодини та тарифи як у Польщі: українців можуть перевести на погодинне водопостачання
Хвиля
2025-05-11T17:30:29Z
Українців стривожили податком на пенсію: кому доведеться платити
Знай
2025-05-11T17:30:17Z
У Рильську, ймовірно, стався приліт по місцю дислокації окупантів, – ЗМІ
24tv
2025-05-11T19:30:53Z
У районі міста Рені на Одещині відчули землетрус
24tv
2025-05-11T19:30:15Z
Пішли на штурм, а опинилися у полоні: як один український захисник взяв у полон 4 окупантів
24tv
2025-05-11T19:12:23Z
У Києві та низці областей лунає повітряна тривога: що летить
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T18:54:39Z
У Кривому Розі розпочали ремонт п’ятиповерхівки, яку торік зруйнували російські дрони
УкраинФорм
2025-05-11T18:51:58Z
Вночі синоптики прогнозують заморозки до -3 градусів
Комсомольская правда
2025-05-11T18:37:32Z
Ворог накопичується на Куп'янському та активізувався на Лиманському напрямках: де ЗСУ складно
24tv
2025-05-11T18:36:49Z
"Вріже" 5-градусний мороз: у яких регіонах будуть дощі та сніг
GlavRed
2025-05-11T18:27:49Z
На війні загинув криворізький стендап-комік Дмитро Скрипник
УкраинФорм
2025-05-11T18:19:30Z
У спеку краще забрати з машини: 10 речей не варто лишати в салоні
GlavRed
2025-05-11T19:27:35Z
Ford готує нову модель позашляховика Bronco
360ua.news
2025-05-11T18:30:42Z
Цей чоловік виставив авто на аукціон без резерву і тепер шаленіє
Топ Жир
2025-05-11T17:45:51Z
Австралійці віддають старі Mazda за нові Tesla
360ua.news
2025-05-11T17:00:04Z
Європа проти старих дизелів: готується масштабна екологічна реформа
360ua.news
2025-05-11T15:03:25Z
Ми протестували цей китайський позашляховик, і він постійно попереджав про безпеку
Топ Жир
2025-05-11T15:03:03Z
Автоексперти розповіли, коли вони ніколи не миють автомобілі
24tv
2025-05-11T14:39:26Z
Капсула часу за $800 000: виявлено рідкісний 11-річний Mercedes без пробігу
Фокус
2025-05-11T12:27:55Z
Ви зможете їздити на цьому літаючому авто на роботу, а вже наступного року – летіти ним додому
Топ Жир
2025-05-11T12:15:26Z
Як повний місяць у травні вплине на кожен знак Зодіаку: астролог спрогнозував поворотні моменти
24tv
2025-05-11T19:36:11Z
Порада на мільйон: як помити вікна від розводів й відлякати павуків
24tv
2025-05-11T18:54:19Z
Топ-10 ідей для бізнесу, який може відкрити дівчина
24tv
2025-05-11T18:48:42Z
Гнилий урожай забезпечено: чим у жодному разі не можна поливати рослини
Telegraf
2025-05-11T18:42:32Z
Ніколи не садіть їх поряд з трояндами: ці 5 рослин погублять цвітіння
24tv
2025-05-11T17:57:35Z
Це печиво готували всі бабусі: рецепт м'якого печива на сметані, що поверне у дитинство
24tv
2025-05-11T17:06:02Z
Не підійдуть на кілометр: як позбутися від мурах за допомогою гущі
24tv
2025-05-11T16:54:44Z
Як приготувати запашні шоколадні млинці: рецепт від фудблогера
Gazeta UA
2025-05-11T16:45:38Z
Містичні місця в Україні, де кров застигає у жилах
24tv
2025-05-11T16:09:46Z
Українські розробники представили новий мобільний роботизований комплекс Змій
InternetUA
2025-05-11T19:22:52Z
Як помити мультипіч за кілька хвилин: копійчаний лайфхак
GlavRed
2025-05-11T18:27:19Z
5 важливих плюсів кнопкового телефону перед смартфоном
InternetUA
2025-05-11T18:22:35Z
Острів-привид біля Шотландії: моторошна історія біологічного полігону
360ua.news
2025-05-11T18:00:29Z
Радянський космічний корабель упав на Землю після 53 років на орбіті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T17:48:56Z
Що не можна робити з телефоном під час зарядки: 10 небезпечних помилок
InternetUA
2025-05-11T16:55:50Z
У Galaxy Watch 8 можуть внести дві помітні зміни у дизайн
InternetUA
2025-05-11T16:37:43Z
Криголам «Ноосфера» завершив четвертий антарктичний сезон
УкраинФорм
2025-05-11T15:55:47Z
Новий Папа Римський помічений з Apple Watch під час першої меси
InternetUA
2025-05-11T15:49:01Z
Штутгарт розгромив Аугсбург
Football.ua
2025-05-11T19:37:22Z
Художня гімнастка відмовилась від російського громадянства та представлятиме іншу збірну
24tv
2025-05-11T19:36:30Z
Карпати — Олександрія 2:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-05-11T19:22:53Z
Модрич посів третє місце за кількістю поразок в Ель-Класіко
Football.ua
2025-05-11T19:03:25Z
Збірна України відібралася на Євро-2026 з гандболу
УкраинФорм
2025-05-11T18:55:54Z
Українські дзюдоїсти виграли «золото» та «срібло» на Кубку Європи в Грузії
УкраинФорм
2025-05-11T18:51:18Z
Автогол приніс Атлетіку перемогу над Алавесом
Football.ua
2025-05-11T18:46:44Z
Мбаппе побив рекорд Саморано: 39 голів у дебютному сезоні за Реал
Football.ua
2025-05-11T18:39:12Z
Анчелотті пояснив поразку Реала від Барселони
Football.ua
2025-05-11T18:37:21Z