MY.UAНовини
Наталія Нагорна: Ось я стою на Курщині та цитую Бандеру. Здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути
Наталія Нагорна: Ось я стою на Курщині та цитую Бандеру. Здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути

Наталія Нагорна: Ось я стою на Курщині та цитую Бандеру. Здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути

Журналістка ТСН розповіла, як вона працювала в Суджі.

«Детектор медіа» вже опитав колег, які працювали в Суджі на Курщині. Тепер ми публікуємо розповідь Наталі Нагорної, журналістки ТСН, яка зробила перший телевізійний репортаж із російської області, в який триває українська військова операція.

— Ми кілька днів писали різні запити, заявки й насправді не знали, чи зможемо заїхати до Суджі. Звісно, що там були військові, яких ми знаємо, ми намагалися домовитися, щоб заїхати на Курщину навіть без дозволу. Але не хотіли підставити людей, аби не розкрити якісь деталі, які на той момент, можливо, були критичними для виконання цієї операції. Тому наші продюсери, здається, всі відомства закидали цими запитами з проханнями допустити нас туди. Я постійно тероризувала своє керівництво, що мені потрібно туди поїхати. Мені казали, що нас туди не пустять. Але у мене було внутрішнє відчуття, що нам вдасться.

Нас супроводжували оборонці — назвемо їх так, узагальнено, тому що я спитала, як їх називати, і вони так назвалися — «оборонці України». Ми поїхали броньованим автомобілем, супроводжували перший гуманітарний вантаж, який туди їхав. Я розумію, що у людей багато було питань, чому росіянам везуть гуманітарні вантажі в той час, коли наших лишали у підвалах, під обстрілами — і росіяни їм не допомагали. Але в мене такого питання не виникало. Я розуміла, що є Женевські конвенції, яких Україна дотримується. Якщо ми хочемо, щоб нас сприймали у світовій спільноті, продовжували надалі давати зброю, нам потрібно це робити. А не мститися людям, які сидять у підвалі в Курській області. Тому військові й інші люди мали роздавати гуманітарну допомогу. І перше місце, в яке ми їхали, — це укриття та підвали, де переховувалися люди.

Перед виїздом я запитала у свого оператора Ігоря Сірого: «Ти боїшся?». Він відповів: «Знаєш, у мене відчуття, наче ми їдемо з гуманітарною допомогою в Часів Яр». Тобто з нами будуть люди, які знають дорогу, знають, куди нас вивезти у випадку, якщо щось станеться. Тому це було не страшно.

Якби ми поїхали самі, то могла б виникнути проблема. Умовно кажучи, поранений журналіст — це одразу проблема для військових. Треба довезти його до якогось стабілізаційного пункту, щоб його перемотали. Треба знати шляхи, якими можна відійти тощо. Тому, можна сказати, мені пощастило потрапити в Суджу як людині обережній. Не кажу, що сама поїздка в Суджу — це якесь щастя. Але перед поїздкою, коли почула про початок операції на Курщині, я подумала: «Війна переноситься на територію противника — як це круто насправді! Це можливість якоїсь сатисфакції. Війна проти нас не має бути обов’язково на нашій території».

Коли я ще не знала, що туди поїду, у мене було якесь піднесення, як і у багатьох, мабуть — наші йдуть в наступ. Наші беруть в полон російських солдатів. Тому що в мене, як і в багатьох інших людей, теж є друзі, знайомі, які зараз у полоні — і я розумію, що нам потрібен обмінний фонд. Це не могло не надихати, скажімо так. Але коли я переїхала цей кордон, то це відчуття кудись поділося. Тобто я не можу сказати, що я була щасливою. Жодна людина не може радіти, коли бачить голодних немитих людей у підвалі. Я думала, що це буде помстою за всі наші біди та страждання, але це було по-іншому.

У мене було багато здивувань в Суджі. Коли ти бачиш Леніна, червоні прапори з серпами, виникає дивне відчуття, наче тебе повернули в минуле, яке могло бути лише в кіно. А тепер ти бачиш це. І ти думаєш: «Це реальний світ? Чи декорації? Навіщо на російському МНС прапор із серпом і молотом?».

Але відчуття реваншу в мене не виникло. Я ненавиджу війну як явище. Я розумію, що окупанти вони, а не ми, але я б хотіла, щоб усю силу покарання на собі відчули ті, хто цю війну почав. Звісно, там були люди, які цю війну підтримували. Коли я запитувала їх, за кого вони голосували, — звісно, вони голосували за Путіна. Вони намагалися мені постійно розповісти, які ми «братні народи» — але не моїм завданням було розповісти їм, що, вибачте, вже ні.

До речі, була одна технічна проблема з цим репортажем: ми планували пряме ввімкнення, тобто заїхати та вийти з Суджі в прямий ефір. Але там, де ми були, старлінки вже не працювали й не було технічної можливості перегнати відео. Тому ми повернулися в Суми, записали сюжет і вийшли в прямий ефір. Я в ефірі сказала, що ми повернулися та перебуваємо в Сумах, але потім мені все одно закидали, що насправді я не в Суджі була, а в Сумах.

Є фотографія, яка вже стала мемом — де я посміхаюся на тлі спаленої техніки. Мене потім люди в Україні зустрічали на вулиці й питали: «А можете посміхнутися так, як на тому фото?» Ця колона рухалася в бік українського кордону, і я справді зраділа — тому що це означає, що ці снаряди не полетіли по нашій території, по наших людях. Після сюжету зі мною на вулиці почали фотографуватися підлітки, які зазвичай не так щоб дивляться новини. Та й зараз до мене на вулиці підходять люди й питають: «А що там у Суджі?».

Я насправді не збиралася самостверджуватися тим, що була в Суджі, — не мало значення, хто першим там буде. Для мене було важливим зробити те, що колись не вдалося зробити в Херсоні — зафіксувати історичний момент, зафіксувати те, як саме відбувалася операція. Я навіть довго не могла зрозуміти, якою фразою почати. Спочатку думала почати, як у молитві українського націоналіста: «Щоб помстити ганьбу неволі…». Потім думала, що першими будуть слова: «Я не можу в це повірити». Але коли ми були там, я вже була переконана в тому, що це реальність і це можливо. Тому, коли ми стояли біля цієї таблички «Суджа» (до речі, я просила мені таку знайти, і їх уже не було, лише потім мені передали таку), — то я сказала: «Ніщо не зупинить ідею, час якої настав». Це якось само вийшло. І я подумала: «Ось я стою на Курщині й цитую Бандеру». В той момент мені здалося, що більш доречного місця для цього просто не може бути.

Важливим для мене також було не стільки заїхати в Суджу, скільки поговорити з нашими військовими, які брали участь у цій операції, з командирами, які приймали рішення. Ми записали начальника штабу, командира батальйону, який одним із перших заходив на Курщину. Мені було важливо почути в цьому інтерв’ю, наскільки війська були забезпечені, наскільки самі вірили в цю операцію, наскільки складно це було. І було важливо, щоб це інтерв’ю було записане не через місяць, а одразу, в моменті. Так, ми не все дали в ефір, ми не можемо розголошувати деталі, операція ще триває, але важливо було зробити це одразу. Інтерв’ю з комбатом, яке ще не побачило світ (скоріш за все, ми опублікуємо його вже після закінчення операції), містить усі деталі: як планували операцію, як вони налаштовувалися, як вдалося зайти, як воювати без зв’язку. Це має зберегтися для історії. Зараз ми розуміємо, що багато в чому ця операція вдалася завдяки секретності та відсутності розголосу. Колись ми все це оприлюднимо.

Працювати було дуже складно — не через кількість авіабомб. Ми затрималися, наприклад, на 15 хвилин — і саме в цей час у те місце, де ми мали опинитися, прилетіла авіабомба. Через затримку нам пощастило.

Що стосується розмов із військовополоненими. З 2016 року я не записую інтерв’ю з російськими військовополоненими — через те, що я не впевнена в тому, що вони можуть щось сказати. Ті, хто опинився в полоні, намагаються вижити й не зацікавлені в тому, щоб сказати правду. Доносити їхні наративи, пропаганду я теж не бачу сенсу. А ще в такому спілкуванні дуже важливо для мене зберегти гідність і не допитувати їх — для цього є інші люди, для мене це неприйнятне. Цього разу я зробила виняток. Напевне, мене можуть за це засудити, але я вкрай ввічливо запитувала їх про інтерв’ю.

Тож спочатку я поговорила з майором, про якого мені сказали, що він не дуже балакучий. Але він раптом закричав: «Женщина, красивая женщина!» І потім говорив, говорив — ми спілкувалися сім хвилин, тому що потім прилетів розвідувальний безпілотник і нас військові попросили припинити інтерв’ю. Потім ми спілкувалися зі строковиками, з контрактниками. Строковики — хлопці 18-19 років, казали, що пішли воювати, щоб була довідка, що вони пройшли службу. Вони навіть за Путіна не встигли проголосувати ще. Я не виправдовую їх, просто це факт. Мені важливо було показати, що тепер у нас є обмінний фонд, і люди, які в полоні перебувають два, два з половиною роки, мають надію зараз бути обміняними. Ці строковики теж були впевнені, що їх обміняють, казали: «Навіщо нас тримати, нас мають обміняти, ми ж строковики». Довелося сказати їм, що, наприклад, на Чорнобильській АЕС у нас теж були строковики, і їх тримали в полоні по два роки. Кожного з них я запитувала, чи думають вони, що їхні матері будуть за них боротися. Вони відповідали, що може, напишуть якусь заяву. Але на мітинг не вийдуть — «у нас так не прийнято», казали. Я не можу сказати, що це було приємно, розмовляти з ними — просто було потрібно зробити й цю роботу. І все. Ми потім із колегами розмовляли, то з’ясували, що відчуття такі ж: коли повертаєшся в Україну з Суджі, хочеться помитися. Хочеться бути якомога далі від цього, щоб не жити таким життям. З Леніним і червоними прапорами.

Титульне фото: Наталія Нагорна/ТСН

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
війнаопитування
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Даже наличные не скроешь: Нацбанк возьмет под контроль каждую копейку
Знай
2025-07-18T03:36:29Z
Дефицит хлеба в Киеве: когда ждать рекордного роста цен
Политека
2025-07-17T20:00:12Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Трамп может "поставить на колени" Путина и закончить войну: заявление Зеленского
Comments UA
2025-07-17T15:51:59Z
Итоги 17.07: Расстрел на полигоне и новый Кабмин
Корреспондент
2025-07-18T04:03:29Z
Эскалация конфликта в Сирии: ООН созвала Совбез
Корреспондент
2025-07-18T03:57:36Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Даже если с собственного огорода: как правильно мыть овощи, чтобы не отравиться
Знай
2025-07-17T20:51:16Z
Лето, жара и стройная фигура: как худеть в зной с кайфом, а не с насилием над собой
Знай
2025-07-17T18:51:56Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
РФ попала в жилой сектор Чугуева: есть раненые
Корреспондент
2025-07-18T04:06:01Z
ВСУ продвинулись на Покровском направлении - ISW
Корреспондент
2025-07-18T03:51:13Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Норм или стрем: брать деньги у мужа за домашнюю работу
Comments UA
2025-07-17T21:57:44Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Мама 5-летнего Кирилла, которого три дня искали в лесу: Я научилась спать 15 минут в сутки
Комсомольская правда
2025-07-18T04:04:32Z
Какой церковный праздник 18 июля: главные приметы и запреты дня
Comments UA
2025-07-18T04:03:49Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
В Черкассах тренер проиграла в казино 1,35 млн грн, собранных на поездку детей в Грузию
Фокус
2025-07-17T20:57:44Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Без гостей, платья и лишнего шума: дочь Оли Поляковой сыграла тайную свадьбу – кто избранник
Знай
2025-07-18T03:51:20Z
Им стоит сделать ребут: Трейлер фильма «Мортал Комбат II»
GameMag
2025-07-17T23:10:08Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Успеете приготовить к приезду гостей: рецепт домашних конфет "Тирамису" за 10 минут
Telegraf
2025-07-18T03:18:28Z
Люди с высоким IQ не делают этого: три привычки, которые сознательно избегают
Gazeta UA
2025-07-17T21:39:14Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ночь в РФ снова прошли под звуки взрывов: что произошло
Comments UA
2025-07-18T04:03:45Z
Атака дронов на Запорожский район: возникли пожары, ранен мужчина
Новости Украины
2025-07-18T03:51:15Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Экс-защитник Барселоны снова будет играть в Ла Лиге
Корреспондент
2025-07-18T03:27:13Z
Погиб экстремал Феликс Баумгартнер
Gazeta UA
2025-07-18T02:09:18Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Стало известно, с кем сыграет житомирское "Полесье" в Лиге конференций
Gazeta UA
2025-07-18T01:42:49Z
Полузащитник Русенборга пришел развивать свой талант в Манчестер Сити
Корреспондент
2025-07-17T21:39:35Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Українські переробники можуть перейти з соняшнику на ріпак
AgroNews
2025-07-18T04:03:36Z
Федоров: Дія будет отвечать на голосовые запросы
Корреспондент
2025-07-18T00:39:59Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z
Сэкономит немалые деньги: эксперты назвали простой способ устранения царапин на кузове авто
Фокус
2025-07-17T15:36:41Z
General Motors показали электрифицированный седан с запасом хода более 1000 км
Фокус
2025-07-17T13:51:51Z