MY.UAНовини
Сенси Незалежності
Сенси Незалежності

Сенси Незалежності

Сенси Незалежності

33 роки від Акта проголошення незалежності України, шість президентів, дев’ять парламентів, мир і війна створюють історичну відстань, яка дозволяє спробувати осмислити шлях, пройдений за цей час. З нами вже немає багатьох людей, які голосували на референдумі 1991 року, але люди, народжені в незалежній Україні, все ще не становлять більшості населення. Україна стала виразно інакшою і змінилася економічно і соціально, хоча все ще не досягла рівня ВВП 1990 року за більшою частиною метрик, а частка України в світовій економіці за останні 33 роки скоротилася вдвічі. Але Україна — не тільки кількісний, але й якісний феномен. Вона сильна через свою слабкість, її спроможність випливає з досвіду криз.

Невідповідна країна

У світових рейтингах Україна розкидана по всій широті спектра. Таких країн небагато.

Найгірші показники в українських інститутів: правил, процедур та організацій, поставлених наглядати за ними. Українські інститути надійно засіли в другій сотні країн. Це недивно — системи правил в Україні розхристані. Значна частина коріниться в радянській спадщині. Частина відображає творчий пошук «третього шляху» чи багатовекторності ранніх українських адміністрацій. Частина — вже гармонізована з буквою норм ЄС. Але дух посттоталітарних практик міцно висить в атмосфері. Життя в Україні не для слабаків.

На щабель кращі показники — середні порівняно з іншими країнами — інфраструктури. Труби, дроти, дороги, колії, канали чи злітні смуги — десь кращі, десь гірші.

Однак найвищі показники, а деякі з них навіть у першому квартилі, — у різних категорій людського капіталу. Та сама тоталітарна спадщина, яка гальмує розвиток інститутів, робить людей відпірнішими. Батьки щосили намагаються передати естафету навичок виживання і доступу до соціальних ліфтів дітям. Освіта є і системою передачі знань, і статусом, і міфологізованим прагненням подолати силу тяжіння і досягнути кращої долі.

У той час, коли більшість країн світу мають купніші результати, розкиданість українського спектра між культурою та правилами свідчить про незакритий гештальт колоніального досвіду, досі не загоєний і не подоланий.

Світ дивився на Україну через звичну та легше вимірювану інституційну призму і бачив бідну країну з багатьма виразками і болячками, уявляючи за інститутами відповідну інфраструктуру і таких же упосліджених людей. І от декорація готова для когнітивного дисонансу. Бо інституційно неспроможна, поросла корупцією країна має «впасти за три дні», а не падає. Має бути нездатною до швидкої трансформації, а трансформується. Має програвати перед кількісним натиском, а вона витримує за рахунок якісних рішень.

То чому ота Україна вперто зраджує очікуванням і сміє виживати, що з нею не так?

Первородний гріх

Причина розхристаності індикаторів України криється в тому, як саме Україна отримала незалежність. Класичний шлях постколоніального визволення пролягає через виникнення та розвиток національно-визвольного руху, який з часом набуває критичної маси і виборює від метрополії своє право на незалежність, суб'єктність, що зразу формує свої нові порядки денні, порядки в принципі і свої способи наведення порядку. Нові підходи гармонізують людський капітал, ресурси і систему правил, надалі показники будуть у тому самому чи суміжних квартилях.

Та в Україні все було інакше. Незалежність України була проголошена 24 серпня 1991 року Верховною Радою України з комуністичною монобільшістю. Їх було 239. Демократи з «Народної Ради» мали лише 125 голосів. Загалом за рішення про підтримку Акта проголошення незалежності України проголосували 346 депутатів. Проти був один.

Без комуністів незалежність України не могла бути проголосована у тому парламенті. Ні тоді, ні пізніше в тій Верховній Раді, а це скликання допрацювало аж до 1994 року, реформаторські, демократичні чи патріотичні або націоналістичні сили не мали більшості і не входили до коаліцій. 1 грудня 1991 року 90% українців підтвердили Акт проголошення незалежності, втім, тоді ж 61% українців обрали президентом Леоніда Кравчука, який до того, як став головою Верховної Ради, був секретарем з ідеології ЦК Компартії України.

Якби незалежність України відбулася внаслідок перемоги національно-визвольного руху, з перших днів незалежності у фундамент нової держави закладалися б нові принципи врядування. Але весь національно-визвольний рух на президентських виборах не набрав і 30%. Цей рух визрівав, динаміка його поступу була стрімкою, але станом на 1991 рік більшості українців була комфортніша конформність старого ладу. Ці обставини визначили пострадянський, а не новітній характер нової незалежної України. Саме тяглість радянської державної традиції визначила міцне вкорінення радянських практик у новій Україні.

Такі впливи поставили Україну на геть іншу траєкторію розвитку, ніж більшість країн Центральної Європи наприклад. Якщо країни Вишеградського клубу здебільшого пішли у швидкі реформи, які їх швидко привели в НАТО та ЄС, то Україна тривалий час імітувала реформи, подовжуючи соціальну агонію патерналізму. Сформована, за іронічним висловом публіциста Олександра Кривенка, «внаслідок злягання комуністів з націоналістами», Україна тривалий час залишалася простором, який український письменник Юрій Андрухович назвав:

Дезорієнтація на місцевості

Два референдуми 1991 року, два дуже різні результати. 17 березня 70% українців підтримали горбачовську ідею оновленого Союзу. 1 грудня 90% українців заперечили СРСР. Явка виборців на обох референдумах перевищувала 83%, не залишаючи простору для різночитань. Здавалося б, от свідчення того, що більш як половина громадян за дев'ять місяців між референдумами змінили свою думку і впевнено стали на новий шлях. Але, якщо згадати, якою була воля виборців на перших президентських виборах і якою була рання сутність незалежної України, то два референдуми ніяк не стають в опозицію.

Станом на 1991 рік зм'яклий пізньорадянський суспільний договір в Україні міг передбачати соціальну турботу в обмін на відмову від політичної суб'єктності, але він точно не передбачав можливості держави повернутися в іще свіжий у пам'яті сталінський тоталітаризм. Але настрій путчистів із ГКЧП під час спроби перевороту в серпні 1991 року показав, що всередині системи є наділені великими повноваженнями люди, які не зробили висновків з історії СРСР і без докорів сумління готові відновити каток репресій. З погляду багатьох радянських громадян, включно з українцями, це було явним порушенням державою суспільного договору, що тягнуло за собою подальшу делегітимізацію всієї радянської влади. Смертельна загроза для людей більше не могла бути продуктивною умовою жодного суспільного договору.

І українці мітингами у Львові, Києві та інших містах, і москвичі протестами тоді відкинули ГКЧП, але заради якого майбутнього? Того, в якому громадяни активно включені в суспільні процеси і на різних рівнях — від об'єднання співвласників у багатоквартирних будинках до загальнодержавної політики — беруть участь у творенні нової країни? Чи того, який обіцяє повернення в зручне і звичне допутчистське минуле, покращене запобіжником від майбутніх ексцесів? І на першому, і на другому референдумах 1991 року українці підтримали патерналізм і відкинули філософію громадянського активізму, яка в серці сучасної України. Власне патерналізм був настільки важливим для тогочасного українця, що затінити його могло тільки одне — страх смерті.

Цей страх смерті в Україні сьогодні раціоналізований, названий і осмислений через відновлену пам'ять про Голодомор, жорстоку Другу світову, репресії та утиски. В 1991-му він був подавленим і неусвідомленим. Саме тому перше речення преамбули Акта проголошення незалежності каже: «Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року». Це пізніше відновлена пам`ять допоможе згадати, що смертельна небезпека нависала практично весь час існування СРСР. Постгеноцидна свідомість спонукала реагувати тільки на найсильніші подразники.

Текст Акта проголошення незалежності закінчується датою:

24 серпня 1991 року

Це була субота. А український парламент мав відлаштований ритм свого календаря: понеділок — день роботи депутатів у комітетах чи на округах, з вівторка по п'ятницю — пленарні засідання, субота та неділя — вихідні. Путч почався в понеділок, 19 серпня, закінчився у середу, 21 серпня. У четвер, 22 серпня, президія Верховної Ради УРСР указом скликає позачергову сесію Верховної Ради України. Провести її в п'ятницю неможливо — оповіщення депутатів у часи стаціонарних телефонів і необхідність дістатися до Києва потребували часу. Проведення сесії в суботу було б виходом за рамки звичного розпорядку. Наступний день для пленарних засідань — це вівторок, 27 серпня. На той момент у Москві вже оговталися від путчу та відряджали до Києва віцепрезидента Руцького та очільника Санкт-Петербурга Собчака, щоб уперше пригрозити Україні захопленням Криму. Присутність визначених голосів із Росії могла вплинути на тих комуністів, для кого імперський сентимент був важливішим за ідеологію.

Рішення провести засідання 24 серпня теж було ризикованим — воно підкреслювало надзвичайність моменту і додавало стресу в уже напружену атмосферу. Попри тиск багатотисячної демонстрації за незалежність під стінами Ради, всередині зали впродовж засідання настрій кілька разів змінювався і проголошення незалежності конституційною більшістю чи без значущого опору було не гарантованим. Навіть результативне голосування за Акт проголошення незалежності, але із значною опозицією, скажімо, в 30 чи 40 голосів «проти» могло створити простір для появи сепаратистського руху, який створив би умови для подальшої провокації громадянської війни в Україні. Зрештою, навіть усередині «Народної Ради» були розбіжності щодо пріоритетів: заступник голови Верховної Ради демократ Володимир Гриньов наполягав на забороні Компартії перед голосуванням за незалежність, що могло різко змінити мотивацію більшості. І таких подразників вистачало.

Проте українські парламентарії того дня стали втіленням чеснот, які українці їм переважно заперечують. Наявність дисидентів і тих, хто мав досвід опору, дала силу визначеності опозиції, чия політична пропозиція стала основною. Присутність в опозиції вчорашніх номенклатурників забезпечила розуміння опонентів і вільне володіння процедурою. Відомі письменники стали переговорниками між таборами та нейтральними речниками, які не дратували табору комуністів. «Ви нічим не ризикуєте, це все одно ваша країна, ви її контролюєте», — звучав позитивний посил 24 серпня 1991 року до комуністів. «Не налякайте комуністів, зараз незалежна країна — це лише символи, але за якийсь час вони наберуть ваги і стануть важливими», — продовжувався він у бік кількох більш радикально налаштованих націоналістів. «Це початок демократичного процесу, він одного дня приведе до свободи», — продовжували свою лінію аргументів демократи. Це був приклад горизонтальної самоорганізації, дуже зрозумілий через практики сьогоднішньої України, але безпрецедентний для тогочасної політичної культури.

Успіх був негарантований. Його вдалося досягнути внаслідок синергії багатьох факторів, у тому числі шоку і розгубленості в комуністичному таборі. У цій атмосфері величезне значення мало філігранне ведення засідання головою Верховної Ради Кравчуком, який тонко відчував настрій у залі і майстерно використовував кожну нагоду, щоб отримувати консолідований результат. Але цього могло не бути. Якби попередник Кравчука перший секретар ЦК Компартії України Володимир Івашко лише через місяць після обрання головою Верховної Ради УРСР не прийняв у липні 1990 року дивного рішення скласти повноваження і переїхати до Москви заступником генсека Компартії СРСР, на місці голови в президії опинився б лідер зовсім іншого ґатунку, який майже напевне не зміг би об'єднати весь парламент.

Справедлива лотерея історії

Просякнуті визначеністю формулювання підручників з історії, які створюють відчуття невідворотності незалежності України, не відповідають духу історичних подій. Незалежність була ймовірною, але не неуникною, ситуація могла розвинутися за іншою траєкторією. Україна могла напоротися на непереборні обставини, як сталося за кілька місяців із спробою виходу зі складу Російської Федерації Татарстану. Україну міг не визнати світ, який, особливо на Заході, до останнього обстоював цілісність СРСР і опонував незалежностям республік. Україна могла стати державою-сателітом учорашньої метрополії.

Від липня 1990 року Україна поступально прямувала в колії, утвореній політичним протистоянням між Єльциним і Горбачовим у Москві. Вигаданий росіянами юридичний оксиморон «державного суверенітету», по суті проголошенням вищої юридичної сили норм нижчого рівня, був частиною їхнього взаємного поборювання, а став тіньовим проголошенням незалежності в центрі імперії. Росія стартувала першою 12 червня 1990 року, фактично скасувавши своє підпорядкування СРСР. Україна успішно наслідувала російський приклад власною декларацією суверенітету 16 липня 1990 року. Втім, російські лідери цілком могли б обрати інші способи опонування, і тоді динаміка розпаду СРСР могла би бути повільнішою і менш артикульованою, що відклало б пройдені УРСР тіньові етапи відокремлення від Радянського Союзу надовго, якщо не на невизначений час.

Програвши Єльцину перший раунд, Горбачов пішов відігруватися, спробувавши перезаснувати Радянський Союз. Коли 2 серпня 1991 року президент США Джордж Буш-старший на підтримку Горбачова відговорював у Києві нерозсудливих українців від «самовбивчого націоналізму», незалежність ще не була досяжним варіантом, але її ідея була чітко артикульована. Путч у Москві, ймовірно, спровокований серед іншого й амбівалентною позицією Києва щодо новоогарьовського процесу, став, висловлюючись сучасною мовою, чорним лебедем, який багатократно прискорив перебіг подій, перекинувши порядки денні з реальних в уявні, де була тільки одна альтернатива Союзу — незалежність.

Передбачливість і відчуття історичного моменту дозволили Кравчуку та його партнерам-опонентам із демократичного табору концептуально підготувати себе і ключові іноземні держави: ідея незалежної України як гіпотетичної можливості, статус її ядерної зброї, політична орієнтація неформально проговорювалися за кордоном щонайменше із січня 1991 року. Дискомфортна, але реалістична незалежність України була для значної частини світу небажаним, хоч і малозначущим побічним ефектом надмірного ослаблення СРСР. Визнання України полегшили в тому числі завбачливо наперед озвучені в ООН запевнення щодо прагнення без'ядерного статусу, пізніше незґрабно реалізовані в Будапештському меморандумі.

Усі ці чинники з імперської позиції сьогоднішнього Кремля виглядають ситуативними і необов'язковими. Путін неодноразово говорив про «трагічний» характер подій 1990–1991 років. Звідси російська імперська віра в те, що ці результати можна якось переграти, змінити якщо не заднім числом, то силою сьогодні. Прийнявши незалежність як даність, об'єктивну невідворотність, українці після 1991 року, з одного боку, стали більш самозаспокоєними і менш чутливими до дуже справжніх загроз із боку Росії, а з іншого —недостатньо докладали зусиль, щоб підняти ціну агресії проти себе через ширшу усвідомленість у Росії реальності української незалежності.

Україна поки не змогла переконати світ у імперській вразливості Росії та гіпотетичній можливості її розпаду. Як наслідок, всі основні міжнародні політичні суб'єкти заперечують такий сценарій навіть як віддалено реалістичний. «Національні рухи в Росії слабкі», — кажуть фахівці по Росії з вашингтонських чи берлінських аналітичних центрів, маючи на увазі, що світ не побачить виникнення нових незалежних держав із території Росії після Путіна. «Національний рух був слабким в Україні в 1991 році», — каже у відповідь досвід України. Дефіцит безпеки і розпад керованості вертикаллю цілком може поставити вчора ще лояльних призначенців Путіна в ситуацію, коли завтра у них буде можливість, спокуса чи навіть потреба вийти за рамки сьогоднішньої логіки. І тоді ще вчора переслідувані лідери справжніх національних рухів можуть дуже придатися номенклатурним елітами для підтримки декоративних легітимностей, які з часом, як відбулося і в Україні, можуть стати цілком реальними.

Незалежна Україна не замкнена тільки у світі відносин із вчорашньою метрополією. Україна вносить досвід наскрізної стійкості в західний світ, що навчився поєднувати свободу і добробут, але спроможність захищати здобутки значною мірою лежить на інститутах і переважно вимита з культури. Україна має досвід поєднання свободи і різношвидкісних трансформацій, що може бути цінним для частини незахідного світу. Зрештою вигнавши ворога і посиливши себе, Україна може бути і для себе. Незалежність уможливлює вибір.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Військові спростували інформацію про просування росіян у Торецьку
УкраинФорм
2024-11-25T16:55:23Z
Стало відомо, як ППО відбивала атаку на Одещину
1News
2024-11-25T16:54:53Z
Є нова загроза: військовий експерт розповів про ситуацію в районі Курахового
Политека
2024-11-25T16:42:50Z
Постпред Зеленського у Криму отримала мандат народного депутата
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:33:22Z
У Києві та області очікується туман
УкраинФорм
2024-11-25T16:31:51Z
У Харкові кількість постраждалих через ракетний удар зросла до 25
УкраинФорм
2024-11-25T16:10:27Z
Одягнений у футболку боєць ЗСУ самотужки відбив атаку шістьох екіпірованих росіян
Фокус
2024-11-25T16:06:22Z
"Чекаємо нових ударів": розмова з Петром Андрющенком про вибухи та чистки в Маріуполі
24tv
2024-11-25T16:03:45Z
На фронті загинув журналіст із Луганська Андрій Бучак
УкраинФорм
2024-11-25T15:54:06Z
Глава МЗС Німеччини про катастрофу DHL у Литві: Це міг бути гібридний інцидент
Европейская правда
2024-11-25T16:57:45Z
Удар по західній підтримці: над Україною нависла загроза з Румунії - Sky News
GlavRed
2024-11-25T16:57:02Z
У парламенті Сербії побилися депутати
Европейская правда
2024-11-25T16:51:55Z
НАБУ розслідує незаконне збагачення нардепа Тищенка, його майно арештовано
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:48:46Z
Експрезидентка Тайваню заявила, що американська зброя наразі потрібніша Україні
InternetUA
2024-11-25T16:46:01Z
Верховний лідер Ірану вимагає смертної кари для Нетаньягу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:45:22Z
Відхилені Верховною Радою правки лідерки «Батьківщини» Тимошенко до бюджету-2025 могли покласти край розкраданню допомоги, — експерт
Политека
2024-11-25T16:42:52Z
Військова підтримка України є одним з трьох пріоритетів НАТО - Рютте
УкраинФорм
2024-11-25T16:42:19Z
Глава МЗС Чехії: На 2025 рік у світі є велика кількість снарядів, які можна викупити для ЗСУ
Европейская правда
2024-11-25T16:40:19Z
Вийшов п’ятий випуск комікса про пригоди пса Патрона
Детектор М
2024-11-25T16:42:52Z
У Баку проходить фотовиставка про українських біженців
УкраинФорм
2024-11-25T16:31:08Z
Як одягнутись на Новий рік 2025?
Фокус
2024-11-25T16:30:44Z
Де зараз живе телеведуча Василіса Фролова, яка виїхала з України
24tv
2024-11-25T16:15:07Z
Криптоінвестор заховав скарби на мільйони доларів
360ua.news
2024-11-25T16:06:09Z
Що подивитися у Чорну п’ятницю: 8 найкращих фільмів про моду і продажі
Вива
2024-11-25T16:00:33Z
Василіса Фролова показала кадри розпису з батьком своєї дитини
Комсомольская правда
2024-11-25T15:59:48Z
Де і як купити білі чоловічі кеди: стильний вибір для будь-якого образу
iPress
2024-11-25T15:55:41Z
MONATIK – "Назавжди" та Volodymyr Dantes – "Руда вода" - 10 і 9 місця чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2024-11-25T15:55:36Z
В Україні посилять контроль над психіатричними оглядами: що зміниться
24tv
2024-11-25T16:45:18Z
Як зробити так, щоб взуття не промокало: корисні поради для зимової пори
GlavRed
2024-11-25T15:27:08Z
Стовбурові клітини, вирощені в космосі, мають несподівану перевагу
24tv
2024-11-25T15:03:41Z
Ця реформа МСЕК нічого не змінить, – активіст пояснив абсурдність змін, анонсованих у МОЗ
24tv
2024-11-25T14:48:15Z
Що робити, коли не вдається завагітніти: поради гінекологиня
24tv
2024-11-25T14:12:17Z
Як помити вікна до блиску, щоб не було розводів: несподівані лайфхаки
24tv
2024-11-25T13:18:28Z
Чому кава корисна для здоров'я: основні причини
TSN
2024-11-25T13:06:26Z
Хвороба Альцгеймера насправді може не бути хворобою мозку
Portaltele
2024-11-25T12:52:59Z
Чи допомагають вилікувати ангіну спреї для горла
24tv
2024-11-25T12:06:22Z
ПСВ – Шахтар: де дивитися і ставки букмекерів на матч Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-25T16:52:30Z
Українські черлідерки здобули срібло на Кубку світу
Комсомольская правда
2024-11-25T16:40:04Z
Любовна "Санта-барбара": кохана легіонера Динамо розповіла про пікантні переписки із динамівцям
24tv
2024-11-25T16:30:36Z
Вінісіус – після травми: Божевільний календар
Football.ua
2024-11-25T15:58:25Z
Анчелотті схопився за голову: Реал Луніна ледь зібрав заявку на топ-матч проти Ліверпуля в ЛЧ
24tv
2024-11-25T15:54:06Z
Скандал в українському футболі: делегата УАФ відсторонили за "смішний" хабар
24tv
2024-11-25T15:33:23Z
Матчі тижня: єврокубки заходять за екватор, Der Klassiker і кузня чемпіонів на Енфілді
Football.ua
2024-11-25T15:16:44Z
Лукас Тейлор, Пайшао та Крушинський гратимуть із перших хвилин проти Зорі
Football.ua
2024-11-25T15:02:19Z
Величезна втрата для Реала: суперзірка "вершкових" пропустить важливі матчі
24tv
2024-11-25T15:00:07Z
Розкрадання мільйонів у держави та відкатні схеми: ЗМІ розповіли про "мутні" схеми Ольги Миколюк та її "Хімпостача"
Знай
2024-11-25T16:55:28Z
Якщо отримуєш мінімальну заплату на роботі: який буде розмір пенсії в майбутньому
24tv
2024-11-25T16:54:03Z
Іспанія та Німеччина долучиться до розслідування падіння літака DHL у Литві
Европейская правда
2024-11-25T16:46:58Z
Зеленський провів Ставку: ключова тема - енергетика та її захист
УкраинФорм
2024-11-25T16:45:37Z
Ціни в Україні: чи подорожчають продукти до кінця року
Хвиля
2024-11-25T16:45:02Z
Не тільки сонце та вітер: які ще альтернативні джерела енергії можна використовувати вдома
Фокус
2024-11-25T16:36:31Z
Чому можуть не надходити виплати ВПО
24tv
2024-11-25T16:36:15Z
Reuters: Австрія конфіскувала російський газ на 230 млн євро
Европейская правда
2024-11-25T16:33:34Z
Дворічна гарантія BEDNAR — спочатку в Україні, а тепер в усьому світі
AgroPortal
2024-11-25T16:28:24Z
На Сумщині внаслідок російської атаки загинула відома поетеса
TSN
2024-11-25T16:57:40Z
Тисяча гривень допомоги: хто та як зможе отримати виплату
24tv
2024-11-25T16:54:44Z
Напад на волонтерку через українську мову: суд звільнив двох пенсіонерів від покарання
24tv
2024-11-25T16:51:18Z
В Україні почав роботу єдиний держреєстр домашніх тварин
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:46:48Z
Розкриті технічні характеристики нового британського танка, що не має аналогів
InternetUA
2024-11-25T16:42:37Z
У Південній Кореї чоловік навмисно погладшав, аби ухилитися від призову до війська
24tv
2024-11-25T16:42:19Z
"Страшніший, ніж на Геловін": покупці жахаються різдвяного робота-ельфа у магазині
24tv
2024-11-25T16:39:37Z
Харківський настоятель передавав рф дані про місцеперебування ЗСУ
InternetUA
2024-11-25T16:39:30Z
Чим можна збити міжконтинентальну балістику та чи здатна сьогодні Україна на це
24tv
2024-11-25T16:36:16Z
Працівники одеського ТЦК на блокпостах вимагали гроші у чоловіків
1News
2024-11-25T16:54:55Z
У Єгипті затонуло туристичне судно: понад 30 людей зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:31:46Z
У сонячну Туреччину прийшов апокаліпсис – частину країни скував сніг та мороз
24tv
2024-11-25T16:30:55Z
Пекельний автопром: на заводі Tesla стався «витік токсинів» через несправні двері печі, персонал працював у тумані та за +38°C, — ЗМІ
ITC
2024-11-25T16:25:38Z
У промзоні Москви загорівся склад із фреоном - ЗМІ
УкраинФорм
2024-11-25T16:12:23Z
На Хустщині затримали раніше судимого зловмисника, який п’яним смертельно травмував односельця
Украина Криминальная
2024-11-25T15:51:15Z
У Харкові затримали чоловіка, який ледве не зарізав свого знайомого
Мій Харків
2024-11-25T15:48:16Z
В місті Ізюм чоловік викрав алюмінієві плити з прізвищами загиблих в роки Другої світової війни: йому повідомили про підозру
Мій Харків
2024-11-25T15:43:42Z
Три благодійні фонди продали понад 700 авто, які ввезли під виглядом допомоги для ЗСУ
УкраинФорм
2024-11-25T15:42:25Z
Шоколадне печиво для сніжних днів: рецепт, яким ви точно заманите Санта-Клауса
Знай
2024-11-25T16:51:48Z
Відома вулиця з найдорожчою орендою нерухомості у світі: чим вона така особлива
24tv
2024-11-25T16:45:40Z
Справжнє диво для саду: що можна зробити із використаної чайної заварки
GlavRed
2024-11-25T16:36:14Z
Риси, які знадобляться під час працевлаштування: на що роботодавці звертають увагу
24tv
2024-11-25T16:30:12Z
Від календаря до кактуса: неочікувані речі, що можуть принести невдачу в оселю
GlavRed
2024-11-25T16:27:48Z
Ці помилки в резюме можуть коштувати роботи: що точно не варто робити
24tv
2024-11-25T16:24:26Z
Ніжний настільки, що тане в роті: цей "Наполеон" вразить гостей наповал
24tv
2024-11-25T16:03:49Z
Як обрати найкращий готель в Туреччині: поради для туристів
Детектор М
2024-11-25T16:01:31Z
Печиво "Брязкальце": рецепт незвичайної та дуже красивої випічки до свят
Фокус
2024-11-25T15:36:57Z
Google Play Store може попередити про завантаження програм низької якості
Portaltele
2024-11-25T16:52:55Z
Після випуску власної пошукової системи OpenAI складе конкуренцію Google зі ще одним продуктом
24tv
2024-11-25T16:36:38Z
Експерти назвали єдину характеристику смартфона, яка має значення: що це
InternetUA
2024-11-25T16:21:20Z
Голова NVIDIA розповів, коли ШІ перестане «галюцинувати» та дав урок пікапа
ITC
2024-11-25T16:20:48Z
Як отримати інформацію з трудової книжки онлайн
24tv
2024-11-25T16:15:13Z
Nvidia представила ШІ-модель Fugatto, яка «розуміє і генерує звук так само, як це роблять люди»
ITC
2024-11-25T16:11:56Z
Зірка серіалу «Спіймати Кайдаша» озвучив 23 персонажів гри Stalker 2
ГЛАВКОМ NET
2024-11-25T16:06:44Z
Як назавжди видалити акаунт в Instagram: покрокова інструкція
InternetUA
2024-11-25T16:02:45Z
Штучний інтелект сплачуватиме податки в Україні
24tv
2024-11-25T15:54:56Z
Представлено новий Chevrolet Aveo
Portaltele
2024-11-25T16:52:39Z
Повернення легенди: Toyota відродить культову спортивну модель
Фокус
2024-11-25T16:21:21Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі MAN TGM 4×4
AutoCentre
2024-11-25T16:15:26Z
Kia EV9 GT 2025: Електричний сімейний автомобіль зі спортивним характером та потужністю понад 500 к.с
ITC
2024-11-25T15:16:34Z
Автомобілі Chery продаватимуть під відродженим брендом Ebro
AutoCentre
2024-11-25T15:07:19Z
ВАР відправила на фронт ще 18 автомобілів
Agravery
2024-11-25T14:52:01Z
Підтримка довговічности кліматичних систем автомобілів
Топ Жир
2024-11-25T14:51:56Z
Нові авто для будь-якого бюджету: пропозиції на AUTO.RIA
Топ Жир
2024-11-25T14:45:40Z
Стартувало виробництво Mercedes eActros 600
Portaltele
2024-11-25T13:52:14Z