Зеленський підписав закон про ратифікацію Римського статуту
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього. На сайті Верховної Ради вказано, що голова держави затвердив документ 24 серпня – у День Незалежності України.
Завдяки ратифікації Римського статуту Україна стає повноправним членом Міжнародного кримінального суду. Українська держава зможе брати участь у роботі Асамблеї держав-учасниць Римського статуту та подавати кандидатури для обрання суддів та прокурорів МКС.
Парламент ратифікував документ із заявою, згідно з якою протягом семи років після набрання документом чинності Україна не визнаватиме юрисдикцію МКС стосовно власних громадян щодо вчинення злочинів, передбачених статтею 8 Римського статуту.
На ратифікацію документа Україні знадобилося понад 20 років, адже підпис від імені нашої держави під Римським статутом поставили ще 2000 року. Із затвердженням документа тягнули через низку міфів та стереотипів. Найпопулярніший і найбільш шкідливий із них — це те, що ратифікація Римського статуту нібито призведе до переслідування українських військових.
Ще 2014-го і 2015 року – після початку російської агресії – наша держава визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду на своїй території (за справами Майдану, а також у Криму і на Донбасі). А після початку повномасштабного вторгнення РФ завдяки зверненню 42 країн-членів МКС було відкрито розслідування щодо ситуації в Україні.
Безумовно, ратифікація Римського статуту – дуже важливий і довгоочікуваний крок, що зробить нас повноцінною частиною родини міжнародної кримінальної юстиції. Щоправда, є одне «але». Про що йде мова, читайте у статті Гюндуза Мамедова та Надії Волкової «Україна стає ближчою до Суду, який видав ордер на арешт Путіна. Але є нюанс».