День мучеників Адріана і Наталії: традиції та заборони
26 серпня християни східного обряду вшановують пам’ять мученика Адріана і мучениці Наталії. Раніше цей день відзначали 8 вересня, але після переходу ПЦУ на новий календар дата свята змінилася. Зі святом пов’язано багато традицій.
Традиції Дня Адріана і Наталії
Вважалося, що цей день слід провести, займаючись корисними справами. Заборонено було лінуватися, відкладати роботу на потім, переїдати.
Також було не прийнято гуляти самому лісом — це вважалося спробою втекти від справ. Деякі нехтували неписаними правилами і ходили в ліс збирати ягоди горобини, а потім використовували їх для ворожіння на майбутнього чоловіка і на те, хто у в шлюбі з'явиться першим — син або дочка.
Раніше цей день називали також Наталія-вівсяниця, бо починалося збирання вівса. За традицією, перший зібраний сніп вівса нового врожаю забирався з собою і ставився в оселі. З першого врожаю вівса требо було нагодувати коней. На святковому столі обов'язковими були страви з вівса.
З зерна нового врожаю варили кисіль і пекли млинці. З вівсяного борошна дрібного помелу варили каші. Овес додавали в рідкі юшки, використовували як начинку для пирога. З цілого зерна варили робили солод для хмільних і лікувальних напоїв.
Заборони дня
З давніх часів в цей день існували певні заборони, яких варто було дотримуватися.
Подружжю було заборонено сперечатися один з одним. Дружинам ставили в приклад святу мученицю Наталію, яка до останнього підтримувала чоловіка в його рішенні. Також у свято варто було уникати сварок загалом. Також не можна злословити та бажати зла іншим.
У день Адріана та Наталії не можна здійснювати незаплановані покупки, щоб уникнути фінансових невдач.
Народні прикмети
Якщо ночі стали холодними – то зима буде ранньою.
Якщо листя на деревах лише почало жовтіти – морози взимку будуть тривалими.
Кричать журавлі, надвечір розкукурікалися півні – на негоду.
Якщо журавлі пізніше звичайного відлітають у вирій та ще й при західному вітрі — зима запізниться