MY.UAНовини
«Духовна незалежність»: про заборону РПЦ та «іноагентів у рясах»
«Духовна незалежність»: про заборону РПЦ та «іноагентів у рясах»

«Духовна незалежність»: про заборону РПЦ та «іноагентів у рясах»

Українські законодавці заборонили діяльність Російської православної церкви в Україні. Правда, водночас вони не вирішили проблеми УПЦ МП.

Катерина Щоткіна, експерт, журналіст, письменник, автор книг «Хроніки Томосу», «Любомир Гузар. Хочу бути людиною»

Оригінал публікації на сайті «Дзеркало тижня» за посиланням

Верховна Рада ухвалила закон №8371, прозваний у народі «про заборону УПЦ МП». Цю подію анонсував особисто президент Зеленський, який пообіцяв найближчим часом «хороші новини» щодо захисту «духовної незалежності» України. Хороші новини у лихоліття — товар особливо цінний. Що ж, тримайте: українські законодавці заборонили діяльність Російської православної церкви в Україні. Правда, водночас вони не вирішили проблеми УПЦ МП. І дали залп «дружнього вогню» у бік інших українських церков.

Якось так вийшло, що «закон про скасування УПЦ МП» просто в сесійній залі перетворився на «закон про заборону РПЦ». З одного боку, це на краще: в законопроєкті не було навіть цих трьох заповітних літер, натомість був громіздкий зворот про «церкву з центром у державі, яка вчиняє збройну агресію проти України та/або окупувала частину території України». Тож за «РПЦ» дякуємо. Навіть попри те, що на територіях, підконтрольних Україні, цієї церкви немає. Тобто «скасовувати» нема чого. Структури РПЦ в нас є лише на анексованих і окупованих територіях і, гадаю, звідти вони зникнуть лише разом із окупаційним режимом.

Зате в нас є УПЦ МП. І вона, схоже, знову витекла в законодавців між пальцями. Згідно з новою редакцією Закону про свободу совісті, в неї, звісно, можуть виникнути проблеми, якщо на те буде терпіння та політична воля. Проте, як і в першому читанні, зв’язок із «керівним центром у Москві» доведеться доводити для кожного конкретного випадку — парафії, монастиря, семінарії. Рішення про «афілійованість» ухвалюватиме Державна служба з етнополітики та свободи совісті, після чого організації буде надано час для очищення документів від будь-яких натяків на «афілійованість». Далі, якщо заходів не буде вжито, рішення ухвалюватиме суд — у всіх інстанціях, аж до Верховного. І навіть це— ще не сьогодні й не за 30 днів після ухвалення закону, а після того, як мине дев’ять місяців.

Законодавці зважилися написати в документі три літери — РПЦ. Однак прямого згадування Української православної церкви Московського патріархату ви там не знайдете. Власне УПЦ МП поринула між рядків у якесь дивне юридичне небуття. Ніби йдеться не про неї. Ніби в нас є цілий список «церков із керівними центрами… тощо».

У небажання називати речі своїми іменами може бути декілька причин. Це, наприклад, дає змогу бодай частково уникнути звинувачень у «гоніннях на церкву», які вельми серйозно сприймають на Заході. Акцент переноситься з конкретної конфесії на обставини — загрозу для національної безпеки, що її діяльність релігійних організацій, які належать до структури цієї церкви, несе Україні. Це дуже обтяжує словесні конструкції. Але що гірше, ця словесна невизначеність залишає безліч можливостей для різночитань і зловживань.

Закон стосується діяльності окремих релігійних організацій, а не конфесії загалом. Під поняття «релігійні організації», нагадаю, в нас підпадає не церква загалом, а її «елементарні частинки» — парафії, монастирі, навчальні заклади, видавництва, ЗМІ, благодійні фонди тощо. От їх і перевірятимуть на «афілійованість» із РПЦ.

«Афілійованість» — чи не головне слово документа, а одне з ключових його завдань — визначити цю «афілійованість» так, щоб вона недвозначно вказувала саме на УПЦ МП. Цей юридичний термін покликаний компенсувати відсутність прямих вказівок на зв’язок між УПЦ та її московським центром, що їх після початку повномасштабної війни ретельно підчистили в документах Київської митрополії. Водночас «афілійованість» може бути багатоступеневою: забороні підлягає релігійна організація, афілійована з керівним центром, який афілійований із керівним центром... тощо, поки не доберемося нарешті до суті — зв’язку з РПЦ.

Натомість перелік «ознак афілійованості», наведений у законі, не назвеш бездоганним. Наприклад, є пункт про те, що «афілійованість» може бути встановлено, якщо релігійна організація зазначається як структурна/підлегла частина іноземної церкви в статуті самої цієї іноземної церкви. Тобто якщо в Статуті УПЦ МП немає згадок про зв’язок із Москвою, але в Статуті РПЦ УПЦ МП зазначено як структурний підрозділ РПЦ, то вірити треба Статуту РПЦ, а не Статуту УПЦ МП. Якщо ж у Статуті РПЦ написано неправду, й УПЦ МП зовсім не є структурною частиною РПЦ, то чому ж вона досі не зажадала вилучити цей пункт зі Статуту РПЦ? Ані через суд, ані навіть просто через пряме звернення.

Точно так само розпливчасто звучить стаття про просування ідеології «русского міра», яке також може стати приводом для заборони релігійної організації. Намір добрий. Але на відміну від «афілійованості», яку законодавці хоча б намагалися прописати, те, що належить (і що не належить) до «ідеології русского міра», закон ніяк не окреслює. Якщо ви чуєте, що «русскім духом пахнєт», вам пропонують звертатися до експертів і вивчати джерела — будь-які доступні, аж до «публікацій у ЗМІ». Тобто що завгодно може виявитися (або не виявитися) частиною ідеології «русского міра».

Усі ці аргументи використовуватимуть (уже використовують) УПЦ МП та її захисники. Власне в УПЦ МП вже прокоментували закон у тому сенсі, що «нас це не стосується — ми більше не МП». Тобто в Київській митрополії не збираються нічого змінювати. Керівництво УПЦ МП має намір і далі «перечікувати бурю». Вони це роблять із таким олімпійським спокоєм, що складається враження: вони знають, чого очікують.

Для них нова редакція закону — це в найліпшому разі останнє китайське попередження. Яке навряд чи щось змінить. Якщо люди не пішли від Москви під тиском обставин, обстрілів, власної совісті, вони нікуди не підуть і нічого не переглянуть навіть під загрозою санкцій із боку держави. В найкращому разі й правда щось «підчистять» у документах. А в найгіршому — чекатимуть, що за дев’ять місяців щось зміниться. Дев’ять місяців — воєнних місяців, зауважу, — це не так мало. Все справді може змінитися.

В ідеалі (для керівництва УПЦ МП) «назріють» мирні переговори, анонсовані президентом Зеленським на кінець року. І немає жодних сумнівів у тому, що доля структур УПЦ МП буде предметом торгу для договірних сторін. Зручним предметом торгу — всі партнери вітатимуть поступку української сторони в церковному питанні.

Ще одна можливість, якої можуть очікувати в УПЦ МП, — поява «паралельної структури» у вигляді екзархату Вселенського патріархату в Україні. Ідея спеціальної — «перехідної» — структури для тих в УПЦ МП, хто хоче піти від Москви, але не бажає об’єднуватися з ПЦУ (з різних причин), періодично виникає в розмовах і церковних ЗМІ. Нині цю тему знову жваво обговорюють — причому в грецьких навколоцерковних ЗМІ навіть більше, ніж в українських.

Поява паралельної не-московської православної структури стала б не надто доброю новиною для Православної церкви України, яка, звісно, бачить себе головним бенефіціаром «закону про заборону УПЦ МП». Очікується, що ухвалення закону стимулює переходи приходів до ПЦУ. А також відкриє можливість передачі церковного майна, вилученого в релігійних організацій, «афілійованість яких із РПЦ» буде встановлено.

Втім, ПЦУ, згідно з цим законом, одержує дуже великий подарунок. Із незрозумілих причин і з геть незрозумілою метою в новому законі українські законодавці ввели поняття «іноземної релігійної організації». І саме це — а зовсім не «заборона РПЦ» — є найважливішим нововведенням в українському законодавчому полі.

Саме поняття «іноземної релігійної організації» (щось на кшталт «іноагентів у рясах»?) свідчить про те, що принцип рівності релігійних організацій порушено. Від редакції до редакції тлумачення «релігійних іноагентів» змінювалося — законодавцям дуже кортіло ввести це поняття (навіщо?), але вони ніяк не могли погодити його з вимогами норм свободи совісті, здорового глузду й просто граматики. В підсумку визначення «церкви-іноагента» звучить не надто зрозуміло: «Для цілей цього Закону іноземною релігійною організацією є релігійна організація (в тому числі релігійне управління, об’єднання, центр) як юридична особа, що утворена та/або зареєстрована відповідно до законодавства іншої держави, має місцезнаходження за межами України».

Від самого початку в проєкті закону все було значно прозорішим: «іноагентами» проголошували всі церкви з центрами за кордоном. Тож законодавцям іще треба подякувати за те, що замість відвертого порушення принципу рівності релігійних організацій вони написали щось не надто читабельне. Але, боюся, суть нечитабельної фрази можна тлумачити так, як це вигідно людям, котрі ухвалюють рішення. Й «іноземною релігійною організацією» може виявитися справді хто завгодно.

Крім ПЦУ. Навіть Українська греко-католицька церква виявилася б «менш нашою», бо її центр «має місцезнаходження за межами України». Те, що формулювання цієї статті спішно замінили малозрозумілою двозначністю, найімовірніше, було спричинено саме побоюваннями протесту з боку УГКЦ. Доля УГКЦ і України перебуває в такій самій прямій і міцній залежності, як і доля ПЦУ. От тільки «керівний центр» не там, де треба…

Ідея ввести поняття «іноземної церкви» видається особливо штучною у світлі рішення назвати єдину «іноземну церкву», яка становить загрозу для національної безпеки України, на ім’я — РПЦ. Причиною для такого прагнення, вочевидь, є бажання окреслити й підкреслити «духовну незалежність», яку гучно анонсував сам президент Зеленський. Тепер справді «наше» — тільки те, що має «центр» в Україні. Тобто є залежним від української влади.

Отже, під гаслом збереження «духовної незалежності» було здійснено спробу звузити межі духовної свободи та рівності для релігійних організацій в Україні. При тому, що жодної ясності стосовно головної мети «закону про заборону УПЦ МП» ми наразі не досягли: чи змусять УПЦ відірватися від МП де-факто, і як, і коли?

За дев’ять місяців побачимо. Ті, хто згадає. Й ті, хто доживе.

Титульне фото: Очільник УПЦ МП митрополит Онуфрій (Getty Images)

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Підступний крок Путіна": як Росія може використати "великоднє перемир'я"
24tv
2025-04-19T17:36:41Z
В Україні можуть скасувати воєнний стан, але є умова, – Костенко
24tv
2025-04-19T17:36:08Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:33:23Z
На всіх напрямках росіяни ведуть вогонь – керівник ЦПД про “перемир’я” Путіна
Факти ICTV
2025-04-19T17:27:28Z
Український прикордонник вступаючи на службу присягнув Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:12:20Z
Віткофф може зустрітися з росіянами вже наступного тижня, – CNN
24tv
2025-04-19T17:06:12Z
У Пентагоні почався "тотальний колапс" — подробиці скандалу
InternetUA
2025-04-19T16:49:31Z
Іран і США наступної суботи проведуть третій раунд перемовин
УкраинФорм
2025-04-19T16:42:48Z
"Перемир’я Путіна": у Херсоні дрони атакували житловий будинок, палають 6 квартир
FaceNews
2025-04-19T16:39:06Z
Безкоштовне житло для переселенців у Запоріжжі: де знайти дім у складні часи
Политека
2025-04-19T17:30:37Z
Воскресіння Христове: що можна і не можна робити на Великдень 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T17:27:51Z
Дію в цьому напрямі, – Олексій Суханов заговорив про бажання всиновити дитину
24tv
2025-04-19T17:18:08Z
Перед Великоднем на кордоні України зростає ажіотаж
360ua.news
2025-04-19T17:12:48Z
Зі світлим Великоднем! Теплі короткі привітання своїми словами зі святом для найрідніших
Telegraf
2025-04-19T17:09:38Z
Великдень 2025: традиції, заборони, прикмети та звичаї святкування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:03:16Z
ЗСУ просунулись у Білгородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:00:54Z
Батьки, максимальна увага: як росія вербує українських дітей
Знай
2025-04-19T16:51:25Z
"Долучились також іноземці": військові передають паски побратимам за допомогою дронів
Фокус
2025-04-19T16:36:28Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
"Бойові дії продовжуються на всіх напрямках": як насправді виглядає путінське "перемир'я"
GlavRed
2025-04-19T17:27:26Z
"Мамо, я все витримав": звільнений з полону воїн розчулив мережу
24tv
2025-04-19T17:06:24Z
У Києві сутички між "правими" та поліцією через ЛГБТ-кінофестиваль на Великдень
FaceNews
2025-04-19T17:06:10Z
Сутички біля "Жовтня" у Києві: поліція затримала активних учасників протесту
24tv
2025-04-19T16:54:21Z
Перші слова звільнених із полону військових на рідній землі: СБУ оприлюднила унікальні кадри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:45:44Z
Росіяни отримали наказ вийти на кордон Дніпропетровської області: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:36:27Z
СБУ показала ексклюзивні кадри звільнення з полону ще 277 українців
УкраинФорм
2025-04-19T16:27:06Z
Більшість з тих, кого вдалося повернути з Росії під час обміну молодь після 2000 року народження
24tv
2025-04-19T16:09:21Z
"Україна – понад усе": у мережі з'явилося зворушливе відео з воїнами після обміну полонених
24tv
2025-04-19T16:09:06Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Росіяни атакували дронами село на Херсонщині, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-19T14:09:38Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
У кого з пенсіонерів зменшиться пенсія з 1 травня
24tv
2025-04-19T16:27:31Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Ринок газу потрібно відновлювати – заступниця голови наглядової ради «Нафтогазу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:24:30Z
Збільшити врожай допоможе риба: як її використовувати при посадці помідорів
Telegraf
2025-04-19T15:12:46Z
Барселона — Сельта 4:3 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-19T17:27:56Z
Рюдігеру може знадобитися операція
Football.ua
2025-04-19T17:22:10Z
Колос знищив останні сподівання Шахтаря в чемпіонських перегонах
Football.ua
2025-04-19T17:13:55Z
«Шахтар» сенсаційно програв «Колосу» у чемпіонаті України з футболу
УкраинФорм
2025-04-19T17:09:46Z
Чепурний здобув дві нагороди етапу Кубка світу зі спортивної гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:06:44Z
Колос створив сенсацію: ковалівці у гольовій рубці перемогли Шахтар
24tv
2025-04-19T17:06:32Z
Друга ліга: Чернігів обіграв Ниву, перемоги дублів Руху та Металіста 1925, Чайка поступилася Локомотиву
Football.ua
2025-04-19T17:01:59Z
У Китаї відбувся перший в історії спільний напівмарафон людей та роботів-гуманоїдів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:00:41Z
"У мене є шанс": зірковий боксер заявив про амбітні плани
24tv
2025-04-19T16:54:39Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z