MY.UAНовини
Феномен літніх шкіл, або Наука про дані для молодих учених
Феномен літніх шкіл, або Наука про дані для молодих учених

Феномен літніх шкіл, або Наука про дані для молодих учених

Феномен літніх шкіл, або Наука про дані для молодих учених

У відомій праці Colleges and Universities in World War II автор V. R. Cardozier показує, як університети США включалися та переживали Другу світову війну. Одна з перших речей, яку зробили практично всі університети, — максимальна мобілізація ресурсів та їх ефективне використання. Одним із таких ресурсів є час, тож переважна більшість університетів перейшла на трирічний бакалаврат, включивши літній семестр як додатковий час навчання. А як проводять літо українські університети зараз, під час війни? Чи ефективно ми використовуємо потенціал наших університетів, Національної академії наук і нагоди, які створює літо, коли маємо вільний час і приміщення? Одна з можливостей літа — створювати літні школи.

Літні школи бувають різного рівня — для школярів, студентів, аспірантів/докторантів/викладачів, але зазвичай їхні цілі є однаковими й належать до однієї з трьох категорій: (1) підтягування знань; (2) збагачення знаннями; (3) подовження навчального року. В Українському католицькому університеті ми маємо літні школи різних категорій, але тут хочемо більше розповісти про наукові літні школи, які ставлять за мету не лише збагачувати знання учасників, а й творити нові знання у співпраці учасників і викладачів школи.

З багаторічного досвіду проведення літніх шкіл можемо стверджувати, що наукові літні школи відіграють чи не вирішальну роль у розвитку й успіху молодих науковців. І основна причина не лише в здобутих знаннях — такі школи дають можливість молодим дослідникам спілкуватися з колегами з різних сфер і галузей, сприяючи налагодженню цінної співпраці та нетворкінгу, що може мати наслідком спільні дослідницькі проєкти й кар’єрні можливості.

Зазвичай літні школи включають і лекції, й практичні роботи, спрямовані на розвиток наукової комунікації та креативності. Набуття цих навичок має вирішальне значення для успіху в науковій кар’єрі. Ба більше, літні школи допомагають молодим науковцям дізнатися про найновіші наукові розробки, методи досліджень і тенденції від досвідчених дослідників. Взаємодія зі старшими дослідниками, зокрема з-за кордону, забезпечує цінне наставництво й показує успішні рольові моделі молодим науковцям, допомагаючи їм орієнтуватися у викликах академічного середовища, формувати власні напрями досліджень і розвивати наукову кар’єру. Не обов’язково, але часто літні школи об’єднують дослідників із різних галузей, заохочуючи міждисциплінарну співпрацю та «перехресне запилення» ідей. Таке знайомство з різними перспективами дає змогу виробити спільну мову між представниками різних галузей і часто приводить до інноваційних дослідницьких підходів.

Історія наукових літніх (і навіть зимових) шкіл в Україні є досить давньою й великою мірою успішною (особливо з урахуванням досить обмежених ресурсів). Багато років поспіль такі школи проводять, зокрема, державні наукові установи Національної академії наук і державні університети, а останніми роками зі зростанням приватних університетів таких заходів, а отже, можливостей для наукової молоді стає ще більше.

Прикладом є Львівська літня школа з наук про дані/Lviv Data Science Summer School.

У травні 2023 року один з авторів цього допису, Ярослав Притула, зустрівся на конференції-представленні Дія.Сіті у Вашингтоні з Юлею Безвершенко, стипендіаткою 2021–2022 Ukrainian Emerging Leaders Program Стенфордського університету, співзасновницею ініціативи Science at Risk. Юля розповіла, що Фонд Саймонса та Національна академія наук США шукають партнера, з яким можна було б провести літню школу з науки про дані в Україні. Часу на підготовку було лише два місяці. Залучивши Олексія Ігнатенка та обговоривши ідею з колегами, ми вирішили ризикнути й використати цю нагоду як для прямої підтримки українських науковців, так і для створення нових можливостей наукової кооперації.

Загальна ідея викристалізувалася під час розмов у Zoom — й це було використання наук про дані в різних областях фундаментальних та інших наук. Ми живемо в інформаційному суспільстві та генеруємо неймовірну кількість даних. Ці дані дають змогу ухвалювати кращі рішення і, що не менш важливо, методи аналізу даних є універсальними. Машинне навчання (МН) — це алгоритми, які можуть навчатися на даних, тобто покращувати роботу без безпосередньої допомоги людини. Використання алгоритмів машинного навчання в різних областях науки здатне покращити наше розуміння й досягти нових результатів, тому метою нашої школи є знайомство науковців із сучасними методами МН.

Ми підібрали лекторів для школи: четверо були з України і ще четверо — науковці світового рівня, які приїхали з Америки. Вони підготували лекції про застосування машинного навчання та дослідження даних у космології, моделюванні розвитку ембріонів, хвиль у складних середовищах, топологічному аналізі даних, морфології галактик і навіть державних фінансах.

Для кращого засвоєння теорії учасникам запропонували розбитися на групи, й кожна обрала собі одного з лекторів. Ми особливо наголошували на міждисциплінарності груп і радили учасникам обирати напрями досліджень, які не є для них основними.

Кожен лектор запропонував своїй групі завдання, достатньо просте, щоб почати його виконувати під час школи й завершити за кілька місяців, і достатньо нетривіальне, щоб учасникам було необхідно застосувати нові знання, здобуті під час школи.

Мета проєктної роботи насправді багатошарова: по-перше, учасники мають змогу співпрацювати з науковцем високого рівня; по-друге, вони змагаються за призи й можливість виконати якісне наукове дослідження; по-третє, вони утворюють зв’язки, обмінюються досвідом, можуть поглянути на проблему під різними кутами зору. До речі, буквально цими днями одна з груп завершила написання статті за результатами завдання, поставленого лектором.

Цього року відбулась уже друга школа, організована УКУ разом із Національною академією наук США. Як і минулого року, конкуренція за участь була дуже серйозною — близько 180 заявок на 50 місць. Успіх попередньої школи та її відомість дали змогу зібрати особливо цікавий і різнорідний склад учасників: фізики, біологи, хіміки, комп’ютерні науковці, програмісти, економісти, астрофізики. Серед них половина — кандидати й доктори наук, але також є аспіранти, магістри, бакалаври. Й у цій переплетеності виникає особлива синергія, оскільки різноманітність, обмін ідеями, спільна робота — це те, що завжди сприяє розвитку.

Науки про дані та методи машинного навчання є тут зв’язувальною компонентою, яка дає можливість аналізувати складні дані, прогнозувати властивості нових матеріалів, ліків, будувати моделі Всесвіту. І все це на власному ноутбуці!

Львівська літня школа з наук про дані замислювалась як місце зустрічі, наукове перехрестя, де можуть спілкуватись українські та іноземні науковці, студенти й доктори наук, хіміки та соціологи, програмісти й фізики-теоретики. Наша мрія полягає у створенні зв’язків між учасниками, які привели б до подальшої інтеграції українських науковців у світову науку, виникнення наукових груп, обміну ідеями та досвідом.

Одним із результатів літньої школи 2023 стало подання та здобуття гранту від Фонду Саймонса для творення Львівського товариства науковців. Товариство має на меті створити сприятливе середовище для міждисциплінарної співпраці та розвитку молодих науковців. Протягом наступних п’яти років ініціатива планує залучити понад сотню старших і молодших науковців, організувати серію наукових семінарів і неформальних зустрічей для обміну ідеями. У певному сенсі мета товариства — відродити традиції Львівської математичної школи, коли вчені збиралися в кав’ярнях, щоб обговорити математичні ідеї, поширивши їх на всі науки, й створити платформу для взаємодії науковців із різних галузей.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Повертає у рідні місця: гурт "Антитіла" запрем'єрив чуттєву пісню "Вдома"
24tv
2024-09-20T11:33:35Z
Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника
ITC
2024-09-20T11:05:12Z
Народна артистка України заспівала у церкві у Суджі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T11:03:54Z
Джамала показалася з крихітним сином і зізналася, що їй допомагає відновлюватися після третіх пологів
TSN
2024-09-20T11:03:40Z
Новий сезон з новими зірковими тренерами: ТЕТ готує прем’єру проєкту “Ліга Сміху"
GlavRed
2024-09-20T10:57:04Z
Дженніфер Лопес та Бен Аффлек знову воззʼєдналися: деталі
Фокус
2024-09-20T10:57:01Z
Володимир Дантес розповів про весілля з Дашею Кацуріною: "Це треба проговорити із психологом"
Знай
2024-09-20T10:51:36Z
Латвія заборонила російську мову в банкоматах
24tv
2024-09-20T11:37:27Z
Зеленський назвав основні теми переговорів з Урсулою фон дер Ляєн
УкраинФорм
2024-09-20T11:31:29Z
Заочно засуджено поплічника Кадирова, який під час боїв за Київ тримав у заручниках майже 500 пацієнтів медустанови
Украина Криминальная
2024-09-20T11:27:28Z
Виробники Shahed, порти, авіалінії: Україна ввела санкції проти Ірану через співпрацю з Росією
24tv
2024-09-20T11:24:59Z
Верховний суд Росії залишив у силі вирок кримському політв'язню Яшару Шихаметову
Детектор М
2024-09-20T11:19:02Z
Ми вже в плані "Б", – Зеленський про те, чи має Україна альтерантивний сценарій перемоги
24tv
2024-09-20T11:18:49Z
Президентка Єврокомісії розповіла, як хочуть починати переговори України про вступ
Европейская правда
2024-09-20T11:16:25Z
Що буде з українцями у ЄС після 2024: єврокомісар зробив важливу заяву
24tv
2024-09-20T11:09:13Z
У Раді пояснили, чи обмежать Telegram для звичайних користувачів
24tv
2024-09-20T11:03:25Z
Смачно та незвично: рецепт варення з темного винограду
GlavRed
2024-09-20T11:27:12Z
Як прочистити сильне засмічення в раковині: легкий спосіб, про який знають одиниці
GlavRed
2024-09-20T11:27:04Z
Коли та як обрізати виноград восени: корисні поради, правила та схеми
TSN
2024-09-20T11:18:54Z
Навіщо каву подають з водою: про цей секрет знають одиниці
24tv
2024-09-20T11:12:14Z
3 лайфхаки для кухні, про які ви не знали: ексклюзивні поради з тік току
24tv
2024-09-20T10:42:25Z
Котлети за методом 1:2:2 вийдуть, як у бабусі: будуть соковитими і з хрумкою скоринкою
TSN
2024-09-20T10:39:14Z
Чому "нічого не робити" корисно: експеримент вразив всіх
GlavRed
2024-09-20T10:27:41Z
Як нагострити леза машинки для стрижки волосся: простий, але ефективний спосіб
GlavRed
2024-09-20T10:27:39Z
Вона стане вашою коронною стравою: як смачно запекти курку в рукаві – секретний рецепт
24tv
2024-09-20T09:48:00Z
Магнус Карлсен закликав не знімати санкції з Росії та Білорусі
УкраинФорм
2024-09-20T11:33:11Z
“Багатообіцяючі" мрії: у Росії назвали термін повернення до турнірів УЄФА і ФІФА
24tv
2024-09-20T11:24:18Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T11:19:20Z
Аліссон пропустить матч з Борнмутом
Football.ua
2024-09-20T11:10:00Z
Легендарний кривдник Кличка підтримав Усика, у якого відібрали пояс IBF
24tv
2024-09-20T10:57:09Z
Джошуа – Дюбуа: де дивитися і ставки букмекерів на бій за звання чемпіона світу
TSN
2024-09-20T10:51:23Z
Зірковий захисник Ліверпуля планує придбати команду із французької Ліги 1
24tv
2024-09-20T10:48:14Z
Дружина Зінченка показала їхню 3-річну донечку та як вони розкішно відсвяткували її день народження
TSN
2024-09-20T10:39:32Z
Помер найкращий бомбардир і гравець чемпіонату світу-1990 з футболу
TSN
2024-09-20T10:39:27Z
У Польщі розширюють зону стихійного лиха
УкраинФорм
2024-09-20T11:39:45Z
Підозрюваному у вбивстві чоловіка на АЗС в Києві обрали запобіжний захід
Комсомольская правда
2024-09-20T11:37:51Z
Португалію охопили масштабні лісові пожежі: є загиблі
TSN
2024-09-20T11:36:27Z
Як довго триватиме задимлення на Київщині: в Укргідрометцентрі дали відповідь
TSN
2024-09-20T11:36:02Z
Через сторіз: у Грузії вбили популярну трансгендерну модель
GlavRed
2024-09-20T11:27:52Z
У Британії скасували рух потяга через нашестя білок: курйозне відео
24tv
2024-09-20T11:27:01Z
На Сумщині судитимуть 4-х учасників злочинної групи та їх пособницю, які ошукували військовослужбовців
Украина Криминальная
2024-09-20T11:21:01Z
Екскомандир військової частини з "бізнесвумен" розікрали разом 140 млн гривень: деталі афери
TSN
2024-09-20T11:18:20Z
Неосудного чоловіка, який напав з ножем на касирку супермаркету, відправлять на примусове лікування
Украина Криминальная
2024-09-20T11:18:09Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Щастя литиметься рікою: як правильно вішати підкову в домі
GlavRed
2024-09-20T11:27:48Z
У Китаї за ґрати відправили топчиновницю, яка завела на роботі 58 коханців
Фокус
2024-09-20T11:21:46Z
Відомі результати спеціальної сесії ЄВІ: що повинні зробити вступники
24tv
2024-09-20T11:18:25Z
Сім'я переїхала на острів із 200 мешканцями: як вона живе
TSN
2024-09-20T11:18:10Z
Тема геноциду ромів недостатньо досліджена в Україні та світі - експерти
УкраинФорм
2024-09-20T11:16:56Z
Українські медіа шукають кадри в конкурентів, у вишах та медіашколах,— учасники National Media Talk
Детектор М
2024-09-20T11:07:23Z
Сіамських близнючок зі спільною мозковою тканиною розділили під час ризикованої операції – фото
TSN
2024-09-20T11:03:53Z
Задимлення над Києвом: медики пояснили, чому не можна вмикати кондиціонер
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T11:36:55Z
На шляху до лікарні 13 разів зупинялось серце: як медики "швидкої" на Львівщині рятували чоловік
24tv
2024-09-20T11:12:09Z
Простий трюк: вчені розповіли, що може допомогти зупинити застуду у дітей
24tv
2024-09-20T10:54:33Z
Кардіологи назвали дев'ять дивних симптомів, які вказують, що з серцем щось не так: не ігноруйте
TSN
2024-09-20T10:39:17Z
Ці 5 типових ознак недосипання ніколи не можна ігнорувати: перевірте себе
24tv
2024-09-20T09:42:20Z
Київ огорнув їдкий смог: наскільки це небезпечно та чи можна отруїтися
24tv
2024-09-20T09:33:23Z
Науковці визначили, скільки м’яса треба їсти на день і на тиждень: про це мало хто знає
TSN
2024-09-20T08:36:17Z
Вчені знайшли мікропластик в мозку людини: як він туди потрапив та чим це небезпечно
24tv
2024-09-20T08:21:21Z
Новий субваріант коронавірусу XEC уже зафіксували у 27 країнах: які симптоми та прогноз
24tv
2024-09-20T08:12:19Z
У Селидове немає російських військових, бої точаться на підступах, – офіцер 15-ї БрОП НГУ
24tv
2024-09-20T11:36:34Z
Над містом підіймається дим: РФ вдарила по Одесі балістикою - що відомо
GlavRed
2024-09-20T11:36:20Z
РФ націлилася на захоплення нових населених пунктів на сході – офіцер Нацгвардії
GlavRed
2024-09-20T11:27:33Z
"Йдуть малими групами": ЗС РФ хочуть захопити Покровськ до початку сезону дощів, — ЗСУ
Фокус
2024-09-20T11:21:37Z
Анонсований ЄС Офіс оборонних інновацій у Києві вже працює
Европейская правда
2024-09-20T11:19:26Z
В Україні оголошено нетипову повітряну тривогу: мапа
TSN
2024-09-20T11:18:24Z
The Guardian: Росія кілька місяців готувалася до вторгнення ЗСУ на Курщину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T11:15:21Z
Росіяни за добу 2816 разів били по Донеччині, пошкоджені понад пів сотні цивільних об’єктів
УкраинФорм
2024-09-20T11:13:23Z
Виплати на дрова: кому з українців допоможуть підготуватися до зими
Знай
2024-09-20T11:12:04Z
Осінній цінопад – знижки на KG MOBILITY до 126 000 грн!
AutoCentre
2024-09-20T11:36:05Z
Китайський NIO Onvo L60: $21200 за електрокар, батареї — за підпискою від $85/міс
ITC
2024-09-20T10:46:24Z
Нічні перегони NASCAR. Українці готуються до старту
AutoCentre
2024-09-20T10:40:45Z
Від $21 000: новий електричний кросовер NIO Onvo L60 з запасом ходу у 1000 км представили офіційно
AutoGeek
2024-09-20T10:21:56Z
На продаж виставили Dodge Challenger без кузовних панелей
AutoCentre
2024-09-20T10:12:31Z
Український пластичний хірург на Rolls-Royce став зіркою соцмереж
Топ Жир
2024-09-20T09:45:42Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
Фокус
2024-09-20T09:42:23Z
Фото дня: в Україні зʼявилися окремі стели з цінами на зарядку електромобілів
AutoGeek
2024-09-20T09:42:13Z
Олександр Бондарев завершує свою кар’єру в картингу та розпочинає шлях у Формулі-4
AutoCentre
2024-09-20T09:36:33Z
Саудівська SALIC придбала 12,6% акцій МХП, зберігаючи стратегічний вплив Юрія Косюка
Agravery
2024-09-20T11:36:04Z
Імпорт електроенергії в Україну з ЄС: як Європа допоможе українцям пройти цю зиму
24tv
2024-09-20T11:33:28Z
Особливі тарифи на електроенергію: українці можуть платити 1,72 грн за кожну кВт*год
Политека
2024-09-20T11:31:21Z
Професійні овочесховища збільшують маржинальність у овочівництві
AgroPortal
2024-09-20T11:30:47Z
Найбагатші люди України: чи змінився лідер у 2024 році
24tv
2024-09-20T11:24:42Z
«Дефіциту більше немає». Міністр економіки Німеччини прокоментував відмову від російського газу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T11:24:42Z
Для українців на сьогодні є дві вигідні валюти
24tv
2024-09-20T11:24:22Z
Стало відомо, куди найбільше експортують українські овочі та фрукти
AgroNews
2024-09-20T11:13:50Z
Злотий змінився: який курс купівлі та продажу на сьогодні
24tv
2024-09-20T11:09:47Z
Соцмережу Х у Бразилії оштрафували на $920 тис. за несанкціонований доступ користувачів
Детектор М
2024-09-20T11:31:32Z
Бюджетний смартфон Samsung отримає унікальні оновлення, яких поки що немає навіть у флагманів
InternetUA
2024-09-20T11:23:16Z
Китай запустив у космос нові супутники для спостереження за Землею
УкраинФорм
2024-09-20T11:10:13Z
Samsung підтвердив дату запуску Galaxy S24 FE та Tab S10
Portaltele
2024-09-20T10:49:37Z
Соцмережа SocialAI: зворотній зв'язок, гейти та підтримка з ШІ-ботами
Детектор М
2024-09-20T10:49:26Z
Криптобіржу BingX зламали та вкрали $43 млн — виведення коштів заблоковане
ITC
2024-09-20T10:41:49Z
Вчені створили нову ядерну батарею, яка може працювати десятиліттями в космосі та під водою
InternetUA
2024-09-20T10:41:40Z
Карликовий бегемотик підкорив Мережу своїми грайливими витівками – фото, відео
TSN
2024-09-20T10:39:40Z
Учені розгадали таємницю дивних звуків, що доносяться з Маріанської западини
24tv
2024-09-20T10:33:36Z