MY.UAНовини
Як в умовах війни культурні інституції деколонізують спадщину
Як в умовах війни культурні інституції деколонізують спадщину

Як в умовах війни культурні інституції деколонізують спадщину

«Спадщина. Простір для роботи» — програма, яка надає методологічні інструменти для створення культурних продуктів та освітніх програм, інтерпретації спадщини, роботи з громадами та різноманітними аудиторіями з урахуванням викликів війни.

Повномасштабна війна надала поштовх деколонізаційним процесам в українському суспільстві: переосмисленню власної історії, поверненню до європейських витоків української державності, відтворенню національної ідентичності. Процесам, без завершення яких перемога над ворогом на полі бою не буде мати повного сенсу.

Одним із локомотивів цих процесів є культурна спадщина, матеріальна і нематеріальна, яка є носієм самоідентифікації. Тому сьогодні все більше культурних інституцій та осередків в різних регіонах України реалізують проєкти з актуалізації культурної спадщини, її переосмислення та популяризації, створюючи таким чином підґрунтя для суспільних дискусій та формуючи в українців відчуття власної унікальності.

Саме для підтримки регіональних операторів культури було розроблено програму «Спадщина. Простір для роботи», яку впроваджують «Мистецький арсенал», Фонд «Ізоляція», Харківський літературний музей, Одеський національний художній музей за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» (ФПСУ).

«Спадщина. Простір для роботи» — це програма розвитку спроможності та мережування для локальних операторів культури, яка допомагає громадам ідентифікувати та/або переосмислити наявні місцеві культурні ресурси (музейні колекції, меморіальні та культурні об’єкти, чинні або потенційні туристичні магніти, об’єкти спадщини тощо). Програма також надає методологічні інструменти для створення культурних продуктів та освітніх програм, інтерпретації спадщини, роботи з власними громадами та різноманітними аудиторіями з урахуванням викликів війни.

Як працює програма

Фонд «Партнерство за сильну Україну» та чотири культурні інституції на початку програми обговорили та ідентифікували її ключові теми — деколонізація та меморіалізація. Сформували навчальну програму, на яку також запрошували колег із музеїв, що мають досвід у цьому контексті — з музею Історії Майдану та Національного музею Голодомору-геноциду — щоб вони поділилися своїм досвідом переформатування наративу віктимності на наратив опору. Під час цієї навчальної програми 30 організацій зі сфери культури, які взяли у ній участь, пропрацьовували свої ідеї, після чого низка організацій отримала мікрогранти на оперативну реалізацію своїх проєктів.

Чотири інституції-партнери Фонду — «Мистецький арсенал», Фонд «Ізоляція», Харківський літературний музей, Одеський національний художній музей — отримали гранти, які потім окремими субгрантами розподіляли між регіональними операторами культури, проєкти яких було відібрано на конкурсній основі.

Загалом було відібрано 14 локальних організацій, а для успішної реалізації їхніх проєктів чотири інституції-партнери Фонду також надали їм менторський супровід.

Старша менеджерка проєктів із напрямів «Перехідне правосуддя» та «Культура й ідентичність» ФСПУ Ольга Котюк розповіла «Детектору медіа», що серед підопічних «Мистецького Арсеналу», зокрема, два оператори культури: ГО «Спілка жінок Менщини» з Чернігівської області та ГО «Охтирський молодіжний центр» із Сумщини.

«Жінки Менщини» з містечка Мена, розташованого дуже близько до кордону, на базі місцевого краєзнавчого музею, який у Фонді вважають «дуже потужним», збирають і оцифровують самобутній менський діалект.

«Охтирський молодіжний центр» — осередок місцевої молоді, який сприяє розвитку своїх однолітків, що залишилися в Охтирці. «Мистецький Арсенал» допомагає цьому осередку втілювати освітню програму, на якій молоді люди вчаться знімати та монтувати відео: вони знімають і оцифровують об’єкти культурної та історичної спадщини Охтирки, збирають свідчення про неї, зберігаючи таким чином історію міста, адже під час війни ці об’єкти перебувають під постійною загрозою.

Фонд «Ізоляція», за словами Ольги Костюк, надає підтримку установам, релокованим з окупованих частин Донецької області. «Ізоляція» також має резиденції у Дніпрі та у Хмельницькому, де внутрішньо переміщені митці можуть працювати у відносно спокійних умовах. Крім того, цей фонд працює з невеликими громадами, сприяючи їм у децентралізації культурної інфраструктури.

Підшефні Харківського літературного музею — музеї Григорія Сковороди, Іллі Рєпіна (у Чугуєві), Первомайський краєзнавчий музей і бібліотека у Капитолівці — рідному селі письменника Володимира Вакуленка, якого було вбито під час окупації Ізюма у 2022 році.

Одеський національний художній музей став ментором для чотирьох установ, серед яких філія Централізованої міської бібліотечної системи для дітей та Одеський археологічний музей.

Нещодавно фонд «Партнерство за сильну Україну» організував престур до Одеси, де журналісти змогли ознайомитися з проєктами, втіленими підшефними Художнього музею, а також із новою експозицією самого музею. 

Одеський археологічний музей

Виклик, із яким зіткнулися українські музеї під час повномасштабної війни, — порожні зали, що залишилися після евакуації колекцій. Тому музейникам доводиться вигадувати ідеї таких експозицій, які можна створити, виходячи з наявних можливостей, із залученням експонатів, що не були переміщені.

Одеський археологічний музей — найстаріший археологічний музей України, заснований у 1825 році. Основний його фонд — найбільша в країні колекція джерел із давньої історії Північного Причорномор’я. До фонду входять понад 170 тисяч археологічних джерел давньої історії півдня України — від кам’яної доби до середньовіччя, єдина в Україні колекція пам’яток Стародавнього Єгипту та найбільше зібрання античних раритетів.

Експозиція Одеського археологічного музею

Коли почалася повномасштабна війна, головною задачею співробітників музею було збереження експонатів. Тільки основний фонд зберігання налічує майже 200 тисяч одиниць. «Тому багато часу ми присвятили консервації експозиції, оцифруванню, бо ми не знали, як розвиватимуться події, і якби щось трапилося, ми змогли би довести у Міжнародному суді, що це наші речі», — розповідає в. о. завідувача відділу експонування Оксана Грицюта. І додає, що у музеї істотно зменшився склад співробітників, науковців залишилося менше як десятеро: дехто виїхав, деякі пішли на фронт.

У перші дні війни територія, на якій розташований музей, була перекрита, оскільки поблизу неї — морський порт. Тому співробітникам доводилося буквально прориватися до свого музею. «Консервація експозиції — це дуже кропітка робота, — говорить Оксана Грицюта. — Треба було упакувати цінні речі так, щоби вони не постраждали під час евакуації. У цій роботі були брали участь навіть наші родичі. Ми отримали дуже велику підтримку від Одеського художнього музею: пакувальні матеріали, техніку, кошти, щоби залучити спеціалістів із диджиталізації».

З початку повномасштабної війни музей для відвідувачів зачинився, в цей період співробітники займалися науковою роботою, досліджуючи знахідки попередніх археологічних розкопок. «Ми дуже чекаємо, коли зможемо знову приступити до розкопок. Зараз вони неможливі через перешкоди, привнесені війною, — пояснює пані Грицюта. — Наприклад, одна з наших археологічних баз розташована у Миколаївській області, ми там працювали зі студентами, які проходять археологічну практику. Тож поки ми не будемо впевнені, що це безпечно, — не зможемо туди виїхати. Бо потрібно, щоби ту територію перевірили на відсутність мін, нерозірваних снарядів — і скільки часу це забере, сказати важко, тому що у нас дуже багато таких територій».

Ще одна археологічна локація розташована на березі моря — у зоні, яка нині повністю перекрита. Тому музейні науковці дуже переживають за стан цієї пам’ятки, бо, за словами Грицюти, це визначна антична пам’ятка, яка кожного року давала надзвичайно цікаві матеріали.

Перша експозиція, завдяки якій музей нарешті відчинив двері для екскурсантів — «Зміїний: острів, що боронять боги» — стала можливою після отримання субгранту від фонду «Партнерство за сильну Україну».

В незалежній Україні саме на Зміїному провели перші підводні розкопки, деякі артефакти з них, які ніколи раніше не експонувалися, представлені на виставці. Звісно, виставка має обмежену кількість експонатів, оскільки переважна їх частина евакуйована, тому найбільш цінні артефакти представлені у вигляді 3D-моделей.

Візуалізувати ідею виставки та розробити її дизайн допомогли колеги-ментори з Художнього музею.

Починається експозиція з творів сучасної матеріальної культури — випущеного музеєм набору марок із зображеннями античних артефактів, знайдених на Зміїному. Окреме місце займає легендарна вже марка Укрпошти «Русскій воєнний корабль, іди …!». 

«Ми зрозуміли, що сучасні події, які відбуваються на Зміїному, починають міфологізуватися і втілюватися у предмети матеріальної культури, як-от марки. Науковці, що досліджували міфологію Ахілла, культ якого панував на Зміїному за часів античності, помітили схожість прийомів його зображення із зображенням на марці “Укрпошти” — та ж схематичність, зовнішня невиразність, що наповнена дуже важливим змістом. І зробили висновок, що давня героїчна історія острова дуже перегукується з героїчними подіями сучасності. Тому ми хотіли показати, яке стратегічне значення протягом віків має й у мирні, й у воєнні часи цей маленький скелястий острів. І подарувати людям надію на перемогу. Бо Зміїний боронять боги», — розкриває ідею експозиції Оксана Грицюта.

У 2008 році, коли між Україною та Румунією виникли суперечки навколо Змінного, українська влада «замаркувала» острів, спорудивши на ньому свою інфраструктуру, зокрема, поштове відділення та філію Одеського археологічного музею. Філія, по суті, являла собою маленький музей, присвячений винятково Зміїному. Там була невелика експозиція, а у фондах зберігалася більшість матеріалів із підводних і підземних розкопок на острові, включно з унікальними артефактами. Екскурсантів туди возили моторними човнами, за попереднього узгодження з прикордонниками.

Коли Зміїний звільнили від окупантів, співробітники дізналися, що філія повністю знищена. З підставок для експонатів росіяни зробили собі пічку. Музейники вважають, що експонати або вкрадені, або знищені. Зараз вони намагаються встановити, скільки та яких саме артефактів там є, тому що вся документація, включно з фондовими описами, лишилися у філії.

Знищений музей на острові Зміїний

«Тому одна з цілей нашої виставки — привернути увагу до злочинів росіян, які нищать наше національне надбання. У випадку зі Зміїним це не лише українське надбання, це світова історія людства, яка збереглася з часів античності. Це злочини проти людства», — підсумовує пані Грицюта.

Завдяки субгранту від ФПСУ вдалося обладнати залу, в якій розгорнули виставку про Зміїний, і після її завершення тут демонструватимуть нові експозиції. Тобто музей, хоча і частково, але відновив свою роботу.

Бібліотека

Філія Централізованої бібліотечної системи для дітей Одеси, яка отримала субгрант ФСПУ для реалізації проєкту «Бібліотека — територія можливостей», розташована у Пересипському районі, що на самій околиці міста. Щороку ця районна бібліотека обслуговує більш як 5 тисяч читачів, її фонд налічує понад 15 тисяч книжок.

Завдяки грантовому проєкту одне з приміщень переобладнали на сучасний простір, де можна скористуватися безплатним Wi-Fі, узяти участь у різних заходах, зустрітися з письменниками, поетами, культурними діячами, тут працює інтелектуально-бібліотечна ігрова студія. Основна аудиторія бібліотеки — шкільного віку, але після модернізації з’явився сегмент і для дошкільнят: відповідні книжки та різноманітні заходи, пов’язанні з читанням.

Новий простір бібліотеки

Бібліотека розширила свої функції та формує нові джерела для розвитку дитини. Наприклад, з дітьми стали проводити психоемоційну роботу, в основі якої — творча діяльність. Кожне таке заняття починається з читання, яке, на переконання бібліотекарів, є дієвим психоемоційним розвантаженням.

Працівники пишаються своєю командою і вважають, що зробили майже неможливе під час війни.

Директор Централізованої бібліотечної системи для дітей Юрій Горбатенко повідомив, що централізованих бібліотечних систем в Україні залишилося небагато, одна з них — одеська, яка не тільки збереглася, але й розвивається. Вона складається з 20 філій, розташованих по всьому місту, має 162 співробітники, а її загальний фонд — понад 300 тисяч видань.

«У 2022 році після початку повномасштабної війни практично все завмерло, не було навіть думок щодо оновлення фонду та подальшого розвитку, всі застигли в очікуванні, що буде далі. Згодом вирішили, що все ж таки треба рухатися далі. Стали думати про пошук позабюджетного фінансування. Із закупівлею нових книжок допомагав соціально-активний бізнес, також отримали грант на це. Ми першими в Україні взяли участь в обміні “Українська книга — українським дітям”, обмінявши 36 тисяч російськомовних книжок на 18 тисяч українськомовних», — розповідає Юрій Горбатенко.

Юрій Горбатенко

Оновити приміщення саме в цій бібліотеці вирішили тому, що у цьому віддаленому районі — дуже багато дітей. «Тому хотілося створити для них простір, до якого захочеться повертатися. Ми виходили з ідеї, що бібліотека — це не тільки про книжки, а й простір, де можна отримати різноманітні культурні послуги. Для дітей встановили комп’ютери, обладнали лекційну локацію. Зараз тут проходить дуже багато різних активностей. Сподіваюсь, у нас усе вийшло, бо тепер — це як небо і земля у порівнянні з тим, що було раніше», — каже Горбатенко, який власноруч збирав нові меблі, бо на ці роботи коштів уже не було.

Перед модернізацією провели стратегічну сесію, де запропонували дітям намалювати бібліотеку такою, як вони її бачать. «І вони майже влучили в ціль, але коли сюди зайшли, то сказали, що не очікували, що це буде настільки стильно», — згадує заступниця директора Ольга Стемберська.

Ментори з Художнього музею допомогли розробити візуальну концепцію нового простору та надавали своїм підопічним практичну підтримку у реалізації проєкту понад три місяці.

«З 2017 року наш музей проводить дитячі програми, бо ми добре розуміємо, наскільки важливе виховання маленьких українців, наскільки важливо викоренити з їхньої свідомості поняття про радянський музей. Ми прагнемо, щоби культурні інституції — музеї, бібліотеки — сприймалися дітьми не як щось, де їм розкажуть, як думати, а де вони зможуть знайти нову цікаву інформацію, зустріти друзів і просто розважитися. Для таких віддалених районів, як цей, дуже важливі подібні простори, бо у батьків не завжди є можливість відвезти дитину у центр міста на якийсь захід. Тож у мікрорайонах дітям потрібні такі простори, де вони зможуть відчувати себе вільно. Де читання буде асоціюватися не зі шкільною освітою, а з приємним проведенням часу», — висловила позицію Художнього музею його наукова співробітниця Настя Явтушенко.

Бібліотекарі також повідомили, що цей грант відкрив для них можливості, яких не було раніше, та надав поштовх для змін в інших бібліотеках Централізованої системи.

Нові книги у бібліотеці

Одеський художній музей

Фасад музею «дивиться» у бік моря, тому будь-який вибух у порті закінчувався вибитими шибками. Тож співробітники спочатку зашили спеціальними матеріалами вікна на фасаді, а потім і по периметру всієї будівлі. Постраждала споруда й у листопаді минулого року, коли прямо посеред вулиці з боку фасаду прилетів російський «Онікс».

Одеський національний художній музей

Попри це, музей, більша частина колекції якого так само евакуйована, відкритий для відвідувачів. Тут розгорнуто декілька виставок, а нещодавно додалася нова, присвячена 125-річчю музею, що святкується у цьому році — «Музейна історія», експозиція, розміщена у залі, з якої свого часу починався музей.

Виставка «Музейна історія»

Основою цього проєкту стали фотонегативи 1920–1930-х років, зроблені тодішніми працівниками музею. Скляні платівки з фотоемульсіями демонструють історію музею, не зафіксовану його архівними записами. Завдяки зусиллям тодішнього директора Цві Емського-Могилевського, Музей витончених мистецтв, що став основою для нинішнього Художнього, із закритої галереї для окремих поціновувачів перетворився на Народний художній музей.

Ідея специфічного для художнього музею формату документальної виставки полягає в аналогії історії та сучасності. Художник Олександр Ройтбурд, що очолював музей у 2018-2021 роках, також наново відкрив його для відвідувачів, надавши колись регіональній інституції національного значення.

«Ми зрозуміли, що вони обидва були директорами у дуже складний час, коли змінюється суспільна парадигма», — розповідає куратор виставки, програмний менеджер музею Валерій Коршунов.

Цінність цих негативів у тому, що вони зафіксували процес поповнення колекції музею та динамічну зміну його експозиції. У 1922 році в Одесі було засновано Музей західного мистецтва, й більшу частину картин європейських і азійських художників перенесли туди. Деякі з цих творів представлені на негативах, як і твори з колекції авангарду, яка не дійшла до наших часів — зокрема, роботи Василя Кандинського й Олександри Екстер. Музейники дослідили, що ця колекція зникла під час сталінських репресій.

Негатив, що зафіксував історію музею

Динаміка зміни експозицій, за словами Валерія Коршунова, схожа з тією, що відбувалася у період директорства Олександра Ройтбурда, який «за своїм настроєм міг дістати якусь картину з фондів» і додати її до наявної експозиції.

Як і за часів Емського-Могилевського, коли колекція музею істотно збільшилася (на 400 творів, Могилевський, зокрема, відбирав роботи по музеях Москви та Петербурга), так і завдяки особистим зусиллям Ройтбурда, його зв’язкам колекція музею поповнилася творами сучасних українських художників.

У 1937-му Емського-Могилевського заарештували у сфабрикованій справі про шпигунство (насправді — за доносом його учня, цитати зі стенограми допиту якого представлено в експозиції) і згодом розстріляли.

Виписка з вироку Цві Емському-Могилевському

«Від академізму до реалізму і потім до соцреалізму — ця музеєзнавча модель залишалася до самого директорства Ройтбурда. І ми встигли її зламати. Бо перед Ройтбурдом постав виклик — змінити ставлення людей до музею, щоби вони почали до нього ходити, — розповідає Валерій Коршунов. — І це виклало незадоволення певних політиків. На той час, у 2020 році, більшість в Одеській обласній раді, якій підпорядковується музей, займала ОПЗЖ, депутат від якої Віталій Саутенков заявив, що Ройтбурда призначили незаконно і треба його звільнити. Наш колега з Музею західного та східного мистецтва сфальсифікував експертизу, згідно з якою роботи Ройтбурда начебто містять частини екскрементів. Проросійські політики організували кампанію з його дискредитації і його було звільнено».

Одесити влаштували тоді два мітинги на його підтримку, а Ройтбурд оскаржив рішення про своє звільнення. В експозиції демонструється відеосюжет із протестів, у якому Олександр Ройтбурд говорить, що цими мітингами одесити доводять «свій пріоритет — формування у проросійському світі своєї української ідентичності».

Нині іменем Олександра Ройтбурда названо провулок, який веде до музею.

Про зміни приємні й не дуже

Окрім іншого, Одеса порадувала і тим, що в ній значно побільшало української мови. На державну, зокрема, перейшла сфера обслуговування. Валерій Коршунов каже, що місто дуже сильно українізував мовний закон, прийнятий у 2019 році. «З`явилися люди, які стали писати скарги мовному омбудсмену, якщо закон порушується. У нас одна з найбільших кількостей скарг по Україні — і це не стільки про кількість порушень закону, скільки про кількість людей, які хочуть, щоби він не порушувався», — говорить Валерій.

Натомість культурним інституціям, за його словами, виживати зараз важко. Багато фахівців виїхало, зокрема, до Києва — з фінансових міркувань, «бо драйвером економіки Одеси завжди був морський порт. Згорнувся і туризм, ми особливо це відчуваємо по відвідуванню нашого музею. Відповідно, ресурсу на культурні проєкти не вистачає», — додає Коршунов.

Тож грантова підтримка сфери культури за таких умов має неабияке значення.

Фонд «Партнерство за сильну Україну» — донорська програма, що фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції. За спільної підтримки уряду України та урядів-партнерів Фонд реалізує проєкти, в першу чергу, на деокупованих і прифронтових територіях, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії. Метою ФПСУ є зміцнення спроможності українського уряду надавати місцевим громадам критично важливу підтримку в співпраці з громадянським суспільством, медіа та приватним сектором.

Фото Володимира Дунєва

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Саудівській Аравії помер «Сплячий принц», який провів 20 років у комі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:33:02Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Трамп закликав Сенат скасувати канікули
УкраинФорм
2025-07-20T09:30:41Z
The Times назвало ім'я людини, здатної змусити Путіна закінчити війну
GlavRed
2025-07-20T09:27:03Z
У Білому домі відмовилися від ідеї розірвати контракти зі SpaceX - WSJ
УкраинФорм
2025-07-20T09:18:42Z
У Кремлі прокоментували різку зміну риторики Трампа щодо Путіна і Росії
24tv
2025-07-20T09:15:24Z
Україна не програє у війні, адже Мерц допоміг змінити думку Трампа – Вадефуль
Лига
2025-07-20T09:12:22Z
Російський дрон атакував Чугуїв
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:11Z
Канцлер Німеччини прокоментував євроінтеграційні перспективи України
360ua.news
2025-07-20T09:03:05Z
Які три фактори найбільше заважають бізнесу – опитування підприємців
24tv
2025-07-20T09:36:42Z
Більше грошей на комуналку: кому до субсидії додадуть ще 700 гривень
24tv
2025-07-20T09:03:22Z
Єврокомісар шокований небезпекою деяких товарів на Shein і Temu
Европейская правда
2025-07-20T08:58:52Z
Продовження пільгового режиму на імпорт електромобілів не планується - Гетманцев
УкраинФорм
2025-07-20T08:37:27Z
Кусто Агро докупила тракторів та комбайнів
AgroPortal
2025-07-20T08:30:00Z
Зміни для вкладників у вересні: чи будуть менші відсотки за вкладами
24tv
2025-07-20T08:15:54Z
Євроінтеграція України: Гетманцев розказав, як потрібно реформувати податкову систему
ZN UA
2025-07-20T08:15:20Z
На Українській універсальній біржі укладено перші контракти на 100 тонн пшениці нового врожаю
Agravery
2025-07-20T08:15:00Z
Пишний про 18 пакет санкцій: Комплексна ізоляція фінсектору Росії набирає обертів
УкраинФорм
2025-07-20T07:45:54Z
Кельтський гороскоп дерев на 20 липня 2025 року: Тельцям — заспокоєння горобини, Скорпіонам — трансформація тиса, Рибам — натхнення верби
TSN
2025-07-20T09:33:03Z
Температура перевищить норму: в які області України увірветься нереальна спека
GlavRed
2025-07-20T09:27:29Z
Синоптики попередили про грози та град: якою буде погода на Львівщині 20 липня
24tv
2025-07-20T09:09:54Z
Суттєва відмінність: як росіяни змінили тактику штурмів на Лиманському напрямку
24tv
2025-07-20T09:03:47Z
Прогноз погоди у Дніпрі на тиждень з 21 по 27 липня: спека не збирається відступати, якою буде температура повітря
Политека
2025-07-20T09:01:24Z
В Україну 21 липня повернеться сильна спека, у деяких областях - до +33
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:13Z
Цим українцям варто бути обережними 23 липня. До чого готуватись
Telegraf
2025-07-20T08:57:55Z
Правоохоронці задокументували наслідки ударів російських БпЛА по Ізюму: двоє людей постраждали
Мій Харків
2025-07-20T08:39:53Z
Графік відключення води на тиждень з 21 до 27 липня в Черкаській області: названо райони, які залишаться без постачання
Политека
2025-07-20T08:31:15Z
Якщо ви помітили на листі томатів коричневі плями – це погано: можна обприскати копійчаним розчином
Telegraf
2025-07-20T09:03:56Z
Підживлення помідорів дріжджами: простий спосіб з неймовірним результатом
24tv
2025-07-20T07:57:58Z
Як яйця впливають на рівень холестерину: нові дані
24tv
2025-07-20T07:09:22Z
Пацієнтів небагато: у Китаї лікують тих, хто не любить ходити на роботу
Фокус
2025-07-20T06:42:22Z
У Росії катастрофічна нестача медиків - розвідка
Gazeta UA
2025-07-20T06:30:00Z
Таку рибу не можна купувати влітку: експерти попередили про небезпечні наслідки
Знай
2025-07-20T05:51:50Z
Точний вік людини за краплею крові: вчені розробили революційний ДНК-тест
TSN
2025-07-20T05:36:14Z
Росія стикнулася з критичною нестачею медичних працівників - розвідка
УкраинФорм
2025-07-20T02:09:35Z
Проста звичка захищає вас від раку: вчені дослідили приголомшливий ефект звичайної ходьби
TSN
2025-07-19T21:21:56Z
Значні знижки на комуналку: хто зможе платити на 50 % менше
Знай
2025-07-20T09:36:47Z
Ведмедиця, яка вбила бігуна в Італії, житиме у притулку в Німеччині
Европейская правда
2025-07-20T09:34:35Z
Пенсія до 50 років: хто може отримувати виплати достроково
24tv
2025-07-20T09:24:52Z
На пенсію можуть не сподіватися: кому надійде соцдопомога
Знай
2025-07-20T09:06:59Z
Чи можна зривати плоди з гілок сусідського дерева, які ростуть над твоїм подвір'ям
24tv
2025-07-20T09:03:23Z
Забудьте про "жіночко"і "мужчіна": як правильно українською звертатись до незнайомця
Telegraf
2025-07-20T08:48:36Z
Мобілізація їх омине: ким у серпні не зацікавиться ТЦК
Знай
2025-07-20T08:36:50Z
Ваші пращури мали особливий талант: 5 прізвищ, які давали найздібнішим українцям
24tv
2025-07-20T08:30:28Z
Fondation Hirondelle та IRMI оголосили конкурс індивідуальних грантів для журналістів
Детектор М
2025-07-20T08:21:02Z
Лана Дель Рей показала свою кухню, яка кидає виклик усім трендам
24tv
2025-07-20T09:30:54Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після інциденту зі зрадою на концерті Coldplay
24tv
2025-07-20T09:15:07Z
Британська співачка Charli XCX і барабанщик The 1975 одружилися
УкраинФорм
2025-07-20T09:03:27Z
Привиди та моторошні звуки ночами: які містичні таємниці приховує київський замок "Річарда"
Telegraf
2025-07-20T08:39:31Z
Гендиректор Astronomer пішов у відставку після скандалу зі "зрадою" на концерті Coldplay
Комсомольская правда
2025-07-20T08:13:17Z
Біллі Айліш заявила, що працює із Джеймсом Кемероном над 3D-проєктом
УкраинФорм
2025-07-20T08:03:12Z
Трендове фарбування, яке сподобається всім: цей блонд виглядає неймовірно
24tv
2025-07-20T07:39:12Z
Режисер Володимир Тихий: Боюся, документалісти не витягнуть нашу історію власними силами
Детектор М
2025-07-20T07:00:49Z
3 знаки зодіаку, які завжди перебувають в центрі уваги: будь-хто може бути у списку
24tv
2025-07-20T06:21:04Z
Альтернатива ковбасі: 7 продуктів, які можна покласти на хліб
Telegraf
2025-07-20T09:27:44Z
Гороскоп на тиждень з 21 по 27 липня: Овнам - пропозиція, Левам - скандал
GlavRed
2025-07-20T09:27:34Z
Можна готувати хоч щодня: такий пиріг з абрикосами просто тане у роті
Telegraf
2025-07-20T09:18:38Z
Які кольори поєднувати з блакитним: 5 несподіваних, але дуже вдалих комбінацій для інтер'єру
24tv
2025-07-20T09:15:48Z
День маленьких змін. Гороскоп на 20 липня для всіх знаків
360ua.news
2025-07-20T08:27:12Z
На висоті понад 1700 метрів: яке озеро називають льодовиковою перлиною Карпат
24tv
2025-07-20T08:09:34Z
В кафе він коштує сотні гривень: як самому зробити хітовий лавандовий лимонад
24tv
2025-07-20T07:18:22Z
На Прикарпатті з’явився перший виробник овечої бриндзі
AgroPortal
2025-07-20T06:30:52Z
Таку шаурму можна їсти навіть перед сном: приготуйте цю закуску з кабачка
Telegraf
2025-07-20T06:15:41Z
На Рівненщині зіткнулися Volkswagen і Audi: загинуло троє людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:15Z
В Ірані перекинувся автобус, понад 20 загиблих
УкраинФорм
2025-07-20T09:33:12Z
Біля узбережжя Камчатки стався землетрус понад 7 балів: є загроза цунамі
Фокус
2025-07-20T09:15:37Z
У Південній Кореї кількість жертв аномальних злив зросла до десяти
УкраинФорм
2025-07-20T09:15:30Z
На Одещині судитимуть фермера за умисне ухилення від сплати податків
AgroPortal
2025-07-20T09:00:48Z
На Волині чоловік побив військовослужбовця ТЦК лопатою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T08:57:26Z
"Ой, мамочка, як трясе!": на Камчатці сталася серія землетрусів , там оголошена небезпека цунамі
24tv
2025-07-20T08:48:23Z
До +44°: Грецію на тиждень накриє сильна спека
УкраинФорм
2025-07-20T08:28:48Z
Росія атакувала Запоріжжя: пошкоджено житлові будинки, є постраждалі
24tv
2025-07-20T08:18:41Z
Російська пропаганда отримала подвійний удар
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:39:55Z
Фламенгу прийняв пропозицію Роми щодо флангового захисника
Football.ua
2025-07-20T09:39:03Z
Українські військові на фронті дивляться бій Усика: фото
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:36:47Z
Олександр Усик розчулив зверненням до дружини після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-20T09:30:28Z
Усик дав особливе ім'я удару, яким нокаутував Дюбуа: відео фірмової "плюхи"
24tv
2025-07-20T09:24:16Z
Соцмережі вибухнули від палкої підтримки дружина Усика у реванші проти Дюбуа: емоційне відео
24tv
2025-07-20T09:18:17Z
ПСВ веде переговори про перехід ще одного гравця Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-07-20T09:15:18Z
Теніс. Лазаренко виграла свій найбільший титул в юніорській кар'єрі
УкраинФорм
2025-07-20T09:06:41Z
Україна – Канада: де дивитися вирішальну гру нашої збірної у Лізі націй з волейболу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-20T09:06:23Z
Павуки-оси дурять не тільки нас, а й штучний інтелект
InternetUA
2025-07-20T09:31:26Z
Повно скарбів: у Чехії виявили велике кельтське місто віком 2200 років
Фокус
2025-07-20T09:27:35Z
Apple готує свій перший складаний iPhone: ключові особливості моделі Fold
InternetUA
2025-07-20T09:01:31Z
Рідкоземельні мінерали з Китаю не потрібні: літій для акумуляторів добудуть просто з озер
Фокус
2025-07-20T09:00:01Z
GTA 6 працюватиме найкраще на PS5 Pro – нові чутки обіцяють унікальну продуктивність
24tv
2025-07-20T08:48:02Z
До Землі наближається «потенційно небезпечний» астероїд
УкраинФорм
2025-07-20T08:33:09Z
Як вибрати смартфон, що не втратить актуальності через кілька років: поради експертів
InternetUA
2025-07-20T08:28:13Z
Baby Grok: Маск анонсував додаток на основі штучного інтелекту для дітей
УкраинФорм
2025-07-20T08:12:20Z
Як захистити смартфон від спеки, води й піску влітку
InternetUA
2025-07-20T07:48:50Z
Mercedes-Benz eActros 600 займеться розвезенням пошти
AutoCentre
2025-07-20T09:09:18Z
Українці в цьому році купують більше авто з Китаю
УкраинФорм
2025-07-20T07:24:00Z
Chevrolet привіз новий Bolt на дорожні випробування
AutoCentre
2025-07-20T07:15:11Z
В Китаї хочуть заборонити перепродаж нових машин після реєстрації
ZN UA
2025-07-20T06:27:10Z
Основні індикатори на панелі приладів: що означають та що робити, коли вони загоряються
24tv
2025-07-20T03:09:15Z
Мінівен перевтілився у Lexus і повністю прийняв новий образ
Топ Жир
2025-07-20T01:18:18Z
Канадці вимагають дозволити імпорт електромобілів, які раніше були заборонені
Топ Жир
2025-07-19T23:18:16Z
Цей позашляховик мав зійти зі сцени, але раптом отримав несподіване продовження
Топ Жир
2025-07-19T21:33:30Z
Ці автомобілі стрімко втрачають вартість, і найгірше, можливо, попереду
Топ Жир
2025-07-19T19:48:33Z