MY.UAНовини
Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність
Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність

Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність

На початку серпня міністр освіти Оксен Лісовий заявив, що не варто очікувати на підвищення заробітної плати через складну ситуацію в держбюджеті. Тож у новий навчальний рік українські вчителі входять з роздумами, а хтось уже і прийняв рішення... 

З відгуків педпрацівників, з коментарів у соцмережах можна зробити висновок, що цьогоріч йде чи не найбільший відтік кадрів із ліцеїв та коледжів. Справа насамперед у буденному – в грошах, але не тільки. Журналістка Коротко про досліджувала, чому звільняються вчителі.

Щоб заробити 30 000 гривень, треба відмовитися від життя

У великих містах ситуація поки що більш-менш стабільна.

- Ми проблем зі звільненнями вчителів не маємо, навпаки, є вільні вакансії і шукаємо педагогів, бо мережа класів розширилася, - каже директор столичної гімназії №34 «Либідь» Алевтина Багінська.

Водночас загальну проблему вона не заперечує і розуміє її витоки.

- Визначити, скільки можеш заробити в школі, складно, бо заробіток є сукупністю складників. Для молодих вчителів все починається з окладу. При 18 годинах навантаження на тиждень це 7978 гривень. Далі додається за стаж, за престижність професії, за перевірку письмових робіт для вчителів української, англійської мови, а якщо математики, то не для всіх. Так можна розраховувати на 9600 гривень “чистими”. Згодьтеся, це не та зарплата, яка може конкурувати на ринку праці.

Вчителі вищої категорії отримують в середньому 13 000 гривень плюс трохи за класне керівництво, завідування кабінетами. Кожна додаткова копійчина віднімає щось від відпочинку та можливості пожити для себе і сім’ї.

- Теоретично в школі можна заробити і 30 000 гривень, - каже Алевтина Багінська. - Але для цього треба мати 32 години на тиждень, стаж 30 років, вищу категорію методиста, класне керівництво, перевірку зошитів, вести інклюзивні класи і багато чого іншого плюс робота у дві зміни, дистанційні уроки з 17.00 до 19.00.

Крім того, директор звертає увагу, що зараз у таких містах, як Київ, Дніпро чи Львів, потреба в педагогах частково перекривається за рахунок внутрішньо переміщених осіб. Але ж війна коли-небудь закінчиться.

- Переселенці захочуть повернутися туди, де залишилися їхні домівки. Отримати в Києві житло у вчителя немає жодних шансів. Щоб скористатися програмою “єОселя”, треба мати хоч якийсь стартовий капітал. Вони поїдуть... А от чи захочуть повертися до Києва чи Львова ті, хто виїхали за кордон і там знайшли собі іншу роботу, – це велике питання. Тим паче, що після війни всі школи перейдуть на очний формат, і вчителі, які зараз беруть з-за кордону дистанційні години в українських школах, втратять зв’язок з батьківщиною.

Ще одне нововведення нинішнього навчального року – це відмова фінансувати простій педагогів, які вимушено залишили Україну через війну. Відповідну постанову Кабінет міністрів видав 13 серпня.

У новий навчальний ідемо без англійської мови

Педагогічні традиції зазвичай дуже шанувалися у селах. Вибір професій там невеликий, вчителі виростали династіями, приходили до дітей молодими, а йшли зі школи геть посивілими. Зараз акценти змінюються. На заході «Вчителі майбутнього 2024», що проходив у липні у Львові, були названі такі цифри: за період 2018–2023 роки кількість учителів у містах зменшилася на 10,9 %, а в селах - на 22,8 %.

- Так, ця біда дісталася і нас. Хтось на пенсію поспішає вийти, хтось просто шукає більших грошей, - каже Михайло Гриневич, директор Лютинської гімназіі, що на Рівненщині. – У фейсбуці дивлюся у фахових групах – всюди в глибинці бракує вчителів англійської мови, а вже й математики. Так без англійської в новий рік і зайдемо. З інших вчителів хтось пише, що планує працювати останній рік, хтось каже, що вже хоче звільнятися, бо вижити неможливо. Що казати, коли мій син – історик за фахом - пішов зі школи. Зараз він у ЗСУ, але після війни в школу точно не повернеться.

Вчителі розповідають, що “голий” оклад на периферії – це фактично норма. Годин не вистачає, бо мало дітей, доплати за престижність професії не рятують. За законом можна не більше 30% від ставки і не менше 5%. При максимумі – це близько 1500 гривень, а деякі місцеві громади нараховують по мінімуму.

- У мене секретарка була на мінімалці. Звільнилася – пішла на касу побутовою хімією торгувати. Наші вчительки до неї приходять, а вона розповідає, що має на місяць 18 000 гривень, в гірші часи – 16 000. І хоч стій, хоч плач. Запровадили сертифікацію вчителів, а що з тої сертифікації, коли дає всього 20% до окладу? Школи рятувати треба, бо не знаю, що далі буде, де шукатимемо кадри. Молодь до шкіл не йде. Я вже на пенсії, а був би молодий, сам би не пішов, - заключає Михайло Гриневич.

Виконуй і прилаштовуйся

У соцмережах пишуть, що вчителі розбігаються по приватних закладах: математики – менеджерами по торгових компаніях, інформатики – по ІТ-фірмах, мовники – по видавництвах чи масмедіа. Дехто не гребує і касирами в супермаркетах. Нервів витрачається не більше, ніж на уроках, а зарплата вдвічі більша. Наймодніший тренд – це репетиторство, тим паче, що сьогодні його можна оформити офіційно, відкривши свій ФОП.

- Я вже півтора року працюю сам на себе, два моїх однокурсники відкрили ФОП цього літа, - розповідає Борис Максименко, вчитель хімії та біології. – Раніше випускники вузів трималися за школи з розрахунку на пільгову пенсію, але необхідний стаж весь час підвищують, та й уряд втовкмачує, щоб на державу не розраховували, а накопичували на старість самі. Та й багато інших причин відвертає від школи. Щиро кажу: якби там підлогу золотом почали посипати, не повернувся б.

Наш співрозмовник пригадує, як розмовляв нещодавно з молодим учителем - "червонодипломником".

- Хлопець - трохи романтик, трохи прагматик – вважав, що чоловікові у педагогіці легко зробити кар’єру. Особливо, коли є розум і якісь новаторські пориви. Батьки влаштували в престижний ліцей, він там щось своє почав прокачувати, а у відповідь: тихо сиди, виконуй, прилаштовуйся. Он того учня тільки на легкі завдання викликай до дошки, бо його тато - наш спонсор, того краще зовсім не чіпай, бо його мама потім істерики закатує, а он той - спортсмен і так далі. До репетитора вимоги інші – саме вчити дітей, а не створювати їм зручну “камеру схову”, на яку зараз багато шкіл перетворилося. Це не я придумав, це так кажуть фахівці.

Звільняються ті, хто багато вклав

- Цього літа я найбільше дала консультацій педагогам з приводу звільнення з посади, - каже психолог Лілія Орел, яка надає освітянам також юридичні послуги. – Минулого року таких активних звернень не було. На мою думку, це тому, що люди перебували в стані очікування. Багато окупованих територій звільнялися, люди поверталися, їм хотілося відновити якусь стабільність. Але - не сталося. Території продовжують обстрілювати, не кожен хоче залишатися в таких умовах. Зараз ставиться вимога, щоб навчання було офлайн, а це теж питання безпеки. Не кожен, хто освоїв дистанційку, хоче повертатися у шкільні стіни. Тим паче там, де небезпечно.

І це, підкреслює Лілія, на фоні зарплати, яка не може забезпечити базові основи життя і вимагає постійно шукати підробітку.

- Це неправда, що вчителі легко йдуть з професії. Легко йде молодь, яка більш схильна до змін. Мої основні клієнти – це педагоги віком 40+. Юридична консультація з такими переростає в психологічну, бо люди реально страждають через те, що зраджують своїй місії. Це ті вчителі, про яких кажуть “діагноз”, вони бачать крізь призму педагогіки все, навіть своє життя, і почасти не знають, що робити далі. Вони ідуть зі школи не тому, що хочуть, а тому що обставини змушують.

Психолог підкреслює ще один важливий момент:

- Зараз звільняються ті, хто багато вклав. У свою роботу А коли людина вкладається, вона природно очікує віддачі. І не тільки фінансової. Їй дуже важлива повага – щоб похвалили, дали грамоту, десь написали добрі слова, батьки щоб подякували. Але зараз цього дуже й дуже мало. Тривалий час до педагогів спостерігається споживацьке ставлення. Якщо ти вчитель – значить всім все винен. Сім’ї задають вимогливий тон. Можливо, це тому, що треба на когось вилити негатив. А вчитель охоплює дві активні верстви населення: діти – це майбутнє, їх батьки – сучасне.

На догоду “яжемамам”

Шеф-редактор порталу "Освітня політика" Віктор Громовий згадує, як рік тому Південна Корея вибухнула протестами педагогів.

- Це сталося через самогубство вчительки, яку довели своїми скаргами “яжемами”. Тоді в країні була переглянута вся політика щодо вчителів, суттєво посилений їх захист. А що відбувається у нас? Якщо говорити коротко, то є "острівки", де нормальний директор або пощастило з керівником управління освіти. Там людське ставлення, нормальні стосунки, бажання матеріально і морально підтримати працівників. Але це острівки. На “материку” у вчителів переважає відчуття пригнобленості. І воно посилюється з кожним роком.

Експерт нагадає, що реформа поліції, судова реформа почалися з підвищення зарплат і престижу професії. В освітній сфері обрали інший шлях.

- Коли тодішній міністр Лілія Гриневич оголосила піар-проєкт НУШ (Нова українська школа. – Ред), реформи були спрямовані на те, щоб догодити “яжемамам”, - переконаний експерт. - Таким чином, вчителя перетворили на “вічну невістку”, яка завжди винна, навіть коли в хаті її нема. З 2016 року соціологічні дослідження свідчать, що рівень вмотивованості вчителів критично падає. Це як на кораблі, у днищі якого тріщина – хто може, той рятується.

Віктор Громовий звертає увагу, що раніше в школах була особлива категорія - дружини чиновників, заможних чоловіків, яким було байдуже до її зарплати, натомість вони пишалися, що вона вчить майбутнє покоління.

- Ця категорія теж іде зі школи. Тому що раніше такі жінки могли самореалізуватися через професію, а зараз це відчуття втрачене. Вчитель мов би затиснений у лещата. З одного боку, бемкають якось новою системою оцінювання, яка займає купу часу і нічого не дає, з другого - “яжемами” вимагають берегти і розважати дітей, з третього - постійні перевірки, сертифікації і так далі. І все це в умовах війни, коли тричі на день лунають тривоги і треба вести дітей у підвали, раз по раз перераховувати їх по головах і переживати, щоб нічого позаштатного не сталося.

Вчителям завжди бажали терплячості, нагадує Віктор Громовий. Але всьому є межа. Якщо кардинально не змінити політику щодо вчительської професії, резерви можуть бути вичерпані вже найближчими роками.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Голову Закарпатської МСЕК звільнили за власним бажанням, на посаду вже є кандидат - облрада
УкраинФорм
2024-10-22T11:48:47Z
Щодо запрошення до НАТО є консенсус більшості членів та стримана позиція кількох, – Зеленський
24tv
2024-10-22T11:48:05Z
Найбільше скупчення тіньового флоту у світі: Малайзії загрожує екологічна катастрофа
ZN UA
2024-10-22T11:46:34Z
Як кремль впливав на Грузію через хакерські атаки перед виборами – Bloomberg
iPress
2024-10-22T11:46:27Z
Україна змінила кримінальний кодекс відповідно до Римського статуту
ZN UA
2024-10-22T11:46:24Z
росія може залучити військових КНДР до зимових штурмів на Донеччині – The Guardian
iPress
2024-10-22T11:46:04Z
Зеленський пояснив, що тепер відбувається з Планом перемоги
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T11:42:16Z
НАТО в обмін на території? Зеленський прокоментував чутки, які поширює західна преса
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T11:39:00Z
Зеленський очікує на запрошення до НАТО в міжнародно визнаних кордонах
Европейская правда
2024-10-22T11:38:01Z
Відвідувачі опери блювали і непритомніли під час вистави зі справжнім сексом на сцені – фото
TSN
2024-10-11T06:58:13Z
Зручно та практично: для чого на Галичині використовували бамбетель
24tv
2024-10-08T18:24:51Z
Це найсмачніша картинка, яка взагалі може бути, - Олег Тістол про різні проєкти українських грошей
Политека
2024-10-08T18:31:34Z
Маск знову "відзначився": автори культового фільму судяться з главою Tesla через ШІ
InternetUA
2024-10-22T11:46:12Z
Вийшов трейлер фільму «Королеви радості» про дрег-сцену та життя LGBTQ+ спільноти під час війни
Детектор М
2024-10-22T11:43:55Z
Кінорежисер Санін – у програмі «Нація непереможних»: Українці мають давати знати фронту, що тил – міцний
УкраинФорм
2024-10-22T11:43:05Z
Не викидайте старий піджак: тіктокерка показала, як його самостійно розмалювати
24tv
2024-10-22T11:39:30Z
Помер вокаліст перших альбомів Iron Maiden Пол Ді`Анно
ITC
2024-10-22T11:39:06Z
Анджеліну Джолі заскочили в готелі з молодшим на 10 років коханцем – відомим репером
TSN
2024-10-22T11:36:26Z
Піп РПЦ перехрестився та пояснив, як "правильно" вбивати православних українців: цинічне відео
24tv
2024-10-22T11:48:45Z
FT: Західні компанії розробляють лазерну зброю для протидії дронам. Вартість пострілу з феноменальною влучністю — 10 фунтів
ZN UA
2024-10-22T11:46:22Z
Тільки зеленим і синім: чому в СРСР під'їзди фарбували до половини
GlavRed
2024-10-22T11:45:11Z
На заході Польщі завершили ремонтні робoти на кладовищі воїнів УНР
УкраинФорм
2024-10-22T11:43:38Z
В Одесі вшанували пам’ять 25 тисяч євреїв, яких спалили живцем під час Другої світової війни
УкраинФорм
2024-10-22T11:43:19Z
ТЦК відмовила у відстрочці чоловіку з трьома дітьми, який надав усі документи: рішення суду
Фокус
2024-10-22T11:36:45Z
Місячний посівний календар на листопад 2024 року: сприятливі і несприятливі дні, чи можна щось садити
TSN
2024-10-22T11:36:04Z
Журналісти розповіли, як не потрапляти на емоційні гачки екстрасенсів і ворожок
Детектор М
2024-10-22T11:34:33Z
72-річному Гарві Вайнштейну діагностували рак кісткового мозку
Фокус
2024-10-22T11:30:10Z
Коли у Львові ввімкнуть опалення: деталі початку опалювального сезону
24tv
2024-10-22T11:48:36Z
Ворог вклинився в оборону Часового Яру: чи є загроза втрати міста
TSN
2024-10-22T11:48:04Z
У Києві тепло подали до 1,2 тисяч закладів соцсфери
УкраинФорм
2024-10-22T11:33:57Z
"Роблять старшокласники і ПТУшники": ЗС РФ атакують Сили оборони "самопальними" БпЛА
Фокус
2024-10-22T11:30:22Z
Експерт назвав умову, коли ЗСУ можуть закінчити Курську операцію
TSN
2024-10-22T11:27:51Z
Бої за Покровську агломерацію: експерт назвав основні напрямки російських ударів
Хвиля
2024-10-22T11:27:27Z
На Харківщині триває евакуація населення з Купʼянського та Борівського напрямків
Мій Харків
2024-10-22T11:16:01Z
У Чернівцях з'явиться новий індустріальний парк - Шмигаль
УкраинФорм
2024-10-22T11:15:59Z
Заступник Кличка придбав безліч квартир: мер закликав правоохоронців перевірити інформацію
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T11:12:32Z
Європарламент виділив Україні 35 млрд євро за рахунок заморожених активів Росії
Комсомольская правда
2024-10-22T11:48:59Z
Україна і Франція підписали угоду на €200 мільйонів грантової допомоги
УкраинФорм
2024-10-22T11:46:41Z
Європейські країни збільшують імпорт металургійної продукції з рф
iPress
2024-10-22T11:46:17Z
Яка мінімальна зарплата "чистими" в Україні зараз
24tv
2024-10-22T11:42:00Z
Хто сплачує податок на землю: орендар чи орендодавець
24tv
2024-10-22T11:39:22Z
Криза у Boeing та Intel є надзвичайною ситуацією для економіки США – WSJ
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T11:36:13Z
Долар по 45 у 2025 році заклали у бюджеті України: в НБУ дали відповідь про майбутній курс валют
Политека
2024-10-22T11:34:16Z
Укренерго отримало перший трансформатор за проєктом REPOWER від Світового банку
УкраинФорм
2024-10-22T11:30:40Z
Виробники сиру України створили асоціацію
AgroPortal
2024-10-22T11:30:33Z
Що таке анемія: як розпізнати та подолати дефіцит заліза
24tv
2024-10-22T11:12:07Z
Чудо-ліки чи розрекламований фуфломіцин: нові дані про користь та побічні ефекти Ozempic
24tv
2024-10-22T10:06:07Z
Доктор Комаровський розповів, як уникнути переломів у похилому віці: способи мінімізувати ризики
Политека
2024-10-22T10:04:16Z
Як вивести плями з одягу в домашніх умовах: ефективні методи
TSN
2024-10-22T09:37:50Z
"Еліксир молодості" на тарілці: 7 продуктів проти старіння, які треба їсти кожного дня
TSN
2024-10-22T09:36:59Z
Як правильно чистити зуби: поради стоматологів
TSN
2024-10-22T09:33:34Z
Знайшли простий спосіб зменшити важкість похмілля
24tv
2024-10-22T09:03:54Z
Актор серіалу "Жіночий лікар" чесно зізнався, чи готовий піти на фронт: "Маю військову професію"
24tv
2024-10-22T08:42:11Z
Вікові зміни і тестостерон: ключ до гармонії в житті чоловіка
24tv
2024-10-22T08:30:30Z
У Сумах поліцейські затримали підозрюваного у розбещенні малолітньої
Украина Криминальная
2024-10-22T11:39:01Z
«Дистанційна робота»: понад 177 000 гривень виманили шахраї у жительки Тернопільщини
Украина Криминальная
2024-10-22T11:33:04Z
Моментально згоріла майже вся родина: що відомо про загиблих в Сумах
GlavRed
2024-10-22T11:27:32Z
На Полтавщині у приміщенні ТЦК виявили тіло чоловіка з ознаками самогубства
УкраинФорм
2024-10-22T11:18:09Z
На Київщині та в низці областей - тривога через загрозу балістики
УкраинФорм
2024-10-22T11:15:13Z
Затримано агента російських спецслужб, який готував убивство голови громадського формування в Одесі
Украина Криминальная
2024-10-22T11:13:53Z
Поліція повідомила про інсценування вбивства бізнесмена в Одесі – ЗМІ кажуть, що Бейбутян живий
Комсомольская правда
2024-10-22T11:06:39Z
В Одесі у школі під час повітряної тривоги померла 13-річна дівчина: подробиці
Фокус
2024-10-22T10:42:15Z
Одеські поліцейські розслідують обставини смерті 13-річної дівчинки
Украина Криминальная
2024-10-22T10:39:21Z
Уже відоме місто, яке працюватиме на 100% на водні: тести перевершили прогнози
Фокус
2024-10-22T11:45:07Z
У Google Chrome для Android з’явиться нова функція для запобігання викрадення
InternetUA
2024-10-22T11:34:15Z
Вчені вперше винайшли максимально потужний фотоелемент для сонячних панелей
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T11:27:42Z
У СРСР такий не готували: рецепт неймовірного салату, який "підірвав" Мережу
GlavRed
2024-10-22T11:27:12Z
Значно спрощує роботу. На macOS з’явилася популярна фішка з Windows
InternetUA
2024-10-22T11:21:27Z
Неначе фігурки з пластиліну: мережу заполонив новий тренд – як його повторити
24tv
2024-10-22T11:18:38Z
Мод Fallout: Vault 13, що переносить першу гру у четверту, скасований
ITC
2024-10-22T11:16:29Z
Pixel 6 знову в біді: деякі смартфони «вмерли» після оновлення до Android 15
ITC
2024-10-22T11:10:35Z
Тест DxOMark: дисплей iPhone 16 програв Galaxy A35 та Pixel 8a
ITC
2024-10-22T11:10:17Z
Гороскоп на завтра 23 жовтня: Водоліям - найщасливіший день, Стрільцям - пастка
GlavRed
2024-10-22T11:27:40Z
Соковита і зі скоринкою: такої смаженої грудки ви ще не куштували – всього 15 хвилин і готово
24tv
2024-10-22T11:12:10Z
Як приготувати аджику на зиму: простий рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2024-10-22T11:04:23Z
Як побудувати дружні стосунки з колегами, якщо ви працюєте віддалено: цінні поради
24tv
2024-10-22T11:03:50Z
Пральна машинка працюватиме вічно: просто раз на місяць запускайте цей режим
TSN
2024-10-22T11:03:12Z
Туристи про це навіть не задумуються, а треба: яка головна проблема готелів "all inclusive"
24tv
2024-10-22T10:57:26Z
Як покращити пам'ять: 10 вправ для тренування мозку
TSN
2024-10-22T10:51:47Z
Громадяни США скорочують поїздки на свята через високу інфляцію
24tv
2024-10-22T10:48:53Z
"Зелене село": який вигляд має покинуте поселення, яке повністю заросло плющем і травою
24tv
2024-10-22T10:42:56Z
Місія кожного українця: Магучіх розповіла про донати "Азову" та свою підтримку ЗСУ
24tv
2024-10-22T11:48:23Z
У "Шахтарі" повідомили про інтерес до свого лідера з боку "Манчестер Сіті"
ZN UA
2024-10-22T11:46:12Z
"Чесно кажучи, не хочеться": Магучіх розповіла, чому не виходить заміж
GlavRed
2024-10-22T11:45:46Z
Найкращий гравець чемпіонату світу з футболу-2010 дебютує в тенісі
УкраинФорм
2024-10-22T11:39:10Z
"Вишні" не по зубах Арсеналу, прагматичний успіх Ліверпуля проти Челсі, Тоттенгем — так тримати: підсумки 8 туру АПЛ
Football.ua
2024-10-22T11:30:15Z
“Варто піти на пенсію”: ексчемпіон світу про майбутнє Джошуа
24tv
2024-10-22T11:24:21Z
Український хокеїст Денискін закинув першу шайбу за польську «Енергію»
УкраинФорм
2024-10-22T11:15:03Z
"Стати професійним футболістом там, де я народився та виріс, було майже неможливо": інтерв'ю Олександра Зінченка
Football.ua
2024-10-22T11:13:34Z
Віктор Розовий розніс ультрас Карпат через громадянську позицію: які претензії має до фанатів
24tv
2024-10-22T11:03:26Z
Які найпопулярніші в Україні нові та вживані дизельні авто
ГЛАВКОМ NET
2024-10-22T11:33:53Z
Електромобіль та гібрид: Chery представив компактний кросовер Jaecoo J5 для експортних ринків
AutoGeek
2024-10-22T11:33:42Z
Новий дизель — шанс для старих "леопардів": Leopard 1 отримає двигун від Rolls-Royce
InternetUA
2024-10-22T11:01:01Z
Показуватимуть новини та передачі: Hyundai почне встановлювати голографічні дисплеї у авто вже за два роки
AutoGeek
2024-10-22T10:58:53Z
Чоловік вистрелив у свій Cybertruck, думаючи, що той куленепробивний: відео пошкоджень
24tv
2024-10-22T10:33:53Z
У США схрестили вінтажний Chevrolet Corvette 50-х і електромобіль BMW
Фокус
2024-10-22T10:27:46Z
У країнах ЄС зріс попит на електромобілі та гібриди: опублікована свіжа статистика
AutoGeek
2024-10-22T10:27:34Z
Формульний болід Міхаеля Шумахера 2006 виставили на аукціон
AutoCentre
2024-10-22T10:12:49Z
У Європі суттєво дешевіють електромобілі з пробігом: аналітики назвали ключові причини
AutoGeek
2024-10-22T09:58:42Z