MY.UAНовини
Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність
Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність

Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність

На початку серпня міністр освіти Оксен Лісовий заявив, що не варто очікувати на підвищення заробітної плати через складну ситуацію в держбюджеті. Тож у новий навчальний рік українські вчителі входять з роздумами, а хтось уже і прийняв рішення... 

З відгуків педпрацівників, з коментарів у соцмережах можна зробити висновок, що цьогоріч йде чи не найбільший відтік кадрів із ліцеїв та коледжів. Справа насамперед у буденному – в грошах, але не тільки. Журналістка Коротко про досліджувала, чому звільняються вчителі.

Щоб заробити 30 000 гривень, треба відмовитися від життя

У великих містах ситуація поки що більш-менш стабільна.

- Ми проблем зі звільненнями вчителів не маємо, навпаки, є вільні вакансії і шукаємо педагогів, бо мережа класів розширилася, - каже директор столичної гімназії №34 «Либідь» Алевтина Багінська.

Водночас загальну проблему вона не заперечує і розуміє її витоки.

- Визначити, скільки можеш заробити в школі, складно, бо заробіток є сукупністю складників. Для молодих вчителів все починається з окладу. При 18 годинах навантаження на тиждень це 7978 гривень. Далі додається за стаж, за престижність професії, за перевірку письмових робіт для вчителів української, англійської мови, а якщо математики, то не для всіх. Так можна розраховувати на 9600 гривень “чистими”. Згодьтеся, це не та зарплата, яка може конкурувати на ринку праці.

Вчителі вищої категорії отримують в середньому 13 000 гривень плюс трохи за класне керівництво, завідування кабінетами. Кожна додаткова копійчина віднімає щось від відпочинку та можливості пожити для себе і сім’ї.

- Теоретично в школі можна заробити і 30 000 гривень, - каже Алевтина Багінська. - Але для цього треба мати 32 години на тиждень, стаж 30 років, вищу категорію методиста, класне керівництво, перевірку зошитів, вести інклюзивні класи і багато чого іншого плюс робота у дві зміни, дистанційні уроки з 17.00 до 19.00.

Крім того, директор звертає увагу, що зараз у таких містах, як Київ, Дніпро чи Львів, потреба в педагогах частково перекривається за рахунок внутрішньо переміщених осіб. Але ж війна коли-небудь закінчиться.

- Переселенці захочуть повернутися туди, де залишилися їхні домівки. Отримати в Києві житло у вчителя немає жодних шансів. Щоб скористатися програмою “єОселя”, треба мати хоч якийсь стартовий капітал. Вони поїдуть... А от чи захочуть повертися до Києва чи Львова ті, хто виїхали за кордон і там знайшли собі іншу роботу, – це велике питання. Тим паче, що після війни всі школи перейдуть на очний формат, і вчителі, які зараз беруть з-за кордону дистанційні години в українських школах, втратять зв’язок з батьківщиною.

Ще одне нововведення нинішнього навчального року – це відмова фінансувати простій педагогів, які вимушено залишили Україну через війну. Відповідну постанову Кабінет міністрів видав 13 серпня.

У новий навчальний ідемо без англійської мови

Педагогічні традиції зазвичай дуже шанувалися у селах. Вибір професій там невеликий, вчителі виростали династіями, приходили до дітей молодими, а йшли зі школи геть посивілими. Зараз акценти змінюються. На заході «Вчителі майбутнього 2024», що проходив у липні у Львові, були названі такі цифри: за період 2018–2023 роки кількість учителів у містах зменшилася на 10,9 %, а в селах - на 22,8 %.

- Так, ця біда дісталася і нас. Хтось на пенсію поспішає вийти, хтось просто шукає більших грошей, - каже Михайло Гриневич, директор Лютинської гімназіі, що на Рівненщині. – У фейсбуці дивлюся у фахових групах – всюди в глибинці бракує вчителів англійської мови, а вже й математики. Так без англійської в новий рік і зайдемо. З інших вчителів хтось пише, що планує працювати останній рік, хтось каже, що вже хоче звільнятися, бо вижити неможливо. Що казати, коли мій син – історик за фахом - пішов зі школи. Зараз він у ЗСУ, але після війни в школу точно не повернеться.

Вчителі розповідають, що “голий” оклад на периферії – це фактично норма. Годин не вистачає, бо мало дітей, доплати за престижність професії не рятують. За законом можна не більше 30% від ставки і не менше 5%. При максимумі – це близько 1500 гривень, а деякі місцеві громади нараховують по мінімуму.

- У мене секретарка була на мінімалці. Звільнилася – пішла на касу побутовою хімією торгувати. Наші вчительки до неї приходять, а вона розповідає, що має на місяць 18 000 гривень, в гірші часи – 16 000. І хоч стій, хоч плач. Запровадили сертифікацію вчителів, а що з тої сертифікації, коли дає всього 20% до окладу? Школи рятувати треба, бо не знаю, що далі буде, де шукатимемо кадри. Молодь до шкіл не йде. Я вже на пенсії, а був би молодий, сам би не пішов, - заключає Михайло Гриневич.

Виконуй і прилаштовуйся

У соцмережах пишуть, що вчителі розбігаються по приватних закладах: математики – менеджерами по торгових компаніях, інформатики – по ІТ-фірмах, мовники – по видавництвах чи масмедіа. Дехто не гребує і касирами в супермаркетах. Нервів витрачається не більше, ніж на уроках, а зарплата вдвічі більша. Наймодніший тренд – це репетиторство, тим паче, що сьогодні його можна оформити офіційно, відкривши свій ФОП.

- Я вже півтора року працюю сам на себе, два моїх однокурсники відкрили ФОП цього літа, - розповідає Борис Максименко, вчитель хімії та біології. – Раніше випускники вузів трималися за школи з розрахунку на пільгову пенсію, але необхідний стаж весь час підвищують, та й уряд втовкмачує, щоб на державу не розраховували, а накопичували на старість самі. Та й багато інших причин відвертає від школи. Щиро кажу: якби там підлогу золотом почали посипати, не повернувся б.

Наш співрозмовник пригадує, як розмовляв нещодавно з молодим учителем - "червонодипломником".

- Хлопець - трохи романтик, трохи прагматик – вважав, що чоловікові у педагогіці легко зробити кар’єру. Особливо, коли є розум і якісь новаторські пориви. Батьки влаштували в престижний ліцей, він там щось своє почав прокачувати, а у відповідь: тихо сиди, виконуй, прилаштовуйся. Он того учня тільки на легкі завдання викликай до дошки, бо його тато - наш спонсор, того краще зовсім не чіпай, бо його мама потім істерики закатує, а он той - спортсмен і так далі. До репетитора вимоги інші – саме вчити дітей, а не створювати їм зручну “камеру схову”, на яку зараз багато шкіл перетворилося. Це не я придумав, це так кажуть фахівці.

Звільняються ті, хто багато вклав

- Цього літа я найбільше дала консультацій педагогам з приводу звільнення з посади, - каже психолог Лілія Орел, яка надає освітянам також юридичні послуги. – Минулого року таких активних звернень не було. На мою думку, це тому, що люди перебували в стані очікування. Багато окупованих територій звільнялися, люди поверталися, їм хотілося відновити якусь стабільність. Але - не сталося. Території продовжують обстрілювати, не кожен хоче залишатися в таких умовах. Зараз ставиться вимога, щоб навчання було офлайн, а це теж питання безпеки. Не кожен, хто освоїв дистанційку, хоче повертатися у шкільні стіни. Тим паче там, де небезпечно.

І це, підкреслює Лілія, на фоні зарплати, яка не може забезпечити базові основи життя і вимагає постійно шукати підробітку.

- Це неправда, що вчителі легко йдуть з професії. Легко йде молодь, яка більш схильна до змін. Мої основні клієнти – це педагоги віком 40+. Юридична консультація з такими переростає в психологічну, бо люди реально страждають через те, що зраджують своїй місії. Це ті вчителі, про яких кажуть “діагноз”, вони бачать крізь призму педагогіки все, навіть своє життя, і почасти не знають, що робити далі. Вони ідуть зі школи не тому, що хочуть, а тому що обставини змушують.

Психолог підкреслює ще один важливий момент:

- Зараз звільняються ті, хто багато вклав. У свою роботу А коли людина вкладається, вона природно очікує віддачі. І не тільки фінансової. Їй дуже важлива повага – щоб похвалили, дали грамоту, десь написали добрі слова, батьки щоб подякували. Але зараз цього дуже й дуже мало. Тривалий час до педагогів спостерігається споживацьке ставлення. Якщо ти вчитель – значить всім все винен. Сім’ї задають вимогливий тон. Можливо, це тому, що треба на когось вилити негатив. А вчитель охоплює дві активні верстви населення: діти – це майбутнє, їх батьки – сучасне.

На догоду “яжемамам”

Шеф-редактор порталу "Освітня політика" Віктор Громовий згадує, як рік тому Південна Корея вибухнула протестами педагогів.

- Це сталося через самогубство вчительки, яку довели своїми скаргами “яжемами”. Тоді в країні була переглянута вся політика щодо вчителів, суттєво посилений їх захист. А що відбувається у нас? Якщо говорити коротко, то є "острівки", де нормальний директор або пощастило з керівником управління освіти. Там людське ставлення, нормальні стосунки, бажання матеріально і морально підтримати працівників. Але це острівки. На “материку” у вчителів переважає відчуття пригнобленості. І воно посилюється з кожним роком.

Експерт нагадає, що реформа поліції, судова реформа почалися з підвищення зарплат і престижу професії. В освітній сфері обрали інший шлях.

- Коли тодішній міністр Лілія Гриневич оголосила піар-проєкт НУШ (Нова українська школа. – Ред), реформи були спрямовані на те, щоб догодити “яжемамам”, - переконаний експерт. - Таким чином, вчителя перетворили на “вічну невістку”, яка завжди винна, навіть коли в хаті її нема. З 2016 року соціологічні дослідження свідчать, що рівень вмотивованості вчителів критично падає. Це як на кораблі, у днищі якого тріщина – хто може, той рятується.

Віктор Громовий звертає увагу, що раніше в школах була особлива категорія - дружини чиновників, заможних чоловіків, яким було байдуже до її зарплати, натомість вони пишалися, що вона вчить майбутнє покоління.

- Ця категорія теж іде зі школи. Тому що раніше такі жінки могли самореалізуватися через професію, а зараз це відчуття втрачене. Вчитель мов би затиснений у лещата. З одного боку, бемкають якось новою системою оцінювання, яка займає купу часу і нічого не дає, з другого - “яжемами” вимагають берегти і розважати дітей, з третього - постійні перевірки, сертифікації і так далі. І все це в умовах війни, коли тричі на день лунають тривоги і треба вести дітей у підвали, раз по раз перераховувати їх по головах і переживати, щоб нічого позаштатного не сталося.

Вчителям завжди бажали терплячості, нагадує Віктор Громовий. Але всьому є межа. Якщо кардинально не змінити політику щодо вчительської професії, резерви можуть бути вичерпані вже найближчими роками.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європарламент посилив контроль за імпортом російського газу
УкраинФорм
2025-07-08T14:51:52Z
Експорт російської нафти впав до найнижчого рівня з лютого - Bloomberg
УкраинФорм
2025-07-08T14:46:10Z
Долар подорожчав, що з іншими валютами
Gazeta UA
2025-07-08T14:45:51Z
The Financial Times: Євросоюз прагне відшкодувати дефіцит бюджету України в розмірі $19 млрд у 2025 році
Хвиля
2025-07-08T14:36:06Z
Краще жити не станемо: нове підвищення "мінімалки" стане фікцією для українців
Знай
2025-07-08T14:36:04Z
Останнє рішення Єврокомісії щодо ГМ-сої не передбачає її вирощування
AgroPortal
2025-07-08T14:30:36Z
Курс валют на 9 липня: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2025-07-08T14:27:10Z
Нові тарифи на опалення: з 1 жовтня послуга подорожчає у 1,6 раза
Знай
2025-07-08T14:21:55Z
Збільшилась кількість пунктів пропуску, через які з України можуть виїхати автобуси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:21:44Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Гороскоп на 9 липня: Овнам - вдалий день, Левам - ризик втратити гроші
Telegraf
2025-07-08T14:03:58Z
Охматдит отримує більш сучасне обладнання, ніж те, що було пошкоджене під час російської атаки - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-08T13:54:35Z
Вчені Helmholtz Munich представили штучний інтелект, що може передбачати людське мислення
InternetUA
2025-07-08T13:49:34Z
Деякі аптеки втратять ліценції. Глава Нацслужби здоров'я назвала умову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T13:33:17Z
Точно не згниє і не засохне: як зберегти часник до весни
GlavRed
2025-07-08T13:27:36Z
Україна закупить найсучаснішу вакцину проти вірусу папіломи людини
УкраинФорм
2025-07-08T13:15:16Z
Частота походів до туалету попереджає про небезпечні хвороби: на що варто звертати увагу
Фокус
2025-07-08T12:57:04Z
У Литві фінансова служба приєдналася до розслідування ділових зв'язків прем'єра
Европейская правда
2025-07-08T14:51:50Z
Нетаньягу висунув Трампа на Нобелівську премію миру
24tv
2025-07-08T14:51:48Z
Підпал у Британії на замовлення "Вагнера": у Лондоні визнали винним трьох людей
Европейская правда
2025-07-08T14:51:33Z
WP: Невідомий, використовуючи ШІ, видавав себе за Рубіо у спілкуванні з високопосадовцями
Лига
2025-07-08T14:51:23Z
Європарламент дав "зелене світло" для розгортання нової системи в’їзду до ЄС
Европейская правда
2025-07-08T14:51:16Z
У Польщі кажуть, що прикордонний контроль з Литвою буде тривати й після 5 серпня
Европейская правда
2025-07-08T14:51:15Z
Міністр фінансів Німеччини: Ми не будемо погоджуватися з усіма вимогами США
УкраинФорм
2025-07-08T14:51:00Z
Ексрадник Байдена: адміністрація не стримувала ескалацію РФ, а давала Україні зброю
Европейская правда
2025-07-08T14:46:47Z
Прокуратура оскаржила запобіжний захід міністру Чернишеву, якого відпустили під заставу
Комсомольская правда
2025-07-08T14:46:42Z
Війська Росії перейшли держкордон на новому напрямку - де ситуація загострилась
GlavRed
2025-07-08T14:51:42Z
"Інших переваг немає". Чому росіяни обстрілюють ТЦК та до чого це призведе
Лига
2025-07-08T14:48:20Z
Бійці 31-ї ОМБр вийшли з оточення на одному з напрямків — DeepState
ZN UA
2025-07-08T14:42:20Z
Росіяни обрали хитру тактику: у бригаді "Рубіж" розповіли про складнощі боїв на Донеччині
24tv
2025-07-08T14:36:31Z
Графік відключення світла в Дніпропетровській області: жителів терміново попередили
Политека
2025-07-08T14:30:32Z
В Україні - сильна спека, у середу прогнозують до +39°
УкраинФорм
2025-07-08T14:27:55Z
"Закінчилася тривала епопея": у DeepState повідомили про вихід ЗСУ з "кишені" на Донеччині
Фокус
2025-07-08T14:27:07Z
Військові кажуть про особливо запеклі бої на Оріхівському напрямку поблизу Кам’янського
УкраинФорм
2025-07-08T14:18:49Z
На Хмельниччині вовки розгулюють селами: хижаки крадуть худобу, люди бояться за дітей
TSN
2025-07-08T14:18:44Z
Майже третина — українці: у Німеччині різко зросла кількість бездомних
Фокус
2025-07-08T14:51:47Z
БЗВП для студентів: в Україні створили полігон з умовами "чотиризіркового хостелу"
TSN
2025-07-08T14:46:27Z
Чоловік прибирав авто та знайшов лотерейні квитки: знахідка зробила його багатим
Фокус
2025-07-08T14:45:31Z
З окупації повернули ще сімох українських дітей
УкраинФорм
2025-07-08T14:42:36Z
Росіяни в червні збільшили у 1,6 раза кількість ракет і дронів, якими атакували Україну - Сирський
УкраинФорм
2025-07-08T14:39:25Z
Пенсії для ветеранів: які пільги матимуть УБД у серпні 2025 року
24tv
2025-07-08T14:36:26Z
Стефанішина прокоментувала жартівливе відео у ТікТок Мінʼюсту
УкраинФорм
2025-07-08T14:36:01Z
Гаряча фаза війни закінчиться за рік-два, і до України повернуться 30% біженців - Головаха
УкраинФорм
2025-07-08T14:30:18Z
Дім на хвилях: жінка розповіла, як живе з немовлям на круїзному лайнері
Фокус
2025-07-08T14:30:05Z
OBNIMA – нове ім’я на українській сцені. Вона зізнається, що її музика — це відбитки почуттів.
FM-TV
2025-07-08T14:36:28Z
У Варшаві під час кінопоказів просто неба покажуть дві українські стрічки
УкраинФорм
2025-07-08T14:24:23Z
Взяли до рук зброю: 11 популярних українських акторів, які пішли воювати на фронт
24tv
2025-07-08T14:21:24Z
"Дуже неоднозначні почуття": дружина Тимура Мірошниченка розповіла, як втратила дитину
Фокус
2025-07-08T14:15:05Z
Стартували зйомки фільму «Крашанка 2.0. Квантовий парадокс»
Детектор М
2025-07-08T14:04:30Z
На кінофестивалі в Карлових Варах відбулась прем'єра фільму «Дівія» Дмитра Грешка
Детектор М
2025-07-08T14:03:59Z
25-27 липня в Одесі пройде третій фестиваль української культури "Виделкаfest"
Детектор М
2025-07-08T14:03:50Z
Кіпріот: історія Влада Ряшина, який зробив вибір не на користь України
Детектор М
2025-07-08T14:03:49Z
В Ужгороді відбудеться четвертий кінофестиваль «Кіно сусідів»: що можна побачити у програмі
Детектор М
2025-07-08T14:03:40Z
У Греції через спеку тимчасово закривають Акрополь
УкраинФорм
2025-07-08T14:39:03Z
І на роботу, і на прогулянку: найкращий дієтичний пудинг з чорниці та чіа
24tv
2025-07-08T14:36:40Z
Комора на кухні: як старовинний елемент зберігання знову стає сучасним трендом
24tv
2025-07-08T14:27:41Z
Без води та каструлі: як зварити кукурудзу за 3 хвилини
GlavRed
2025-07-08T14:27:28Z
Бортпровідник поділився 5 порадами, як комфортно пережити тривалий переліт
24tv
2025-07-08T14:15:32Z
4 знаки зодіаку, в житті яких у липні відбудеться шалений прорив
24tv
2025-07-08T14:09:07Z
Як почистити москітну сітку, не знімаючи з вікна: елементарний спосіб
24tv
2025-07-08T13:45:36Z
Постійні сварки та хвороби: що обов'язково потрібно викинути, щоб повернути благополуччя
GlavRed
2025-07-08T13:27:52Z
Чим можна закрити вікна в оселі від сонця: 5 ефективних речей
24tv
2025-07-08T13:15:49Z
На Косівщині чоловік розстріляв машину з "пневмата": поранив 12-річного хлопчика
24tv
2025-07-08T14:46:21Z
У Карпатах під час відпочинку отруїлась група з 12 туристів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:39:49Z
На Запоріжжі росіяни атакували дроном цивільну автівку - троє поранених
УкраинФорм
2025-07-08T14:21:13Z
Поліцейські затримали чоловіка, який пограбував жінку на дитячому майданчику у Подільському районі столиці
Украина Криминальная
2025-07-08T14:00:47Z
В Індонезії другий день поспіль триває виверження вулкана
УкраинФорм
2025-07-08T14:00:05Z
В італійському аеропорту людину засмоктало в двигун літака
Европейская правда
2025-07-08T14:00:04Z
ДБР розслідує смертельну ДТП у Житомирі за участі правоохоронця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:48:33Z
Поліція Одещини розшукує зниклого неповнолітнього хлопця
Украина Криминальная
2025-07-08T13:45:33Z
Через спеку в Україні спалахнули масштабні пожежі, найбільше страждає Одещина
Комсомольская правда
2025-07-08T13:39:47Z
Найменший кросовер Kia отримав кардинальний редизайн, який може його врятувати
Топ Жир
2025-07-08T14:48:50Z
Продажі Jaguar у Європі обвалилися на 97,5%, але це частина плану
AIN
2025-07-08T14:42:34Z
Kia анонсував європейську версію електрокросу EV5
AutoCentre
2025-07-08T14:12:00Z
Новий суперкар від Zenvo розвиває потужність 1850 кінських сил і має агресивний дизайн
Топ Жир
2025-07-08T14:03:55Z
Мотоцикліст на Harley врізався в оленя на великій швидкості, але дивом утримався у сідлі
Топ Жир
2025-07-08T13:18:47Z
Електрокар з пробігом у кредит від ОТП БАНК – розумне рішення для тих, хто вміє рахувати гроші
Фокус
2025-07-08T13:06:18Z
Керівник Hyundai, який створив Focus RS, стверджує, що електрокари дарують більше задоволення, ніж авто з механічною коробкою передач
Топ Жир
2025-07-08T12:48:52Z
Skoda Auto святкує 130-річчя та 22-й рік партнерства з Тур де Франс
AutoCentre
2025-07-08T12:33:53Z
В Україні виготовили партію автопаливозаправників на шасі Foton Aumark
AutoCentre
2025-07-08T12:18:40Z
"Шахтар" і "Динамо" завершили рік зі збитками
Gazeta UA
2025-07-08T14:45:18Z
Аталанта відхилила пропозицію в 53 млн євро за Ретегі
Football.ua
2025-07-08T14:30:30Z
Зірка українського тенісу спричинив скандал, відмовившсь спілкуватися українською
24tv
2025-07-08T14:27:29Z
Українські клуби заявилися на волейбольні єврокубки
УкраинФорм
2025-07-08T14:18:08Z
Лунін обурив мережу використанням російської мови під час челенджа у «Реалі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T14:15:30Z
Шахтар – Ільвес: де дивитися матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-08T14:12:30Z
Крістал Пелес планує орендувати гравця Челсі
Football.ua
2025-07-08T14:10:05Z
Баварія виявляє інтерес до Вейги
Football.ua
2025-07-08T14:04:00Z
Загибель Діогу Жоти: іспанська поліція розповіла нові деталі трагічної ДТП
24tv
2025-07-08T13:51:04Z
Австралійці винайшли «зелене» виробництво аміаку
InternetUA
2025-07-08T14:43:32Z
Тизер і дата виходу 3-го сезону «Аліси в Прикордонні» — Sci-Fi трилеру Netflix про ігри на виживання
ITC
2025-07-08T14:31:52Z
Тест «чистої» та «брудної» Windows 11 в іграх дав неочікуваний результат
ITC
2025-07-08T14:31:02Z
Людей обурила "неадекватна" реклама ШІ від Samsung: що з нею не так
Фокус
2025-07-08T14:27:05Z
У Саудівській Аравії зняли заборону з GTA 5 і тепер гру почнуть продавати в країні
InternetUA
2025-07-08T14:21:18Z
Танення льодовиків посилює виверження вулканів у всьому світі
ZN UA
2025-07-08T14:06:54Z
Що сталося з водою на Марсі: вчені пропонують нову версію драматичних подій
24tv
2025-07-08T14:06:09Z
Netflix каже, що 50% його користувачів дивляться аніме
Детектор М
2025-07-08T14:04:49Z
11 липня - Як виграти інформаційну війну? Розмова про пропаганду з Пітером Померанцевим
Детектор М
2025-07-08T14:03:59Z