MY.UAНовини
Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність
Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність

Вчителі масово йдуть з професії. Через безгрошів’я, пригніченість, невдячність

На початку серпня міністр освіти Оксен Лісовий заявив, що не варто очікувати на підвищення заробітної плати через складну ситуацію в держбюджеті. Тож у новий навчальний рік українські вчителі входять з роздумами, а хтось уже і прийняв рішення... 

З відгуків педпрацівників, з коментарів у соцмережах можна зробити висновок, що цьогоріч йде чи не найбільший відтік кадрів із ліцеїв та коледжів. Справа насамперед у буденному – в грошах, але не тільки. Журналістка Коротко про досліджувала, чому звільняються вчителі.

Щоб заробити 30 000 гривень, треба відмовитися від життя

У великих містах ситуація поки що більш-менш стабільна.

- Ми проблем зі звільненнями вчителів не маємо, навпаки, є вільні вакансії і шукаємо педагогів, бо мережа класів розширилася, - каже директор столичної гімназії №34 «Либідь» Алевтина Багінська.

Водночас загальну проблему вона не заперечує і розуміє її витоки.

- Визначити, скільки можеш заробити в школі, складно, бо заробіток є сукупністю складників. Для молодих вчителів все починається з окладу. При 18 годинах навантаження на тиждень це 7978 гривень. Далі додається за стаж, за престижність професії, за перевірку письмових робіт для вчителів української, англійської мови, а якщо математики, то не для всіх. Так можна розраховувати на 9600 гривень “чистими”. Згодьтеся, це не та зарплата, яка може конкурувати на ринку праці.

Вчителі вищої категорії отримують в середньому 13 000 гривень плюс трохи за класне керівництво, завідування кабінетами. Кожна додаткова копійчина віднімає щось від відпочинку та можливості пожити для себе і сім’ї.

- Теоретично в школі можна заробити і 30 000 гривень, - каже Алевтина Багінська. - Але для цього треба мати 32 години на тиждень, стаж 30 років, вищу категорію методиста, класне керівництво, перевірку зошитів, вести інклюзивні класи і багато чого іншого плюс робота у дві зміни, дистанційні уроки з 17.00 до 19.00.

Крім того, директор звертає увагу, що зараз у таких містах, як Київ, Дніпро чи Львів, потреба в педагогах частково перекривається за рахунок внутрішньо переміщених осіб. Але ж війна коли-небудь закінчиться.

- Переселенці захочуть повернутися туди, де залишилися їхні домівки. Отримати в Києві житло у вчителя немає жодних шансів. Щоб скористатися програмою “єОселя”, треба мати хоч якийсь стартовий капітал. Вони поїдуть... А от чи захочуть повертися до Києва чи Львова ті, хто виїхали за кордон і там знайшли собі іншу роботу, – це велике питання. Тим паче, що після війни всі школи перейдуть на очний формат, і вчителі, які зараз беруть з-за кордону дистанційні години в українських школах, втратять зв’язок з батьківщиною.

Ще одне нововведення нинішнього навчального року – це відмова фінансувати простій педагогів, які вимушено залишили Україну через війну. Відповідну постанову Кабінет міністрів видав 13 серпня.

У новий навчальний ідемо без англійської мови

Педагогічні традиції зазвичай дуже шанувалися у селах. Вибір професій там невеликий, вчителі виростали династіями, приходили до дітей молодими, а йшли зі школи геть посивілими. Зараз акценти змінюються. На заході «Вчителі майбутнього 2024», що проходив у липні у Львові, були названі такі цифри: за період 2018–2023 роки кількість учителів у містах зменшилася на 10,9 %, а в селах - на 22,8 %.

- Так, ця біда дісталася і нас. Хтось на пенсію поспішає вийти, хтось просто шукає більших грошей, - каже Михайло Гриневич, директор Лютинської гімназіі, що на Рівненщині. – У фейсбуці дивлюся у фахових групах – всюди в глибинці бракує вчителів англійської мови, а вже й математики. Так без англійської в новий рік і зайдемо. З інших вчителів хтось пише, що планує працювати останній рік, хтось каже, що вже хоче звільнятися, бо вижити неможливо. Що казати, коли мій син – історик за фахом - пішов зі школи. Зараз він у ЗСУ, але після війни в школу точно не повернеться.

Вчителі розповідають, що “голий” оклад на периферії – це фактично норма. Годин не вистачає, бо мало дітей, доплати за престижність професії не рятують. За законом можна не більше 30% від ставки і не менше 5%. При максимумі – це близько 1500 гривень, а деякі місцеві громади нараховують по мінімуму.

- У мене секретарка була на мінімалці. Звільнилася – пішла на касу побутовою хімією торгувати. Наші вчительки до неї приходять, а вона розповідає, що має на місяць 18 000 гривень, в гірші часи – 16 000. І хоч стій, хоч плач. Запровадили сертифікацію вчителів, а що з тої сертифікації, коли дає всього 20% до окладу? Школи рятувати треба, бо не знаю, що далі буде, де шукатимемо кадри. Молодь до шкіл не йде. Я вже на пенсії, а був би молодий, сам би не пішов, - заключає Михайло Гриневич.

Виконуй і прилаштовуйся

У соцмережах пишуть, що вчителі розбігаються по приватних закладах: математики – менеджерами по торгових компаніях, інформатики – по ІТ-фірмах, мовники – по видавництвах чи масмедіа. Дехто не гребує і касирами в супермаркетах. Нервів витрачається не більше, ніж на уроках, а зарплата вдвічі більша. Наймодніший тренд – це репетиторство, тим паче, що сьогодні його можна оформити офіційно, відкривши свій ФОП.

- Я вже півтора року працюю сам на себе, два моїх однокурсники відкрили ФОП цього літа, - розповідає Борис Максименко, вчитель хімії та біології. – Раніше випускники вузів трималися за школи з розрахунку на пільгову пенсію, але необхідний стаж весь час підвищують, та й уряд втовкмачує, щоб на державу не розраховували, а накопичували на старість самі. Та й багато інших причин відвертає від школи. Щиро кажу: якби там підлогу золотом почали посипати, не повернувся б.

Наш співрозмовник пригадує, як розмовляв нещодавно з молодим учителем - "червонодипломником".

- Хлопець - трохи романтик, трохи прагматик – вважав, що чоловікові у педагогіці легко зробити кар’єру. Особливо, коли є розум і якісь новаторські пориви. Батьки влаштували в престижний ліцей, він там щось своє почав прокачувати, а у відповідь: тихо сиди, виконуй, прилаштовуйся. Он того учня тільки на легкі завдання викликай до дошки, бо його тато - наш спонсор, того краще зовсім не чіпай, бо його мама потім істерики закатує, а он той - спортсмен і так далі. До репетитора вимоги інші – саме вчити дітей, а не створювати їм зручну “камеру схову”, на яку зараз багато шкіл перетворилося. Це не я придумав, це так кажуть фахівці.

Звільняються ті, хто багато вклав

- Цього літа я найбільше дала консультацій педагогам з приводу звільнення з посади, - каже психолог Лілія Орел, яка надає освітянам також юридичні послуги. – Минулого року таких активних звернень не було. На мою думку, це тому, що люди перебували в стані очікування. Багато окупованих територій звільнялися, люди поверталися, їм хотілося відновити якусь стабільність. Але - не сталося. Території продовжують обстрілювати, не кожен хоче залишатися в таких умовах. Зараз ставиться вимога, щоб навчання було офлайн, а це теж питання безпеки. Не кожен, хто освоїв дистанційку, хоче повертатися у шкільні стіни. Тим паче там, де небезпечно.

І це, підкреслює Лілія, на фоні зарплати, яка не може забезпечити базові основи життя і вимагає постійно шукати підробітку.

- Це неправда, що вчителі легко йдуть з професії. Легко йде молодь, яка більш схильна до змін. Мої основні клієнти – це педагоги віком 40+. Юридична консультація з такими переростає в психологічну, бо люди реально страждають через те, що зраджують своїй місії. Це ті вчителі, про яких кажуть “діагноз”, вони бачать крізь призму педагогіки все, навіть своє життя, і почасти не знають, що робити далі. Вони ідуть зі школи не тому, що хочуть, а тому що обставини змушують.

Психолог підкреслює ще один важливий момент:

- Зараз звільняються ті, хто багато вклав. У свою роботу А коли людина вкладається, вона природно очікує віддачі. І не тільки фінансової. Їй дуже важлива повага – щоб похвалили, дали грамоту, десь написали добрі слова, батьки щоб подякували. Але зараз цього дуже й дуже мало. Тривалий час до педагогів спостерігається споживацьке ставлення. Якщо ти вчитель – значить всім все винен. Сім’ї задають вимогливий тон. Можливо, це тому, що треба на когось вилити негатив. А вчитель охоплює дві активні верстви населення: діти – це майбутнє, їх батьки – сучасне.

На догоду “яжемамам”

Шеф-редактор порталу "Освітня політика" Віктор Громовий згадує, як рік тому Південна Корея вибухнула протестами педагогів.

- Це сталося через самогубство вчительки, яку довели своїми скаргами “яжемами”. Тоді в країні була переглянута вся політика щодо вчителів, суттєво посилений їх захист. А що відбувається у нас? Якщо говорити коротко, то є "острівки", де нормальний директор або пощастило з керівником управління освіти. Там людське ставлення, нормальні стосунки, бажання матеріально і морально підтримати працівників. Але це острівки. На “материку” у вчителів переважає відчуття пригнобленості. І воно посилюється з кожним роком.

Експерт нагадає, що реформа поліції, судова реформа почалися з підвищення зарплат і престижу професії. В освітній сфері обрали інший шлях.

- Коли тодішній міністр Лілія Гриневич оголосила піар-проєкт НУШ (Нова українська школа. – Ред), реформи були спрямовані на те, щоб догодити “яжемамам”, - переконаний експерт. - Таким чином, вчителя перетворили на “вічну невістку”, яка завжди винна, навіть коли в хаті її нема. З 2016 року соціологічні дослідження свідчать, що рівень вмотивованості вчителів критично падає. Це як на кораблі, у днищі якого тріщина – хто може, той рятується.

Віктор Громовий звертає увагу, що раніше в школах була особлива категорія - дружини чиновників, заможних чоловіків, яким було байдуже до її зарплати, натомість вони пишалися, що вона вчить майбутнє покоління.

- Ця категорія теж іде зі школи. Тому що раніше такі жінки могли самореалізуватися через професію, а зараз це відчуття втрачене. Вчитель мов би затиснений у лещата. З одного боку, бемкають якось новою системою оцінювання, яка займає купу часу і нічого не дає, з другого - “яжемами” вимагають берегти і розважати дітей, з третього - постійні перевірки, сертифікації і так далі. І все це в умовах війни, коли тричі на день лунають тривоги і треба вести дітей у підвали, раз по раз перераховувати їх по головах і переживати, щоб нічого позаштатного не сталося.

Вчителям завжди бажали терплячості, нагадує Віктор Громовий. Але всьому є межа. Якщо кардинально не змінити політику щодо вчительської професії, резерви можуть бути вичерпані вже найближчими роками.

Теги за темою
Школа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Зеленський розповів про відповідь України на "мирні пропозиції" Трампа
Европейская правда
2025-04-25T16:57:40Z
Зеленський: Україна очікує від США сильних гарантій безпеки, як у Ізраїлю
Европейская правда
2025-04-25T16:57:19Z
Україна не отримувала від США офіційних сигналів про вихід з переговорів, — МЗС
Комсомольская правда
2025-04-25T16:54:20Z
Розвідка Британії проаналізувала останній масований удар РФ по Україні
Европейская правда
2025-04-25T16:52:44Z
У Румунії місцевий суд поставив під сумнів скасування президентських виборів 2024 року
Европейская правда
2025-04-25T16:51:36Z
Журнал The Economist присвятив обкладинку першим 100 дням президентства Дональда Трампа
InternetUA
2025-04-25T16:49:43Z
Трамп скасував дедлайни для миру між Україною і Росією
ZN UA
2025-04-25T16:43:21Z
"Я згоден з Трампом": Зеленський зробив нову заяву про Крим
24tv
2025-04-25T16:42:41Z
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
«Картина не з приємних»: військовий симулятор змоделював удар РФ по Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T17:00:16Z
Вивчав авіаційну та ракетно-космічну техніку в КАФК - ким був загиблий 17-річний Данило
Khreschatyk
2025-04-25T16:48:22Z
Для України важливо бути присутньою на прощанні з Папою Франциском - Зеленський
УкраинФорм
2025-04-25T16:48:19Z
РФ втратила 1000 танків з початку року – Сирський
1News
2025-04-25T16:36:43Z
74-річна жінка втратила 60 тис. грн, повіривши "нейрохірургу ООН" у Facebook
InternetUA
2025-04-25T16:31:07Z
Свято закінчилося розставанням: жінка пішла від хлопця після "жарту" з тортом
Фокус
2025-04-25T16:30:43Z
Абсолютний лідер: яке ім'я є найпопулярнішим в світі
GlavRed
2025-04-25T16:27:28Z
Колеги розповіли про Вікторію Худя, яка разом із чоловіком та сином загинула під час атаки на Київ
Комсомольская правда
2025-04-25T16:25:44Z
Прем'єри тижня: LIDA LEE заспівала про незручну дівчину, Quest Pistols переклали українською хіт "Разные"
Комсомольская правда
2025-04-25T16:34:25Z
Що відомо про зустріч Потапа і Каменських на тлі чуток про розлучення - деталі
GlavRed
2025-04-25T16:30:26Z
У Познані відбудеться дитячий польсько-український концерт солідарності
УкраинФорм
2025-04-25T16:25:02Z
Можна подивитися за день: серіал, який став найпопулярнішим на Нетфлікс
24tv
2025-04-25T16:18:49Z
На Волині стартував фестиваль тюльпанів
AgroPortal
2025-04-25T16:00:11Z
Несподіваний погляд на класика: у Харкові презентують оперу-кабаре про Шевченка
24tv
2025-04-25T15:54:30Z
Були майже в кожному серванті. За скільки можна продати статуетки з СРСР
Telegraf
2025-04-25T15:51:15Z
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 2 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-25T15:48:44Z
Фронтмен СКАЙ розповів про нові стосунки
360ua.news
2025-04-25T15:30:21Z
Нацгвардієць врятував з-під завалів сім'ю із 3-річною дитиною та собакою
Khreschatyk
2025-04-25T16:30:13Z
Удар РФ по Павлограду: дрон росіян влучив у квартиру і вбив батька і доньку
Фокус
2025-04-25T16:15:58Z
Перед судом постане 15-річна дівчина, яка заклала вибухівку біля відділу поліції у Харкові
24tv
2025-04-25T16:00:34Z
В "Аврорі" повідомили, що загинула їх співробітниця, її чоловік та син, донька перебуває в лікарні
Khreschatyk
2025-04-25T15:57:51Z
У Павлограді російський дрон убив шахтаря Олексія Хлібця і його 15-річну доньку Валерію
24tv
2025-04-25T15:54:54Z
У Києві спалахнула пожежа в торговельному центрі «Лавина»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:45:27Z
Поліцейські Дніпра повідомили про підозру чоловіку, який викрав гроші з картки військового
Украина Криминальная
2025-04-25T15:31:25Z
У Стамбулі досі фіксують серію підземних поштовхів після сильного землетрусу
Европейская правда
2025-04-25T15:10:59Z
Поліція завершила розслідування у справі щодо вбивства жителя селища Королево: обвинуваченому загрожує до 15 років увʼязнення
Украина Криминальная
2025-04-25T15:09:45Z
Війна в Україні завершиться у 2025 році - прогноз МВФ
GlavRed
2025-04-25T16:57:54Z
Нафта у США буде дешевою недовго: Bloomberg пояснило, що відбуватиметься із цінами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T16:57:10Z
ARK Invest: навіть за найгіршого сценарія біткоїн коштуватиме $300 тис. до 2030 року
ITC
2025-04-25T16:37:54Z
Загальний дохід VEON зріс до понад $4 млрд у 2024 році. В Україні він склав $925 млн — річний звіт
AIN
2025-04-25T16:36:18Z
ОККО Group планує запустити біоетанольний завод у 2026 році — деталі
AIN
2025-04-25T16:09:35Z
Росія планує постачати газ союзнику з 2025 року – очікують погодження ціни
24tv
2025-04-25T15:54:01Z
Китайського виробника Wi-Fi-роутерів звинувачують у штучному заниженні ціни в США
InternetUA
2025-04-25T15:46:08Z
Росія нарощує буріння нафти до рекордного рівня за п'ять років – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:27:03Z
Apple через рішення Трампа хоче перенести виробництво iPhone до Індії
Gazeta UA
2025-04-25T15:03:38Z
Батьки поїхали на дачу, а діти лишились вдома і загинули від удару балістикою. Вони виявилися дітьми лікаря клініки КНУ
Khreschatyk
2025-04-25T16:57:04Z
Алгоритми надії: чи здатний штучний інтелект допомогти українськім військовим з ПТСР?
ITC
2025-04-25T15:58:23Z
Як працює підземний шпиталь ЗСУ від «Метінвесту» на лінії фронту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:18:56Z
Як оформити інвалідність в Україні 2025: куди звертатися та які документи необхідні
Факти ICTV
2025-04-25T15:07:48Z
Скільки насправді потрібно стояти у планці задля досягнення бажаного результату
24tv
2025-04-25T14:45:35Z
Вдовиний горб: що це, чому виникає та як побороти
24tv
2025-04-25T14:16:34Z
Як перестати прокидатись вночі: жінка поділилась давньоєгипетським методом
GlavRed
2025-04-25T13:27:58Z
Овочі та зелень, якими варто збагатити раціон у розпал весни
Gazeta UA
2025-04-25T13:00:43Z
З ампутованим серцем. Але все ще живі
ZN UA
2025-04-25T10:04:42Z
Дощі з грозами та заморозки: які регіони атакує штормова погода
GlavRed
2025-04-25T16:57:52Z
Робота для пенсіонерів в Одесі: хто може отримувати 16 тисяч без досвіду
Политека
2025-04-25T16:31:59Z
Кремль ліквідовує дев’ять шахт на окупованому Донбасі під приводом «нерентабельності»
УкраинФорм
2025-04-25T16:25:55Z
Графіки відключення світла у Дніпрі та області 26 квітня: хто надовго залишиться без електрики
Политека
2025-04-25T16:15:55Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 26 квітня: грозові дощі, град і шквальний вітер
Политека
2025-04-25T15:48:29Z
Якою буде погода в Україні у травні: прогноз синоптиків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T15:36:49Z
Масове смаження шашликів просто у дворі багатоповерхівок у Києві шокувало українців: "Не знають, що таке ліс"
Telegraf
2025-04-25T15:21:43Z
Москалик став десятим російським генералом, який загинув після початку війни, – ЗМІ
24tv
2025-04-25T15:09:03Z
Скільки коштують квіти перед поминальними днями у Києві: огляд цін
ГЛАВКОМ NET
2025-04-25T14:39:08Z
Фіброцемент чи вініл: який сайдинг обрати для будинку
24tv
2025-04-25T16:48:48Z
Кущі потонуть у квітах: як обрізати 4 види троянд, щоб вони цвіли інтенсивно
GlavRed
2025-04-25T16:40:31Z
Щоб не накликати біди: що не можна робити, коли помирає людина
24tv
2025-04-25T16:39:32Z
Як позбутися від молі в шафах: лише одна рослина допоможе забути про шкідників
GlavRed
2025-04-25T16:27:32Z
Що не можна брати із собою у літак: список речей, з якими вас можуть не пустити на борт
24tv
2025-04-25T16:03:40Z
Як комбінувати золоті сережки з іншими прикрасами
Факти ICTV
2025-04-25T15:46:11Z
Справжня перлина грузинської кухні: як вдома приготувати чкмерулі
Gazeta UA
2025-04-25T15:45:41Z
В ці дні пересаджувати рослини не можна: тільки нашкодите їм
24tv
2025-04-25T15:24:49Z
Для найсмачнішої яєчні: 4 ресторанні секрети, про які мало хто знає
24tv
2025-04-25T14:36:59Z
Зоря з голом-красенем Антюха втримала перемогу над Лівим Берегом
Football.ua
2025-04-25T16:54:44Z
Анрі не очолить РБ Лейпциг – Bild
Football.ua
2025-04-25T16:52:02Z
Легендарний тренер розповів, чи є Усик найвидатнішим боксером в історії
24tv
2025-04-25T16:51:26Z
Монфіс не зіграє проти росіянина на турнірі в Мадриді: тенісист повідомив причину
24tv
2025-04-25T16:42:00Z
"Барселона" зустрінеться з "Реалом": де і коли дивитися
Gazeta UA
2025-04-25T16:33:56Z
Світоліна виграла восьмий матч поспіль на турнірі WTA і встановила особисте досягнення
Комсомольская правда
2025-04-25T16:25:38Z
Шевченко запросив керівництво ФІФА та УЄФА до України
Football.ua
2025-04-25T16:25:30Z
Гарантовано призер УПЛ: Олександрія недосяжна для Полісся
1News
2025-04-25T16:13:56Z
"Шахтар" - "Динамо": анонс, де і коли дивитися національне дербі
ZN UA
2025-04-25T16:12:54Z
DAF Trucks виготовив 125 000 вантажівок New Generation
AutoCentre
2025-04-25T17:01:38Z
Падіння вартості Porsche Cayenne Turbo GT на $63K за один рік робить його вигідною покупкою
Топ Жир
2025-04-25T16:45:50Z
Ексклюзивний Hellcat Charger від Шака виглядає яскравіше, ніж його гра, і він на продаж
Топ Жир
2025-04-25T16:15:07Z
Ультрабюджетний електропікап Slate Truck представили в США
24tv
2025-04-25T15:33:14Z
Водіям на замітку: як зміняться штрафи за перевищення швидкості в травні
GlavRed
2025-04-25T15:27:26Z
Сoca-Cola починає випробування водневих вантажівок
AutoCentre
2025-04-25T15:07:10Z
Trumpchi S9 від GAC: висококласний китайський позашляховик з до 501 к.с. гібридною потужністю PHEV
Топ Жир
2025-04-25T14:45:32Z
Салон нового Chevrolet Corvette розсекретили до прем’єри
AutoCentre
2025-04-25T14:43:24Z
Новий Ferrari 296 VS видає стильні спалахи родзинки
Топ Жир
2025-04-25T14:00:02Z
Демонструє плавний перехід: археологи виявили унікальний артефакт часів мезоліту
Фокус
2025-04-25T17:00:57Z
ChatGPT відповідає на звинувачення у плагіаті
InternetUA
2025-04-25T16:57:21Z
Вчені вперше зняли на відео рідкісну глибоководну котячу акулу: подивіться, як вона виглядає
Telegraf
2025-04-25T16:48:10Z
У Перу знайшли мумію жінки з вищого світу віком 5 тисяч років
Подробности
2025-04-25T16:36:05Z
Новий чип Ілона Маска дасть сліпим зір, який "перевершить людський"
InternetUA
2025-04-25T16:27:30Z
Напрочуд добре зберіглася: в Перу виявили древнє поховання високопоставленої жінки
Фокус
2025-04-25T16:27:10Z
"Ростуть як яблука": ретривер зворушив соцмережі, бо щодня шукає м'ячик між гілками
Фокус
2025-04-25T16:15:37Z
Xiaomi представила один із найдорожчих моніторів у своїй історії — Redmi Monitor G Pro 27U
ITC
2025-04-25T16:01:45Z
Соцмережа Threads стала відкритою для всіх рекламодавців
Детектор М
2025-04-25T16:01:29Z