MY.UAНовини
"Коли почалася війна, що зробив чоловік, якого називала сином?" Близька подруга – про невідоме з життя Ірини Фаріон
"Коли почалася війна, що зробив чоловік, якого називала сином?" Близька подруга – про невідоме з життя Ірини Фаріон

"Коли почалася війна, що зробив чоловік, якого називала сином?" Близька подруга – про невідоме з життя Ірини Фаріон

19 липня у Львові було скоєно збройний напад на відому громадську діячку та мовознавицю Ірину Фаріон. Попри всі зусилля медиків, урятувати їй життя не вдалося.

В інтерв’ю OBOZ.UA Оксана Микитюк, найближча подруга та колега Ірини Дмитрівни, доцентка катедри української мови НУЛП, розповіла про три десятиліття дружби з нею, а також – про останні дні з життя дуже дорогої для неї людини.

– Пані Оксано, ми всі бачили Ірину Фаріон у парламенті, численних інтерв’ю та виступах у телепрограмах – щирою у своїй любові до України та мови, однак безкомпромісною, жорсткою у висловлюваннях, що призводило часом до скандалів. Ви одна з небагатьох, хто знав її, напевно, іншою. Якою вона була, коли вимикалися камери? Коли не журналісти ставили їй запитання, а ви розмовляли наодинці?

– Мені у цьому сенсі відразу чомусь пригадалися слова Дмитра Павличка, який сказав, що вона "ніжна, як молитва, а слово гостре, як бритва". Ірина жила як батарейка, тобто з неймовірним плюсом і таким самим мінусом. Про це вона неодноразово говорила у своїх інтерв'ю. Отож, велетенський плюс – це любов до своєї справи, родини, друзів. І цей плюс був таким величезним і всеосяжним, що я навіть не знаю, скільки мені потрібно часу, щоб про все це вам розповісти. І водночас був величезний мінус, який вона мала у ненависті до ворогів України.

Часто любила цитувати вислів геніальної Лесі Українки: "Мене любов ненависти навчила". Ірина мала нестримний гнів до того, що було неправдою і злом. Її донечка Софійка опублікувала нещодавно вірш, в якому є слова про те, що будь-яке зло – це, по суті, горе. Тобто брехня та обман – це дуже небезпечні речі, які руйнують.

– Скільки років ви дружили?

– Мені дуже пощастило, що ми товаришували аж 33 роки. Це ціла дорога, дуже велетенська. Чому ми обрали одна одну? Ймовірно, так визначила й вирішила доля. У 1991 році ми прийшли на катедру української мови Львівської політехніки. Про Ірину я знала тільки те, що вона була неймовірно активною студенткою в нашому Львівському університеті імені Івана Франка, де ми обидві навчалися. Цікаво, що під час навчання ніколи не перетиналися.

Пам’ятаю, я прийшла перша на катедру, де була призначена зустріч, а потім Ірина, така яскрава, в бордовій спідниці та червоному светрі. Усміхнено, впевнено, з розправленими плечима – просто вогонь залетів у приміщення. Ми почали щось говорити, далі понесли якісь папери до відділу кадрів. Згодом нам завідувач доручив оформити стенд про мовознавців. Ми читали статті, відшукували світлини наших діячів із журналів та газет, потім це все витинали та клеїли, всю інформацію писали від руки, додавали яскраві українські узори, щоб стенд був цікавий для студентів (інтернету, звідки все можна стягнути, у 90-х роках не було). Так спільна робота привела нас до цієї щасливої дружби.

– А у звичайному, побутовому житті що вас єднало?

– Знаєте, цього року Ірина на мій день народження в липні написала таке привітання: "Вітаю з уродинами, моя Сонячна надіє і підтримко. Хай Господь вливає силу, веде до Перемоги". Ми вміли підтримувати одна одну. Коли були якісь труднощі, я їй часто нагадувала, як мій тато казав, що життя – ніби зебра: за чорною смугою точно мусить бути біла. Проте, відверто кажучи, вона ніколи не зациклювалася на тому, що щось недобре. Вона була дуже цілеспрямованою та цілісною.

Також ми працювали в одному науковому полі. Разом ходили на роботу, їздили на наукові конференції, на відпочинок – удвох або з дітьми та внуками. Мешкали недалеко одна від одної. Інколи ми обоє сиділи по багато годин за комп’ютерами, далі вона телефонувала зі словами: "Слухай, я така вже змучена. Може, вийдемо на каву?" Казала: "У мене теж букви розпливаються в комп'ютері, пішли". І ми виходили.

Якою вона була викладачкою? Студенти були зачаровані нею. Спочатку, коли заходила до авдиторії, можливо, мали якийсь трошки острах, бо все-таки колишня народна депутатка, професорка, людина, яка має стільки наукових досягнень. Вона започаткувала власний науковий напрям – діахронну соціолінгвістику в українському мовознавстві (це неймовірно складний і ґрунтовний філологічний аспект). І коли приходила така легенда в аудиторію, студенти, напевно, мали трошки якесь ніяковіння.

Але коли Ірина починала говорити, все змінювалося. До студентів зверталася "Чарівнятка", "Білі сніжинки", "Пухнастики", ще й інша була краса у найменуванні… Ви уявляєте? Наскільки треба було любити цих дітей, щоб такі розкішні перлинки для них віднаходити. Як викладач була і ніжна, і грізна. Неймовірно цікаво розповідала, мала славу блискучої ораторки. Але водночас вимагала, щоб матеріал студенти вивчили.

– Як вона відреагувала на несподіване звільнення восени минулого року? (Національний університет "Львівська політехніка", де Фаріон викладала понад 30 років, ухвалив рішення звільнити її після інтерв’ю, в якому розкритикувала військових, котрі розмовляють російською мовою, заявивши, що "не може назвати їх українцями". – Ред.)

– Ситуація була дуже складна. Звісно, що вона переживала. Але це було лише спочатку, потім зібралася з думками й вирішила, що боротиметься. Вона завжди була політиком-борцем, бо казала, що політика – це просто спосіб донести свою віру до людей. Боротьба за поновлення була тривалою, але, на щастя, суд поновив її на роботі. А в період, коли її звільнили, працювала ще більше, ніж до того. Проводила мовно-літературні виклади на YouTube-каналі. Активно записувала випуски своєї програми "Ген українців", де віднаходила дорогу до пам’яті українців крізь видатні постаті української історії. Встигла зробити випуски про усіх дев’ятьох генералів УПА! Бо це одна з найвеличніших сторінок нашої історії.

Ірина видала та презентувала по всій Україні свою вилюблену книжку "Англізми і протианглізми: 100 історій слів у соціоконтексті". Це наслідок дворічного інтерактивного проєкту "Протианглізм" на її YouTube-каналі, де записано понад пів сотні відео з тлумаченням англізмів та їхніх українських відповідників. Працювала, напевно, не вісім годин на день, а всі 12. Сидіти і плакати не було ані часу, ані можливости… Її працелюбність та інтелектуалізм були приголомшливими. У мене інколи навіть виникало запитання, чи залишався в неї час на їжу та сон? Вона реалізувала стільки всього у царині науки, що це до снаги хіба науковим інституціям. Коли не стало Ірини, я почала нотувати, що ще треба зробити з того, що не видано. Зараз у цьому списку 32 пункти.

– Які стосунки Ірина Дмитрівна мала зі своїми рідними?

– Знаєте, я якось писала вступну статтю до однієї наукової праці Ірини, де згадала такий епізод з її дочкою. Виходжу на вулицю, бачу, йде зовсім маленька Софійка, можливо, в класі п'ятому навчалася. І несе велику торбу. Питаю: "Куди ти йдеш?" А доня Ірини відповідає: "Та несу мамині чоботи з ремонту". Софійка була для неї дивом, найбільшим щастям, яке вона просто обожнювала, любила до нестями. І та їй давала повну віддачу. В них була єдність на всіх рівнях, гармонія цілковита. Ірина називала доню і Софійка, і Софієчка, і Софіярочка, і Софочка.

А якщо йдеться про зятя Василька, то я згадала такий епізод. Приходимо ми якось до хати, де жила Іринина мама. Вона сидить в альтанці та молиться. Ірина схилилася до неї і звертається жартома: "Розказуйте, Ярославо Степанівно, про що молитеся?". А мама відповідає: "Я так хочу, щоби Софійка зустріла чоловіка, який би був національний та релігійний". І Іринина мама вимолила такого зятя. Василько абсолютно відповідав тій життєвій дорозі, якою йшли Ірина та її Софійка. Тому, коли почалася війна, що зробив чоловік, якого моя подруга називала своїм сином? Пішов на війну.

Ірина завжди з величезною радістю бігла до онуків – Еви та Дмитрика, якого назвали на честь тата Ірини. Купувала їм безвідмовно все, що хотіли, хоча вони дуже чемні діти, не думаю, що просили забагато. Не знаю, наскільки у вас складається про неї враження, але той ракурс, який я знаю, він абсолютно позитивний. Я бачила, як вона впливає на суспільство, змінює свідомість людей, як намагається допомогти онукам стати, як казала її мама, національними та релігійними.

– Колишній чоловік Ірини Фаріон, тато Софії, як відомо, теж перебуває на фронті.

– Це дуже позитивний чоловік. Свого часу вони розлучилися, не зійшлися в якихось речах, проте Ірина завжди дуже добре про нього відгукувалася. І попри те, що були розлучені, вони зберігали гарні стосунки. Однак сталася така ситуація, що коли Остап пішов на війну, контакти якось загубилися. Ірина постійно казала: "Треба з'ясувати, де він, в якій бригаді, що там". Але потім, на превелике щастя, Остап сам зателефонував до Софійки, коли прийшов у відпустку. Тоді вони втрьох і зустрілися. Це сталося за три тижні до загибелі Ірини.

– Як згадуєте останні зустрічі з нею?

– 9 липня, за 10 днів до трагедії, вона несподівано запропонувала сходити до крамниці, щоб привітати мене з днем народження. І ми пішли дивитися суконки. Було дуже весело, сміялися, приміряючи обновки. Вона тоді мені подарувала не сукню, а цілий костюм. І сказала, що я маю його одягти на дуже важливу подію, але з особистих міркувань, я не можу про це зараз розповісти більше… А через два дні, 11 липня, ми знову пішли на каву, й Ірина принесла мені дві банки меду: "Хочу ще тобі подарувати меду, щоб життя було медовим…". Оце, власне, і була наша остання зустріч. Можливо, хлопець, якого підозрюють у її вбивстві (у скоєнні резонансного злочину підозрюють 18-річного В’ячеслава Зінченка з Дніпра. – Ред.), того дня йшов за нами, але ми нічого не бачили.

Щодо наступних днів, то я знала, що Ірина планувала їхати з донечкою та внуками на море, тому не телефонувала, щоб не заважати. Останнє наше листування було 17 липня. Ірина збирала донати для військових і написала, що за мій підручник "Сучасна українська мова: самобутність, система, норма" хтось переказав дві з половиною тисячі гривень (його мали вручити як подарунок за допомогу). Я їй відповіла: "Боже, це ж прекрасно!". От на цій науковій ноті наше листування закінчилося.

Чи відчувала я тоді біду чи небезпеку? Ні, абсолютно. Навпаки, бачила інше: неймовірний позитив і величезні життєві перспективи. Останнім часом з нею було вкрай складно пройтися Львовом. Постійно хтось хотів фотографуватися, щось запитати, розповісти. Неможливо описати, до якої міри вона отримувала велетенський позитив від людей. Тому те, що сталося, це просто горе, яке не описати ніякими словами… Зараз Софійка все робить для увічнення пам’яті про Ірину, а я їй намагаюся помагати.

На 40 днів будуть відкривати на будинку, де мешкала Ірина, пам’ятну дошку. Довго добирали фотографію, думали над цитатами. Хоча здавалося, що обирати й не треба – вона на усіх світлинах виглядає прекрасно. Певно, це генетика, бо мама Ірини була надзвичайно красивою, прожила до 94 років. І водночас такий вигляд Ірини – це наслідок праці над собою, бо вона завжди думала, що варто їсти, а що – ні, щоранку робила руханку.

– На вашу думку, від кого в ній була така безкомпромісність?

– Мама Ірини була релігійною людиною та багато чого прищепила рідним. В Євангелії від Матвія йдеться: хай ваше слово буде "так" або "ні". А все інше – від лукавого, тобто середини бути не може. Ірина це завжди пам’ятала й ніколи не компромісила. Якщо розуміла, що отут правда, то стояла горою. Вона знала заповідь Папи Івана Павла ІІ, який 2001 року у Львові на початку своєї промови сказав: "Не бійтеся!". Ірина не боялася, бо знала, що робить усе за своїм сумлінням, біблійними законами і твердими ідейними переконаннями.

Зараз часто цитують слова, які вважають улюбленими Ірини Фаріон. Це цитата українського кінооператора, режисера та сценариста Юрія Іллєнка: "Найважливішими в житті людини є три речі: народитися, полюбити і вмерти". Цю тріаду Ірина і справді часто повторювала. Оце "полюбити" вона в житті пронесла з піднятою головою. Навіть перетворила оце "полюбити" в "служити" – служити ідеї, людям, Україні.

– У квартирі Ірини Дмитрівни багато років разом із нею жила її улюблениця – кішка Белла. Яка її доля?

– Вона продовжує жити у квартирі. Софійка доглядає за нею, нещодавно ми разом ходили посидіти з нею. Белла – неймовірно поважна й самодостатня. Я інколи жартувала, що це не Белла живе в хаті Ірини, а все навпаки: вона приходить у гості до своєї киці. Белла вже дуже старенька, їй 20 років, може, і 21, ми не можемо достеменно порахувати. Залишати її у квартирі – це єдиний варіант, бо вона ніколи не виходила за її межі, тому не зрозуміло, чи витримає переїзд кудись. Якось Ірина взяла її в гості до мами, то киці потім стало так погано, що довелося звертатися до ветеринара. Чи розуміє Белла, що сталося з її господинею? Не можу сказати…

Ірина дуже мріяла про нашу світлу та величну Перемогу. Але думаючи про це, завжди любила цитувати Франкове: "Чи побіди довго ждати? / Ждати довго! То й не жди ж! / Нині вчися побіждати, / Завтра певно побідиш". І вона працювала на цю побіду неустанно. Ви чуєте цей рядок: "Нині вчися побіждати"? Вона намагалася цю перемогу творити щоденно своєю ідейною працею, силою духу, переконаннями. До речі, слово "побіда" – це від "по біді", хоча в нас усталене слово "перемога", тобто воно утверджує міць, могутність.

Усім нам – рідним та друзям – зараз дуже складно… Я живу ніби з обрізаними крилами. Звикла зранку вставати й дивитися в телефон, чи нічого вона мені не написала. А тепер він мені показує лише старе листування. Тому зараз маю планів удвічі більше – усі її та безліч своїх. Коли втомлююся, думаю: "От ми б йшли зараз на каву". І розумію, що сама, без неї, не піду. Чи снилася вона мені ці дні? На жаль, в мене зі снами особливі стосунки, мені дуже рідко щось сниться. Але побачимо, а раптом? Бо це єдина можливість її ще раз побачити.

Також читайте на OBOZ.UA інтерв’ю з легендарним українським виконавцем Павлом Дворським – про розмову з Ані Лорак, таємне прохання Назарія Яремчука та весілля Ротару.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський і Венс потисли один одному руки на інавгураційній месі нового Папи
Европейская правда
2025-05-18T10:31:48Z
Миру не буде, доки Росія не відчує силу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:12:07Z
Беленюк продемонстрував фізичну силу та пожартував над Трампом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:51:25Z
Переможець «Євробачення» подякував прихильниці Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:45:52Z
Рубіо поговорив з Нетаньягу на тлі посиленого наступу Ізраїлю на Газу
Европейская правда
2025-05-18T09:30:47Z
Мелоні подякувала новому Папі, який запропонував Ватикан для переговорів Україна-РФ
Европейская правда
2025-05-18T09:30:23Z
У Румунії одіозного кандидата в президенти поліція попросила піти з виборчої дільниці
Европейская правда
2025-05-18T08:43:01Z
«Путін робить вас недолугим правителем найпотужнішої держави світу». Ярош емоційно звернувся до Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T08:36:26Z
Мерц хоче, щоб Італія більше долучалась до врегулювання війни РФ проти України
Европейская правда
2025-05-18T08:16:22Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Євробачення: член українського журі віддав друге місце проросійському учаснику
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T08:18:02Z
Фінал Євробачення, атака на Київщину: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:06:17Z
Фінал «Євробачення-2025»: пряма трансляція
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:03:31Z
JJ – переможець Євробачення-2025: що відомо про австрійського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T00:18:43Z
"Євробачення-2025": порядок виступу учасників у фіналі
TSN
2025-05-17T22:48:01Z
"Євробачення-2025": фаворити букмекерів розірвали сцену конкурсу та зірвали гучні овації
ТСН
2025-05-17T21:33:19Z
Jerry Heil здивувала неочікуваним ніжним дуетом зі всесвітньо відомим гуртом
ТСН
2025-05-17T20:25:52Z
Папа Римський у своїй промові згадав про Україну і справедливий мир
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:27:26Z
Новий Папа Римський офіційно зійшов на престол
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:43:16Z
Інтронізація Папи Римського: де дивитись
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T08:48:11Z
Зеленський та перша леді прибули на інавгураційну месу Папи Лева XIV
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T07:57:40Z
Мав виняткові навички у програмуванні. Згадаймо Владислава Ситенького
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T06:00:11Z
Країна-сусідка допоможе українським біженцям зібрати дітей до школи
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T05:00:28Z
Як українці оцінили переговори в Стамбулі: дані опитування
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:57:52Z
Названо умови, за яких біженці повернуться в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T02:57:56Z
Україну атакували близько 70 дронів РФ: куди вони летять
TSN
2025-05-17T21:48:51Z
Банани на межі зникнення через зміни клімату
AgroPortal
2025-05-18T10:30:18Z
Розведення чи забій: як раціон свиней залежить від місця їх збуту
AgroPortal
2025-05-18T09:00:30Z
Україну 17 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегтися
TSN
2025-05-17T20:26:51Z
Найгірший сніданок: що не можна їсти зрання
ТСН
2025-05-17T20:26:34Z
Чому досвідчені кухарі радять варити пельмені в молоці: спробуйте хоча б раз — результат вас неодмінно здивує
TSN
2025-05-17T20:25:53Z
Замініть сніданок і схуднете на два розміри одягу за п’ять місяців: що потрібно їсти на початку дня
TSN
2025-05-17T20:25:32Z
Що буде з організмом, якщо вживати імбир щодня
ТСН
2025-05-17T20:25:07Z
Причини полюбити кабачки: чим корисний цей овоч
ТСН
2025-05-17T20:23:35Z
Що краще не їсти, щоб схуднути: перелік шкідливих продуктів
ТСН
2025-05-17T20:23:02Z
В боях за Україну загинув доброволець з Латвії
Европейская правда
2025-05-18T10:18:46Z
«Імперії завжди падають». Зеленський вшанував пам’ять жертв депортації кримських татар
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:00:41Z
Крим є невід’ємною частиною України: заява Меджлісу кримськотатарського народу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T07:45:50Z
Україна сьогодні вшановує пам'ять жертв геноциду кримських татар
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T06:30:43Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T05:48:49Z
РФ випустила рекордну кількість «шахедів» по Україні: які області постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T05:21:27Z
Втрати ворога станом на 18 травня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T04:39:14Z
Хмарно з проясненнями, місцями дощі: прогноз погоди на 18 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:15:09Z
Синоптикиня Діденко дала прогноз, коли очікувати потепління
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T02:12:35Z
У ТЦК Харкова помер чоловік: поліція заявила про самогубство
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T10:03:41Z
В Україні з'явилась нова шахрайська схема, пов’язана з держзрадою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T09:18:40Z
На Одещині під час пожежі загинули двоє дітей
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T04:12:10Z
У Нью-Йорку судно з пасажирами на борту врізалось в Бруклінський міст: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:30:35Z
В одному з районів Києва впали уламки ворожих дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T03:30:13Z
Внаслідок атаки на Київщину загинула жінка: є руйнування, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T02:36:48Z
РФ атакувала Київщину: зайнялись пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-18T01:51:14Z
У лікарні померла жінка, яка отримала поранення внаслідок обстрілу Одещини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T20:45:47Z
У Telegram стався збій: що трапилося
TSN
2025-05-17T20:27:51Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Курс валют в Україні 18 травня 2025 року: скільки коштує долар та євро
VGorode
2025-05-18T08:57:39Z
Ваучери на насіння і добрива: стартувала нова програма підтримки фермерів Сумщини
Agravery
2025-05-18T08:31:36Z
Очікувати зниження цін на м'ясо найближчим часом не варто
AgroPortal
2025-05-18T07:30:10Z
Експортерам молочки нагадали, які квоти ЄС можуть повернутися з червня
AgroPortal
2025-05-18T06:30:23Z
Фермери не поспішають укладати форвардні контракти на соняшник
AgroPortal
2025-05-18T06:00:48Z
Зелений курс – це не тренд, а національна політика, - Віталій Коваль
Agravery
2025-05-18T05:12:57Z
Держава має компенсувати аграріям екологічні обмеження, які вона накладає
AgroPortal
2025-05-18T05:00:02Z
ПриватБанк повідомив про технічні роботи у застосунку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T20:51:36Z
Українці мають сплатити податки за своє житло: які терміни
TSN
2025-05-17T20:26:04Z
Не буряк і не томатна паста: що додати в борщ, щоб він вийшов насиченого червоного кольору
TSN
2025-05-17T20:25:56Z
Чим полити троянди навесні 2025 року, щоб вони пишно квітнули і стали прикрасою саду
ТСН
2025-05-17T20:24:56Z
Додайте до гречки один продукт — страва стане, наче з мішленівського ресторану
TSN
2025-05-17T20:24:32Z
Мода на ревінь: три страви із весняного овочу
ТСН
2025-05-17T20:23:47Z
Ваші нігті скажуть “дякую”: коли знімати гель-лак, навіть якщо він ідеальний
ТСН
2025-05-17T20:23:41Z
Смачний та простий весняний тарт зі сметаною і зеленою цибулею: рецепт
ТСН
2025-05-17T20:23:22Z
В Україні почали випускати зубну пасту зі смаком борщу
AgroPortal
2025-05-17T07:30:18Z
Ці знаки зодіаку практично ніколи не дотримуються своїх обіцянок: на них не варто покладатися
TSN
2025-05-16T19:22:47Z
Насмажите втричі більше без додавання рису чи картоплі: рецепт пухких котлет від досвідчених кулінарів
TSN
2025-05-16T19:22:36Z
Про що "говорять" дельфіни: сенсаційне відкриття дослідників
TSN
2025-05-17T20:26:18Z
Місяць повільно віддаляється від Землі: чи загрожує нам його втрата
ТСН
2025-05-17T20:22:13Z
ЦРУ знайшло інопланетян: названо місце розташування бази прибульців
ТСН
2025-05-17T20:21:26Z
Істота з найбільшим серцем здатна виживати за температури 400°C
ТСН
2025-05-17T20:21:22Z
iPhone 17 Air стане першим смартфоном Apple з акумулятором нового типу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T17:12:25Z
На Марсі вперше побачили полярне сяйво неозброєним оком: у чому унікальність відкриття NASA
ТСН
2025-05-16T19:24:40Z
Які магнітні бурі очікуються 16 травня та як з ними впоратися
TSN
2025-05-16T19:23:14Z
Сусідня до Чумацького шляху галактика розривається на частини: нові відкриття астрономів
TSN
2025-05-16T19:20:30Z
На Марсі вперше зафіксовано полярне сяйво
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T07:00:41Z
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T16:45:42Z
Яке громадянство має ексфутболіст Анатолій Тимощук: що кажуть російські реєстри про нового «клієнта» СБУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T15:00:16Z
Чемпіонський парад «Барселони» зібрав більше 600 тисяч учасників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T09:48:59Z
ЗМІ назвали головну трансферну ціль «Реала»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T07:24:06Z
Від легенди футболу до пособника окупантів. Шлях Анатолія Тимощука
ГЛАВКОМ NET
2025-05-17T05:00:37Z
Допомагав окупантам: екскапітан збірної Тимощук отримав підозру за пособництво РФ
ТСН
2025-05-16T19:21:42Z
Федерація дзюдо допустила білорусів до участі у турнірах під державною символікою
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T18:39:10Z
П'ятиразовий олімпійський чемпіон зізнався у наркозалежності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:42:44Z
У Києві пройде зустріч гравців збірної України з футболу з вболівальниками
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T15:12:30Z