MY.UAНовини
Могутня, непохитна та велична: якою є найвідоміша спадщина Римської імперії
Могутня, непохитна та велична: якою є найвідоміша спадщина Римської імперії

Могутня, непохитна та велична: якою є найвідоміша спадщина Римської імперії

Від Помпеїв, знищених виверженням Везувію, до архітектурних чудес, Римська імперія залишила після себе багату спадщину. Серед них, зокрема, артефакти, вартість яких оцінюють в мільйони доларів, та древні споруди, які наслідують і сьогодні.

Римська імперія залишила по собі великий спадок, частини якого продовжують знаходити й досі. Фокус зібрав список найцікавіших артефактів зі знайдених.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Римська імперія, яка існувала з 27 року до н. е. по 395 рік н. е., на піку своєї могутності охоплювала величезні території, включно з Європою, частиною Африки та Азії. Проте межі впливу поширювалися ще далі, поза контрольованими територіями.

Знищене Везувієм: Помпеї

Стародавнє місто Помпеї існувало з VI ст. до н. е. по 79 р. н. е., аж поки його не знищило виверження вулкана Везувій. Як відомо зі збережених праць Плінія Молодшого, виверження тривало майже добу і поглинуло Помпеї, Геркуланум та Стабію.

Стародавнє місто Помпеї існувало з VI ст. до н. е. по 79 р. н. е.
Фото: Wikipedia

Хоча розкопки міста почалися лише у 1748 році, до цього вже знаходили певні частини Помпей: у 1592 році вдалося виявити частину міської стіни, а у 1689 знайшли руїни будівлі. До 1863 року розкопки не були систематичними, аж поки керівником не став Джузеппе Фіореллі, якого вважають засновником італійської археологічної школи.

Саме Фіореллі виявив, що на місці смерті жителів Помпей утворилися пустоти, заливаючи які гіпсом з’явилася можливість відтворити передсмертні пози. Розкопки в цьому місці досі тривають, відкриваючи минуле цього міста.

На місці смерті жителів Помпей утворилися пустоти, заливаючи які гіпсом з'явилася можливість відтворити передсмертні пози
Фото: Wknight94/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Нещодавно археологи виявили останки двох людей, які померли в міському кварталі "Regio IX" через виверження Везувію. Чоловік, віком приблизно 20 років, загинув під обваленою стіною, а старша жінка — на ліжку. У цьому місці вчені виявили різні монети та прикраси, які, можливо, жінка намагалася врятувати.

Досліджуючи Помпеї, археологи виявили гробницю чиновника, який служив у часи імператора Августа. Завдяки тому, що напис на похованні залишився неушкодженим, учені змогли прослідкувати кар’єру чоловіка від військової діяльності до мирної відставки в Помпеях.

Згідно з написом, Нумерій Агрестін був військовим трибуном, префектом аутригонів, префектом інженерів і двічі обіймав найвищу посаду в Помпеях. Найцікавішим у титулі є його командування аутригонами, народом, що в античні часи жив у північній Іберії. Вони брали участь у Кантабрійських війнах на боці римлян, проти союзу кантабрів й астурів у 29–19 роках до н. е.

Знайдена гробниця є важливим свідченням періоду переходу римської влади від республіки до імперії. Дослідники зазначають, що високий статус Агрестіна був звичною нагородою за службу Римській імперії у зонах конфлікту, а публічний пам’ятник свідчить про його відданість справі імперії.

Унікальні й вкрадені: найдорожчі гроші Римської імперії

У 2020 році на аукціоні Roma Numismatics продали надзвичайно рідкісну монету EID MAR, присвячену вбивству Юлія Цезаря. Вона викарбувана за наказом Брута у 42 р. до н. е., через два роки після вбивства диктатора. На аверсі зображено самого Брута з написами BRVT IMP та L PLAET CEST — "Воєначальник Брут" та "Луцій Плеторій Цестіан".

Рідкісна золота монета, присвячена вбивству римського правителя Юлія Цезаря
Фото: Numismatic Guaranty Corporation

З іншого боку зображені два кинджали, фригійський ковпак та фраза EID MAR. Це скорочення від Eidibus Martiis, що означає "березневі іди" — так римляни називали 15 березня, саме цього дня сталося вбивство Цезаря. Щодо ковпака, то його отримували раби, які заробляли волю, тож його зображення на монеті символізувало повернення Римської імперії до республіканської форми управління.

До нашого часу дійшло всього лише 3 такі монети, відлиті із золота. На аукціоні 2020 року монету продали за рекордну суму 4,2 млн доларів, що зробило її найдорожчою серед усіх проданих в історії монет.

Проте на цьому історія монети не закінчилася. Виявилося, що монета потрапила в продаж нелегально. Річард Білл, власник аукціону Roma Numismatics, на якому продали артефакт, володів нею з 2014 року. Ще у 2015 році намагався її продати під час щорічної нумізматичної конвенції в Нью-Йорку, зазначаючи, що монета походить зі "старої швейцарської колекції", що є часто вживаною фразою для позначення артефактів із сумнівним походженням.

Пізніше чоловік все ж зумів продати артефакт, підробивши документи. Афера розкрилася через те, що в процесі махінацій Річард Білл звернувся до одного з інформаторів внутрішньої безпеки США, який, зрештою, і повідомив про їхній запит на підроблення документів. Завдяки цьому вдалося повернути артефакт до Греції, звідки монету вивезли контрабандою.

Зовсім схожа історія відбулася і в Україні: правоохоронцям вдалося зберегти платіжні злитки часів Римської імперії, які нещодавно були знайдені на Закарпатті. Їх намагався продати за кордон місцевий житель Хустського району, проте оперативна реакція правоохоронних органів запобігла втраті цих артефактів.

Завдяки співпраці Офісу Генерального прокурора та Національної поліції України вдалося повернути унікальні артефакти
Фото: Національний музей історії України

Знайдені реліквії мають відбитки монет часів римського імператора Костянтина Великого, а саме: золотих солідів. Окрім неймовірної ціни у 3,5 млн гривень, ці артефакти мають важливе культурне значення: на усіх трьох злитках є відбитки обох боків монет, а це — унікальний випадок.

На сьогодні відомо приблизно про 90 срібних злитків, проте тільки 11 з них мають відбитки монет і тільки з одного боку.

Наразі артефакти вивчають у Національному музеї історії України, який відомий своєю нумізматичною колекцією. Як розповів генеральний директор музею Федір Андрощук, музей володіє колекцією з понад 100 тисяч монет, а кількість античних серед них є найбільшою в Україні.

Він також прокоментував отримані артефакти: "Але те, що ми отримали нині, перевищує усі можливі мрії, бо нічого подібного не мають навіть найвідоміші колекції світу".

Архітектура, яка увійшла в історію

Римська імперія прославилася своєю архітектурою, яку наслідували й досі продовжують наслідувати у всьому світі. Численні вілли, лазні та храми увійшли в історію як прекрасні та довговічні споруди.

Завдяки використанню сучасних технологій, стало можливим побачити вулиці Стародавнього Риму
Фото: FLYOVERZONE

Завдяки використанню сучасних технологій, стало можливим побачити вулиці Стародавнього Риму. Компанія Flyover Zone створила Rome Reborn 4.0, відтворений у цифровому світі Стародавній Рим. Для створення моделі вченим знадобилося понад 27 років праці, щоб показати безліч історичних локацій. До цього вже було кілька ітерацій моделі, які опублікували у 2007, 2008 та 2018 роках.

Розроблена модель відтворює Рим у 320 році н. е., незадовго до перенесення столиці до Константинополя. Модель представляє вигляд усього міста з висоти пташиного польоту, даючи змогу користувачам ширяти над знаковими пам'ятками, слухаючи розповіді експертів про 43 пам'ятники, храми, споруди та історичні локації.

Розроблена модель відтворює Рим у 320 році н. е.
Фото: FLYOVERZONE

Однією з таких споруд є Пантеон, збудований між 118 і 128 роками н. е. з використанням так званого пуцоланового бетону. Як вважають вчені, саме завдяки цьому матеріалу храм простояв до нашого часу практично неушкодженим.

Окрім міцності, пуцолановий бетон має ще одну цікаву властивість: через шматки вапна, які утворюються внаслідок гарячого замішування суміші, цей матеріал може самовідновлюватися. Під час утворення тріщин, коли всередину потрапляє вода, вона вступає в реакцію з вапном та утворює розчин, який під час висихання склеює пошкодження.

Іншими відомими спорудами є акведуки, призначені для транспортування води на великі відстані. Приклади таких споруд збереглися у Європі, Північній Африці та Близькому Сході.

Іншими відомими спорудами є акведуки, призначені для транспортування води на великі відстані
Фото: Вікіпедія

Спорудження акведуків вимагало від інженерів врахування топографії місцевості, оскільки задля транспортування води використовувалася сила гравітації. Варто також зазначити те, що велику роль грав нахил каналів: більший нахил призводив до появи швидкого потоку води, що пришвидшувало ерозію поверхні, а занадто повільний потік призводив до застою води і її непридатності для пиття.

Римляни збудували обширні мережі акведуків, які простягалися на велику відстань: тільки в Римі було 11 систем, загальною довжиною 92 кілометри. Також римські інженери продумали й зберігання води у кастеллах, резервуарах від яких вода розходилася до різних точок міст. У такий спосіб водою забезпечували лазні, приватні оселі та фонтани.

Важливо Забрав підземний світ: археологи виявили жахливу причину занепаду стародавнього міста сапотеків

Римська імперія залишила по собі незаперечний вплив на історію, архітектуру та культуру, а постійні відкриття та виявлення рідкісних артефактів демонструють велич та культурний розвиток цієї цивілізації. Спадщина Римської імперії живе, нагадуючи нам про тривалий вплив її досягнень та уроки, які вона пропонує на майбутнє.

Раніше Фокус писав про те, як житель німецького міста випадково зробив важливе археологічне відкриття. Чоловік знайшов кам’яну плиту із зображенням історичної постаті — єпископа Отто Бамберзького.

Також ми розповідали про унікальний скарб, знайдений у Німеччині. Його виявив житель невеличкого містечка на власному подвір'ї.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Савченко написала на Безуглую заявление в Госбюро расследований и СБУ: в чем обвиняет
Апостроф
2024-11-13T12:36:30Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
В США ответили, способна ли РФ переломить ситуацию в Курской области
Comments UA
2024-11-13T08:15:40Z
Украинка сорвала выступление Навальной на конференции в Лиссабоне
Comments UA
2024-11-12T14:09:13Z
Трамп определился с будущим генпрокурором: почему Украине теперь действительно тревожно
Comments UA
2024-11-14T05:15:43Z
Итоги 13.11: Атака на Киев и представитель Трампа
Корреспондент
2024-11-14T05:03:23Z
Назван план прекращения огня в Украине, который рассматривает Трамп
Comments UA
2024-11-13T07:33:34Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
Войска НАТО могут быстро "выгнать россиян из Украины": почему не будут этого делать
Comments UA
2024-11-13T14:28:05Z
Найден самый ранний признак деменции: многие с ним сталкиваются, и не один раз
Фокус
2024-11-11T09:51:52Z
Содержат скрытый сахар: 3 продукта, которые вредят здоровью мозга
Фокус
2024-11-13T17:27:00Z
Госпитализации упали на 63%: ученые узнали новый метод борьбы с COVID-19
Фокус
2024-11-07T16:51:30Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Опасная посуда: от чего стоит избавиться, чтобы улучшить самочувствие
Comments UA
2024-11-14T04:33:39Z
Распространенные продукты, которые "убивают" мозг
Comments UA
2024-11-14T02:48:01Z
Несмотря на аргументы ра противодействие ВРУ: Кабмин пытается взять под контроль деньги больниц
ZN UA
2024-11-12T14:07:55Z
Правительство ликвидирует МСЭК и внедрит новую систему оценки трудоспособности
Comments UA
2024-11-12T17:21:36Z
В Украине заменят МСЭК новым механизмом, который позволит проходить медкомиссию заочно, - Шмыгаль
Комсомольская правда
2024-11-12T16:19:43Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
Помешан на костях: психологи выяснили животную страсть Леонардо Ди Каприо к юным любовницам
Знай
2024-11-03T13:51:24Z
Моника Беллуччи снялась для китайского глянца
Фокус
2024-11-06T13:45:09Z
Не замерзнуть и роскошно выглядеть: 7 модных идей, которые вдохновят вас перед ноябрьскими холодами
Marie Claire
2024-10-31T19:16:19Z
В Киеве экспонируют работы выдающегося одесского художника Игоря Гусева
ZN UA
2024-11-14T05:09:50Z
Пропала без вести звезда известного сериала: что известно
Новости Украины
2024-11-13T22:00:48Z
Украинки определились с топ-5 видами джинсов и брюк на зиму 2024/2025: стиль - это все
Знай
2024-11-04T19:51:05Z
Черная пятница с промокодами и купонами: где искать дополнительные скидки?
Bin UA
2024-11-08T18:35:00Z
Музыкальный критик красиво опустил всю эстраду РФ
Comments UA
2024-11-13T21:30:41Z
8 ноября: церковный праздник сегодня, что считается грехом в этот день
UAToday
2024-11-08T05:03:55Z
В Амстердаме прошли массовые еврейские погромы
Корреспондент
2024-11-08T03:30:10Z
ЦПД: Солдаты КНДР попали под обстрел в Курской области
Корреспондент
2024-11-04T11:46:11Z
Женщина сделала ДНК-тест: как выяснилось, ее бабушка забрала с собой в могилу секрет
Фокус
2024-11-12T15:27:38Z
Что ждет тех, кто не обновил учетные данные в ТЦК
Знай
2024-11-14T05:06:45Z
Как и почему изменились вкусовые предпочтения украинцев: покупаем меньше и по акции
Комсомольская правда
2024-11-14T05:04:21Z
Всеобщая мобилизация: в какой срок нужно забрать повестку с почты
ZN UA
2024-11-08T04:03:51Z
Женщина пошла на крайние меры, чтобы поймать изменяющего ей парня: его реакция шокировала
Фокус
2024-11-08T10:51:09Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
Отключение света и графики поставки газа: что ждет украинцев этой зимой
Знай
2024-11-08T04:36:37Z
Минимальный взнос при полученных пенсиях возрос: что ждать украинцам с ноября
Знай
2024-11-04T20:12:39Z
Присвоили 5,8 млрд грн: менеджеры нефтеперерабатывающей компании получили подозрения
Апостроф
2024-11-07T21:45:13Z
Старые схемы аренды земли лишают украинские общины доходов: теряют $64,5 млн ежегодно
Знай
2024-11-14T05:21:08Z
Надбавка к зарплате учителей: когда можно получить 1000 гривен
ZN UA
2024-11-14T05:03:24Z
Объединит солнце и волны: новый генератор сделает "зеленую" электроэнергию дешевле
Фокус
2024-11-08T10:12:14Z
Кабмин в очередной раз перенес повышение зарплат учителям
Апостроф
2024-11-12T14:04:44Z
Банковская тайна: на что соглашаются украинцы, открывая карту "Национальный кешбэк"
Хвиля
2024-11-14T05:03:18Z
Психотерапевт - о разговорах с бойцами на "нуле": Лучше молчать в трубку, чем не звонить вообще
Комсомольская правда
2024-11-08T05:03:43Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Как распознать настоящего мужчину: главные принципы и привычки
Comments UA
2024-11-08T04:12:42Z
Гороскоп на неделю с 18 по 24 ноября: кого ждут финансовые трудности, а кого — перемены к лучшему
Marie Claire
2024-11-14T04:18:48Z
Эти знаки Зодиака создают самые крепкие отношения: узнайте, среди них вы
Comments UA
2024-11-14T04:00:28Z
Идеальный хруст: здоровый способ вкусно приготовить бекон от шеф-повара
Marie Claire
2024-11-08T03:00:33Z
Диетические котлеты из индейки в духовке: получается некалорийно и очень вкусно
Фокус
2024-11-08T05:06:37Z
Зачем готовить только вкусные блюда 14 ноября и кто должен положить говядину под подушку: приметы и запреты в Филлипов день
Знай
2024-11-14T03:30:38Z
В Севастополе подорвали авто капитана первого ранга Черноморского флота РФ. Тот не выжил
ZN UA
2024-11-13T11:27:00Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Оккупанты нанесли удар по жилому дому в Харькове: есть разрушения и пострадавшие
Хвиля
2024-11-08T06:21:31Z
В Крыму взорвался бензовоз и вспыхнул пожар
Корреспондент
2024-11-12T14:13:10Z
Штурмуют "вслепую": командиры ВС РФ дают солдатам под Курском неверные разведданные, — Forbes
Фокус
2024-11-14T05:00:30Z
Оккупанты вошли в Купянск и не только: карта DeepState
Comments UA
2024-11-14T05:00:15Z
В Google "слили" размещение военных систем ВСУ: в СНБО возмущены
Апостроф
2024-11-03T16:57:29Z
Последствия массированной атаки оккупантов на Одессу: множество разрушений
Comments UA
2024-11-08T07:39:47Z
Россияне пожаловались на разграбленные дома в селе, в которое ВСУ и не заходили
Фокус
2024-11-12T14:27:41Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
Из Украины сбежали двое хоккеистов, не вернувшись домой после игр Континентального кубка
Комсомольская правда
2024-11-02T14:33:49Z
Эннис рассказал о плане на поединок с Чухаджяном
Корреспондент
2024-11-02T10:12:37Z
Богачук объяснил позицию Ломаченко, публично не осудившего нападение России
Корреспондент
2024-11-13T17:51:58Z
Жена Серхио Рамоса показала откровенные фото в одном нижнем белье
Корреспондент
2024-11-13T17:22:24Z
Украина добыла разгромную победу в отборе на женский Евробаскет
Корреспондент
2024-11-08T10:04:17Z
Запрет на общение с семьей и истинная причина смерти сына: интервью с мамой Вячеслава Узелкова
Фокус
2024-11-13T17:21:36Z
Сын Виталия Кличко получил дебютный вызов в сборную Украины по баскетболу
ZN UA
2024-11-13T17:06:35Z
Россияне ударили по кладбищу в Одессе - повреждено более 100 могил
Апостроф
2024-11-01T15:22:12Z
В центре столицы Бразилии прогремели взрывы
Корреспондент
2024-11-14T04:03:31Z
В Сумской, Черниговской и Полтавской областях прогремели взрывы - продолжается атака "шахедов" на Украину
ZN UA
2024-11-14T02:18:07Z
В Киеве скончался сотрудник Печерского ТЦК, который выстрелил себе в голову, - СМИ
Комсомольская правда
2024-11-13T18:48:03Z
На Херсонщине россияне атаковали с БпЛА "скорую", которая эвакуировала раненых
Апостроф
2024-11-13T17:07:14Z
Налет беспилотников на Харьков: попадания в жилой дом и рядом с торговым центром
VGorode
2024-11-13T16:03:35Z
На Черкасщине ГБР сообщило о подозрении начальнику колонии: что нарушил
Апостроф
2024-11-13T14:15:22Z
Россияне беспилотником атаковали гражданский автомобиль на Сумщине, травмированный мужчина
Комсомольская правда
2024-11-13T14:07:05Z
Начальник колонии в Черкасской области помог в проведении криминальной «сходки»: детали расследования
Comments UA
2024-11-13T14:06:43Z
Киевстар обещает безлимитный интернет за 1 гривну: как получить
Знай
2024-11-04T18:06:55Z
Новый этап эволюции: собаки стали лучше понимать людей и приспосабливаться к ним
Знай
2024-11-14T04:51:02Z
ПК-геймерам будут дарить Indiana Jones and the Great Circle при покупке видеокарт GeForce RTX 40 — акция от NVIDIA
GameMag
2024-11-14T04:07:37Z
25 тысяч рублей за дисковод: Аксессуар для PlayStation 5 Pro скоро появится в крупных розничных магазинах России
GameMag
2024-11-14T01:06:48Z
Бесплатные игры для подписчиков PS Plus Premium и PS Plus Extra на ноябрь 2024 года раскрыты: Чем порадует Sony
GameMag
2024-11-14T00:37:38Z
GPS для микроорганизмов: ученые нашли способ отслеживать людей через бактерии
Фокус
2024-11-13T21:06:03Z
Ненасытные потребители: Обзор Dead Rising Deluxe Remaster
GameMag
2024-11-13T21:01:35Z
Магнитные бури, прогноз на три дня: чего ожидать от солнечной активности 14-16 ноября
UAToday
2024-11-13T19:33:01Z
За Орду: Blizzard выпустила Warcraft Remastered, Warcraft II Remastered и Warcraft III Reforged 2.0
GameMag
2024-11-13T18:31:02Z
Skoda запускает электромобильную революцию: новые модели с нуля и классика бензиновых машин
Знай
2024-11-14T03:51:42Z
Кислоты, ржавчина и царапины: листья вредят автомобилю, больше чем могут казаться
Знай
2024-11-13T19:21:19Z
Tesla шестой раз за год отзывает партию пикапов Cybertruck
Корреспондент
2024-11-13T15:15:02Z
Можете потерять много денег: украинцев предупредили об опасности продажи авто по доверенности
Знай
2024-11-12T21:51:26Z
Mercedes-Benz 1923 выставили на продажу: за сколько продадут ретро-авто
Comments UA
2024-11-12T15:36:36Z
Неожиданный лидер: один из регионов обогнал Киев по количеству электрокаров
Comments UA
2024-11-12T14:33:28Z
Представлений мотоцикл Secoron RA600
Portaltele
2024-11-12T12:07:59Z
В чем отличие бензина 95 от 95 премиум и 92: важно знать каждому водителю
UAToday
2024-11-12T11:06:21Z
Зимой скажете спасибо за этот способ: для чего водители используют пленку в авто
Знай
2024-11-12T09:51:09Z