MY.UAНовини
Могутня, непохитна та велична: якою є найвідоміша спадщина Римської імперії
Могутня, непохитна та велична: якою є найвідоміша спадщина Римської імперії

Могутня, непохитна та велична: якою є найвідоміша спадщина Римської імперії

Від Помпеїв, знищених виверженням Везувію, до архітектурних чудес, Римська імперія залишила після себе багату спадщину. Серед них, зокрема, артефакти, вартість яких оцінюють в мільйони доларів, та древні споруди, які наслідують і сьогодні.

Римська імперія залишила по собі великий спадок, частини якого продовжують знаходити й досі. Фокус зібрав список найцікавіших артефактів зі знайдених.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Римська імперія, яка існувала з 27 року до н. е. по 395 рік н. е., на піку своєї могутності охоплювала величезні території, включно з Європою, частиною Африки та Азії. Проте межі впливу поширювалися ще далі, поза контрольованими територіями.

Знищене Везувієм: Помпеї

Стародавнє місто Помпеї існувало з VI ст. до н. е. по 79 р. н. е., аж поки його не знищило виверження вулкана Везувій. Як відомо зі збережених праць Плінія Молодшого, виверження тривало майже добу і поглинуло Помпеї, Геркуланум та Стабію.

Стародавнє місто Помпеї існувало з VI ст. до н. е. по 79 р. н. е.
Фото: Wikipedia

Хоча розкопки міста почалися лише у 1748 році, до цього вже знаходили певні частини Помпей: у 1592 році вдалося виявити частину міської стіни, а у 1689 знайшли руїни будівлі. До 1863 року розкопки не були систематичними, аж поки керівником не став Джузеппе Фіореллі, якого вважають засновником італійської археологічної школи.

Саме Фіореллі виявив, що на місці смерті жителів Помпей утворилися пустоти, заливаючи які гіпсом з’явилася можливість відтворити передсмертні пози. Розкопки в цьому місці досі тривають, відкриваючи минуле цього міста.

На місці смерті жителів Помпей утворилися пустоти, заливаючи які гіпсом з'явилася можливість відтворити передсмертні пози
Фото: Wknight94/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Нещодавно археологи виявили останки двох людей, які померли в міському кварталі "Regio IX" через виверження Везувію. Чоловік, віком приблизно 20 років, загинув під обваленою стіною, а старша жінка — на ліжку. У цьому місці вчені виявили різні монети та прикраси, які, можливо, жінка намагалася врятувати.

Досліджуючи Помпеї, археологи виявили гробницю чиновника, який служив у часи імператора Августа. Завдяки тому, що напис на похованні залишився неушкодженим, учені змогли прослідкувати кар’єру чоловіка від військової діяльності до мирної відставки в Помпеях.

Згідно з написом, Нумерій Агрестін був військовим трибуном, префектом аутригонів, префектом інженерів і двічі обіймав найвищу посаду в Помпеях. Найцікавішим у титулі є його командування аутригонами, народом, що в античні часи жив у північній Іберії. Вони брали участь у Кантабрійських війнах на боці римлян, проти союзу кантабрів й астурів у 29–19 роках до н. е.

Знайдена гробниця є важливим свідченням періоду переходу римської влади від республіки до імперії. Дослідники зазначають, що високий статус Агрестіна був звичною нагородою за службу Римській імперії у зонах конфлікту, а публічний пам’ятник свідчить про його відданість справі імперії.

Унікальні й вкрадені: найдорожчі гроші Римської імперії

У 2020 році на аукціоні Roma Numismatics продали надзвичайно рідкісну монету EID MAR, присвячену вбивству Юлія Цезаря. Вона викарбувана за наказом Брута у 42 р. до н. е., через два роки після вбивства диктатора. На аверсі зображено самого Брута з написами BRVT IMP та L PLAET CEST — "Воєначальник Брут" та "Луцій Плеторій Цестіан".

Рідкісна золота монета, присвячена вбивству римського правителя Юлія Цезаря
Фото: Numismatic Guaranty Corporation

З іншого боку зображені два кинджали, фригійський ковпак та фраза EID MAR. Це скорочення від Eidibus Martiis, що означає "березневі іди" — так римляни називали 15 березня, саме цього дня сталося вбивство Цезаря. Щодо ковпака, то його отримували раби, які заробляли волю, тож його зображення на монеті символізувало повернення Римської імперії до республіканської форми управління.

До нашого часу дійшло всього лише 3 такі монети, відлиті із золота. На аукціоні 2020 року монету продали за рекордну суму 4,2 млн доларів, що зробило її найдорожчою серед усіх проданих в історії монет.

Проте на цьому історія монети не закінчилася. Виявилося, що монета потрапила в продаж нелегально. Річард Білл, власник аукціону Roma Numismatics, на якому продали артефакт, володів нею з 2014 року. Ще у 2015 році намагався її продати під час щорічної нумізматичної конвенції в Нью-Йорку, зазначаючи, що монета походить зі "старої швейцарської колекції", що є часто вживаною фразою для позначення артефактів із сумнівним походженням.

Пізніше чоловік все ж зумів продати артефакт, підробивши документи. Афера розкрилася через те, що в процесі махінацій Річард Білл звернувся до одного з інформаторів внутрішньої безпеки США, який, зрештою, і повідомив про їхній запит на підроблення документів. Завдяки цьому вдалося повернути артефакт до Греції, звідки монету вивезли контрабандою.

Зовсім схожа історія відбулася і в Україні: правоохоронцям вдалося зберегти платіжні злитки часів Римської імперії, які нещодавно були знайдені на Закарпатті. Їх намагався продати за кордон місцевий житель Хустського району, проте оперативна реакція правоохоронних органів запобігла втраті цих артефактів.

Завдяки співпраці Офісу Генерального прокурора та Національної поліції України вдалося повернути унікальні артефакти
Фото: Національний музей історії України

Знайдені реліквії мають відбитки монет часів римського імператора Костянтина Великого, а саме: золотих солідів. Окрім неймовірної ціни у 3,5 млн гривень, ці артефакти мають важливе культурне значення: на усіх трьох злитках є відбитки обох боків монет, а це — унікальний випадок.

На сьогодні відомо приблизно про 90 срібних злитків, проте тільки 11 з них мають відбитки монет і тільки з одного боку.

Наразі артефакти вивчають у Національному музеї історії України, який відомий своєю нумізматичною колекцією. Як розповів генеральний директор музею Федір Андрощук, музей володіє колекцією з понад 100 тисяч монет, а кількість античних серед них є найбільшою в Україні.

Він також прокоментував отримані артефакти: "Але те, що ми отримали нині, перевищує усі можливі мрії, бо нічого подібного не мають навіть найвідоміші колекції світу".

Архітектура, яка увійшла в історію

Римська імперія прославилася своєю архітектурою, яку наслідували й досі продовжують наслідувати у всьому світі. Численні вілли, лазні та храми увійшли в історію як прекрасні та довговічні споруди.

Завдяки використанню сучасних технологій, стало можливим побачити вулиці Стародавнього Риму
Фото: FLYOVERZONE

Завдяки використанню сучасних технологій, стало можливим побачити вулиці Стародавнього Риму. Компанія Flyover Zone створила Rome Reborn 4.0, відтворений у цифровому світі Стародавній Рим. Для створення моделі вченим знадобилося понад 27 років праці, щоб показати безліч історичних локацій. До цього вже було кілька ітерацій моделі, які опублікували у 2007, 2008 та 2018 роках.

Розроблена модель відтворює Рим у 320 році н. е., незадовго до перенесення столиці до Константинополя. Модель представляє вигляд усього міста з висоти пташиного польоту, даючи змогу користувачам ширяти над знаковими пам'ятками, слухаючи розповіді експертів про 43 пам'ятники, храми, споруди та історичні локації.

Розроблена модель відтворює Рим у 320 році н. е.
Фото: FLYOVERZONE

Однією з таких споруд є Пантеон, збудований між 118 і 128 роками н. е. з використанням так званого пуцоланового бетону. Як вважають вчені, саме завдяки цьому матеріалу храм простояв до нашого часу практично неушкодженим.

Окрім міцності, пуцолановий бетон має ще одну цікаву властивість: через шматки вапна, які утворюються внаслідок гарячого замішування суміші, цей матеріал може самовідновлюватися. Під час утворення тріщин, коли всередину потрапляє вода, вона вступає в реакцію з вапном та утворює розчин, який під час висихання склеює пошкодження.

Іншими відомими спорудами є акведуки, призначені для транспортування води на великі відстані. Приклади таких споруд збереглися у Європі, Північній Африці та Близькому Сході.

Іншими відомими спорудами є акведуки, призначені для транспортування води на великі відстані
Фото: Вікіпедія

Спорудження акведуків вимагало від інженерів врахування топографії місцевості, оскільки задля транспортування води використовувалася сила гравітації. Варто також зазначити те, що велику роль грав нахил каналів: більший нахил призводив до появи швидкого потоку води, що пришвидшувало ерозію поверхні, а занадто повільний потік призводив до застою води і її непридатності для пиття.

Римляни збудували обширні мережі акведуків, які простягалися на велику відстань: тільки в Римі було 11 систем, загальною довжиною 92 кілометри. Також римські інженери продумали й зберігання води у кастеллах, резервуарах від яких вода розходилася до різних точок міст. У такий спосіб водою забезпечували лазні, приватні оселі та фонтани.

Важливо Забрав підземний світ: археологи виявили жахливу причину занепаду стародавнього міста сапотеків

Римська імперія залишила по собі незаперечний вплив на історію, архітектуру та культуру, а постійні відкриття та виявлення рідкісних артефактів демонструють велич та культурний розвиток цієї цивілізації. Спадщина Римської імперії живе, нагадуючи нам про тривалий вплив її досягнень та уроки, які вона пропонує на майбутнє.

Раніше Фокус писав про те, як житель німецького міста випадково зробив важливе археологічне відкриття. Чоловік знайшов кам’яну плиту із зображенням історичної постаті — єпископа Отто Бамберзького.

Також ми розповідали про унікальний скарб, знайдений у Німеччині. Його виявив житель невеличкого містечка на власному подвір'ї.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Кухня Вілла Сміта: актор додав прості деталі, які оживили весь інтер'єр
24tv
2024-09-20T08:15:41Z
Новий тизер серіалу «Гра в кальмара» — ще більше крові та садизму в другому сезоні
ITC
2024-09-20T08:10:34Z
8-й Київський тиждень критики представляє програму «Фокус: Україна — Нідерланди»
Детектор М
2024-09-20T07:55:09Z
Французький канал ARTE відмовився показувати фільм «Росіяни на війні» - посольство України
УкраинФорм
2024-09-20T07:34:52Z
Нарешті українською: Тіна Кароль переклала свій танцювальний хіт "Скандал"
24tv
2024-09-20T07:31:20Z
"Під дією речовин": що сталося з колишньою нареченою Володимира Кличка
GlavRed
2024-09-20T07:27:11Z
Олена Зеленська у Львові: скільки коштує її піджак від українського бренду
24tv
2024-09-20T07:21:04Z
Китайський гороскоп на завтра 21 вересня: Кроликам - зрив, Щурам - гора проблем
GlavRed
2024-09-20T08:25:19Z
Кастомізація номерів та новий рівень гостинності: все про унікальний LEV Lifestyle Hotel у Львові
Фокус
2024-09-20T08:16:50Z
Як почистити жовту смугу на унітазі: це простіше, ніж ви думали
24tv
2024-09-20T07:30:25Z
Будуть свіжими місяцями і без холодильника: де правильно зберігати яблука
GlavRed
2024-09-20T07:27:30Z
5 незначних вчинків, які призводять до швидкого руйнування шлюбу та розлучення
TSN
2024-09-20T07:09:42Z
Стильно та неординарно: жінка оновила кімнату до невпізнаваності, змінившу лише одну річ
24tv
2024-09-20T06:30:41Z
Замість звичайної яєчні: рецепт смачного та оригінального сніданку з яєць
Политека
2024-09-20T05:33:07Z
Треба вгадати країну за 3 секунди: мало хто впорається із складною загадкою
GlavRed
2024-09-20T04:27:56Z
Якщо максимально спростити рецепт: найшвидші та дуже ліниві голубці
Фокус
2024-09-20T04:15:53Z
РФ вдарить по Києву ракетами: стала відома можлива дата
GlavRed
2024-09-20T08:25:04Z
Потураєв: Законодавці нічого не роблять, щоб дати гроші медіа
Детектор М
2024-09-20T08:22:51Z
ЗМІ: У США вважають, що Ізраїль міг 15 років готувати операцію з підриву пейджерів у Лівані
Европейская правда
2024-09-20T08:21:48Z
Майкл Дуглас зізнався, як змінив свою думку про Україну після приїзду до Києва: "Не такого очікував"
TSN
2024-09-20T08:21:37Z
США ввели нові санкції проти Росії та Північної Кореї
TSN
2024-09-20T08:21:12Z
Тепер у них «єОселя». Хто з держслужбовців користується програмою президента
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T08:21:06Z
84-річну королеву Данії госпіталізували: що сталося з Її Величністю
24tv
2024-09-20T08:21:04Z
У Польщі затримали колишнього адвоката російського олігарха Березовського
Европейская правда
2024-09-20T08:16:21Z
Франція отримає новий уряд до неділі - прем'єр Барньє
УкраинФорм
2024-09-20T08:13:53Z
Андерлехт звільнив головного тренера
Football.ua
2024-09-20T08:25:28Z
Зірковий вундеркінд із Барселони встановив рекорд у Лізі чемпіонів: що підкорилось футболісту
24tv
2024-09-20T08:12:12Z
Українські юніори виграли чемпіонат світу з таїландського боксу муай-тай
УкраинФорм
2024-09-20T07:58:23Z
"Це звільнить простір на полі": легендарний Платіні запропонував зробити революцію у футболі
24tv
2024-09-20T07:42:01Z
Аліна Ягупова набрала 14 очок у контрольному матчі БК «Валенсія»
УкраинФорм
2024-09-20T07:37:56Z
Старт «Динамо» у Лізі Європи. До команди приєднався… Кличко
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T07:30:21Z
Ексочільник УЄФА Платіні пропонує зменшити кількість футболістів на полі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T07:24:19Z
Через фінансові труднощі БК «БІПА-Одеса» не зіграє в Суперлізіі
УкраинФорм
2024-09-20T07:21:49Z
Фонсека ризикує покинути Мілан: між головним тренером та легендою клубу стався конфлікт
24tv
2024-09-20T07:15:48Z
На столичній Дарниці затримали чоловіка, який викрав з будинку електросамокат та гіроскутер
Украина Криминальная
2024-09-20T08:21:49Z
У підтоплених районах Польщі зафіксувала вже 13 випадків мародерства
Европейская правда
2024-09-20T08:16:30Z
РФ запустила по Україні 70 дронів, у двох областях пожежі: що відомо
GlavRed
2024-09-20T08:16:12Z
Внаслідок російського авіаудару по геріатричному пансіонату в м. Суми одна людина загинула та 9 поранено
Украина Криминальная
2024-09-20T08:12:29Z
У Кіндійці на Херсонщині росіяни скинули з дрона вибухівку, двоє поранених
УкраинФорм
2024-09-20T08:07:50Z
Смог у Києві: у ДСНС розповіли, чи є пожежі в області
24tv
2024-09-20T08:00:53Z
Столичні оперативники затримали двох молодиків за пограбування неповнолітніх
Украина Криминальная
2024-09-20T08:00:26Z
Киянину, який бив цивільну дружину та виганяв її з власної квартири, загрожує до 5,5 років ув’язнення
Украина Криминальная
2024-09-20T07:57:54Z
Проблеми з судноплавством на Дунаї: як УДП адаптується до повеней
Agravery
2024-09-20T07:52:15Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Відправка чоловіків мобілізаційного віку з ЄС до України: відповідь Брюсселя
GlavRed
2024-09-20T08:24:28Z
На Чернігівщині переселенець з Донеччини вирощує 33 сорти винограду
AgroNews
2024-09-20T08:22:01Z
Не тільки в Лівані: де в Україні досі використовують пейджери і чому
Фокус
2024-09-20T08:16:42Z
У шотландському Глазго створили «Книгу пам'яті» з іменами загиблих захисників України
УкраинФорм
2024-09-20T08:13:33Z
Аби не отримати штраф: юристи пояснили, про що треба своєчасно повідомляти ТЦК
24tv
2024-09-20T08:06:58Z
Генерал США сказав, що визначатиме наступні місяці війни
24tv
2024-09-20T08:06:28Z
Укроборонпром оголосив конкурс на посаду нового гендиректора
УкраинФорм
2024-09-20T07:52:21Z
Вчені знайшли мікропластик в мозку людини: як він туди потрапив та чим це небезпечно
24tv
2024-09-20T08:21:21Z
Новий субваріант коронавірусу XEC уже зафіксували у 27 країнах: які симптоми та прогноз
24tv
2024-09-20T08:12:19Z
97-річна медсестра майже 80 років працює в одній лікарні: в чому секрет її успішної кар'єри
24tv
2024-09-20T06:27:15Z
Чи може мʼясо викликати рак
24tv
2024-09-20T05:24:40Z
Медичний центр "Лелека" увійшов до списку найбезпечніших медзакладів світу
Фокус
2024-09-20T05:00:53Z
Медзаклади первинної допомоги отримали 175 позашляховиків
УкраинФорм
2024-09-20T02:15:56Z
Необхідні медичні вироби: як їх отримати особам з інвалідністю
ZN UA
2024-09-20T02:01:59Z
Інтимне омолодження: гінекологиня попередила про ризики та ускладнення популярних процедур
24tv
2024-09-19T20:36:37Z
Кофеїн має захисну дію на здоров’я серця
Portaltele
2024-09-19T18:43:31Z
Серйозна небезпека для двох міст: експерт оцінив ситуацію на Покровському напрямку
GlavRed
2024-09-20T08:25:08Z
The Guardian: Росія кілька місяців готувалася до вторгнення ЗСУ на Курщину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T08:25:01Z
Що спричинило задимлення у столиці: названо причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T08:24:59Z
Причиною забруднення повітря в Києві може бути горіння торфовищ у Деснянській громаді
УкраинФорм
2024-09-20T08:07:43Z
До "своїх" ставлення інше: до Маріуполя росіяни привезли біженців з Курської області
TSN
2024-09-20T08:06:39Z
"Україно, свята мати Героїв!": 3-тя штурмова показала потужну роботу по ворогові на Харківщині
TSN
2024-09-20T08:06:29Z
Поблизу Вовчанська ворог застосував важку вогнеметну систему ТОС-1А
УкраинФорм
2024-09-20T07:58:02Z
У КМВА розповіли про погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T07:48:20Z
ЗСУ доведеться відступити з позицій: експерт оголосив негативний сценарій боїв у Курській області
Политека
2024-09-20T07:43:33Z
Volkswagen готує компактний електрокар під новим брендом
AutoCentre
2024-09-20T08:03:40Z
Машини теж мають термін придатності: як уберегти своє авто від непотрібного ремонту
Знай
2024-09-20T07:52:03Z
Цей літаючий електромобіль більше схожий на капці, але він наближається до масового виробництва
24tv
2024-09-20T07:42:37Z
Мита ЄС на китайські електрокари: чим закінчилася зустріч у Брюсселі
УкраинФорм
2024-09-20T07:30:49Z
Представлено новий Toyota Highlander: оголошено ціни
ЗаРулем
2024-09-20T07:12:45Z
В Україні впали продажі дизельних автомобілів: які моделі у лідерах
AutoCentre
2024-09-20T07:00:56Z
Rheinmetall розробляє легку штурмову машину CARACAL 4×4
InternetUA
2024-09-20T06:07:34Z
В Україні показали електрокросовер Porsche Macan: ТОП-7 цікавих фактів, які необхідно знати про новинку
AutoGeek
2024-09-20T06:00:51Z
Українським водіям пояснили, від чого залежить ціна полісу ОС у Польщі
Хвиля
2024-09-20T05:36:22Z
На Вінниччині через посуху прогнозують недобір 40% врожаю кукурудзи
УкраинФорм
2024-09-20T08:09:31Z
Транзит російської нафти в ЄС через Україну: скільки Росія заробить вже цього року
ZN UA
2024-09-20T08:07:36Z
Україна зацікавлена у розширенні фінансування приватного сектору від ЄІБ
УкраинФорм
2024-09-20T08:07:08Z
Як пенсіонер може збільшити розмір своєї пенсії
24tv
2024-09-20T08:06:13Z
На Закарпаття релокувалася група з 11 металообробних компаній
УкраинФорм
2024-09-20T08:03:52Z
Українці можуть платити за світло по ціні 2,64 грн: це доступно багатьом
Политека
2024-09-20T08:00:13Z
Долар опинився під серйозним тиском, наблизившись до критичної межі
24tv
2024-09-20T07:57:16Z
На кожного українця в середньому припадає 21500 грн готівки, — аналітик Андрій Шевчишин
Фокус
2024-09-20T07:42:13Z
Для службового користування: Кабмін дав добро на плавучі ТЕС в Україні
Петр и Мазепа
2024-09-20T07:34:06Z
Хакери використовують чат-боти Telegram для витоку даних
InternetUA
2024-09-20T08:25:15Z
Вчені порахували, скільки потрібно води чи електрики для роботи ChatGPT-4
InternetUA
2024-09-20T08:22:52Z
30% українських онлайн-медіа вказали на сайтах імена своїх бенефіціарів, — дослідження ІМІ
Детектор М
2024-09-20T08:22:38Z
God of War Ragnarök на ПК: гравці скаржаться на численні технічні проблеми та низьку продуктивність
ITC
2024-09-20T08:16:09Z
Хіт інтернету: готуємо неймовірно легкий кекс "Жирафа"
24tv
2024-09-20T08:12:09Z
Російські інтернет-провайдери масово втрачають клієнтів: у чому причина
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T08:09:11Z
Samsung збільшить термін оновлення бюджетних смартфонів до 6 років
InternetUA
2024-09-20T08:01:18Z
Google Play та App Store заблокували в Україні ще 31 застосунок із нелегальними онлайн-казино
УкраинФорм
2024-09-20T08:01:17Z
Вчені назвали центральне джерело витоку COVID-19
24tv
2024-09-20T08:00:58Z