MY.UAНовини
Найважливіші битви дронів іще попереду. Україна готова?
Найважливіші битви дронів іще попереду. Україна готова?

Найважливіші битви дронів іще попереду. Україна готова?

Найважливіші битви дронів іще попереду. Україна готова?

Поява в серпні у противника ударних fpv-коптерів, керованих за допомогою оптоволоконного кабелю, — цілком очікувана подія, й незабаром такі самі дрони з’являться (або вже з’являються, поки ви читаєте ці рядки) на озброєнні українських Сил оборони. Однак з’являться вони не тому, що їх вчасно закупили за держконтрактами, а знов-таки через волонтерів і за гроші небайдужих громадян. І в цій історії — вся сила та слабкість української високотехнологічної оборонної промисловості. Розберімося в цьому.

Навесні 2022 року українські військові почали активно застосовувати на фронті дрони-камікадзе на основі китайських гоночних коптерів, озброєні пострілами від гранатометів, гранатами або саморобними вибуховими пристроями. Такими дронами керує оператор по радіоканалу «від першої особи», тож називатися вони почали fpv-дронами за способом управління — first person view.

Держава на «забавки» з fpv-дронами уваги не звертала, вважаючи навіть необхідні розвідувальні коптери («Мавіки») «весільними дронами». Тим часом наш противник мав абсолютну перевагу в розвідувальних безпілотниках типу «Орлан» середньої дальності, незаперечну перевагу в ударних безпілотниках середньої дальності («Ланцет»), готувався застосовувати «Шахеди» й так само зневажливо ставився до малих розвідувальних і ударних коптерів.

Восени 2022 року до нас уже прилетіли перші «Шахеди», а fpv-дрони почали широко застосовувати на полі бою. І в нас, і в противника єдиним каналом постачання таких дронів були на той час тільки волонтерські організації, приватні підприємства, що працювали на пожертви. Тим часом «Укроборонпром» урочисто пообіцяв видати український аналог «Шахеда» до Різдва, але не уточнив, якого року.

Навесні й улітку 2023 року, коли з кожного телеящика тільки й говорили, що про майбутній великий український контрнаступ, fpv-дрони вже домінували на полі бою, заміняючи собою артилерію, міномети, протитанкові засоби та снайперів. Держава, як і раніше, не помічала «малої артилерії», й дрони всіх калібрів — малі ударні fpv-дрони, малі ударні дрони «під скид», великі дрони-бомбардувальники (типу «Баба Яга») й «весільні» коптери-розвідники («Мавіки») — як і раніше, надходили на фронт найчастіше не державним коштом. Відповідальні військові чиновники воліли фотографуватися верхи на «Леопарді», а не з дронами в руках.

До осені 2023 року, якраз у розпал «великого контрнаступу», противник почав масово застосовувати свої fpv-дрони, й перевага української армії в цій зброї закінчилася разом із похованими в запорізьких степах двома армійськими корпусами, снарядами, яких стало дуже бракувати, й надіями на швидкий вихід до Азовського моря та Криму. Росіяни, як відомо, довго запрягають, зате потім швидко їдуть. Поки наші чиновники відмахувалися від дронів, як від надокучливих мух, наш противник побудував заводи з виробництва безпілотників, залучив до роботи тисячі людей, закупив комплектуючих на сотні мільйонів доларів і почав насичувати війська новим різновидом зброї.

Українське керівництво помітило проблему, коли Сенат США заблокував допомогу Україні, снаряди геть закінчилися, люди — майже, воювати стало нічим, і Зеленський пообіцяв мільйон fpv-дронів 2024 року. Чому мільйон, ніхто не пояснив, але цифра гарна. Заодно Камишин пообіцяв сотні тисяч ударних дронів середньої дальності й десятки тисяч — великої дальності.

Зима й весна 2024 року були особливо важкими. Противник тиснув, зброї бракувало, дронів бракувало катастрофічно, а перші державні контракти на мільйон fpv-дронів і ще трохи інших ударних почали укладати лише наприкінці першого кварталу, коли під ударами КАБів упала Авдіївка, а українські чиновники нарешті налагодили «механізм державних закупівель». У бюрократів своя війна, яка слабко корелюється з тим, що відбувається на полі бою.

Тепер у противника першого з’явилися fpv-коптери, якими керують за допомогою оптоволокна. Технологія нехитра, давно відома. Замість радіоканалу, вразливого до РЕБ і залежного від характеру проходження радіохвиль, на коптер ставлять невелику котушку з оптоволокном, і сигнали керування та відео проходять по кабелю так само, як Інтернет приходить до вас додому. Найважливіша перевага — цілковита невразливість до засобів РЕБ; усі глушилки стають непридатними для протидії такій зброї; залишається тільки один крайній засіб — гладкоствольна рушниця з картеччю. Є в таких дронів на оптоволокні й вади — менша дальність польоту через велику вагу котушки з кабелем, ризик обірвати кабель, зачепившись ним за дерева чи будівлі, але як доповнення до вже  звичних fpv-дронів, якими керують по радіоканалу, такі ударні коптери є грізною зброєю.

Немає жодних сумнівів у тому, що ми незабаром ліквідуємо відставання, але тут ми намагаємося зрозуміти, чому так сталося. Відповідь проста — тому що в нас не було й немає жодної цільної, вивіреної, науково обґрунтованої державної політики в галузі дронів, немає й державного органу, який би цю політику провадив. Поява fpv-дронів «на оптоволокні» була очевидним кроком у розвитку технології ударних дронів, цей крок  багато хто прогнозував, багато хто був готовий налагодити виробництво таких дронів, але грошей на них ніхто не виділяв, їх не було в програмі «мільйона дронів», а у волонтерський спосіб нині багато вже не зробиш, от і сталося відставання. Яке, безумовно, вже коштувало нам дуже дорого.

Через те, що в нас немає єдиного державного органу, який займався б дронами (утім, у нас немає навіть міністерства озброєнь), відповідальні чиновники в обстановці «керованого хаосу» сповідають теорію вільного ринку під китайським гаслом «Нехай розквітнуть сто квітів!» — мовляв, досить просто дати грошей на закупівлю дронів, і самі собою, під дією невидимої руки ринку, з’являться необхідні безпілотники в потрібних кількостях. Окремі відомі високопоставлені чиновники прямо заявляють, що дають гроші всім потроху, щоб їх не звинуватили в упередженості (а звинуватити легко — адже самі ці чиновники в дронах не надто тямлять), а тим паче щоб не звинуватили в корупції.

Безперечно, українська галузь безпілотників і дронів розвивається гігантськими темпами, якщо порівнювати з тими черепашачими крочками, які спостерігалися до Великої війни, але й цих гігантських темпів недостатньо, а вектор розвитку не завжди є точно вивіреним, і тим більше його не завжди розуміють чиновники, а відповідно він не знаходить підтримки в держави. Яскравий приклад — ті ж ударні fpv-дрони, керовані за допомогою оптоволокна, які в противника з’явилися раніше, ніж у нас. А до того противник першим застосував дрони з автозахопленням цілі. І таких прикладів можна навести багато. На жаль, держава, перейшовши від заперечення «весільних дронів» до закупівлі мільйона «весільних дронів», так досі й не усвідомила, що в умовах війни технологій важливо не тільки реагувати на ситуацію («давати гроші»), а й головне — накопичувати досвід, знання, прогнозувати розвиток безпілотних систем, докладати адміністративних і фінансових зусиль, аби вчасно з’являлися нові технології і ще смертоносніші дрони на їх основі.

Нині, як і на початку війни, ми спостерігаємо організаційний хаос в українській безпілотній галузі. Є безліч «провайдерів» і на етапах розроблення/виробництва, й у сфері експлуатації/застосування. Дронами займаються («дають гроші») буквально всі — Мінстратегпром, Мінцифри, ДССЗЗІ, «Укроборонпром», Міноборони, Генштаб, різні види військ, СБУ, ГУР, Нацгвардія, Держприкордонслужба й навіть Служба зовнішньої розвідки. І застосовують дрони теж буквально всі, навіть більше за перерахованих. З одного боку, це добре, тому що не буває такого, що хтось один ухвалив неправильне рішення й нав’язав його решті. З іншого — явно неефективно, бо «на ринку», тобто у військах, є «зоопарк» дронів, десятки з яких за тактико-технічними характеристиками схожі один на одного, але часом у декілька разів відрізняються за ціною, оскільки одну-дві уніфіковані моделі виготовляти на ста підприємствах простіше й дешевше, ніж сто схожих моделей дронів одразу. Очевидно, що навчання екіпажів дроноводів на різні моделі, експлуатація, обслуговування, ремонт «зоопарку» дронів — теж непросте завдання. Нерідко в цьому «зоопарку» з’являються моделі, які просто не літають, бо їх купили або в шахраїв, або занадто дешево, й вони укомплектовані неякісними, але дешевими комплектуючими. І це — прямий наслідок ситуації, коли дронами займаються всі потроху, а в підсумку — ніхто, адже професіоналів у цій галузі не так багато, щоб забезпечити професійною експертизою всі відомства, які «займаються дронами» («дають гроші»).

Водночас держава практично не дає грошей на розроблення дронів, майже не підтримує розвитку технологій (є невеликі, суто символічні програми, куди потрапити теж непросто) й не допомагає розробникам організаційно, навіть не дає броні колективам, які зайняті розробленням (за рідкісними винятками). Тобто «дають гроші» уже в межах контрактів із закупівлі готових апаратів, побудованих на готових технологіях, так ніби ці технології й апарати не треба було розробляти, витрачаючи на це сотні тисяч доларів і ховаючи конструкторів від ТЦК. Власне кажучи, саме тому в нас не з’явилися так швидко, як хотілося б, власні аналоги «Шахедів», поки до цього процесу не підключилися ГУР і СБУ, які просто взяли розробників під свою опіку, забезпечили захист співробітників від мобілізації й надали позабюджетні кошти на розроблення. Тепер великі далекобійні дрони дедалі частіше літають углиб території Росії, спалюючи нафтобази й аеродроми, а цей кейс наочно демонструє, як грамотне державне управління, ефективна підтримка виробників успішно допомагають «сліпій руці ринку» реалізовувати оборонні програми в умовах війни.

Ми нині стоїмо перед іще серйознішими викликами, ніж два роки тому. В найближчі пів року очікується якісний стрибок у розвитку мікроелектроніки й технологій штучного інтелекту, які можна застосовувати в дронах. І попри бурхливий розвиток виробництва дронів в Україні може виникнути ситуація, коли в противника раніше, ніж у нас, з’являться якісно нові дрони, озброєні штучним інтелектом, повністю автономні на полі бою, невразливі для РЕБ і нещадні до ворога.

Чи готуємося ми до цього найближчого майбутнього? Недостатньо. Й закрити проблему, коли вона виникне, простим «даванням грошей» не вийде, бо ці нові технології потрібно було розробляти ще вчора, давати гроші треба було ще вчора. Нині ще можна просто купити котушку з оптоволокном для переобладнання fpv-дрона на дрон «на оптоволокні» й у такий спосіб ліквідувати відставання в цьому напрямі. Але завтра так не вийде, просто «дати грошей» не спрацює, тому що готовий штучний інтелект для бойових дронів нам ніхто не продасть.

Нині ми повторюємо ті самі менеджерські помилки, що й рік, і два роки тому. Чиновники так само заперечують «весільні дрони» — на оптоволокні й зі штучним інтелектом, а коли припече, неохоче відкривають засіки батьківщини для купівлі чергового мільйона дронів. Це аж ніяк не є прикладом мудрого державного управління, це не є талановитою державною політикою. Так виходить, оскільки до формування політики в галузі дронів (до спроб формування) не залучають фахівців у галузі дронів, а державним управлінням (спробами управління) займаються люди з геть іншим управлінським досвідом. Жодного професійного дроновода не було й немає у високих коридорах влади. До речі, під час Другої світової війни авіаційною промисловістю СРСР (виробництвом нових літаків) управляв авіаконструктор Олександр Яковлєв. Німецькою авіапромисловістю завідував Ерхард Мільх, який усе життя займався авіацією. Вернер фон Браун — талановитий ракетник — був іще й чудовим організатором, який створив німецьку, а потім американську ракетну галузь і відправив першу людину на Місяць... Чинник професіоналізму в управлінській ланці є вирішальним, особливо під час війни; однак у нас уважають, що лояльні виконавці потрібніші за талановитих професійних керівників.

Нині як ніколи треба створити нарешті єдиний управлінський центр, єдиний хаб знань і технологій, серйозно зайнятися накопиченням досвіду, аналізом розвитку технологій, розробленням державної політики, об’єднанням талановитих людей і всіх ресурсів, аби  раптом у найближчому майбутньому не відстати в галузі дронів і не програти через це війни.

Наївно думати, що Україна нині попереду планети всієї у галузі дронів. Так, ми активно застосовуємо дрони на війні, й тут за досвідом застосування нам немає рівних, окрім нашого противника. Так, ми виготовляємо сотні тисяч і, можливо, навіть виготовимо мільйон бойових дронів цього року, а, можливо, й два, тому що мільйона вже явно мало. Але ми не були й не є передовиками у галузі технологій дронів і виробництва комплектуючих. Для створення (збирання) своїх ударних дронів ми використовуємо готові комплектуючі — акумулятори, мотори, електроніку, карбон, скловолокно, спеціальні смоли й навіть фанеру. Так, ми вже почали активно робити свої електронні модулі, ми сильні в розробці софту для дронів. Але нерозумно навіть припускати, що після закінчення війни Україна одержить високотехнологічну галузь із розроблення та виробництва дронів, яка матиме великий експортний потенціал. Аби так сталося, нам потрібно вкладати мільярди гривень не тільки в купівлю дронів, зібраних із китайських комплектуючих, а й у розроблення та виробництво комплектуючих, у створення власної електронної промисловості, власного виробництва акумуляторів, моторів, композитних матеріалів. Треба вкладати ще більше в штучний інтелект для дронів. І не лише для того, щоби щось продавати після війни, а передусім для того, щоби цей час «після війни» для нас настав.

Я не можу погодитися з оптимістичними оцінками стану справ у безпілотній галузі, приміром, від віцепрем’єр-міністра Михайла Федорова, який, багато зробивши для становлення безпілотної галузі в Україні, нині стверджує, що держава закуповує до 90% усіх безпілотників, зокрема безпілотники зі штучним інтелектом. Це не зовсім так. Гадаю, частка держави не перевищує 70%, оскільки на фронт надходить багато неврахованих безпілотників від волонтерів, родичів і друзів. По-друге, дронів зі штучним інтелектом іще не створили, а дрони з платами відеозахоплення й самонаведення — це трохи інше. Нам не можна самозаспокоюватися — всі найсерйозніші й критично важливі для нашого існування битви дронів у цій війні ще попереду.

Що треба робити?

Негайно створити національний комітет (на рівні міністерства) з дронів, роботів, штучного інтелекту.

Зібрати всіх відомих професіоналів ринку, всіх найуспішніших командирів бойових підрозділів, які застосовують дрони, й за їхньої участі обрати/призначити голову та склад комітету з-поміж професіоналів.

У найкоротший термін виробити основні тези державної політики в галузі дронів, спрямованої передусім на захист суверенітету, незалежності, територіальної цілісності України. На перемогу у війні.

На основі розробленої політики визначити пріоритети/напрями роботи: розроблення технологій і дронів, масове виробництво дронів, навчання роботі з дронами, експлуатація/застосування дронів, збір інформації, аналіз, розроблення тактики й стратегії застосування дронів.

Комітет має публічно оголосити свої цілі й завдання, публічно артикулювати державну політику, нести публічну відповідальність за виконання поставлених завдань і досягнення заявлених цілей. Звісно, такий комітет повинен мати у своєму розпорядженні необхідні адміністративні та фінансові ресурси — до 90% усіх ресурсів, які виділяють на дрони.

На основі професійного аналізу ситуації на полі бою та ринку комітет має на виконання державної політики в галузі дронів розміщувати замовлення на розроблення технологій, комплектуючих і готових дронів; на виробництво дронів; займатись уніфікацією та модернізацією дронів, навчанням операторів дронів, тактикою застосування дронів.

Безлад і махновщина мають залишитись у минулому. Ринкові механізми та приватна ініціатива мають одержати ефективну підтримку держави, оскільки нині перед нами стоїть не менш складне завдання, ніж реалізація ракетної програми або навіть програма створення атомної бомби. Дрони — ядерна зброя ХХІ століття, за допомогою якої ми можемо здобути перемогу. До речі, це сказав не я, а відомий американський учений-футуролог, професор Університету Каліфорнії Берклі (UC Berkeley) Стюарт Рассел (Stuart Russell) іще 2017 року. Але тоді йому ніхто не повірив, поки не почалася велика європейська війна в Україні.

Тож думай-те.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Дипломат пояснив, чому у Трампа не вийде закінчити війну за 24 години
TSN
2024-11-13T02:48:01Z
Маск в адміністрації Трампа відповідатиме за боротьбу з бюрократією
УкраинФорм
2024-11-13T02:42:07Z
Політолог припустив, як можна припинити співпрацю Росії та КНДР
24tv
2024-11-13T02:30:31Z
Нобелівська лауреатка Матвійчук: ЄС у безпеці тільки тому, що українці опираються російській агресії
УкраинФорм
2024-11-13T02:30:05Z
ЄС видав рекордну кількість посвідок на проживання: хто у лідерах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T02:24:30Z
Зеленський поговорив з прем’єром Канади Трюдо: "Скоординували кроки напередодні зустрічі G20"
ZN UA
2024-11-13T02:21:57Z
Трамп визначився з кандидатурою нового міністра оборони США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T02:21:13Z
Трамп може вирішити "питання Росії" на одне покоління - дипломат
TSN
2024-11-13T02:18:24Z
Загроза наступу РФ на Запоріжжі: в РНБО зробили важливу заяву
GlavRed
2024-11-13T02:04:18Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: цікаві прикмети та забобони
TSN
2024-11-13T02:18:02Z
Чому під час засинання сіпаються кінцівки та виникає відчуття падіння
24tv
2024-11-12T20:06:31Z
Андрющенко назвав головну причину смертності в Маріуполі
24tv
2024-11-12T18:51:49Z
Які зміни відбудуться з організмом, якщо щодня їсти квасолю
24tv
2024-11-12T18:21:23Z
Уряд дав старт реформі соціального страхування - Жолнович сказала, що вона передбачає
УкраинФорм
2024-11-12T18:18:48Z
Гумдопомога, лікування та реабілітація: глави МОЗ України і Литви підписали угоду
УкраинФорм
2024-11-12T17:28:56Z
Чому не можна гортати телефон, сидячи у туалеті: лікар назвав серйозну причину
GlavRed
2024-11-12T16:27:39Z
Скільки треба солі на квашення капусти: робимо запаси на зиму
Комсомольская правда
2024-11-12T16:14:20Z
Сплеск вживання алкоголю під час пандемії триває і сьогодні
Portaltele
2024-11-12T16:09:24Z
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати субсидію на комуналку: як подати заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T03:00:45Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники Ту-95 - Повітряні сили
УкраинФорм
2024-11-13T02:18:35Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: що категоричного не варто зробити з погляду езотерики
TSN
2024-11-13T02:18:32Z
Мінсоцполітики домовилися з Cisco про співпрацю у використанні технологій у соціальній сфері
InternetUA
2024-11-13T02:01:35Z
Майже третину сил ППО України складають ЗРК HAWK, які передав Тайвань – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T01:06:57Z
Партизани розвідали військові стратегічні об'єкти у Підмосков'ї
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T00:42:27Z
У Пентагоні уточнили суму, що залишилася на військову допомогу Україні
24tv
2024-11-13T00:36:02Z
Бронювання від мобілізації: у Міноборони зробили важливу заяву
GlavRed
2024-11-13T00:27:33Z
ЮНІСЕФ закликає захистити українських дітей після удару РФ по Кривому Рогу
УкраинФорм
2024-11-13T00:24:31Z
Без світла по 20 годин: якою буде ситуація з енергетикою в Україні взимку
GlavRed
2024-11-13T02:54:14Z
Партнери України значно відстають від диктатур у виробництві снарядів - експерт
Хвиля
2024-11-13T02:09:46Z
В деяких областях вводять графіки обмежень потужності – що це означає
TSN
2024-11-13T02:00:57Z
Після війни наслідки ударів по енергетиці все ще будуть відчутні: прогноз експерта
GlavRed
2024-11-13T01:27:50Z
Графіки відключення світла повернули для підприємств у двох областях: їх можуть ввести і в інших регіонах
ZN UA
2024-11-12T22:43:00Z
Як відреагували ціни на нафту на новий прогноз від ОПЕК
24tv
2024-11-12T22:09:30Z
В Україну повертаються графіки відключень світла: кого зачепить в першу чергу
GlavRed
2024-11-12T21:30:08Z
Індія та Саудівська Аравія замінили Європу в покупках російського мазуту
iPress
2024-11-12T21:26:57Z
Долар різко подорожчав, тоді як євро та фунт стерлінгів фіксують серйозні втрати
24tv
2024-11-12T21:03:36Z
Олесь Санін: П’ятеро людей з команди фільму «Довбуш» загинули, семеро зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T02:51:09Z
У Лондоні оголосили переможця Букерівської преміі 2024 року
ZN UA
2024-11-13T02:40:46Z
Лауреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві
УкраинФорм
2024-11-13T00:51:12Z
Творець "Леона" і "П'ятого елемента" Люк Бессон візьме участь у форумі в Москві
GlavRed
2024-11-13T00:27:55Z
Ще один хлопчик пішов у відставку: Мадонна покинула 28-річного коханого
GlavRed
2024-11-12T23:27:00Z
У Києві вперше показали виставу «Дзяди» за поемою Адама Міцкевича, переосмислену на сучасний лад
Детектор М
2024-11-12T22:27:43Z
"Світ тісний": Дорофєєва і Дантес зустрілися вперше за довгий час
GlavRed
2024-11-12T22:27:38Z
Глядачі від нього у захваті: скільки епізодів у серіалі "Реванш" та про що він розповідає
24tv
2024-11-12T21:48:53Z
"Я ж у вас одна": Алла Пугачова жорстко поставила на місце російський шоу-бізнес
GlavRed
2024-11-12T21:27:34Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: три ритуали для потужної трансформації
TSN
2024-11-13T02:18:05Z
З чого роблять крупу кускус: спосіб виготовлення продукту здивує багатьох
GlavRed
2024-11-13T02:12:32Z
Легше, ніж здається: як відрізнити натуральне вершкове масло від підробки
GlavRed
2024-11-13T01:27:35Z
І в вогонь, і в воду: астрологи назвали ТОП-4 найвідданіших знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-12T23:27:22Z
Що робити, щоб орхідея не в'янула: 3 помилки, які всі допускаються
24tv
2024-11-12T23:00:38Z
Лише 4 інгредієнти – і вам цілують руки: фантастичний десерт, який розлітається вмить
24tv
2024-11-12T21:57:05Z
У вас дуже мало часу: що неодмінно треба зробити перед Днем народженням, щоб потім не жалкувати все життя
Знай
2024-11-12T21:30:01Z
Простий тест, який допоможе у виборі партнера: який танець вам до душі більше
GlavRed
2024-11-12T21:27:01Z
Старовинна українська страва за рецептом гуцульської бабусі: як приготувати тертий гарбуз
24tv
2024-11-12T20:36:40Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: чому така назва
TSN
2024-11-13T02:18:51Z
"Не дати супротивникові розвинути темп операції": експерт розповів, що відбувається на Донецькому напрямку
Политека
2024-11-13T02:00:37Z
Українські військові та грузинські добровольці підняли прапор НАТО на горі Казбек
УкраинФорм
2024-11-13T02:00:25Z
Уражають точно в ціль: як росіяни намагаються вберегти техніку від українських FPV-дронів
24tv
2024-11-13T01:45:35Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 13 листопада для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-11-13T01:04:51Z
DeepState: Російські війська мають просування поблизу 10 населених пунктів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T00:24:32Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2024-11-13T00:15:54Z
У Запоріжжі вночі пролунали вибухи
TSN
2024-11-13T00:15:50Z
Окупанти просуваються біля Курахового та ще 9 населених пунктів: карта DeepState
24tv
2024-11-13T00:15:24Z
Олег Верняєв обвинуватив керівництво федерації спортивної гімнастики у корупції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T23:30:04Z
Бражко: Треба виграти групу Ліги націй — це головна задача
Football.ua
2024-11-12T22:46:09Z
Бафетімбі Гоміс оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-11-12T22:15:24Z
Понад 35 тисяч уболівальників "Баварії" відмовилися від квитків на матч із "Шахтарем"
ZN UA
2024-11-12T22:13:25Z
Рідних Узелкова захейтили в Мережі: Марина Боржемська звернулась до українців
TSN
2024-11-12T22:12:26Z
Раньєрі готовий відновити тренерську кар'єру заради Роми
Football.ua
2024-11-12T22:03:44Z
Кохана гравця Шахтаря похизувалась підтягнутим животиком: фото палкої білявки
24tv
2024-11-12T21:48:41Z
Патрульна з Києва – бронзова призерка чемпіонату з бодибілдингу: розкішні фото красуні
24tv
2024-11-12T21:48:09Z
Фанати Баварії планують бойкотувати гостьовий матч проти Шахтаря у Лізі чемпіонів
Football.ua
2024-11-12T21:36:51Z
"Створює логістичні проблеми": ЗСУ вдарили по нафтобазі у Бєлгородській області, — Генштаб
Фокус
2024-11-13T02:57:21Z
Шахраював та крав з банківських рахунків знайомих кошти – жителя Малина засудили до 7 років позбавлення волі
InternetUA
2024-11-13T01:52:44Z
На Львівщині 48-річний чоловік помер від правця
ZN UA
2024-11-12T22:12:42Z
На Тернопільщині від отруєння блідою поганкою померла дитина
TSN
2024-11-12T22:12:24Z
Росіяни атакували Запорізьку область: в ОВА повідомили про руйнування і наслідки
TSN
2024-11-12T22:12:17Z
Скандал у Полтаві з "Сашею Браслєтом" отримав несподіване продовження
TSN
2024-11-12T22:12:11Z
У мережі написали про вибух у відділенні поліції Дарницького району Києва: що сталося насправді
24tv
2024-11-12T20:57:33Z
Було погане передчуття: 11-річний Платон врятував маму та сестру під час удару по Кривому Розі
24tv
2024-11-12T20:51:44Z
Шахрай надурив дитину при купівлі мобільного телефона
InternetUA
2024-11-12T20:51:42Z
Signal додав нові функції до дзвінків, як у Zoom та Google Meet
УкраинФорм
2024-11-13T02:27:11Z
Головний чат-бот ГУР тепер можна знайти у Viber
УкраинФорм
2024-11-13T01:57:23Z
Чому кіт нявкає біля зачинених дверей: вчені дали цікаву відповідь
GlavRed
2024-11-13T01:39:29Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: що означає цей період з погляду езотерики, астрономії та астрології
TSN
2024-11-13T01:06:26Z
Французькі видавці преси подали до суду на соцмережу X
InternetUA
2024-11-13T01:01:46Z
У Viber запрацював чат-бот розвідки: ГУР нагадало, як передати позиції ворога
InternetUA
2024-11-12T21:42:54Z
Sony замовляє два супутники для тестування лазерного зв’язку
Portaltele
2024-11-12T21:10:14Z
Астрономи засумнівалися в аномальності магнітного поля Урана
Portaltele
2024-11-12T21:10:01Z
Прогноз магнітних бур на 13-15 листопада: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T21:00:13Z
Як показали найперший Volkswagen Transporter
AutoCentre
2024-11-12T21:34:22Z
Жінка на ходу вискочила з машини та втопила її в річці: причина змусить усіх водіїв здригнутися
Знай
2024-11-12T20:51:14Z
Найпопулярніший автобус Великої Британії переведуть на електротягу
AutoCentre
2024-11-12T19:21:20Z
Volkswagen почне будувати електромобілі на китайській платформі
AutoGeek
2024-11-12T18:58:15Z
Найпопулярніші електромобілі в Україні за регіонами
360ua.news
2024-11-12T18:12:37Z
Представлений новий позашляховик BYD Leopard 8
Portaltele
2024-11-12T18:07:34Z
Безпека перемагає дизайн: Hyundai повертає фізичні кнопки в автомобілі
ITC
2024-11-12T15:17:31Z
Renegade та Mulsano представили NFT колекційних авто з цінником у $100
ITC
2024-11-12T15:17:15Z
Brabus представив 1000-сильні гібридні Mercedes-AMG
AutoCentre
2024-11-12T15:16:26Z