MY.UAНовини
Нова Чигиринська АЕС: скільки коштує та коли можуть побудувати електростанцію
Нова Чигиринська АЕС: скільки коштує та коли можуть побудувати електростанцію

Нова Чигиринська АЕС: скільки коштує та коли можуть побудувати електростанцію

В державній компанії "Енергоатом" повідомили про план побудови нової атомної електростанції. Що означає побудувати АЕС під час війни і чи реалістичні плани з "відродження" покинутого містечка Орбіта на Черкащині.

АТ "НАЕК "Енергоатом" готується до реалізації проєкту з будівництва Чигиринської АЕС. Про це повідомила пресслужба енергокомпанії.

Як заявили в НАЕК "Енергоатом", у межах стратегії України на період до 2050 року, що передбачає збільшення потужності вітчизняної атомної генерації, команда АТ НАЕК активно працює над пошуком нових майданчиків для будівництва. Найбільш перспективним з них є Чигиринський, поблизу містечка Орбіта на Черкащині. Там планується зведення чотирьох нових енергоблоків за технологією AP1000. Тобто максимальна потужність станції становитиме приблизно 4,4 ГВт. Фокус запитав у експертів щодо реалістичності таких планів.

Що таке технологія AP1000 і у якому стані Чигиринська АЕС зараз

Як Фокус пояснював раніше, AP1000 — це проєкт атомної електростанції, розроблений та впроваджений американською Westinghouse Electric Company. Станція являє собою водно-водяний ядерний реактор із покращеним використанням пасивних засобів безпеки та з багатьма нововведеннями, спрямованими на зниження капітальних витрат.

Керівник Енергоатому Петро Котін: "Реалізація цього проекту є важливою інвестицією у повоєнне відновлення та підтримку енергетичної безпеки України"
Фото: УНІАН

Особливою рисою АР1000 є будування дуже компактних та ефективних енергоблоків, що дає можливість їхнього маневрування, тобто здатність змінювати потужність.

Як пояснили в Енергоатомі, вже зроблено перший крок в реалізації цього проєкту на Чигиринській АЕС. Так, під час засідання позачергової 51-ї сесії депутати Чигиринської міської ради ухвалили рішення щодо:

  • надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування АТ "НАЕК "Енергоатом";
  • передачу земельних ділянок загальною площею 38,1493 га в постійне користування АТ "НАЕК "Енергоатом".

Будівництво блоків на Чигиринській АЕС відбуватиметься з "нуля", адже від радянських часів будівельні роботи там припинилися

"Енергоатом" має намір відродити Орбіту, зробивши її одним із найсучасніших містечок на кшталт Нетішина, Южноукраїнська чи Вараша. Успішна реалізація цих планів, безумовно, є вагомою інвестицією у повоєнне відновлення та підтримку енергетичної безпеки держави. Впровадження інноваційних ядерних технологій зробить Україну лідером у сфері атомної енергетики з унікальним досвідом та власними технологічними рішеннями", — наголосив керівник "Енергоатома" Петро Котін.

За словами директора із досліджень аналітичного центру DiXi Group Романа Ніцовича, будівництво блоків на Чигиринській АЕС відбуватиметься з "нуля", адже від радянських часів будівельні роботи там припинилися.

"Там нічого немає. Це майданчик, який колись планували робити — просто розчистили територію і мали здійснювати капітальне будівництво. Там немає навіть фундаментів. Щодо Орбіти, то там звели декілька будівель, але відтоді, вони стоять, як пам'ятник радянські гігантоманії. Така собі техногенна пам'ятка", — сказав у коментарі Фокусу Роман Ніцович.

Зараз потужність усіх АЕС в складі НАЕК "Енергоатом" перевищує 13,87 ГВт, але найбільша станція ЗАЕС не дає електроенергію в систему
Фото: Інфографіка Анна Кудрик

Скільки коштує будівництво одного блоку АЕС

Фокус запитав у експертів про наявний стан Чигиринської АЕС і скільки часу теоретично потребує таке масштабне будівництво.

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук зі скептицизмом оцінив плани "Енергоатому".

"На жаль, не реалістичні в умовах війни та відсутності грошей. Один блок — до 10 млрд доларів. Час — 10-15 років. Законсервований — не проблема. Радянський Союз зробив головне — вибрав місце, провели необхідні розрахунки, це важливі фактори для роботи електростанції. Тому питання будівництва не погане, але малореальне", — висловив думку експерт у коментарі Фокусу.

За його словами, таке будівництво поки важко назвати проєктом, адже поки йдеться про плани.

Одним з факторів, який може спонукати до суттєвого перегляду таких планів є фінансування, вважає директор із досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович.

Постає постає питання передбачуваності регулювання і роботи українського ринку. Адже саме ліквідність ринку буде запорукою успішності інвестиційнихпроєктів, не залежно від технологій

"Зараз в умовах, коли компанія несе більшу частину навантаження із покладених спеціальних обов'язків, досить складно уявити, як "Енергоатом" може залучати кошти, використовувати власні кошти під такі проєкти з довгим інвестиційним циклом", — зазначив експерт.

Також, на думку фахівців, постає питання передбачуваності регулювання і роботи українського ринку. Адже саме ліквідність ринку буде запорукою успішності інвестиційних проєктів, не залежно від технологій. Особливо якщо йдеться про приватні компанії й проєкт, який спрямований безпосередньо на виробництво електроенергії та реалізацію всього обсягу.

"Поки ми не бачимо суттєвого інтересу приватних інвесторів до газової генерації, яка має коротший цикл утворення, будівництва та запуску в експлуатацію й окупність. Що ж вже говорити про проєкти будівництва АЕС з набагато довшими термінами будівництва, що також потребує ліцензування і має багато інших особливостей в частині безпеки, і більш тривалим терміном окупності таких інвестицій. Суто з економічного боку, виникає питання: чи дійсно цей проєкт буде успішним. І чи буде Енергоатом його реалізовувати?" — зазначив Ніцович.

Раніше Енергоатом заявив про плани щодо будівництва нових блоків №3 та №4 на Хмельницькій АЕС
Фото: УНІАН

Додамо, що розглядаються різні майданчики для побудови енергоблоків на основі технології AP1000. Фокус вже повідомляв про плани щодо будівництва на Хмельницькій АЕС. Нагадаємо, там оголошувалися плани про будівництво двох нових блоків.

"Вочевидь, домовленості передбачають набагато ширшу програму, для чого необхідно розглядати різні майданчики… А щодо часу реалізації, то це не менше 5 років, за найсприятливіших умов — регулювань, дозволів, стану економіки тощо. В Україні є, окрім економічної сторони проєкту, екологічних міркувань, низка різних безпекових ризиків, що мають братися до уваги", — каже Роман Ніцович.

Він нагадав, що одним з пріоритетів уряду України є розвиток розподіленої генерації, яка є розосередженою, має меншу потужність, а отже, саме такі блоки мають стати пріоритетом в енергосистемі України.

Розглядаються різні майданчики для побудови енергоблоків на основі технології AP1000, зокрема і на Хмельницькій АЕС
Фото: УНІАН

За словами експертів, якщо ризики, пов'язані із війною, будуть зберігатися, будівництво проєкту Чигиринської АЕС затягнеться на багато років.

"Є приклади, коли 10 і понад 10 років реалізовувалися подібні проєкти в західних країнах через низку викликів. Там, звичайно, вони іншого характеру: і екологічні, і технологічні, але в українських умовах ми розуміємо, що є ще додатковий безпековий виклик", — додав Ніцович.

Щодо планів Енергоатому вже висловилися і у Верховній Раді. Народний депутат Ярослав Железняк вважає проєкт із будівництва Чигиринської АЕС "способом зі списання коштів".

"Ви, напевно, вже бачили, що ці наші супер Маріо від "Енергоатому" придумали нову ідею, куди ж списати гроші. Цього разу хочуть Чигиринську АЕС будувати. Для тих, хто пропустив, чому так хочуть хоч щось почати будувати — треба кудись гроші "інвестувати", інакше після підняття тарифів доведеться заплатити їх у вигляді дивідендів… Але щось підказує, що насправді ніхто там будувати не планує поки АЕС і будуть списувати гроші на "підготовчі роботи" і все таке)", — зазначив нардеп.

Нагадаємо, Фокус вже повідомляв, що станом на початок лютого 2024 року, три АЕС на підконтрольній Україні території: Хмельницька, Південноукраїнськата Рівненська виробляють понад 55% потреби країни в електроенергії.

Раніше аналітик енергосистеми Володимир Омельченко пояснював Фокусу, як протриматися до зими, та наводив перелік з 10 ліній оборони української енергетики.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Учені створили найлегший і найміцніший матеріал: де його можна застосувати
Фокус
2025-02-23T09:06:08Z
Як знайти таверну з ліжком у Kingdom Come: Deliverance 2
24tv
2025-02-23T08:57:15Z
Чому смартфон може загорітися в кишені — причини та способи уникнення
InternetUA
2025-02-23T08:43:09Z
Зруйновано популярний міф про темну тему в смартфонах
InternetUA
2025-02-23T08:10:54Z
Китайські університети запускають курси DeepSeek
InternetUA
2025-02-23T07:46:24Z
OpenAI видаляє користувачів у Китаї та Північній Кореї, підозрюваних у зловмисних діях
InternetUA
2025-02-23T07:30:22Z
Вчені створили біогібридний дрон на основі антен метеликів: чим він кращий за звичайний
InternetUA
2025-02-23T07:27:09Z
Nvidia запускає «пріоритетний доступ», щоб допомогти фанатам купити графічні процесори RTX 5080 і 5090 FE
InternetUA
2025-02-23T07:16:53Z
Apple бере участь у програмі рецептів з Apple News+ Food
InternetUA
2025-02-23T07:01:08Z
Кабачки збиратимете відрами: що посадити поруч, щоб овочі гарно родили
TSN
2025-02-23T09:06:53Z
Ці 6 помилок під час прибирання припускаються усі: дім через це брудний
24tv
2025-02-23T08:57:43Z
Які різниця між парфумами і парфумованою водою
24tv
2025-02-23T08:09:48Z
Відчувають стрес та гірше ростуть: рослини, які ніколи не слід купувати як розсаду
24tv
2025-02-23T07:48:49Z
Післяпологова депресія у кішки: як розпізнати та допомогти
Знай
2025-02-23T05:51:40Z
Люля-кебаб: як приготувати смачну м'ясну страву
Фокус
2025-02-23T05:06:04Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 5 секунд знайти цифру 23
GlavRed
2025-02-23T04:27:15Z
Стрільці обмануть кохану людину: гороскоп на 23 лютого
24tv
2025-02-23T03:03:21Z
Гороскоп на неділю, 23 лютого: гарний час подумати про майбутнє, але уникнути імпульсивних покупок
Знай
2025-02-23T02:33:16Z
Атака дронів по Одещині: рятувальники показали наслідки
УкраинФорм
2025-02-23T09:12:56Z
"Шахеди" атакували один із районів Одеської області: троє постраждалих
ZN UA
2025-02-23T08:49:42Z
У Кривому Розі для допомоги постраждалим від російської атаки працює гуманітарний штаб
УкраинФорм
2025-02-23T08:45:10Z
Рятувальники показали наслідки нічної атаки дронів на Запоріжжя
УкраинФорм
2025-02-23T08:24:38Z
Тривога тривала понад 10 годин: які наслідки масованої атаки "Шахедами" на Київщину
24tv
2025-02-23T07:48:19Z
В КОВА розповіли про наслідки ворожої атаки дронів на Київщину
TSN
2025-02-23T07:36:24Z
Росія атакувала дронами Київ, в кількох районах виникли пожежі через падіння уламків
Лига
2025-02-23T07:27:02Z
Зруйновані будинки та пожежі: шахеди атакували Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T07:24:08Z
Як камʼянецького кримінального авторитета «Костиля» посадили на 8 років
Украина Криминальная
2025-02-23T07:21:13Z
В Англії оцінили гру Таловєрова за Плімут
24tv
2025-02-23T09:15:33Z
Кріштіану Роналду розлютився на російського арбітра в Саудівській Аравії
ZN UA
2025-02-23T09:10:16Z
Юлія Стародубцева виграла стартовий матч відбору на турнірі у Мексиці
УкраинФорм
2025-02-23T09:00:27Z
Реал готовий продовжити контракт із Модричем — Скіра
Football.ua
2025-02-23T08:49:53Z
Олександрія — Зоря. Напередодні
Football.ua
2025-02-23T08:46:50Z
Ліверпуль придивляється до захисника Тоттенгема
Football.ua
2025-02-23T08:24:36Z
Непереможний Стівенсон технічним нокаутом переміг Педлі, який тричі побував у нокдауні
24tv
2025-02-23T08:21:29Z
Паркер у другому раунді ефектно нокаутував африканця, який обіцяв "вирубити" Усика
TSN
2025-02-23T08:18:42Z
Роналду зірвався на російського арбітра у програшному матчі Аль-Насру
24tv
2025-02-23T08:15:53Z
Стали відомі наслідки ворожої атаки на Одещину
TSN
2025-02-23T09:06:56Z
Приїхав у Росію на навчання, а опинився на війні: ЗСУ взяли в полон окупанта з Західної Африки
24tv
2025-02-23T09:06:38Z
КМДА назвала причину погіршення якості повітря у столиці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T09:01:08Z
На Луганщині окупаційні «суди» проводять процедуру «віджиму» житла людей
УкраинФорм
2025-02-23T08:57:30Z
На Хмельниччині внаслідок атаки ворога пошкоджені ЛЕП та дорожнє полотно
УкраинФорм
2025-02-23T08:45:50Z
"Атеш" розсекретив серйозну проблему окупантів на Півдні України
24tv
2025-02-23T08:36:51Z
У Серебрянському лісі ворог штурмує під прикриттям артилерії та дронів - ОВА
УкраинФорм
2025-02-23T08:24:37Z
У Києві нічний клуб Fifty влаштував вечірку під російську музику
Комсомольская правда
2025-02-23T08:19:43Z
На Донеччині за добу від обстрілів РФ загинули п’ятеро цивільних, ще 13 - поранені
УкраинФорм
2025-02-23T08:15:43Z
Рецензія на серіал «Нульовий день» / Zero Day
ITC
2025-02-23T09:13:42Z
Тамара Яценко зізналася, чому з обранцем не має дітей після 25 років стосунків
TSN
2025-02-23T09:06:34Z
Космічна вартість: топ-7 найдорожчих суконь в історії моди
Фокус
2025-02-23T09:00:39Z
Ексдружина Миколи Тищенка показала їхнього підрослого сина і як відсвяткувала його 8-річчя
TSN
2025-02-23T08:36:33Z
У Києві відкриють виставку старовинних світлин Криму
УкраинФорм
2025-02-23T07:27:12Z
Історії про правду: 3 фільми про війну в Україні, які зобов’язаний побачити кожен
24tv
2025-02-23T07:12:53Z
Померла зірка серіалу "У Філадельфії завжди сонячно" Лінн Марі Стюарт
Комсомольская правда
2025-02-23T06:34:10Z
Станіслав Боклан: найкращі фільми
CutInsight
2025-02-23T00:12:45Z
Ірма Вітовська-Ванца: кращі фільми
CutInsight
2025-02-22T23:12:23Z
Кого в Україні можуть мобілізувати лише за власним бажанням
24tv
2025-02-23T09:15:32Z
Росіяни запустили по Україні рекордну кількість дронів: яким рекордом відповіла ППО
ZN UA
2025-02-23T09:12:31Z
Можуть зіпсувати долю: 4 імені, якими не варто називати дітей
24tv
2025-02-23T09:12:16Z
Життя стало прокляттям: жінка виграла величезні гроші в лотерею і пошкодувала
Фокус
2025-02-23T09:06:43Z
Допомога при звільненні з ЗСУ: хто може отримати та яку суму
Политека
2025-02-23T09:01:19Z
Вихід на пенсію жінок в Україні: що змінилося у 2025 році
Фокус
2025-02-23T09:00:09Z
Куди мобілізують чоловіків за 50 років: у ТЦК дали відповідь
24tv
2025-02-23T08:24:10Z
Пенсіонери отримуватимуть більше: кому нарахують 20% доплати
Фокус
2025-02-23T08:21:54Z
Папа Франциск продовжує боротьбу з хворобою
360ua.news
2025-02-23T08:18:17Z
Дієтологи про кето-дієту: Зниження ваги - побічний ефект
Комсомольская правда
2025-02-23T09:04:20Z
Генна терапія повертає зір
360ua.news
2025-02-23T09:00:48Z
Чому вага збільшується, навіть якщо ви їсте мало – лікарка дала суттєві поради
24tv
2025-02-23T07:03:58Z
Забудьте про вагу: є багато ознак, які показують, що ви робите успіхи в спортзалі
24tv
2025-02-23T05:00:23Z
Медична допомога українцям у Польщі: витрати перевищили 500 млн євро
ZN UA
2025-02-22T22:28:33Z
Китай жахає новим коронавірусом: вже передається людям від кажанів
Знай
2025-02-22T21:33:10Z
Останній сигнал організму: таємничий нескінченний кашель жінки врятував їй життя
Фокус
2025-02-22T20:15:43Z
Отруюють нас і все навколо: вчені закликали відмовитися від пластикових контейнерів для їжі
Фокус
2025-02-22T19:00:02Z
Чи збивати високу температуру: коли, як і чим
24tv
2025-02-22T18:33:21Z
Майже вдвічі дешевше: хто зможе платити за світло за зниженим тарифом із 1 березня
Хвиля
2025-02-23T09:15:44Z
ЄС вивчає активніші способи використання заморожених активів росії – Bloomberg
iPress
2025-02-23T08:52:49Z
Критично важливий виклик для економіки: експерт розповів про небезпеку росту віртуального ВВП України
Политека
2025-02-23T08:42:28Z
Компанії отримуватимуть гранти: Україна залучатиме приватний сектор до виробництва вибухівки
24tv
2025-02-23T08:39:26Z
Виробники теплиць у США готуються до зростання цін через мита на сталь
AgroPortal
2025-02-23T08:30:20Z
Ціни на макарони в Україні: де придбати найвигідніше
Политека
2025-02-23T08:30:00Z
Найбільш завантажена авіакомпанія США тепер підтримує передачу даних про місцезнаходження Apple AirTag
InternetUA
2025-02-23T08:00:46Z
Яку суму потрібно мати, аби відкрити власну справу
24tv
2025-02-23T07:48:12Z
На 30% дорожче, ніж в Україні: що відбувається з цінами на бензин у Польщі та Румунії
Хвиля
2025-02-23T07:45:28Z
Як привітання на дорозі може стати причиною штрафу
360ua.news
2025-02-23T08:45:45Z
Honda оновила найпопулярніший сімейний седан
AutoCentre
2025-02-23T08:06:07Z
Водії можуть втратити права через відсутність одного предмета в авто
GlavRed
2025-02-23T04:27:49Z
Принци Вільям і Гаррі володіють секретною технікою водіння, яка рятує життя
24tv
2025-02-22T21:12:28Z
Штраф у 16 000 гривень: водіїв України почали наказувати за дивне порушення
GlavRed
2025-02-22T20:27:35Z
Як дізнатися реальний пробіг авто: головна ознака, яку не приховаєш
ТСН
2025-02-22T20:21:03Z
Особливості запчастин для BMW XM G09: що потрібно знати власникам
Топ Жир
2025-02-22T16:06:34Z
На дорогах з’явився новий знак із двома камерами D-51a: що він означає
ТСН
2025-02-22T15:34:03Z
Як було відновлено унікальний міні-тягач DAF Pony
AutoCentre
2025-02-22T10:46:55Z
Допомога США для України: чому у Трампа, аудиторів, експертів та ЗМІ різна кінцева сума
ZN UA
2025-02-23T09:16:18Z
Зеленський відреагував на наймасштабнішу атаку БпЛА по Україні і показав відео наслідків
24tv
2025-02-23T09:15:24Z
Наймасовіший удар за весь час війни: все, що відомо про атаку "Шахедів" 23 лютого
24tv
2025-02-23T09:15:03Z
Україна відмовилася створити фонд на 500 мільярдів доларів щодо корисних копалин, – Bloomberg
24tv
2025-02-23T09:12:32Z
Китай закликає США припинити використання економіки як зброї
TSN
2025-02-23T09:06:20Z
"Дорослих у Білому домі немає": Трампа нікому стримати від скандальних заяв
24tv
2025-02-23T09:00:03Z
РФ уповільнює наступ, але зміцнює позиції за допомогою Трампа - The Telegraph
GlavRed
2025-02-23T08:57:04Z
«Настав час закрутити гайки». Британія оголосить безпрецедентні санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-02-23T08:54:48Z
Планували теракти у ТЦК. СБУ викрила завербованих через Telegram агентів ФСБ
InternetUA
2025-02-23T08:52:43Z