MY.UAНовини
Сонце, вітер, біомаса: які альтернативні джерела енергії допоможуть Україні
Сонце, вітер, біомаса: які альтернативні джерела енергії допоможуть Україні

Сонце, вітер, біомаса: які альтернативні джерела енергії допоможуть Україні

Сонячна, вітряна, гідроелектрична, біомасова та геотермальна енергія є чудовою альтернативою викопному паливу, а також може врятувати Україну від енергетичного колапсу.

Перебуваючи під постійними обстрілами ЗС РФ, Україна бореться за відновлення свого енергетичного сектору і прагне якнайшвидше впровадити альтернативні джерела енергії, як-от вітряки, сонячні панелі, біомаса, гідроелектрична, геотермальна енергія. Про те, як працюють ці джерела, у чому їхні плюси і мінуси, розповість Фокус.

Протягом останніх 150 років люди значною мірою покладалися на вугілля, нафту та інші викопні види палива для живлення всього — від лампочок до заводів. Викопне паливо застосовується повсюдно і в результаті парникові гази, що виділяються при спалюванні цього палива, досягли історично високих рівнів. Оскільки парникові гази утримують тепло в атмосфері, середні температури на поверхні Землі зростають, і глобальне потепління — лише один із симптомів зміни клімату, поряд з екстремальними погодними явищами, зміною популяцій і місця існування диких тварин, підвищенням рівня моря тощо.

У будь-якій дискусії про зміну клімату відновлювана енергія зазвичай очолює список змін щодо запобігання негативним наслідкам підвищення температури. Альтернативні джерела, такі як сонячні панелі та вітряні турбіни, не виділяють вуглекислий та інші парникові гази, що сприяють глобальному потеплінню. А для людей чиста енергетика приваблива ще й тим, що за її допомогою створюються робочі місця, вона робить електромережі більш стійкими, розширює доступ до енергії в країнах, що розвиваються, і допомагає знизити рахунки за електроспоживання. Що стосується України, то альтернативні джерела енергії буквально рятують жителів країни, які часто залишаються без світла через обстріли ЗС РФ енергетичної інфраструктури країни.

Про те, якими бувають поновлювані джерела енергії і як вони працюють, піде мова нижче.

Чи може відновлювальна енергія забезпечити світ енергією на 100%: пізнавальне відео TED

Типи поновлюваних джерел енергії

Гідроенергетика

Протягом століть люди використовували енергію річкових течій і греблі для управління потоком води. Гідроенергетика є найбільшим у світі джерелом відновлюваної енергії. Китай, Бразилія, Канада, США є провідними її виробниками. Хоча гідроенергетика вважається чистим джерелом, що поповнюється дощем і снігом, у неї є кілька недоліків.

Великі греблі можуть порушити річкові екосистеми, завдаючи шкоди дикій природі та витісняючи жителів. Гідроенергетика вразлива до накопичення мулу, що може поставити під загрозу продуктивність і пошкодити обладнання. Посуха також може спричинити проблеми. Згідно з дослідженням 2018 року, на заході США викиди вуглекислого газу за 15-річний період були на 100 мегатонн вищими, ніж вони були б за нормального рівня опадів, оскільки комунальні служби перейшли на вугілля і газ, щоб замінити гідроенергетику, втрачену через посуху. А ще в неї проблеми з викидами, оскільки органічний матеріал, що розкладається, у водосховищах виділяє метан.

Греблі — не єдиний спосіб використання води для отримання енергії: проєкти з приливної та хвильової енергії по всьому світу спрямовані на те, щоб використовувати енергію океанів і морів. Так звана морська енергетика генерує близько 500 мегават електроенергії — менше ніж один відсоток усіх поновлюваних джерел енергії, але вона має величезний потенціал, а такі програми, як шотландська премія Saltire Prize, заохочують інновації в цій галузі.

Як працює гідроенергетика

Вітряна енергетика

Використання вітру як джерела енергії почалося понад 7000 років тому. Нині вітряні турбіни, що виробляють електроенергію, поширюються по всьому світу, а Китай, США та Німеччина є провідними світовими виробниками цього типу енергії. Наприклад, з 2001 по 2017 роки сукупна потужність вітру в усьому світі збільшилася з 23 900 мегават до більш ніж 539 000 мегават — більш ніж у 22 рази.

Зростання у світі встановленої потужності вітроенергетики в ГВт
Фото: GWEC

Хоча більша частина енергії вітру надходить від наземних турбін, також з'являються морські проєкти, — найчастіше у Великій Британії та Німеччині.

Мінус цього виду чистої енергії в тому, що турбіни становлять небезпеку для птахів і кажанів, вбиваючи сотні тисяч щорічно. Вони галасливі, і поблизу вітряків неможливо жити — люди часто скаржаться на головний біль, поганий сон. Але інженери намагаються розв'язати ці проблеми та пропонують безшумні пристрої, як-от спіральна турбіна LIAM F1 UWT, або турбіна з вертикальними лопатями у вигляді бутона Flower Turbine, або ж вібруючі безлопатеві турбіни Vortex Bladeless, що вібрують.

Сонячна енергія

Від дахів приватних будинків до великих ферм сонячна енергія змінює енергетичні ринки по всьому світу. У 2020 році загальна встановлена потужність усіх працюючих сонячних панелей на Землі склала 760 ГВт, згідно зі звітом Renewables 2021.

Як працюють сонячні батареї

Сонячні електростанції (СЕС) використовують спеціальні батареї і дзеркала для концентрації сонячного тепла і світла, генеруючи енергію. Китай, Японія і США лідирують у цій сфері, але сонячна енергія ще має пройти довгий шлях розвитку, хоча її активно використовують у всьому світі. Що стосується України, то за даними Міністерства енергетики, загальна потужність СЕС у 2024 році склала 7,3 ГВт. Це 90% від сукупної потужності всіх поновлюваних джерел енергії в країні. До 2030 року уряд має намір збільшити цей показник до 13,5 тис. ГВт*год у рамках Національного плану з відновлюваної енергетики до 2030 року.

Важливо ТОП 7 технологій, які зроблять сонячні панелі популярнішими: перовскіт, органіка, кераміка

Біомаса

Енергія біомаси включає біопаливо, таке як етанол і біодизель, деревину, деревні відходи, біогаз зі звалищ і тверді побутові відходи. Як і сонячна енергія, біомаса є "гнучким" джерелом енергії, здатним заправляти транспортні засоби, опалювати будівлі та виробляти електрику. Але критики етанолу на основі кукурудзи кажуть, що він конкурує з продовольчим ринком кукурудзи та підтримує ті самі шкідливі сільськогосподарські методи, що призвели до появи токсичних водоростей і загалом завдають шкоди навколишньому середовищу. Екоактивісти також сперечаються про те, чи варто відправляти деревні гранули з лісів США в Європу, щоб їх можна було спалювати для отримання електроенергії.

Тим часом вчені працюють над способами ефективнішого перетворення кукурудзяної соломи, мулу стічних вод та інших джерел біомаси на енергію, прагнучи витягти цінність із матеріалу, який в іншому разі пішов би у відходи.

Як працює геотермальна енергія

Геотермальна енергія

Використовувана протягом тисяч років у деяких країнах для приготування їжі та опалення, геотермальна енергія генерується завдяки внутрішньому теплу Землі. У великих масштабах підземні резервуари пари і гарячої води можуть бути витягнуті через свердловини, які можуть досягати глибини двох кілометрів або більше, для вироблення електроенергії. Так, деякі будівлі оснащені геотермальними тепловими насосами, що використовують різницю температур в декількох метрах під землею для опалення та охолодження. На відміну від сонячної та вітрової, геотермальна енергія завжди доступна, але у неї є побічні ефекти, які необхідно контролювати, такі як запах тухлих яєць, що супроводжує викид сірководню.

Стимулювання відновлюваної енергії в Україні

Нещодавно Кабінет міністрів України ухвалив Національний план з відновлюваної енергетики до 2030 року. Згідно з цим планом, пише "РБК-Україна", до встановленого терміну частка "зеленої" енергетики в країні має перебувати на позначці 27%. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. За словами представників Міністерства енергетики України, частка відновлюваних джерел енергії в системах тепло- і холодопостачання становитиме 33%, у генеруванні електрики — 29%, у живленні електротранспорту — 17%. Вироблення чистої енергії, таким чином, перебуватиме на рівні 44 тис. ГВт*год.

Сукупна потужність сонячних ферм в Україні — 7,3 ГВт. Це 90% від загальної потужності всіх об'єктів відновлюваної енергії. Нацплан спрямований на зростання цього показника до 13,5 тис. ГВт*год. Станом на 2024 рік вітряки в нашій країні генерують 512 МВт енергії (дані наведені без урахування об'єктів, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, — ред.). Нацплан передбачає збільшення вироблення до 17,5 тис. ГВт*год.

Геотермальні джерела наростять потужності до 210 ГВт*год до 2030 року, а поступове поширення електротранспорту, використання водню і біометану посприяють переходу України на "зелену" енергетику. Так, потенціал виробництва біогазу та біометану перебуває на рівні 21,8 млрд кубометрів на рік. Вчені з Національної академії наук України розрахували, що можливий обсяг виробництва водню з використанням вітроенергетики та сонячної енергії становитиме близько 45 000 тонн на рік.

Раніше ми писали про те, які сонячні панелі краще вибрати: плюси і мінуси моно- і полікристалічних елементів. Монокристалічні панелі більш ефективні та потребують менше місця, тоді як полікристалічні дешевші та добре підходять для великих площ.

Теги за темою
энергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Нідерланди залучать цивільних фахівців, щоб зміцнити кібербезпеку
УкраинФорм
2025-04-22T02:07:06Z
Названо ймовірну дату похорон Папи Франциска
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T01:57:50Z
У Defence Express розповіли, які можливості нового ворожого наземного дрона "Вольчанін"
24tv
2025-04-22T01:42:04Z
Губили взуття, вода плескала у всі боки і гучні крики: як українці відсвяткували поливаний понеділок
Telegraf
2025-04-22T01:30:01Z
«Контракт 18-24»: на які спеціальності беруть бійців
ZN UA
2025-04-22T01:04:41Z
Пенсія в не менше 9 тисяч. Якими мають бути стаж та зарплата у 60-річного
Telegraf
2025-04-22T00:21:32Z
Геополітичний зсув: Алжир міняє Росію на Китай у військово-морській сфері
Хвиля
2025-04-21T23:45:15Z
Скільки українців перебуває у російському полоні, або зникли безвісти: названо дуже сумну цифру
Telegraf
2025-04-21T23:42:35Z
Українські імена,які Росія вкрала та привласнила собі - Богдан, Леся
Telegraf
2025-04-21T23:33:04Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Ухилянтам пропонують амністію: як отримати помилування від ТЦК
Знай
2025-04-22T02:30:30Z
Рейтинг схвалення Трампа опустився до найнижчого рівня з моменту його повернення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-22T02:24:01Z
США на переговорах у Лондоні представлятимуть Рубіо, Віткофф та Келлог - Bloomberg
УкраинФорм
2025-04-22T02:03:20Z
IT-коаліція передала Україні обладнання на майже €2 млн
InternetUA
2025-04-22T02:01:18Z
Євросоюз може піти на поступки США щодо газу: що відомо
Хвиля
2025-04-22T01:18:36Z
Росія може завдати нового удару по Чорнобильській АЕС: названо головну умову
GlavRed
2025-04-22T01:03:12Z
Рейтинг схвалення Трампа падає: американці занепокоєні його жагою влади — опитування Reuters/Ipsos
ZN UA
2025-04-22T00:46:51Z
"Путін розглядає сценарій завершення "СВО": коли це можливо
24tv
2025-04-22T00:42:17Z
Паперовий лікарняний: чи можна за ним сформувати заяву-розрахунок
ZN UA
2025-04-22T02:24:33Z
Продукти для зниження холестерину: дієтологи назвали шість дієвих
Gazeta UA
2025-04-22T02:18:42Z
Загальна післяопераційна летальність у харківському госпіталі становить 0,1% - начальник медзакладу
УкраинФорм
2025-04-22T00:28:12Z
Алое проти зморшок: лікарі радять використовувати гель із листя
Gazeta UA
2025-04-21T23:57:58Z
На будь-який смак: що робити з білками, які залишилися після випікання пасок
24tv
2025-04-21T21:00:41Z
Помідори виростуть вдвічі більшими: додайте в ґрунт одне добриво
24tv
2025-04-21T19:27:29Z
Які помилки під час прийому ліків здатні звести нанівець усе лікування
Gazeta UA
2025-04-21T19:24:41Z
Користь для мозку і контроль ваги: 9 переваг волоських горіхів
GlavRed
2025-04-21T18:27:53Z
Поширені комбінації харчових добавок можуть підвищувати ризик діабету 2 типу
24tv
2025-04-21T18:03:23Z
Анна Саліванчук в короткій сукні посвітила довгими ногами на тлі графіті
Gazeta UA
2025-04-22T01:15:24Z
59-річна Елізабет Херлі натякнула на роман із відомим співаком
GlavRed
2025-04-21T23:27:06Z
"Мені не соромно": Slavia зізналася, з ким з українського шоу-бізу готова "сісти за стіл"
GlavRed
2025-04-21T20:27:34Z
"Ми вирішили": Юлія Саніна розповіла, куди вона зникла разом із чоловіком
GlavRed
2025-04-21T20:27:02Z
Ви маєте це знати: яка стрижка підійде під ваш тип волосся
24tv
2025-04-21T20:03:36Z
"Пропагує українство": Таїсія Повалій остаточно залишилася без нічого
GlavRed
2025-04-21T19:27:42Z
Зрадниця Лорак зробила заяву після новини про нове кохання її чоловіка
GlavRed
2025-04-21T19:27:21Z
Могилевська показала, як із доньками готувалася до Великодня: зворушливе відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T18:45:08Z
Крістен Стюарт та Ділан Мейєр одружилися у Лос-Анджелесі
360ua.news
2025-04-21T18:36:57Z
Паралізував життя міста: в Улан-Уде один гризун став причиною зникнення світла
Фокус
2025-04-22T01:57:48Z
Росіяни пошкодили в Одесі житло та навчальний заклад: є постраждалі
Telegraf
2025-04-21T23:45:16Z
Ворог поцілив по житловій забудові: в Одесі показали наслідки атаки дронів
УкраинФорм
2025-04-21T23:39:01Z
На Київщині припинено підпільне виробництво алкогольних виробів
Украина Криминальная
2025-04-21T23:33:43Z
В Одесі внаслідок російської атаки є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T23:24:31Z
У Харкові оголосили підозру чоловіку, який за $11 тисяч допомагав ухилянтам
УкраинФорм
2025-04-21T23:21:47Z
Атака дронів на Одесу: пошкоджені будинки, цивільна інфраструктура та навчальний заклад
УкраинФорм
2025-04-21T22:27:01Z
Пошкоджено багато квартир: росіяни поцілили по густонаселеному району Одеси – фото наслідків
24tv
2025-04-21T22:15:47Z
У ДТП на Львівщині загинули троє чоловіків
Факти ICTV
2025-04-21T21:09:29Z
Потужна гроза йде в Україну? Коли і яким регіонам не пощастить
Telegraf
2025-04-22T02:30:05Z
"Трусити" буде ще кілька днів: по Україні влупила майже 7-бальна буря
GlavRed
2025-04-22T02:12:19Z
Водоліям треба змінити звички: гороскоп на 22 квітня
24tv
2025-04-22T02:03:45Z
Благодійники передали ДСНС на Черкащині дрон для підводного розмінування
УкраинФорм
2025-04-22T01:54:02Z
Росіяни хаотично перекидають ППО і техніку в Криму ‒ АТЕШ
ZN UA
2025-04-22T00:03:56Z
Громада з Луганщини передала нацгвардійцям на фронт техніки на ₴5 мільйонів
УкраинФорм
2025-04-21T22:57:19Z
Йшли закріплятися, але не вийшло: бійці НГУ взяли у полон російських піхотинців
24tv
2025-04-21T22:45:11Z
У Музею історії Києва нова втрата - помер заступник гендиректорки Ігор Селецький
ZN UA
2025-04-21T22:40:01Z
У Києві оголосили повітряну тривогу, в області лунають вибухи - столичний регіон атакують "шахеди"
ZN UA
2025-04-21T22:16:46Z
Чому не можна казати Саша, Юра, Діма: як правильно називати людей з такими іменами
GlavRed
2025-04-22T01:48:19Z
Місячний гороскоп на 22 квітня: що не можна робити у цей день
GlavRed
2025-04-22T01:24:23Z
Взуття більше не буде тиснути: як правильно виміряти розмір ноги
GlavRed
2025-04-22T00:36:43Z
Не в той час народились: яка епоха підходить кожному знаку зодіаку
Gazeta UA
2025-04-21T21:39:53Z
Буряк зійде вже на другий день: експерт сказав, у чому замочити насіння овоча
GlavRed
2025-04-21T21:28:39Z
Дешево, практично та неймовірно смачно: рецепт "тієї самої" запіканки з локшиною і сиром
24tv
2025-04-21T19:30:23Z
Рослини вам подякують: ось що потрібно підживити попелом вже зараз
24tv
2025-04-21T19:24:49Z
Жити з одним чи з кількома: вся суть моногамії та немоногамії у простих словах
24tv
2025-04-21T18:48:11Z
Фінансовий прогноз за місяцем народження: коли народжуються справжні мільйонери
GlavRed
2025-04-21T17:27:31Z
У "Шахтарі" повідомили про переговори щодо трансферу футболіста збірної України
ZN UA
2025-04-21T22:37:53Z
Колишній чемпіон світу назвав слабке місце Усика у реванші з Дюбуа
ZN UA
2025-04-21T21:46:29Z
Брентфорд готовий поборотися з Наполі за Судакова — GMS
Football.ua
2025-04-21T21:34:57Z
Бетіс із голом Антоні впевнено переграв Жирону з Циганковим
Football.ua
2025-04-21T21:04:50Z
Циганков провалив черговий матч за кризову Жирону: команда стрімко наближається до зони вильоту
24tv
2025-04-21T21:03:34Z
Манчестер Юнайтед очолює перегони за Куньєю — Романо
Football.ua
2025-04-21T20:31:07Z
Лідс та Бернлі оформили повернення в АПЛ після нетривалої паузи: хто претендує на третю путівку
24tv
2025-04-21T20:03:05Z
Мілан націлився на ще одного форварда — ЗМІ
Football.ua
2025-04-21T20:01:02Z
Барселона хоче викласти 40 мільйонів за форварда, який став вигнанцем у Манчестер Юнайтед
24tv
2025-04-21T19:24:41Z
В Україні злетіли ціни на пальне: скільки коштують бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-04-22T02:09:37Z
Подорожчання молочних продуктів у Харкові: ціни поповзли вгору, що здорожчало найбільше
Политека
2025-04-22T02:00:14Z
Росія й далі використовує Керченський порт для експорту скрапленого газу та українського зерна - ЗМІ
УкраинФорм
2025-04-22T01:30:13Z
В Нафтогазі розповіли, скільки видобутку газу втратили через російські атаки
Gazeta UA
2025-04-21T23:09:33Z
Аеропорт у Стамбулі став першим у Європі з одночасним використанням трьох злітних смуг
УкраинФорм
2025-04-21T23:03:24Z
В ЄС порушили справи проти X, Meta, TikTok - фон дер Ляєн
InternetUA
2025-04-21T23:01:22Z
Митна політика «фінансового генія» Трампа та його тиск на ФРС призвели до чергового обвалу на фондових ринках
Украина Криминальная
2025-04-21T21:57:32Z
Державний оператор тилу розширив функціонал системи DOT-Chain
УкраинФорм
2025-04-21T21:55:57Z
На ринку нафту зафіксували стрімкий обвал
24tv
2025-04-21T21:39:50Z
Xiaomi показала свій найкрасивіший смартфон
Gazeta UA
2025-04-22T02:21:00Z
Вперше в історії: Японія надаватиме українській розвідці дані з орбіти, що це дасть для ЗСУ
Фокус
2025-04-22T02:12:29Z
Grok тепер "бачить" через камеру iPhone — що може нова функція
InternetUA
2025-04-22T01:04:14Z
Що першим побачили на картинці: тест, який розкаже більше, ніж психолог
GlavRed
2025-04-22T00:25:49Z
У Норвегії тане популярний льодовик: науковці запропонували оригінальне рішення
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T23:00:00Z
Японія погодилась передавати Україні супутникові знімки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-21T22:36:54Z
США випробовують конкурента нейроімпланта Neuralink: у чому його особливість
InternetUA
2025-04-21T20:43:33Z
Вдруге за тиждень: популярний стримінговий сервіс знову зазнав масштабного збою
Фокус
2025-04-21T20:00:26Z
Українські айтівці опинилися під прицілом хакерів
InternetUA
2025-04-21T18:46:39Z
Ніссан Скайлайн мріє стати вантажівкою для бездоріжжя та драг-рейсером
Топ Жир
2025-04-22T01:30:48Z
Stellantis відкликає 50 000 автомобілів Alfa Romeo, Dodge та Maserati
Топ Жир
2025-04-22T00:45:51Z
Чоловіка звинувачили після того, як він похвалився крадіжкою шин на селфі
Топ Жир
2025-04-22T00:00:48Z
Електромобіль KIA EV6 2025 демонструє, що оновлення не є дешевими
Топ Жир
2025-04-21T23:30:06Z
Мріяли про Вайпер і Корвет, але лише одне місце для паркування?
Топ Жир
2025-04-21T22:45:55Z
Buick представив новий підбренд Electra
Топ Жир
2025-04-21T22:00:45Z
Тарифи Трампа підвищують середню рекламну ціну на нові автомобілі понад 50 тисяч доларів знову
Топ Жир
2025-04-21T21:15:06Z
Нове гібридне покоління від Hyundai: збільшення паливної ефективності на 45%
Топ Жир
2025-04-21T20:45:55Z
Концепт седана від Buick на рівні з S-Class за розміром
Топ Жир
2025-04-21T20:15:35Z