MY.UAНовини
Сонце, вітер, біомаса: які альтернативні джерела енергії допоможуть Україні
Сонце, вітер, біомаса: які альтернативні джерела енергії допоможуть Україні

Сонце, вітер, біомаса: які альтернативні джерела енергії допоможуть Україні

Сонячна, вітряна, гідроелектрична, біомасова та геотермальна енергія є чудовою альтернативою викопному паливу, а також може врятувати Україну від енергетичного колапсу.

Перебуваючи під постійними обстрілами ЗС РФ, Україна бореться за відновлення свого енергетичного сектору і прагне якнайшвидше впровадити альтернативні джерела енергії, як-от вітряки, сонячні панелі, біомаса, гідроелектрична, геотермальна енергія. Про те, як працюють ці джерела, у чому їхні плюси і мінуси, розповість Фокус.

Протягом останніх 150 років люди значною мірою покладалися на вугілля, нафту та інші викопні види палива для живлення всього — від лампочок до заводів. Викопне паливо застосовується повсюдно і в результаті парникові гази, що виділяються при спалюванні цього палива, досягли історично високих рівнів. Оскільки парникові гази утримують тепло в атмосфері, середні температури на поверхні Землі зростають, і глобальне потепління — лише один із симптомів зміни клімату, поряд з екстремальними погодними явищами, зміною популяцій і місця існування диких тварин, підвищенням рівня моря тощо.

У будь-якій дискусії про зміну клімату відновлювана енергія зазвичай очолює список змін щодо запобігання негативним наслідкам підвищення температури. Альтернативні джерела, такі як сонячні панелі та вітряні турбіни, не виділяють вуглекислий та інші парникові гази, що сприяють глобальному потеплінню. А для людей чиста енергетика приваблива ще й тим, що за її допомогою створюються робочі місця, вона робить електромережі більш стійкими, розширює доступ до енергії в країнах, що розвиваються, і допомагає знизити рахунки за електроспоживання. Що стосується України, то альтернативні джерела енергії буквально рятують жителів країни, які часто залишаються без світла через обстріли ЗС РФ енергетичної інфраструктури країни.

Про те, якими бувають поновлювані джерела енергії і як вони працюють, піде мова нижче.

Чи може відновлювальна енергія забезпечити світ енергією на 100%: пізнавальне відео TED

Типи поновлюваних джерел енергії

Гідроенергетика

Протягом століть люди використовували енергію річкових течій і греблі для управління потоком води. Гідроенергетика є найбільшим у світі джерелом відновлюваної енергії. Китай, Бразилія, Канада, США є провідними її виробниками. Хоча гідроенергетика вважається чистим джерелом, що поповнюється дощем і снігом, у неї є кілька недоліків.

Великі греблі можуть порушити річкові екосистеми, завдаючи шкоди дикій природі та витісняючи жителів. Гідроенергетика вразлива до накопичення мулу, що може поставити під загрозу продуктивність і пошкодити обладнання. Посуха також може спричинити проблеми. Згідно з дослідженням 2018 року, на заході США викиди вуглекислого газу за 15-річний період були на 100 мегатонн вищими, ніж вони були б за нормального рівня опадів, оскільки комунальні служби перейшли на вугілля і газ, щоб замінити гідроенергетику, втрачену через посуху. А ще в неї проблеми з викидами, оскільки органічний матеріал, що розкладається, у водосховищах виділяє метан.

Греблі — не єдиний спосіб використання води для отримання енергії: проєкти з приливної та хвильової енергії по всьому світу спрямовані на те, щоб використовувати енергію океанів і морів. Так звана морська енергетика генерує близько 500 мегават електроенергії — менше ніж один відсоток усіх поновлюваних джерел енергії, але вона має величезний потенціал, а такі програми, як шотландська премія Saltire Prize, заохочують інновації в цій галузі.

Як працює гідроенергетика

Вітряна енергетика

Використання вітру як джерела енергії почалося понад 7000 років тому. Нині вітряні турбіни, що виробляють електроенергію, поширюються по всьому світу, а Китай, США та Німеччина є провідними світовими виробниками цього типу енергії. Наприклад, з 2001 по 2017 роки сукупна потужність вітру в усьому світі збільшилася з 23 900 мегават до більш ніж 539 000 мегават — більш ніж у 22 рази.

Зростання у світі встановленої потужності вітроенергетики в ГВт
Фото: GWEC

Хоча більша частина енергії вітру надходить від наземних турбін, також з'являються морські проєкти, — найчастіше у Великій Британії та Німеччині.

Мінус цього виду чистої енергії в тому, що турбіни становлять небезпеку для птахів і кажанів, вбиваючи сотні тисяч щорічно. Вони галасливі, і поблизу вітряків неможливо жити — люди часто скаржаться на головний біль, поганий сон. Але інженери намагаються розв'язати ці проблеми та пропонують безшумні пристрої, як-от спіральна турбіна LIAM F1 UWT, або турбіна з вертикальними лопатями у вигляді бутона Flower Turbine, або ж вібруючі безлопатеві турбіни Vortex Bladeless, що вібрують.

Сонячна енергія

Від дахів приватних будинків до великих ферм сонячна енергія змінює енергетичні ринки по всьому світу. У 2020 році загальна встановлена потужність усіх працюючих сонячних панелей на Землі склала 760 ГВт, згідно зі звітом Renewables 2021.

Як працюють сонячні батареї

Сонячні електростанції (СЕС) використовують спеціальні батареї і дзеркала для концентрації сонячного тепла і світла, генеруючи енергію. Китай, Японія і США лідирують у цій сфері, але сонячна енергія ще має пройти довгий шлях розвитку, хоча її активно використовують у всьому світі. Що стосується України, то за даними Міністерства енергетики, загальна потужність СЕС у 2024 році склала 7,3 ГВт. Це 90% від сукупної потужності всіх поновлюваних джерел енергії в країні. До 2030 року уряд має намір збільшити цей показник до 13,5 тис. ГВт*год у рамках Національного плану з відновлюваної енергетики до 2030 року.

Важливо ТОП 7 технологій, які зроблять сонячні панелі популярнішими: перовскіт, органіка, кераміка

Біомаса

Енергія біомаси включає біопаливо, таке як етанол і біодизель, деревину, деревні відходи, біогаз зі звалищ і тверді побутові відходи. Як і сонячна енергія, біомаса є "гнучким" джерелом енергії, здатним заправляти транспортні засоби, опалювати будівлі та виробляти електрику. Але критики етанолу на основі кукурудзи кажуть, що він конкурує з продовольчим ринком кукурудзи та підтримує ті самі шкідливі сільськогосподарські методи, що призвели до появи токсичних водоростей і загалом завдають шкоди навколишньому середовищу. Екоактивісти також сперечаються про те, чи варто відправляти деревні гранули з лісів США в Європу, щоб їх можна було спалювати для отримання електроенергії.

Тим часом вчені працюють над способами ефективнішого перетворення кукурудзяної соломи, мулу стічних вод та інших джерел біомаси на енергію, прагнучи витягти цінність із матеріалу, який в іншому разі пішов би у відходи.

Як працює геотермальна енергія

Геотермальна енергія

Використовувана протягом тисяч років у деяких країнах для приготування їжі та опалення, геотермальна енергія генерується завдяки внутрішньому теплу Землі. У великих масштабах підземні резервуари пари і гарячої води можуть бути витягнуті через свердловини, які можуть досягати глибини двох кілометрів або більше, для вироблення електроенергії. Так, деякі будівлі оснащені геотермальними тепловими насосами, що використовують різницю температур в декількох метрах під землею для опалення та охолодження. На відміну від сонячної та вітрової, геотермальна енергія завжди доступна, але у неї є побічні ефекти, які необхідно контролювати, такі як запах тухлих яєць, що супроводжує викид сірководню.

Стимулювання відновлюваної енергії в Україні

Нещодавно Кабінет міністрів України ухвалив Національний план з відновлюваної енергетики до 2030 року. Згідно з цим планом, пише "РБК-Україна", до встановленого терміну частка "зеленої" енергетики в країні має перебувати на позначці 27%. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. За словами представників Міністерства енергетики України, частка відновлюваних джерел енергії в системах тепло- і холодопостачання становитиме 33%, у генеруванні електрики — 29%, у живленні електротранспорту — 17%. Вироблення чистої енергії, таким чином, перебуватиме на рівні 44 тис. ГВт*год.

Сукупна потужність сонячних ферм в Україні — 7,3 ГВт. Це 90% від загальної потужності всіх об'єктів відновлюваної енергії. Нацплан спрямований на зростання цього показника до 13,5 тис. ГВт*год. Станом на 2024 рік вітряки в нашій країні генерують 512 МВт енергії (дані наведені без урахування об'єктів, що знаходяться на тимчасово окупованих територіях, — ред.). Нацплан передбачає збільшення вироблення до 17,5 тис. ГВт*год.

Геотермальні джерела наростять потужності до 210 ГВт*год до 2030 року, а поступове поширення електротранспорту, використання водню і біометану посприяють переходу України на "зелену" енергетику. Так, потенціал виробництва біогазу та біометану перебуває на рівні 21,8 млрд кубометрів на рік. Вчені з Національної академії наук України розрахували, що можливий обсяг виробництва водню з використанням вітроенергетики та сонячної енергії становитиме близько 45 000 тонн на рік.

Раніше ми писали про те, які сонячні панелі краще вибрати: плюси і мінуси моно- і полікристалічних елементів. Монокристалічні панелі більш ефективні та потребують менше місця, тоді як полікристалічні дешевші та добре підходять для великих площ.

Теги за темою
энергетика
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
СМИ: Рубио планирует масштабную реформу Совета нацбезопасности США
Европейская правда
2025-05-14T20:00:56Z
Психология российской империи – ложь, манипуляции и война за «мир»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T19:06:23Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский сказал, о чем будет говорить с Путиным
Корреспондент
2025-05-14T06:33:57Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
В Турции во время незаконных раскопок обнаружена древнеримская мозаика
Корреспондент
2025-05-14T16:18:22Z
Умер легендарный сценарист Роберт Бентон
Корреспондент
2025-05-14T15:06:29Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T20:00:24Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T18:03:36Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Как сделать живот плоским за несколько недель: ТОП-10 продуктов для тонкой талии
UAToday
2025-05-14T14:09:53Z
Названы самые худшие макароны, которые нельзя есть, но их покупают все
UAToday
2025-05-14T14:09:39Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
2025-05-13T12:03:26Z
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
2025-05-13T11:57:11Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Освобожденный из плена крымский татарин стал послом Украины в Турции
Корреспондент
2025-05-14T18:57:18Z
Ситуация на фронте на вечер 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-14T17:30:07Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
В Украине разрабатывают 3500 месторождений из 20 000 - геологи
Корреспондент
2025-05-14T19:24:54Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
Корреспондент
2025-05-14T18:06:59Z
Налоговая служба Украины выявила многочисленные нарушения в автошколах
UAToday
2025-05-14T17:03:58Z
Запасы газа в Украине упали до самого низкого уровня за 11 лет
Корреспондент
2025-05-14T17:03:31Z
Курс валют: доллар и евро дорожают
Корреспондент
2025-05-14T16:39:42Z
Россия начнет хранить нефть под землей
Корреспондент
2025-05-14T15:42:26Z
Цены на популярную ягоду бьют рекорды: какая причина
TSN
2025-05-14T14:06:01Z
Кремль созывает срочное совещание из-за дефицита топлива - разведка
Корреспондент
2025-05-14T12:15:13Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
Ракетный удар РФ по Сумам: количество жертв увеличилось
Корреспондент
2025-05-14T18:18:46Z
На юге Испании вспыхнул масштабный пожар на складе химикатов
Европейская правда
2025-05-14T17:42:36Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Киеве автомобиль ТЦК попал в ДТП, есть пострадавшие
Корреспондент
2025-05-14T17:12:07Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
2025-05-13T07:00:22Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Шахтер в серии пенальти переиграл Динамо и выиграл Кубок Украины
Корреспондент
2025-05-14T18:45:11Z
Хаби Алонсо достался Реалу бесплатно
Корреспондент
2025-05-14T18:18:49Z
Видео первого гола в ворота Шахтера в финале Кубка Украины
Корреспондент
2025-05-14T17:15:09Z
Команда травмированных: Реал потерял 11-го игрока
Корреспондент
2025-05-14T16:00:37Z
75-летие Лион отпразднует на поле в клубной форме уникального образца
Корреспондент
2025-05-14T14:57:44Z
Ювентус презентовал новую форму на следующий сезон
Корреспондент
2025-05-14T14:57:30Z
УПЛ определила лучших игрока и тренера в очередном туре
Корреспондент
2025-05-14T14:27:09Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z
SpaceX готовит запуск Starship на 22 мая
Корреспондент
2025-05-14T12:54:39Z
Земля разорвалась в прямом эфире: впервые зафиксирован разлом в реальном времени
TSN
2025-05-14T12:06:58Z
Китайская ракета вывела на орбиту аппараты для космических вычислений
Корреспондент
2025-05-14T08:39:12Z
Телескоп Джеймса Уэбба зафиксировал мощные полярные сияния на Юпитере
Корреспондент
2025-05-14T08:09:32Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z