MY.UAНовини
Будівництво Чигиринської АЕС: чому станція стала "яблуком розбрату" та чи реально її побудувати
Будівництво Чигиринської АЕС: чому станція стала "яблуком розбрату" та чи реально її побудувати

Будівництво Чигиринської АЕС: чому станція стала "яблуком розбрату" та чи реально її побудувати

Нещодавно стало відомо, що "Енергоатом" має намір побудувати нову атомну електростанцію. Йдеться про один із недобудованих майданчиків, а саме про Чигиринську АЕС, що біля містечка Орбіта на Черкащині. У перспективі, на території АЕС планують збудувати 4 нових енергоблоки за технологією AP1000. Як відомо, даний проєкт атомної електростанції був розроблений та впроваджений компанією Westinghouse.

Водночас на такі новини доволі неоднозначно реагують енергетичні експерти, які вважають такі плани нереалістичними. У першу чергу тому, що це потребує великої кількості коштів, яких в Україні немає. Водночас на будівництво станції такого масштабу піде десятки років.

24 Канал дізнавався у якому зараз стані Чигиринська АЕС, скільки потрібно коштів, аби ввести її в експлуатацію, та куди крім атомної енергетики Україні варто інвестувати кошти.

Що з Чигиринською АЕС зараз

Експерт з енергетики Юрій Корольчук у розмові з 24 Каналом пояснив, що на сьогодні на території Чигиринської АЕС нічого особливого немає. Є лише вибраний майданчик для будівництва атомної електростанції, який давно закинутий. Водночас всі комунікації, які були закладені ще за Радянського союзу, доведеться замінювати.

Відтак за словами Корольчука, говорити, що раніше були проведені якісь роботи на Чигиринській АЕС, які б дозволяли розпочинати будівництво впродовж декількох місяців, не можна.

Зверніть увагу! За умови хорошого фінансування один атомний енергетичний блок будується від 10 до 15 років.

Юрій Корольчук

Експерт Інституту енергетичних стратегій

Я боюся, що до кінця будівництва Чигиринської АЕС ми не доживемо. Адже в мене виникає питання: хто нам буде будуватиме цю АЕС, скільки років та звідки візьмемо гроші.

Наприклад, таким будівництвом займаються корпорації, до прикладу "Росатом". Вони фактично єдині у світі, які змогли зберегти вертикально інтегровану структуру, яка дозволяє мати все для атомних електростанцій: видобування урану, будівництво блоків, обслуговування тощо.

Нагадуємо! НАЕК "Енергоатом" готується до реалізації проєкту з будівництва Чигиринської АЕС. Як відомо, вже зроблено перший крок в реалізації цього проєкту: ухваленні рішення щодо надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою та передачу земельних ділянок загальною площею 38,14 гектара в постійне користування компанії.

На додачу, "Енергоатом" ще й проводить ремонтно-відновлювальні роботи на енергоблоках номер 3 та 4 Хмельницької АЕС. Там зводитимуться реактори типу ВВЕР-1000. Водночас стартував проєкт з будівництва енергоблоків 5 та 6 за американською теологією.

Водночас експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев повідомив 24 Каналу, що американська компанія Westinghouse, яка займається проєктом будівництва 5 та 6 блоків на Хмельницькій АЕС за технологією АР1000, вже 13 чи 14 років реалізовує один із проєктів будівництва в США.

Геннадій Рябцев

Експерт з енергетики, директор спецпроєктів у НТЦ "Психея"

Зараз Westinghouse і так близький до банкрутства. Компанія не може добудувати станцію в Сполучених Штатах, тобто ніяк не може її запустити. А тут вже ми перекладаємо з нею контракти.

Чим займається компанія Westinghouse Electric

Це японо-американська електротехнічна і ядерноенергетична компанія. Її заснував винахідник, промисловець і підприємець Джордж Вестінгауз. Компанія є одним із лідерів виробництва палива для АЕС. На українському ринку Westinghouse працює з 1992 року та на сьогодні є єдиним, альтернативним Росії, постачальником ядерного палива для українських атомних електростанцій.

Рябцев дивується з того, що зараз відбувається в "Енергоатомі" щодо будівництва, та називає це "дивною метушнею".

По-перше, ще навіть не пройшло друге читання та ухвалення щодо добудови 3 та 4 реакторів на Хмельницькій АЕС. Втім, в "Енергоатомі" вже розповідають про побудову 5 та 6 реакторів. А на додачу – ще й масштабне будівництво Чигиринської АЕС,
– каже експерт.

За його словами, зараз варто викликати голову управління компанії та запитати його, скільки конкретно потрібно грошей на будівництво та хто їх Україні дасть.

Чи потрібні Україні нові атомні енергоблоки

Як зауважує Рябцев, ще однією проблемою є те, чи порахували в "Енергоатомі" скільки води потрібно для того, щоб усі енергоблоки на Хмельницькій АЕС працювали.

Де на Хмельниччині стільки води взяти? Вони не питали місцевих? Водночас куди потім ця електрична енергія йтиме? Тут можна вказати, що на експорт, але виходячи з яких даних щодо балансу це було зроблено? Ніхто ж не знає, яким буде баланс електричної енергії в Україні,
– резюмує пан Геннадій.

Втім, він наголошує на тому, що Україні попри все потрібні атомні станції, адже є енергетична стратегія. Йдеться про те, що базову потужність мають забезпечувати саме атомні електростанції, а регулювання – системи накопичення енергії, які працюють зі станціями на відновлюваних джерелах та високоманеврові потужності на газу.

Однак на даному етапі реалізації проєктів щодо будівництва – це просте "зжирання" величезних коштів. Інакше кажучи, на Хмельницькій АЕС потрібно буде величезну купу бетону залити в ґрунт.

"Енергоатом" у нас прибуткова компанія? Ні, адже вона зараз зазнає чималих збитків. Тоді в кого вони збираються забрати кошти на проєкти щодо будівництва? Чи вони хочуть, щоб США профінансували все, замість того, щоб допомагати з відновленням української зруйнованої енергосистеми?
– риторично запитує експерт.

Юрій Корольчук також говорить про те, що Україні потрібна атомна генерація. Адже сучасне будівництво АЕС дозволяє маневрувати, а це можливість понижувати та підвищувати потужність, коли потрібно. Старі ж енергоблоки цього не можуть.

Цікаво! Відомо, що вартість будівництва 3 та 4 блоків на Хмельницькій АЕС, згідно з проєктом від 2018 року, оцінювалась у 80 мільярдів гривень. Втім, враховуючи інфляцію на сьогодні, це вже мінімум 130 мільярдів гривень.

Я думаю, що в кращому випадку вийде до 7 – 8 мільярдів доларів за один блок, адже під час будівництва АЕС є чимала кількість робіт, яка вимагає коштів,
– каже Корольчук.

Не лише гроші, але й обладнання

Як зауважує для 24 Каналу Святослав Павлюк, поміж грошей для будівництва, треба мати ще й обладнання. Крім того, важливим у цьому є час.

Святослав Павлюк

Виконавчий директор асоціації "Енергоефективні міста України"

Лише для розуміння: будівництво атомного блоку, котрий будує Польща вже років 5, введуть в експлуатацію лише через 10 років. А кошторис одного енергоблоку через підвищені вимоги щодо безпеки складає від 6 мільярдів, а місцями й до 8 мільярдів доларів. Як правило, це займає по часу від 7 до 10 років.

Водночас обладнання, яке анонсовано на будівництво блоків на Хмельницьку АЕС, є обладнанням, яке хоч і не було вживаним, але стояло без вжитку десятиліття в Болгарії. А також, воно не є комплектним.

Є безпекові норми, які мають бути витримані, а ще маса технічних нюансів. Наприклад, має бути певний комплект тих же помп, яких немає у болгарському обладнанні. Там має бути весь комплект матеріалів, з котрих зроблені реактори. Повинні бути всі основні частини для постійного контролю якості, так звані зразки, котрі поміщаються в активну зону реактора, за якими контролюється його міцність тощо. Їх теж немає. Тобто, з погляду атомників, те, що має бути завезене з Болгарії, є практично металобрухтом,
– додає Павлюк.

Куди варто інвестувати, окрім атомної енергетики

За словами Святослава Павлюка, на початку війни у 2014 році, потужність усіх станцій в Україні була 53 гігавати. Станом на минулу зиму, цей показник опустився до 18 гігавати.

Станом на червень цього року у роботі було десь 9 – 10 гігаватів. Ще є певна частина в запасів, то загально десь 13 – 14 гігаватів. А як мінімум для проходження опалювального сезону треба 18 гігаватів. Тобто нам потрібно ще забезпечити 3 – 4 гігавати генеруючої потужності. Це може бути газові станції, вітрові станції. Крім того, треба розвивати накопичувальні станції. Гроші є куди вкладати,
– пояснює експерт.

Чудовою можливістю для інвестицій в енергетику Павлюк вважає вітрові електростанції, адже вони менш чутливі до перепадів сонячного світла та мають рівніший графік.

Крім того, вони можуть працювати зимою, тоді як сонячні станції працюють мало, або взагалі не працюють,
– додає пан Святослав.

Важливо! Саме батарейне збереження, гідроелектростанції та вітряки – те, що відповідає духу часу та горизонту планування.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Держкіно зреагувало на показ у Сербії пропагандистського фільму Кустуріци про УПЦ МП
УкраинФорм
2024-09-20T21:36:47Z
Одна з найкращих кінцівок в історії Netflix: чому варто подивитися фільм "Його три доньки"
24tv
2024-09-20T20:48:22Z
В екранізації популярного аніме від Netflix одну з головних ролей зіграє росіянка: фани обурені
24tv
2024-09-20T20:12:14Z
Помер учасник команди "Ніколь Кідман" із "Ліги сміху" Юрій Рябченко
Комсомольская правда
2024-09-20T18:57:06Z
З чим носити штани палаццо восени: 5 модних варіантів, які підійдуть всім
24tv
2024-09-20T18:18:24Z
Підтримають у горі й біді: 5 акторських пар, які є найкращими друзями
24tv
2024-09-20T18:06:41Z
Настя Каменських в одному халатику вискочила на проїжджу частину: "Довго чекала..."
Знай
2024-09-20T17:51:19Z
Мʼясо виходить дуже ніжним: фіналістка "Мастер Шеф" дала рецепт смачного гуляшу
Политека
2024-09-21T03:03:45Z
Гороскоп на завтра 22 вересня: Овнам - ланцюжок невдач, Володіям - прилив енергії
GlavRed
2024-09-21T02:57:58Z
Пояснення стане сюрпризом: як часто потрібно пилососити будинок - точна цифра
GlavRed
2024-09-21T00:36:58Z
Як випрати взуття в пральній машині: правила, які збережуть техніку
GlavRed
2024-09-21T00:27:45Z
5 головних помилок, які допускають жінки при нанесені губної помади
GlavRed
2024-09-20T23:27:26Z
"Розумне" тістечко за 5 хвилин: кулінар дала рецепт неймовірно смачного десерту
Политека
2024-09-20T23:03:17Z
"Для багатіїв свої правила": на Лазуровому узбережжі працює розкішний готель "гаманця Путіна"
TSN
2024-09-20T21:24:14Z
Чим замінити майонез: 5 найкращих варіантів
24tv
2024-09-20T21:18:43Z
"Для нас також важливі прелюдії": чоловіки зробили неочікувані зізнання про секс
24tv
2024-09-20T20:12:05Z
Неймовірна футбольна головоломка: потрібно знайти дивний м'яч за 14 секунд
GlavRed
2024-09-21T02:36:59Z
Севілья не врятувалася від поразки Алавесу
Football.ua
2024-09-20T21:46:28Z
Ніцца розтрощила Сент-Етьєн, здобувши одну з найбільших перемог цього століття в Лізі 1
Football.ua
2024-09-20T21:31:37Z
КДК покарав сина Суркіса за бійку в скандальному матчі між Шахтарем та Динамо
24tv
2024-09-20T21:03:41Z
Верона в меншості поступилася Торіно
Football.ua
2024-09-20T21:02:28Z
Майнц здолав Аугсбург у поєдинку з двома вилученнями
Football.ua
2024-09-20T20:39:32Z
Ольга Харлан знялась для обкладинки Playboy: українці сходять з розуму від неї
24tv
2024-09-20T20:12:09Z
Джошуа та Дюбуа провели зважування та фінальну битву поглядів напередодні мегафайту
24tv
2024-09-20T19:54:44Z
Українка Магучіх увійшла до топ-10 найкращих легкоатлеток Європи-2024
Комсомольская правда
2024-09-20T19:42:46Z
Новий удар безпілотників по Торопцю Тверської області РФ: чутно вибухи
TSN
2024-09-21T03:06:47Z
Зеленський проситиме у Байдена про запрошення до НАТО та постійні поставки зброї – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T02:51:02Z
Росіяни вдарили ракетами по житлому сектору у Кривому Розі: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T02:36:40Z
Неподалік Торопця: дрони атакували ще один склад зброї у Тверській області
24tv
2024-09-21T02:33:37Z
Боїться розсердити росіян: є 3 чинники, які впливають на політику Путіна щодо мобілізації
GlavRed
2024-09-21T01:48:27Z
Байден готує пакет допомоги Україні на 375 мільйонів доларів: що туди ввійде
24tv
2024-09-21T01:33:22Z
Постачає снаряди Україні та купує російську нафту: що криється за невизначеністю Індії
24tv
2024-09-21T01:30:04Z
Сікорський пояснив свої слова про "референдум щодо Криму", які обурили Київ
Европейская правда
2024-09-20T23:48:42Z
У двох пунктах пропуску на кордоні з Польщею можливі затримки через ремонтні роботи
УкраинФорм
2024-09-20T23:48:21Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Німеччина передала бійцям Нацгвардії 14 пікапів
УкраинФорм
2024-09-21T03:03:46Z
З Різдвом Пресвятої Богородиці 2024: найкрасивіші картинки-привітання
24tv
2024-09-21T03:03:03Z
Вітаємо фармацевтів з професійним святом: найкращі листівки, вірші та привітання в прозі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T03:00:35Z
День міста Херсон 2024: найщиріші привітання зі святом у картинках і прозі
24tv
2024-09-21T02:33:19Z
Більше не пускатимуть за кордон: яку перепустку потрібно мати 17-річним українцям
Знай
2024-09-21T02:12:47Z
Польща організувала вечірні школи для українських дітей
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T02:09:17Z
Яке взуття не можна одягати 21 вересня і чому заборонено приймати подарунки: прикмети та заборони на Кондрата
Знай
2024-09-21T02:03:44Z
Відомо про перших жертв і постраждалих після удару росіян по Кривому Рогу
ZN UA
2024-09-21T02:28:32Z
Удар РФ по Кривому Рогу: мінімум двоє загиблих і троє поранених, в тому числі діти
TSN
2024-09-21T02:06:31Z
У Кривому Розі пролунала серія вибухів - моніторингові канали
TSN
2024-09-21T01:30:43Z
Підземні поштовхи: як діяти після землетрусу
ZN UA
2024-09-21T01:04:34Z
На Миколаївщині у чоловіка вилучили психотропів на суму понад 2 млн. гривень
Украина Криминальная
2024-09-20T23:33:16Z
Ворог знову ударив по Харкову: спалахнула пожежа, є потерпілі діти
TSN
2024-09-20T23:24:54Z
На Тернопільщині зловмисник обіцяв за гроші звільнити від відповідальності за ухилення від мобілізації
Украина Криминальная
2024-09-20T22:45:57Z
З’явилося відео удару російського КАБу по дорозі у центрі Харкова
ZN UA
2024-09-20T21:57:19Z
Спалені села та трагедія для екології: на Полтавщині спалахнули масштабні лісові пожежі
TSN
2024-09-20T21:24:01Z
21 вересня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T21:06:24Z
Нестабільність на клітинному рівні: вчені дізналися причину появи зморшок на нашому тілі
Фокус
2024-09-20T19:57:28Z
Удар по пансіонату: до атаки Сумську ОВА просили евакуювати пацієнтів, але цього не зробили
24tv
2024-09-20T17:33:39Z
10 науково доведених корисних властивостей зеленого чаю
24tv
2024-09-20T17:27:11Z
Ці 5 цілющих чаїв допомагають проти кашлю: варто пити їх цієї осені
24tv
2024-09-20T17:21:34Z
Як схуднути в животі: міфи та рекомендації лікарів
TSN
2024-09-20T17:18:47Z
Антидепресанти виявились ефективними проти найагресивнішого виду раку
24tv
2024-09-20T17:12:22Z
Нові докази підтверджують теорію про походження Covid-19 з китайського ринку
360ua.news
2024-09-20T17:12:11Z
Слиз у горлі: чому виникає та що робити
24tv
2024-09-20T15:36:31Z
Висушені на сонці. На Київщині в’ялять херсонські томати екологічним шляхом
AgroPortal
2024-09-21T03:00:14Z
Ворожа атака на Кривий Ріг: серед загиблих - дитина
TSN
2024-09-21T02:48:58Z
Каральні заходи та укріплення Керченського моста: що зараз відбувається у Криму
24tv
2024-09-21T02:48:11Z
Чиєсь терпіння висить на волосинці: гороскоп на 21 вересня
24tv
2024-09-21T02:03:42Z
Обстановка на Курщині змінюється: ЗСУ заганяють підрозділи рф в нову пастку
Политека
2024-09-21T02:00:20Z
Раки можуть щось змінити у своєму житті, а Левам настав час затягнути пояси: гороскоп за картами Таро на 21 вересня 2024 року
TSN
2024-09-21T01:51:30Z
Росія вдарила "Шахедами" по Полтаві: там пролунали вибухи
24tv
2024-09-21T01:42:50Z
Стало відомо, біля яких населених пунктів просунувся ворог - Deep State
TSN
2024-09-21T01:30:37Z
Окупанти поцілили по Харкову трьома авіабомбами, постраждали мирні мешканці: всі подробиці
TSN
2024-09-21T01:30:10Z
Водіям у Польщі розповіли, як оцінка авто впливає на кінцеву вартість страховки
Хвиля
2024-09-21T01:06:50Z
Недорога і ємна. У Бельгії розробили інноваційну твердотільну батарею
InternetUA
2024-09-20T21:04:08Z
Економ-пропозиція: який вигляд має найпростіший Volkswagen Golf 2024
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T18:09:01Z
Їх випустили лише 660: в Україну привезли найшвидший універсал у світі
Фокус
2024-09-20T17:00:03Z
Найпопулярніші дизельні авто серпня 2024: RENAULT Duster, RENAULT Megane, SKODA Octavia та інші
ITC
2024-09-20T16:34:43Z
Maxus eTerron 9: перший електричний пікап з повним приводом у Європі
ITC
2024-09-20T15:22:45Z
Мініатюрний ексклюзив: найдорожчий MG в історії продають за мільйон доларів
Фокус
2024-09-20T14:30:57Z
DAF Trucks презентує ще більш економічні вантажівки
AutoCentre
2024-09-20T14:09:17Z
АМАКО провела демо-показ диско-лапового культиватора ACTROS RO4000R від BEDNAR
AgroNews
2024-09-20T13:40:48Z
За кількістю пасік в Україні лідирує Кіровоградська область
УкраинФорм
2024-09-21T02:45:02Z
Огірки дешевшають: ціни впали за тиждень
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T02:33:20Z
Ціни на автогаз різко зросли: що з бензином та дизелем
Хвиля
2024-09-21T02:06:54Z
«Укрзалізниця» обладнала Wi-Fi у 16 поїздах Інтерсіті та Інтерсіті+
InternetUA
2024-09-21T02:03:38Z
У Китаї топменеджера нафтового гіганта засудили до 14 років за мільйонні хабарі
УкраинФорм
2024-09-21T01:54:16Z
ВАКС конфіскував активи компаній з виробництва полімерів, що належать бізнесменам РФ
УкраинФорм
2024-09-21T01:12:43Z
Китай і Японія домовилися про врегулювання суперечки через скидання води з АЕС у Фукусімі
УкраинФорм
2024-09-20T22:33:41Z
АТ "Антонов" очікує, що валовий дохід компанії у 2024 році досягне рівня 2021 року
ZN UA
2024-09-20T22:21:59Z
Міненерго оголосило конкурс з відбору незалежних членів наглядової ради "Укренерго"
TSN
2024-09-20T21:24:10Z
Apple знову переносить дату виходу найпопулярнішого iPad
InternetUA
2024-09-21T03:01:48Z
МВС попереджає про шахрайську схему з листами від «господарських судів»
УкраинФорм
2024-09-21T02:36:46Z
Як пробити унітаз без вантуза: звичайна пляшка врятує в найнеочікуваніший момент
GlavRed
2024-09-21T01:09:43Z
PlayStation 6 вийде у двох різних версіях, одна з яких буде більш доступною
InternetUA
2024-09-21T01:01:37Z
Росіяни купують новий iPhone 16 попри санкції і позицію Apple – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T00:36:17Z
Залишилися лічені дні до нової магнітної бурі: вдарить майже з 6-бальною потужністю
GlavRed
2024-09-21T00:27:24Z
Наступний складний телефон Samsung може мати нову назву
InternetUA
2024-09-21T00:01:02Z
Науковці представили революційного робота, що досліджуватиме Марс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T23:30:38Z
Microsoft випускає застосунок Windows для пристроїв iPhone, Mac і Android
InternetUA
2024-09-20T23:01:14Z