MY.UAНовини
Чи є загроза наступу з півночі: як Кремль використовує Лукашенка та білоруську армію
Чи є загроза наступу з півночі: як Кремль використовує Лукашенка та білоруську армію

Чи є загроза наступу з півночі: як Кремль використовує Лукашенка та білоруську армію

Завдяки успішній українській операції на Курщині, яка триває вже майже місяць, ми, за словами Володимира Зеленського, розбили значне угруповання ворога, зупинили окупацію й створення Росією так званих буферних зон на Харківщині, Сумщині та Чернігівщині.

До того ж, ця операція оголосила головну проблему Путіна, яка ще місяць тому була неочевидною для наших західних союзників і партнерів, - брак мобілізаційного ресурсу. З початком подій на Курщині, Росії довелося перекинути туди війська не лише в Донецького та інших напрямків, а й навіть із Калінінграду. До того ж, Кремль у рази збільшив агітацію й підвищив виплати за підписаний із Міноборони РФ контракт. За перший місяць тепер дають від $10 до $20 тис., залежно від регіону. 

На додачу, у Путіна, вочевидь, прорахувалися, коли кинули на Курщину строковиків, які Сили оборони України взяли в полон. Російські пропагандисти й деякі депутати Держдуми це виправдовували, мовляв, і строковики мають воювати, прийшла їхня черга. Але вже 24 серпня, на День незалежності України, в рамках великого обміну з Києвом, першими Москва повернула саме своїх строковиків. Бо, на відміну від контрактників, вони заробляють копійки, та й їхні батьки вже почали писати про це в російських соцмережах. 

Кремль встановив делайн підвищених виплат за новими контрактами – 1 грудня. Після цього, як писали західні ЗМІ, Путін може оцінити "другу" велику хвилю мобілізації в Росії (так звана перша була у вересні 2022 року). До цього, в умовах шлюбу мобілізаційного ресурсу, йому потрібно виграти час. Саме тому Кремль знову активізував білоруський напрямок, щоб постійно тримати українські сили в напруженні. МЗС України вже офіційно попередило Мінськ "не робити трагічних помилок для власної країни під тиском Москви", бо "всі скупчення військових, військових об'єктів і шляхи постачання на території Білорусі будуть законними цілями для ЗСУ". 

Тож, чого домагається Путін? На що готовий піти Лукашенко? Та чи є загроза другого наступу з півночі? Читайте в матеріалі ТСН.ua. 

"Навчання" біля кордону: ми попередили Лукашенка

У неділю, 25 серпня, МЗС України опублікувало заяву щодо недружніх дій Білорусі: 

"ЗС Республіки Білорусь під виглядом навчання зосереджують значну кількість особового складу, зокрема Сил спеціальних операцій, озброєння та військової техніки, включно з танками, артилерією, РСЗВ, із застосуванням ППО та інженерною технікою, у Гомельській області на північних кордонах України. Також зафіксована присутність найманців колишньої ПВК "Вагнер". Проведення навчання в прикордонній смузі та безпосередній близькості до Чорнобильської АЕС створює загрозу нацбезпеці України та світовій безпеці загалом". 

Цьому передувала заява самопроголошеного білоруського президента Олександра Лукашенка про "понад 20 бригад і батальйонних груп, які будуть задіяні на кордоні з Україною для недопущення прориву", разом із комплексами "Іскандер" і "Полонез" дальністю 200-500 км. Тобто, це вже загроза не лише для України, а й Польщі, Литви та Латвії. Приводом для перекидання військ і техніки до нашого кордону стали начебто міфічні українські безпілотники, які Лукашенко на початку серпня побачив у небі Білорусі, проте їхні уламки так ніхто не знайшов і не надав відповідних доказів. 

Ще пізніше, коли на адресу Мінська посипалися звинувачення від російських пропагандистів і Z-воєнкорів у відведенні в липні від українського кордону білоруських сил, що буцімто й уможливило прорив ЗСУ на Курщині, Лукашенко дав інтерв’ю депутату Держдуми й чоловіку пропагандистки Скабєєвої Євгену Попову, де намагався виправдатися й пригрозити Україні. Проте вийшло не дуже переконливо, враховуючи сигнали про неможливість застосування ядерної зброї, бо від Білорусі з Росією відвернуться їхні нечисленні союзники (передусім, напевно, Китай). 

На офіційну заяву українського МЗС, речник білоруського МЗС Анатолій Глаз відповів, що Мінськ не отримував "офіційних звернень" від Києва з вимогою відвести війська від спільного кордону. А офіційне повідомлення на сайті МЗС України там назвали інформацією "на просторах інтернету, де вистачає всякого". 

"Тож, ми самі були б вдячні, якби хто-небудь зміг нам роз'яснити логіку подібних заяв. Як, на нашу думку, вельми хитромудру. Можливо, тут присутня якась хитра гра, розрахована на внутрішнє споживання або на отримання овацій із Заходу. Однак головне в такій грі – не перехитрити самих себе", - цинічно й по-хамськи сказав Анатолій Глаз. 

Наразі, за словами речника Держприкордонслужби Андрія Демченка, Україна посилює кордон із Білоруссю. Поки що по лінії держрубежу не фіксувалося якихось нестандартних чи провокативних дій, переміщень техніки чи особового складу армії Білорусі. Все ж, під виглядом навчань або під тиском РФ, Мінськ концентрує певну кількість своїх підрозділів вглибині своєї території.

"Ситуація там постійно відстежуються. Україна в стані війни, обороняється, тому посилює кордон, щоб не допустити повторного  вторгнення. Білорусь постійно проводить навчання і перекидає свої сили. Білоруська влада підігрує РФ і робить все можливе, щоб Україна тримала частину своєї армії на цьому напрямку", - додав Андрій Демченко

Загроза з півночі: навіщо Білорусь накопичує війська

Ще від 24 лютого 2022 року Мінськ є співагресором Москви. На початку повномасштабного російського вторгнення, Лукашенко "любʼязно" надав Путіну територію Білорусі для наступу російських військ на Київ. В Україні свідомі того, що це може повторитися. Тому від 2022 року ми суттєво зміцнили наш кордон із Білоруссю, який складає 1000 км. 

Тиждень тому моніторингова група "Беларускі Гаюн" повідомляла, що ще 10 серпня Білорусь почала перекидати свої сили на південь у Гомельську область (польські експерти нагадують, що саме там напередодні 24 лютого 2022 року у російських військових був плацдарм для подальшого вторгнення - ред.) до кордону з Україною. Станом на 23 серпня там було сконцентровано близько 1000 військових. 

Експерти сумніваються, що наразі може йтися про небезпеку другого великого наступу на Київ чи Чернігівщину з території Білорусі. Навіть з огляду на наявність у Білорусі певної кількості "вагнерівців", Лукашенку треба оголошувати призов резервістів. Ще у 2022 році Мінськ запевняв, що за потреби може призвати до 500 тис. "Військове відомство за потреби може виставити ресурс у 500 тис. військовозобов'язаних, і йдеться про підготовлений резерв", - заявляв білоруський міністр оборони Віктор Хренін. Проте, з огляду на величезну міграцію за кордон, особливо чоловіків, це фантастична для Білорусі цифра. 

Тому, щоб створити реальну загрозу для України з півночі, Росії треба перекидати до Білорусі свої війська, причому у великій кількості, як це було напередодні 24 лютого 2022 року. А додаткових резервів у Кремля наразі немає. Вони поки що навіть не можуть зупинити просування ЗСУ на Курщині, бо їм не вистачає мобілізаційного ресурсу. 

"Росія давно прагне поглибити участь Білорусі у війні проти України, але в цьому конкретному випадку Кремль переслідує дуже конкретну мету. Путін сподівається, що, створюючи потенційну білоруську загрозу вздовж північного кордону України, він зможе змусити Київ відтягнути українські війська з Курщини, послабивши тиск на свою перенапружену армію", - пише в своїй статті для Atlantic Council експерт Євразійського центру Петер Дікінсон. 

За словами міністра закордонних справ України у 2014-2019 роках Павла Клімкіна, Лукашенко піде на підвищення ставок лише якщо зрозуміє, що китайці не можуть його від цього захистити. Минулого тижня премʼєр Держради КНР Лі Цян був у Москві та Мінську. Він особисто відданий Сі Цзіньпіну і є фактично другою людиною в китайській ієрархії. А до Сі Цзіньпіна дослуховуються і Путін, і Лукашенко. 

"Китайський чинник - частина, як білоруси сьогодні залишаються "незалежними". Крім того, можливо, Путін би вже їх і "зʼїв". Хоча, це непроста історія, Лукашенко не дурний і прекрасно це відмовиться. Думаю, десь у середині він має "особливі". " почуття до Путіна. Тому я впевнений, що це (військові маневри Білорусі - ред.) абсолютно свідомий психологічний і військовий тиск, погоджений з РФ. Чи підуть вони на ще одну операцію з півночі? Лукашенко буде відбиватися руками й ногами, бо прекрасно тепер ми можемо робити по Білорусі все, що вважаємо за доцільне. Клімкін.  

До того ж, дії Лукашенка та бряцання білоруської армії зброєю на кордоні з Україною потребують додаткової комунікації із нашими західними союзниками та партнерами. Вже досить довгий час Москва не обстрілює українські ракети й "шахедами" з території Білорусі. Хоча російські дрони останнім часом дуже часто летять через територію Білорусі, щоб потім вдарити по цілям в Україну. Проте, якщо цей хиткий статус-кво зміниться, вважається вірогідно, що російські ракети та дрони все частіше перетинають "кордони" НАТО. 

Польща вчергове не збила російський "шахед", який ймовірно залетів на 25 км вглиб її території під час Великої обстрілу України 26 серпня. Про це майже одразу заявили в польському Міноборони, додавши, що шукають залишки цього дрона. Проте вже за кілька днів спікер Сейму Шимон Головня засумнівався, чи справді це був російський "шахед", списавши все на атмосферну аномалію, яка й могла показатися на радах. Як стверджує Варшава, залишки безпілотника так і не знайшлися. Проте це вкотре порушило питання створення інтегрованої системи ППО Україна-Польща-Румунія, яка б дала можливість нашим сусідам збивати російські цілі над західними регіонами України на своїй території. 

Але, принаймні поки що, словами премʼєра Польщі Анджея Дуді, союзники Варшави (очевидно, це передовсім США – ред.) радять виявляти стриманість. 

"Часто саме частки секунди неможливлюють перевірку того, чи це не цивільний об'єкт. Чи це не літак, що заблукав. Я дуже цінну розумну, вивчену позицію наших військових. Вони не хочуть відкривати вогонь щоразу, коли в небі щось рухається. Від цього". ми відчуваємося в більшій безпеці», – вважає Туск.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
На деокупованій Херсонщині без електрики залишаються 64 населені пункти
УкраинФорм
2024-11-29T11:34:46Z
Грошову допомогу на ремонт пошкодженого житла отримали 26 319 заявників з Харківщини
Мій Харків
2024-11-29T11:31:44Z
В Криму “прилетіло” по ворожому С-400 – ЦПД
1News
2024-11-29T11:24:56Z
Тива, ВДВ і добровольці: ЗМІ встановили 80 тисяч загиблих окупантів і з'ясували цікаві тенденції
24tv
2024-11-29T11:24:11Z
Крим здригається від масштабних вибухів: "прилетіло" по дуже цінному - ЦПД
GlavRed
2024-11-29T11:18:55Z
У Криму, ймовірно, «прилетіло» по російському ЗРК С-400
Украина Криминальная
2024-11-29T11:15:27Z
У Криму пролунав потужний вибух поблизу місця, де стояв С-400
УкраинФорм
2024-11-29T11:04:12Z
У Криму загарбники ховають кораблі в Інкермані - соцмережі
УкраинФорм
2024-11-29T10:57:43Z
У Криму окупанти оштрафували чоловіка за лайливий допис про Путіна у соцмережі
УкраинФорм
2024-11-29T10:55:23Z
Україна засуджує силовий розгін мирної акції протесту в Тбілісі - МЗС
УкраинФорм
2024-11-29T11:42:55Z
День відкритих дверей у в’язницях. На волю достроково вже вийшли 2 тис. крадіїв
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T11:42:16Z
Путін погрожує Україні новими ракетами: Буданов відреагував на заяви "фюрера"
TSN
2024-11-29T11:39:33Z
СБУ затримала ще 5 проросійських агітаторів, які виправдовували агресора і чекали повної окупації України
Украина Криминальная
2024-11-29T11:39:29Z
Україна готова до обмінів, але в Росії ігнорують офіційні запити - Юсов
УкраинФорм
2024-11-29T11:31:45Z
Британська міністерка пішла у відставку через справу про викрадений телефон, який не крали
InternetUA
2024-11-29T11:31:30Z
Захистять кордони: британські війська мають бути в Україні в будь-якому разі, — Джонсон
Фокус
2024-11-29T11:30:44Z
"1000 буде раз, а збір постійно": нардепка про зменшення зарплат з 1 грудня та про податки
Фокус
2024-11-29T11:30:25Z
Обговорюється зміна строків введення закону, необхідного тваринникам для євроінтеграції
AgroPortal
2024-11-29T11:30:01Z
З початку року до сімейних лікарів по психологічну допомогу звернулося 420 тисяч осіб
УкраинФорм
2024-11-29T11:12:38Z
95% людей роблять це неправильно: як розморозити м'ясо, щоб воно було безпечним для здоров'я
TSN
2024-11-29T10:39:08Z
Що їсти на вечерю після 50, щоб організм уві сні швидше оновлювався й омолоджувався
TSN
2024-11-29T10:07:04Z
Коли серце говорить SOS: розуміємо серцево-судинні розлади
Eco Town
2024-11-29T09:16:04Z
Через неправильне споживання цієї зелені можуть з'явитись камені в нирках
24tv
2024-11-29T09:12:42Z
Нещодавно виявлений нейрон може бути ключем до зупинки переїдання
Portaltele
2024-11-29T08:15:18Z
Бюджет-2025: скільки виділили на медицину та на що витратять гроші
24tv
2024-11-29T08:03:40Z
Нова процедура встановлення інвалідності: лікуючий лікар матиме більше повноважень
24tv
2024-11-29T06:06:51Z
Близько 80% українців задоволені роботою первинної ланки меддопомоги
УкраинФорм
2024-11-29T04:48:27Z
46-річна Ірина Горова закрутила новий роман і вперше розповіла про обранця
TSN
2024-11-29T11:39:28Z
Відомий ведучий гнівно розніс Винника, який оголосив про концерт у Варшаві: "Коли закінчилися гроші"
TSN
2024-11-29T11:39:09Z
У S.T.A.L.K.E.R. 2 грає понад 120 треків українських артистів
InternetUA
2024-11-29T11:31:29Z
"Стане підтримкою": Джамала та Дмитро Монатік презентували проникливу пісню "КЛИЧУ"
GlavRed
2024-11-29T11:30:46Z
Оригінальний хід від моделі Кріссі Тейган: дизайнери у захваті від святкового декору на її кухні
24tv
2024-11-29T11:30:44Z
Артем Пивоваров і Макс Барських презентували пісню на вірш Володимира Сосюри
УкраинФорм
2024-11-29T11:27:45Z
Держмистецтв оголосило конкурс на здобуття премії імені Леся Курбаса у 2025 році
УкраинФорм
2024-11-29T11:18:18Z
«Українська книжкова поличка» з’явилася у Брунеї
УкраинФорм
2024-11-29T11:04:14Z
Джамала та MONATIK презентували першу спільну пісню: про що нова робота артистів
24tv
2024-11-29T10:54:47Z
В уряді повідомили, кому не будуть відключати світло
TSN
2024-11-29T11:39:16Z
Україна і Молдова спільно борються з екологічними викликами басейну річки Дністер
Знай
2024-11-29T11:31:36Z
Компанія Kronospan інвестувала €200 мільйонів у деревообробне виробництво на Рівненщині
УкраинФорм
2024-11-29T11:31:03Z
Ще більше цікавого в новому випуску RIEL Інформ №8!
Форпост
2024-11-29T11:27:36Z
Чому аналітики роблять ставку на Solana у 2025 році?
ITC
2024-11-29T11:27:15Z
Пільги на тверде паливо та додаткова підтримка: хто з українців отримає допомогу
24tv
2024-11-29T11:24:45Z
Чисте довкілля - спільна мета атомників і екологів
Корреспондент
2024-11-29T11:09:38Z
За тиждень ціна "підскочила" на 35%: в Україні "різко" дорожчає популярний овоч
GlavRed
2024-11-29T11:09:34Z
Глава МАГАТЕ закликав "до військової стриманості" та переконався, що українські АЕС - під потужним обстрілом
ZN UA
2024-11-29T11:06:45Z
"Гойдалка, "хитанка" чи "оріля": як українскою називати "качєлю"
24tv
2024-11-29T11:33:48Z
Чоловік збудував хатину в лісі за 13 тисяч доларів: ось результат
24tv
2024-11-29T11:33:42Z
Хто такий Святий Миколай і як треба відзначати це свято: протоієрей ПЦУ дав чітку відповідь
24tv
2024-11-29T11:24:14Z
Воскові цукерки стали трендом у TikTok: учасниця "Холостяка" показала, як їх приготувати
24tv
2024-11-29T11:15:09Z
Чоловік з'їв банан, який купив за $6,2 млн – фото
TSN
2024-11-29T11:09:30Z
Працівники Amazon анонсували всесвітній страйк на «чорну п'ятницю»
УкраинФорм
2024-11-29T11:09:16Z
В Україні готують нові штрафи у зимовий період: за які порушення загрожує покарання
Политека
2024-11-29T11:04:57Z
Частина українців зможе отримати 6 500 гривень від держави
24tv
2024-11-29T11:03:56Z
Projector Foundation випустила відеоманіфест «Бути коханою воїна. Бути поруч» на підтримку партнерок військових і ветеранів
Детектор М
2024-11-29T11:00:15Z
Викрито інженера енергопідприємства, який оформлював фальшиві броні
1News
2024-11-29T11:42:06Z
Планували переплисти Тису: прикордонники затримали двох чоловіків
TSN
2024-11-29T11:39:57Z
В Україні від російських мін загинули 16 дітей, ще 86 - постраждали
УкраинФорм
2024-11-29T11:39:12Z
8 років увʼязнення: Миколі Харківському, який у 16 років вчинив смертельну ДТП у Харкові, оголошено вирок
Мій Харків
2024-11-29T11:39:09Z
Рекордні снігопади в Південній Кореї призвели до численних жертв
360ua.news
2024-11-29T11:34:20Z
Шахрайська схема та попередні судимості: на Буковині правоохоронці затримали псевдожурналіста
InternetUA
2024-11-29T11:34:08Z
Створювали та поширювали порно, у тому числі й дитяче – учасникам ОЗГ повідомили про підозру
Украина Криминальная
2024-11-29T11:24:39Z
Страшне видовище: в Одесі – масштабна пожежа у закладі на березі моря
24tv
2024-11-29T11:24:21Z
У Росії в 2024 році зафіксовано рекордну кількість авіаційних аварій
24tv
2024-11-29T11:15:53Z
Погба може повернутися до АПЛ
Football.ua
2024-11-29T11:33:36Z
Зашквар року: ФІФА включила футболіста газпромівського клубу у премію The Best 2024
24tv
2024-11-29T11:33:35Z
Динамо Київ — Вікторія Пльзень. Наші оцінки
Football.ua
2024-11-29T11:21:15Z
Українці зайняли увесь п'єдестал на турнірі з кульової стрільби у Польщі
УкраинФорм
2024-11-29T11:04:46Z
Україна виграла своє друге «золото» юніорського чемпіонату світу в Ріо
УкраинФорм
2024-11-29T10:51:00Z
Чісора дав прогноз на реванш Усик – Ф'юрі після аналізу тренувальних таборів обох боксерів
24tv
2024-11-29T10:48:48Z
Артем Довбик у списку номінантів у символічну збірну року від ФІФА
24tv
2024-11-29T10:45:07Z
Лунін та Довбик претендують на потрапляння в команду року за версією ФІФА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T10:39:32Z
Україна — Бельгія: відео онлайн-трансляція матчу жіночого відбору плей-оф Євро-2025
Football.ua
2024-11-29T10:25:44Z
Місячний календар стрижок на грудень 2024: названі сприятливі та погані дні
Политека
2024-11-29T11:31:59Z
Скільки хвилин треба варити сушені гриби: яка помилка може зробити їх твердими й несмачними
TSN
2024-11-29T11:09:06Z
Ці 5 невеликих речей роблять ваш інтер'єр застарілим: змініть їх вже зараз
24tv
2024-11-29T11:00:43Z
Чому над Тибетом відмовляється літати авіація: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2024-11-29T10:33:47Z
Як зняти шпалери, не пошкодивши стіни: 3 простих способи
24tv
2024-11-29T10:24:59Z
Імбирне печиво: вірусний рецепт з TikTok, що здивує всіх
24tv
2024-11-29T10:18:50Z
Якраз для понеділків: чоловік встановив рекорд, зробивши найбільший стакан кави з льодом
24tv
2024-11-29T10:12:51Z
Чашка кави і погляд на КНДР: Starbucks відкрив кафе біля демілітаризованої зони
Фокус
2024-11-29T10:12:37Z
Чому насправді люди не їдять індичі яйця: відповідь дуже проста
Фокус
2024-11-29T09:42:04Z
Європейська федерація журналістів заявила, що покидає соцмережу X
Детектор М
2024-11-29T11:44:50Z
ІнАУ на Форумі IGF-UA провела секцію по бронюванню працівників інтернет-галузі
InternetUA
2024-11-29T11:44:49Z
Європол заблокував мережу нелегальних провайдерів послуг IPTV
Детектор М
2024-11-29T11:31:49Z
Розробники Obsidian кажуть, що Avowed є «еволюцією попередніх ігор», які вони створили
ITC
2024-11-29T11:27:57Z
iQOO 13 нарешті дебютує в усьому світі
Portaltele
2024-11-29T11:16:52Z
Розумні пристрої: Держспезв’язку порадило, як убезпечитися від зловмисників
Украина Криминальная
2024-11-29T11:16:41Z
Вчені виявили мікроб, який перетворює вуглець на енергію
Portaltele
2024-11-29T11:16:00Z
Цікава ідея: український додаток Intenty може зменшити ваш час користування смартфоном
24tv
2024-11-29T11:03:04Z
Треба знайти заховану жабу за 7 секунд: загадка для найкмітливіших
GlavRed
2024-11-29T11:00:44Z
Jetour Dashing в комплектації преміум зі знижкою 60000 грн!
AutoCentre
2024-11-29T11:39:58Z
Норвегія прощається з ДВЗ: у жовтні електромобілі «захопили» 94% ринку нових авто
ITC
2024-11-29T11:27:35Z
Найменший у родині: тест-драйв нового кросовера Jeep Avenger
Фокус
2024-11-29T11:12:10Z
Volkswagen готує заміну Golf та покликав на допомогу Rivian
AutoCentre
2024-11-29T11:09:27Z
Rivian залучив мільярди доларів для виробництва дешевих електромобілів
AutoGeek
2024-11-29T10:39:03Z
Чому Michelin Alpin 7 добре поводиться на слизькій дорозі
AutoCentre
2024-11-29T10:36:19Z
Dodge присвятив мотору V8 особливу версію Durango
AutoCentre
2024-11-29T10:05:34Z
Від $31 700: Huawei оновив електричний седан Luxeed S7
AutoGeek
2024-11-29T09:45:20Z
Електричний Range Rover повністю розсекретили
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T09:15:19Z