MY.UAНовини
Колабораціонізм керівників медичних закладів: хто постане перед судом?
Колабораціонізм керівників медичних закладів: хто постане перед судом?

Колабораціонізм керівників медичних закладів: хто постане перед судом?

У 2023 році низка лікарень тимчасово окупованих Донеччини та Луганщини отримували фінансування з державного бюджету України. Цим держава підтвердила, що визнає медичну діяльність на ТОТ, як суспільно корисну і ту, що виконується у гуманітарних цілях.

Водночас, в судах розглядаються справи відносно керівників медичних закладів, яких прокурори звинувачують у співпраці з ворогом. Що таке медичний колабораціонізм і як його трактує міжнародне гуманітарне право, пояснює експерт з міжнародного гуманітарного, кримінального права та прав людини, керуючий партнер АО «Амбрела», адвокат Андрій Яковлєв.

Українське законодавство не має визначення поняття «колабораційна діяльність», але кримінальна відповідальність за неї – передбачена. Перелік видів криміналізованої співпраці наведений у статті 111-1 Кримінального кодексу України (надалі КК України), проте у ній медична діяльність не згадується взагалі. Тобто в українському законодавстві немає заборони медикам здійснювати  їхню діяльність на окупованій  території.

Крім цього, держава продовжувала фінансувати роботу медичних закладів на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) в 2023 році. Зокрема, за даними видання «Суспільне новини», за перші шість місяців 2023 року 25 лікарень з окупованої території Донеччини отримали з державного бюджету України 276 583 553 гривень, а 37 лікарень окупованої Луганщини – 155 523 506 гривень.

Фінансування з держбюджету медзаклади, розташовані на ТОТ, отримували і в 2022 році. Кошти перераховувала Національна служба здоров’я України за спеціальним пакетом «Забезпечення збереження кадрового потенціалу для надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на тимчасово окупованій території».

Діяльність медичних закладів на тимчасово окупованих територіях відповідає клятві лікаря, затвердженій указомПрезидента України. Вона зобов’язує «усі знання, сили та вміння віддавати справі охорони і поліпшення здоров’я людини, лікуванню і запобіганню захворюванням, подавати медичну допомогу всім, хто її потребує», «незмінно  керуватися  у  своїх  діях  і  помислах  принципами загальнолюдської моралі», «гідно продовжувати благородні традиції світової медицини».

Якщо медик, який завідомо знає, що його бездіяльність матиме тяжкі наслідки для хворого, не надасть медичну допомогу без поважних причин, він нестиме кримінальну відповідальність за ч.1 ст.139 КК України. Тобто, законодавець криміналізував пасивну поведінку (бездіяльність лікаря).

Лікарня невідкладних станів у Мелітополі. Фото: Мltpl.City

Медична діяльність – одна з найзахищеніших міжнародним гуманітарним правом (МГП) видів діяльності з надання основних послуг населенню окупованої території. Положення ч. 1 ст. 16 Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів, від 8 червня 1977 року встановлюють, що ні за яких обставин жодна особа не може бути піддана покаранню за виконання нею медичних функцій, сумісних з медичною етикою, незалежно від того, в інтересах якої особи виконуються ці функції. Покарання особи за виконання медичних обов’язків, сумісних з медичною етикою, заборонено і нормою 26 Звичаєвого міжнародного гуманітарного права.

Однак виникає питання: на кого поширюється так званий імунітет медичної діяльності: лише на лікарів чи й на осіб, які забезпечують цю медичну діяльність? Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників до медичних професій відносить як лікарів, так і адміністративний персонал – і лікарень, і керівного складу управлінь, служб охорони здоров’я місцевих адміністрацій. Щоб зрозуміти «позицію» МГП, необхідно звернутись до офіційних правових позицій Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ), який має міжнародно визнану експертизу в питаннях МГП.

МКЧХ в своїхкоментарях до ч. 1 ст. 16 Додаткового протоколу І до Женевських конвенцій зазначає, що принцип, згідно з яким хворі або поранені повинні мати гуманне поводження та догляд, є одним зі стовпів Женевських конвенцій для забезпечення захисту медичного персоналу для медичної діяльності без страху чи будь-якої форми примусу.

Відповідно до коментаря МКЧХ (п. 647) кінцевою метою статті 16є поліпшення лікування поранених, цей пункт безпосередньо стосується осіб, які надавали допомогу, а отже, неявно, й тих, хто міг би брати участь у такій діяльності. В п. 649 коментаря означений довід уточнюється, та зазначається, що захист статті 16Додаткового протоколу І стосується тих, хто здійснює медичну діяльність або діяльність, безпосередньо пов’язану з нею, незалежно від того, чи вважаються вони медичним персоналом у сенсі Протоколу.

Аби медична допомога була ефективною, створюється певна медична інфраструктура, яка включає в себе як лікарів, так і різного роду сервісні служби, обладнання, приміщення, що уможливлюють роботу лікарів. Надати ефективну медичну допомогу без спеціалізованих умов – неможливо. Тому притягнення до відповідальності медичного персоналу, який забезпечує роботу медзакладу, не відповідатиме меті, задля якої медичному персоналу надано захист від переслідування.

Положеннями ст. 8 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій до медичного персоналу віднесено як осіб, які займаються медичною діяльністю, так і осіб, які здійснюють адміністративно-господарське забезпечення медичних формувань або роботи на санітарно-транспортних засобах та для адміністративно-технічного забезпечення.

Власне, в силу приписів ст.18 Конвенції про захист цивільного населення під час війни (Четверта Женевська конвенція, ЖК IV) цивільні лікарні, організовані для надання допомоги пораненим, хворим, людям з інвалідністю та породіллям, користуються повагою сторін конфлікту й перебувають під їхнім захистом. Цивільні лікарні не втрачають свого захисту і у разі, якщо в цих лікарнях лікуються поранені та хворі із числа особового складу збройних сил.

Окупаційна держава зобов’язана за допомогою всіх наявних засобів та в співробітництві з державними та місцевими органами влади забезпечувати та підтримувати діяльність медичних та лікарняних установ, а також забезпечити та підтримувати на окупованій території умови, задовільні з погляду охорони здоров’я та санітарії, зокрема, проводити профілактичні та запобіжні заходи, необхідні для запобігання поширенню інфекційних захворювань та епідемій (див. ст.56 ЖК IV).

Андрій Яковлєв, адвокат. Фото: соцмережі автора

Тобто етична медична діяльність на окупованих територіях виконується в гуманітарних цілях і є суспільно корисною діяльністю. Але чи може поведінка бути суспільно корисною і водночас суспільно небезпечною, тобто вчинятись проти основ національної безпеки? Якщо за міжнародним гуманітарним правом певна діяльність з надання основних послуг населенню окупованої території (в тому числі медичних) є суспільно корисною діяльністю, то чи може така діяльність кримінальним законом визнаватися суспільно небезпечною?

Фінансуючи медичні заклади на тимчасово окупованих територіях, держава визнає медичну діяльність  суспільно корисною. Втім ця політика не заважає кримінальному переслідуванню керівного медичного персоналу за колабораційну діяльність, адже формально кримінальний закон не забороняє розглядати керівників лікарень та/або керівників медичних департаментів, які працюють в окупаційних адміністраціях, як правопорушників.

Слідчі і прокурори відкривають кримінальні провадження, ініціюючи притягнення до відповідальності керівного складу лікарень або керівників, які в окупаційних органах займалися медичною діяльністю. Зокрема йдеться про:

  • вирок Томаківського районного суду Дніпропетровської області у справі№ 331/2927/22 медичного директора комунального некомерційного підприємства «Територіальне медичне об’єднання «Багатопрофільна лікарня інтенсивних методів лікування та швидкої медичної допомоги» Мелітопольської міської ради Запорізької області. Його визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.111-1КК України, та призначено йому покарання у вигляді шести років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, установах, підприємствах та організаціях незалежно від форми власності строком на 10 (десять) років з конфіскацією усього належного йому майна на користь держави;
  • вирок Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 12.06.2023 у справі№ 331/608/23 в.о. начальника відділу охорони здоров`я так званої мерії тимчасово окупованого Бердянська Запорізької області визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України. Відповідно до займаної посади на обвинуваченого було покладено обов`язки щодо здійснення організації та керівництва роботи з формування структури та комплектації штату підпорядкованого йому підрозділу, а також закладів охорони здоров`я; функціонування та виконання обов`язків підлеглим йому персоналом; контролю за наданням медико-санітарної допомоги в місті; забезпечення лікарськими засобами; лікування та обслуговування населення та військовослужбовців рф: контролю за станом здоров’я населення в місті. Суд призначив покарання – 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади.

Тобто, як бачимо, держава, з одного боку, фінансує медичні заклади на окупованих територіях, а з іншого – притягає до відповідальності осіб, які здійснюють адміністративно-господарське забезпечення медичних установ, ідентифікуючи їх як таких, що займаються суспільно  небезпечною діяльністю.

Лікарня невідкладних станів у Мелітополі. Фото: Мltpl.City

Нині релевантна судова практика Верховного Суду відсутня. Огляд рішень суддів перших інстанцій свідчить, що до уваги не беруться імпліцитні принципи міжнародного гуманітарного права, які забезпечують надання медичних послуг на окупованих територіях.

Питання притягнення до відповідальності керівного складу лікарень на окупованих територіях, як і осіб, що керують медичною діяльністю від імені окупаційних адміністрацій, складне, воно належить до сфери інтересів державної політики. З одного боку, держава зацікавлена в регулюванні поведінки свого населення на окупованій території, а, з іншого боку, є імпліцитні принципи МГП, які зобов’язують враховувати гуманітарну мету, задля якої здійснюється медична діяльність.

Автор: Андрій Яковлєв, адвокат, керуючий партнер АО «Амбрела», експерт з міжнародного гуманітарного, кримінального права та прав людини

Джерело: УГСПЛ

 

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
В Киеве пробки на дорогах и коллапс в метро
Апостроф
2024-11-21T07:00:32Z
Количество пострадавших при утреннем обстреле Харькова увеличилось до 25 человек
Комсомольская правда
2024-11-25T16:48:17Z
"К Новому году" – военный командир рассказал о целях россиян на Купянском направлении
TSN
2024-11-25T16:36:21Z
Блэкаут в Одессе: в городе не могут заживить критическую инфраструктуру, закрывают школы
Фокус
2024-11-17T22:57:29Z
Россияне топчутся на собственных труппах: что происходит под Купянском
Comments UA
2024-11-12T14:21:04Z
Не разводить на балконе костер: в ГСЧС рассказали, как уберечь приборы во время отключений света
Фокус
2024-11-23T11:36:59Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Нарушит еще одну традицию: Мелания Трамп не переедет за мужем в Белый дом
Фокус
2024-11-13T14:35:03Z
«Не дай Бог» — Лукашенка рассказал, кого нельзя избирать президентом
ZN UA
2024-11-14T22:02:11Z
В США обновили советы по выживанию в случае ядерного удара: что нужно знать
Comments UA
2024-11-25T16:54:20Z
Могут быть забронированы по общему порядку – в Минэкономики выступили заявление нардепа
TSN
2024-11-25T16:54:09Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Названы три кандидатуры на должность посла Украины в США
Апостроф
2024-11-12T16:48:41Z
На фоне слухов о проблемах в браке одинокую Пугачеву поймали во время прогулки
Comments UA
2024-11-11T21:51:15Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Врачи не давали сроков: любимица публики Ада Роговцева оказалась в больнице
GlavRed
2024-11-14T17:06:51Z
Жена Позитива призналась, что знает пол первенца
Фокус
2024-11-25T16:27:16Z
Известный украинский певец впервые заявил об опыте секса втроем
TSN
2024-11-25T16:06:19Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
В Facebook сообщили о смерти Виктора Павлика: жена выдала гневную тираду
GlavRed
2024-11-19T16:45:44Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Формула "10-3-2-1-0": ученые вывели беспроигрышное уравнение для здорового сна
Фокус
2024-11-13T10:36:35Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
Кому нельзя есть "Селедку под шубой": популярный новогодний салат полезен не всем
TSN
2024-11-25T16:36:14Z
Решения МСЭК по установлению инвалидности госслужащим проверяют: МОЗ сообщило подробности
TSN
2024-11-25T15:33:02Z
Ночная стража: 5 комнатных растений, которые улучшают сон
Marie Claire
2024-11-16T19:30:52Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
«Они совсем не темнеют»: простой лайфхак, чтобы хранить авокадо неделями
Marie Claire
2024-11-21T03:04:10Z
"Боже, какой я была глупой": Ярослава Магучих изменила свои планы по рождению ребенка
Апостроф
2024-11-12T19:06:04Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Находился в коме: стали известны подробности смерти боксера Вячеслава Узелкова
Комсомольская правда
2024-11-12T10:12:13Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
БФ "Украинская сила" поддержал Ивана Залиска на чемпионате Украины по вольной борьбе
Апостроф
2024-11-25T16:54:08Z
Украинского боксера жестко раскритиковали после поражения
Корреспондент
2024-11-25T16:48:31Z
Владимир Кличко ответил комику Рогану, который послал Зеленского на подкасте
Фокус
2024-11-25T16:12:06Z
GGBET стал титульным спонсором луганского ФК «Заря». Сотрудничество будет включать не только финансовую поддержку
ITC
2024-11-25T15:16:17Z
"Повторяешь пропаганду Путина": Владимир Кличко обратился к известному комментатору UFC
ZN UA
2024-11-25T14:40:15Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Почему в Украине стремительно растут цены: банкир Фурса ошарашил ответом
Comments UA
2024-11-12T15:18:16Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Цены в Украине: подорожают ли продукты до конца года
Хвиля
2024-11-25T16:45:46Z
Украинцы могут добиться снижения сумм в платежках за коммуналку: когда это возможно
Знай
2024-11-25T16:21:50Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Отменены графики отключений света в некоторых регионах
Известия Киев
2024-11-19T18:33:42Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
В Кривом Роге прощаются с погибшей семьей - Еленой Кулик и ее детьми
Апостроф
2024-11-14T13:54:53Z
В Ассоциации городов заявили об оттоке украинцев на оккупированные территории
Корреспондент
2024-11-12T17:58:17Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Польше стартовали учения Jaguar-24
Корреспондент
2024-11-25T16:45:37Z
Россияне стремительно расхотели воевать с Украиной: что произошло
Comments UA
2024-11-25T16:36:23Z
Сон на работе принес мужчине $48 тысяч
Фокус
2024-11-24T15:36:01Z
На семью - 18 500 гривен: украинцев регистрируют на новые "зимние" выплаты
Знай
2024-11-15T04:21:06Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Суд арестовал стрелка из отеля Sky Loft в центре Киева
Комсомольская правда
2024-11-25T16:34:23Z
Водопад нечистот залил торговый центр после прорыва туалета – видео
TSN
2024-11-25T16:06:41Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Срочно делайте, иначе останетесь без винограда: бюджетные средства обработки лозы
Знай
2024-11-12T16:51:31Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Гороскоп на завтра 14 ноября: Львам - сюрпризы, Весам - большая удача
GlavRed
2024-11-13T07:28:09Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Рождественский кекс с сухофруктами: простой рецепт без масла, яиц и сахара
TSN
2024-11-25T16:36:29Z
Сохранить связь: как две минуты в неделю могут спасти вашу дружбу
Marie Claire
2024-11-25T16:31:10Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Что ждет ваш знак зодиака 26 ноября: ответ в гороскопе
Comments UA
2024-11-25T16:24:14Z
Гороскоп Таро на 26 ноября для всех знаков Зодиака: Овнов ждет удар, Девам нужно отступить
Политека
2024-11-25T15:43:00Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
"Пожалуйста, умри": искусственный интеллект устал от вопросов и нахамил пользователю
Фокус
2024-11-14T15:06:56Z
"Космический скунс": астронавты сообщили о вони на российском корабле, прибывшем на МКС
TSN
2024-11-25T16:54:06Z
Скоро в мире появится "зеленый" интернет: что известно о новаторском проекте
Фокус
2024-11-25T16:30:27Z
Разговоры левиафанов: нечто в глубинах океана издает странные звуки
ZN UA
2024-11-25T16:20:16Z
В сети набирает популярность маска из фекалий: в чем ее «эффект»
Comments UA
2024-11-25T16:15:35Z
Монитор 240 герц – новый уровень плавности и четкости изображения
Depo UA
2024-11-25T15:03:31Z
Земля прощается со своей "мини-Луной": вернется ли снова таинственный астероид
Апостроф
2024-11-25T14:15:24Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Топ-менеджер Jaguar, отвечающий за радикальный ребрендинг, оказался в центре скандала
Фокус
2024-11-25T12:00:34Z
С тюнингом от McLaren: на аукционе продали винтажный спорткар звезды "Формулы-1"
Фокус
2024-11-25T11:12:19Z
425-сильный предок "Раптора": в США показали уникальный спортивный пикап Ford 60-х
Фокус
2024-11-25T10:22:40Z
Миллионы на тачки: топ элитных авто таможенников, бросающихся в глаза всем
TSN
2024-11-24T18:21:09Z
Заправлять машину лучше в это время суток: 4 правила для автомобилей на газе
UAToday
2024-11-24T12:33:32Z
Ферстаппен отреагировал на завоевание чемпионского титула
Корреспондент
2024-11-24T10:12:53Z
Старая классика с новой начинкой: в Украине маршрутчикам показали электрический "Спринтер"
Знай
2024-11-24T08:51:43Z
Выдержит до -40°С: Китай представил новую натрий-ионную батарею для электромобилей
Фокус
2024-11-23T15:00:02Z