MY.UAНовини
Політолог Володимир Фесенко: За 5 років Рада втратила свій вплив, але списувати її зарано
Політолог Володимир Фесенко: За 5 років Рада втратила свій вплив, але списувати її зарано

Політолог Володимир Фесенко: За 5 років Рада втратила свій вплив, але списувати її зарано

Верховна Рада 9 скликання працює вже 5 років. 28 серпня 2019 року народні депутати офіційно розпочали роботу, присягнувши на вірність Україні. Що сталося за цей час і як змінився головний законодавчо орган країни, ми дізнавалися у політолога та керівника Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка.

Такого падіння впливу український парламент ніколи не переживав

Володимир Фесенко. Фото: kanaldom.tv

- Раді цього скликання – 5 років. Як вона змінилася за цей час, якою була і якою стала?

- Так і хочеться згадати класичні рядки зі старої радянської пісні: "Яким він був, таким і лишився". Але насправді, звісно, ​​зміни є. І вони переважно стосуються ситуації у фракції «Слуга народу». Ну і, звичайно, важливий чинник змін – це війна та воєнний стан. Це дуже сильно вдарило по українському парламентаризму і станом, і статусом, і впливом Верховної Ради. Мабуть такого падіння впливу український парламент ніколи не переживав за всю свою 30-річну історію.

- У чому головна відмінність? Була монобільшість, а тепер?

– Формально однопартійна більшість зберігається. На початку роботи нинішнього парламенту був так званий турборежим, коли щонайменше місяць-півтора штампували закони, рішення. Фракція «Слуг» виглядала монолітною та був повний тотальний контроль над ситуацією у Верховній Раді, чого раніше ніколи не було.

Зараз же – нічого подібного. Ми бачимо, що більшість хоча формально і зберігається, реальної більшості немає. І як це часто бувало раніше, зараз президентській фракції потрібно скористатися послугами ситуативних партнерів. Завдяки цьому офіс президента зберігає певний загальний контроль над Верховною Радою, але тотального контролю, на відміну від того, що було у 2019 році, немає.

– Які головні проблеми постали перед парламентом?

- Найменше, мабуть, проблемне для президентської партії і для монобільшості в тому, що ціла низка депутатів цієї партії пішла в опозицію. У прямій опозиції група Разумкова, а це був, фактично, другий номер партійного списку, колишній голова Верховної Ради. Частина депутатів у непрямій опозиції хтось взагалі відсторонився і хоче піти з Верховної Ради, а хтось, як, наприклад, Дмитрук, втік.

Розпад «Слуг народу» був неминучим

- А чому почалися такі відцентрові процеси у «Слугах народу»?

-Це було неминуче, тому що фракція була з самого початку такою строкатою, хаотично та поспішно зібраною. Партійний список формували швидко, стихійно. Там були люди з різними ідеологічними поглядами. Від людей із проросійськими поглядами до проєвропейських та ліберальних парламентаріїв. І весь цей строкатий потяг набирали різні люди в оточенні Зеленського.

А тепер частина депутатів розпочала самостійну політичну кар'єру. Стали працювати на себе, а не президента, як той самий Разумков, за що він і поплатився у результаті постом спікера парламенту.

Ну і, зрештою, банальний традиційний для українського парламенту чинник – гроші. Коли великі українські олігархи почали перетягувати цілі групи цієї фракції під контроль. Це теж підірвало внутрішню єдність. Разом з цим наростали внутрішні суперечності особистісні, політичні, ідеологічні.

Статус депутат втратив свою значущість

- Одна партія взагалі зникла з парламенту.

- Так, одна з партій, яка подолала 5-відсотковий бар'єр та мала найбільшу фракцію – ОПЗЖ припинила своє існування внаслідок війни. Ось це теж дуже суттєва зміна.

І, звісно, ​​проблеми «Голосу», який майже під копірку повторює проблеми «Самопомочі» у попередньому парламенті. Це партія та депутатська фракція складається з молодих прозахідних лібералів, які виявляються дуже нестійкими. У них був ситуативний лідер (Вакарчук – ред.), і коли він відійшов у фракції, почалося внутрішнє бродіння, протиріччя і загубилася внутрішня єдність.

Але найголовніша проблема та найголовніша зміна, яка сталася з цим парламентом – це найсерйозніша криза українського парламентаризму. Різко скоротився вплив Верховної Ради і на процес ухвалення рішень, і загалом вплив на політичну ситуацію в країні. Це, звісно, ​​не лише наслідок однопартійної більшості. Через війну та воєнного стану парламент опинився в тіні. Він виявився якось таким допоміжним інструментом у законодавчому забезпеченні опору російської агресії та забезпеченні європейської інтеграції. І знову рівень підтримки Верховної Ради різко зменшився.

- Чи не здається вам, що за 5 років цього парламенту статус депутат втратив свою значущість?

– Однозначно, депутати почали втрачати свій вплив, свій статус. Недарма вперше за всю історію українського парламентаризму багато депутатів зараз хочуть піти з Ради. Завжди це було винятком із правила, а зараз це вже тенденція. А це якраз наслідок різкого зниження впливу парламенту та девальвації статусу народного депутата. А зараз депутатів не сприймають серйозно ні в міністерствах, і в органах виконавчої влади, не в місцевих адміністраціях, ані в регіонах.

І, звичайно, до цього ще треба додати, що з'явилися додаткові проблеми та обмеження. Найбільш, мабуть, проблемні – це довічний фінансовий моніторинг стану депутата та обмеження на виїзд за кордон. Зрештою, мабуть, ніколи за всю історію українського парламентаризму народні депутати не були такими маловпливовими, як зараз.

Рада має відродити свій вплив

- Але хоч щось гарне цей парламент показав?

- Звісно, ​​таки живе, незважаючи на всі проблеми. І всі розуміють, що в умовах демократії парламент – це необхідний значущий інститут, без якого не може працювати демократія. Тому багато парламентаріїв, особливо експертів, політики поза нинішньою Верховною Радою очікують відродження українського парламентаризму після завершення війни. Що в країні буде парламентсько-президентська модель не лише формально, а й фактично. Все-таки про парламент не забувають, його не збираються відправляти до архіву, брухту. Усі сподіваються на те, що парламент підніметься у своєму впливі.

Верховна Рада відіграла важливу роль у забезпеченні процесу європейської інтеграції, у законодавчому забезпеченні військово-політичного опору російської агресії. Абсолютно більшість народних депутатів за всіх внутрішніх протиріч об'єднуються, коли йдеться про ключові національні інтереси. Це дуже важлива та позитивна тенденція у нинішній Верховній Раді.

- Який досвід парламент набув за ці 5 років?

- Насамперед досвід однопартійної більшості. Він неоднозначний, але, все ж таки, досвід. Там були й позитивні моменти. У нас багато хто завжди мріяв, щоб у єдиному пориві депутати не витрачали місяці на вирішення різних складних завдань, швидко ухвалювали закони. Ну ось спробували.

Виявилося, що іноді це добре, іноді не дуже. І над законами треба працювати ретельніше. Тому цей досвід однопартійної більшості насправді був корисним. І корисний урок на майбутнє, як уникати нинішніх проблем.

- Які найважливіші закони ухвалила ця Рада?

- У довоєнний період – найбільш значущими та резонансними були законопроекти із земельної реформи. Тому що з погляду економічної політики вони мали дуже велике значення. Але разом із цим не вдалося завершити процес децентралізації. Перші кроки були зроблені, але, на жаль, це завдання не було вирішено у повному обсязі.

А під час війни, звісно, ​​найзначніші рішення стосувалися забезпечення процесу європейської інтеграції. Наприклад, ось цей довічний моніторинг депутатів та чиновників. Це вимога щодо антикорупційної політики, яка пов'язана саме з європейською інтеграцією України.

І ці закони дуже впливатимуть на кадрову політику, на процес відбору майбутніх депутатів, майбутніх міністрів, губернаторів і так далі. Не всі захочуть йти у публічну політику чи високі державні посади.

Так, зрозуміло, корупційні спокуси завжди були і будуть. Проте створено такі дуже сильні інструменти фінансового контролю за депутатським корпусом. Тому це теж неоднозначне, але дуже важливе рішення.

Зірка «Слуг народу» поступово закочується

- Коли будуть парламентські вибори, нинішня конфігурація збережеться, Зеленський знову отримає більшість у парламенті?

- Думаю, що, швидше за все, ні. Є ціла низка факторів, які можна назвати невідомими та невизначеними. Наразі Президент зберігає досить високі особисті рейтинги – близько половини населення довіряють йому. А ось рейтинги «Слуг народу» значно нижчі. І якби вибори зараз проводилися, то точно більшість би вона не отримала. Інша річ, що все очікує, що вибори будуть після війни. А після війни майже напевно вже не буде «Слуг народу», а буде новий президентський проект.

Але найголовніше очікування пов'язане із так званою умовною партією Валерія Залужного. Це очікування дуже поширене і якщо Залужний прийде в політику, то з огляду на його досить високу популярність його партія може стати переможцем майбутніх парламентських виборів. Але яким переможцем якимось, відносним чи отримає абсолютну більшість. Нині не можна точно спрогнозувати. Багато залежатиме від повоєнної ситуації.

Тимошенко та Порошенко – з минулої доби, але можуть залишитися

– А старі «мастодонти» збережуться – Тимошенко, Порошенко?

- Порошенко, швидше за все, так. Його партія має шанси залишитися у Верховній Раді, хоча можливо з меншим результатом. Має стійке електоральне ядро. Юлія Тимошенко - досвідчений політик і тримає носа за вітром. І зараз вона приміряється на дві ніші, які у нас поступово формуються у нашому електораті.

Одна ніша – це прихильники світу. І вона явно починає тестувати миротворчу риторику, особливо, коли обговорювався законопроект про мобілізацію.

Друге, це її класична фішка – соціальний популізм. Потрібно враховувати, що післявоєнний період буде дуже важким у соціально-економічному плані. Це може з'являтися і за податками, і за цінами, і за багатьма іншими параметрами. Рівень життя, на жаль, значно впав під час війни. І Юлія Володимирівна — це використовуватиме.

Інша річ, що Порошенко та Тимошенко справді сприймаються молодим виборцем як «мастодонти». Вони з минулої політичної доби. І молоде, і середнє покоління шукатимуть когось нових. Але Тимошенко та її партія може бути і зачепиться за 5% прохідний бар'єр. Тобто поки що її не варто списувати з рахунків, але їй це буде важче. Можливо, найважче за всю її політичну кар'єру.

КОНКРЕТНО

Після обрання у 2019 році було створено 5 фракцій та одну депутатську групу. Це "Слуги народу", "Опозиційна платформа - За життя", "Європейська солідарність", ВО "Батьківщина", партія "Голос" та депутатська група "За майбутнє".

Нині конфігурація змінилася. Після заборони у 2022 році «Опозиційної платформи – За життя», її члени створили депутатську групу «Платформа за життя та мир». І окрім зараз у парламенті діє 4 фракції та 3 депутатські групи. «Європейська солідарність», «Голос», депутатські групи «Партії «За майбутнє», «Довіра», «Відновлення України» та позафракційні депутати.

Цікаві факти про Верховну Раду 9-го скликання

Кількість поданих за 5 років законопроектів наближається до 6 тисяч. А ухвалено за цей час було 1218 законів.

У новому скликанні парламенту України в залі зареєструвалися 405 нардепів із 424 зареєстрованих ЦВК. Станом на 1 серпня 2024 р. у ВР працює 401 нардеп.

Вперше в історії незалежної України більшість Верховної Ради одержує одна партія. У 2019 році "Слуги народу" провели до Ради 252 народних депутати. Після того, як своє монопольне становище у політиці втратила Компартія СРСР, сформувати у парламенті монобільшість не вдавалося жодній партії. Наразі кількість «Слуг» скоротилася до 233 депутатів.

  • За п'ять років змінився речник ВР. Першим очолював Раду – Дмитро Розумков. 8 жовтня 2021 року на зміну Разумкову призначили Руслана Стефанчука;
  • 215 обранців прийшли через багатомандатні виборчі округи, а 186 обрані в одномандатних виборчих округах;
  • Серед нардепів 316 – це чоловіки, 85 – жінки;
  • Частка молоді (до 35 років) складає 9,22% - 37 нардепів;
  • Вищу освіту має 389 народних депутатів України;
  • Науковий ступінь доктора наук мають 38 народних депутатів України, кандидат наук – 79;
  • Звання Герой України надано 3 народним депутатам України.
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Документальний фільм «Бартка» покажуть на Карпатському гірському кінофесті
УкраинФорм
2024-09-20T00:33:19Z
З України намагалися вивезти скрипку, ймовірно, роботи Страдіварі
ZN UA
2024-09-19T21:37:40Z
Після ДТП: Анджеліна Джолі найняла "найкращого пластичного хірурга" Лос-Анджелеса для свого сина
24tv
2024-09-19T21:00:44Z
"Далі так не могло продовжуватися": Даша Квіткова зізналася, що їй довелося терпіти від Добриніна
Знай
2024-09-19T20:51:36Z
5 найкращих ролей Кеті Бейтс, яка заявила про завершення акторської кар'єри
24tv
2024-09-19T20:06:26Z
І Ротару виступить: у Києві пройде грандіозний концерт
GlavRed
2024-09-19T19:27:06Z
Її вивчали навіть в університетах – яка трагедія ховається за феноменом Леді Гаги
24tv
2024-09-19T19:24:06Z
Шахтар закріпився в середині: як виглядає таблиця Ліги чемпіонів після 1 туру
24tv
2024-09-19T21:24:11Z
Ліга чемпіонів УЄФА. Успіх «Атлетико», нічия «Арсенала», поразка «Барселони»
УкраинФорм
2024-09-19T21:22:53Z
У Фонсеки конфлікт із Ібрагімовичем
Football.ua
2024-09-19T20:43:40Z
Український клуб ризикує не вийти на матч Ліги чемпіонів: що сталось із чемпіонами УПЛ
24tv
2024-09-19T19:51:18Z
Атлетік розібрався з Леганесом
Football.ua
2024-09-19T19:16:22Z
Перемога Бенфіки Трубіна та розгром Феєнорду: результати матчів Ліги чемпіонів за 19 вересня
24tv
2024-09-19T19:03:28Z
«Інфраструктура і діаспора»: в «Динамо» розповіли, чому для єврокубків обрали стадіон в Гамбурзі
TSN
2024-09-19T18:33:27Z
Збірна України піднялася на 24-те місце в рейтингу ФІФА
360ua.news
2024-09-19T18:21:12Z
Пономарьов: Наразі я задоволений тим, як виглядав Рух на старті сезону
Football.ua
2024-09-19T18:18:51Z
Як правильно зберігати сир на кухні: буде свіжим набагато довше
GlavRed
2024-09-20T00:36:55Z
Як змити фарбу з волосся в домашніх умовах: 3 простих та цікавих методи
GlavRed
2024-09-20T00:27:59Z
Риба буде дуже соковитою: рецепт смачної скумбрії в приправах і без гіркоти
Политека
2024-09-19T23:00:48Z
Названі найбагатші країни світу: Швейцарія поступилась своїм місцем іншій державі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T22:30:10Z
Робите лише гірше: 6 найшкідливіших звичок у прибиранні
24tv
2024-09-19T21:21:12Z
Справжній український делікатес: як приготувати ідеальний сальтисон
24tv
2024-09-19T21:00:44Z
5 ознак того, що на вас хтось запав: роззирніться навколо
24tv
2024-09-19T20:09:12Z
Бюджетно та зі смаком: "Мастер Шеф" Литвинова дала спрощений рецепт торта з горіхами
Политека
2024-09-19T20:00:28Z
За сезон не виправиш: ось 5 помилок новачків на городі, яких треба уникати
24tv
2024-09-19T19:51:24Z
Курська операція розірвала довгий цикл війни - британський експерт
УкраинФорм
2024-09-20T01:18:50Z
СБУ заочно оголосила губернатору Брянської області підозру у фінансуванні армії РФ
УкраинФорм
2024-09-20T01:09:21Z
Глава Microsoft попередив про небезпеку втручання у вибори у США за 48 годин до голосування
InternetUA
2024-09-20T01:01:26Z
Європарламент визнав Гонсалеса законно обраним президентом Венесуели
УкраинФорм
2024-09-20T00:57:39Z
Ворог просунувся біля Нью-Йорку та в Торецьку - Deep State
TSN
2024-09-20T00:33:54Z
У ЄС підтвердили можливе призупинення безвізу для Грузії через відкат від демократії
Европейская правда
2024-09-20T00:33:19Z
Ситуація загострюється: про що свідчать нові замахи на Трампа
24tv
2024-09-20T00:33:18Z
4+1 пункти: що передбачає "План перемоги України" і як він вплине на війну - Клочок
GlavRed
2024-09-20T00:27:15Z
На війну йдуть нації, а не армії. Які б не були мотиви Заходу гальмувати допомогу Україні, Москва бачить це як слабкість – Едвард Хантер Крісті та Ендрю Міхта
iPress
2024-09-19T23:39:14Z
У Хмельницькій області пролунали вибухи - ЗМІ
TSN
2024-09-20T01:18:36Z
На Івано-Франківщині прогриміли вибухи
1News
2024-09-20T01:09:09Z
Під Москвою горить один з найбільших складів Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T01:00:32Z
В Україні викрили підпільну групу, що незаконно виробляла та продавала тютюн через інтернет
InternetUA
2024-09-20T00:46:37Z
Пожежа розповсюдилася на 5 тисяч квадратних метрів: під Москвою палає склад з матрацами
24tv
2024-09-19T23:30:31Z
У столиці Малі понад 70 людей загинули внаслідок атак джихадистів
УкраинФорм
2024-09-19T22:45:40Z
Через напад білок поїзд не доїхав до кінцевої станції: пасажири утікали з вагона
TSN
2024-09-19T21:51:44Z
У Сумах завершили роботи на місці удару по пансіонату: яка остаточна кількість поранених та загиблих
TSN
2024-09-19T21:51:39Z
В Дніпрі прогримів вибух: що відомо
TSN
2024-09-19T21:51:25Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Скільки танків у РФ залишиться на 2026 рік: пояснення експерта
TSN
2024-09-20T01:21:09Z
Виїзд за кордон з дитиною: які документи потрібні
ZN UA
2024-09-20T01:04:09Z
Пентагон запевнив, що залишки допомоги Україні будуть використані повністю
УкраинФорм
2024-09-20T00:09:25Z
Краще не вживати: чи можна сказати українською «стельки», «натощак», «вартує»
ZN UA
2024-09-20T00:04:39Z
Американські сили готуються до розширення війни на Близькому Сході
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:00:34Z
Парламент Швейцарії збільшив фінансування армії більш як на €4 мільярди
УкраинФорм
2024-09-19T23:39:41Z
На 54-річну наречену мільярдера Безоса подали до суду - подробиці
GlavRed
2024-09-19T23:27:57Z
Інтимне омолодження: гінекологиня попередила про ризики та ускладнення популярних процедур
24tv
2024-09-19T20:36:37Z
Кофеїн має захисну дію на здоров’я серця
Portaltele
2024-09-19T18:43:31Z
На Львівщині медики "швидкої" врятували чоловіка, у якого 13 разів зупинялося серце
Комсомольская правда
2024-09-19T18:04:03Z
Все про чекап жіночого здоровʼя: коли та кому потрібно робити
24tv
2024-09-19T17:39:18Z
На Хмельниччині зареєстрували два випадки гарячки Західного Нілу
24tv
2024-09-19T16:27:38Z
На Закарпатті середня зарплата лікарів становить ₴26 тисяч - НСЗУ
УкраинФорм
2024-09-19T16:21:26Z
Що буде, якщо пити забагато води
24tv
2024-09-19T15:42:44Z
Ніс можна не чіпати: кінологи назвали точну ознаку поганого самопочуття собаки
24tv
2024-09-19T14:33:13Z
На Закарпатті НСЗУ зафіксувала найбільший в країні приріст нових аптечних пунктів
УкраинФорм
2024-09-19T14:19:55Z
Гороскоп на 20 вересня для всіх знаків Зодіаку: починається період кульмінації
Политека
2024-09-20T01:01:00Z
В Івано-Франківську працює ППО
TSN
2024-09-20T00:51:11Z
У Криму окупанти розпочали нову хвилю фільтраційних заходів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:42:30Z
Вдалося взяти в оточення: експерт розкрив подробиці операції ЗСУ у Курській області
Политека
2024-09-20T00:01:56Z
Близнятам буде важко, а Ракам слід знайти однодумців: гороскоп за картами Таро на 20 вересня 2024 року
TSN
2024-09-19T23:57:40Z
Найгарячіше - на Курахівському напрямку: ворог за підтримки авіації 49 разів атакував українські позиції
TSN
2024-09-19T23:57:32Z
Поблизу Черкас та на околицях працює ППО
TSN
2024-09-19T23:57:24Z
"Могли б відкласти це на 20 років": глава МЗС Польщі запропонував передати Крим під мандат ООН для підготовки "чесного референдуму"
Обозреватель
2024-09-19T23:33:51Z
Будівництво школи зі збитками понад ₴13 млн. – в Івано-Франківську повідомлено про підозру інженеру технагляду
Украина Криминальная
2024-09-19T22:45:09Z
Кадиров пожалівся на Маска, який “дистанційно відключив” йому подарований Cybertruck
TSN
2024-09-19T21:51:59Z
Tesla Semi показали на IAA у Ганновері – вихід на ринок заплановано на 2026 рік
AutoCentre
2024-09-19T19:16:35Z
Honda представила мікровен N-Box Joy для мандрівників
AutoCentre
2024-09-19T18:09:30Z
Маленька ракета: Suzuki готує недороге спортивне авто для молоді
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T17:45:29Z
Manhart представив тюнінгований BMW 2-серії
AutoCentre
2024-09-19T17:03:02Z
Прототип твердотільного акумулятора підвищує щільність енергії майже на 25 відсотків
InternetUA
2024-09-19T16:23:46Z
Експерти назвали 10 популярних автомобілів, які не проїдуть без ламання навіть 160 тисяч км
TSN
2024-09-19T15:18:17Z
Volvo представить 10 нових і оновлених моделей до 2026 року
AutoCentre
2024-09-19T15:16:44Z
Ексклюзив для юних автомобілістів: Lamborghini представила дитячу коляску
Фокус
2024-09-19T15:12:58Z
Обмеженість РФ у використанні валют відбивається на її економіці — О’Салліван
Хвиля
2024-09-20T00:36:39Z
Україна не веде переговори про транзит азербайджанського газу - ЗМІ
ZN UA
2024-09-19T23:32:42Z
В умовах постійних обстрілів Україну може врятувати зелена енергетика – вчені
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T23:30:43Z
ЄС має намір покрити чверть енергетичних потреб України взимку – фон дер Ляєн
TSN
2024-09-19T21:51:24Z
Курс долара: експерти дали прогноз до кінця 2024 року
TSN
2024-09-19T21:51:24Z
В Україні різко скоротився тіньовий ринок цигарок
Хвиля
2024-09-19T21:39:57Z
У ЄС представили план, який допоможе Україні пройти цю надважку зиму – Euractiv
ZN UA
2024-09-19T21:34:14Z
Росія втратила одного з найбільших покупців вугілля в Азії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-09-19T21:30:32Z
Євросоюз введе додаткові санкції проти сірих торговців російською нафтою
iPress
2024-09-19T20:18:37Z
Сяятиме, як нова: як відмити чашку від нальоту – простий, але надійний спосіб
GlavRed
2024-09-20T01:06:38Z
Україна під атакою неймовірно сильної магнітної бурі: коли вона закінчиться
GlavRed
2024-09-20T00:27:08Z
Українські розробники створили соціальну мережу для покійних
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:00:13Z
Нові iPad у 2025 році можуть бути оснащені розробленим Apple Wi-Fi-чіпом
InternetUA
2024-09-19T22:01:08Z
Вчені виявили останки морського чудовиська з унікальними зубами
TSN
2024-09-19T21:51:46Z
Цей тренд повторять навіть бабці й дідусі – про що йдеться
24tv
2024-09-19T21:36:11Z
Японська компанія ICOM заперечила свою причетність до виготовлення рацій, які вибухнули в членів «Хезболли»
InternetUA
2024-09-19T20:57:46Z
Оновлення ПЗ Sony PlayStation 5 та PS4 «зламало» багато ігор: постраждали Final Fantasy, Elden Ring, Wukong та інші
ITC
2024-09-19T20:46:11Z
Ваш телефон вбиває ваше психічне здоров'я: астронавти на МКС зробили унікальне відкриття
FaceNews
2024-09-19T20:18:09Z