MY.UAНовини
Повірка лічильників: чи обовʼязкова ця процедура під час війни та як її зробити
Повірка лічильників: чи обовʼязкова ця процедура під час війни та як її зробити

Повірка лічильників: чи обовʼязкова ця процедура під час війни та як її зробити

До війни повірка лічильника була обов'язковою, проте на початку воєнного стану цю процедуру скасували. Чимало споживачів заспокоїлися цією інформацією і не звернули уваги на іншу: з червня 2023-го обов'язкову повірку побутових лічильників відновили. Що чекає на споживача, який вчасно не зробить повірку лічильників, та що робити тим, хто зараз живе за кордоном?  

Що таке повірка і за чий рахунок

Повірка лічильника – це перевірка працездатності приладу. Лічильник можна порівняти з годинником, який з часом може як «поспішати», так і «відставати». Тому за Законом «Про метрологію та метрологічну діяльність» індивідуальні прилади обліку (ІПО) періодично потрібно перевіряти на придатність.

Закон передбачає, що періодична повірка лічильників електроенергії та газу (включно з їх демонтажем, транспортуванням та монтажем), що є власністю фізичних осіб або спільною власністю співвласників багатоквартирного будинку, здійснюється за рахунок електро- та газопостачальників, якщо результати вимірювань лічильників використовуються для розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну енергію і газ.

Відповідно, саме на електро- і газопостачальників покладено відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки таких лічильників. Витрати облгазів, пов'язані із повіркою лічильників, закладено у тариф на послуги розподілу природного газу. Тобто побутові споживачі, що сплачують за доставку газу, водночас сплачують своєму облгазу і за повірку лічильників газу, незалежно від того, хто є власником таких засобів обліку.

А ось періодична повірка, включно з демонтажем, транспортуванням та монтажем лічильників тепла та води здійснюється за рахунок споживачів. Тобто повірка цих приладів – це суто наші проблеми.

Багато хто вважає, якщо вчасно не пройти повірку, послугу просто відключать – тобто фінансово споживач нічого не втратить. Це не так, і насправді зволікання у цьому разі обернеться втратою чималих коштів. Адже після завершення терміну повірки нарахування проводитимуть за встановленими в Україні нормативами споживання. А це в рази вище вартості реально використаних ресурсів.

Наприклад, норми споживання води для мешканців багатоквартирних будинків складають 4,5 куби холодної води та 3 куби гарячої води на людину на місяць. За тарифами, що діють в Києві, це виливається у суму 430 грн на місяць на людину. Якщо ж у квартирі прописані, скажімо, три людини, доведеться щомісяця сплачувати 1300 грн за послуги, якими ніхто не користувався.

Повірка лічильника тепла: тільки з демонтажем

Періодичність повірки лічильників тепла та води складає чотири роки. Дізнатися про те, що скоро пора проводити повірку, можна в паспорті лічильника, в особистому кабінеті, на офіційному сайті постачальника послуги, а також з попереджень Центру комунального сервісу (ЦКС), які вони, зазвичай, надсилають за місяць до «часу Ч».

Щоб зробити повірку, можна звернутися як до ЦКС, так і до будь-якої з десятків спеціалізованих компаній, які надають такі послуги.

Повірка лічильника тепла виконується з обов’язковим демонтажем. Для виконання самого демонтажу споживач не потрібний – головне, щоб був доступ до лічильника. Тобто, якщо ваш лічильник знаходиться не в квартирі, для початку потрібно подати заявку у будь-яку фірму, що займається повірками, та в день приходу майстра забезпечити доступ до приладу - відкрити шафу з лічильником. Оплату потрібно зробити, зазвичай, після демонтажу.

Щодо ціни, то розпломбування, демонтаж, повірка, монтаж та опломбування коштуватиме близько 1300 грн. Ціну можна зменшити, якщо самостійно зняти та доставити лічильник до офісу та з офісу (750-800 грн), або, наприклад, замовити колективну повірку на весь багатоквартирний будинок (900-1000 грн).

За результатом повірки споживач протягом одного-двох тижнів отримує відповідний документ - свідоцтво про повірку. Потім лічильник ставлять назад, і потрібно ще 3-4 тижні чекати на опломбування, після якого організація видає акти зняття пломб/опломбування.   

Повірка лічильника води: є вибір

Повірку лічильників води можна зробити як з демонтажем (450 грн за один лічильник), так і без демонтажу (700-800 грн). Якщо лічильник стоїть не в квартирі, то, як і з лічильником тепла, майстер може зробити повірку без участі споживача та без доступу в квартиру, просто демонтувавши прилад – потрібно лише заздалегідь відкрити шафу з лічильниками. Процедура буде такою ж, як з лічильниками тепла.

Якщо ж лічильник стоїть у квартирі або споживач не хоче його демонтувати, а потім, відповідно, пломбувати, роботи виконуються на дому у замовника з використанням спеціальної проливної установки. Майстер приїжджає в узгоджений час та робить повірку, яка займає близько 30 хвилин. Відповідно, на повірку двох лічильників (гарячої та холодної води) піде близько години.

Після виконання процедури виконавча компанія видає акт надання послуг.

Результати повірки можна побачити в електронному вигляді на сайті компанії вже через 2-3 дні, а паперовий варіант буде готовий через тиждень. Свідоцтво про проходження повірки можна забрати у компанії або отримати у найближчому відділенні Нової пошти.

Важливий момент: якщо для вас час – це принципово, а 50-100 грн – ні, можна обрати компанію з трохи вищими цінами: черги там, зазвичай, немає. Тож можна замовити повірку хоч на завтра.

Але повірка та опломбування – це ще не все. Потрібно ввести результати повірки в базу. Деякі компанії, що роблять повірку, обіцяють це зробити за 100-150 грн. Але через те що вони це роблять дуже повільно, а іноді взагалі не роблять, краще розраховувати на свої сили. Тим більше, що насправді все не так складно.

Щоб завершити роботу по повірці, потрібно сфотографувати свідоцтво про повірку лічильника та акти (надання послуг, демонтажу та зняття пломб, монтажу та опломбування) і надіслати фото цих документів в ЦКС – у ФБ-месенджері чи в телеграмі. Також потрібно вказати ПІБ, адресу та, власне, написати заяву: «Прошу внести до бази результати повірки лічильника води (або тепла)».

У відповідь має прийти підтвердження внесення в базу.

Якщо споживач за кордоном

Очевидно, що обов’язкова повірка, насамперед, дуже незручна для людей, які виїхали з власних домівок у інше місто або навіть іншу країну. Адже, щоб зробити повірку лічильників, багатьом потрібно подолати сотні, а то й тисячі кілометрів, та ще й витрати чимало грошей на дорогу. Якщо ж цього не зробити, то замість передачі нульових показників за нульове споживання доведеться платити «по повній програмі». Особливо, якщо у квартирі прописано декілька осіб.

Чи можна було це питання якось урегулювати, чи ці повірки дійсно необхідні саме зараз?

Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко каже, що в Україні повірка лічильників ускладнена існуючою законодавчою базою, згідно з якою відповідальність за передачу показників та повірку приладів поклали на співвласників багатоквартирних будинків. Це зрозуміло, якщо лічильник знаходиться в квартирі, але абсолютно не зрозуміло, якщо йдеться про загальнобудинкові лічильники.

- Сьогодні ситуація ускладнена тим, що згідно з законодавством, у разі неповірки лічильників власники квартир отримуватимуть нарахування за комунальні послуги не по попередньому споживанню, а значно більші, - зазначив експерт у коментарі Коротко про. - І це призводить до вкрай високих нарахувань. Для мільйонів біженців проведення повірки наразі дуже складне або навіть неможливе, тому скасування обов’язкової повірки на початку війни було цілком адекватним. Але рік тому повірки поновили та встановили жорсткі правила провести їх в короткий термін. Це абсолютно не відповідає нинішнім реаліям, і такі умови призвели до того, що сотні тисяч або навіть мільйони споживачів, які не зробили повірки, почали отримувати шалені нарахування за комунальні послуги.

Мабуть, законодавці вважають, що люди мають повертатися з-за кордону, наприклад, у Харківську чи Сумську області тільки для того, щоб повірити лічильники. Щодо сенсу цих повірок, то, каже Олег Попенко, він взагалі незрозумілий. По-перше, багатьох споживачів просто немає вдома, і вони не користуються послугами. По-друге, переважна більшість лічильників абсолютно справні – важко уявити, що всі прилади одночасно зламалися.

Тож, підсумував експерт, це питання можна було урегулювати більш щадним способом, просто подовживши термін дії постанови Кабміну щодо необов’язкової повірки під час війни.

Але сьогодні все як завжди: порятунок потопаючих – справа рук самих потопаючих. Тому проблему доведеться вирішувати самотужки. Виходів тут може бути два. Або домовитися з сусідами чи родичами, щоб вони зробили цю процедуру за вас (звісно, в них має бути не тільки бажання, але й доступ до ваших лічильників, тобто ключі від квартири та шаф), або вирушати в подорож самому.

І тоді потрібно бути готовими до того, що процедура від початку до кінця може цілком затягнутися на півтора-два місяці. Щоб скоротити цей час, краще зробити заявку на повірку заздалегідь. А також попросити когось зі знайомих за пару тижнів після повірки отримати свідоцтва та надіслати їх фото, щоб ви мали змогу внести результати в базу.

 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Бонні Блу переспала з понад 1000 чоловіків: показуємо її найспекотніші фото з інстаграму
24tv
2025-02-07T21:24:57Z
Самогонний апарат з NVIDIA RTX 4090 FE? Billet Labs представила компактний ПК The Boiler
ITC
2025-02-07T20:40:03Z
Apple "завалить" новинками: окрім бюджетного iPhone на підході нові MacBook і iPad
InternetUA
2025-02-07T20:13:11Z
Поплавський у четвірці найвпливовіших блогерів України: 10 мільйонів підписників
Политека
2025-02-07T19:33:08Z
ТОП-9 найкращих Android-смартфонів на лютий 2025 року
InternetUA
2025-02-07T19:31:06Z
Apple презентує смартфон iPhone SE вже наступного тижня, — Bloomberg
Фокус
2025-02-07T19:27:18Z
Салат, який затьмарить усі страви: неймовірно простий рецепт за 10 хвилин
GlavRed
2025-02-07T19:27:04Z
Скільки робочих місць може зникнути через розвиток ШІ: нове дослідження
InternetUA
2025-02-07T18:28:57Z
В Іспанії у затопленій печері знайшли 1900-річне давньоримське святилище
УкраинФорм
2025-02-07T18:27:46Z
Коли додавати кондиціонер до прання: речі будуть свіжими та запашними
24tv
2025-02-07T20:51:48Z
Він може замінити вечерю: простий салат з буряка, який позмагається з вінегретом
24tv
2025-02-07T20:51:14Z
5 помилок, які ви допускаєте під час очищення нержавіючої сталі
24tv
2025-02-07T20:00:20Z
3 надійні способи почистити чайник від накипу: зійде на очах
24tv
2025-02-07T19:51:37Z
Гори, море чи пустеля: де ваш ідеальний відпочинок за знаком зодіаку
24tv
2025-02-07T19:12:56Z
Як прати в'язаний одяг, щоб він не втратив форму
24tv
2025-02-07T19:06:43Z
Швидко та без розводів: як прибрати вапняний наліт зі стінок душової кабіни
GlavRed
2025-02-07T18:27:39Z
Не викидайте старі кришки від банок: оригінальний спосіб з використання
24tv
2025-02-07T18:15:39Z
Відкриття, яке стане у пригоді на все життя: навіщо чистити квасолю і як це робити
24tv
2025-02-07T18:09:17Z
Жінка втратила гроші через інтернет: купувала зерно в шахраїв
InternetUA
2025-02-07T21:12:48Z
Погрожував зброєю, вимагаючи майно: на Київщині оголосили підозру окупанту
Политека
2025-02-07T21:01:18Z
У Бєлгороді військові на BMW врізалися в машину швидкої допомоги: є жертви
24tv
2025-02-07T20:51:26Z
У Бразилії літак врізався в громадський транспорт: є загиблі
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:48:56Z
Смерть чоловіка в ТЦК у Чернівцях: що кажуть в Офісі омбудсмена
TSN
2025-02-07T20:27:58Z
Гучний скандал у Києві: що відомо про злочинну групу і як на місці туалету "виростала" багатоповерхівка
TSN
2025-02-07T20:18:46Z
У ТЦК на Буковині помер чоловік: реакція Лубінця
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:03:40Z
Хотіла отримати гроші, але навпаки втратила їх: шахраї обдурили киянку "виплатами для ВПО"
Политека
2025-02-07T20:03:14Z
Удар РФ по Полтаві: у лікарнях залишаються дев'ятеро людей, серед них дитина
УкраинФорм
2025-02-07T19:34:13Z
Арройо: Привіт, родино Шахтаря
Football.ua
2025-02-07T21:01:32Z
Повернення на ринг? Кличко хотів би стати найстаршим чемпіоном світу у суперважкій вазі
Gazeta UA
2025-02-07T21:00:50Z
Все через Реброва: Андрій Шевченко пояснив дивний вибір стадіону для матчу Україна – Бельгія
24tv
2025-02-07T20:45:14Z
Від Луїса Енріке до Нуну Мендеша: ПСЖ оголосив про масове продовження контрактів
Football.ua
2025-02-07T20:37:02Z
"Я не знав цього хлопця": промоутер Усика розкрив правду про спаринги з Баколе
24tv
2025-02-07T20:33:16Z
Челсі зробив зміни у заявці на Лігу конференцій: чи залишився у списку Мудрик
24tv
2025-02-07T20:13:19Z
Саудівська Аравія чекає: зірковий нападник Реала Вінісіус шокував фанатів Мадрида своїм рішенням
24tv
2025-02-07T20:03:04Z
Стало відомо, під яким номером Арройо виступатиме за Шахтар
Football.ua
2025-02-07T19:57:59Z
Українець Станкевич вперше за останні три роки став призером Кубка світу з фехтування
24tv
2025-02-07T19:45:53Z
Лубінець пояснив, чому досі не вдалося повернути всіх оборонців Маріуполя
24tv
2025-02-07T21:24:22Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22.00 07.02.2025
Украина Криминальная
2025-02-07T21:15:54Z
На фронті - 116 зіткнень, ЗСУ знешкодили 250 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-07T21:03:21Z
З Криму їдуть родини російських військових, – "Атеш"
24tv
2025-02-07T20:15:50Z
Робота транспорту під час повітряних тривог: у КМВА анонсували зміни для киян
Хвиля
2025-02-07T20:12:05Z
Десантник, який повернувся з полону, вперше побачить свою доньку: щемлива історія
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:45:33Z
Повітряна тривога у Києві та області: що загрожує столиці
TSN
2025-02-07T19:39:05Z
Львівська ОВА передала ЗСУ бронеавтомобілі «Новатор 2»
AutoCentre
2025-02-07T19:34:28Z
"Тінь самого себе": у мережі показали, як український воїн Кірієнко змінився за час полону
24tv
2025-02-07T19:30:33Z
У Нью-Йорку за $11 млн продали трьохсотлітню скрипку Страдіварі
Фокус
2025-02-07T21:06:24Z
Одна з кандидаток на перемогу: що відомо про Машу Кондратенко, яка хоче поїхати на Євробачення
24tv
2025-02-07T21:06:20Z
На Мюнхенській безпековій конференції презентують фільм «Малевич»
Детектор М
2025-02-07T19:31:46Z
Зірка серіалу "Емілі в Парижі" Лілі Коллінз замилувала фото з новонародженою донечкою
24tv
2025-02-07T19:27:55Z
"Пропонували гонорари за підтримку влади": Павло Зібров здивував одкровенням
GlavRed
2025-02-07T19:27:41Z
"Горбата, п'яна, ледь стоїть": у мережі висміяли старечий виступ Волочкової
GlavRed
2025-02-07T19:27:26Z
Нідерланди виплатять Румунії €5,8 мільйона, якщо не знайдуть вкрадені артефакти з музею Дренте - ЗМІ
УкраинФорм
2025-02-07T18:54:51Z
Відродження середньовічного тренду: балдахіни для ліжок знову з'являються в інтер'єрі
24tv
2025-02-07T18:42:09Z
Lady Gaga, Тоня Матвієнко, The Weeknd: що слухали українці в перший тиждень лютого
24tv
2025-02-07T18:33:06Z
Це не мобілізація, – Зеленський про нові контракти для молоді віком 18 – 24 років
24tv
2025-02-07T21:18:08Z
Президент на Ставці заслухав доповіді про постачання зброї
УкраинФорм
2025-02-07T21:18:02Z
Значення дронів має бути таким, щоб унеможливлювати російські штурми – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T21:10:57Z
РФ знову використовує північнокорейських солдатів для штурмів на Курщині – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:54:36Z
У Британії проти TikTok подали позов до суду через смерть підлітків
InternetUA
2025-02-07T20:37:18Z
Ольга Фреймут показала свого дядька-військового, який виїхав з Польщі й вступив до лав ЗСУ
24tv
2025-02-07T20:33:44Z
Які документи потрібні для вступу в магістратуру в 2025 році
24tv
2025-02-07T20:30:38Z
Мобілізація після 55 років: чи можуть призвати у 2025 році
Политека
2025-02-07T20:24:25Z
Президент розповів деталі про мобілізаційні спецконтракти для українців до 25 років
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T20:09:12Z
Хірург помилково видалив чоловіку печінку замість селезінки
24tv
2025-02-07T20:09:27Z
Як прибирання може врятувати вам життя
24tv
2025-02-07T19:57:59Z
Кімнатні рослини почнуть рости вдвічі краще: потрібний тільки засіб з аптечки
24tv
2025-02-07T18:33:02Z
Прорив в лікуванні раку: нова вакцина захистила від рецидиву раку усіх
24tv
2025-02-07T17:51:36Z
Як часто можна фарбувати волосся без шкоди - відповідь експерта
GlavRed
2025-02-07T16:27:02Z
Просто і корисно: рецепт риби, запеченої в духовці
Фокус
2025-02-07T16:21:06Z
Яка жирна їжа корисна під час схуднення: відповідь дієтологині
Gazeta UA
2025-02-07T15:51:01Z
В Україні запровадять механізм розбронювання медиків: як це працюватиме
24tv
2025-02-07T15:42:14Z
Знайшли простий спосіб уникнути сивини
24tv
2025-02-07T15:18:28Z
Торгова війна США і Китаю загрожує економіці Європи – ЄЦБ
Хвиля
2025-02-07T21:06:53Z
ПФУ розкрив нюанси індексації пенсій: кому, коли і на скільки підвищать виплати
Хвиля
2025-02-07T20:45:24Z
Україна готова зберігати газ із США у своїх сховищах – Зеленський
Лига
2025-02-07T20:36:33Z
До 40 гривень за кілограм: де в Україні купити гречку за найвигіднішою ціною
Политека
2025-02-07T20:27:51Z
Заморожені активи РФ: Шмигаль провів нараду щодо механізмів конфіскації
УкраинФорм
2025-02-07T20:21:49Z
Компанія «Агро-Ритм» планує представити нові сорти соняшнику та кукурудзи
AgroNews
2025-02-07T20:16:57Z
Непрацюючі кредити в Україні знизились до 30%
360ua.news
2025-02-07T20:12:01Z
Росія хоче розширити можливості з арешту активів західних компаній - Reuters
УкраинФорм
2025-02-07T19:55:16Z
Деяким родинам ВПО держава може покривати до 70% вартості оренди житла - Мінсоцполітики
УкраинФорм
2025-02-07T19:54:18Z
У злодіїв - жодного шансу: механік назвав кнопку, яка врятує авто від крадіжки
GlavRed
2025-02-07T19:27:18Z
В Україні з'явиться найдешевший електрокросовер Kia
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T19:27:03Z
Нова модифікація Leopard 2 матиме іншу гармату і потужніший двигун
InternetUA
2025-02-07T19:01:48Z
Cadillac тестує новий спортивний кросовер Optiq-V
AutoCentre
2025-02-07T17:12:34Z
Продажі електрокарів Tesla обвалюються по всій Європі
Хвиля
2025-02-07T17:00:25Z
Гібридний Opel Grandland проїхав 1115 км на одну баку й заряді — в реальних умовах
ITC
2025-02-07T16:31:45Z
Нову Toyota RAV4 2026 показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2025-02-07T16:18:36Z
23-річний Nissan Skyline оцінили у півмільйона доларів
AutoCentre
2025-02-07T16:10:52Z
Їзда на чужих авто в Україні: як уникнути штрафів та оформити користування
ТСН
2025-02-07T15:48:37Z
Президент призначив послів у Молдові та Уругваї
УкраинФорм
2025-02-07T21:18:16Z
Трамп припускає зустріч з Зеленським наступного тижня
Лига
2025-02-07T21:12:16Z
До Києва прибув голова Військового комітету НАТО Джузеппе Каво
УкраинФорм
2025-02-07T20:55:51Z
Трамп відповів критикам Маска: Ілон робить чудову роботу
УкраинФорм
2025-02-07T20:54:37Z
Коли та де можуть зустрітися Трамп і Зеленський: ексклюзивні деталі з Вашингтона
24tv
2025-02-07T20:51:19Z
"Знову послухав Україну": що найважливіше у заяві Трампа про готовність зустрічі з Зеленським
24tv
2025-02-07T20:45:57Z
У гучній справі "смотрящого за Києвом" перших фігурантів посадили до СІЗО. Їх імена назвали ЗМІ
Telegraf
2025-02-07T20:42:16Z
Тиск на РФ чи Україну: експерти розповіли, чому в адміністрації Трампа стався розкол у питанні закінчення війни
Политека
2025-02-07T20:42:05Z
Теракти біля ТЦК та відділків поліції: як ФСБ вербує молодих українців і чому це закінчується трагічно
TSN
2025-02-07T20:36:34Z