Для всіх наших дорогих та шанованих читачів, які цікавляться економічним життям України, є дуже важлива інформація. Справа в тому, що літо закінчується, а за ним настає осінь. З приходом 1 вересня в Україні набудуть чинності деякі зміни щодо тарифів, субсидій, податків і навіть цін на паливо.
Так, підвищення податків, які планували запровадити з 1 вересня, вочевидь не довго відкладається, адже відповідний законопроект Кабміну поки що не знаходить підтримки у Верховній Раді, де пропонують змінити підхід до підвищення податків. Прийняти його протягом цього тижня буде складно.
Спеціально для наших читачів ми зібрали головні нововведення, які діятимуть в Україні з 1 вересня 2024 року.
Тарифи на електроенергію та газ
У вересні більшість побутових споживачів не відчують підвищення цін на комунальні послуги, електроенергію та газ.
Тариф на електроенергію для населення в Україні збільшили з 1 червня 2024 року з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год. Він не змінюватиметься до 1 травня 2025 року.
Для тих, у кого встановлено двозонний лічильник, «нічний» тариф на електроенергію становить 2,16 грн/кВт-год.
Не зміняться також тарифи на газ. Вартість газу для побутових споживачів, які обслуговує ДК «Нафтогаз України» (а це 98% споживачів), у вересні залишиться на рівні 7,96 грн. за кубометр. В інших постачальників ціна на газ становитиме від 7,70 до 9,90 грн. за кубометр.
Тарифи на опалення
Не подорожчає й опалення, адже міністр енергетики Герман Галущенко нещодавно повідомив про продовження спеціальних зобов'язань щодо постачання газу для виробників теплової енергії до кінця опалювального сезону 2024/2025 років.
Тарифи на водопостачання
У вересні в деяких невеликих населених пунктах України послуги водопостачання можуть подорожчати, оскільки місцева влада має право самостійно встановлювати тарифи на ці послуги. У великих містах, зокрема й у Кременчуці, тариф на воду для побутових споживачів залишиться без змін.
Тариф на централізоване водопостачання для населення у Кременчуці зараз становить 14,30 грн за кубометр з урахуванням ПДВ, а на централізоване водовідведення – 17,50 грн за кубометр із ПДВ.
Виплати ВПО та субсидії
Частина внутрішньо переміщених осіб (ВПО) у вересні продовжуватиме отримувати фінансову допомогу від держави, незважаючи на чутки про їх скасування. Право на допомогу для вимушених переселенців продовжено ще півроку.
Про це заявила віце-прем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук. Вона запевнила, що з 1 вересня виплати залишаться незмінними для всіх, хто раніше мав на них право, зокрема для дітей із числа ВПО, які не навчаються у очному режимі.
У вересні українці продовжуватимуть без змін отримувати субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, абонентського обслуговування, а також на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного палива.
Пальне подорожчає
З 1 вересня 2024 року зростають акцизні податки на різні види автомобільного палива. Це може спричинити зростання цін на АЗС на 1,5-2 грн за літр.
За прогнозами НБУ, ціни на пальне можуть збільшитись більш ніж на 9% до кінця року. Підвищення акцизів допоможе зменшити дефіцит державного бюджету.
Очікується, що підвищення акцизів у другому півріччі 2024 року принесе до держбюджету додатково 13 млрд грн.
Раніше повідомлялося, що українці стали отримувати "нульову субсидію": у ПФУ пояснили, чи варто переживати.
Також, одноразово по 5000 гривень, але якщо немає субсидії: кому допоможуть з оплатою комуналки.