Собаки здатні реагувати безпосередньо на звучання слова, а чи не на зовнішній вигляд предмета, що воно означає, чи жести господаря. Це з’ясувала міжнародна команда вчених за допомогою кнопок дресирування із записом людського голосу.
комунікацію між різними біологічними видами, вчені особливу увагу звертають на взаємодію людей та собак. Нещодавня наукова робота показала, що ці тварини співвідносять предмет та його назву, так само як люди, і фактично мають словниковий запас. В іншому дослідженні з’ясували, що вони здатні повторити дії господаря, навіть коли він не знаходиться поряд, а спілкується з вихованцем з відеозв’язку.
Фахівці з кількох університетів США, Іспанії та Великобританії виявили, що собаки здатні адекватно реагувати на слова без підказок у вигляді жестів чи демонстрації предметів, які цими словами позначають. Результати відповідних експериментів опублікував журнал PLOS One.
У дослідженні брали участь 59 собак різних порід, знайомі з тренажером, який складається зі спеціальних кнопок та дозволяє записати на них людський голос. Експериментатори записали на ці кнопки кілька слів: «виходь»/»на вулиці», «грати»/»іграшка», «їжа»/»є»/»обід»/»голодний». При цьому кнопки закрили наклейками, щоб інші дослідники та власники собак не змогли їх розрізнити до натискання.
У першому експерименті натискав кнопки вчений, який не знав, яке слово записано на яку з них. Відповідно, собаки отримували сигнали у випадковому порядку, а їх поведінка у відповідь фіксувалося на відео.
На другому етапі дослідження тренажером керували власники собак (кожен господар взаємодіяв зі своїм вихованцем). Вони могли вибрати: натиснути якусь кнопку або вимовити слово самостійно.
Результати експериментів були однаковими незалежно від того, живу чи передзаписану мову чув собака і від того, чи знайома людина натискала на кнопки. Найбільш чітко з відповідною реакцією асоціювалися слова, пов’язані з грою та прогулянкою. При цьому на поняття, що стосуються їжі, тварини помітно рідше реагували логічною поведінкою.
Вчені продовжують роботу. Тепер вони вивчають, чи можна кнопки, використані у дослідженні, застосовувати для спілкування між собакою та людиною.
Професор Клайв Вінн з Центру кінологічних досліджень при Університеті штату Арізона (США), який не брав участі в дослідженні, вважає, що експеримент зі звуковими кнопками не виявив нічого вартого, оскільки перевіряв реакцію тварин на знайомі їм слова і вона була логічною лише у двох випадках з трьох. Однак його опонентка Мелісса Берте з Цюріхського університету (Швейцарія), також не задіяна у дослідженні, зауважила: наукова робота заклала основу для майбутніх публікацій, оскільки підтвердила, що собаки таки реагували на сигнали кнопок, а не власників.
«Це справді треба було показати. І тепер, я думаю, спільнота вчених чекає на продовження експериментів, яка обіцяє бути захоплюючою», — підсумувала Берте.