MY.UAНовини
«Будапешт. Бомба під незалежність»: нарешті правильні висновки
«Будапешт. Бомба під незалежність»: нарешті правильні висновки

«Будапешт. Бомба під незалежність»: нарешті правильні висновки

Рішення різного ступеня ваги приймають саме в моменті, тут і тепер, з урахуванням реалій часу й можливостей для маневру. І майже ніколи — з відповідальністю за майбутнє.

Структура та суспільне значення нового двосерійного фільму в форматі документальної публіцистики «Будапешт. Бомба під незалежність» на «Детекторі медіа» уже детально розібрали та належним чином оцінили як готовий телепродукт. Але, виглядає, фільм працював на дещо ширший результат, аніж інформаційно-просвітницький. Не знаю, чи ставила собі подібну мету команда проєкту. І не певен, що цільова аудиторія зчитала те саме, що я, і що зробила суголосні висновки. Проте стрічка зачіпає проблему, котра існує щонайменше від весни 2014 року.

Йдеться про практики моделювати альтернативні шляхи розвитку передусім української історії. Та проєктувати минуле на сьогодення в форматі «один до одного». За основу таких практик береться сталий вислів «історія повторюється». Якщо це аксіома, варто лиш накласти минуле на сьогодення, розглядаючи давні події з позицій нинішнього поінформованого  громадянина. А час теперішній проєктувати, шукаючи та знаходячи аналоги в минулому.

Згаданий підхід застосовано, зокрема, в одному з торішніх документальних проєктів «Суспільного» — двосерійній стрічці «Тисячолітня війна». Його декларують самі автори вже на перших хвилинах. Автори «Будапешту…» починають свою історію десь так само, згадуючи «мюнхенську змову» 1938 року як аналог підписання меморандуму в Будапешті 1994-го. Тільки Мюнхен відтягнув другу велику війну ХХ століття трохи більше, ніж на рік. А Будапешт першу масштабну європейську війну ХХІ століття — на двадцять вісім із половиною. Але в обох випадках прямо говориться про ганебність угод, котрі нічого по факту не означали, і про європейський самообман.

Кадр фільму «Будапешт. Бомба під незалежність»

Попри загалом правильні слова та висновки, підкріплені доказовими фактами у вигляді цитат із впливової західної преси початку 1990-х і хронікальним кадрами, подібні прямі аналогії все ж виглядають похибкою. Цікаво, що частина запрошених для участі в «Будапешті…» експертів-спікерів непрямо підтверджують мої думки та висновки. Мова про історика Сергія Плохія та журналістку Юлію Мостову. Різними словами вони стверджують одне: не можна, не варто, не слід, неправильно давати оцінки подіям минулого, далекого чи не дуже, з позиції дня теперішнього.

Свого часу я мав нагоду регулярно спілкуватися з Леонідом Кравчуком. Було це протягом 2010-2011 років, коли готував книжку до 20-річчя Незалежності. Питання ядерного роззброєння, закріпленого Будапештським меморандумом, одного разу постало, бо не могло не постати. І перший після відновлення Незалежності голова держави хвилин двадцять пояснював: сам хотів позбутися ядерного тягаря. Розумієш, казав мені пан Кравчук, всю цю музику треба було обслуговувати. Тобто тримати підготований персонал і належним чином йому платити. Чи мала тоді держава гроші? Ні — і тут же обмовився про «кравчучки», які годували українців, передусім учорашню технічну інтелігенцію. Мовляв, він пишається, що люди виживали з його іменем на двоколісних возиках. Далі повернувся до головної теми: а не дай Боже десь хтось буде непідготовленим і якась одиниця вийде з-під контролю, га?

Кадр фільму «Будапешт. Бомба під незалежність»

Згаданий фільм дає іншу, як виглядає — реалістичнішу версію відмови України від ядерної зброї. І дається пряма мова нині вже покійного Кравчука в кадрах тогочасної хроніки, де він говорить рівно протилежні речі. Гаразд, політик такого рангу ніколи не каже публічно те, що є в реальності. Проте думки, почуті мною від нього, так само не лише мають право на існування, а й доповнюють загальну проблематику: крім геополітичних тоді були й інші смисли. Зокрема — реальні проблеми з обслуговуванням успадкованої від радянського ВПК небезпечної зброї.

Інший приклад. Рік 2014-й, до речі — двадцята річниця підписання меморандуму в Будапешті. Росія починає вторгнення в Україну. Згадую слова Віталія Портникова в одному з тогочасних ефірів, але говорив їх не лише він: усе нормально, Росія знахабніла, але ж є той самий меморандум, і зараз у гру вступить Америка. Це тепер відомо, що ніхто ні в яку гру, передусім військову, з Росією грати не збирався. Але тоді, як зараз модно казати — в моменті, переважна більшість лідерів думок і просто критично мислячих громадян такими поінформованими не були. І щиро сподівалися на виконання угоди іншими сторонами-підписантами.

Звісно, Юрій Макаров як наратор «Будапешту…» називає речі своїми іменами: підписаний 1994 року в угорській столиці документ уже тоді не мав жодної ваги. Ще й нагадує про політичний тиск і прямий шантаж сильних світу цього на Україну як державу з дуже умовною суб’єктістю. Про цей тиск так детально глядачі дізнаються власне з фільму. Натомість тоді, тридцять років тому, жодні медіа про це не писали й в жодному ефірі про це не говорили.

Юрій Макаров

Тож висновки однозначні: розумецькими українці зробилися в кращому разі у 2014-му, в гіршому — в 2022 році. Тому з позицій сьогодення впевнено іменуємо відмову від ядерної зброї зрадою національних інтересів. Забуваючи при цьому: там і тоді діяти інакше, відстоювати інші інтереси, гнути свою лінію реально не було можливості.

Як я вже згадував, ця проблема оцінки й сприйняття значно ширша. Спробуймо всі разом уявити, що свого часу Богдан Хмельницький міг не підписувати угоду з Москвою в Переяславі. Однозначно назвемо гетьмана зрадником національних інтересів, котрий загнав Україну в більш як трьохсотлітнє російське колоніальне ярмо. Або свіжіший приклад: Симон Петлюра міг би не укладати військового союзу УНР із Польщею, пожертвувавши за це територіями й розсварившись із галичанами. Ще свіжіший приклад: 1991-го року президентом України могли запросто обрати В’ячеслава Чорновола замість Кравчука. І так далі, й тому подібне.

Через те важливість фільму «Будапешт. Бомба під незалежність» — не лише в детальному відтворенні хроніки процесу закладання «бомби». І не тільки в констатації чомусь досі не для всіх очевидного факту: альтернативна історія — жанр літератури, кіно та серіалів, а не реальність. Українці як нація, котра має тяглість державності 33 роки, полюбляють саме альтернативну історію і фентезі. Що часто одне й те саме. Навіть є визначення такому підходу — «якбитологія». Мовляв, от якби тоді біля керма стояли інші керманичі, а ще краще — ми самі… Ну, далі за текстом.

Тим часом рішення різного ступеня ваги приймаються саме в моменті, тут і тепер, з урахуванням реалій часу й можливостей для маневру. І майже ніколи — з відповідальністю за майбутнє. Тож заклики авторів фільму надалі бути уважними й відповідальними все одно підуть у гудок. Бо нинішня війна одного разу неодмінно змусить тих, від кого це залежить і вимагається, приймати рішення, котрі тридцять років потому оцінюватимуть як зрадницькі. На жаль, політика — цинічна річ.

Титульне фото: Ігор Васильєв, «Детектор медіа»

Читайте також
«Будапешт. Бомба під незалежність». Як Росія та США в чотири руки позбавили Україну ядерної зброї
Суспільне презентувало документальний проєкт «Будапешт. Бомба під незалежність»
Русифікація: передчуття, прогноз і страх повернення
«Суспільне Культура» презентувало антипропагандистський документальний цикл «Велика російська брехня»
В укритті та під звуки тривоги: Суспільне презентувало продовження епізоду «Какая разніца» з циклу «Остання війна»
(Не)повернення до Маріуполя
«Плавильний котел» Ігоря Кобрина: Донбас очима України
Коли «Детектор медіа» тільки розпочинав роботу, найпопулярніші українські медіа ще дослухалися до темників. Але завдяки спільній боротьбі журналістів та суспільства це змінилося. Найпоказовіше: Україна пройшла шлях від державного телебачення до Суспільного.

Тепер наша команда прагне розширювати аудиторію та впливовість Суспільного мовлення заради ідей та ідеалів, які воно продовжує ілюструвати.

Запрошуємо приєднатися до нас у цьому завданні, ставши частиною Спільноти «Детектора медіа».
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Підводне життя літератури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:36:21Z
67-річний Богдан Бенюк залишить театр заради ЗСУ: "Вже трошки починає давити"
GlavRed
2024-11-17T21:27:21Z
Вже зовсім мужчина: який вигляд має син Тіни Кароль напередодні свого 16-річчя
GlavRed
2024-11-17T21:27:05Z
2 цікаві серіали про навчання і студентів, які можна подивитися на Netflix
24tv
2024-11-17T20:15:19Z
Монатік та оперна діва виконали хіти Миколи Мозгового. Як це було: фото та відео з Палацу «Україна»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T20:09:47Z
"Я маю вам все розказати": Цибульська в синцях розповіла про нещастя
GlavRed
2024-11-17T18:27:02Z
Які речі мають обов’язково бути в гардеробі кожної жінки взимку 2024/2025
TSN
2024-11-17T18:18:46Z
Народна артистка України дала концерт у Японії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T17:30:41Z
Девід Лінч про свою залежність і її наслідки
360ua.news
2024-11-17T17:09:53Z
"Не бачу сенсу": Макрон пояснив, чому не зателефонує Путіну після дзвінка Шольца
Фокус
2024-11-17T22:21:44Z
У Кремлі прокоментували дозвіл на удари по РФ західною далекобійною зброєю
TSN
2024-11-17T22:21:19Z
Ілон Маск висловився про дозвіл на удари ракетами ATACMS по Росії
TSN
2024-11-17T22:21:17Z
Син Трампа боїться, що Третя світова війна почнеться ще до президентства його батька
TSN
2024-11-17T22:21:15Z
Сибіга виступить на Радбезі ООН, приуроченому до 1000 днів вторгнення РФ в Україну
УкраинФорм
2024-11-17T22:12:16Z
Син Трампа назвав «імбецилами» тих, хто дозволив Україні бити ракетами по РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T22:12:09Z
Байден дозволив Україні бити ракетами ATACMS по Росії
Петр и Мазепа
2024-11-17T22:09:00Z
Якщо комусь зі світових лідерів хочеться подзвонити Путіну, то спочатку переночуйте в Києві
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T22:03:37Z
Послання Трампу та виклик для ППО: Коваленко пояснив, що стоїть за масованою атакою на Україну
Хвиля
2024-11-17T22:03:26Z
Прикордонники знищили три склади з боєприпасами росіян на Луганщині
УкраинФорм
2024-11-17T22:12:39Z
Ворог інтенсивно атакує на Курахівському напрямку, – Генштаб
24tv
2024-11-17T22:06:46Z
Карта бойових дій в Україні станом на 18 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T22:00:50Z
Нова мета армії рф під Курахове: експерт розповів, куди прориваються окупанти
Политека
2024-11-17T21:27:18Z
Два кільця оточення ЗСУ: на Курахівському напрямку нависла загроза - Попович
GlavRed
2024-11-17T20:27:25Z
Екстрені відключення на Одещині: що відомо про відновлення світла
24tv
2024-11-17T20:21:26Z
Карпатське море: на вершині гори Піп Іван помітили рідкісне атмосферне явище
TSN
2024-11-17T20:18:30Z
Це максимум, що їм вдається: військовий розповів про дії ворога на Запоріжжі
24tv
2024-11-17T19:57:29Z
Війська РФ вдарили балістикою по житловому будинку в Сумах
УкраинФорм
2024-11-17T19:51:28Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Чи накривати кришкою страви під час приготування
24tv
2024-11-17T12:18:09Z
В Україні з 18 листопада повертаються планові відключення світла
Комсомольская правда
2024-11-17T21:15:09Z
Чи повинні пенсіонери платити податок на земельний пай
24tv
2024-11-17T20:00:33Z
Рекордне зростання цін на газ у Європі: експерти назвали головну причину
Политека
2024-11-17T19:42:04Z
Україна реформує аграрний сектор
360ua.news
2024-11-17T19:33:13Z
Рекордні ціни: українцям пояснили, чому так різко здорожчали яблука
Политека
2024-11-17T19:00:19Z
Є 3 сценарії на зиму, – ексміністр енергетики дав поради українцям
24tv
2024-11-17T18:36:17Z
Австралія запускає найбільший проєкт відновлювальної енергетики
InternetUA
2024-11-17T18:27:59Z
Росія хоче використати зиму, – ексміністр енергетики припустив задум ворога
24tv
2024-11-17T18:15:07Z
Витоки метану в 10 разів перевищують попередні оцінки
360ua.news
2024-11-17T17:39:23Z
З Днем ангела Романа 2024: чарівні привітання у картинках з іменинами
24tv
2024-11-17T22:12:46Z
18 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T22:06:09Z
Далекобійні удари по Росії: Зеленський прокоментував інформацію про дозвіл від США
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:51:09Z
12-річна дівчинка опинилася в комі через електронну сигарету: на сніданок та на вечерю
Знай
2024-11-17T21:30:04Z
Виробляє ЗРК "тор", а також РЛС: невідомі дрони атакували завод в іжевську - ЦПД
InternetUA
2024-11-17T21:27:20Z
До Українського легіону вже подали заявки понад 700 добровольців - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-17T21:18:17Z
Кабмін запровадив додаткові виплати військовим: скільки й за що доплачуватимуть
Знай
2024-11-17T21:12:52Z
Учасникам бойових дій надали право на низку пільг: опубліковано перелік
Политека
2024-11-17T21:01:49Z
Дадуть навіть безробітнім: експерт назвав важливі умови для отримання субсидії
Политека
2024-11-17T20:27:36Z
5 порад, які допоможуть зберегти тепло у квартирі, коли вимкнуть світло
24tv
2024-11-17T22:03:58Z
Як не зіпсувати халат при пранні
Знай
2024-11-17T21:51:57Z
Бо життя тільки починається: 5 звичок проти кризи середнього віку
24tv
2024-11-17T20:48:27Z
Ідеальний догляд за кактусом взимку: зробіть це, аби він не гнив
24tv
2024-11-17T20:42:08Z
Перший в історії: у Нью-Йорку збудують вигнутий хмарочос, який стане найдовшим у світі
InternetUA
2024-11-17T19:28:28Z
Оригінальна подача, бездоганний смак: рецепт салату з буряка та фети
24tv
2024-11-17T19:21:24Z
Копійчані методи для очищення кухні: забудьте про хімічні засоби
24tv
2024-11-17T18:57:00Z
Овочі будуть зварені за 10 хвилин: простий спосіб, про який знають одиниці
24tv
2024-11-17T17:15:36Z
Перевірте, чи правильні режими встановлюєте: що означають символи на духовці
24tv
2024-11-17T16:30:01Z
Франція помстилася Італії та вирвала перше місце у групі Ліги націй
TSN
2024-11-17T22:21:21Z
Бельгія поступилась Ізраїлю
Football.ua
2024-11-17T22:15:37Z
Впорались без Мбаппе: Франція ефектно прибила Італію у матчі Ліги націй
24tv
2024-11-17T21:57:18Z
Король стандартів Дінь виборов для Франції першу сходинку групи A2 в дуелі проти Італії
Football.ua
2024-11-17T21:48:52Z
Ліга націй УЄФА: Італія програла Франції, Англія розгромила Ірландію
УкраинФорм
2024-11-17T21:48:28Z
Українські арбітри працюватимуть на матчі Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-17T21:12:14Z
Ерлінг Голанд познущався з команди росіянина та вивів Норвегію в еліту Ліги націй: відео голів
24tv
2024-11-17T21:12:12Z
Кейн забив 23 останні пенальті за клуби і збірну
Football.ua
2024-11-17T20:42:27Z
Перший італієць в історії: Яннік Зіннер виніс усіх суперників та виграв Підсумковий турнір ATP
24tv
2024-11-17T20:27:27Z
Удар балістикою по Сумах: відомо вже про 2 загиблих дітей
TSN
2024-11-17T22:21:31Z
Удар РФ по багатоповерхівці у Сумах: кількість загиблих знову зросла
TSN
2024-11-17T22:21:15Z
Удар РФ по Сумах: ДСНС показала жахливі наслідки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:54:35Z
Бурштин без опалення, у Бовшеві пошкоджені будинки: наслідки атаки Росії на Прикарпатті
24tv
2024-11-17T21:51:26Z
Не лише постраждалі, а й загиблі: Зеленський розповів про наслідки удару по Сумах
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:36:21Z
Росія вдарила по будинку у Сумах: відомо про постраждалих та жертв
24tv
2024-11-17T20:36:58Z
Удар балістикою по Сумах: серед загиблих є діти, із дев'ятиповерхівки евакуюють людей
ZN UA
2024-11-17T20:33:40Z
Псевдобанкір видурив у чоловіка 100 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-17T20:00:59Z
"Почала падати стеля, діти дуже злякалися": як жителі Миколаєва пережили російську атаку
24tv
2024-11-17T19:30:39Z
Науковці створили унікальну технологію лазерного інтернету, яка у 16 разів швидша за аналоги
InternetUA
2024-11-17T21:21:48Z
Прослуховування телефонних розмов: у "Київстар" розповіли важливу інформацію
Политека
2024-11-17T20:42:15Z
Батареї, котрі працюватимуть на відходах: у Фінляндії представили нову технологію
24tv
2024-11-17T20:06:45Z
"Знайдіть мого кота": користувач Reddit спантеличив мережу фотографією-головоломкою
24tv
2024-11-17T19:51:26Z
Космічна компанія українця вже коштує 2 мільярди доларів: що вона виготовляє
24tv
2024-11-17T19:15:05Z
Недорога технологія повертає 100% ємності акумуляторів: що придумали вчені
InternetUA
2024-11-17T18:21:04Z
"Розумні" роботи можуть зробити "зелену" енергію дешевшою: як їх хочуть використовувати
Фокус
2024-11-17T18:00:48Z
Дизайн і ключові характеристики Nubia Z70 Ultra оприлюднені перед презентацією
Portaltele
2024-11-17T18:00:31Z
Звільняємо пам’ять на телефоні за допомогою Telegram: як це зробити у кілька кліків
InternetUA
2024-11-17T17:21:38Z
Nissan N7 — стильний седан із штучним інтелектом і напівавтономним рухом
360ua.news
2024-11-17T20:15:49Z
В Україні виготовили партію напівпричепів-контейнеровозів з надміцної сталі
AutoCentre
2024-11-17T19:34:37Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z
Водіям розповіли про одну важливу "приховану" кнопку в авто: що вона робить
GlavRed
2024-11-17T04:27:02Z