MY.UAНовини
Монетарна політика НБУ: за крок до зміни режиму?
Монетарна політика НБУ: за крок до зміни режиму?

Монетарна політика НБУ: за крок до зміни режиму?

Монетарна політика НБУ: за крок до зміни режиму?

З моменту запровадження антикризових заходів у лютому 2022 року НБУ завжди наголошував, що відхід від таргетування інфляції є тимчасовим. Зрозуміло, що в умовах воєнних шоків, емісії, невизначеності, підриву макропрогнозних процесів, повного переформатування валютного ринку тощо зберігати номінальний якір у вигляді кількісного показника інфляції було неможливо.

Однак, адаптуючись до змін воєнного часу, НБУ поступово послабив валютні обмеження та реанімував процентний канал монетарної трансмісії (хоча він ще не працює настільки добре, як хотілося б). Вдалося відмовитися від фіксованого курсу, емісійне покриття дефіциту бюджету таврується як найменш доцільна опція. Облікова ставка знижена з 25% на піку до 13%, а інфляція понад рік перебуває в зоні неявної цілі у 5%.

Виникає природне запитання: чи не час НБУ повертатися до більш звичної монетарної політики? Відійти від гібридного режиму, сформованого з елементів жорстких обмежень на курсові коливання, визначення процентних ставок із поправкою на збереження «привабливості гривневих активів» і комунікації інфляційної цілі у 5% як неявного таргета? У світлі певних меседжів можна побачити готовність НБУ до рішучого кроку — у бік офіційного запровадження більш структурованого монетарного режиму.

Якими є потенційні варіанти?

Щоб відновити довоєнне таргетування інфляції, потрібні додаткові передумови, як-от глибина валютного ринку, більша ймовірність коливання курсу в обидва боки, а також заборона на монетизацію бюджету та покращення трансмісії. Тому, звичайно, про одномоментне повернення до класичного інфляційного таргетування не йдеться. Однак, враховуючи цю інформацію, можна побачити кілька опцій.

Варіант перший: НБУ може нічого не змінювати з міркувань функціонування теперішнього гібридного режиму. Це допоможе зберігати гнучкість. Значна невизначеність, що триватиме і надалі, може вважатися об’єктивним поясненням недоцільності формальних змін і необхідності простору для операційного маневру.

Наприклад, різке погіршення ситуації із зовнішнім офіційним фінансуванням і відновлення потреби в екстреному емісійному втручанні можуть похитнути очікування, але не вимагатимуть жорсткої реакції ставкою на ймовірне прискорення інфляції. Інший приклад — відкладена корекція низки регульованих цін чи тарифів. Інфляційний тиск на боці пропозиції є традиційним викликом досягненню цілей з інфляції. Відповідно, повернення до пріоритету інфляційного таргета пізніше, коли більшість цін відкоригуються, може виявитися кращим варіантом.

Водночас недоліком такого підходу є складність побудови довгострокової довіри до монетарних кроків. Комунікації можуть виявитися переобтяженими роз’ясненнями короткострокових завдань, ускладнюючи формування впевненості економічних агентів у тому, що вони правильно розуміють стратегічну лінію монетарної політики.

Варіант другий: оголошення похилого цільового коридору інфляції. Щоб зрозуміти передумови, згадаємо, що Україна активно рухається у напрямі євроінтеграції. У світлі цих процесів і перспективного нарощування торгівлі з ЄС постане питання, що більшість торговельних партнерів матимуть значно нижчі інфляційні цілі, ніж Україна (офіційна довоєнна ціль і неявна ціль воєнного часу — 5%).

Це створюватиме передумови для зміщення у бік переоцінки обмінного курсу в реальному вимірі, ускладнюючи перспективи підтримання цінової конкурентоспроможності на європейському ринку, який є вимогливим до експортерів. З такого погляду оголошення похилого коридору інфляції за аналогією з тим, який мав місце 2016 року, видається непоганим рішенням. Тим більше що впродовж 2021 року дискусії про перспективне зниження інфляційної цілі демонстрували слабкі пагони.

Звичайно, кількісні параметри похилого коридору можуть дебатуватися. Так само, як і фінальна інфляційна ціль. Однак очевидною перевагою цього підходу є довгострокова орієнтація на створення макроекономічних передумов євроінтеграції.

Водночас є і недоліки. Насамперед це складність побудови похилого коридору таким чином, щоб політика користувалася довірою в умовах невизначеності воєнного часу. Також невідомою є структура повоєнної економіки України, а це важливо для визначення нової оптимальної інфляційної цілі.

Варіант третій: НБУ може повернутися до певної форми інфляційного таргетування з уже відомою ціллю у 5%. Щоправда, невизначеність і ризики потребуватимуть не так жорстких меж підтримання інфляції на рівні цілі, як формування довіри до політики з якісно новим масштабом гнучкості. Технічно це можна зробити, відмовившись від допустимого коридору коливання інфляції. Йдеться про таку ситуацію, коли інфляційна ціль не специфікується як 5 +/-1%, а є 5% (без чіткого зазначення параметрів, які вимагали б виразної реакції з допомогою монетарних інструментів).

Також технічно більша гнучкість досягається подовженням горизонту політики, на якому інфляція має повертатися до цільового значення. До повномасштабного вторгнення НБУ оперував горизонтом 9–18 місяців. Навіть якщо на цьому горизонті інфляція не завжди поверталася до цілі, комунікаційні сигнали артикулювали монетарні реакції, які приводили б цінові коливання в межі цільового діапазону, в сукупності із роз’ясненням чинників виходу за його межі. За розширення горизонту політики відхилення інфляції від цілі може бути тривалішим і таким, що допускатиме або м’якшу монетарну реакцію, або припущення про затухання цінового шоку без потреби реагувати на нього (в світлі наявного довшого періоду, впродовж якого інфляція повертатиметься до цілі).

Перевагою такого варіанта є компроміс між гнучкістю та зобов'язаннями, помножений на сигнал про готовність впроваджувати технічно складніший монетарний режим. Недоліком є проблема коректного пояснення мотивації толерування тривалих відхилень інфляції від цілі та, відповідно, збереження довіри до монетарного режиму.

Які ризики?

Хоч би який монетарний режим обрав НБУ найближчим часом, ключовим ризиком залишається невизначеність позаекономічного характеру. Саме вона диктує перестороги щодо ритмічності та достатності зовнішнього фінансування, логістичної доступності закордонних ринків чи банального вибору, в якій валюті зберігати заощадження. Водночас ключовим лейтмотивом змін має бути факт того, що якщо бізнес адаптується до нового середовища, ринки демонструють прийнятну стійкість, то і регулятор повинен сигналізувати про адаптивність і спроможність реалізувати ефективніші технології виконання мандата. Навіть якщо вони функціонально й інституціонально видаються складнішими.

Актуальна версія монетарної політики варта еволюції у більш чіткий і структурований набір елементів цілей, інструментів, процедур і комунікацій, орієнтованих на формування довгострокової довіри за якісно нового рівня гнучкості. Крім природних комунікаційних ризиків, слід брати до уваги низку типових викликів для таргетерів інфляції й атипової реальності воєнного часу.

По-перше, ефекти переносу від зміни обмінного курсу (чи сировинних товарів) на кінцеву інфляцію є нелінійними. Тобто вони зумовлені поточним рівнем інфляції, інфляційними очікуваннями та загальним сприйняттям ситуації у сфері здатності уряду та центробанку забезпечувати макрофінансову стабільність. Простіше кажучи, на ефекти переносу впливають і позаекономічні фактори, і спекулятивні очікування. Покладатися на сталі кількісні рівні ефектів переносу в прогнозній роботі може бути складно в умовах високої волатильності інфляції та позаекономічних шоків.

По-друге, в рішеннях із монетарної політики може бути складно відмежувати націленість на приведення інфляції до цілі від підтримання макрофінансової стабільності у ширшому розумінні. Це особливо актуально в світлі ризиків деградації очікувань. Валютним обвалом можуть загрожувати не стільки проблеми з платіжним балансом, скільки «нависання» коштів на поточних рахунках.

По-третє, довгострокова підтримка валютних резервів на рівні, що може заякорити довіру економічних агентів до здатності регулятора уникати валютних потрясінь, потребує зваженого поєднання валютних обмежень з умовами привабливості гривневих активів. Рішення, які впливають на ринок, але не гарантують кращої роботи реального сектора, можуть бути відтерміновані.

По-четверте, спокуси приставити до грудей кредитування дефібрилятор можуть дорого коштувати торговельному балансу. Оптимальні параметри поєднання заходів із відновлення кредитування зі стійкістю платіжного балансу мають стати предметом скрупульозного макрофінансового моніторингу.

Хоч би який монетарний режим був обраний, незалежність НБУ має фундаментальне значення для здатності підтримувати макрофінансову стабільність. А в умовах війни це очевидний стратегічний ресурс.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дипломат пояснив, чому у Трампа не вийде закінчити війну за 24 години
TSN
2024-11-13T04:21:41Z
У Польщі пояснили, що потрібно зробити перед початком переговорів про припинення війни
TSN
2024-11-13T04:21:20Z
Туман війни стає дедалі густішим: Трамп говорив з кремлівським фюрером
GlavRed
2024-11-13T04:15:42Z
Партизани дісталися стратегічних об'єктів РФ, які прикривають небо над Москвою ‒ "АТЕШ"
ZN UA
2024-11-13T04:09:15Z
Франція нищить відомі виноградники: звинувачує війну в Україні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T04:06:33Z
Демократи у Сенаті поспіхом хочуть затвердити суддів від Байдена до повернення Трампа у Білий дім
ZN UA
2024-11-13T03:37:23Z
РФ може розв'язати війну руками солдатів із КНДР, Сирії та Ірану: названо "жертви"
GlavRed
2024-11-13T03:33:34Z
Яке Трамп ставиться до Путіна й Сі: політологиня оцінила дії американського лідера
24tv
2024-11-13T03:27:47Z
У Києві презентують міжнародний проєкт про політв'язнів поневолених народів у РФ
УкраинФорм
2024-11-13T03:15:59Z
Дівам потрібний відпочинок, а Терезам слід прислухатися до мудрих порад: гороскоп за картами Таро на 13 листопада 2024 року
TSN
2024-11-13T04:21:32Z
У Київській області працює ППО – Повітряні сили
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T03:57:28Z
Нідерланди додатково виділять на оборону €716 мільйонів
УкраинФорм
2024-11-13T03:42:01Z
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2024-11-13T03:36:27Z
Мобілізація жінок: за яких умов можливий сценарій
Знай
2024-11-13T03:30:57Z
Роботодавців змусять заплатити: українців хочуть захистити
Знай
2024-11-13T03:30:14Z
Чиновник Міноборони списав 94 млн грн штрафів львівському бізнесмену: деталі справи
Политека
2024-11-13T03:01:12Z
Внутрішньо переміщені особи можуть отримати субсидію на комуналку: як подати заяву
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T03:00:45Z
У Росії злетіли стратегічні бомбардувальники Ту-95 - Повітряні сили
УкраинФорм
2024-11-13T02:18:35Z
Граничні ціни на високофункціональні протези для захисників: яку суму покриває держава
ZN UA
2024-11-13T03:04:59Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада: цікаві прикмети та забобони
TSN
2024-11-13T02:18:02Z
Чому під час засинання сіпаються кінцівки та виникає відчуття падіння
24tv
2024-11-12T20:06:31Z
Андрющенко назвав головну причину смертності в Маріуполі
24tv
2024-11-12T18:51:49Z
Які зміни відбудуться з організмом, якщо щодня їсти квасолю
24tv
2024-11-12T18:21:23Z
Уряд дав старт реформі соціального страхування - Жолнович сказала, що вона передбачає
УкраинФорм
2024-11-12T18:18:48Z
Гумдопомога, лікування та реабілітація: глави МОЗ України і Литви підписали угоду
УкраинФорм
2024-11-12T17:28:56Z
Чому не можна гортати телефон, сидячи у туалеті: лікар назвав серйозну причину
GlavRed
2024-11-12T16:27:39Z
Скільки треба солі на квашення капусти: робимо запаси на зиму
Комсомольская правда
2024-11-12T16:14:20Z
Фуражна кукурудза: аграрії стримують продажі
Agravery
2024-11-13T04:13:34Z
Тарифи на газ та світло злетять уже з 2025 року: експерт Попенко назвав основну причину
Хвиля
2024-11-13T04:03:42Z
Утримати ринок: чи зможе Україна й надалі експортувати курятину до ЄС
AgroPortal
2024-11-13T04:00:55Z
Тривалі блекаути: чи можуть бути взимку 20-годинні відключення
ZN UA
2024-11-13T03:34:27Z
Усі соцвиплати у 2025 році будуть збережені - депутатка
УкраинФорм
2024-11-13T03:15:55Z
Без світла по 20 годин: якою буде ситуація з енергетикою в Україні взимку
GlavRed
2024-11-13T02:54:14Z
Партнери України значно відстають від диктатур у виробництві снарядів - експерт
Хвиля
2024-11-13T02:09:46Z
В деяких областях вводять графіки обмежень потужності – що це означає
TSN
2024-11-13T02:00:57Z
Після війни наслідки ударів по енергетиці все ще будуть відчутні: прогноз експерта
GlavRed
2024-11-13T01:27:50Z
У Лондоні оголосили переможця Букерівської преміі 2024 року
ZN UA
2024-11-13T04:06:35Z
"Ми не відчули": Дмитро Монатік заговорив про стать третьої дитини
GlavRed
2024-11-13T03:03:21Z
Олесь Санін: П’ятеро людей з команди фільму «Довбуш» загинули, семеро зникли безвісти
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T02:51:09Z
Лауреаткою Букерівської премії стала британська письменниця Саманта Гарві
УкраинФорм
2024-11-13T00:51:12Z
Творець "Леона" і "П'ятого елемента" Люк Бессон візьме участь у форумі в Москві
GlavRed
2024-11-13T00:27:55Z
Ще один хлопчик пішов у відставку: Мадонна покинула 28-річного коханого
GlavRed
2024-11-12T23:27:00Z
У Києві вперше показали виставу «Дзяди» за поемою Адама Міцкевича, переосмислену на сучасний лад
Детектор М
2024-11-12T22:27:43Z
"Світ тісний": Дорофєєва і Дантес зустрілися вперше за довгий час
GlavRed
2024-11-12T22:27:38Z
Глядачі від нього у захваті: скільки епізодів у серіалі "Реванш" та про що він розповідає
24tv
2024-11-12T21:48:53Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: три ритуали для потужної трансформації
TSN
2024-11-13T04:21:44Z
Його готують перед самим приходом гостей: як зробити популярний салат "Тріо"
24tv
2024-11-13T04:09:00Z
З чого роблять крупу кускус: спосіб виготовлення продукту здивує багатьох
GlavRed
2024-11-13T02:12:32Z
Легше, ніж здається: як відрізнити натуральне вершкове масло від підробки
GlavRed
2024-11-13T01:27:35Z
І в вогонь, і в воду: астрологи назвали ТОП-4 найвідданіших знаків зодіаку
GlavRed
2024-11-12T23:27:22Z
Що робити, щоб орхідея не в'янула: 3 помилки, які всі допускаються
24tv
2024-11-12T23:00:38Z
Лише 4 інгредієнти – і вам цілують руки: фантастичний десерт, який розлітається вмить
24tv
2024-11-12T21:57:05Z
У вас дуже мало часу: що неодмінно треба зробити перед Днем народженням, щоб потім не жалкувати все життя
Знай
2024-11-12T21:30:01Z
Простий тест, який допоможе у виборі партнера: який танець вам до душі більше
GlavRed
2024-11-12T21:27:01Z
У нацпарку «Синевир» відкрили реабілітаційний центр для оленів
УкраинФорм
2024-11-13T04:21:34Z
На Сумщині пролунало 124 вибухи
TSN
2024-11-13T04:18:17Z
Війська РФ просунулися на Курщині, біля Торецька і Курахового – карти ISW
ГЛАВКОМ NET
2024-11-13T03:48:51Z
На Харківщині з початку року зафіксували 49 підпалів військових автівок
УкраинФорм
2024-11-13T03:39:29Z
Тема дня для Терезів – кохання: гороскоп на 13 листопада
24tv
2024-11-13T03:03:02Z
Росіяни просунулися у Кураховому та ще у трьох областях ‒ DeepState
ZN UA
2024-11-13T03:01:29Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: чому така назва
TSN
2024-11-13T02:18:51Z
"Не дати супротивникові розвинути темп операції": експерт розповів, що відбувається на Донецькому напрямку
Политека
2024-11-13T02:00:37Z
Українські військові та грузинські добровольці підняли прапор НАТО на горі Казбек
УкраинФорм
2024-11-13T02:00:25Z
Олег Верняєв обвинуватив керівництво федерації спортивної гімнастики у корупції
ГЛАВКОМ NET
2024-11-12T23:30:04Z
Бражко: Треба виграти групу Ліги націй — це головна задача
Football.ua
2024-11-12T22:46:09Z
Бафетімбі Гоміс оголосив про завершення кар'єри
Football.ua
2024-11-12T22:15:24Z
Понад 35 тисяч уболівальників "Баварії" відмовилися від квитків на матч із "Шахтарем"
ZN UA
2024-11-12T22:13:25Z
Рідних Узелкова захейтили в Мережі: Марина Боржемська звернулась до українців
TSN
2024-11-12T22:12:26Z
Раньєрі готовий відновити тренерську кар'єру заради Роми
Football.ua
2024-11-12T22:03:44Z
Кохана гравця Шахтаря похизувалась підтягнутим животиком: фото палкої білявки
24tv
2024-11-12T21:48:41Z
Патрульна з Києва – бронзова призерка чемпіонату з бодибілдингу: розкішні фото красуні
24tv
2024-11-12T21:48:09Z
Фанати Баварії планують бойкотувати гостьовий матч проти Шахтаря у Лізі чемпіонів
Football.ua
2024-11-12T21:36:51Z
З Куп’янського району Харківщини евакуювали ще 12 цивільних
УкраинФорм
2024-11-13T03:51:46Z
"Створює логістичні проблеми": ЗСУ вдарили по нафтобазі у Бєлгородській області, — Генштаб
Фокус
2024-11-13T02:57:21Z
Шахраював та крав з банківських рахунків знайомих кошти – жителя Малина засудили до 7 років позбавлення волі
InternetUA
2024-11-13T01:52:44Z
На Львівщині 48-річний чоловік помер від правця
ZN UA
2024-11-12T22:12:42Z
На Тернопільщині від отруєння блідою поганкою померла дитина
TSN
2024-11-12T22:12:24Z
Росіяни атакували Запорізьку область: в ОВА повідомили про руйнування і наслідки
TSN
2024-11-12T22:12:17Z
Скандал у Полтаві з "Сашею Браслєтом" отримав несподіване продовження
TSN
2024-11-12T22:12:11Z
У мережі написали про вибух у відділенні поліції Дарницького району Києва: що сталося насправді
24tv
2024-11-12T20:57:33Z
Було погане передчуття: 11-річний Платон врятував маму та сестру під час удару по Кривому Розі
24tv
2024-11-12T20:51:44Z
Ілон Маск може зробити ШІ Grok безплатним для всіх, але з неприємними обмеженнями
InternetUA
2024-11-13T04:03:33Z
Apple випускає оновлення мікропрограми для AirPods Pro 2 і AirPods 4
InternetUA
2024-11-13T03:01:49Z
Signal додав нові функції до дзвінків, як у Zoom та Google Meet
УкраинФорм
2024-11-13T02:27:11Z
Головний чат-бот ГУР тепер можна знайти у Viber
УкраинФорм
2024-11-13T01:57:23Z
Чому кіт нявкає біля зачинених дверей: вчені дали цікаву відповідь
GlavRed
2024-11-13T01:39:29Z
Бобровий Супермісяць 15 листопада 2024 року: що означає цей період з погляду езотерики, астрономії та астрології
TSN
2024-11-13T01:06:26Z
Французькі видавці преси подали до суду на соцмережу X
InternetUA
2024-11-13T01:01:46Z
У Viber запрацював чат-бот розвідки: ГУР нагадало, як передати позиції ворога
InternetUA
2024-11-12T21:42:54Z
Sony замовляє два супутники для тестування лазерного зв’язку
Portaltele
2024-11-12T21:10:14Z
Як показали найперший Volkswagen Transporter
AutoCentre
2024-11-12T21:34:22Z
Жінка на ходу вискочила з машини та втопила її в річці: причина змусить усіх водіїв здригнутися
Знай
2024-11-12T20:51:14Z
Найпопулярніший автобус Великої Британії переведуть на електротягу
AutoCentre
2024-11-12T19:21:20Z
Volkswagen почне будувати електромобілі на китайській платформі
AutoGeek
2024-11-12T18:58:15Z
Найпопулярніші електромобілі в Україні за регіонами
360ua.news
2024-11-12T18:12:37Z
Представлений новий позашляховик BYD Leopard 8
Portaltele
2024-11-12T18:07:34Z
Безпека перемагає дизайн: Hyundai повертає фізичні кнопки в автомобілі
ITC
2024-11-12T15:17:31Z
Renegade та Mulsano представили NFT колекційних авто з цінником у $100
ITC
2024-11-12T15:17:15Z
Brabus представив 1000-сильні гібридні Mercedes-AMG
AutoCentre
2024-11-12T15:16:26Z