У російських компаній посилилися проблеми в платежах із китайськими партнерами — Reuters
Деякі російські компанії зіштовхнулися зі зростанням затримок і збільшенням витрат у розрахунках з торговельними партнерами в Китаї, що залишає транзакції на десятки мільярдів юанів у "підвішеному стані", розповіли Reuters на умовах анонімності російські джерела.
Компанії та чиновники РФ уже кілька місяців вказують на затримки в транзакціях після того, як китайські банки посилили контроль за дотриманням законодавства на тлі погроз Заходу запровадити вторинні санкції за співпрацю з Росією. Цього місяця проблема посилилася.
Китайські державні банки “масово” припиняють транзакції з Росією, й платежі на мільярди юанів затримуються.
Китай є найбільшим торговельним партнером Москви, на який торік припала третина зовнішньої торгівлі РФ і який постачає товари, що допомагають Росії вистояти в умовах західних санкцій. Пекін також забезпечує прибутковий ринок для багатьох видів російського експорту: від нафти й газу до сільськогосподарської продукції.
Після того, як у червні Міністерство фінансів США пригрозило вторинними санкціями банкам Китаю та інших країн за співпрацю з Росією, китайські банки почали займати сувору позицію щодо транзакцій, розповіло Reuters джерело на одній з провідних російських платформ електронної комерції, яка продає широкий спектр споживчих товарів, імпортованих з Китаю.
“У той момент усі транскордонні платежі до Китаю припинилися. Ми знайшли рішення, але це зайняло близько трьох тижнів, а це дуже багато часу, обсяги торгівлі за цей час різко впали”, - сказало джерело, додавши що одним з рішень було купити золото, перевезти його в Гонконг і продати там, поклавши готівку на місцевий банківський рахунок.
Деякі російські компанії використовували ланцюжки посередників у третіх країнах для проведення транзакцій і обходу перевірок китайських банків на відповідність вимогам законодавства. В результаті витрати на обробку транзакцій зросли до 6% від суми платежів за транзакціями, тоді як раніше вони були майже нульовими.
“Для багатьох невеликих компаній це означає повну зупинку”, - заявило інше джерело, близьке до російського уряду.
У Кремлі визнали проблему, але заявили, що економічна співпраця важлива для обох країн і рішення будуть знайдені.
Однак транзакції з Китаєм не викликають серйозного занепокоєння у вищого російського керівництва, оскільки платежі в пріоритетних сферах все ще проходять безперебійно, і є політична воля з обох сторін. Двосторонні домовленості для великих компаній, таких як російські експортери сировинних товарів і китайські експортери критично важливих технологій, як і раніше, працюють добре, тоді як менші компанії, що торгують споживчими товарами, зіштовхуються з проблемами.
Російські експортери не відчувають труднощів з отриманням платежів за товари, які імпортує Китай, такі як нафта або зерно.
Згідно з офіційними митними даними Пекіна, двостороння торгівля між Росією і Китаєм зросла на 1,6% до 137 мільярдів доларів у першій половині 2024 року, після рекордного показника в 240 мільярдів доларів у 2023 році.
“Нормальна торгівля між Китаєм і Росією відповідає правилам СОТ і ринковим принципам, не спрямована проти третіх сторін і не піддається втручанню або примусу з боку третіх сторін” - заявив представник китайського Міністерства закордонних справ в інтерв'ю Reuters.
Він додав, що Пекін рішуче виступає проти будь-яких “незаконних односторонніх санкцій” і вживатиме всіх необхідних заходів для захисту своїх законних прав та інтересів.
Згідно з офіційною статистикою Пекіна, російський імпорт з Китаю в січні-липні 2024 року впав більш ніж на 1% до 62 мільярдів доларів через проблеми з платежами.
Після візиту російського диктатора Владіміра Путіна до Китаю в травні деякі місцеві китайські банки, які не ведуть глобального бізнесу, взяли на себе функції обробки двосторонніх платежів. Вони опинилися поза зоною досяжності західних санкцій.
Однак ці банки часто мають застарілі ІТ-системи та їм бракує персоналу з необхідними навичками.
Транскордонні кур'єри переправляють платіжні документи через російсько-китайський кордон, щоб на них поставили печатку й підписи китайські банкіри.
За словами російських аналітиків, поки питання з платежами не будуть вирішені на державному рівні, РФ не може очікувати динамічного припливу інвестицій з Китаю. Проблеми в розрахунках із китайськими банками особливо загострюють це питання, оскільки для Росії наразі немає інших великих постачальників багатьох видів промислового обладнання, окрім Китаю.
Великі компанії в Китаї, так само як і в Індії, сильно залежать від американського і європейського ринків, тому їм доводиться зважати на попередження з боку Заходу.
Китай став важливою опорою та головним торговельним партнером Росії після повномасштабного вторгнення Кремля в Україну в лютому 2022 року та запровадження широких санкцій проти РФ. З того часу торгівля між двома країнами зросла більш ніж на 60% у 2023 році. Росія випередила Німеччину, Австралію та В'єтнам у списку найбільших торговельних партнерів Пекіна, а на юань припадає близько 40% експортно-імпортних платежів РФ.
Про те, що означає для України й Заходу китайсько-російський альянс, розповідали Андреас Умланд і Гуго фон Ессен.