MY.UAНовини
"Тіням забутих предків" — 60. Що сталося з Параджановим і чому його п'ятий фільм став шедевром
"Тіням забутих предків" — 60. Що сталося з Параджановим і чому його п'ятий фільм став шедевром

"Тіням забутих предків" — 60. Що сталося з Параджановим і чому його п'ятий фільм став шедевром

Відзначаємо ювілей знакової кінострічки "Тіні забутих предків" і відповідаємо на запитання: під чиїм впливом Сергій Параджанов змінив свій стиль, як радянська цензура пропустила фільм у жанрі магічного реалізму, чим картина одразу підкорила Аргентину та Францію і чому вона більше нагадує півторагодинний музичний відеокліп.

У списку національних шедеврів "Тіні забутих предків" посідають, за версією кінокритиків 2021 року, перше місце. Стрічка здобула понад 100 призів і стала точкою відліку для українського поетичного кіно. Фокус вирішив подивитися на цей фільм з погляду сучасності: чим він візьме сьогодні? Що здається, як і раніше, свіжим, а що — застарілим. І як так сталося, що тільки п'ята картина 39-річного режисера Сергія Параджанова вистрілила на світовому рівні. Що не так із попередніми?

Зазначимо, останнім часом — до сторіччя Сергія Параджанова (1924-1990) — на YouTube вийшло безліч українських відеофільмів украй спекулятивного характеру. Вони майже нічого не пояснюють — ані стилістику, ані творчий шлях режисера, наголошуючи лише на політичній складовій його біографії (два тюремні ув'язнення) або ж обігруючи одні й ті самі, давно відомі факти. З оператором Юрієм Іллєнком були такі розбіжності на зйомках "Тіней", що вони із Параджановим викликали один одного на дуель; ніхто, включно з виконавцями головних ролей Ларисою Кадочниковою (на той момент — дружина Юрія Іллєнка) та Іваном Миколайчуком, не вірив у її успіх. Параджанов не хотів брати "наше все", тобто Миколайчука, на головну роль, а бачив у ній російського актора Геннадія Юхтіна з "Весни на Зарічній вулиці". Мовляв, йому не потрібен актор "із бабським обличчям", а потрібен той, у кого "лицо как нож". Але проби показали, що Миколайчук — відповідніша кандидатура. Прем'єра "Тіней" у кінотеатрі "Україна" стала політичним протестом проти арештів представників творчої інтелігенції, які просувають національну лінію — на противагу радянсько-партійній.

Усі перемелюють знову й знову ці факти, та жодного слова про те, у чому ж фішка стилю Параджанова? З чого б це він раптом вирішив у 39 років "стати іншим"? Хто на нього вплинув? Чому фільм "на ура" пішов, насамперед, в Аргентині та Франції? Ми відповімо на ці запитання, які ще ніхто чомусь не висвітлював або не помічав.

"Тіні забутих предків" — бекграунд

До 39 років вірменин Сергій Параджанов, штатний режисер студії Довженка, не зняв нічого видатного, хоча з першого курсу заявляв, що він — геній. Перший його фільм був екранізацією казки молдавського письменника Еміліана Букова про пастушка Андрієша, який мріяв стати витязем. Це відверта нісенітниця: пафосна й безглузда. Хоча в ній є те, що зацікавить Параджанова в "Тінях": сопілка, скелі та боротьба зі злим чарівником Чорним Вихором. Потім Параджанов знімає три поспіль соціальні картини — романтичні фільми з елементами комедії чи мелодрами: "Перший хлопець" (1958), "Українська рапсодія" (1961), "Квітка на камені" (1962). Параджанов явно прагнув потрапити в мейнстрим. Усі ці стрічки зроблені за образом і подобою чарівного суперхіта про пролетарів Марлена Хуцієва "Весна на Зарічній вулиці" (1956, подивилися 30 млн глядачів), знятого на металургійному комбінаті в Запоріжжі. Загальна калька: симпатичні робітники або сільські хлопці пробиваються в житті, не без дотепності залицяючись до дівчат. Хоча синові вірменського антиквара з Тбілісі, який обожнював і збирав усе красиве (про колекції Сергія Параджанова ходять легенди), це не було близьким, він зняв цілком комерційний хіт. Фільм "Перший хлопець" подивилися 21 млн осіб. Але душа у Сергія до цього не лежала.

Тут несподівано підвернувся прийдешній 100-річний ювілей українського класика Михайла Коцюбинського (1864-1913). На екранізацію його повісті "Тіні забутих предків" (1911) було кинуто чимале фінансування. Параджанов швиденько підписався на проєкт. І повість йому сподобалася, її жанр вказано як історія, драма, мелодрама. Це не зовсім правильно, тож уточнимо нижче, чого не вистачає.

Шекспір по-гуцульськи

Формально в Коцюбинського це історія гуцульських Ромео і Джультетти. Два ворожі роди: Палійчуки і Гутенюки. З чого почалася ця ворожнеча, як писав Коцюбинський, ніхто не пам'ятав. Однак їхні діти — Іван Палійчук (Іван Миколайчук) і Марічка Гутенюк (Лариса Кадочникова) закохуються одне в одного. Іван змушений піти на заробітки, а Марічка за його відсутності гине в гірській річці. Іван кілька років поневіряється лісом. Потім виходить до людей і несподівано одружується з вродливою і багатою Палагною. Господарство велике, але дітей немає. Іван дедалі прохолодніше ставиться до дружини. Та заводить коханця — чаклуна-мольфара Юру. У корчмі чоловік і коханець б'ються сокирами. Іван бачить свою Марічку у вигляді мавки, йде за нею і гине. Але головна фішка повісті в тому, що гуцули живуть у своєму відокремленому магічному світі. У них є десятки язичницьких ритуалів, і все це — на тлі щирої християнської віри. Гуцули спілкуються зі стихіями та різними потойбічними істотами, як із сусідами по селу.

Мольфар у повісті розмовляє з хмарою на горі та заклинаннями примушує її повернути, щоб просипати град повз овець. "Тіні" — не казка в чистому вигляді, це той самий магічний реалізм, що якраз на початку 1960-х став провідною світовою течією завдяки аргентинським письменникам Борхесу й Кортасару, а трохи пізніше — колумбійцю Маркесу, чий роман "Сто років самотності" (1967) стане класикою жанру.

Параджанов був зачарований містичною та етнічною начинкою повісті й вирішив використати на повну котушку свої художні та організаторські здібності. Він їде в Карпати з величезною знімальною групою. Живе в гуцульських хатах. Збирає начиння та одяг, а це — суцільна екзотика. Разом із 25-річним композитором Мирославом Скориком записує десятки місцевих народних пісень, а також гру на трембітах, які у фільмі звучать пристрасно й урочисто, як фанфари. Проте це всього лише цікавий матеріал. Як його втілити?

Параджанов розумів, що для екранізації потрібна інша стилістика. Яка? Для нього став потрясінням дебютний фільм 30-річного режисера Андрія Тарковського "Іванове дитинство" (1962). Це була поетично-метафорична рефлексія режисера на тему долі хлопчика-розвідника на війні. Параджанов кілька разів сходив на цей фільм і зрозумів: те, що йому потрібно. За свій дебют Тарковський відхопив "Золотого лева" у Венеції.

Зазначимо, що на самого Тарковського і його стиль вплинув Олександр Довженко своїм німим шедевром "Земля" (1930). Яблука в сонячних краплях, омиті дощем, і коні стануть знаковими образами для обох майстрів, ба більше: Параджанов і Тарковський незабаром подружаться. Коли Тарковський 1986 року помре у вигнанні, Сергій зі сцени, плачучи, попросить зал вшанувати його пам'ять хвилиною мовчання. А початок 1960-х став потужним ривком для обох.

Форма подавання

Коли я нещодавно переглянув "Тіні", зрозумів, що це, по суті, яскравий і образний півторагодинний кліп у стилі похмурого фентезі. Стрічка одразу починається в дусі магічного реалізму чи й навіть містичного горору — навіть білі літери "Студія імені Олександра Довженка" Параджанов по-хуліганськи зробив кривавими.

Букви "Кіностудія імені Довженка" Параджанов зробив по-хуліганськи криваво-червоними

Назва, зрозуміло, теж у такому дизайні. За кадром — стукіт сокири. У Параджанова за перші шість хвилин стрічки відбувається дві смерті: старшого брата Івана, Олекси, та їхнього батька. Підрубана смерека падала на дитину і брат її врятував, пожертвувавши собою. Батько Івана — Петро Палійчук — починає діставати в церкві голову ворожого роду — Онуфрія Гутенюка. Уже на вулиці вони б'ються сокирами (бартками по-гуцульськи). Екран показує те, що бачить батько Івана: прямокутник екрану заливається кров'ю, яка перетворюється, як в анімації, на червоних коней, які скачуть, — вони немов летять на білому тлі. У повісті жодних коней не виривалося зі свідомості гуцулів. Де їх Параджанов узяв?

Кров перетворюється на червоних коней
Фото: Кадр из фильма

Була відома картина Кузьми Петрова-Водкіна "Купання червоного коня" (1912 — рік написання майже збігається з виходом "Тіней" Коцюбинського). Червоного коня назвуть символом-провісником Першої світової та революції 1917 року (картина через початок Першої світової довго зберігалася у Швеції). Червоний кінь — символ кровопролиття. Є схожий образ і в Одкровенні ап. Іоанна Богослова (Апокаліпсис) 6:1-8: "І вийшов інший кінь, рудий, і тому, хто сидить на ньому, дано взяти мир із землі, і щоб вбивали один одного".

Параджанов придумав символічний образ ворожнечі двох родів. І настільки вдало, що на Заході картина демонструвалася під назвою "Вогненні коні" — там оцінили знахідку.

Французька афіша до фільму "Вогненні коні" ("Тіні забутих предків")

Коли почалася бійка двох голів пологів, біля воза тремтіла меленька Марічка. Щоб узяти участь у розправі над давніми ворогами, Іванко спробував її вдарити. Дівчинка втекла. Він наздогнав її і, схопивши стрічки з голови, кинув у річку. І раптом вона сказала: "Нічого, мені мама інші купила — запасні". "А я на сопілці вмію грати" , — сказав хлопчик. "А чого ти б'єшся?" — поставила запитання Марічка. У фільмі вона заплакала. А в повісті дістала цукерку і, розділивши, половину віддала Іванкові. Хлопчик був збентежений і діти стали просто мирно базікати. Дівчинка одним примирливим жестом зупинила біг цих червоних коней люті! Діти стали дружити, голяка купалися в річці. Іванко все більше закохувався. Роки йдуть — молоді люди зібралися одружитися. Але Марічка зітхає: "Не бути нам парою".

Барвистий образний ряд картини зроблено на шкоду лінійності оповіді, текст зім'ятий. Увійшла в пародії перекличка головних героїв по кілька хвилин: "Марічка! — Іванко!" — "Марічка! — Іванко!". Так само, образами на шкоду дії, мислив Тарковський.

Наприклад, у сценарії "Андрія Рубльова" (1966) була сцена нападу на селище татаро-монгол. А у фільмі від неї тільки кадри догоряючих селянських будинків і церкви з безліччю вбитих людей. Параджанов і Тарковський переводили дію в образно-метафоричний ряд — такий їхній спосіб художнього мислення.

У Коцюбинського Марічка, рятуючи худобу, загинула: вона впала в гірську річку. Про цю подію — лише абзац. І ніби це — трагічна випадковість. У Параджанова трагедія відбувається закономірно.

Після загибелі батька Іван змушений був поїхати на заробітки — пасти овець. Він хотів накопичити грошей на весілля. Матері Івана — Ганні — не до вподоби наречена сина. Вона, проводжаючи, йде за ним і проклинає родину Марічки: "Щоб у них хата спорожніла, як у нас! Нехай згине їхня худоба!". І невдовзі ми бачимо, як дівчина лізе на скелю, куди вилізло чорне ягня. Марічка обережно рухається по краю прірви. Потім бере ягня на руки, але летить каміння і дівчина падає, не зумівши втриматися. Худоба згинула і хата спорожніла — прокляття Ганни збулися. Загибель Марічки спровокувала мати Івана: не забудьте, всі герої фільму живуть у магічному світі.

Параджанов не показав жодної містичної істоти, але магію він створює незвичайним відеорядом і музикою. Наприклад, такий епізод. Палагна обіймає Івана біля копиці сіна, а чоловік відсторонюється. Потім він іде до річки і п'є просто з неї. Зйомка цього моменту відбувається з-під води (!): Іван нахиляється на тлі хмар дедалі ближче, потім видно бульбашки з рота, і ось уже обличчя хлопця зникає.

Вид на Івана з під води, немов на нього дивиться потонула Марічка (скрін)

Однак цей оригінальний прийом Параджанов узяв у Тарковського з "Іванова дитинства". Там хлопчик із мамою дивиться в колодязь і тягне руку до поверхні води: ми бачимо їх знизу і спостерігаємо, як від його пальців розходяться кола.

Вид із під води — у фільмі "Іванове дитинство" (1962, скрін) Андрія Тарковського (1962)

Однак у Параджанова, крім формально красивого прийому, цей епізод має глибший сенс. Такий ракурс — це немов би на свого судженого дивиться потонула Марічка з річки. Аж мурашки по шкірі, це і сьогодні — геніальна знахідка.

Звісно, щоб знімати такі кадри, режисерові й оператору потрібно бути єдиним цілим. У чому ж була суть конфлікту Параджанова з оператором Іллєнком? Режисер навіть викликав із Києва іншого оператора на заміну.

Параджанов хотів для свого нового містико-символічного стилю знімати плавно. А Іллєнко, який відучився у ВДІКу, був фаном модної тоді "французької хвилі", де оператори знімали з рук. Так само, як у фільмі Жан-Люка Годара "На останньому подиху" (1960). Там це було від злиденного бюджету, але — стало фішкою.

Бюджет у Параджанова був великий і Іллєнко своїми "ручними" зйомками його дратував. Дійшло до того, що вони вирішили битися в Карпатах на дуелі. Але дощ зірвав їхні плани. Та й якось розхотілося грати в аристократів. Однак роздратування режисера одразу минуло після попереднього перегляду відзнятого матеріалу: Іллєнко, хоч і камерою з рук, виконав основні режисерські настанови, знімаючи детально і небо, і землю — магія не зникала в кадрі.

Потім, в інших своїх стрічках Параджанов завжди знімав плавно. Але в "Тінях" вийшов варіант перетину двох художніх манер: виглядає зовсім непогано. Параджанов постійно змінює ракурси зйомки: дерева ми бачимо то знизу, то зверху — це робить карпатський ліс живим — і все це на тлі церков.

Тарковський у кадрі з'єднує похилений православний хрест на могилі (крізь який світить сонце) і дерево — немов два світи: релігійний і природний.

Хрест і дерево в кадрі фільму "Іванове дитинство" (1962,скрін)

Точно так само з'єднує два світи Параджанов у своєму шедеврі — християнський і язичницький, магічний. Гуцули вітаються: "Слава Ісусу" — "Навіки слава". Слова ці десятки разів звучать у фільмі. А також — заклинання та ворожіння.

У фільмі Параджанов поєднує два світи — християнський і язичницький, магічний

Один із весільний ритуалів Параджанов сам винайде: наречений Іван і наречена Палагна (Тетяна Бестаєва) протягують голови в ярмо. Мовляв, для Івана цей шлюб — як ярмо на шию. Гуцули, звісно, були незадоволені, що режисер вліз зі своїм креативом у сакральну сферу. Але — художник є художник!

Параджанов придумав весільний ритуал, який підкреслює, що шлюб — це одне ярмо на двох

Повний психодел

Коли сокиркою по голові Іван отримав від лютого мольфара Юри (Спартак Багашвілі) — кадри взагалі стали забарвлені в психоделічні тони, червоно-жовті. Не тільки магічний реалізм у стрічці, а й психодел, який тільки з'явиться на Заході в середині 1960-х! Такого не було й у Тарковського. Як і червоних коней. Андрій неодноразово висловлював своє захоплення українським режисером.

Психоделічні кадри у фільмі "Тіні забутих предків"

Після конфлікту з чаклуном Іван замкнувся в собі. Він чує голос Марічки, яка кличе його. У повісті він точно знає, що ця істота — мавка, і в неї має бути кривава діра в спині. Він намагається не дивитися туди. Ба більше — вона тікає від нього, злякавшись чугайстера — доброго лісового духа. Це волохатий дідусь, який полює за мавками і поїдає їх, щоб ті не губили людей. Іван ледве відбувається від чугайстра, бо прагне до коханої — хай навіть у її потойбічному обличчі.

У фільмі чугайстера немає: Іван просто йде за Марічкою, у якої "інше", срібне обличчя. Вони простягають руки одна одній, і під час їхнього дотику лунає крик Івана: червоним забарвлюються дерева — хлопець загинув, впавши з урвища (у кадрі пофарбовані червоною фарбою гілки).

Загальна формула твору шекспірівська: кохання юнака і дівчини з ворогуючих родів — спроба їх розлучити — возз'єднання закоханих на тому світі. Однак головна трансформація в тому, що соціалістичний реалізм у своєму кіно Параджанов перетворив на магічний. Це був найсильніший хід!

Кінцівка фільму: той самий стукіт, що на початку, але це не звук сокирки, а стукіт молотків, які забивають у труну цвяхи, де лежить Іван. Показано дітей на тлі вікна: автор сподівається, що червоні коні на якийсь час припинили свій страшний біг.

Світовий успіх фільму "Тіні забутих предків"

Де вперше вистрілив шедевр Параджанова? Не в Україні. Картина в радянської номенклатури викликала підозру. Там нічого не було про соціальну несправедливість. Фільм, який був повністю закінчений влітку 1964 року, стали відправляти на фестивалі. У прокат його не запускали, хоча сторіччя Коцюбинського якраз було 17 вересня 1964 року, — кіно було підозрілим: містико-релігійним із дикими гуцульськими пристрастями (у фільмі часто стаються вбивства, але жодної кримінальної відповідальності за них не настає).

Раптом стало відомо, що "Тіні" перемогли в Аргентині: фільм отримав премію за режисуру і приз критиків у місті Мар-дель-Плата. Параджанова туди не пустили через жарт: "Купуйте квиток в один кінець". Вирушили Кадочникова і Миколайчук, які нічого не очікували від картини. А там стався фурор. Чому? Тому, що південноамериканцям близький магічний реалізм. Потім тріумф у Франції з тієї ж причини: Кортасара і Борхеса розкрутили саме там.

Англомовна частина світу набагато спокійніше поставилася до "Вогненних коней". Кіно продовжувало підкорювати південців: Гран-прі МКФ у Салоніках (Греція), Кубок на Фестивалі фестивалів у Римі (Італія).

У радянському прокаті стрічка зібрала чимало, як для експериментального полотна: його подивилися 8,3 млн осіб. Фільм давав відчуття краси та свободи: гуцули жили, як їм подобалося.

Когось сьогодні може дратувати відсутність у стрічці виразної лінійної історії. Тож, коли зберетеся дивитися — налаштуйтеся, що це величезний музичний кліп — з яскравими барвами, масками та строкатим оздобленням гуцулів, дивовижною природою Карпат і незвичною грою трембіт. Однак це не "поетична драма про велике кохання", як зазначено на початку, а "магічна". І її чари не втратили сили навіть через 60 років.

Фільм "Тіні забутих предків" (1964)
Теги за темою
УкраїнаКіно
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Ціни стрімко зросли. Як змінилася вартість гектара за час роботи ринку землі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:46:30Z
Ціни на яблука сягнули рекордної позначки. Що чекає на покупців у новому сезоні?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:42:56Z
Американські компанії отримали контроль над одним з найбільших зернових терміналів України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:36:50Z
ЄБРР профінансуває модернізацію та розширення зрошення в Україні
AgroPortal
2025-07-14T08:30:38Z
Фонд енергоефективності знову прийматиме заявки на програму «ВідновиДІМ» із 15 липня
УкраинФорм
2025-07-14T08:28:49Z
Біткойн перевищив позначку в $120 000
УкраинФорм
2025-07-14T08:28:27Z
Встигнути до осені: ТОП-8 овочів, які не пізно сіяти в середині літа
GlavRed
2025-07-14T08:25:43Z
Вартість базових продуктів вражає: ціни відчутно змінились за лічені дні
GlavRed
2025-07-14T08:25:31Z
Мінрозвитку підписало в Римі угод і меморандумів про залучення €3,55 мільярда на відновлення
УкраинФорм
2025-07-14T08:19:22Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Спорт зменшує ризик смерті на 40%: скільки потрібно займатись
24tv
2025-07-14T08:16:34Z
Як доглядати за тілом влітку: поради, що допоможуть виглядати на всі 100%
24tv
2025-07-14T07:00:55Z
Названо спосіб зупинити спалахи захворювань у зародку: смертність знижено на 60%
Фокус
2025-07-14T06:19:45Z
П'ять продуктів і напоїв, які провокують появу набряків
Gazeta UA
2025-07-14T05:22:04Z
Чи справді перебування на сонці покращує настрій
24tv
2025-07-14T04:06:26Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
Купуєте половинку кавуна? Лікарка радить двічі подумати
360ua.news
2025-07-13T19:10:52Z
Німеччина зробила заяву про ракети Taurus для України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:46:48Z
The Guardian: Україна може впасти – це більше не гіпотеза
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:43:15Z
У Раді готують новий закон – низка українців втратять відстрочки від мобілізації
Знай
2025-07-14T08:37:47Z
Поки депутати у відпустці: Трамп у вересні відвідає Британію
ZN UA
2025-07-14T08:37:19Z
Глава МЗС Данії про тарифи Трампа: треба готуватись до застосування усіх засобів
Европейская правда
2025-07-14T08:37:03Z
Встигла стати дружиною та мамою ще до народження Макрона: як перша леді Франції виглядала в молодості
Telegraf
2025-07-14T08:34:50Z
У Росії закінчуються гроші: Кремль підвищує тарифи на комуналку на окупованих територіях
24tv
2025-07-14T08:34:14Z
У Росії злякалися різкої риторики Трампа і просять "діалогу"
24tv
2025-07-14T08:34:07Z
Україна готує атаки вглиб Росії. Що з цим не так?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:33:33Z
Негода накриє захід України, оголошено штормове попередження
360ua.news
2025-07-14T08:46:18Z
До 2 мільйонів гривень: у Львові бізнесу, який постраждав від атаки нададуть компенсацію
24tv
2025-07-14T08:46:18Z
Переплата майже ₴350 тис. за проєкт ремонту парку у Дарницькому районі – затримано одного з екскерівників КО «Київзеленбуд»
Украина Криминальная
2025-07-14T08:43:12Z
"Будуть дотискати": генерал-майор запасу ЗСУ назвав основну ціль ворога на Лиманському напрямку
Фокус
2025-07-14T08:37:47Z
Україна повернула з тимчасово окупованої Херсонщини підлітка, якого ворог хотів примусово мобілізувати
Известия Киев
2025-07-14T08:34:42Z
Задля розваги: на Херсонщині РФ дронами атакує навіть собак і котів
TSN
2025-07-14T08:33:20Z
Ворожий БпЛА вдарив по навчальному закладу у Сумській громаді: які наслідки
TSN
2025-07-14T08:30:32Z
У Миколаєві аварія на водозборі: немає води в одному з районів, можливе повне відключення
24tv
2025-07-14T08:28:47Z
У Миколаєві через аварію перебої з водою
УкраинФорм
2025-07-14T08:10:21Z
Нові правила військового обліку: як оформити онлайн і що робити у разі помилок
24tv
2025-07-14T08:45:45Z
В Індії померла найстаріша слониха Азії
1News
2025-07-14T08:40:52Z
Пенсія в 14 тисяч: хто з українців може отримувати такі виплати
Фокус
2025-07-14T08:37:24Z
Преображення Господнє 2025 року: дата за новим календарем, історія свята, що воно означає
TSN
2025-07-14T08:33:56Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Кривому Розі: чим готові підтримати українців
Политека
2025-07-14T08:31:30Z
Комунікаційниця Олена Лобова: «Тиша — найгірша тактика, адже вакуум завжди заповнюється негативом»
Детектор М
2025-07-14T08:31:20Z
Який технічний університет визнали найкращим в Україні у 2025 році
24tv
2025-07-14T08:28:48Z
Пішов із життя режисер Олександр Мітта
1News
2025-07-14T08:28:47Z
Астрологи назвали 4 знаки зодіаку, які зароблять найбільше у 2025 році
GlavRed
2025-07-14T08:25:32Z
Принцеса Шарлотта вийшла у світ з наймоднішим манікюром літа 2025
Фокус
2025-07-14T08:31:34Z
Віталіна Ющенко вперше висловилася про колишню невістку-зрадницю - деталі
GlavRed
2025-07-14T08:25:08Z
Зірка «Барселони» звинувачується у використанні людей з карликовістю для розваг
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:09:45Z
Маленька ікона стилю: принцеса Шарлотта вразила елегантним образом на фіналі Вімблдону
24tv
2025-07-14T08:04:44Z
5 зачісок на довге волосся, які обожнюють всі модниці
24tv
2025-07-14T08:04:09Z
Супермен Джеймса Ганна встановив рекорд касових зборів
1News
2025-07-14T07:58:02Z
Вкрали практично все, – українського співака пограбували в Італії
24tv
2025-07-14T07:55:09Z
Українська стрічка «Ти — космос» здобула дві нагороди на фестивалі NIFFF у Швейцарії
Детектор М
2025-07-14T07:46:05Z
Ванна кімната Емми Антонюк – це високі стелі і оригінальна картина: фото
24tv
2025-07-14T07:28:44Z
У столиці судитимуть жінку, яка за $4000 обіцяла зняти військовозобов’язаного з розшуку ТЦК
Украина Криминальная
2025-07-14T08:45:33Z
Суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у вибухах на підприємстві під Житомиром
УкраинФорм
2025-07-14T08:45:09Z
Затримали двох агенток РФ, які готували підриви суддів і волонтерів у Полтаві та Дніпрі
УкраинФорм
2025-07-14T08:43:31Z
У США сталася стрілянина в церкві – загинуло двоє жінок
Лига
2025-07-14T08:30:03Z
Злочинну групу викрито у привласненні майже ₴7 млн на ремонтах шкільних укриттів на Дніпропетровщині
Украина Криминальная
2025-07-14T08:28:39Z
66-річна жінка влаштувала пожежу в Хаджибейському районі Одеси
Украина Криминальная
2025-07-14T08:16:57Z
На Сумщині від удару КАБом загинули люди, серед поранених - дитина
Gazeta UA
2025-07-14T07:49:47Z
Росія вдарила по Сумщині, дві людини загинули, серед постраждалих дитина
Комсомольская правда
2025-07-14T07:28:26Z
Затримано двох жінок, які намагалися підірвати суддю та підпалили автівку військового
Украина Криминальная
2025-07-14T07:28:02Z
Зробіть це підживлення для смородини у липні: рецепт супердобрива
24tv
2025-07-14T08:45:22Z
Не Говерла: з якої гори відкривається одна з найкрасивіших панорам на Карпати
24tv
2025-07-14T08:28:41Z
Не лише "перший млинець – нанівець": як ще сказати українською "перший блін комом"
24tv
2025-07-14T08:00:55Z
І не треба довго морочитися: як смачно посмажити лисички з цибулею
24tv
2025-07-14T07:54:41Z
Літній хіт: спробуйте лимонад "Полуничний базилік"
Gazeta UA
2025-07-14T07:46:28Z
Виростуть максимально великі та солодкі: ось що садити біля кавунів
24tv
2025-07-14T07:46:08Z
Обирає його замість кави: улюблений напій принца Вільяма виявився зовсім не королівським
24tv
2025-07-14T07:36:14Z
Сніданок-вибух: "Хмарні яйця" з авокадо вражають легкістю та смаком
Gazeta UA
2025-07-14T07:04:00Z
Такі відбивні смакуватимуть по-новому: у чому їх посмажити
Telegraf
2025-07-14T07:01:48Z
Дієве рішення проти «Шахедів»: Федоров розповів про виробництво дронів-перехоплювачів
TSN
2025-07-14T08:31:36Z
Зонд NASA зробив найближчі фотографії Сонця під час рекордного польоту
Фокус
2025-07-14T08:31:29Z
У Гренландії під 3-кілометровим льодом знайшли неможливе: там ріс мак, мох і навіть верби
Фокус
2025-07-14T08:25:19Z
Перевірте ці ознаки: як зрозуміти, що камера вашого смартфона ось-ось зламається
Фокус
2025-07-14T08:16:13Z
Невидимий універсал vs повітряний хижак: чим відрізняються F-22 та F-35
InternetUA
2025-07-14T08:16:12Z
Крихкий баланс: проблеми масового переходу на відновлювані джерела енергії
Лига
2025-07-14T08:16:08Z
Grok 4 шукає думку Ілона Маска з усіх спірних питань, перш ніж відповісти вам
24tv
2025-07-14T08:04:55Z
Apple готує масштабне оновлення Dynamic Island у нових iPhone
InternetUA
2025-07-14T07:46:36Z
На сотні метрів нижче рівня моря: яка точка суші на Землі найнижча
Фокус
2025-07-14T07:46:22Z
Дешевше $20 000: презентовано новий кросовер Hyundai
ЗаРулем
2025-07-14T08:40:47Z
Наймиліший електромобіль Honda вперше показав свій вигляд і дещо незвичайне
Топ Жир
2025-07-14T08:34:57Z
Lexus ES у кузові універсал виглядає чудово
AutoCentre
2025-07-14T08:07:54Z
Mazda представила кросовер CX-5 нового покоління: відома ціна
ЗаРулем
2025-07-14T07:16:15Z
Suzuki готує оновлення для популярного Jimny
AutoCentre
2025-07-14T07:13:49Z
Новий електрокар Mercedes отримав передню частину у ретро-стилі
AutoCentre
2025-07-14T06:10:11Z
Назвали найпопулярніші кольори нових авто у 2025 році
Gazeta UA
2025-07-14T06:10:10Z
Водіям назвали найкращий час для покупки уживаних авто: коли вартість впаде
Хвиля
2025-07-14T02:07:24Z
Подача страхової вимоги на $100 тис. буде успішнішою, якщо ви дійсно перебуваєте за кермом свого Porsche
Топ Жир
2025-07-14T01:19:43Z
Аль-Хіляль готовий задовольнити запити Астон Вілли щодо Воткінса
Football.ua
2025-07-14T08:46:20Z
Павло Ісенко продовжить кар'єру в Румунії
Football.ua
2025-07-14T08:40:33Z
Усик – Дюбуа: як змінився прогноз ШІ за 5 днів до реваншу на "Вемблі"
24tv
2025-07-14T08:39:42Z
Індивідуальні нагороди КЧС-2025: хто став найкращими?
Football.ua
2025-07-14T08:27:56Z
ПСВ на межі від підписання захисника Фрайбурга
Football.ua
2025-07-14T08:22:08Z
Манчестер Юнайтед знайшов заміну Онані
Football.ua
2025-07-14T08:13:26Z
Український боксер може побитись в андеркарді вогняного мегафайту Кроуфорд – Канело
24tv
2025-07-14T08:10:16Z
Україна вперше в історії кваліфікувалась на Євро U22 з волейболу серед чоловіків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T08:07:02Z
Українка Белінська - призерка Вімблдона у категорії U14
УкраинФорм
2025-07-14T07:58:59Z