Президент України Володимир Зеленський ухвалив рішення про відставку головнокомандувача Повітряних сил країни, генерал-лейтенанта Миколу Олещука. Це сталося лише через кілька днів після краху винищувача F-16, яке, за попередніми даними, могло бути результатом "дружнього вогню".
Про це пише видання The New York Times, посилаючись на власні джерела.
Згідно з повідомленням західної офіційної особи, знайомої з перебігом розслідування, є "ознаки" того, що літак міг бути збитий ракетою з комплексу Patriot. Однак версії технічної несправності та помилки пілота також не виключаються.
Зеленський не вказав на конкретні причини звільнення Олещука, обмежившись заявою про необхідність посилення військового керівництва.
"Нам треба ставати сильнішими. І треба дбати про людей. Дбати про особовий склад. Дбати про всіх наших солдатів", - сказав президент України.
Нагадаємо, аварія F-16 сталася 26 серпня під час відбиття масштабної повітряної атаки російських сил. Літак розбився лише за кілька тижнів після того, як Україна отримала першу партію із шести F-16 із обіцяних 45 винищувачів від європейських союзників.
Втрата одного з них так незабаром після постачання стала серйозним ударом по зусиллях України щодо інтеграції цих літаків у свої військові операції та на переконання союзників по НАТО у здатності ефективно використовувати сучасну західну зброю.
Підпілковник Олексій Месь, який загинув в результаті краху пілот, був одним з українських льотчиків, які пройшли прискорену програму навчання перед вступом у бій. Експерти зазначають, що така прискорена підготовка несе додаткові ризики.
Військові фахівці наголошують, що хоча втрата літака є серйозною невдачею, аварії винищувачів не є чимось незвичайним навіть у мирний час під час навчальних польотів. Вони вважають, що вплив цього інциденту на спільні військові зусилля України, ймовірно, буде незначним.
Проте F-16 стали символом оборони України, а їхні пілоти вважаються національними героями. Видання зазначає, що українці покладають великі надії на потенційний вплив F-16 на перебіг бойових дій, оскільки ці літаки краще оснащені для оборонних та наступальних операцій порівняно з флотом радянських літаків, які досі використовували ВВС України.