MY.UAНовини
АТО чи війна? Чому партія Порошенка так і не проголосувала за ратифікацію Римського статуту
АТО чи війна? Чому партія Порошенка так і не проголосувала за ратифікацію Римського статуту

АТО чи війна? Чому партія Порошенка так і не проголосувала за ратифікацію Римського статуту

24 серпня на 33-му році української Незалежності президент Володимир Зеленський підписав Закон про ратифікацію Римського статуту, який напередодні ухвалив парламент.

Як відомо, Україна підписала Римський статут ще 2000-го року. Але тоді до ратифікації цього важливого міжнародного документа так і не дійшло. Навіть коли у лютому 2014 року захопленням Криму Росія почала агресію проти України.

Ратифікації також не допомогло і рішення РНБО 2015 року щодо необхідності введення Римського статуту у дію на тлі все більших масштабів російської агресії, що охопила всю Донецьку та Луганську області.

Варто нагадати, що набуття членства України у Міжнародному кримінальному суді (МКС) є частиною наших зобов’язань щодо вступу до ЄС.

І ще один важливий аспект необхідності ратифікації Римського статуту. Держава-учасниця МКС може суттєво впливати на ефективність роботи цієї інституції, а для України це надзвичайно важливо у контексті розслідування злочинів, вчинених російськими військами на українській території.

Але попри такі переконливі аргументи на користь ратифікації Римського статуту політичні дискусії продовжували вирувати у Верховній Раді 21 серпня під час розгляду цього питання. Про це красномовно свідчать результати голосування. Приміром, фракція «Європейської солідарності» тотально «утрималась» від підтримки цього важливого євроінтеграційного закону. Теж саме відбувалось і з фракцією «Батьківщина», яка дала лише один голос «за». Решта депутатів під час голосування залишили сесійну залу.

Як на мене, задля чіткого розуміння причин довготривалого блокування Україною Римського статуту слід звернутись до таких фактів.

Перше. Участь України у роботі МКС посилює наші позиції щодо першочергового розгляду справ, пов'язаних з російською агресією. Відомо, що МКС вже розглянув низку злочинів російських військових в Україні та видав шість ордерів на арешт військового керівництва РФ на чолі з самим диктатором. Нагадаю, що на початку широкомасштабної агресії на таємних україно-російських переговорах у Мінську і Стамбулі росіяни вимагали від української делегації не ратифікувати Римський статут та скасувати визнання Україною юрисдикції МКС у розслідуванні військових злочинів.

Друге. Для розуміння досить «дивної» поведінки фракцій «Європейської солідарності» та «Батьківщини» під час голосування потрібно нагадати, що російська агресія почалася не з широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року, а 2014-го, коли РФ анексувала український Крим.

Проте тоді ані тимчасово виконуючий обов'язки президента України Олександр Турчинов (член партії «Батьківщина»), ані новообраний президент Петро Порошенко оголосили не стан війни з РФ, як того вимагає українська Конституція, а Антитерористичну операцію на Сході України.

 Слід також нагадати, що визначення «збройна агресія» та «АТО» чітко врегульовані міжнародним та національним законодавством. Так, Генасамблея ООН ухвалила 1974 року резолюцію під назвою «Визначення агресії», де у статті 1 зазначено, що «агресією є застосування військової сили державою проти суверенітету, територіальної цілісності чи політичної незалежності іншої держави».

2014 року під час початку російської агресії жодна гілка української влади не діяла згідно з вимогами Основного закону України

З іншого боку, Закон України про «боротьбу з тероризмом» від 2003 року визначає АТО як «комплекс спеціальних заходів спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізація наслідків терористичної діяльності».

Чому так важливо було юридично правильно визначити що відбувалося в українському Криму у лютому-травні 2014 року під час його анексії Росією? Бо лише правильна оцінка ситуації та відповідні юридичні дії України могла вже з весни 2014 року запустити механізм колективної оборони (стаття 51 Статут ООН). А відтак надати нам широкомасштабну допомогу у відсічі російської агресії багатьма західними країнами. Так, як це відбулося 2022 року. Тобто хитруючи з термінологією «АТО» чи «війна» тодішнє керівництво держави і заблокувало запуск юридичного механізму, передбаченого міжнародним правом у разі агресії, а відтак не вживало всіх тих можливих заходів, що дає Україні Статут ООН.

Але не тільки це. Відсутність з боку українського керівництва адекватної юридичної реакції щодо загрози не дозволило правильно кваліфікувати на міжнародному рівні дії російських «зелених чоловічків» в Криму. Алже насправді це було не «волєіз'явлєніє кримчан», як то трактувала московська пропаганда, а російська агресія. Пізніше саме це дозволило російському диктатору представляти свою подальшу агресію, яка вже поширилася на Донбас, як «внутрішній конфлікт» або ж громадянську війну в Україні.

І тому за так званим «норманським» столом переговорів Путін сидів не як воєнний злочинець, а як керівник сусідньої держави, що допомагає у подоланні «української кризи».

«Нормандський формат».

Зустрічі лідерів країн у чотиристоронньому форматі (Україна, Німеччина, Франція, Росія), де обговорювалися питання щодо російської збройної агресії проти України. На фото: президент Росії Володимир Путін, канцлерка Німеччини Ангела Меркель, президент Франції Франсуа Олланд та тоді президент України Петро Порошенко

І це ще не все. У такий спосіб Кремль руками української влади зняв з себе юридичну відповідальність за злочини війни на окупованих територіях. Згідно з Женевськими конвенціями про захист жертв війни, підписаними 1949 року, у разі юридичного визнання Україною російської агресії міжнародне право дає можливість вимагати від РФ дотримання правил ведення війни, а саме: поводження з мирним населенням, військовополоненими, заручниками, неприпустимість геноциду та тортур тощо. 

Інакше кажучи, правильна юридична оцінка всього того, що російські військові чинили в Україні, відкриває можливість МКС розпочинати судове переслідування російських злочинців вже з 2014 року, а не з 2022.

Варто пам'ятати, що будь-які матеріальні відшкодування країні, що потерпіла від агресії, стають юридично можливими коли Міжнародний військовий трибунал розгляне злочини фізичних осіб, а Міжнародний суд ООН визначить роміри відшкодувань, що їх має сплатити країна-агрессор. У цьому зв'язку постає питання: яким правовим механізмом український уряд збирається скористатись задля розгляду і задоволення міжнародних позовів у період російської агресії 2014-2022 років. Поки що це питання залишається відкритим.

Українське законодавство чітко визначає дії посадових осіб під час війни або ж антитерористичної операції. Безпосереднім відповідальним за проведення АТО є Антитерористичний центр при СБУ та його керівник. Роль президента як верховного головнокомандувача в АТО не передбачена. Натомість на випадок агресії проти України Конституція передбачає чіткий перелік дій президента та інших гілок влади. А саме.

  • президент «вносить до Верховної Ради подання про оголошення стану війни та у разі збройної агресії проти України приймає рішення про використання Збройних сил України» (стаття 106).
  • Верховна Рада здійснює «оголошення за поданням президента України стану війни» (стаття 85).
  • Кабінет міністрів «здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України… здійснює припинення дипстосунків з агресором, денонсацію всіх мирних угод з агресором, зупинку економічних відносин…» (стаття 116)

Правильна юридична оцінка дій російських військових в Україні відкривала можливість МКС розпочинати переслідування воєнних злочинців вже з 2014 року…

Але 2014 року жодна гілка української влади не діяла згідно з вимогами Основного закону України. І навіть після ухвалення Верховною Радою України 21 квітня 2015 року Заяви «Про відсіч збройній агресії РФ та подолання її наслідків» жодних правових наслідків, передбачених Конституцією, це рішення парламенту так і не спричинило. Оголошення стану війни з РФ не відбулося, дипстосунки з країною-агресором продовжувались аж до лютого 2022 року, денонсація всіх мирних угод та зупинка всіх видів співробітництва і заморожування активів країни агресора також не здійснювались.

Як і не закривалось українське небо, як того вимагає зробити міжнародне право у випадку агресії. Принаймні у районах бойових дій. А відтак у липні 2014 року росіяни збили міжнародний рейс МН-17 Малазійських авіаліній, що призвело до загибелі 298 осіб. Як відомо свій злочин Росія намагалась перекласти на українську владу.

Отже, чому так довго та наполегливо українська влада блокувала ратифікацію Римського статуту? З якої причини тимчасово виконуючий обов'язки президента Олександр Турчинов, а пізніше і обраний президент Петро Порошенко, до речі міжнародник за освітою та ексміністр закордонних справ, назвали російську агресію 2014 року «АТО»? Чому Кабмін не вжив жодних заходів, які передбачені Конституцією щодо країни агресора, і чому так довго російський диктатор залишався у Норманському форматі другом українців, а не військовим злочинцем?

«Нормандський формат». Хитруючи з термінологією «АТО» чи «війна» керівництво держави заблокувало запуск юридичного механізму, передбаченого міжнародним правом у разі агресії
фото з відкритих джерел

На ці та багато інших питань має нарешті надати відповідь спеціальна парламентська комісія, яку повинен створити новий парламент після завершення війни.

Для прикладу, перший демократично обраний парламент України 1990 року на основі роботи спеціальної слідчої комісії надав українцям усі ґрунтовні відповіді щодо причин, наслідків та дій або бездіяльності посадових осіб під час Чорнобильської трагедії.

Отак і перший повоєнний парламент зобов'язаний дати вичерпну відповідь про причини російської війни, підготовку до якої РФ розпочала ще з ядерного роззброєння України, про метаморфози, що відбулися з українською армією, яка ще 1991 року була однією з найпотужніших у Європі, а вже 2014 отримала нищівну поразку під Ілловайськом та Дебальцево. А також дати неупереджену та об'єктивну відповідь на всі питання, які постали перед українцями після початку широкомасштабної агресії...

Ця відповідь потрібна не так для покарання винних, як передусім для достойного вшанування усіх тих, хто віддав життя за нашу волю. А ще вона має стати головною засторогою для майбутніх керівників України з нагадуванням про те що зрада державі ніколи не забувається.

Юрій Костенко, для «Главкома»
Народний депутат України п’яти скликань (1990-2012), міністр охорони довкілля та ядерної безпеки (1992-1998), перший керівник української урядової делегації на переговорах з Російською Федерацією у Москві щодо ядерного роззброєння (1992-1993 роки), голова української делегації на переговорах з країнами Великої сімки щодо закриття ЧАЕС, автор книги «Історія ядерного роззброєння України» (Український науковий інститут Гарвардського університету 2020), лауреат Літературного фонду імені Стенлі Пітерсона (Канада, 2021), голова Української Народної Партії
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Поховав дружину в сараї і пішов світ за очі. Моторошна історія останнього мешканця прифронтового села на Донеччині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:54:54Z
Воїни 63 ОМБр захистили свою САУ від ворожого обстрілу за допомогою дробовика та автоматів
24tv
2025-04-06T18:42:09Z
Російські загарбники поплатилися за мародерство в українському селі
Antikor
2025-04-06T18:39:20Z
Росіяни прориваються на Сумщину. ЗСУ розповіли про ситуацію біля північного кордону України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:39:19Z
Потужний вітер, мороз та ожеледиця: які регіони засипатиме снігом
GlavRed
2025-04-06T18:27:31Z
Яка ситуація навколо Сіверська: оновлені дані DeepState
24tv
2025-04-06T18:18:03Z
Російські загарбники скинули 4 КАБи на Золочів у Харківській області: є постраждала
Antikor
2025-04-06T18:15:25Z
Бійці бригади «Хижак» знищили дроном схованку російської техніки в Торецьку
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:31Z
Російські війська обстріляли Білозерку на Херсонщині, двоє поранених
Antikor
2025-04-06T18:04:25Z
Після важкої хвороби Папа Римський вийшов на публіку у Ватикані
iPress
2025-04-06T18:37:49Z
Після війни Росія не планує значно скорочувати свою армію, - Буданов
Antikor
2025-04-06T18:30:34Z
Як захищають Херсон. 40 бригада берегової оборони поділилася деталями своєї роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:15:41Z
Вербна неділя: коли українці відзначатимуть у 2025 році, традиції, заборони та цікаві факти
Знай
2025-04-06T18:12:31Z
Крилата ракета SOM-J: квантовий стрибок для військової незалежності Туреччини
InternetUA
2025-04-06T18:07:52Z
Росіяни маскують китайські всюдиходи під "Тигр-М", щоб обдурити ЗСУ, –Defense Express
24tv
2025-04-06T18:03:35Z
Робота в Харкові: пенсіонерам пропонують непогано заробити, готові платити від 30 тисяч
Политека
2025-04-06T18:00:33Z
Колумбійська штурмова рота знищує спецназ КНДР на Курщині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T17:51:26Z
Німеччина втратила лідерство за кількістю заяв на притулок в ЄС: її випередили дві інші країни
Antikor
2025-04-06T17:48:23Z
Макрон: Росія ударами по цивільних насміхається над пропозиціями перемовин
Европейская правда
2025-04-06T18:57:15Z
У Німеччині відбудуться великомасштабні навчання на випадок атаки Росії на НАТО
Antikor
2025-04-06T18:54:51Z
Має сильну позицію: хто з політиків може вести діалог з Путіним щодо миру
24tv
2025-04-06T18:54:42Z
Угода або ніякої допомоги: США може висунути ультиматум Києву щодо миру з РФ, — The Telegraph
Фокус
2025-04-06T18:51:45Z
Росія заявила про окупацію села на Сумщині: прикордонники відреагували
GlavRed
2025-04-06T18:49:14Z
Ющенко отримав нову посаду? Житомирські підлітки здивували своїми знаннями з історії
Telegraf
2025-04-06T18:48:14Z
Путін потирає руки: США розраховують на ультиматум і швидку угоду щодо України
24tv
2025-04-06T18:48:04Z
Зеленський доручив активізувати контакти з партнерами щодо посилення ППО
iPress
2025-04-06T18:37:59Z
ООН визнала удар по Кривому Рогу наймасовішим убивством дітей за весь час війни
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:37:54Z
Олександр Еллерт став бездомним у США: "Уже тиждень"
GlavRed
2025-04-06T18:57:31Z
7 найкращих ситкомів, які увійшли в історію кіно
24tv
2025-04-06T18:36:09Z
Акторка Віталіна Біблів висловилася про роботу міністрів і чи готова піти у політику
Комсомольская правда
2025-04-06T18:28:00Z
Росіяни цинічно вкрали пісню у відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:27:32Z
Дар’я Петрожицька: сексуальні фото
CutInsight
2025-04-06T18:12:04Z
У Харкові презентували книгу про кобзарство «Повернення традиції»
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:28Z
«Minecraft: Фільм» зібрав за дебютні вихідні рекордні $157 мільйонів у США та Канаді
УкраинФорм
2025-04-06T18:03:09Z
Померла українська акторка Таїсія Литвиненко
Gazeta UA
2025-04-06T18:00:23Z
Актор О Йон Су, відомий роллю в "Грі в кальмара", засуджений до року ув’язнення за сексуальні домагання
Antikor
2025-04-06T17:51:20Z
Землетрус у М’янмі забрав 3471 життя, а ураган пошкодив намети для постраждалих
Antikor
2025-04-06T18:21:52Z
Зросла кількість жертв обстрілу Кривого Рогу: скільки людей залишаються у лікарнях
Gazeta UA
2025-04-06T18:04:38Z
Росіяни вдарили КАБАми по Золочівській громаді на Харківщині, постраждала жінка
УкраинФорм
2025-04-06T18:03:48Z
"Міс Європа", тікаючи від поліції, впала на дорогу з естакади і її переїхало авто
FaceNews
2025-04-06T17:45:09Z
Знайшов заборонену "травичку" і почув вирок суду. Що буде, якщо її зірвати
Telegraf
2025-04-06T17:39:44Z
На Одещині військовий отримав 17 000 гривень штрафу за спробу відбити брата-дезертира у поліції
Antikor
2025-04-06T16:30:38Z
Сторожинецький суд засудив військового до 8 років ув’язнення за незаконне переправлення ухилянтів через кордон
Antikor
2025-04-06T16:15:40Z
Кількість жертв ракетного удару по Кривому Рогу зросла до 20
Комсомольская правда
2025-04-06T16:09:26Z
Суд у Запоріжжі виправдав посадовця Держпраці, обвинуваченого в отриманні хабаря
Antikor
2025-04-06T16:06:04Z
Трубін – у старті Бенфіки на поєдинок із Порту
Football.ua
2025-04-06T18:57:17Z
Вернидуб: Головна задача – довести цей чемпіонат до кінця
Football.ua
2025-04-06T18:52:02Z
Чемпіонат України з футболу: як зіграли свої матчі «Динамо» та «Шахтар»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-06T18:51:42Z
У мережі опублікували фото зруйнованого стадіону "Шахтар" в окупованому Донецьку
Antikor
2025-04-06T18:39:33Z
Олімпіакос з Яремчуком поступився ПАОКу
Football.ua
2025-04-06T18:37:54Z
Реал оприлюднив заявку на матч проти Арсенала у Лізі чемпіонів: чи зіграє Лунін
24tv
2025-04-06T18:36:08Z
Таїсія Онофрійчук здобула три "золота" на етапі Кубка світу з художньої гімнастики
Комсомольская правда
2025-04-06T18:30:21Z
Хетафе розібрався з Вальядолідом
Football.ua
2025-04-06T18:30:11Z
Трабзонспор із Зубковим зазнав розгрому від Фенербахче
Football.ua
2025-04-06T18:16:20Z
Індія почала переговори з США щодо торгової угоди, не відповідаючи на мита
Antikor
2025-04-06T18:33:53Z
Глава Енергоатома розповів, чим небезпечний перезапуск ЗАЕС під контролем РФ
Факти ICTV
2025-04-06T18:30:43Z
США не будуть відтерміновувати дію мит на товари з інших країн - Мінторгівлі
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:08Z
В Україні стабілізувалися ціни на готову молочну продукцію
УкраинФорм
2025-04-06T18:04:02Z
Чим банкрутство 23andMe небезпечно для бази геномів
InternetUA
2025-04-06T17:01:36Z
Чи можуть пенсіонери не платити за доставку газу
24tv
2025-04-06T16:30:24Z
Маска можуть змусять заплатити мільйонний штраф через мережу Х
24tv
2025-04-06T16:03:31Z
Пенсія, якщо зарплата 7 000 гривень: як розрахувати
24tv
2025-04-06T15:54:01Z
У 2025 році Україна може залишитися без популярного фрукта: у чому причина
GlavRed
2025-04-06T15:45:08Z
Три варіанти, як правильно відмовляти і не почуватись винним
Gazeta UA
2025-04-06T18:24:07Z
Так пахне весна: які парфуми варто придбати уже у квітні
24tv
2025-04-06T18:24:00Z
Гості миттєво вас розхвалять: яйця "тюльпани" – 2 хвилини на шедевр
24tv
2025-04-06T18:18:15Z
Як врятувати ножі та садовий інвентар від іржі: прості й ефективні способи
Gazeta UA
2025-04-06T17:39:01Z
Чому не можна спати з котом в одному ліжку: неочікувана відповідь
24tv
2025-04-06T17:21:12Z
Як і скільки правильно варити макарони: секрети ідеальної текстури та правильного часу
Знай
2025-04-06T16:54:24Z
Нізащо не залишайте ключ у дверях: одиниці знають про небезпеку
24tv
2025-04-06T16:48:45Z
Любовний гороскоп на тиждень з 7 по 13 квітня
GlavRed
2025-04-06T16:36:05Z
Забудьте про більшість відомих вам засобів: як правильно обрати SPF
24tv
2025-04-06T15:33:37Z
Signal — найбільш захищений месенджер, попри інциденти в США, - Буданов
Antikor
2025-04-06T18:54:40Z
Чи можуть згадати кішки свого господаря після довгої розлуки: відповідь науковців
Gazeta UA
2025-04-06T18:54:05Z
Геймер із Китаю подав до суду через депресію від віртуальних “ляпасів” у Three Kingdoms Kill Online
360ua.news
2025-04-06T18:03:57Z
"Справжній профі": чоловік показав навички приборкувача змій перед королівською коброю
Фокус
2025-04-06T17:30:20Z
Тревел-блог Андрія Буренока: правда про життя в різних країнах
CutInsight
2025-04-06T17:12:19Z
Новий метод виправлення великого відкликання кібервантажів Tesla — додавання клею та пари гайок
Топ Жир
2025-04-06T17:00:58Z
Цей додаток постійно краде пам’ять на телефоні: як це швидко виправити
InternetUA
2025-04-06T16:31:14Z
Як безкоштовно прискорити домашній інтернет, змінивши лише одне налаштування
InternetUA
2025-04-06T15:46:35Z
Незабаром Землю накриє потужна магнітна буря: коли не буде спалахів
Telegraf
2025-04-06T15:33:59Z
Смердить з раковини? Чотири простих способи, як усунути неприємний запах
Telegraf
2025-04-06T18:12:31Z
Як обирати сир і яких компонентів у ньому не має бути – 5 кращих сирів для раціону
24tv
2025-04-06T16:42:44Z
Як і чим білити дерева навесні - кілька порад
Gazeta UA
2025-04-06T14:15:24Z
Люди, які доживають до 100 років, їдять одні й ті самі 10 продуктів
GlavRed
2025-04-06T13:27:44Z
Чи можуть мобілізувати людину з III групою інвалідності
24tv
2025-04-06T12:15:30Z
Хлопці 10-14 років на Одещині вживають алкоголь частіше за підлітків, - дослідження
Antikor
2025-04-06T11:57:36Z
Приховані віруси в ДНК можуть допомогти боротися з раком нирок
Portaltele
2025-04-06T11:34:10Z
Всього 18 горішків на день: що буде з організмом, якщо їсти кеш'ю щодня
24tv
2025-04-06T11:09:31Z
Спалах кору в США: зафіксовано вдвічі більше випадків, ніж за весь 2024 рік
Факти ICTV
2025-04-06T09:37:56Z
В Україні помітили новітній суперкар McLaren 750S Spider
Топ Жир
2025-04-06T18:57:46Z
Власник Kia EV6, який наситився із кількома випадками відмов 12V батареї, подає заяву за законом про лимери
Топ Жир
2025-04-06T18:45:29Z
Густе масло не завжди хороше рішення для вашого автомобіля
360ua.news
2025-04-06T17:31:33Z
Kawasaki представила концепт мотоцикла з ногами замість коліс
Подробности
2025-04-06T16:09:19Z
Які вживані авто в Україні мають чисту історію та як захистити себе від шахраїв
Знай
2025-04-06T15:57:51Z
Витративши 136 тис. на зарядний пристрій, він зараз не може продати його за більше, ніж 93 тис. після пройдених 80 миль
Топ Жир
2025-04-06T15:30:36Z
Огляд електричного кросовера Kia EV5 2025: Чому ця модель краще відповідає потребам, ніж Model Y
Топ Жир
2025-04-06T13:45:08Z
В США знижуються ціни на автомобілі Ford
360ua.news
2025-04-06T13:03:55Z
Авто-бестселери: які моделі найчастіше купують цьогоріч
24tv
2025-04-06T11:15:29Z