MY.UAНовини
Віч-на-віч зі злом
Віч-на-віч зі злом

Віч-на-віч зі злом

Про документальний серіал «Гітлер і нацисти: суд над злом».

Про режим Адольфа Гітлера та скоєні ним злочини проти людяності, власне як і про Другу світову війну, розв’язану ним спільно з іншим тираном Йосипом Сталіним, уже існує чимало фільмів, і здавалося, на цьому матеріалі створити щось принципово нове неможливо.

Однак цю тезу спростовує новий документальний мінісеріал із шести епізодів «Гітлер і нацисти: суд над злом»(« Hitler and the Nazis: Evil on Trial»), створений режисером Джо Берлінгером (Joe Berlinger) для Netflix.

Віч-на-віч зі злом - Фото 1  

У фільмографії Джо Берлінгера (він також виконавчий продюсер проєкту) є ігрові й документальні стрічки та серіали, він номінант «Оскара», володар понад дев’яноста різноманітних кінематографічних і телевізійних нагород. Серед його робіт — «Доглядач за братом» (1992, «Brother`s Keeper»), «Металіка: подібний до монстра»(2004, «Metallica: Some Kind of Monster»), «Втрачений рай» (1996, «Paradise Lost») та інші.

Чимало з його робіт за жанром — кримінальні документальні розслідування, у яких режисер використовує елементи та прийоми гостросюжетного детективу та трилеру, вибудовуючи властиву цим жанрам напружену дію.

У своєму новому серіалі «Гітлер і нацисти: суд над злом» Берлінгер пропонує глядачам різновид детективу, в якому ім’я злочинця відоме з самого початку, як і те, що його було покарано. Тому такі сюжети будуються на детальній оповіді про характер, поведінку та мотиви злочинця, простежується життєвий шлях, соціальне тло тощо.

В основі стрічки «Гітлер і нацисти: суд над злом» — дві важливі сюжетні лінії. Одна з них — перебіг судового процесу у Нюрнберзі, де вперше в історії на лаві підсудних опинилися лідери країни, двадцять один посадовець нацистської Німеччини. Місце для процесу обрали не випадково, адже саме у Нюрнберзі у 1934 році відбувся з’їзд Націонал-соціалістичної партії Німеччини. Суд над нацистськими злочинцями тривав десять місяців, із листопада 1945-го по жовтень 1946 року.

Протягом слухань було зафільмовано 35 годин кінохроніки — й ці кадри добре відомі. Однак під час засідань було зроблено ще понад 1200 годин аудіозаписів, частину яких оприлюднили лише нещодавно. Тож Джо Берлінгер теж використав цей матеріал у фільмі, а також інтерв’ю істориків, фотографії та велику кількість постановних реконструкцій із залученням акторів, а ще, звісно, кінохроніку, яку кольоризували, щоб вона органічніше поєднувалися з епізодами-реконструкціями.

«Це історія злету та краху одного з найкривавіших режимів в історії, яку розповідають свідки та історики», — ідеться в одному з початкових титрів. Щодо істориків зрозуміло, але про яких свідків мова у фільмі про події минулого століття?

Річ у тім, що у стрічці справді є розповіді свідка, американського журналіста Вільяма Ширера (William Lawrence Shirer), який із 1934 по 1940 рік вів радіорепортажі з Німеччини. Вільям Ширер був на більшості великих публічних виступів Гітлера та багатьох політичних і пропагандистських заходах, зокрема й на масових мітингах нацистської партії у Нюрнберзі.

У своїх репортажах Вільям Ширер розповідав не лише про утвердження та зміцнення влади нацистів у Німеччині, а й про аншлюс Австрії, угоди у Мюнхені й захоплення німцями Чехословаччини, вторгнення до Польщі 1 вересня 1939 року, яке поклало початок Другій світовій війні. Навесні 1940 року Ширер висвітлював подальший перебіг подій війни в Європі: вторгнення німецьких військ у Данію та Норвегію, а потім у Нідерланди, Люксембург, Бельгію і Францію.

Звісно, у своїх репортажах Ширер не мав можливості розповісти всю правду, адже за його роботою пильно наглядало Міністерство пропаганди Йозефа Геббельса й за будь-якої, навіть незначної підозри у спробі надто критично розповісти про режим, його могли одразу позбавити доступу до державних засобів мовлення, якими він користувався, або й узагалі вислати з країни. Протягом усього часу роботи в Німеччині журналіст вів щоденник, у якому вже без огляду на німецьку цензуру відверто занотовував свої спостереження, враження й думки про щоденні події у Третьому Рейху. У грудні 1940 року Ширер виїхав із Німеччини, вивіз свої записи, які стали основою його першої книги «Берлінський щоденник», видрукуваної у США в 1941 році.

Вільям Ширер знову приїхав до Німеччини після її поразки у 1945 році й висвітлював перебіг Нюрнберзького процесу. У 1947-му вийшла ще одна його книжка «Фінал Берлінського щоденника» (End of a Berlin Diary), а за три роки побачив світ його бестселер, який перевидавався протягом багатьох років «Зліт і падіння Третього Рейху» (The Rise and Fall of the Third Reich, 1960).

Саме фрагменти з його книжок стали другою сюжетною лінією стрічки «Гітлер і нацисти: суд над злом». Ширер став головним оповідачем, і коментар журналіста звучить саме його голосом завдяки застосуванню штучного інтелекту.

Після прем’єри «Гітлер і нацисти: суд над злом» Джо Берлінгер дав інтерв’ю низці видань, серед них і Variety, й розповів про одну з причин, які спонукали його взятися за цю тему. Це було дослідження Конференції про претензії євреїв до Німеччини (Conference on Jewish Material Claims Against Germany) 2018 року, за результатами якого з’ясувалося, що дві третини мілленіалів навіть не чули про Аушвіц (Auschwitz).

За його словами, конче потрібно розповісти цю повчальну історію глобального масштабу молодшому поколінню, бо у США зараз розпал зведення рахунків із власною демократією. На його думку, авторитаризм уже стукає у двері та ще й цей процес супроводжується зростанням антисемітизму. Берлінгер говорив: прискіпливо досліджуючи історію становлення нацизму в Німеччині, ми здатні усвідомити, наскільки дорогоцінною й водночас вразливою є демократія, яку напрочуд  легко зруйнувати зсередини, тому й важливо демократію захищати.

У Нюрнберзі нацистським злочинцям вперше в історії оголосили чотири пункти взаємопов’язаних, на думку прокурорів, обвинувачень, які стали новими концепціями у міжнародному праві.

  1. Змова: цей пункт став основою для наступних пунктів обвинувачень.
  2. Злочин проти миру: міжнародне право вважає незаконним без причини нападати на сусідні країни.
  3. Воєнні злочини: не можна вбивати цивільних, поранених, військовополонених, нападати на лікарні тощо.
  4. Злочини проти людяності: масові вбивства й зокрема власних громадян.

У вступному слові на Нюрнберзькому процесі Роберт Джексон, головний прокурор від США, сказав: злочини нацистів проти миру на Землі були настільки згубними й руйнівними, що світ не має права заплющити на це очі, адже повторних злочинів світ може й не пережити.

Сімдесят вісім років тому міжнародна спільнота засудила нацизм, і цей процес увійшов в історію, як величний акт справедливості.

Але знову в центрі Європи триває розв’язана Росією війна, й чотири пункти обвинувачень, виголошених на тому історичному трибуналі, нині вповні можна застосувати до злочинів російської армії на нашій землі. Цим не обмежуються паралелі між двома злочинними режимами, які простежуються під час перегляду серіалу «Гітлер і нацисти: суд над злом».

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
Netflix
Джерело матеріала
Чи буде Зеленський на переговорах в Стамбулі без Путіна: в ОП відповіли
ТСН
У Швеції звільнили з-під варти затриманого у шпигунстві
Европейская правда
Трамп втрачає терпіння до Путіна: в адміністрації США змінюється риторика щодо війни в Україні
TSN
ЗМІ: Німецькі слідчі зірвали нові російські диверсії з "вибуховими" посилками, затримані – українці
Европейская правда
У США зробили заяву про ризик прямого конфлікту з Росією
TSN
Візит до Туреччини, розмова з Путіним, терміни завершення війни: головне з інтерв'ю Зеленського журналістам
TSN
У Мінфіні Литви вважають, що ЄС має зберегти міцні оборонні зв'язки із США
Европейская правда
Глава МЗС Чехії почубився у X з посольством РФ щодо Криму та пам'ятника "радянському солдату"
Европейская правда
Президентка Єврокомісії підтвердила погодження 17-го пакету санкцій проти РФ
Европейская правда
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
Колишня P. Diddy в суді розкрила таємницю "білих вечірок" і шокувала, як він знущався з неї роками
ТСН
Білоус, якого звинувачують у домаганнях, залишив посаду у Молодому театрі
ГЛАВКОМ NET
Єфросиніна звинуватила Фреймут у брехні
ГЛАВКОМ NET
"Євробачення-2025": коли у фіналі конкурсу виступить Ziferblat і що таке "вибір продюсера"
TSN
Після першого півфіналу "Євробачення" букмекери змінили ставки: яке місце пророкують Україні
TSN
Співачка Ротару найняла репетитора, щоб вивчити українську мову
ГЛАВКОМ NET
Леонардо Ді Капріо зібрався одружуватися з молодшою на 24 роки відомою моделлю — ЗМІ
TSN
Святославу Вакарчуку – 50. Найцікавіше про відомого українського співака
ГЛАВКОМ NET
Дружинам і дітям військових нададуть знижки та пільги: які саме
ТСН
В Україні під виглядом «чаю для схуднення» продають психотропи: як це загрожує покупцям
ТСН
Скільки українців довіряють Зеленському: соціологи здивували відповіддю
TSN
Як змінилася довіра українців до Зеленського: дані останнього опитування
ГЛАВКОМ NET
Середній вік — це скільки років: розбираємося в понятті
ТСН
Ексміністр оборони Гриценко похизувався здобутками сина
ГЛАВКОМ NET
Брав участь у визволенні Київської області. Згадаймо Василя Липея
ГЛАВКОМ NET
Яке сьогодні, 14 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
Історик розповів, як в Україні з’явилася гречка: виявляється, цю популярну нині крупу ми їли не завжди
TSN
Що можна додати до супу, щоб зробити його смачнішим: ці інгредієнти кидають наприкінці варіння
ТСН
Лікарня «Феофанія» відтепер надає послуги для всіх громадян – голова КМВА
ГЛАВКОМ NET
Кір шалено атакує Київ: з 10 контактних хворіють 9 — де найбільший ризик "підчепити"
ТСН
Головки капусти виростуть великими, міцними й соковитими, якщо посадити поруч ці рослини
ТСН
Ці звички руйнують ваш сон: лікарі назвали найпопулярніші помилки
ТСН
Названо найгірші макарони, які не можна їсти, але їх купують усі
ТСН
Гепатит А лютує у Києві: що відомо та як уберегти себе і дітей
ТСН
Чим обробити полуницю під час цвітіння: захист ягоди без хімії
TSN
У пологовому одночасно завагітніли 14 медсестер
TSN
ЄС зменшить квоти на імпорт з України кукурудзи, цукру, меду та м'яса птиці
AgroPortal
Ціни на фрукти в Україні зростуть: весняні заморозки знищили врожай
VGorode
Площі під цукровим буряком зменшаться на 50 тис. га
AgroPortal
Наглядова рада «Укрзалізниці» продукує мільярдні збитки. Глава «Укрметалургпрому» зробив скандальну заяву
ГЛАВКОМ NET
Держстат: у квітні продукти харчування дорожчали вдвічі швидше за індекс споживчих цін
Agravery
ЄС планує підняти тарифи на імпорт з України – FT
ГЛАВКОМ NET
На Житомирщині посіяли більше ріпаку та конопель
AgroPortal
Шмигаль: Очікується, що урожай буде не менше минулорічного
AgroPortal
ЄС готується суттєво обмежити безмитний експорт з України: найбільше постраждає агросектор
TSN
Ракам не варто за всім гнатися, а Левам слід рухатися вперед: гороскоп за картами Таро на 14 травня 2025 року
ТСН
Як посадити розсаду у холодний грунт і зібрати врожай
TSN
Окупована Донеччина на межі водної катастрофи
ГЛАВКОМ NET
Київ готує рішення для впорядкування руху електросамокатів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
Легенді кримської журналістики Миколі Семені – 75!
ГЛАВКОМ NET
Кияни, не чекайте газу та гарячої води - експерт попередив про кризу комунальних послуг у столиці
TSN
Каштани у парку «Перемога» отримали захист від агресивного шкідника
ГЛАВКОМ NET
Ретроградний Плутон 2 травня-12 жовтня 2025 року: гороскоп для всіх знаків зодіаку
ТСН
Невидимий спостерігач: воїни ЗСУ розповіли про унікальну зброю, яка допомагає на фронті
TSN
Вночі на Хмельниччині сталися сильні вибухи: що відомо про атаку "Шахедів"
TSN
Біля узбережжя Криту стався землетрус
Европейская правда
Нацполіція проводить масштабну спецоперацію з понад 200 обшуками: що трапилось
TSN
СБУ викрила зрадника, який готував удар по лініях електропередач Рівненської АЕС
ТСН
На Волині чоловік пропонував сестрі дружини секс: він поплатився
ТСН
Підпал будинку британського прем’єра: поліція заарештувала підозрюваного
ТСН
Викрито злочинну організацію, яка займалася секс-експлуатацією жінок: деталі схеми
TSN
На Київщині 34-річний чоловік зґвалтував дівчинку-підлітка: поліція повідомила деталі
TSN
"Продавав" дітей за гроші: в Києві викрито схему ухилення від мобілізації
ТСН
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
Скільки днів не псується варена гречка: експерти розповіли про точну тривалість зберігання популярної страви
ТСН
Несподівані формати відпочинку: що стає популярним серед багатіїв
ГЛАВКОМ NET
Найпопулярніші фрукти у світі перебувають на межі зникнення: що відомо
TSN
Як відлякати птахів від вишень, черешень та малини: три найкращі способи
ТСН
Нумерологи стверджують, що у ці дати народжуються найпривабливіші жінки: перевір свою
ТСН
Як зберегти редиску від тріщин: основні поради для городників
TSN
Що можна покласти в зелений борщ замість щавлю: смачні альтернативи, які зроблять смак страви ще яскравішим
ТСН
Ці продукти лише зіпсують напій: що в жодному разі не можна додавати в каву
ТСН
Як зробити класичний американський коул слоу — універсальний салат, який ідеально пасує до страв на грилі
ТСН
На фронті загинув призер чемпіонатів світу з веслування Олександр Калініченко
ГЛАВКОМ NET
Президент Бразилії відреагував на призначення іноземця головним тренером збірної
ГЛАВКОМ NET
Євроліга прокоментувала загибель 17-річного баскетболіста
ГЛАВКОМ NET
«Приниження». Російський тренер влаштував істерику через недопуск ковзанярів з РФ до Олімпіади
ГЛАВКОМ NET
Збірна України з баскетболу дізналась потенційних суперників у кваліфікації чемпіонату світу
ГЛАВКОМ NET
Йокіч повторив унікальне досягнення легенди НБА
ГЛАВКОМ NET
«Шахтар» – «Динамо»: де та коли дивитися трансляцію фіналу Кубка України
ГЛАВКОМ NET
Скандальний російський тенісист поскаржився, що його ображали вболівальники у Римі
ГЛАВКОМ NET
50 років тому український футбольний клуб вперше виграв єврокубок
ГЛАВКОМ NET
Чи ваш кіт психопат? Вчені створили тест, який дає відповідь
TSN
Магнітна буря 13 травня: яка буде її активність
TSN
Як ухвалювати рішення за секунди: техніка від ЦРУ
ТСН
На Марсі виявили "вафлі" та "стільники": вчені припускають сліди давнього життя
ТСН
"Загублене море" під США: як школяр натрапив на озеро, яке не може дослідити навіть наука
ТСН
У США знайшли мумію з "людськими руками": вчені досі не можуть встановити, хто це
TSN
Вчені шоковані: динозаври жили в Антарктиці
ТСН
Що відбувається з тілом після смерті: вчені зафіксували загадкове явище
ТСН
Весь час помилялися: вчені з’ясували, яка планета насправді найближча до Землі
ТСН