MY.UAНовини
Чи переживе зиму українська енергетична система?
Чи переживе зиму українська енергетична система?

Чи переживе зиму українська енергетична система?

Чи переживе зиму українська енергетична система?

Останніми днями всю країну лихоманить від локальних блекаутів. Українці, які розслабилися після декількох тижнів «цілодобового світла» та заспокійливих меседжів влади, зненацька відчули й підступність ворога, й вразливість систем життєзабезпечення. Перед кожним із новою силою постали запитання: що буде, коли настане зима, та як узагалі її пережити? Очевидно, що для пошуку відповідей слід розуміти, як працює система, де її слабкі місця та як цьому зарадити.

Особливості ОЕС-У

Остання абревіатура означає Об’єднана енергетична система України — це сукупність об’єктів генерації, транспортування, розподілу, а як на мене, то сюди слід додати ще один складник — споживання електроенергії (ЕЕ). «Об’єднаною», втім, вона стала зовсім недавно — на третій день великої війни, 26 лютого 2022 року. До того в українській ЕС існував так званий Бурштинський енергоострів у складі трьох ТЕС на заході країни, від’єднаний від решти території, але приєднаний до Європейської ЕС. Це не лише давало його власникам монопольне право диктувати ціни на електрику в західному регіоні (звісно, через заплющені очі НКРЕКП), а й робило їх ексклюзивними експортерами українських кіловатів до Румунії, Словаччини та Угорщини, себто до Європи, де ціни на електрику в рази вищі за українські.

Така ситуація мала місце цілих 20 років. Ви запитаєте: чому? Чому в уряді та Верховній Раді за цей час не знайшлося коштів для приєднання цього монопольного анклаву до рідної землі? Відповідь проста — його власником є ДТЕК. Із усіма висновками та наслідками.

До початку великої війни понад половину електроенергії країни генерували атомні електростанції. Решту — ТЕС, ТЕЦ, ГЕС, ГАЕС, сонячні та вітрові ЕС. Останні два види електростанцій, до відома, роблять мізерний внесок у загальний баланс — не більш як 1,5%, тому дифірамби деяких урядовців і грантоїдів на їх адресу є просто лобізмом чистої води. До того ж СЕС працюють удень, коли, як казав Козьма Прутков, й без того світло, тобто електрики вистачає, а нам треба вночі, себто в пікові години.

Принципова різниця між згаданими вище двома групами генерації — в тому, що на АЕС атомні реактори працюють у сталому режимі й не підлягають регулюванню потужності. Звісно, зупинити їх за потреби можна, але перезапуск вимагає значних витрат і часу. Перевага АЕС — у мінімальній вартості ЕЕ (близько 1 грн за кВт⋅год).

Натомість друга група станцій продукує відчутно дорожчу ЕЕ, але без неї пройти пікові навантаження споживання практично неможливо, тому часто їх називають маневреними електростанціями. Особливість української ОЕС — у необхідності дотримуватися постійного балансу між виробництвом і споживанням ЕЕ. Фігурально кажучи, в нас немає «складу електроенергії», куди можна відправляти вироблену, але не затребувану продукцію. Почасти таку функцію виконують гідроакумулюючі станції — коли є зайва електроенергія, вони за допомогою насосів накопичують воду у верхньому «резервуарі» (ставу), а коли утворюється дефіцит ЕЕ, воду спускають у нижній став і виробляють електрику. Однак у масштабах країни наявні ГАЕС ситуацію не рятують.

У нас, як і в інших країнах, намагаються підтримувати баланс за рахунок не лише виробництва — бо часті зупинки та запуски шкідливі для будь-якого обладнання — а й регулювання споживання. Для цього вводиться «нічний тариф» та інші подібні «цукерки» для споживачів.

Неможливо сказати точно, яким на сьогодні (після ворожих атак) є співвідношення виробництва ЕЕ між цими двома групами, але очевидно, що стабільною залишається лише атомна генерація. В такій ситуації зв’язок «виробництво — споживання» стає ще жорсткішим, а можливості маневру ще обмеженішими.

Є ще одна неприємна для всіх, і споживачів, і виробників ЕЕ, річ — небезпека «падіння системи». Річ у тім, що струм «у розетці» має залишатися на стабільному рівні — 220 В (+/– 10% для побутового споживання) та частоті 50 Гц. Для убезпечення від порушення таких параметрів установлюються відповідні реле та датчики, які в разі перевантаження системи не просто відключають струм у споживачів. Якщо цей процес набуває лавиноподібного характеру, вся система передачі та розподілу електроенергії може «лягти», тобто все (в певній зоні споживання) може відключитися. Зворотній процес — підключення електропостачання — не забезпечується клацанням пальців, він вимагає часу, енергозатрат і є ризикованим через виникнення пікових стрибків напруги — може згоріти й обладнання розподільчих мереж, і електроприлади у споживачів.

Загалом ОЕС-У складається із 76 ГЕС та ГАЕС, 26 ТЕС і ТЕЦ, чотирьох АЕС, 12 СЕС і восьми ВЕС (тут враховані лише найбільші станції, поза увагою залишаються сотні менших). Система має магістральні лінії електропередач протяжністю 22,5 тис. км і 135 трансформаторних підстанцій для них. Усе це — без мереж операторів системи розподілу (колишніх обленерго), які мають іще тисячі кілометрів ліній електропередач і трансформаторів.

Отже, енергетична система сильно розгалужена, що є наслідком великої території країни, системи розселення та потреб економіки. Це певним чином робить систему стійкою, доки вона залишається об’єднаною, тому ворог намагається бити по всіх її складниках. Про ситуацію після останньої масованої атаки 26 серпня наше видання писало.

З іншого боку, зрозуміло, що далеко не вся інформація може потрапити до відкритих джерел, тому багато чого залишається за лаштунками…

Суб’єктивний погляд фахівця

На умовах анонімності автор поспілкувався з особою, яка свого часу обіймала найвищі керівні посади в царині енергетики України. Її висновки базуються не лише на офіційних даних, а й на спілкуванні з колегами, котрі нині працюють у галузі.

За її інформацією, на сьогодні відключено не лише три блоки Рівненської АЕС і один — Південноукраїнської, що відомо з офіційного листа КМУ до МАГАТЕ. Не працює Дніпрогес, істотно пошкоджено Київську ГЕС, фактично виведено з ладу ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 у Києві, й чи буде їх відновлено до зими, — невідомо. Зруйновано єдину потужну ТЕЦ-5 у Харкові. Чи вистачить менш потужних генераторів, які там зараз установлюються, для забезпечення міста теплом, — невідомо.

Тут я пригадав, що на початку 90-х у Києві виникла ситуація, подібна до алчевської, коли 170 багатоквартирних будинків залишалися відключеними від опалення протягом кількох діб, що спричинило важкі наслідки, але тоді ця надзвичайна подія не набула широкого розголосу.

Також моє джерело зазначило, що системи механічного захисту трансформаторних підстанцій під час останньої атаки не завжди були ефективними. Мій візаві назвав дві основні проблеми, що проявилися на сьогодні: перша — дефіцит потужностей, друга — вразливість трансформаторних підстанцій, без яких навіть електростанція, яка працює, не дає жодної користі. Він сказав, що зараз у Києві та області — саме така ситуація. Та це ще нічого, бо в інших регіонах світла може не бути протягом доби.

У спільній розмові ми виявили два напрямки вирішення ситуації. Перший — кардинальне посилення протиповітряної оборони енергетичних об’єктів, інакше робота енергетиків перетворюється на сізіфову працю: зруйнований об’єкт відновлюють, а тут прилітає наступна ракета, й камінь знову скочується з гори. Звісно, в цьому зовнішньому напрямку має працювати вище керівництво України, але чи працює, як того вимагають обставини, — це питання.

Другий напрямок — у внутрішньому управлінні галузі. Сьогодні жодна особа, незалежно від посади, не відповідає за стан в енергетиці. Тобто в офісі президента України сидить Ростислав Шурма, який «відповідає» за енергетику, але він не підписує жодного документу чи взагалі будь-чого, а отже, не несе відповідальності за те, чи переживе українська енергетика та український люд цю зиму…

Отже, пропозиція мого співрозмовника — запровадження посади першого віцепрем’єр-міністра з енергетики, бо на його думку, зараз ситуація в енергетиці є надкритичною.

Один відомий політичний діяч та урядовець, коли в нього запитували, чи переживе країна наступний опалювальний сезон, упевнено відповідав: переживе! Й додавав: тільки невідомо, якою буде ціна… Але ціна залежить насамперед від злагоджених і компетентних дій держави.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
США тиснуть на Україну через мінерали: переговори у Вашингтоні зайшли в глухий кут
Vlasti
2025-04-12T05:51:47Z
Нідерланди назвали головну умову для введення європейських військ в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T05:48:47Z
Reuters каже про антагоністичну атмосферу зустрічі України і США щодо угоди про надра
Европейская правда
2025-04-12T05:48:17Z
Англо-французькі сили на захід від Дніпра, "не будуть провокаційними" для Москви, – Келлог
24tv
2025-04-12T05:45:58Z
Канадці стали суттєво менше їздити до США на тлі торговельної війни
УкраинФорм
2025-04-12T05:39:45Z
У Європі вважають, що у Трампа не має чіткого плану щодо України, – Reuters
24tv
2025-04-12T05:39:12Z
Келлог вважає, що відносини між Києвом і Вашингтоном "повернулися на правильний шлях"
Европейская правда
2025-04-12T05:37:44Z
Онлайн-карта бойових дій в Україні: де точаться бої на 12.04.2025
Факти ICTV
2025-04-12T05:36:59Z
Напруга на україно-американських переговорах щодо надр: джерела говорять про «антагоністичну атмосферу»
Antikor
2025-04-12T05:36:18Z
Ворог продовжує наступ: Генштаб показав карти боїв
Gazeta UA
2025-04-12T05:51:35Z
На Донеччині росіяни просуваються в бік Дніпропетровщини: де мали успіх
ZN UA
2025-04-12T05:43:02Z
Командир батальйону 47 ОМБр «Маґура»: Цивільні не усвідомлюють усієї загрози від Росії
Украина Криминальная
2025-04-12T05:33:09Z
Атака дронів по Києву: у Святошинському районі пошкоджено промислове підприємство
Antikor
2025-04-12T05:18:25Z
Втрати ворога станом на 12 квітня 2025 – Генштаб ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T05:09:01Z
Весняне тепло нарешті повертається: коли в Україні знову пригріє до +20 градусів
24tv
2025-04-12T05:03:01Z
Вибухи в Харкові: РФ тричі вгатила Шахедами по місту, є постраждалий
Факти ICTV
2025-04-12T05:00:52Z
Завершення опалювального сезону в Києві: прийнято несподіване рішення щодо подачі тепла
Политека
2025-04-12T05:00:34Z
Квітневий сніг відступає: наступного тижня в Україні потеплішає до +20°
Факти ICTV
2025-04-12T05:00:08Z
Українці розробили нову ракету-дрон
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T05:42:03Z
ТЦК засипає штрафами: юрист розвіяв міфи про порушення військового обліку
Знай
2025-04-12T05:36:12Z
Вербна неділя 2025: привітання у віршах і прозі
Комсомольская правда
2025-04-12T05:31:17Z
Карта бойових дій на 12 квітня 2025 року – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-04-12T05:30:14Z
ЗСУ отримають новий безпілотник "Рарог-10": подробиці
InternetUA
2025-04-12T05:28:32Z
В Україні поширюється шахрайська схема від імені відомого бренду: що потрібно знати
InternetUA
2025-04-12T05:28:25Z
Втік з України і заговорив російською: де зараз Спартак Суббота і чим займається
Telegraf
2025-04-12T05:24:18Z
У жодному разі не викидайте: що робити з тогорічною свяченою вербою
24tv
2025-04-12T05:03:56Z
Воїни ГУР отримали від благодійників дрони і термінали Starlink
УкраинФорм
2025-04-12T04:53:22Z
Ziferblat переспівали переможну пісню Сальвадора Собрала з "Євробачення-2017"
Комсомольская правда
2025-04-12T05:22:04Z
World press foto не запросить фотографа російського агентства ТАСС на нагородження
Комсомольская правда
2025-04-12T05:06:58Z
Час: дивитися онлайн
CutInsight
2025-04-12T04:32:23Z
Іловайськ 2014. Батальйон „Донбас“: дивитися онлайн
CutInsight
2025-04-12T03:42:07Z
В Академії Бойчука, яку пошкодила російська ракета, відкрилася виставка сучасного мистецтва "Тіло/крихкість"
ZN UA
2025-04-11T23:06:51Z
Бульбашки на голові: як зробити популярну зачіску
Знай
2025-04-11T20:51:25Z
Пішов купувати квіти: соліст "ДК Енергетик" розповів, як його мобілізували
Фокус
2025-04-11T20:42:03Z
3 емоційні та драматичні серіали, які можна подивитися на Netflix
24tv
2025-04-11T20:27:25Z
Безстрашні лідери: 5 успішних чоловіків-Овнів, які надихнуть вас на зміни у житті
24tv
2025-04-11T20:12:25Z
РФ вночі вдарила по Києву: зруйнований будинок, у двох районах спалахнули пожежі
GlavRed
2025-04-12T05:27:27Z
Внаслідок атаки ударних БПЛА у двох районах Києва спалахнули пожежі, є поранені
УкраинФорм
2025-04-12T04:53:39Z
Росіяни атакували безпілотниками Київ - у місті пожежі, поранені двоє людей
Комсомольская правда
2025-04-12T04:38:44Z
Через російську дронову атаку у Київі спалахнуло кілька пожеж: у ДСНС показали фото наслідків
ZN UA
2025-04-12T04:31:51Z
Вибухи в Києві: горіли склади та будинок, постраждали двоє людей
Факти ICTV
2025-04-12T04:31:33Z
У ДСНС показали фото наслідків атаки ворожих безпілотників на столицю
Antikor
2025-04-12T04:18:21Z
Окупанти обстріляли Київ і Харків: виникли пожежі, є постраждалі
Gazeta UA
2025-04-12T04:10:34Z
Чоловік купляв через інтернет деревину та втратив 40 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-12T04:08:27Z
Атака ворожих дронів на Київ: ДСНС працює над ліквідацією наслідків
ГЛАВКОМ NET
2025-04-12T03:57:07Z
Чому важливо щодня вживати по 5 овочів і фруктів: думка фахівців
Комсомольская правда
2025-04-12T05:34:57Z
Науковці назвали конкретні вправи, які треба виконувати для покращення пам'яті
24tv
2025-04-12T03:27:22Z
Як запобігти сухості шкіри рук: поради для догляду
Gazeta UA
2025-04-12T00:00:45Z
Ці продукти збивають тиск: дієтологи назвали найкорисніші види сиру
24tv
2025-04-11T17:45:39Z
Сексуальне виховання дітей: що і в якому віці потрібно розповідати
24tv
2025-04-11T17:18:46Z
Народилась перша в світі дитина, народжена внаслідок запліднення, виконаного апаратом
ГЛАВКОМ NET
2025-04-11T16:12:38Z
Гормональна контрацепція після пологів підвищує ризик депресії – дослідження
Факти ICTV
2025-04-11T16:00:07Z
У Херсоні на ремонт лікарні для діагностики раку виділять понад 45 мільйонів гривень
360ua.news
2025-04-11T15:00:45Z
Видима загроза — прихована небезпека: усе про боротьбу з пліснявою
BigMir
2025-04-11T14:54:07Z
Виробник "Шахедів" з Татарстану у 2024 році заробив майже 1 мільярд рублів, – ЗМІ
24tv
2025-04-12T05:45:28Z
Найдешевша електроенергія буде із таким лічильником: як його встановити та скільки це коштує
Telegraf
2025-04-12T05:39:51Z
Знову зростає обсяг контрабандних і підроблених сигарет в Україні – скільки втрачає бюджет
24tv
2025-04-12T05:24:20Z
Атака "шахедів" по аеропорту Дніпра 4 квітня: знищено чотири пасажирські літаки та бізнес-джет
Antikor
2025-04-12T05:15:59Z
Українське молоко дешевше, але не вигідніше: чому експорт не гарантує стабільності
Agravery
2025-04-12T05:06:51Z
В Україні знизилася ціна на один з овочів борщового набору
ZN UA
2025-04-12T05:03:53Z
Субсидія на літо під загрозою: у яких випадках без нової заяви не обійтись
24tv
2025-04-12T05:03:41Z
Як подати заяву на отримання земельної ділянки у 2025 році
24tv
2025-04-12T05:03:27Z
Відмова Китаю від кукурудзи США змінить світовий ринок зерна на багато років
AgroPortal
2025-04-12T05:00:28Z
Щасливо жити не заборониш: які три знаки купатимуться у грошах
Gazeta UA
2025-04-12T05:39:11Z
В Іспанії біля Саґрада Фамілія створять "селфі-зону" за €2,7 мільйона через надмірний туризм
InternetUA
2025-04-12T05:16:54Z
Де 3 відмінності між дітьми: лише одиниці знайдуть їх за 21 секунду
GlavRed
2025-04-12T04:29:30Z
Планетарій з найбільшим куполом і власним Марсом: у яких містах космос ближче до людей
Комсомольская правда
2025-04-12T04:13:39Z
Супертест на IQ: знайдіть чотири яблука в листі за 5 секунд
GlavRed
2025-04-12T03:27:48Z
На магазинну більше не глянете: простий рецепт домашньої французької гірчиці
GlavRed
2025-04-12T03:27:07Z
Дівам треба вийти з зони комфорту: гороскоп на 12 квітня
24tv
2025-04-12T02:06:43Z
Місячний календар на 12 квітня: що може додати проблем у цей день
GlavRed
2025-04-12T00:27:59Z
Чоловічі імена, які асоціюються з вірністю: кому можна довірити серце
Telegraf
2025-04-11T23:39:24Z
Марлон: Радий, що зміг взяти участь у трьох голах Шахтаря
Football.ua
2025-04-12T05:46:05Z
Арсенал — Брентфорд. Напередодні
Football.ua
2025-04-12T05:46:01Z
Манчестер Сіті — Крістал Пелес. Напередодні
Football.ua
2025-04-12T05:31:39Z
Леганес — Барселона. Напередодні
Football.ua
2025-04-12T05:16:00Z
ЛНЗ — Шахтар 1:4 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-12T05:09:51Z
Кривбас — Динамо. Напередодні
Football.ua
2025-04-12T05:00:09Z
Рух — Олександрія. Напередодні
Football.ua
2025-04-12T04:53:15Z
"Пишаюсь, що представляю Росію": український боєць UFC змінив громадянство на російське
Фокус
2025-04-11T22:00:45Z
Меньян знепритомнів після зіткнення з Хіменесом в матчі з Удінезе
Football.ua
2025-04-11T21:47:01Z
В акумулятори додали деревну смолу, щоб вони могли працювати до 80 років
InternetUA
2025-04-12T04:59:42Z
Точніше в тисячу разів: астрономи виміряли швидкість обертання Урана навколо осі
УкраинФорм
2025-04-12T04:53:44Z
У мережі активізувалася шахрайська схема про «посилку» від Укрпошти
УкраинФорм
2025-04-12T04:53:12Z
Вчені виявили, що в нашій Сонячній системі можуть ховатися мільйони міжзоряних об’єктів
Portaltele
2025-04-12T04:13:09Z
Samsung перенесе виробництво смартфонів до Індії
InternetUA
2025-04-12T04:02:06Z
"Пивні пасочки" замість традиційних: TikTok-блогерка здивувала незвичним рецептом до Великодня
Telegraf
2025-04-12T03:39:27Z
Зі Всесвітнім днем авіації та космонавтики 2025: щирі привітання у картинках і словах
24tv
2025-04-12T03:33:30Z
Google об’єднає свої моделі ШІ Gemini та Veo
InternetUA
2025-04-12T02:04:10Z
Тім Кук погодився на великі витрати на ШІ, проте бюджет різко зменшили
InternetUA
2025-04-12T01:04:11Z
У Канаді зупинився ще один автозавод через мита Трампа
УкраинФорм
2025-04-12T04:53:25Z
Спорт у нього в моторі: у Києві засвітився дуже рідкісний автобус Ford
Знай
2025-04-12T03:51:49Z
Сенатор обіцяє «загортатися на кордоні», щоб заборонити імпорт китайських автомобілів
Топ Жир
2025-04-12T01:45:34Z
У Канаді лише одна Астон Мартін
Топ Жир
2025-04-12T01:00:02Z
Знайшли вигідну угоду: Porsche 911 T Coupe з пробігом всього 1 тис. миль
Топ Жир
2025-04-11T23:30:37Z
General Motors призупиняє роботу заводу в Канаді, проте мита – найменша з його турбот
Топ Жир
2025-04-11T23:00:33Z
Яка Чудова Подорож Може Побити Рекорди? Цей Електровелосипед Щойно Це Зробив
Топ Жир
2025-04-11T22:45:41Z
Mercedes закінчує виробництво своєї лінійки маленьких вантажівок
Топ Жир
2025-04-11T22:00:33Z
Новий електричний позашляховик Subaru 2026 у спільному доступі з Toyota
Топ Жир
2025-04-11T21:44:34Z