MY.UAНовини
Росія здатна спровокувати аварію на Курській АЕС, є ризики другого Чорнобиля - Кошарна
Росія здатна спровокувати аварію на Курській АЕС, є ризики другого Чорнобиля - Кошарна

Росія здатна спровокувати аварію на Курській АЕС, є ризики другого Чорнобиля - Кошарна

Майбутнє ядерної енергетики України у повоєнний період – це малі та середні модульні реактори, вважає експертка.

Країна-агресор Росія поглиблює дефіцит в енергосистемі України, посилюючи нестачу потужностей обстрілами енергетичної інфраструктури. Відтак осіннє-зимовий період для України може опинитися непростим, а наслідки обстрілів можуть розтягнутися на наступні 3-4 роки, які українцям доведеться проживати з відключеннями електрики.

В інтервʼю Главреду незалежна експертка з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна розповіла, як обстріли РФ позначилися на ситуації в енергетиці, чому Україна після війни може відмовитися від великих енергоблоків та що чекає Чигиринську АЕС.

Нещодавно Росія провела черговий масований ракетний обстріл, під час якого було по пошкоджено деяку частину енергооб'єктів. Наскільки серйозно цей обстріл позначився на ситуації в енергетиці та чого чекати далі?

Це був уже дев'ятий масований обстріл, починаючи з березня 2024-го року. Дуже багато об'єктів енергетики, які стосуються, перш за все, систем передачі електроенергії були пошкоджені. Зокрема, магістральні лінії обласного рівня. Як зазначається в офіційній ноті України до МАГАТЕ, це призвело до знеструмлення першого, третього та четвертого енергоблоків на Рівненській АЕС. Росіяни били не по відкритих розподільчих пристроях АЕС на нашій території, а по периферійних трансформаторах, які пов'язані з видачею потужності. У зв'язку з цим енергоблоки були зупинені, але не в проектному режимі, не системами захисту, а через знеструмлення.

Це дуже небезпечно з точки зору можливості ядерного інциденту. Колеги-атомники кажуть, що позапроєктні режими викликають дуже важкі перехідні процеси в реакторах, що за певних умов може закінчитися відкриттям запобіжного клапану і викидом теплоносія першого контуру в атмосферу гермооболонки реакторного відділення. Пощастило, що клапани не відкрилися, але це дуже небезпечно, і це Росія умисно провокує ядерний інцидент на всіх АЕС.

Зрозуміло, що метою атаки була зупинка усіх енергоблоків, які працювали на потужності на підконтрольній території, бо атомна енергетика зараз забезпечує до 60 відсотків виробництва електроенергії.

Що стосується генерації, то під час останнього обстрілу була пошкоджена Київська ГЕС. Для дамби небезпеки не було, але шкоду, завдану ударом, оцінюють досі. Якби Міненерго та його голова, Галущенко як уповноважений від України указом президента представляти нашу державу в раді керуючих МАГАТЕ, звʼязалися з МАГАТЕ напередодні, перед приїздом Гроссі на Курську АЕС, то з його боку не було б необачних заяв. Треба казати про те, що Росія – держава-ядерна терористка, і це чергові докази того, що вона умисно провокує ядерні інциденти.

Я вже не кажу про окуповану Запорізьку АЕС, яка весь час на межі, про провокації, які були в серпні, пожежуна градирні – я впевнена, що це пов'язано з курською операцією України. Восьмого серпня росіяни написали, що знайшли уламки ракети на промисловому майданчику Курської АЕС, але фактів прямих обстрілів місто Курчатова, Курської АЕС та її енергетичної інфраструктури не було зафіксовано. 17 серпня була ще одна провокація, коли поряд із ЗАЕС нібито впав український БПЛА, а 22 серпня РФ повідомила, що нібито знайшла уламки українського безпілотника на промисловому майданчику Курської АЕС.

Україна дотримується всіх міжнародних зобов'язань, зокрема, протоколу номер один статті 56 додаткового протоколу до Женевської конвенції, який забороняє обстрілювати атомні електростанції, греблі і таке інше, які можуть вивільнити небезпечні сили. На відміну від Росії, де зараз триває дуже щільна та агресивна інформаційна війна, метою якої є перекласти провину за ядерний тероризм на Україну. І РФ вживає для цього абсолютно всіх заходів.

Натомість деякі українські політологи та політтехнологи працювали на російські наративи, тому що стали фантазувати на тему окупації Курської АЕС чи її обміну на ЗАЕС. Жоден фахівець з українського боку не висловлювався на цю тему, тому що наша відмінність від Росії у тому, що ми дотримуємося міжнародних зобов'язань, бо в іншому випадку нам відмовлять в допомозі і наданні зброї.

Ви згадували про Київську ГЕС, яку пошкодили окупанти. Наскільки загалом її пошкодження серйозно впливає на енергосистему?

Гідроелектростанції виконують роль балансуючих потужностей, як і теплові електростанції на вугіллі. Але останніх через атаки РФ майже не залишилося, і ми знаємо, що дуже пошкоджена ДніпроГЕС-1 та ДніпроГЕС-2 на 1500 МВТ встановленої потужності. Тобто за такого відсотка виробництва базової електроенергії атомним електростанціями нам не вистачає саме балансуючих маневрених потужностей, роль яких наразі виконують ГЕСи.

Україні варто було будувати децентралізовану енергосистему від початку повномасштабного вторгнення - Кошарна / УНІАН

Це буде впливати на стабільність роботи об'єднаної енергосистеми України. Нам треба було з самого початку після повномасштабного вторгнення займатися децентралізацією генерацій та забезпеченням газотурбінними, газопоршневих ТЕС, щоб вони були в гарячому резерві та підключалися на піках споживання в ранкові та вечерні години. Але ми знаємо, що навіть подарована урядом США газотурбінна установка на 24 МВт, яку міністр енергетики доручив встановити "Енергоатому", встановлювалась більше року, хоча таке готове обладнання встановлюють максимум чотири тижні.

Я сподіваюся, що український бізнес вже почав диверсифікацію. Перш за все, для забезпечення власної енергобезпеки почав встановлювати і сонячні станції, і на біопаливі тощо. Я сподіваюся тільки на діяльність українського бізнесу, який допоможе енергосистемі, а не на діяльність міністерства енергетики, яке має фонд підтримки енергетики. Я бачу, як міністр дуже агресивно захищав у ВРУ законопроєкт про будівництво третього та четвертого блоків Хмельницької АЕС з російськими реакторами, які мали би закупити у Болгарії, некомплектні. Зараз в "Енергоатома" новий план – побудувати на майданчику колишньої радянської Чигиринської АЕС чотири енергоблоки AP1000.

Наразі ще немає техніко-економічного обґрунтування затвердженої реакторної установки AP1000. Градирня є частиною ядерної установки, бо вона технологічно з нею пов'язана, тому законом про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку це заборонено.

Буде важка зима, і ці обстріли не останні. Міністр всіх запевняв, що росіяни не будуть обстрілювати АЕС, тому ми не робили захисні споруди. "Енергоатом" мав робити захисні споруди другого рівня на своїх трансформаторах, як це зробив "Укренерго", але не зробив. Це бетонні споруди, від ракети, звісно, не захистять, але захистять від дронів. Тому перспективи не дуже радісні. Населення має займатися власним енергозабезпеченням і енергонезалежністю, як може, залежно від можливостей.

Українцям варто готуватися до важкої зими, світло може бути тільки 4 години на добу - Кошарна / УНІАН

Якщо ви кажете, що всім потрібно готуватися до важкої зими, чи можете ви, судячи з тієї інформації, яку маєте, озвучити, якими у нас можуть бути відключення взимку? Бо зараз називають різні цифри, але зважаючи від стану системи, наскільки реальними виглядають песимістичні сценарії?

Важко прогнозувати, адже ми, наприклад, місяць прожили без графіків обмежень. Але остання атака була потужною, і скільки їх ще буде важко говорити. Треба розраховувати на найгірший сценарій, коли, наприклад, електроенергія буде чотири години на добу. Тобто продумати щодо акумуляторів на кшталт екофлоу тощо, та того, як зберігати продукти (хоча взимку з цим буде простіше).

Давайте повернемося до Чигиринської АЕС, про яку ви згадували. "Енергоатом" заявив про підготовку до її відновлення. Як ви оцінюєте цю перспективу – наскільки за даних обставин це реально зробити та в які терміни?

По-перше, вона нам не потрібна. Епоха гігантоманії і великих атомних енергоблоків закінчилася. І заяви про будівництво девʼяти енергоблоків AP1000 за технологією Westinghouse – це порушення статті 29 закону про ринок електроенергії, яка містить норму про те, що на будь-яку нову генеруючу потужність має проводитися тендер. "Енергоатом" самостійно вирішив, що це буде AP1000, хоча є й інші виробники таких великих реакторів.

По-друге, ми не знаємо, якою буде повоєнна економіка в Україні. Ми втратили 50% споживачів через руйнування великих промислових підприємств, металургійних та феросплавних заводів тощо. 7 мільйонів населення виїхали, тобто споживання зменшилося вдвічі. Яким воно буде після війни – треба вирішувати після перемоги.

Для мене було дивно побачити, що в квітні 2023 року була ухвалена енергетична стратегія до 2050 року. Тобто рік триває повномасштабна війна, але ухвалюють таємну стратегію, без участі експертів. Оскільки я брала участь в обговоренні попередньої енергетичної стратегії до 2035 року, яка була ухвалена у 2017 році, то нова стратегія має базуватися на економічних, більш-менш реальних прогнозах, і вже після цього "Укренерго" з використанням комп'ютерних кодів моделює найбільш оптимальний мікс генерацій. Тобто розраховує, скільки має бути базової, скільки маневрової генерації, яким має бути резерв для підтримки частоти в енергосистемі тощо.

Раз на рік "Укренерго" робить такий звіт з достатності генеруючих потужностей України на 10 років відповідно до закону про ринок електроенергії та щороку переглядає її. В останньому звіті, який я бачила в листопаді 2023 року, Енергоатом непередбачений. Там йшлося про нестачу систем накопичування електроаккумуляторів, передбачені швидкі маневрові газові потужності, теплові електростанції на біопаливі. Я зараз не пам'ятаю усіх цифр в гігаватах, але стосовно "Енергоатому" там вказано, що він вважає, що побудує два енергоблоки Х-3 та Х-4, яких не враховували при моделюванні.

Тобто головний суб'єкт ринку – це "Укренерго", який моделює та планує розвиток енергосистеми. І того, про що заявляє "Енергоатом", у планах "Укренерго" немає.

Відповідно, з чим тоді пов'язані ці заяви, якщо цього, як ви кажете, немає в планах?

Я побачила це вперше ще у 2021 році на одному з заходів за участі президента. Тоді голова "Енергоатому" Котін заявляв про плани побудувати дев'ять енергоблоків, 20 малих модульних реакторів тощо, І тоді Чигиринська АЕС теж фігурувала.

Я впевнена, що нічого не буде побудовано ні на Хмельницькій АЕС, ні тим більше – на Чигиринській АЕС. Бо на останній майданчик закинутий – там майже немає будівельних конструкцій, усе на рівні котловану, але все одно змінилося гідрогеологічне становище майданчику і потрібно буде проводити досліддження у разі будівництва.

Майбутнє ядерної енергетики України у повоєнний період – це малі та середні модульні реактори. По-перше, це менші капіталовкладення на етапі будівництва, по-друге, його швидко будувати (побудували, привезли з заводу, змонтували – і вже працює). Крім того, це відповідає децентралізації, маневреності енергосистеми. Треба забути про великі потужні енергоблоки одиничної потужності.

Якщо говорити про модульні реактори, то чи є така технологія вже в Україні, і наскільки вона замінює звичні енергоблоки?

Це світовий тренд. Більше у ньому просунулася Канада, де на рівні уряду ухвалили державну програму. Урядовці вибрали три різних технології та вже почали їх реалізовувати, у 2028-му році вже має працювати перший реактор. В Україні таких технологій немає. Є близько 80 проєктів для малих та середніх модульних реакторів різних компаній, і всі ці технології наразі проходять етап оцінки у комісії ядерного регулювання США, в канадському регулюючому органі. Я знаю, що Держатомрегулювання має домовленості з цими регуляторами, своїми колегами, про обмін знаннями. Якщо, наприклад, комісія ядерного регулювання США узгодить один з таких проєктів, то ці підходи можна буде використовувати в Україні, щоб скоротити час та пришвидшити ліцензування.

Що стосується, наприклад, диверсифікації постачання ядерного палива для реакторів радянського типу в центральній Європі, то регулятори об'єднались, щоб пришвидшити процес ліцензування палива для його використання в Чехії, Словаччині, Угорщині, Фінляндії з використанням українського досвіду. Адже у Центральній Європі 19 реакторів радянського дизайну, з них 15 ВВЕР-440, як на Рівненській АЕС. У Фінляндії є досвід використання ядерного палива виробництва компанії Westinghouse на реакторах ВВЕР-440 на початку 2000-х років. В Україні основний парк реакторів ВВЕР-1000, і треба провести дослідження, як паливо себе поводить в активній зоні. Процес диверсифікації, щоб вся активна зона була завантажена паливом одного виробника, займає чотири роки. І зараз казати про 9 енергоблоків AP1000, 20 малих реакторів – це божевілля.

І колосальні кошти, наскільки я розумію…

Так, один енергоблок AP1000 – це мінімум 5 мільярдів доларів. Але досвід будівництва таких блоків у США свідчить про те, що початковий кошторис завжди перевищується. В України немає таких грошей – ми зараз живемо за рахунок наших стратегічних партнерів, які надають фінансову допомогу для того, щоб бюджетникам виплачувати зарплати, пенсіонерам тощо.

Більше того, за підсумками 2023 року "Енергоатом" майже банкрут, тому що він має збиток в 11 мільярдів, великі борги перед постачальниками товарів і послуг та великий обсяг кредитів. Тобто за діяльність Енергоатома було нуль дивідендів для держави, на відміну, наприклад, від Укргідроенерго, Нафтогазу та інших державних компаній. За такого фінансового стану жоден адекватний банк не дасть кредитів. А якщо США зацікавлена в лобіюванні свого проєкту, AP1000, то вони можуть дати кредит тільки на обладнання Westinghouse. Але енергоблоки - це ще і турбинний острів, і реактор – лише невелика частина від загальної суми, необхідної для будівництва.

Зважаючи на те, що в нас відбувається із обстрілами, за рахунок чого, на вашу думку, в нас виживатиме енергосистема протягом найближчих років?

Усі адекватні експерти кажуть, що ситуація з обмеженнями і графіками може тривати до трьох-чотирьох років. Тому що треба побудувати маневрові потужності, накопичувачів електроенергії. Коли були пільгові умови для розвитку сонячної та вітрової енергетики, у нас вийшов перекос вийшов у сонячну, і не було зобов'язань для будівництва накопичувачів. У більшості країн переважна більшість відновлюваних джерел електроенергії – вітрові, тоді як в Україні сонячних електростанцій близько 70 відсотків, а більша частина вітрових електростанцій залишилася на окупованій території Херсонщини.

Зараз, коли "Укренерго" розраховує сталість енергосистеми, там враховують, що нам необхідна певна кількість накопичуючих гігават для маневрування на піках споживання. Тому я не можу надати жодного оптимістичного прогнозу, і українцям треба думати про те, як вижити у найближчий осіннє-зимовий період.

Я сподіваюсь на український бізнес, який сам себе забезпечить, через що об’єднаній енергосистемі буде легше, адже він може постачати залишки електроенергії. Але це теж непросте технічне завдання для системного оператора "Укренерго", а саме у тому, як це регулювати, диспетчеризувати тощо.

Ви на початку згадували щодо МАГАТЕ і візиту Гроссі на Курську АЕС. Після візиту була заява від Гроссі про ризик ядерної аварії на Курській АЕС. Про що, зважаючи на постійні погрози Росії? І з урахуванням того, що РФ напередодні обмежила в'їзд до Курчатова, де розташована Курська АЕС, чи можна говорити про можливу підготовку провокації?

Виключати нічого не можна. 25 серпня Росія зупинила четвертий енергоблок Курської АЕС нібито на планово-попереджувальний ремонт. Перший і другий енергоблоки зупинені для зняття з експлуатації, тоді як третій працює на потужності. На місці Гроссі я б пропонувала зупинити третій енергоблок для виключення випадковості. На АЕС розповідав, про небезпеку цієї конструкції, яка не має гермооболонки. Це реактор чорнобильського типу, і такі реактори експлуатуються тільки в Росії. Наприклад, умовою вступу Литви в Європейський Союз було зупинення Ігналінської АЕС, теж чорнобильського типу. То чому МАГАТЕ не наполягала, щоб Росія вже давно зупинила всі АЕС з реакторами РБМК чорнобильського типу?

Росіяни, безумовно, використали цей візит на свою користь. Вони хотіли, щоб Гроссі визначив винуватця потрапляння уламка ракети та дрону на АЕС. Але він не буде цього робити – він не інженер за фахом, він дипломат і має підтримувати відносини з усіма сторонами. Росія не вперше вимагає визнати Україну ядерним терористом, а замість цього навмисно триває енергоблоки на потужності для ядерного шантажу. Так само, як вони планують вивести хоча б один енергоблок Запорізької АЕС на потужність з нагоди 40-річчя приєднання першого енергоблоку ЗАЕС до електромережі. І вони це зроблять у грудні 2024 року, бо вони запланували будувати на ЗАЕС нову насосну станцію на березі ріки Конки.

Тобто росіяни постійно використовують Запорізьку, а тепер і Курську АЕС для ядерного шантажу світу, щоб той відмовив нам у підтримці, наданні зброї. Побачимо, що Гроссі скаже після візиту до України. Але я впевнена, що наші високопосадовці будуть запевняти, що окупації Курської АЕС впланах України немає, що ми дотримуємося міжнародних зобов'язань, і не намагаємось її обстрілювати. Адже тоді це буде небезпечно і для України.

Якщо РФ все-таки спробує влаштувати ядерний інцидент на Курській АЕС, наскільки серйозно може бути ситуація для України?

Це залежить від напряму вітру. Ми пам'ятаємо, коли після аварії на ЧАЕС 1986 року разом з паровим вибухом вітер забруднив частину атмосфери від Білорусі, частини території Росії та дістався до скандинавських країн – Швеції, Фінляндії. Якщо вітер буде західним, то все полетить до Уралу, а якщо східний, то, відповідно, до України, Білорусі та Європи. Але наслідки, схожі на ті, що на Чорнобильській АЕС – це доволі реальий ризик. Бо недосконалість конструкції реакторівзафіксована в документах МАГАТЕ.

Після Чорнобильської АЕС була якась модернізація, але немає стільки систем захисту, як, наприклад, на тих АЕС, що залишилися в Україні. І небезпека ще полягає в тому, що від початку незалежності українські АЕС проходили глибоку модернізацію. У випадку з ЗАЕС переважна більшість фахівців виїхала на підконтрольну територію, а з ліцензованого персоналу у 200 осіб залишилося тільки 22. На ЗАЕС, до речі, у відрядження приїздять фахівці з Курської АЕС, які незнайомі з блочним щитом керування, повністю модернізованим обладнанням західних та українських виробників. Відтак ризик помилок персоналу дуже великий.

Хто така Ольга Кошарна

Кошарна Ольга Павлівна (нар. 8 жовтня 1955 року) – ексчлен колегії Державної інспекції ядерного врегулювання України,

директор з питань інформації та зв'язків з громадськістю асоціаціх "Український ядерний форум", кандидат хімічних наук.

Незалежна експертка з питань ядерної енергетики та безпеки.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Гороскоп на 21 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-20T15:33:00Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Не созданы для брака: мужчины этого знака Зодиака разводятся чаще других
Marie Claire
2024-09-20T22:30:37Z
Удивительно мягкий и вкусный: рецепт домашнего хлеба на дрожжевом тесте, видео
Политека
2024-09-20T18:45:54Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Котик забатонился: что значит, если пушистик лежит в позе буханочки и стоит ли нервничать из-за этого
Знай
2024-09-20T04:51:57Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Девушка Роналдо в бикини похвасталась сочными формами
GlavRed
2024-09-07T21:27:17Z
Один скелет: скандальная российская певица экстремально похудела
GlavRed
2024-09-20T21:27:57Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
"С согласия ФСБ": Кондратюк отреагировал на съемки пропагандистской ленты об армии РФ
Фокус
2024-09-08T13:00:33Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Прямые брови возвращаются в моду и подходят практически всем: в чем секрет
Обозреватель
2024-09-16T16:08:08Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
Модель с 17-м размером груди сделала предложение по реваншу Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-09-07T15:54:26Z
Сборная Украины со счетом 1:7 проиграла на старте чемпионата мира по футзалу. Видео
Обозреватель
2024-09-15T16:46:35Z
Эксглава УЕФА Платини предлагает уменьшить количество футболистов на поле
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T20:03:38Z
Футболист "Шахтера" попал в команду недели Лиги чемпионов
ZN UA
2024-09-20T19:03:15Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
На камеру попало, что делал на трибуне Мудрик после пропущенного гола от Албании. Видео
Обозреватель
2024-09-08T17:23:03Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Запад изменил позицию по ударам вглубь РФ. The Times назвал причину
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T17:27:19Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Зеленский: Путин и ему подобные могут разделить мир и съесть части как пирог
Европейская правда
2024-09-15T19:03:34Z
Российские войска используют тактику выжженной земли в Курской области - эксперт
Хвиля
2024-09-21T00:12:34Z
Разрешение на удары по РФ может быть на следующей неделе - СМИ
Корреспондент
2024-09-20T21:12:50Z
"Послам приготовиться?": Безуглая перешла в комитет Рады по внешней политике
Фокус
2024-09-17T20:06:18Z
Россия в ООН заявила, что готова воевать "со всем НАТО"
Корреспондент
2024-09-13T16:48:03Z
Семья судьи Апелляционного суда Львовщины Михаила Романюка незаконно завладела виллой в центре Львова, - расследование СМИ
Политека
2024-09-10T17:13:06Z
"Вытаскивать нужно вовремя": Жан Беленюк с огромным аппаратом предлагает украинкам помощь
Знай
2024-09-08T16:51:42Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
В Латвии придумали способ обеспечить ВСУ автомобилями: подробности
Хвиля
2024-09-08T14:45:29Z
Вторая годовщина смерти Елизаветы ІІ: пять интересных фактов о покойной королеве
Фокус
2024-09-08T08:06:29Z
CNN: В США объявят про крупный пакет военной помощи Украине, но он будет доставлен с задержкой
Хвиля
2024-09-21T00:27:22Z
Стало известно, сколько добровольцев ежемесячно присоединяются к Силам обороны
Comments UA
2024-09-20T22:48:04Z
Немецкие истребители сопровождали российские самолеты возле Латвии
Европейская правда
2024-09-13T19:37:07Z
На фронте погиб сын Главного раввина Украины
Comments UA
2024-09-11T16:03:25Z
Почему нельзя переезжать 9 сентября и кому запрещено шить сегодня: приметы и запреты на Анны
Знай
2024-09-09T02:04:14Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
Полиция нашла "шутника", взорвавшего страйкбольную гранату в Киеве
Корреспондент
2024-09-11T18:24:39Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
В харьковской больнице на момент удара находились сотни человек
Корреспондент
2024-09-20T21:18:00Z
Зажал и раздел: в США робот-кот дерзко задержал опасного преступника
Фокус
2024-09-20T19:21:40Z
Удар по Харькову: стало известно о последствиях
Корреспондент
2024-09-09T01:57:50Z
На складе в Воронежской области двое суток детонируют боеприпасы после попадания БПЛА
ZN UA
2024-09-09T01:50:11Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Три способа обеззараживания: как сделать воду безопасной для питья
Знай
2024-09-08T17:21:08Z
Три знака Зодиака, которым нужно быть осторожнее на выходных 21-22 сентября 2024 года
Фокус
2024-09-20T20:21:50Z
Следуют за нами везде: ученые узнали причину, незаметно подрывающую нашу продуктивность
Фокус
2024-09-20T18:51:27Z
Хочу есть: 6 причин, по которым вы постоянно чувствуете голод
Фокус
2024-09-20T17:06:00Z
Найден эпицентр распространения COVID-19: ученые назвали всех подозреваемых в распространении. ВИДЕО
Новости Украины
2024-09-20T15:36:45Z
Опасные симптомы, предупреждающие о развитии онкозаболевания
Comments UA
2024-09-20T15:30:07Z
Крем-суп из тыквы с грушей: рецепт изысканного блюда
Фокус
2024-09-20T15:21:47Z
Захочется об них тереться: как сделать свои пятки мягенькими, как после педикюра
Знай
2024-09-20T14:51:52Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
РФ ударила по центру Харькова
Корреспондент
2024-09-21T00:00:59Z
Убытки и разрушения получили почти 70% сельхозпредприятий Донетчины
Хвиля
2024-09-20T22:09:29Z
Украина вернула из плена 103 воинов - Зеленский
Корреспондент
2024-09-14T12:18:14Z
Стало известно, сколько людей сейчас проживает в Харькове
Корреспондент
2024-09-13T11:30:36Z
Вражеские БПЛА атакуют Киев: что известно
Корреспондент
2024-09-08T23:09:39Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
В Украине работает шеринг автогражданки для водителей, сообщил hotline finance
Корреспондент
2024-09-20T13:15:09Z
Заброшенные раритеты: в Украине обнаружили коллекцию винтажных Mercedes и Cadillac
Фокус
2024-09-20T13:06:15Z
Харьковские рекордсмены: история уникальных украинских спорткаров ХАДИ
Фокус
2024-09-20T12:06:18Z
Британская армия впервые представила новый основной боевой танк Challenger 3
Хвиля
2024-09-20T11:27:35Z
Цена $10750 и запас хода 510 км: дебютировал новый электрокроссовер от General Motors
Фокус
2024-09-20T10:36:28Z
"Будут сидеть без света по 16 часов в сутки": эксперт ответил, в каких городах зимой ситуация будет самой тяжелой
TSN
2024-09-08T10:54:08Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Восстановление самолета Мрія приостановили
Корреспондент
2024-09-20T23:54:13Z
Кто из украинцев уже сейчас может купить 3 года стажа, и во сколько это обойдется
Знай
2024-09-20T20:51:28Z
Р2Р-трейдинг криптовалют: что нужно знать о нем
Comments UA
2024-09-13T11:23:28Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Параллельные миры существуют и мы живем в одном из многих – физики провели поразительное исследование
Знай
2024-09-20T20:30:50Z
PSSR против "мыла": Digital Foundry проверили Final Fantasy VII Rebirth, запущенную на PS5 Pro
GameMag
2024-09-20T20:07:40Z
Создатели Helldivers 2 представили "Национальный гимн Суперземли"
GameMag
2024-09-20T19:31:09Z
Разработчики российской игры "Спарта 2035" проводят конкурс среди художников
GameMag
2024-09-20T19:01:53Z
Китайская блогерша показала, как может выглядеть Nintendo Switch 2 — фото, видео, сравнение с PlayStation Portal и Steam Deck
GameMag
2024-09-20T18:56:32Z
Упоминание PS5-версии Palworld исчезло с официального сайта Tokyo Game Show 2024
GameMag
2024-09-20T18:01:01Z