MY.UAНовини
Міський голова Києва віддав знайомій компанії підряд на метро на Сирець за ₴14 млрд
Міський голова Києва віддав знайомій компанії підряд на метро на Сирець за ₴14 млрд

Міський голова Києва віддав знайомій компанії підряд на метро на Сирець за ₴14 млрд

Про це пише медіа-ресурс розслідувачів "Наші Гроші".

В рамках цього підряду планують до кінця 2026 року перекласти інженерні мережі і комунікації (каналізація, електро, газопостачання, тролейбусні лінії тощо) із зони будівництва та побудувати дільницю від станції «Сирець» до станції «Проспект Правди» з проміжною станцією «Мостицька».

Контракт без конкуренції отримала одна з найбільших будівельних компаній України – ТОВ «Група компаній «Автострада» Максима Шкіля. Раніше вона також без конкуренції отримала контракт на ремонт аварійного перегону між станціями «Деміївська» і «Либідська» вартістю 445 млн грн.

В ході проведення тендеру стало зрозуміло, що «Київський метрополітен» зробив низку вимог в своїй тендерній документації, які унеможливлювали участь багатьох інших компаній. Частина цих вимог була законною, тобто такою, що дозволена законодавством. А частину дозволив Антимонопольний комітет, відкинувши скарги інших будівельників.

Власник “Автостради” Максим Шкіль (праворуч) на з’їзді з Дарницького мосту на лівому березі, побудованому його фірмою.

Законні «заточки»

Найголовніша «заточка» законна. Замовник дав учасникам торгів лише три тижні на підготовку своїх пропозицій по проекту розміром майже 14 млрд грн. Це відразу унеможливлювало якісну підготовку тими фірмами, які не були включені в процеси ще до оголошення торгів. Один з потенційних учасників торгів вказав, що іспанська компанія «Cobra Instalaciones y Servicios» (велетенська група з будівельними проектами у 45 країнах світу) не встигає сама перекласти тендерну документацію з української мови та зробити свою пропозицію у відведений термін. Та просить продовжити строк підготовки хоча б на один місяць.

Однак «Київський метрополітен» відмовив іноземцям пославшись на те, що такі стислі терміни дозволені законом «Про публічні закупівлі» на період дії режиму воєнного стану.

Проти менших учасників ринку з України була застосована інша законна вимога. Метрополітен забажав, аби учасниками його тендеру розміром в майже 14 млрд грн були тільки ті фірми, чий обсяг доходу 2023 року становив не менш як 50 % від суми очікуваної вартості предмета закупівлі. Тобто майже 7 млрд грн. З усіх учасників ринку в Україні мільярдні суми під час вторгнення отримали дуже мало компаній, які зазвичай неактивно конкурують між собою. Це колишні лідери «укравтодорівського» картелю «Автострада», «Автомагістраль-південь», «Ростдорстрой» та «Онур конструкціон».

Один з бажаючих взяти участь в торгах учасників ринку просив замовника «взяти до уваги факт, що в нашій країні триває військовий стан та країна переживає складі економічні часи. Всі підприємства перебувають в надзвичайно складних фінансових умовах господарювання». Але метрополітен відмовився зменшувати цю вимогу на тендер могли подати заявки тільки ті будівельні компанії, що минулого року мали дохід під 7 мільярдів гривень.

Дарницький міст — завершують будівництво лівобережних з'їздів. Джерело: https://t.me/c/1200169383/11969

Антимонопольна індульгенція

ТОВ «Будівельно-транспортне підприємство «Міськбуд інвест» подало скаргу в Антимонопольний комітет на інші вимоги замовника. В тому числі вона вказувала, що планує стати учасником консорціуму «Інтератомінжиніринг» (цей консорціум очолює Дмитро Єрьомін, один з керуючих партнерів проекту Unit.city Василя Хмельницького).

Це б дозволило заявитись на торги об’єднанню фірм з річним доходом, що б відповідав вимогам замовника. Однак метрополітен вимагав, щоб консорціум не тільки був зареєстрований в ЄДРЮО, але й отримав дозвіл на концентрацію та узгоджені дії або висновок АМКУ щодо відсутності необхідності отримання такого дозволу.

Популярні новини зараз
З’явилися подробиці ворожого влучання у станцію метро «Святошин» У столиці затримали двох киян, які планували підпал автівок військових на Закарпатті В.о. ректора НАУ звинувачує попереднього очільника, який отримав посаду в ДУІКТ, в "промисловому шпигунстві" На Оболоні збудують нове укриття за суму близьку до ₴46,2 млн
Показати ще

Консорціум на момент проведення тендеру не мав такого дозволу, і дорікнув метрополітену, що той дозвіл не вимагається законом «Про публічні закупівлі». Однак замовник і АМКУ заявили, що така вимога є в іншому законі «Про захист економічної конкуренції», і відмовили скаржнику.

Також «Міськбуд інвест» скаржився на надмірні вимоги метрополітену щодо головного інженера учасника торгів. Замовник хотів аби він мав документ про знання правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв, з електробезпеки (для допуску до роботи в електроустановках напругою до та понад 1000 В (не нижче IV (четвертої) групи)), з надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків або першої допомоги потерпілим, з пожежної безпеки.

Скаржник зазначив, що спеціалізовані навчання проходять працівники, які фактично здійснюють роботи підвищеної небезпеки або ж згідно з вимогами посади несуть відповідальність за охорону праці. Але Антимонопольний комітет вирішив, що скаржник не довів, що ці вимоги щодо головного інженера заважають фірмі взяти участь в торгах. Тобто в уявному світі АМКУ і метрополітену головні інженери компаній, що йдуть на торги розміром 14 млрд грн мають отримати дозволи на те, що вони не будуть точно робити – працювати крановщиком чи електриком.

Також «Міськбуд інвест» та фірма «Ньюхаус» скаржились в АМКУ щодо вимоги про наявність у учасників торгів сертифікатів щодо систем управління якістю, екологічного управління, протидії корупції та управління охороною праці згідно відповідних ДСТУ ISO.

В скаргах було вказано, що сертифікація ДСТУ ISO не є обов’язковою на території України. Тобто бізнес отримує їх за бажанням. А оскільки тендер на будівництво метро є дуже швидким, то фірми не встигнуть навчити спеціалістів, впровадити в дію провести аудит і виконати багато інших дій, що вимагає значних фінансових і часових витрат, які неспівставні з термінами проведення процедури закупівлі. Далі цитати зі скарги «Міськбуд інвесту» до АМКУ:

«З іншого боку можна легко придбати будь який сертифікат ДСТУ ISO у вигляді «папірця» за 24 години, в чому ви можете переконатись ввівши в пошукову систему запит «ДСТУ ISO придбати».

Виходячи з вище сказаного, наявність сертифікатів ДСТУ ISО аж ніяк не підтверджує наявності працюючої системи на яку він виданий, тому Скаржник вважає вимогу пункту 6.1.15. Розділу 6 Документації і п. 7.14 додатку 4 Документації необґрунтованою і такою, що лише звужує коло потенційних учасників…

Як доказ Скаржник надає посилання з вищезазначеним запитом в пошуковій системі Google https://www.google.com/search?q=ДСТУ+ISO+придбати

Скаржник вважає, що в такому формулюванні ця умова може бути виписана Замовником для конкретного учасника, який в подальшому може використати цю умову для отримання рішення Комісії чи судового рішення щодо визнання такого учасника переможцем за формальними ознаками.

Зокрема, для Скаржника ТОВ «БТП «МІСЬКБУД ІНВЕСТ», є не припустимим купівля сертифікату ДСТУ ISO у вигляді «папірця». Разом з тим, виконати справжню сертифікація ДСТУ ISO, з огляду на процедури сертифікації систем управління і кінцевий строк подачі тендерних пропозиція не вистачає часу.

Таким чином Замовник обмежує право Скаржника на добросовісну конкуренцію у порівнянні з тими учасниками, які вже пройшли сертифікацію ДСТУ ISO та тими хто не соромиться придбати сертифікат ДСТУ ISO у вигляді «папірця».

Але це не вплинуло на замовника і АМКУ та вимога залишилась.

Читайте також: Столична влада оголосила черговий тендер для будівництва метро на Виноградар — витратять понад ₴13,9 млрд

Висновки

В результаті «Автострада» Максима Шкіля виявилась єдиним учасником торгів та забрала підряд, запропонувавши символічну знижку 1% по відношенню до очікуваної ціни.

В договорі вказано, що на цей рік «Київський метрополітен» передбачив фінансування у розмірі 150 млн грн з загальної ціни 13,79 млрд грн. Решта коштів і графіки виконання різних робіт мають визначатись додатковими угодами.

Раніше повідомлялось: Столичний метрополітен планує за 2,5 роки закінчити будівництво частини "зеленої гілки" на Виноградар

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия разрушила дом участницы "МастерШеф 16" в Одессе
Comments UA
2025-09-21T09:27:52Z
Украинская порноактриса Джозефина Джексон уехала из страны из-за угрозы сесть в тюрьму: что известно
Comments UA
2025-09-21T08:36:29Z
Подтверждено: "Сорвиголова: Рожденный заново" получит третий сезон
GameMag
2025-09-20T20:21:26Z
Настоящий must-have этой осенью: коричневые кроссовки — как их носить и с чем сочетать
TSN
2025-09-20T14:36:58Z
Маша Ефросинина попала в больницу и показалась в палате под капельницей
TSN
2025-09-20T14:18:26Z
Трейлер фильма «Песня любви»
Кино-Театр
2025-09-20T14:18:06Z
Миша Романова призналась, общается ли ее 7-летний сын с отцом
Комсомольская правда
2025-09-20T13:12:35Z
Вряд ли вы помните ее такой: как в молодости выглядела топовая ведущая ТСН Алла Мазур
Telegraf
2025-09-20T13:06:10Z
Дмитрий Волканов похвастался результатом похудения за 2 года
Комсомольская правда
2025-09-20T12:48:40Z
На украинских АЗС назревает дефицит топлива
Знай
2025-09-21T09:12:59Z
Строительные услуги в "Дії" экономят украинцам миллиярды гривень, которые раньше уходили коррупционерам
ZN UA
2025-09-21T09:12:54Z
Коммуналка "душит" украинцев: долгов все больше, а тарифы выше
Знай
2025-09-21T07:06:24Z
Артем Ляшанов: финансовый гений или очередной «конвертатор» для бизнеса
Comments UA
2025-09-21T07:00:19Z
Обновление тарифов Vodafone: какие изменения произойдут с 25 сентября
Знай
2025-09-21T06:06:36Z
Дефицит продуктов в Полтавской области: какие проблемы возникли из-за ощутимой нехватки
Политека
2025-09-21T05:00:05Z
Пенсионерам "срезают" обещанную индексацию: как добиться перерасчета от ПФУ
Знай
2025-09-21T04:36:30Z
В РФ самая низкая активность бизнеса за 15 лет - СВР
Корреспондент
2025-09-21T03:15:28Z
Налоговая усиленно возьмется за украинцев: кому уделят особое внимание
Знай
2025-09-21T02:12:10Z
Портников объяснил, чего Европа должна бояться больше, чем Путина
Новости Украины
2025-09-21T09:18:10Z
Талибан отклонил требование Трампа передать авиабазу Баграм
ZN UA
2025-09-21T09:12:38Z
Трамп требует от Афанистана вернуть США авиабазу
ZN UA
2025-09-21T09:03:28Z
Отца Путина заставили жениться на его матери: что известно о шокирующем эпизоде
Comments UA
2025-09-21T09:00:49Z
Эрдоган рассказал, о чем собирается говорить с Трампом в Белом доме
Европейская правда
2025-09-21T08:39:53Z
Беспилотная зона над Украиной: дипломат объяснил, почему инициатива не имеет поддержки Запада
TSN
2025-09-21T08:36:33Z
Трамп рассказал, как остановил войну между Арменией и Камбоджей. ВИДЕО
Новости Украины
2025-09-21T08:33:36Z
Готово ли НАТО сбивать российские самолеты: The Times назвал условие для решительного ответа
TSN
2025-09-21T08:18:28Z
СМИ узнали о плане Макрона создать противовес США и Израилю на Генассамблее ООН
Европейская правда
2025-09-21T07:57:14Z
В Киеве произошла массовая драка, задержаны 9 человек
Корреспондент
2025-09-21T09:09:22Z
Развалилась сама: в России рухнуло здание еще одной школы. ВИДЕО
Новости Украины
2025-09-21T07:36:50Z
На Черниговщине россияне обстреляли спасателей
Корреспондент
2025-09-21T06:48:30Z
Взрывы в Украине: Россия снова атаковала ночью
Comments UA
2025-09-21T04:12:09Z
В Сумах после серии взрывов начались пожары - СМИ
Корреспондент
2025-09-21T00:30:43Z
В Сумах ночью раздались взрывы
TSN
2025-09-20T23:51:35Z
БпЛА РФ попал в жилой дом на Полтавщине: в ГСЧС показали последствия
TSN
2025-09-20T22:06:03Z
Россия повторно обстреляла патрульных и медиков в Черниговской области
Корреспондент
2025-09-20T21:48:12Z
На Кировоградщине мужчина стрелял в полицейских
ZN UA
2025-09-20T21:12:46Z
Школы превращают в режимные объекты: меры безопасности значительно усилят
Знай
2025-09-21T09:30:15Z
Рискуют оказаться в списках на мобилизацию: кто может потерять отсрочку
Знай
2025-09-21T08:36:04Z
Сын на подарках: замглавы БЭБ Волыни Сергей Журавлёв живёт на квартирах и миллионах от отца-“спонсора”
Знай
2025-09-21T08:21:37Z
Ветеранское удостоверение: кто и как может его получить
ZN UA
2025-09-21T08:03:45Z
В Чехии создадут координационную группу для защиты от вражеских беспилотников
Европейская правда
2025-09-21T07:57:03Z
В Сербии прошел военный парад с танками из России и истребителями из Франции – фото
Лига
2025-09-21T07:36:47Z
Сколько стоят самые дешевые квартиры в Ужгороде и как выглядят
TSN
2025-09-21T07:21:39Z
Чиновница опровергла манипуляции вокруг рейтингов школ по результатам НМТ
Знай
2025-09-21T07:21:18Z
Астрологи назвали знаки зодиака, которых защищает сам Бог: проблемы и беды обходят их стороной
TSN
2025-09-21T07:21:13Z
5 тревожных признаков того, что ваш любимец страдает от боли: советы ветеринара
Знай
2025-09-21T03:51:39Z
Детей охватил опасный тренд: что значит "улыбка Джокера"
Знай
2025-09-21T03:36:41Z
Почему не стоит ложиться спать во время заката: значение старинной приметы и объяснение врачей
Gazeta UA
2025-09-20T21:42:29Z
Симптомы как при аллергии: украинцев предупреждают о новом неизвестном вирусе
Знай
2025-09-20T14:51:29Z
С Днем хирурга! Яркие поздравления в открытках и картинках с профессиональным праздником
Telegraf
2025-09-20T13:36:40Z
Расстройства пищевого поведения у детей: какие тревожные сигналы вы можете не замечать
Знай
2025-09-20T13:30:42Z
Что будет с давлением, если есть яблоко каждый день: кардиолог раскрыл преимущества
UAToday
2025-09-20T12:09:41Z
Улучшают память: диетологи назвали 5 самых полезных продуктов осени
UAToday
2025-09-20T12:09:06Z
Делайте это каждый вечер, чтобы избавиться от стресса и иметь крепкий сон
Comments UA
2025-09-20T07:00:22Z
Водителям напомнили про 10 "железных" законов: это важнее любых правил
Хвиля
2025-09-20T03:30:01Z
Kia выводит K4 на европейский рынок
Корреспондент
2025-09-19T20:57:07Z
Hyundai готовит расширение линейки моделей N
Корреспондент
2025-09-19T17:45:20Z
Mercedes, Lexus и BMW: сотни дорогих авто четыре дня стояли затопленными на паркинге
Фокус
2025-09-19T15:27:30Z
Зеленый, как Халк: Brabus представил сверхмощный "Гелендваген"
Фокус
2025-09-19T14:21:45Z
Xiaomi отзывает 116,8 тыс. электромобилей SU7
Корреспондент
2025-09-19T12:39:28Z
Заброшенный раритет: в Киеве обнаружили спортивный седан с двигателем Ferrari
Фокус
2025-09-19T10:51:09Z
Революционные изменения: тест-драйв нового кроссовера Opel Grandland
Фокус
2025-09-19T09:51:19Z
7 мифов о Kia и Hyundai, в которые мы верим даром: моторист с 20-летним стажем раскрывает правду
Знай
2025-09-19T02:51:20Z
Краснокнижная змея ползла прямо посреди шоссе на Днепропетровщине: она может вырастать до 2 метров
Telegraf
2025-09-21T09:03:29Z
Потерь наших позиций не допущено: в ОСГВ "Днепр" рассказали, где оккупанты получают по зубам
Новости Украины
2025-09-21T08:54:03Z
Гороскоп по картам Таро на 21 сентября 2025: новые перспективы для Овнов и вдохновение для Водолеев
TSN
2025-09-21T08:18:40Z
Оккупанты открыли охоту на вышки мобильной связи — "Флеш". ФОТО
Новости Украины
2025-09-21T08:18:29Z
Успел переодеться в форму ВСУ: в Дружковке поймали оккупанта. ВИДЕО
Новости Украины
2025-09-21T07:51:01Z
Кельтский гороскоп деревьев на 21 сентября 2025: Стрельцам — новые идеи, Ракам — эмоциональная чувствительность
TSN
2025-09-21T07:48:30Z
Российские дроны превращают логистику ВСУ в кошмар: какую тактику используют оккупанты
TSN
2025-09-21T07:48:12Z
Грибники Прикарпатья: Белых хоть пока и мало, но они крупные и практически идеальные
Комсомольская правда
2025-09-21T07:04:53Z
Холоду и дождям конец, но ненадолго. Какая ожидается погода в Украине 21 сентября
Telegraf
2025-09-21T07:00:58Z
Посадите под зиму — и уже в апреле пышно зацветет: неприхотливый многолетник с роскошными цветами
TSN
2025-09-21T08:36:24Z
Киш из кабачков: вкусный привет от лета, рецепт
Знай
2025-09-21T07:51:10Z
Помидоры кусочками: зимняя закуска, от которой пальчики оближешь
Telegraf
2025-09-21T07:03:54Z
Что делают в саду и огороде в октябре: важнейшие дела
Gazeta UA
2025-09-21T06:30:58Z
Гороскоп на неделю с 22 по 28 сентября: Ракам - ответственность, Львам - успех
GlavRed
2025-09-21T06:27:02Z
Быстрый яблочный рулет: ароматный десерт, готовящийся за считанные минуты
Telegraf
2025-09-21T06:03:06Z
От Иерусалима и Баден-Бадена до Трускавца: куда киевляне в былые времена на бархатный сезон ездили
Комсомольская правда
2025-09-21T05:03:14Z
Простая школьная задача о мужчине и попугае, которую трудно решить взрослым
Comments UA
2025-09-21T03:45:02Z
Какую обувь нельзя надевать 21 сентября и почему девушкам лучше не выходить из дома: приметы и запреты на Ипатия
Знай
2025-09-21T01:57:13Z
Сегодня Луна закроет Солнце: где увидеть последнее солнечное затмение 2025 года
Comments UA
2025-09-21T09:03:40Z
150 000-летние трубы в Китае: доказательство существования древней цивилизации или след инопланетян?
Знай
2025-09-21T08:51:59Z
Невероятная птица с хохолком и воротничком: где встречается в Украине
TSN
2025-09-21T08:06:43Z
Осторожно, с вами работает ИИ: какие правила безопасности нужно соблюдать при контакте с искусственным интеллектом
Фокус
2025-09-21T07:00:59Z
Нарушает правила: обнаружена черная дыра, растущая быстрее, чем теоретически возможно
Фокус
2025-09-21T07:00:58Z
Магнитные бури 21 сентября: скажется ли они на здоровье людей
TSN
2025-09-21T04:03:23Z
Солнечное затмение 21 сентября 2025 года: что сегодня нельзя делать
Фокус
2025-09-21T03:00:47Z
Луна ежегодно удаляется от Земли: ученые объяснили, чем это грозит человечеству
Знай
2025-09-21T02:51:29Z
"До эры динозавров": ребенок нашел в собственном саду окаменелость, которой более 300 млн лет
Фокус
2025-09-20T23:12:58Z
Саладуха ответила на инсайд, связывающий Мудрика с легкой атлетикой
Корреспондент
2025-09-21T09:09:01Z
Украинский фигурист заявил о воровстве на олимпийском отборе
ZN UA
2025-09-21T08:33:40Z
Вест Хэм готовится пригласить бывшего тренера обратно
Корреспондент
2025-09-21T06:57:21Z
Алексей Суханов шокировал признание о личном после громкого развода: "Напоминала игру в дворовой футбол"
Знай
2025-09-21T06:51:06Z
Украинец прокомментировал первый мяч в составе Бенфики
Корреспондент
2025-09-21T04:18:21Z
Украинская участница Олимпиады-2024 сменила гражданство — СМИ
ZN UA
2025-09-20T22:36:50Z
Челси сыграло из рук вон плохо в матче с Манчестер Юнайтед
Корреспондент
2025-09-20T20:21:10Z
Судаков забил первый гол за "Бенфику", порадовав Моуринью
Telegraf
2025-09-20T20:12:43Z
Судаков стал лучшим игроком матча, забив при этом свой первый мяч
Корреспондент
2025-09-20T20:03:08Z