MY.UAНовини
Мобілізація студентів і аспірантів: чи можна виїхати за кордон і коли ставати на облік школярам
Мобілізація студентів і аспірантів: чи можна виїхати за кордон і коли ставати на облік школярам

Мобілізація студентів і аспірантів: чи можна виїхати за кордон і коли ставати на облік школярам

В Україні починається навчальний рік, водночас триває воєнний стан та мобілізація. Питання обліку та відстрочок нині є актуальним для деяких категорій здобувачів освіти – від школярів до аспірантів. 17-річні хлопці мають стати на облік призовників, студенти – отримати відстрочку на час навчання.

24 Канал зібрав все, що відомо про відстрочку для студентів та на облік призовників.

Облік для 17-річних

Хоча мобілізація стосується здебільшого лише тих, кому від 25 до 60 років, стати на військовий облік мають і школярі. Хлопці, яким виповнюється 17 років, мають звернутися до ТЦК та СП для взяття на облік. Як наголошують у командуванні Сухопутних військ ЗСУ, це не має стосунку до мобілізації.

Відповідно до статті 14 Закону “Про військовий обов’язок і військову службу” щороку протягом січня – березня беруться на облік громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання,
мовиться у повідомленні ЗСУ.

17-річні українці отримуватимуть окремі немобілізаційні повістки та матимуть стати на облік за місцем проживання – у районному або міському ТЦК у термін, визначений у повістці. З собою вони мають взяти документи, перелік яких передбачений Міноборони.

Юнаки, які з певних причин не стали на військовий облік, оповіщаються за місцем реєстрації за допомогою повісток, для прибуття в ТЦК та постановки на військовий облік. Постановка на військовий облік не має відношення до мобілізаційних заходів, які тривають,
– кажуть у Сухопутних військах.

Важливо! Українці, які проживають за кордоном і оформляють паспорт через українські дипломатичні представництва, можуть одночасно стати на військовий облік. Чоловіків віком від 16 до 25 років тепер будуть автоматично вносити до реєстру "Оберіг" без необхідності проходження військово-лікарської комісії (ВЛК).

Згідно з постановою Кабміну № 932, українці віком від 16 до 25 років відтепер можуть стати на облік без проходження військово-лікарської комісії. Наприклад, через ЦНАП під час оформлення українського чи закордонного паспорта, або у дипустанові.

До реєстру призовників та військовозобов'язаних "Оберіг" в такому разі потраплять такі дані:

  • відцифроване обличчя;
  • прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
  • дата народження;
  • місце народження;
  • стать;
  • місце проживання та місце перебування;
  • реквізити паспорта громадянина України або документа, що дає право на виїзд за кордон (серія та номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);
  • відомості про громадянство;
  • номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);
  • реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);
  • відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну.

ВЛК потрібно буде пройти лише тим чоловікам від 18 до 25 років, які хочуть добровільно вступити на військову службу.

Відсутність хлопця до 18 років на обліку карається адміністративним штрафом, який за нього мають сплатити батьки чи опікуни. Розмір штрафу може залежати від конкретних обставин справи. Водночас відсутність взяття на військовий облік у 16 років не створює перешкод для виїзду за кордон Україні, але лише до 18 років.

Що потрібно знати про військовий облік студентів

Студенти в Україні мають право на відстрочку. Згідно з законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", призову на військову службу під час мобілізації на особливий період не підлягають такі категорії:

  • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;
  • асистенти-стажисти;
  • аспіранти;
  • докторанти.

Для вступу до закладу вищої освіти абітурієнт має надати військово-обліковий документ. Законодавство передбачає, що студент може стояти на обліку як у ТЦК та СП за місцем реєстрації, так і в самому освітньому закладі. Абітурієнти-ВПО мають стати на облік у ТЦК за місцем перебування упродовж семи днів після оформлення статусу. Там вони отримають актуальний військово-обліковий документ.

Студентам, які поїхали за кордон з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій, і планують зарахування на навчання, відтермінували постановку на військовий облік. Водночас до інших норм постанови зміни не внесли, а термін "відстрочення" не розшифровується.

В умовах правового режиму воєнного стану зарахування на навчання до закладів освіти громадян, які підлягають військовому обліку та перебувають на тимчасово окупованій території або вибули з тимчасово окупованої території та територій активних бойових дій за кордон, здійснюється з відстроченням взяття їх на військовий облік і оформлення військово-облікових документів у семиденний строк з дати припинення чи скасування правового режиму воєнного стану,
– мовиться у постанові Кабміну від 9 липня 2024 року №801.

Для тих, хто не змінює місце реєстрації, можна не зніматися з обліку у своєму ТЦК – це не є обов'язковим. Але студенти, які реєструються у гуртожитку, мають стати на облік у місцевому ТЦК. Після зарахування до закладу вищої освіти студент має взяти документ про поселення у паспортиста гуртожитку, довідку про статус студента та піти стати на облік до місцевого ТЦК.

Важливо! Студенти щороку до 1 жовтня мають подавати до ТЦК та СП документи про право на відстрочку від призову на базову військову службу (це новий замінник строкової служби). Хоча вона не діє під час воєнного стану, студенти все одно мають подавати право на відстрочку. Його мають студенти денної або дуальної форми навчання, докторанти, інтерни.

До ТЦК треба подати заяву про відстрочку та довідку про здобувача освіти, сформовану в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, а також копії паспорта та військово-облікового документа.

Чи можуть студенти виїхати за кордон

З травня 2024 року чоловіки-студенти можуть виїжджати за кордон для стажування – у межах програм академічної мобільності. Для цього вони мають відповідати таким умовам:

  • вік – від 18 до 22 років;
  • не підлягати призову на військову службу під час мобілізації;
  • стати учасником академічної мобільності на один семестр;
  • навчатися на денній формі;
  • здобувати ступінь бакалавра будь-якої спеціальності або магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування.

Для виїзду за кордон студент повинен мати е-квиток студента, засвідчену копію договору з іноземним університетом про прийняття на програму академічної мобільності, військово-обліковий документ, довідку від закладу освіти про направлення за кордон на навчання.

Також за кордон можуть виїжджати:

  • курсанти-моряки (за наявності посвідчення особи моряка, довідки від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором, військово-облікового документа з необхідними відмітками ТЦК);
  • студенти та курсанти, які мають пройти практичну льотну підготовку за кордоном (за наявності довідки від закладу освіти та військово-облікового документа з необхідними відмітками ТЦК).

Що з військовим обліком та відстрочкою для аспірантів

З 24 червня 2024 року діють нові правила вступу до аспірантури:

  • зменшено кількість місць денної форми;
  • підвищено прохідний бал;
  • всі місця для денних аспірантів – бюджетні, що дають право на відстрочку;
  • на контракт можна поступити лише на заочну форму, що не дає відстрочку.

Такі кроки зробили для того, щоб ускладнити обхід мобілізації через аспірантуру. Водночас відстрочка зберігається за контрактниками, які вступили раніше, оскільки закон не має зворотної сили.

Число аспірантів – чоловіків понад 25 років віком виросло з 1900 у 2020 році до 19 тисяч у 2022-му, 23 тисяч у 2023-му та 91 тисячі зареєстрованих на Єдиний вступний іспит у 2024 році. Про це розповів міністр освіти та науки Оксен Лісовий в інтерв'ю BBC.

У нас було 33 тисячі ліцензійного обсягу. Ми зрозуміли, що зараз ці люди заповнять собою всі ці 33 тисячі місць ліцензійного обсягу, тому що… Якщо взяти телефон і відкрити телеграм, у мене там буде в ряду перших телеграм-канал, який пропонує організувати відстрочку різними способами. І аспірантура там коштує, за тими ще даними (там ринок змінюється), – 6 800 доларів. Загальний обсяг корупційного ризику складав 255 мільйонів доларів, чверть мільярда доларів,
– розповів міністр.

Чи скасують відстрочку для студентів старше 30 років

У вересні 2023 року нардепи Федір Веніславський та Мар'яна Безугла подали до Верховної Ради законопроєкт про скасування відстрочки для студентів старше 30 років.

У тексті законопроєкту 9672 мовиться про надання відстрочки для здобувачів освіти, які отримують освіту вищу за раніше здобутий рівень та почали вчитися не пізніше року 30 років, а також докторантів денної або дуальної форми тощо. Однак нині для студентів старше 30 років нічого не змінилося – законопроєкт не пішов далі.

Відстрочку від мобілізації можуть отримати лише ті аспіранти, які вже склали вступні іспити та мають зарахування на денну форму, тобто виданий наказ про зарахування від закладу вищої освіти.

Для оформлення відстрочки від мобілізації аспірант має отримати у навчальному закладі довідку про навчання в аспірантурі на денній або дуальній формі, далі – подати заявку про надання відстрочки до ТЦК і надати довідку з навчального закладу. Процес аналогічний поданню відстрочки студентами.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Скандал з P. Diddy: Камалія, Джамала й Огнєвіч відреагували на жахливі звинувачення репера
TSN
2024-10-05T09:09:36Z
Увірвався в моє життя, – Леся Нікітюк заінтригувала пікантним фото таємничого чоловіка
24tv
2024-10-05T09:03:11Z
Жінка успадкувала "дешеву" картину, але насправді забезпечила себе до кінця життя
24tv
2024-10-05T08:27:48Z
Рецензія на фільм «Маєток привидів» / Dagr
ITC
2024-10-05T08:11:25Z
Лікар визнав себе винним у смерті зірки серіалу "Друзі" Метью Перрі: це вже третій
Знай
2024-10-05T07:51:52Z
Відома українська співачка розлучилася з чоловіком після п'яти років шлюбу: "Дуже боляче"
TSN
2024-10-05T07:48:01Z
Нерухомість НСКУ почала рухатися: як живе Будинок кіно у свій 50-й рік
Детектор М
2024-10-05T07:01:57Z
Шари фарби приховували справжнє мистецтво: жінка купила стару шафу та подарувала їй друге життя
24tv
2024-10-05T06:51:26Z
5 сучасних українських фільмів, які заборонені для перегляду в Росії
24tv
2024-10-05T05:57:36Z
Окупанти в Маріуполі переховують подалі техніку через загрозу далекобійних ракет
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T09:09:44Z
У Маріуполі партизани фіксують переміщення російської техніки у більш безпечні місця
УкраинФорм
2024-10-05T08:30:49Z
На Житомирщині запускають котельню, яка працюватиме на рештках від обробки гречки
AgroNews
2024-10-05T08:21:38Z
Розвідка повідомила, які населені пункти стануть наступною ціллю росіян після Вугледара
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:21:10Z
У Києві є найнебезпечніша станція метро: багато крадіжок
TSN
2024-10-05T08:06:43Z
У Костянтинівці запровадиться посилена комендантська година: коли та скільки триватиме
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:06:19Z
На Прикарпатті держслужбовиця незаконно «здала» в оренду понад 55 гектарів землі
Украина Криминальная
2024-10-05T07:51:28Z
У Києві зранку низький рівень забрудненості повітря
УкраинФорм
2024-10-05T07:45:44Z
Через російські обстріли двоє чоловіків загинули, ще один дістав поранення: на Харківщині слідчі задокументували наслідки воєнних злочинів рф
Мій Харків
2024-10-05T07:40:23Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Розвідка Британії назвала наступну ціль російських окупантів після захоплення Вугледара
Европейская правда
2024-10-05T09:18:09Z
Чи ухвалить Байден революційні рішення для України?
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T09:15:17Z
КНДР дає РФ половину снарядів на війну проти України, Кремль подвоює бюджет на чіпи для ракет
Петр и Мазепа
2024-10-05T09:12:15Z
Зеленський збирається представити свій "план перемоги" на "Рамштайні"
Европейская правда
2024-10-05T09:06:55Z
Техас подав до суду на TikTok за порушення конфіденційності дітей
Детектор М
2024-10-05T09:06:04Z
Гнезділов і «рожеві поні», самоцензура і бар у ТСН: про що говорили учасники «Редколегії»
Детектор М
2024-10-05T09:00:25Z
Трамп закликає Ізраїль вдарити по ядерних об'єктах Ірану
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:57:08Z
Байден: я не знаю, чи намагається Нетаньягу вплинути на вибори
ZN UA
2024-10-05T08:55:47Z
Яку з двох головних валют в Україні краще купляти у жовтні
24tv
2024-10-05T09:18:23Z
За два роки «митного безвізу» оформлено близько 120 тисяч транзитних декларацій - Мінфін
УкраинФорм
2024-10-05T09:15:23Z
В Україні в оренду вже передано 1075 га державних сільгоспземель
AgroNews
2024-10-05T09:13:05Z
Президент «Укрметалургпрому» пояснив, що стримує інвесторів від вкладення грошей в Україну
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T09:12:40Z
Курс валют на вихідні, 5-6 жовтня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2024-10-05T09:09:40Z
На Полтавщині створюють каталог експортерів регіону
AgroPortal
2024-10-05T09:00:57Z
Власник мережі "АТБ" купує новий бізнес: чим він тепер буде займатися
24tv
2024-10-05T08:54:57Z
Робота в Україні: кількість нових вакансій повернулась до рівня 2021 року
ZN UA
2024-10-05T08:46:41Z
Другу платіжку за газ перерахують: українцям доведеться платити щомісячно
Политека
2024-10-05T08:35:18Z
Україна бореться з дефіцитом кадрів: кількість жінок-водіїв зростає
Хвиля
2024-10-05T09:15:30Z
Загальна мобілізація: чи може опікун виїхати за кордон
ZN UA
2024-10-05T09:03:55Z
Прикордонники оприлюднили ексклюзивне відео боїв за газовидобувні вежі поблизу Зміїного
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:58:02Z
У Литві проходять навчання "Осінній стрілець 2024"
Европейская правда
2024-10-05T08:52:34Z
Гурт «Друга ріка» під час європейського туру зібрав понад ₴1 мільйон на катери для ГУР
УкраинФорм
2024-10-05T08:48:36Z
У якій країні ЄС живуть найнещасніші діти: результати здивували
24tv
2024-10-05T08:42:16Z
Звідки походить ім'я Анна: як правильно казати українською мовою
24tv
2024-10-05T08:33:35Z
Барбер зачарував хлопця, перетворивши його з "Геґріда" на красеня
24tv
2024-10-05T08:27:28Z
Триває серйозна підготовка: на що вказує знищення російської РЛС "Небо-М"
24tv
2024-10-05T08:21:50Z
Клуб НХЛ «Вінніпег Джетс» презентував логотип з гербом України
УкраинФорм
2024-10-05T09:09:55Z
Семирічний чемпіон Європи зі швидких шахів: Я граю не з суперниками, а з фігурами
Комсомольская правда
2024-10-05T09:03:45Z
Мрвальєвич та Шарай зіграють із перших хвилин проти Зорі
Football.ua
2024-10-05T09:00:53Z
Титулована українська біатлоністка отримала термін дискваліфікації
24tv
2024-10-05T08:48:15Z
Українські боксери здобули шість медалей на турнірі в Казахстані
УкраинФорм
2024-10-05T08:42:08Z
Артета розкрив свій секрет успішної роботи з Гаверцем
Football.ua
2024-10-05T08:39:45Z
Ф'юрі пообіцяв Усику щедрий презент в разі своєї поразки: що може отримати українець
24tv
2024-10-05T08:36:48Z
Нонго: У Рівному справді неймовірні вболівальники
Football.ua
2024-10-05T08:25:29Z
Сміян: Матч проти Зорі не матиме принципового характеру для мене
Football.ua
2024-10-05T08:19:08Z
9 продуктів, щоб їсти достатньо клітковини і забути про проблеми із травленням
24tv
2024-10-05T09:18:40Z
Нарешті знайшли причину: тепер вчені знають, що викликає слухові галюцинації у хворих на шизофренію
Фокус
2024-10-05T09:12:42Z
Що робити з жоржинами восени: 10 правил вирощування шикарної квітки
GlavRed
2024-10-05T08:42:12Z
Чи можна приймати гарячу ванну при хворобах серця
24tv
2024-10-05T06:06:10Z
Як захистити сад від шкідників восени: поради та секрети досвідчених господарок
Политека
2024-10-05T06:00:34Z
Щось на кшталт плацебо, але дуже смачно: вчені заявили, що кава з молоком не приносить користі
Знай
2024-10-05T05:51:33Z
Наукова діаспора: як перетворити відтік мізків на їх циркуляцію
ZN UA
2024-10-05T05:33:04Z
Як правильно підготувати малину до зими: що потрібно зробити у жовтні
Политека
2024-10-05T04:30:36Z
Хлопець каже, що у всіх чоловіків є родимка в одному місці: тікток кинувся масово перевіряти
24tv
2024-10-05T03:36:21Z
У США кількість жертв урагану «Гелен» перевищила 200
УкраинФорм
2024-10-05T09:00:22Z
Шукаючи нових знайомств, жінка віддала аферистам 140 тисяч гривень
Украина Криминальная
2024-10-05T08:57:30Z
Харківська косметологиня підозрюється у вбивстві клієнтки з необережності
Мій Харків
2024-10-05T08:54:24Z
"Все, нема мостика": величезний потік води прорвав дамби в Алтайському краї – відео
24tv
2024-10-05T08:51:38Z
У Хорватії фургон з мігрантами потрапив у ДТП: двоє загиблих, десятки постраждалих
Европейская правда
2024-10-05T08:40:08Z
На Закарпатті врятували ухилянта, який заблукав у горах і сам зателефонував прикордонникам
Комсомольская правда
2024-10-05T08:35:30Z
На Гаїті банда розстріляла щонайменше 70 людей
ГЛАВКОМ NET
2024-10-05T08:11:23Z
У Львові жінка випала з трамваю під час руху: водій опинився під судом
Политека
2024-10-05T08:00:01Z
Попросив прикордонників його врятувати: ухилянт намагався втекти до Словаччини, але заблукав
TSN
2024-10-05T07:36:41Z
Українська компанія представила двовісний причіп для 120-мм міномета
InternetUA
2024-10-05T08:31:40Z
У США рідкісний Ferrari за $575 тисяч розшукали завдяки AirPods за 129 доларів
InternetUA
2024-10-05T07:01:05Z
Audi RS7 Sportback став ще крутішим
Portaltele
2024-10-05T06:51:16Z
Представлено оновлений кросовер Nissan Magnite
Portaltele
2024-10-05T04:51:33Z
Знають не всі водії: яку кнопку в авто не варто натискати під час дощу
GlavRed
2024-10-05T00:27:59Z
В Україні запровадили нові правила продажу автомобілів: що потрібно знати водіям
Хвиля
2024-10-04T19:42:25Z
Renault показали стильний електричний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-10-04T19:15:13Z
Як не угробити авто: копійчаний засіб вмить уб'є іржу на гальмівних дисках
GlavRed
2024-10-04T17:27:24Z
Skoda Octavia FL: нові грані чеського бестселера
AutoCentre
2024-10-04T16:37:05Z
Дуже поживна закуска: "Мастер Шеф" дала рецепт оригінальних картопляних кульок
Политека
2024-10-05T09:09:31Z
Лайфхак для пишного цвітіння: чи треба обривати листя у фіалок
24tv
2024-10-05T08:48:05Z
Де найкраще зберігати яйця: в холодильнику чи ні — вісім помилок, які роблять практично всі
TSN
2024-10-05T08:36:43Z
Чорний пісок і смертельні хвилі – небезпечна краса пляжу в Ісландії
360ua.news
2024-10-05T08:36:11Z
Скільки коштує відпочинок на Мальдівах
24tv
2024-10-05T08:27:58Z
Знайти панду за 5 секунд зможуть лише одиниці: надзвичайно складна загадка
GlavRed
2024-10-05T08:27:08Z
Як позбутися непотрібних речей у домі: простий, але дуже дієвий лайфхак
24tv
2024-10-05T08:18:04Z
Що покласти в лунку при посадці лілії восени: секретна добавка забезпечить пишне цвітіння
GlavRed
2024-10-05T07:27:15Z
Вихідні повинні бути "смачними": готуємо вдома знамениту на весь світ яєчню Бенедикт
24tv
2024-10-05T07:18:29Z
Три нетипові способи заощадити енергію батареї на телефоні
InternetUA
2024-10-05T09:01:09Z
Вплине не лише на нашу планету: вчені виявили живих мікробів віком 2 мільярди років
Фокус
2024-10-05T09:00:59Z
Casio представляє G-SHOCK GMC-B2100: металевий класик із сучасними функціями
Portaltele
2024-10-05T08:52:39Z
Оновлена штригельна борона Marathon — краще рішення для фінішного обробітку ґрунту
AgroNews
2024-10-05T08:45:18Z
Конкурували з римлянами: археологи знайшли артефакти древньої культури Кастро
Фокус
2024-10-05T08:06:37Z
Зоря Бетельгейзе весь цей час приховувала від нас величезну таємницю
24tv
2024-10-05T08:03:10Z
Жорсткі диски об’ємом 60 Тбайт з’являться через чотири роки
Portaltele
2024-10-05T07:51:40Z
“Мурашки по шкірі”: маловідома функція iPhone може врятувати життя
InternetUA
2024-10-05T07:01:50Z
Apple програла патентний позов щодо безпеки iPhone
Portaltele
2024-10-05T06:51:42Z