MY.UAНовини
Спор не только об истории: как конфликт Украины и Польши вышел на новый виток спирали
Спор не только об истории: как конфликт Украины и Польши вышел на новый виток спирали

Спор не только об истории: как конфликт Украины и Польши вышел на новый виток спирали

І в Польщі, і в Україні добре пам’ятають безпрецедентну підтримку і допомогу для українців з боку офіційної Варшави та польського суспільства у перший рік повномасштабної російської агресії.

Та війна затягується, створюючи економічні проблеми не лише для України.

А політики, які залежать від своїх виборців, у кожній країні намагаються захистити передусім свою економіку, часто коштом захисту свободи та демократії в регіоні.

Те, що переживає Україна за останні три роки, для пересічного європейця є менш зрозумілим, ніж власні побутові негаразди, на які впливає війна.

У Польщі і розуміють, яку загрозу несе Росія, там зацікавлені у перемозі України.

Але не завжди це розуміння йде у парі з вчинками.

А популізм у політиці став нормою.

Останній рік у польсько-українських відносинах був непростим.

Хоч Польща і надалі продовжує підтримувати Україну у війні, яку розпочала Росія, та з 2023 року з’явилось чимало проблем, які продовжують накладати тінь на цю підтримку.

Ембарго на українську сільгосппродукцію, блокада кордону, політичні ультиматуми на історичні теми не сповнюють оптимізмом щодо побудови партнерських стосунків між обома країнами.

"Європейська правда" публікує редагований текст статті, підготовленої порталом для українців у Польщі "Наш вибір", яка пояснює, що відбувається та чому проблеми у двосторонніх відносинах не зникли зі зміною влади у Польщі.

"Невдячність" українців.

Без української перемоги не буде стабільного миру в Європі.

Демократія та стабільність у Європі несумісні з інтересами Росії, тож вона не задовольниться Україною.

Польща не раз засвідчувала, що розуміє ці прості істини.

А 2022 рік, на тлі початку повномасштабної війни, став без перебільшення найкращим роком у польсько-українській співпраці та відносинах.

Утім, з плином часу розуміння головної загрози дещо маргіналізується.

До того ж, Україна стримала російську агресію, звільнила північні регіони, далі Харківщину та частину Херсонщини.

І хоча 2023 рік виявився не простішим за 2022-й (Росія взялася знищувати українські об’єкти енергетичної інфраструктури, поволі просувала лінію фронту у той час як Україні вкрай бракувало озброєння, а США зволікали зі схваленням фінансування допомоги) – відчуття загрози у частини партнерів було вже не таким гострим.

На цьому фоні почали виникати перші напружені нотки у польсько-українських відносинах.

Першою такою ноткою стали заяви польських експертів та політиків після візиту Володимира Зеленського до Варшави про "невдячність українців за допомогу, яку надали поляки".

Цю тезу розкручувала крайньо права партія "Конфедерація", відома поширенням проросійських наративів про Україну, і це не було чимось дивним.

Але багатьох спершу здивувало, що й представники уряд та партії "Право і справедливість", теж підхопив цю тезу.

Симпатія до поляків та польської держави в Україні помітно зросла, що підтверджували соціологічні опитування.

Верховна Рада ухвалила спецзакон про додаткові правові та соціальні гарантії для громадян Польщі в Україні.

Для громадян жодної іншої держави такого закону немає.

Також Україна надала дозвіл польським фахівцям на пошукові роботи, вбитих УПА поляків в 1945 році, в колишньому селі Пужники на Поділлі (з 2017 року діяла заборона на такі роботи, як відповідь на нищення місць пам’яті українців у Польщі; щоправда, ще у 2019 році було надано один з дозволів, після домовленостей між обома президентами).

До історичних питань ми ще повернемося через їхню надзвичайну вагу для польського суспільства і політиків, але примітно, що навіть тут крок Києва назустріч не дав очікуваного ефекту.

Навпаки, попереду було загострення історичної кризи.

Блокада кордону на шкоду Польщі й Україні.

Те, що двосторонніх відносинах посилюється криза, для багатьох в Україні стало очевидно після впровадження Польшею ембарго на українську сільськогосподарську продукцію.

У 2022 році Євросоюз підтримав Київ і дозволив експорт зернових через країни ЄС, скасував квоти на безмитну торгівлю та лімітовані дозволи на перевезення для українських транспортних компаній.

Але за рік преференції для України стали викликати дедалі більше обурення польських фермерів та перевізників.

Спершу були звинувачення у постачання до Польщі дешевшого технічного зерна, далі – у маскування постачань до Польщі під транзит.

І хоча ці твердження не підкріплювались фактами, у польських медіа набули популярності твердження, "що українська сільгосппродукція залила польський ринок".

Політики також додали керосину в багаття.

Від польських можновладців теж лунали заяви, у який часто були лиш голослівні звинувачення без фактів та контексту.

Аж тут приєдналася українська влада додала: на Генасамблеї ООН у США Володимир Зеленський досить недипломатично, хоч і натяками, звинуватив Польщу у підіграванні Росії.

Польський прем’єр у відповідь заявив, що польська військова допомога Україні призупиняється, бо Польща вже віддала багато, а тепер і сама потребує посилити свою армію.

Варто підкреслити, що 2023 рік у Польщі був роком виборів до парламенту, на правляча партія ПіС програла, а переможцем стала коаліція опозиційних партій, які сформували парламентську більшість.

На час виборів напруження досягло чергового піку – у Польщі проходили протести польських перевізників, що вимагали скасувати преференції для українців, а пункти перетину кордону були заблоковані для проїзду вантажівок.

В Україні тоді були поширені сподівання, що зміна влади у Польщі залагодить кризу у відносинах.

Однак із виборами проблема і не вирішились.

Понад те, нова польська влада фактично виправдовувала злочинне нищення українського майна – незаконне висипання зернових з вагонів та вантажівок.

Це сталося вже згодом, коли за страйком перевізників розпочався страйк фермерів.

Ці страйкарі, змінюючи один одного, з незначними перервами тримали заблокованим польсько-український кордон аж до березня цього року.

Хто постраждав від цього? Не лише українці.

Українська економіка дійсно втрачала великі надходження через блокаду кордону.

Також воно негативно позначилось на постачанні в Україну волонтерської допомоги для військових, затримуючи його.

Але статистика польського експорту до України свідчить, що в цей період впав також польський експорт.

Від дій польських блокувальників постраждали польські підприємці, продукція яких дійсно таки "залила" український ринок.

Ще одна деталь: під час цього загострення у Польщі говорили лише про "засилля" української продукції, хоча реальність абсолютно заперечувала цю тезу.

Але голосів, які з цифрами і фактами пояснювали, що ситуація є іншою – у Польщі було вкрай мало.

Політики з нової коаліція також долучилася до тих, хто поширював неправдиві нарративи.

До слова, хибні очікування щодо зміни політики зі зміною влади в наших двосторонніх відносинах трапляються не вперше.

Достатньо пригадати, як свого часу у Польщі реагувала на програш Порошенка і перемогу Зеленського, очікуючи "вирішення історичної суперечки з Україною" – але цього так і не сталося.

"Нове дихання" історичних питань.

Історична тематика – одна з найбільш вразливих сторін польсько-українських стосунків.

Минуле вже давно перестало бути темою для фахівців і стало інструментом у руках політиків.

2024 рік приніс загострення і на цьому напрямку.

Діалогу з Україною тут і не шукають: заяви із претензіями та звинуваченнями до України польських політиків та політичні кроки (наприклад, постанова польського Сейму про 81-ту річницю вшанування польських жертв волинських подій) вибудувані абсолютно у руслі диктату та монологу.

У Польщі вважають, що Україна має безапеляційно прийняти польську версію історичних подій, які стосуються обох народів.

А ще польська сторона постійно повторює, що Україна запровадила офіційну заборону проводити ексгумації останків жертв волинських подій.

Хоча це маніпуляція – насправді нема заборони на ексгумації.

А от заборона на пошукові роботи – є, і вона не нова.

Вона була запроваджена у 2017 році як відповідь на руйнування українських пам’ятників у Польщі; згодом Київ погодився зняти цей мораторій, якщо польська сторона повністю відновить могильну таблицю з прізвищами українських вояків на могилі на горі Монастир, яку вандали розбили ще у 2015 році, а потім місцева влада повністю знищила у 2020 році.

У жовтні 2020 року, перед візитом польського президента до України, таблицю відновили, але частково – без прізвищ та напису "Полягли за вільну Україну".

Тоді польська сторона заявляла, що поверне прізвища на могильну плиту, тільки після проведення ексгумаційних робіт, які мали б встановити факт похованих вояків УПА.

Словом, тоді проблема лишилася в тупику.

Але у 2022 році з’явилися сподівання на її вирішення.

У червні 2022 року український міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко і його тодішній польський колега, міністр культури та національної спадщини Пьотр Глінський підписали спільний Меморандум про співпрацю у сфері національної пам’яті.

У меморандумі йдеться про "співробітництво держав в розшуку, ексгумації, похованні, відзначенні, легалізації, реконструкції та правової охорони місць вшанування та поховань" і зазначається, що його виконання має розпочатись після тримісячного періоду після скасування воєнного стану в Україні (бо багато долучених до цих питання перебувають у лавах ЗСУ).

Також у перший рік повномасштабної війни, навіть під час вшанування жертв подій на Волині часів Другої світової війни (у Польщі їх офіційно вважають "геноцидом польського народу, вчиненого українськими націоналістами") не було гучних політичних звинувачень у бік України.

Але вже у 2023 році ситуація кардинально змінилась.

Як виявилося, у Польщі багато хто очікував, що Україна погодиться з польським історичним наративом, відмовиться від вшанування УПА та ОУН, офіційно їх засудить, а також повністю зніме будь-які перешкоди у наданні дозволів на пошукові роботи польським організаціям.

Очікування, абсолютно відірвані від українських реалій та розуміння чим є партнерські відносини.

В Україні також були помилкові очікування – щодо того, що нова урядова коаліція буде менш активна в історичних суперечках з Україною.

Ця помилка походить від нерозуміння, чим є для Польщі тема "Волині" і загалом історична тематика.

І в суспільстві, і в політикумі Польщі утворився консенсус щодо спільного бачення волинських подій часів Другої світової війни, тому в Києві варто бути готовими, що будь-яка зміна влади у Польщі не призведе до зміни волинського дискурсу.

Він може бути більш або менш голосним – але нікуди не зникне.

Утім, вибори дійсно можуть підсилювати історичний дискурс, що цікавить частину електорату.

У 2025 році у Польщі відбудуться президентські вибори, тож слід очікувати на зростання ваги історії в польсько-українських відносинах.

Причому не лише праві та крайньо праві партії, а й ліберальні сили використовують історичні теми, борючись за симпатії виборців.

Днями Україна стала свідком цього.

Невдалий вислів українського міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, де він вжив фразу "українські території" щодо південно-східних регіонів Польщі, де компактно проживали українці, виселені під час операції "Вісла" – спершу викликав у Польщі обурення правої опозиції, а потім до нього долучилися і представники коаліції.

Попри спробу українського МЗС злагодити та виправити слова свого очільника, зараз розкручується спіраль звинувачень та емоційно-агресивних випадів на адресу України, і це не сприяє розв’язанню реальних проблем, які стоять перед державами-сусідами.

Що робити?.

Якщо і Польща, і Україна справді хочуть будувати партнерські відносини, в яких диктати чи ультиматум відійдуть на другий план, то кожній зі сторін необхідно почути одна одну.

Партнерські відносини будуються на виконанні взятих обіцянок та повазі.

А наразі ми бачимо, що образи і комплекси (з обох сторін, хоч таки частіше вони артикулюються польською стороною) перманентно домінують у наших стосунках.

Україна, стримуючи російські війська, боронить не лише себе, але і Польщу.

І йдеться не лише про те, що якщо впаде Україна, то і Польща постане перед такою ж загрозою.

Важливо також, що без міцної партнерської співпраці між Польщею та Україною Росія матиме більше шансів на своє панування у нашому регіоні.

Сильні і самодостатні держави мають вміти, захищаючи власний інтерес, робити це так, аби не послаблювати свою безпеку.

У патовій ситуації, яка складається, обидві сторони повинні знайти сміливість і зробити крок назад у своїх суперечках: Польща має усвідомити, що в історії з Україною вона допускалась до злочинних дій, і не боятись про це говорити вголос, так само як і Україна має прийняти факт, що в українські історії українці були не лише жертвами, але й злочинцями.

Якщо таку сміливість дві країни зуміють проявити, то це значно послабить вплив спільного ворога Росії на наші двосторонні відносини.

Історія не має перешкоджати теперішньому і майбутньому.

І найважливіше, коли тема історії потрапляє в політичний дискурс, то часто мова йде не про факти, а про популізм, маніпуляції та бажання сподобатись електоратові.

Для цього варто продовжувати фахівцям займатись найбільш болючішими темами, бо політики більше підіймають градус ненависті, ніж сприяють вирішенню суперечок.

Роблячи крок назад, варто пам’ятати, що не все в історичних дослідженнях вже зроблене фахівцями.

Щоправда, через війну Росії проти України, багато українських істориків не можуть займатись своєю роботою, адже виконують свій обов’язок у лавах ЗСУ.

Тож, як бачимо, війна таки є перешкодою для вирішення історичних суперечок і було б добре, якби у Польщі теж було розуміння цього.

Ольга Попович,.

портал для українців Польщі "Наш вибір".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Колишній мер Житомира став главою Держагентства відновлення
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T15:27:41Z
ЗМІ: Ультраправа "АдН" визначилася з кандидатом у канцлери на майбутніх німецьких виборах
Европейская правда
2024-09-27T15:24:02Z
Франція допоможе Україні пережити складну зиму - спецпредставник Макрона
УкраинФорм
2024-09-27T15:24:00Z
Говоримо про наслідки: премʼєр Грузії про рекламні банери із кадрами зруйнованих міст України
24tv
2024-09-27T15:21:29Z
Топ-5 фраз, яких треба уникати: психологи сказали, як підтримати військового у листуванні
GlavRed
2024-09-27T15:18:28Z
Скандал на кордоні: ветерану війни заборонили виїхати з України на лікування
TSN
2024-09-27T15:18:09Z
У США проведено другу в історії страту методом, який розкритикували ЄС та ООН
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T15:18:07Z
Дуже дорогий пранк: $6 млн штрафу заплатить автор дзвінків голосом Байдена
ITC
2024-09-27T15:16:57Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Володимир Остапчук показав коштовний подарунок від дружини на 40-річчя
TSN
2024-09-27T15:27:27Z
Творці «Дедпул і Росомаха» показали видалений епізод із насмішками над мультивсесвітом Marvel
ITC
2024-09-27T15:16:02Z
Прем'єри тижня: Маніфест любові до себе від MELOVIN x iSKra та альбом авторських треків від DOROFEEVA
Комсомольская правда
2024-09-27T15:13:45Z
Мама Вєрки Сердючки зачарувала мережу світлиною з маленькою онукою Веронікою
24tv
2024-09-27T15:12:09Z
Відбувся суд у справі Соловій та її публічних матюків: що вирішили
GlavRed
2024-09-27T15:03:20Z
3 шикарні комедії на Netflix для перегляду з друзями
24tv
2024-09-27T14:42:07Z
Та, яка ніколи не бреше, – KOLA зворушливо висловилася про Джамалу й заговорила про фіт з нею
24tv
2024-09-27T14:30:03Z
У столиці Латвії відбудеться благодійний концерт на підтримку захисників України
УкраинФорм
2024-09-27T14:27:21Z
Неочікувана комбінація: чи дійсно кава з лимоном допомагає схуднути
24tv
2024-09-27T15:27:21Z
Коли призначатимуть медичний канабіс - МОЗ затвердило перелік хвороб і станів
УкраинФорм
2024-09-27T15:25:31Z
Виробники у морозиво та цукерки почали додавати ірландський мох
AgroNews
2024-09-27T15:19:20Z
62-річна лікарка три місяці їла лише сардини: що сталося з її тілом
TSN
2024-09-27T15:18:44Z
Постраждалі від війни діти зможуть пройти безкоштовне лікування у київському центрі ANREAL
Политека
2024-09-27T14:03:41Z
У регіони доставлять 30 тисяч доз вакцини від грипу для безоплатного щеплення медиків
УкраинФорм
2024-09-27T12:55:57Z
Пропонували «подяку» у 10% від суми тендера на закупівлю медпрепаратів для Інституту НАМН – повідомлено про підозру двом учасникам схеми
Украина Криминальная
2024-09-27T11:42:18Z
В якому віці найвищий ризик ожиріння: розрахуйте схильність за допомогою нового калькулятора
24tv
2024-09-27T11:24:14Z
Найкращі спеції до кави: лікарі назвали приправи, які омолоджують організм і знижують холестерин
TSN
2024-09-27T11:21:57Z
Станоєвич подав у відставку після побиття фанатів: його може замінити ексодноклубник Реброва
24tv
2024-09-27T15:15:42Z
Арсенал незабаром зможе розраховувати на Томіясу
Football.ua
2024-09-27T15:07:35Z
18-річна спортсменка померла на чемпіонаті світу із велоспорту у Цюриху
24tv
2024-09-27T15:00:40Z
Легенда київського Динамо оцінив перспективи "біло-синіх" після фіаско в Лізі Європи
24tv
2024-09-27T14:54:34Z
Додо: Не можу забути поїздку з Києва до Будапешта у вантажному поїзді
Football.ua
2024-09-27T14:49:24Z
Поттер про роботу в Челсі: Клуб не виграє, значить, проблема в тренері
Football.ua
2024-09-27T14:42:13Z
У Туреччині стався жорсткий напад на ексзірку Фенербахче: деталі інциденту зі стріляниною
24tv
2024-09-27T14:36:00Z
Де Брюйне не допоможе Манчестер Сіті у матчі з Ньюкаслом
Football.ua
2024-09-27T14:23:29Z
Сергій Нагорняк: зв’язки з ворогом і таємні бізнес-партнери
Знай
2024-09-27T14:18:59Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Засуджений до смертної кари в'язень помер внаслідок нового методу страти: що відомо
TSN
2024-09-27T15:27:52Z
До Умані вже прибули майже 5000 хасидів
УкраинФорм
2024-09-27T15:27:21Z
Як підготуватись до зими в умовах війни: фахівці розповіли українцям, що потрібно придбати вже зараз
TSN
2024-09-27T15:27:14Z
Дрон STING Mad Max від команди Голика пройшов тестування за умов сильного вітру
InternetUA
2024-09-27T15:22:09Z
Посольство України у Відні призупинило роботу через "мінування"
Европейская правда
2024-09-27T15:21:04Z
Хорватія готова запускати обов'язкову військову службу
Петр и Мазепа
2024-09-27T15:15:56Z
Не лише "Шахеди" запускали: авіаексперт припустив, до яких хитрощів стали вдаватися росіяни
24tv
2024-09-27T14:51:03Z
У Києві рух поїздів "червоною" лінією метро здійснюється від "Академмістечка" до "Театральної": що сталося
TSN
2024-09-27T15:27:32Z
У Миколаєві компанія смажила шашлики біля моргу: головний лікар пояснив причину
Фокус
2024-09-27T15:15:49Z
Житель Костянтинівки розкрив росіянам місця дислокації ЗСУ
InternetUA
2024-09-27T15:13:28Z
Перевізники ініціювали перерахунок тарифів: проїзд буде наполовину дорожчим
Знай
2024-09-27T15:06:15Z
Армія рф має шанси захопити Вугледар, але ціною тисяч життів – Forbes
iPress
2024-09-27T15:04:26Z
У Криму раптово помер новопризначений окупантами голова селища
1News
2024-09-27T15:03:48Z
Загарбники з дрона атакували цивільне авто у Херсоні, є поранені
УкраинФорм
2024-09-27T15:00:41Z
Де чекати на дощі та коли буде похолодання: прогноз погоди на вихідні
TSN
2024-09-27T14:54:09Z
Підкопи, голод та страта солдатів: як росіяни намагалися втримати завод у Вовчанську
24tv
2024-09-27T14:42:44Z
Ґвалтував та розбещував хлопчиків у Харкові: викрито колишнього вчителя фізкультури, який «сховався» у монастирі
Мій Харків
2024-09-27T15:19:23Z
У Полтаві чоловік підпалив себе у будівлі ОВА
УкраинФорм
2024-09-27T14:55:56Z
На в'їзді до Броварів сталася аварія за участі поліцейського авто
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:36:52Z
Інтернет-шахраї виманили у двох українок 136 тисяч гривень
InternetUA
2024-09-27T14:31:44Z
У Кривому Розі оголосили жалобу за жертвами ракетного удару РФ
УкраинФорм
2024-09-27T14:30:09Z
Поліцейські затримали двох спільників за зухвалий розбійний напад на квартиру киянина
Украина Криминальная
2024-09-27T14:21:52Z
У Харкові викрито батька та його сина-лікаря, які за гроші сприяли «списанню» ухилянтів з військового обліку
Мій Харків
2024-09-27T13:57:37Z
В Ізмаїлі вісім поранених після обстрілу перебувають у лікарні - ОВА
УкраинФорм
2024-09-27T13:54:26Z
Їх розлучили прикордонники: на кордоні зупинили чоловіка, який одружився з тещею заради виїзду
24tv
2024-09-27T13:51:06Z
Ціни вражають: скільки коштують квартири в найбільших містах і на курортах Іспанії
24tv
2024-09-27T15:21:10Z
Чим помити вікна, щоб не було розводів і плям: несподіваний лайфгак, про який ніхто не знає
TSN
2024-09-27T15:18:39Z
Цвіль на стінах більше не турбуватиме: 5 найкращих способів її позбутися
24tv
2024-09-27T15:12:34Z
Краса, що лікує: підсумки бранча Connecting Women, присвяченого турботі про себе у часи випробувань
Вива
2024-09-27T15:06:44Z
Як обрізати вишню восени, щоб був хороший врожай: українцям розкрили всі тонкощі
Политека
2024-09-27T14:42:20Z
Гарно та практично: 3 ідеї цікавого освітлення для саду
24tv
2024-09-27T14:30:36Z
Можуть закінчитись провалом: які найгірші дні для подорожей в жовтні 2024 - астролог
GlavRed
2024-09-27T14:27:38Z
Як видалити чорний наліт в унітазі: простий, але дуже хороший спосіб
GlavRed
2024-09-27T14:27:19Z
За що можна сварити собаку: кінолог дав поради, як виховати вірне цуценя
GlavRed
2024-09-27T14:27:07Z
Найбільший позашляховик Ford показали до прем'єри
ГЛАВКОМ NET
2024-09-27T14:45:51Z
Mercedes-Benz представляє кемпер Marco Polo у виконанні AMG
AutoCentre
2024-09-27T14:04:04Z
Новий стильний електромобіль Peugeot розсекретили до презентації
Фокус
2024-09-27T13:30:15Z
Від $33 000: Lynk&Co та Meizu представили електромобіль для геймерів
AutoGeek
2024-09-27T13:21:12Z
«Автономне» водіння Tesla Full Self-Driving потребує втручання кожні 21 км, — незалежне тестування
ITC
2024-09-27T13:05:34Z
Справжній ексклюзив: електромобілі Volkswagen ID.Buzz поставляються дилерам лімітованими серіями
AutoGeek
2024-09-27T12:39:55Z
Понад 200 км за 5 хвилин: GM і CATL показали інноваційну батарею для електромобілів
AutoGeek
2024-09-27T12:01:50Z
У Києві засвітився найоригінальніший мотоцикл Harley Davidson
Фокус
2024-09-27T11:30:42Z
Ford засвітив новий позашляховик напередодні дебюту
AutoCentre
2024-09-27T11:16:17Z
У Мінсоцполітики сподіваються запустити реформу солідарної пенсійної системи у липні 2025 року
УкраинФорм
2024-09-27T15:25:08Z
В Україні намолотили понад 50 млн т нового урожаю
AgroPortal
2024-09-27T15:10:20Z
кремль намагається протистояти кліматичному порядку за допомогою газу і ядерної енергії – Reuters
iPress
2024-09-27T15:04:03Z
Клієнти "ПриватБанку" скаржаться на послугу страхування: "компанія легко відмовляє у виплаті"
Политека
2024-09-27T15:01:06Z
У Китаї будують сонячну вежу, яка вироблятиме 3,65 млрд КВт*год енергії на рік
Фокус
2024-09-27T15:00:51Z
Урізані пенсії в жовтні: хто може недоотримати гроші
24tv
2024-09-27T15:00:15Z
росія розширює порти Балтики для збільшення експорту зерна
AgroPortal
2024-09-27T15:00:14Z
Курс валют в України: яка різниця між двома найвідомішими доларами у світі
24tv
2024-09-27T14:57:22Z
Підготовка до опалювального сезону вже на завершальній стадії - Чернишов
УкраинФорм
2024-09-27T14:57:03Z
Дослідники виявили у Google Play фальшиву версію WalletConnect, що краде криптовалюту
ITC
2024-09-27T15:16:57Z
Nvidia RTX 5090 матиме 32 ГБ пам’яті та значно вище енергоспоживання
ITC
2024-09-27T15:16:24Z
Компанію Meta оштрафували майже на 102 млн доларів за зберігання паролів у вигляді звичайного тексту
Детектор М
2024-09-27T15:16:17Z
Які професії можуть зникнути або з’явитися під впливом ШІ
InternetUA
2024-09-27T15:01:58Z
Випущений монітор Xiaomi Redmi A27U 4K з портом USB Type-C
Portaltele
2024-09-27T15:01:25Z
Вчені виявили схожу на Землю планету, але є нюанс
TSN
2024-09-27T15:01:06Z
iPhone 16 – перший смартфон Apple, що не викликав ажіотажу у покупців
360ua.news
2024-09-27T15:00:42Z
Вийшов новий трейлер спінофу Like a Dragon, і це окрема гра про Горо Маджиму
Знай
2024-09-27T14:51:41Z
"Це інша людина": чоловік уперше за 20 років зробив нову стрижку
Фокус
2024-09-27T14:45:23Z