MY.UAНовини
У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла
У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла

У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла

У столичному Центрі сучасного мистецтва М17 відкрилася яскрава футуристична виставка під назвою "Сади мрій", що і зачаровує, і лякає водночас зухвалими фантазіями художників з Японії, Китаю, США, Німеччини та України.

Якщо хочете потрапити у світ майбутнього — вам на виставку "Сади мрій" у столичний Центр сучасного мистецтва М17. Там його вибудували американські, японські, німецькі, китайські та українські художники. Починається експозиція з краєвидів нічного саду, над яким зоряне небо, потім ми переміщаємося в глибини всесвіту і віддалене майбутнє, де жінки красиві, але в них чомусь із живота стирчать щупальця, а одна нога — собача. Генна інженерія нас заводить усе далі — у біонізм, коли люди більше схожі на медуз. Потім від цього ми зовсім вигораємо, про що свідчить скульптура "Чоловіки-сірники", і тут ставиш собі питання: чи не завела людство дорога до раю — у пекло?

Кураторка футуристичної виставки Наталя Шпитковська (вона ж — директорка M17) вибудувала оригінальну образну низку з робіт світових зірок contemporary art, в якому простежується чітка логіка.

Одна з головних метафор — побудова людством раю — для себе, коханих, зрозуміло. А з чим, насамперед, асоціюється рай? Правильно — із садом. Автори пишуть у передмові: "Люди здавна зверталися до садів — як реальних, так і уявних — у пошуках притулку від несамовитої реальності: від сакрального простору райського Едемського саду — місця безумовної любові, радості, здійснення мрій, до садів філософів. Останні ставали моделлю і місцем самовдосконалення та саморозвитку, священним джерелом спокою і просвітлення: ці асоціації зберігаються в інформаційному полі людства протягом століть. Але куди заведе уява людини в пошуках раю? Стрімкий технологічний розвиток та еволюція штучного інтелекту ставлять під сумнів збереження першості за людиною. Проєкт зосереджується на дослідженні уявних світів, поглядах на співіснування людини зі ШІ, розширенні горизонтів синтетичної біології, віртуальності та реальності, а також на метафорі храму майбутнього, що закладається вже сьогодні. Підвладне фізичній тлінності тіло знайде вічне життя в штучних світах". Чудово: запитання поставлено — які ж відповіді?

Починається експозиція з нічних пейзажів Анатолія Ганкевича (Україна). Тут представлений цикл його полотен "Ніч у раю". Дерева, крізь які видно феєрію зоряного неба. Він пише, що в нього нічний сад викликав "ностальгічно-містичні відчуття".

Анатолій Ганкевич, цикл полотен "Ніч у раю"
Фото: Костянтин Рильов

Але контури дерев поступово зникають і залишається одна феєрія світил, яка заворожує — ми ніби занурюємося поступово в космос, відштовхуючись від тлінної земної поверхні.

Анатолій Ганкевич, проект "Ніч у раю"
Фото: Костянтин Рильов

У наступному залі на нас уже на повну насувається космічний світ майбутнього без жодної ностальгії. "Чи зможемо ми, як людство, зберегти свою унікальність у світі, де технології розвиваються шаленими темпами? Де межа між реальним і цифровим світами?". Я б навіть поставив питання дещо інакше: де межа між людиною і не людиною?

Китаянка Чао Фей пропонує на двох вертикальних екранах, що нагадують, як вона вказує, мобільні телефони, помилуватися дівчиною майбутнього. Робота називається "Оз", відсилаючи до відомої казкової країни. Красива, наголо поголена дівчина тут ширяє в космічному просторі, а у неї з живота періодично з'являються зловісні щупальця, як у фантастичному горрорі "Чужий". Але цей самий чужий — зовсім не розриває її на шматочки. Дівчина прекрасно співіснує з цим "чужим" у себе всередині. Вони — одне ціле. Можливо, вона навпаки — інших за допомогою цих щупалець на раз порве. Небезпечна красуня!

Чао Фей, відео "Оз" (2022)
Фото: Костянтин Рильов

А прямо під нею, на підлозі, розташувалася скульптура іншої дівчини: робота японки Мегумі Охата під назвою "Мудзіна&Хаорі". Ця "постлюдина" (як зазначено) радше викликає жалість, вона — жертва жахливих експериментів: у неї на спині шрами у вигляді квітів, а задня нога плавно переходить у собачу або вовчу лапу. Дівчина повзе і немов благає про допомогу.

Інсталяції японської художниці Мегумі Охата
Фото: Костянтин Рильов

Над нею, мабуть, центральний артоб'єкт виставки — робота Aljoscha. Це український художник Олексій Протупін (родом із Лозової), який прославився інсталяціями, де він розвиває ідеї біоізму, біофутуризму, чи то пак ідеї, що в майбутньому люди творитимуть (і, напевно, самі перетворюватимуться) на нові форми життя, які, можливо, живитимуться світлом.

На виставці його скульптура з оргскла "Райська інженерія" — рожева, напівпрозора субстанція, що нагадує розірвану медузу. Інсталяція займає понад половини всього експозиційного простору. Чи хочеться мені перетворитися на це? Не впевнений, оскільки мені не зрозуміло: наскільки у цієї істоти цікаве існування? Вона буде тільки ширяти в космосі? А її не з'їдять ті, у яких є зуби? Загалом, при погляді на "Райську інженерію" — світло і тривожно одночасно.

"Райська інженерія", Альоша
Фото: Костянтин Рильов

Тут же на екрані можна побачити немов спеціально під Істоту розроблене середовище проживання — це "Машинні галюцинації" турецько-американського художника Рефіка Анадола. На екрані ми спостерігаємо, як у калейдоскопі, різні галактики, які комбінуються у візерунки. Фішка в тому, що Рефік попросив у NASA дозвіл на знімки космосу телескопом "Габбл", завантажив їх у ШІ та отримав на виході вселенський, постійно мінливий, калейдоскоп.

Рефік Анадол, "Машинні галюцинації" (2021)
Фото: Костянтин Рильов

На другому поверсі ми бачимо вже набагато менш оптимістичну роботу — скульптуру "Чоловіки-сірники" німця Вольфганга Стіллера. Там два мужики у формі згорілих сірників. Тобто, сучасні люди, які так активно рвуться в рай і гарують з ранку до ночі до такої міри, що відбувається ефект вигорання. Згоріли на роботі: хотіли в рай — потрапили в пекло.

Вольфганг Стіллер, "Чоловіки-сірники" (2013)
Фото: Костянтин Рильов

Для цих скульптур тут і інтер'єр відповідний — це абстрактні картини Анни Миронової з чимось палаючим — рожево-червоним. Добре горимо! Цикл полотен називається "Де народжується тиша". Мабуть, там же, де і закінчується — вигоряти можна і по-тихому.

Анна Миронова, цикл полотен "Де народжується тиша" (2024)

Ніби на втіху відвідувачам у фіналі відео в темній кімнаті, де на екрані — просто зелений ліс. Не все вигоріло зсередини і зовні. Не все втрачено. Головне — вчасно зупинитися, впавши на галявину.

Довідки про художників, представлених на експозиції

Вітрина експозиції "Сади мрій"
  • Чао Фей — сучасна художниця, яка входить до Топ 5 художників Китаю. Її роботи були представлені в багатьох світових культурних інституціях, зокрема, в Центрі Помпіду в Парижі та MoMA PS1 у Нью-Йорку. Чао Фей у своїй творчості зосереджується на стрімких змінах, що відбуваються в суспільстві сьогодні, і плинності світу, в якому культури змішуються і розвиваються в процесі еволюції.
  • Рефік Анадол — турецько-американський медіахудожник, піонер естетики машинного інтелекту, володар численних премій і нагород. Його роботи в MoMA (Нью-Йорк), Центрі Помпіду, Pinakothek der Moderne, на артярмарку Art Basel. Працює зі штучним інтелектом, створюючи "машинні галюцинації" і таким чином звертається до питання, чи можуть машини мріяти? Використовуючи широкі масиви даних і алгоритми штучного інтелекту, художник прагне візуалізувати мрії машин, створюючи неземні пейзажі, що долають кордон між цифровим і фізичним простором.
  • Альоша (Aljoscha) — український художник. Його роботи перебувають у низці світових музейних колекцій: у Tate Modern у Лондоні та Museum Ludwig у Кельні. Його твори були показані на таких престижних артярмарках, як TEFAF у Європі та в США. Інсталяції Альоші занурюють у буття напівпрозорих і ніжно забарвлених синтетичних органічних форм. Напрямок — біоізм.
  • Анатолій Ганкевич — український художник, відомий своєю унікальною технікою з елементами імітації мозаїки. Минулого року проєкт Ганкевича "Ніч у раю" був представлений у галереї Frédérick Mouraux Gallery в Антверпені (Бельгія). Художник базує свою творчість на створенні певної ностальгічно-містичної атмосфери.
  • Мегумі Охата — японська художниця, лауреатка другої премії Batsford Prize 2019, учасниця artist talk Reimagining Human Body (Переосмислення людського тіла) у Tate Modern (Лондон) 2023 року. Її скульптури — з текстилем зі штучної шкіри, що містить відбиток текстури власної шкіри. Охата сприймає своє мистецтво як продовження тіла.
  • Вольфганг Стіллер — німецький художник. Займається творчістю вже майже 40 років, за які він застав падіння Берлінської стіни та розквіт масової попкультури. Його роботи представлені в престижних музейних колекціях світу від Китаю до Німеччини. Вольфганг Стіллер у своїх роботах аналізує сучасне суспільство з чорним гумором. Людська голова як центр психіки та особистості є наскрізним мотивом для Стіллера.
  • Анна Миронова — українська художниця, нещодавно обрана членом-кореспондентом НАМ України, викладачка на кафедрі дизайну Інституту мистецтв у Київському університеті імені Бориса Грінченка. Ще 2016 року Анна Миронова увійшла до рейтингу Forbes найуспішніших представників сучасного українського мистецтва. Анна Миронова створює живопис, графіку, артоб'єкти та фотографії. У своїй творчості художниця нерідко досліджує простір Всесвіту та простір у людині — той простір пам'яті, який сягає часів "творення речей". Для виставкового проєкту "Сади мрій" Анна Миронова створила нові витвори мистецтва, що відображають метафізичні ландшафти та невідомі горизонти.

Виставка триватиме до 20 жовтня.

Теги за темою
КитайЯпония
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Почему нельзя хранить яйца в дверце холодильника: ключевые причины, о которых нужно знать
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
В Мексике нашли потерянный город майя - легендарную "Страну белых ягуаров"
Апостроф
2025-07-28T12:33:19Z
Въезд в США обрастает налогом в $250: как новый сбор усложнит въезд иностранцам
UAToday
2025-07-22T16:06:01Z
Проверка ногтем: эксперты назвали хитрый способ выбрать спелый арбуз
Хвиля
2025-07-28T16:45:23Z
Эту пасту захочется готовить снова и снова: ресторанное блюдо из простых ингредиентов
Telegraf
2025-07-28T16:39:52Z
Гороскоп на 27 июля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-07-26T16:51:34Z
10 вещей, которые никогда не понадобятся в поездках: советы, которые помогут собрать чемодан
Знай
2025-07-26T15:21:26Z
Гороскоп на сегодня 25 июля: сопротивление Тельцов, уязвимость Раков и разочарование Рыб
Знай
2025-07-25T01:45:56Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Даша Ульянова в крошечном бикини устроила соблазнительную фотосессию в бассейне
Gazeta UA
2025-07-28T11:48:39Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Вышел первый трейлер третьей части фильма Аватар
Корреспондент
2025-07-28T17:03:59Z
Брэдли Купер готовится к предложению младшей на 20 лет всемирно известной модели: что известно - СМИ
TSN
2025-07-28T16:06:38Z
"Каждый день сюрприз": Решетник показал новые фото со съемок "Холостяка" с Цымбалюком
Апостроф
2025-07-28T15:51:21Z
У 56-летней Дженнифер Лопес на сцене упала юбка: зрители начали свистеть
Фокус
2025-07-28T09:45:58Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Названы неожиданные свойства винограда, о которых никто не знал
TSN
2025-07-28T12:21:56Z
Лишь два стакана в день этого сока нормализует высокое артериальное давление
Comments UA
2025-07-23T17:06:12Z
Ученые обнаружили изменения мозга после пандемии Covid-19 даже у тех, кто не болел
Gazeta UA
2025-07-28T17:00:32Z
Не только диабетики должны знать уровень сахара: почему он так важен для всех
Comments UA
2025-07-28T16:45:57Z
Названо белье, которое "убивает" мужское здоровье
Comments UA
2025-07-28T10:45:33Z
Как распознать «тихий» инфаркт
UAToday
2025-07-26T16:51:32Z
В Японии разрешили выращивать человеческие эмбрионы из стволовых клеток
Новости Украины
2025-07-26T15:48:09Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Полиция нашла женщину, которая в метро Киева кричала пророссийские лозунги
Корреспондент
2025-07-19T11:54:06Z
Потяг зійшов з рейок у Німеччині: серед постраждалих є українці
Gazeta UA
2025-07-28T17:30:46Z
В результате схождения поезда с рельсов в Германии пострадали и украинцы
Европейская правда
2025-07-28T17:22:17Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Россияне сообщают о взрывах в Подмосковье
Корреспондент
2025-07-18T03:45:47Z
Хоронили в закрытом гробу и под песни. Стефанчук, Притула и другие посетили прощание с нардепом Рущишиным
Telegraf
2025-07-28T12:15:55Z
Человечество не имеет права закрывать глаза на такие ужасы: в МИД срочно обратились к МУС
Comments UA
2025-07-28T14:00:17Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Беда со здоровьем или гамаши? Толстые щиколотки Трампа обеспокоили людей
Telegraf
2025-07-28T11:30:52Z
Президент Турции намекнул на близкое завершение войны в Украине
TSN
2025-07-28T17:48:47Z
Почему в Украине не будет местных выборов 2025 года - объяснение ЦИК
TSN
2025-07-28T17:48:33Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T18:10:38Z
Кремль выдвинул условие для встречи Путин-Трамп
Корреспондент
2025-07-28T13:18:07Z
Путин может приказать взорвать ЗАЭС: на Западе предупредили об опасном сценарии
Comments UA
2025-07-28T12:12:35Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
В ТЦК Полтавщины заявили о побеге мобилизованных
Корреспондент
2025-07-26T13:45:23Z
Даже оценки за деньги: школам разрешили коммерческие услуги – что станет платным
Знай
2025-07-28T17:12:56Z
Медовый Спас 2025: когда и как отмечают праздник по новому стилю
Telegraf
2025-07-28T17:06:54Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Литва планирует усилить ПВО на границах после инцидентов с дронами
Европейская правда
2025-07-28T16:45:57Z
За 1,4 тыс. долларов помогал уклонистам: ГБР задержало в Харькове чиновника ГСЧС
Апостроф
2025-07-28T17:04:00Z
ЦПД опроверг фейк РФ о "военнослужащем ВСУ, расстелявшем командира"
Корреспондент
2025-07-28T15:15:11Z
Николаев на двое суток может остаться без воды
Новости Украины
2025-07-28T13:48:33Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Угроза окружения. Зачем россиянам Купянск
Корреспондент
2025-07-28T17:42:34Z
Россияне меняют тактику: на юге Украины действуют специально обученные диверсанты противника
Новости Украины
2025-07-28T17:27:02Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Покровское направление снова под массированными штурмами россиян
Новости Украины
2025-07-17T14:39:03Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
Два рекорда за год: юная львовянка установила новое достижение на Говерле
Фокус
2025-07-27T11:39:51Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Судьба основного защитника Челси прояснилась
Корреспондент
2025-07-28T16:54:07Z
Льюис назвал самого перспективного супертяжа современности
Корреспондент
2025-07-28T16:18:01Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Топ-клуб Франции сделал крупное предложение по трансферу игрока Динамо
Корреспондент
2025-07-28T15:45:28Z
Китайскому Temu грозит штраф от ЕС за продажу "незаконных товаров"
Европейская правда
2025-07-28T13:58:07Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
В Украине масштабируют производство собственной взрывчатки
Лига
2025-07-27T12:12:38Z
Сметанина назначена и.о. генерального директора Укроборонпрома
Корреспондент
2025-07-22T19:18:36Z
Супермаркеты снова переписали цены на мясо: сколько предлагают за говядину и курятину
Хвиля
2025-07-28T17:36:05Z
«Метінвест» вклав майже 200 млн грн у модернізацію медзакладів Кривого Рогу
AgroNews
2025-07-28T17:18:09Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Почему вода в океане солёная, а в озёрах и реках - нет: ответ вас может удивить
UAToday
2025-07-26T16:51:54Z
Таинственный межзвездный объект несется сквозь Солнечную систему — он больше Эвереста
TSN
2025-07-28T13:48:51Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Наглый плагиат Horizon: Sony подала на Tencent в суд и потребовала немедленно прекратить разработку Light of Motiram
GameMag
2025-07-28T17:30:37Z
Игроки не спешат уходить из PS5-эксклюзива Death Stranding 2: On the Beach даже после финальных титров
GameMag
2025-07-28T17:13:57Z
К десятилетию Undertale появился сайт, на котором можно поделиться воспоминаниями и создать пиксельный аватар
Знай
2025-07-28T16:51:00Z
Переписки с ChatGPT могут быть использованы в судебном процессе - глава OpenAI
TSN
2025-07-28T15:55:42Z
На Земле появились новые времена года: климат диктует новые ритмы
Новости Украины
2025-07-28T15:54:25Z
Государство потратит почти 18 миллионов на внедорожники Toyota
Comments UA
2025-07-28T11:24:08Z
Культовое американское авто 60-х простояло почти полвека брошенным в гараже
Фокус
2025-07-28T10:45:55Z
Трасса Спа-Франкоршам покорилась Оскару Пиастри
Корреспондент
2025-07-27T18:03:51Z
Обратите внимание на что водителям, чтобы избежать штрафов за фары
UAToday
2025-07-27T16:57:15Z
Ежемесячно "отрывай" от зарплаты по 50 долларов и авто - твое. Сколько понадобится времени
Telegraf
2025-07-27T12:21:08Z
На разгадку есть15 с. Попробуйте найти в головоломке странное авто
Gazeta UA
2025-07-26T07:36:54Z
В Украине распространяется новая опасная афера: автовладельцы под угрозой
Знай
2025-07-26T02:51:44Z
Renault обновила сверхбюджетный микровэн Triber
Корреспондент
2025-07-25T19:06:04Z
Китайские компании удвоили долю на европейском автомобильном рынке
Корреспондент
2025-07-25T17:27:31Z