MY.UAНовини
У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла
У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла

У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла

У столичному Центрі сучасного мистецтва М17 відкрилася яскрава футуристична виставка під назвою "Сади мрій", що і зачаровує, і лякає водночас зухвалими фантазіями художників з Японії, Китаю, США, Німеччини та України.

Якщо хочете потрапити у світ майбутнього — вам на виставку "Сади мрій" у столичний Центр сучасного мистецтва М17. Там його вибудували американські, японські, німецькі, китайські та українські художники. Починається експозиція з краєвидів нічного саду, над яким зоряне небо, потім ми переміщаємося в глибини всесвіту і віддалене майбутнє, де жінки красиві, але в них чомусь із живота стирчать щупальця, а одна нога — собача. Генна інженерія нас заводить усе далі — у біонізм, коли люди більше схожі на медуз. Потім від цього ми зовсім вигораємо, про що свідчить скульптура "Чоловіки-сірники", і тут ставиш собі питання: чи не завела людство дорога до раю — у пекло?

Кураторка футуристичної виставки Наталя Шпитковська (вона ж — директорка M17) вибудувала оригінальну образну низку з робіт світових зірок contemporary art, в якому простежується чітка логіка.

Одна з головних метафор — побудова людством раю — для себе, коханих, зрозуміло. А з чим, насамперед, асоціюється рай? Правильно — із садом. Автори пишуть у передмові: "Люди здавна зверталися до садів — як реальних, так і уявних — у пошуках притулку від несамовитої реальності: від сакрального простору райського Едемського саду — місця безумовної любові, радості, здійснення мрій, до садів філософів. Останні ставали моделлю і місцем самовдосконалення та саморозвитку, священним джерелом спокою і просвітлення: ці асоціації зберігаються в інформаційному полі людства протягом століть. Але куди заведе уява людини в пошуках раю? Стрімкий технологічний розвиток та еволюція штучного інтелекту ставлять під сумнів збереження першості за людиною. Проєкт зосереджується на дослідженні уявних світів, поглядах на співіснування людини зі ШІ, розширенні горизонтів синтетичної біології, віртуальності та реальності, а також на метафорі храму майбутнього, що закладається вже сьогодні. Підвладне фізичній тлінності тіло знайде вічне життя в штучних світах". Чудово: запитання поставлено — які ж відповіді?

Починається експозиція з нічних пейзажів Анатолія Ганкевича (Україна). Тут представлений цикл його полотен "Ніч у раю". Дерева, крізь які видно феєрію зоряного неба. Він пише, що в нього нічний сад викликав "ностальгічно-містичні відчуття".

Анатолій Ганкевич, цикл полотен "Ніч у раю"
Фото: Костянтин Рильов

Але контури дерев поступово зникають і залишається одна феєрія світил, яка заворожує — ми ніби занурюємося поступово в космос, відштовхуючись від тлінної земної поверхні.

Анатолій Ганкевич, проект "Ніч у раю"
Фото: Костянтин Рильов

У наступному залі на нас уже на повну насувається космічний світ майбутнього без жодної ностальгії. "Чи зможемо ми, як людство, зберегти свою унікальність у світі, де технології розвиваються шаленими темпами? Де межа між реальним і цифровим світами?". Я б навіть поставив питання дещо інакше: де межа між людиною і не людиною?

Китаянка Чао Фей пропонує на двох вертикальних екранах, що нагадують, як вона вказує, мобільні телефони, помилуватися дівчиною майбутнього. Робота називається "Оз", відсилаючи до відомої казкової країни. Красива, наголо поголена дівчина тут ширяє в космічному просторі, а у неї з живота періодично з'являються зловісні щупальця, як у фантастичному горрорі "Чужий". Але цей самий чужий — зовсім не розриває її на шматочки. Дівчина прекрасно співіснує з цим "чужим" у себе всередині. Вони — одне ціле. Можливо, вона навпаки — інших за допомогою цих щупалець на раз порве. Небезпечна красуня!

Чао Фей, відео "Оз" (2022)
Фото: Костянтин Рильов

А прямо під нею, на підлозі, розташувалася скульптура іншої дівчини: робота японки Мегумі Охата під назвою "Мудзіна&Хаорі". Ця "постлюдина" (як зазначено) радше викликає жалість, вона — жертва жахливих експериментів: у неї на спині шрами у вигляді квітів, а задня нога плавно переходить у собачу або вовчу лапу. Дівчина повзе і немов благає про допомогу.

Інсталяції японської художниці Мегумі Охата
Фото: Костянтин Рильов

Над нею, мабуть, центральний артоб'єкт виставки — робота Aljoscha. Це український художник Олексій Протупін (родом із Лозової), який прославився інсталяціями, де він розвиває ідеї біоізму, біофутуризму, чи то пак ідеї, що в майбутньому люди творитимуть (і, напевно, самі перетворюватимуться) на нові форми життя, які, можливо, живитимуться світлом.

На виставці його скульптура з оргскла "Райська інженерія" — рожева, напівпрозора субстанція, що нагадує розірвану медузу. Інсталяція займає понад половини всього експозиційного простору. Чи хочеться мені перетворитися на це? Не впевнений, оскільки мені не зрозуміло: наскільки у цієї істоти цікаве існування? Вона буде тільки ширяти в космосі? А її не з'їдять ті, у яких є зуби? Загалом, при погляді на "Райську інженерію" — світло і тривожно одночасно.

"Райська інженерія", Альоша
Фото: Костянтин Рильов

Тут же на екрані можна побачити немов спеціально під Істоту розроблене середовище проживання — це "Машинні галюцинації" турецько-американського художника Рефіка Анадола. На екрані ми спостерігаємо, як у калейдоскопі, різні галактики, які комбінуються у візерунки. Фішка в тому, що Рефік попросив у NASA дозвіл на знімки космосу телескопом "Габбл", завантажив їх у ШІ та отримав на виході вселенський, постійно мінливий, калейдоскоп.

Рефік Анадол, "Машинні галюцинації" (2021)
Фото: Костянтин Рильов

На другому поверсі ми бачимо вже набагато менш оптимістичну роботу — скульптуру "Чоловіки-сірники" німця Вольфганга Стіллера. Там два мужики у формі згорілих сірників. Тобто, сучасні люди, які так активно рвуться в рай і гарують з ранку до ночі до такої міри, що відбувається ефект вигорання. Згоріли на роботі: хотіли в рай — потрапили в пекло.

Вольфганг Стіллер, "Чоловіки-сірники" (2013)
Фото: Костянтин Рильов

Для цих скульптур тут і інтер'єр відповідний — це абстрактні картини Анни Миронової з чимось палаючим — рожево-червоним. Добре горимо! Цикл полотен називається "Де народжується тиша". Мабуть, там же, де і закінчується — вигоряти можна і по-тихому.

Анна Миронова, цикл полотен "Де народжується тиша" (2024)

Ніби на втіху відвідувачам у фіналі відео в темній кімнаті, де на екрані — просто зелений ліс. Не все вигоріло зсередини і зовні. Не все втрачено. Головне — вчасно зупинитися, впавши на галявину.

Довідки про художників, представлених на експозиції

Вітрина експозиції "Сади мрій"
  • Чао Фей — сучасна художниця, яка входить до Топ 5 художників Китаю. Її роботи були представлені в багатьох світових культурних інституціях, зокрема, в Центрі Помпіду в Парижі та MoMA PS1 у Нью-Йорку. Чао Фей у своїй творчості зосереджується на стрімких змінах, що відбуваються в суспільстві сьогодні, і плинності світу, в якому культури змішуються і розвиваються в процесі еволюції.
  • Рефік Анадол — турецько-американський медіахудожник, піонер естетики машинного інтелекту, володар численних премій і нагород. Його роботи в MoMA (Нью-Йорк), Центрі Помпіду, Pinakothek der Moderne, на артярмарку Art Basel. Працює зі штучним інтелектом, створюючи "машинні галюцинації" і таким чином звертається до питання, чи можуть машини мріяти? Використовуючи широкі масиви даних і алгоритми штучного інтелекту, художник прагне візуалізувати мрії машин, створюючи неземні пейзажі, що долають кордон між цифровим і фізичним простором.
  • Альоша (Aljoscha) — український художник. Його роботи перебувають у низці світових музейних колекцій: у Tate Modern у Лондоні та Museum Ludwig у Кельні. Його твори були показані на таких престижних артярмарках, як TEFAF у Європі та в США. Інсталяції Альоші занурюють у буття напівпрозорих і ніжно забарвлених синтетичних органічних форм. Напрямок — біоізм.
  • Анатолій Ганкевич — український художник, відомий своєю унікальною технікою з елементами імітації мозаїки. Минулого року проєкт Ганкевича "Ніч у раю" був представлений у галереї Frédérick Mouraux Gallery в Антверпені (Бельгія). Художник базує свою творчість на створенні певної ностальгічно-містичної атмосфери.
  • Мегумі Охата — японська художниця, лауреатка другої премії Batsford Prize 2019, учасниця artist talk Reimagining Human Body (Переосмислення людського тіла) у Tate Modern (Лондон) 2023 року. Її скульптури — з текстилем зі штучної шкіри, що містить відбиток текстури власної шкіри. Охата сприймає своє мистецтво як продовження тіла.
  • Вольфганг Стіллер — німецький художник. Займається творчістю вже майже 40 років, за які він застав падіння Берлінської стіни та розквіт масової попкультури. Його роботи представлені в престижних музейних колекціях світу від Китаю до Німеччини. Вольфганг Стіллер у своїх роботах аналізує сучасне суспільство з чорним гумором. Людська голова як центр психіки та особистості є наскрізним мотивом для Стіллера.
  • Анна Миронова — українська художниця, нещодавно обрана членом-кореспондентом НАМ України, викладачка на кафедрі дизайну Інституту мистецтв у Київському університеті імені Бориса Грінченка. Ще 2016 року Анна Миронова увійшла до рейтингу Forbes найуспішніших представників сучасного українського мистецтва. Анна Миронова створює живопис, графіку, артоб'єкти та фотографії. У своїй творчості художниця нерідко досліджує простір Всесвіту та простір у людині — той простір пам'яті, який сягає часів "творення речей". Для виставкового проєкту "Сади мрій" Анна Миронова створила нові витвори мистецтва, що відображають метафізичні ландшафти та невідомі горизонти.

Виставка триватиме до 20 жовтня.

Теги за темою
КитайЯпония
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Крокодилам грозит вымирание: ученые назвали неожиданную причину
TSN
2025-02-23T18:06:32Z
Game of Thrones: Kingsroad обзавелась системными требованиями к ПК — скоро выйдет демоверсия
GameMag
2025-02-23T17:24:18Z
В продолжении Cyberpunk 2077 могут появиться самые реалистичные NPC и мультиплеерный режим
GameMag
2025-02-23T17:12:51Z
"Как эта штука работает": кот стал звездой интернета благодаря своей любознательности
Фокус
2025-02-23T17:00:49Z
Путешествие быстрее скорости света: если варп-двигатель возможен, то почему его не создали
Фокус
2025-02-23T15:00:52Z
Эксперты назвали 5 причин, по которым маленькие телефоны не имеют смысла в 2025 году
Фокус
2025-02-23T15:00:50Z
NVIDIA RTX 5070 Ti для максимальных настроек графики: Системные требования Lost Soul Aside на ПК
GameMag
2025-02-23T14:15:59Z
Как улучшить скорость зарядки любого ноутбука: топ-5 советов от экспертов
Фокус
2025-02-23T14:00:07Z
3500 лет назад рядом с людьми жили настоящие гиганты: это бросает вызов существующим теориям
Фокус
2025-02-23T13:36:24Z
Масленица-2025: рецепт блинов на пиве, ароматное угощение для веселого праздника
Знай
2025-02-23T16:51:38Z
Гороскоп на понедельник 24 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-23T16:00:02Z
Завтрак за пять минут: рецепт необычных горячих бутербродов
TSN
2025-02-23T15:48:49Z
Спальня мечты: как интерьер влияет на качество вашего сна
Marie Claire
2025-02-23T15:00:59Z
Гороскоп Таро на неделю: что ждет каждого знака Зодиака с 24 февраля по 2 марта
Политека
2025-02-23T14:30:16Z
Какую одежду нельзя стирать гелевыми капсулами: эту ошибку совершают практически все
TSN
2025-02-23T14:21:10Z
Обязательно нужно сделать 3 вещи: посевной календарь на март 2025
UAToday
2025-02-23T14:12:41Z
Горький вкус и темные наклонности: как пищевые предпочтения связаны с психопатией
Знай
2025-02-23T13:51:09Z
Шведская кухня: рецепт трески с картофельным пюре
Фокус
2025-02-23T13:12:37Z
В Херсоне во время атаки российских беспилотников мужчина утратил обе ноги от взрыва
ZN UA
2025-02-23T16:19:35Z
Огромные провалы в земле "пожирают" город: бразильские власти объявили чрезвычайную ситуацию
TSN
2025-02-23T16:18:04Z
Глупый и опасный: полиция задержала мужчину со странными "орудиями преступления"
Фокус
2025-02-23T14:00:30Z
В Испании ликвидировали сеть торговли людьми
Европейская правда
2025-02-23T12:49:52Z
В результате ночного удара дронами по Одесщине пострадали три человека
Апостроф
2025-02-23T09:03:28Z
Запорожье под ударом: детали последствий обстрела
TSN
2025-02-23T07:36:35Z
РФ нанесла удар по Кривому Рогу: есть погибший и раненые
TSN
2025-02-23T06:12:26Z
"Пылает ресторан": после мощных взрывов в Кривом Роге есть погибший - появились кадры последствий
Comments UA
2025-02-23T06:06:45Z
В Киеве взрывы и пожар после атаки дронов: есть видео прилета, стали известны последствия
Comments UA
2025-02-23T05:30:40Z
"Всегда учимся друг у друга": Усик встретился с Роналду в Саудовской Аравии
TSN
2025-02-23T16:51:02Z
Во время матча НХЛ в лицо комментатора прилетела шайба
ZN UA
2025-02-23T13:34:03Z
Нокаутированный Баколе проанализировал поражение от Паркера
Корреспондент
2025-02-23T13:00:17Z
Решила пошутить: женщина отправила бегунов в 2,5-километровый обход во время забега
Фокус
2025-02-23T12:00:49Z
В Англии похвалили выход на замену украинского футболиста "Арсенала" Зинченко
ZN UA
2025-02-23T10:07:54Z
Пригласил "станцевать": Паркер остроумно обратился к Усику после яркой победы над Баколе
TSN
2025-02-23T09:48:57Z
Известная российская теннисистка призналась в избиении самой себя
ZN UA
2025-02-23T09:31:53Z
Усик в компании Джошуа ярко отреагировал на быструю победу Паркера
Корреспондент
2025-02-23T09:03:31Z
НБА: Лейкерс одержали победу над Денвером, Юта без Михайлюка одолела Хьюсто
Корреспондент
2025-02-23T07:18:55Z
А в Покровск наблюдатели приедут? – Зеленский о выборах во время войны
ZN UA
2025-02-23T19:07:25Z
Неделя начнется с хаоса в погоде: от весенних +5 до морозных -12
Новости Украины
2025-02-23T18:30:08Z
Тариф на водоснабжение планируют повысить почти втрое: кого ждет такая судьба
Политека
2025-02-23T18:01:19Z
Гороскоп на 24 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-23T16:30:18Z
Проблемы на фронте со Starlink существуют, однако есть нюанс
Comments UA
2025-02-23T14:36:33Z
В Киеве клуб устроил вечеринку под российскую музыку
TSN
2025-02-23T14:33:47Z
Украинские удары по территории РФ достигли расстояния в 1700 км - Сырский
Апостроф
2025-02-23T14:27:25Z
Баллистика на Кривой Рог, дроны в Киеве и не только: все о рекордной атаке РФ на Украину
UAToday
2025-02-23T14:12:45Z
Ситуация на фронте на утро 23 февраля
UAToday
2025-02-23T14:12:30Z
Канье Уэст выпустит фильм о Бьянке Цензори: «Это будет модное кино»
Marie Claire
2025-02-23T18:01:04Z
Джарел Лето снова "подлизал" россиянам: позировал с поддерживающими Путина актерами на BAFTA
Знай
2025-02-23T17:51:17Z
"До недавнего времени не хватало моральных сил выходить в люди". Интервью с актрисой Надеждой Хильской/У актрисы пока нет желания работать в театре
Апостроф
2025-02-23T17:27:37Z
Фильм о Глиноликом снимет режиссер триллера "Не говори никому"
GameMag
2025-02-23T17:19:28Z
Даша Квиктова с роскошными букетами цветов заинтриговала подробностями личной жизни
TSN
2025-02-23T16:51:17Z
Осталось мало времени: Netflix удаляет культовые фильмы и сериал
Фокус
2025-02-23T15:06:02Z
Главная героиня светских хроник: все о любимой микро-чихуахуа Деми Мур — Пилаф
Marie Claire
2025-02-23T14:57:51Z
Екатерина Тышкевич серьезно заболела и назвала свои симптомы
TSN
2025-02-23T14:48:11Z
Тина Кароль заговорила о желании родить дочь и ответила на упреки, что похудела с препаратами
TSN
2025-02-23T14:21:54Z
Как выйти на пенсию, если не хватает нескольких месяцев стажа: есть решение
Фокус
2025-02-23T19:00:19Z
Минобороны привлекает частные компании для ректуринга в армию - Умеров
Апостроф
2025-02-23T18:57:30Z
Зеленский рассказал об успешных ударах украинских ракет по военным целям РФ
ZN UA
2025-02-23T18:54:18Z
Папа Римский впервые за несколько дней появился в соцсети
Комсомольская правда
2025-02-23T18:37:43Z
"Худшее было впереди": мужчина пережил клиническую смерть и рассказал о своих видениях, детали
Фокус
2025-02-23T17:48:43Z
Оформление пенсии: что произойдет, если упустить срок подачи заявления
Знай
2025-02-23T17:12:12Z
РФ планирует изготовить около 3000 дальнобойных ракет в 2025 году – украинская разведка
Лига
2025-02-23T16:21:56Z
Работник ТЦК пожаловался на адскую работу: "На нуле и то был шанс на отдых"
Знай
2025-02-23T15:30:23Z
Впереди сложное время: какие серьезные проблемы существуют в обороне Украины
Comments UA
2025-02-23T14:54:55Z
Почему жир идет в живот: 7 опасных привычек, которые мешают похудеть
UAToday
2025-02-23T14:12:34Z
Названы самые полезные консервы для здоровья пожилых людей: укрепляют сердце и кости
TSN
2025-02-23T12:36:34Z
Постановление Кабмина лишило тяжелобольных пациентов скидок на лекарства: семья ветерана бьет тревогу
Фокус
2025-02-23T12:06:22Z
Любовь и здоровье сердца: как романтические отношения влияют на организм
Фокус
2025-02-23T11:30:17Z
Этот утренний ритуал может разрушать вашу кожу: правда о кофе, которую не говорят
Знай
2025-02-23T08:51:31Z
Эпидемия одиночества: как мы разучились дружить и любить в реальном мире
Marie Claire
2025-02-23T08:00:27Z
Кто руководит нашими генами? Загадки эпигенетики
ZN UA
2025-02-23T06:34:40Z
Как бананы могут помочь бросить курить
Знай
2025-02-23T04:51:34Z
Ляшко возмущен поборами за контраст и КТ в больницах: "Руки хочется отрывать"
Знай
2025-02-23T04:12:06Z
Главное за 23 февраля: повышение цен на воду, 60 тысяч штрафа, жалобы сотрдуников ТЦК на тяжелую работу и Масленица
Знай
2025-02-23T18:21:53Z
GameFile: NetEase может закрыть свои западные студии, включая Quantic Dream и Grasshopper Manufacture
GameMag
2025-02-23T17:19:57Z
Гетманцев назвал новый налог, который введут в Украине: "Он действует в Евросоюзе"
UAToday
2025-02-23T17:06:33Z
Благодаря энергетикам ДТЭК удалось вернуть тепло в доме одесситов после обстрелов — Труханов
TSN
2025-02-23T15:06:53Z
Кабмин продлит сроки перебронирования работников предприятий: названа дата
GlavRed
2025-02-23T13:27:42Z
Без субсидий и с ростом тарифов: украинцы остались без помощи в феврале
Знай
2025-02-23T13:12:07Z
Глава Минфина о полезных ископаемых: Цель Украины не экспорт, а привлечение инвесторов
Лига
2025-02-23T13:06:43Z
Цены на капусту в Украине: где выгоднее купить
Политека
2025-02-23T13:00:57Z
Прекращение выплат пенсии: украинцам рассказали, когда и как это можно восстановить
Политека
2025-02-23T13:00:42Z
Китай подложил России неожиданную "свинью": о чем идет речь
Comments UA
2025-02-23T14:12:13Z
В интернете показали раритетные и малоизвестные прототипы "Таврии"
Фокус
2025-02-23T13:51:45Z
Летающий электромобиль уже реальность: стартап с украинскими корнями показал впечатляющее видео
Знай
2025-02-23T12:51:08Z
Без окон, без дверей: в Киеве засветился редкий трехколесный спорткар из США
Фокус
2025-02-23T12:21:18Z
Вибрация руля - тревожный сигнал, который может стоить вам целое состояние: что это значит для водителя
Знай
2025-02-23T10:51:10Z
Сколько белья можно класть в стиральную машину
TSN
2025-02-23T09:06:45Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
У Трампа оправдывают Путина: чем грозит резкий разворот в сторону российского диктатора
Comments UA
2025-02-23T19:03:40Z
Малюк рассказал о предотвращении терактов, агентурных сетях ФСБ и ударах по нефтяной отрасли РФ
Хвиля
2025-02-23T19:00:59Z
"Война была спровоцирована": спецпредставитель Трампа сделал противоречивое заявление о причинах конфликта
TSN
2025-02-23T18:36:09Z
"Зеленскому нет места в Новой Украине": Арестович знает, о чем договорились США и РФ
Comments UA
2025-02-23T18:18:48Z
Спецпредставитель Трампа Уиткофф: Стамбульские соглашения могут стать ориентиром для заключения мирного соглашения между Украиной и Россией
ZN UA
2025-02-23T18:09:35Z
СБУ нашла эффективное противодействие российским разведывательным дронам - Малюк
Апостроф
2025-02-23T18:03:31Z
Наступление РФ замедляется: The Telegraph наступление, но укрепляет позиции с помощью Трампа
Новости Украины
2025-02-23T18:03:22Z
У Шольца готовятся к "историческому поражению": результаты экзит-пола выборов в Германии
Comments UA
2025-02-23T17:45:20Z
Соглашение о редкоземельных металлах: республиканец назвал условия США "вымогательством у жертвы"
Фокус
2025-02-23T17:36:43Z