MY.UAНовини
У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла
У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла

У Києві відкрилися футуристичні "Сади мрій": до чого нас доведуть технології — до раю чи до пекла

У столичному Центрі сучасного мистецтва М17 відкрилася яскрава футуристична виставка під назвою "Сади мрій", що і зачаровує, і лякає водночас зухвалими фантазіями художників з Японії, Китаю, США, Німеччини та України.

Якщо хочете потрапити у світ майбутнього — вам на виставку "Сади мрій" у столичний Центр сучасного мистецтва М17. Там його вибудували американські, японські, німецькі, китайські та українські художники. Починається експозиція з краєвидів нічного саду, над яким зоряне небо, потім ми переміщаємося в глибини всесвіту і віддалене майбутнє, де жінки красиві, але в них чомусь із живота стирчать щупальця, а одна нога — собача. Генна інженерія нас заводить усе далі — у біонізм, коли люди більше схожі на медуз. Потім від цього ми зовсім вигораємо, про що свідчить скульптура "Чоловіки-сірники", і тут ставиш собі питання: чи не завела людство дорога до раю — у пекло?

Кураторка футуристичної виставки Наталя Шпитковська (вона ж — директорка M17) вибудувала оригінальну образну низку з робіт світових зірок contemporary art, в якому простежується чітка логіка.

Одна з головних метафор — побудова людством раю — для себе, коханих, зрозуміло. А з чим, насамперед, асоціюється рай? Правильно — із садом. Автори пишуть у передмові: "Люди здавна зверталися до садів — як реальних, так і уявних — у пошуках притулку від несамовитої реальності: від сакрального простору райського Едемського саду — місця безумовної любові, радості, здійснення мрій, до садів філософів. Останні ставали моделлю і місцем самовдосконалення та саморозвитку, священним джерелом спокою і просвітлення: ці асоціації зберігаються в інформаційному полі людства протягом століть. Але куди заведе уява людини в пошуках раю? Стрімкий технологічний розвиток та еволюція штучного інтелекту ставлять під сумнів збереження першості за людиною. Проєкт зосереджується на дослідженні уявних світів, поглядах на співіснування людини зі ШІ, розширенні горизонтів синтетичної біології, віртуальності та реальності, а також на метафорі храму майбутнього, що закладається вже сьогодні. Підвладне фізичній тлінності тіло знайде вічне життя в штучних світах". Чудово: запитання поставлено — які ж відповіді?

Починається експозиція з нічних пейзажів Анатолія Ганкевича (Україна). Тут представлений цикл його полотен "Ніч у раю". Дерева, крізь які видно феєрію зоряного неба. Він пише, що в нього нічний сад викликав "ностальгічно-містичні відчуття".

Анатолій Ганкевич, цикл полотен "Ніч у раю"
Фото: Костянтин Рильов

Але контури дерев поступово зникають і залишається одна феєрія світил, яка заворожує — ми ніби занурюємося поступово в космос, відштовхуючись від тлінної земної поверхні.

Анатолій Ганкевич, проект "Ніч у раю"
Фото: Костянтин Рильов

У наступному залі на нас уже на повну насувається космічний світ майбутнього без жодної ностальгії. "Чи зможемо ми, як людство, зберегти свою унікальність у світі, де технології розвиваються шаленими темпами? Де межа між реальним і цифровим світами?". Я б навіть поставив питання дещо інакше: де межа між людиною і не людиною?

Китаянка Чао Фей пропонує на двох вертикальних екранах, що нагадують, як вона вказує, мобільні телефони, помилуватися дівчиною майбутнього. Робота називається "Оз", відсилаючи до відомої казкової країни. Красива, наголо поголена дівчина тут ширяє в космічному просторі, а у неї з живота періодично з'являються зловісні щупальця, як у фантастичному горрорі "Чужий". Але цей самий чужий — зовсім не розриває її на шматочки. Дівчина прекрасно співіснує з цим "чужим" у себе всередині. Вони — одне ціле. Можливо, вона навпаки — інших за допомогою цих щупалець на раз порве. Небезпечна красуня!

Чао Фей, відео "Оз" (2022)
Фото: Костянтин Рильов

А прямо під нею, на підлозі, розташувалася скульптура іншої дівчини: робота японки Мегумі Охата під назвою "Мудзіна&Хаорі". Ця "постлюдина" (як зазначено) радше викликає жалість, вона — жертва жахливих експериментів: у неї на спині шрами у вигляді квітів, а задня нога плавно переходить у собачу або вовчу лапу. Дівчина повзе і немов благає про допомогу.

Інсталяції японської художниці Мегумі Охата
Фото: Костянтин Рильов

Над нею, мабуть, центральний артоб'єкт виставки — робота Aljoscha. Це український художник Олексій Протупін (родом із Лозової), який прославився інсталяціями, де він розвиває ідеї біоізму, біофутуризму, чи то пак ідеї, що в майбутньому люди творитимуть (і, напевно, самі перетворюватимуться) на нові форми життя, які, можливо, живитимуться світлом.

На виставці його скульптура з оргскла "Райська інженерія" — рожева, напівпрозора субстанція, що нагадує розірвану медузу. Інсталяція займає понад половини всього експозиційного простору. Чи хочеться мені перетворитися на це? Не впевнений, оскільки мені не зрозуміло: наскільки у цієї істоти цікаве існування? Вона буде тільки ширяти в космосі? А її не з'їдять ті, у яких є зуби? Загалом, при погляді на "Райську інженерію" — світло і тривожно одночасно.

"Райська інженерія", Альоша
Фото: Костянтин Рильов

Тут же на екрані можна побачити немов спеціально під Істоту розроблене середовище проживання — це "Машинні галюцинації" турецько-американського художника Рефіка Анадола. На екрані ми спостерігаємо, як у калейдоскопі, різні галактики, які комбінуються у візерунки. Фішка в тому, що Рефік попросив у NASA дозвіл на знімки космосу телескопом "Габбл", завантажив їх у ШІ та отримав на виході вселенський, постійно мінливий, калейдоскоп.

Рефік Анадол, "Машинні галюцинації" (2021)
Фото: Костянтин Рильов

На другому поверсі ми бачимо вже набагато менш оптимістичну роботу — скульптуру "Чоловіки-сірники" німця Вольфганга Стіллера. Там два мужики у формі згорілих сірників. Тобто, сучасні люди, які так активно рвуться в рай і гарують з ранку до ночі до такої міри, що відбувається ефект вигорання. Згоріли на роботі: хотіли в рай — потрапили в пекло.

Вольфганг Стіллер, "Чоловіки-сірники" (2013)
Фото: Костянтин Рильов

Для цих скульптур тут і інтер'єр відповідний — це абстрактні картини Анни Миронової з чимось палаючим — рожево-червоним. Добре горимо! Цикл полотен називається "Де народжується тиша". Мабуть, там же, де і закінчується — вигоряти можна і по-тихому.

Анна Миронова, цикл полотен "Де народжується тиша" (2024)

Ніби на втіху відвідувачам у фіналі відео в темній кімнаті, де на екрані — просто зелений ліс. Не все вигоріло зсередини і зовні. Не все втрачено. Головне — вчасно зупинитися, впавши на галявину.

Довідки про художників, представлених на експозиції

Вітрина експозиції "Сади мрій"
  • Чао Фей — сучасна художниця, яка входить до Топ 5 художників Китаю. Її роботи були представлені в багатьох світових культурних інституціях, зокрема, в Центрі Помпіду в Парижі та MoMA PS1 у Нью-Йорку. Чао Фей у своїй творчості зосереджується на стрімких змінах, що відбуваються в суспільстві сьогодні, і плинності світу, в якому культури змішуються і розвиваються в процесі еволюції.
  • Рефік Анадол — турецько-американський медіахудожник, піонер естетики машинного інтелекту, володар численних премій і нагород. Його роботи в MoMA (Нью-Йорк), Центрі Помпіду, Pinakothek der Moderne, на артярмарку Art Basel. Працює зі штучним інтелектом, створюючи "машинні галюцинації" і таким чином звертається до питання, чи можуть машини мріяти? Використовуючи широкі масиви даних і алгоритми штучного інтелекту, художник прагне візуалізувати мрії машин, створюючи неземні пейзажі, що долають кордон між цифровим і фізичним простором.
  • Альоша (Aljoscha) — український художник. Його роботи перебувають у низці світових музейних колекцій: у Tate Modern у Лондоні та Museum Ludwig у Кельні. Його твори були показані на таких престижних артярмарках, як TEFAF у Європі та в США. Інсталяції Альоші занурюють у буття напівпрозорих і ніжно забарвлених синтетичних органічних форм. Напрямок — біоізм.
  • Анатолій Ганкевич — український художник, відомий своєю унікальною технікою з елементами імітації мозаїки. Минулого року проєкт Ганкевича "Ніч у раю" був представлений у галереї Frédérick Mouraux Gallery в Антверпені (Бельгія). Художник базує свою творчість на створенні певної ностальгічно-містичної атмосфери.
  • Мегумі Охата — японська художниця, лауреатка другої премії Batsford Prize 2019, учасниця artist talk Reimagining Human Body (Переосмислення людського тіла) у Tate Modern (Лондон) 2023 року. Її скульптури — з текстилем зі штучної шкіри, що містить відбиток текстури власної шкіри. Охата сприймає своє мистецтво як продовження тіла.
  • Вольфганг Стіллер — німецький художник. Займається творчістю вже майже 40 років, за які він застав падіння Берлінської стіни та розквіт масової попкультури. Його роботи представлені в престижних музейних колекціях світу від Китаю до Німеччини. Вольфганг Стіллер у своїх роботах аналізує сучасне суспільство з чорним гумором. Людська голова як центр психіки та особистості є наскрізним мотивом для Стіллера.
  • Анна Миронова — українська художниця, нещодавно обрана членом-кореспондентом НАМ України, викладачка на кафедрі дизайну Інституту мистецтв у Київському університеті імені Бориса Грінченка. Ще 2016 року Анна Миронова увійшла до рейтингу Forbes найуспішніших представників сучасного українського мистецтва. Анна Миронова створює живопис, графіку, артоб'єкти та фотографії. У своїй творчості художниця нерідко досліджує простір Всесвіту та простір у людині — той простір пам'яті, який сягає часів "творення речей". Для виставкового проєкту "Сади мрій" Анна Миронова створила нові витвори мистецтва, що відображають метафізичні ландшафти та невідомі горизонти.

Виставка триватиме до 20 жовтня.

Теги за темою
КитайЯпония
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Знищує ЗС РФ на відстані 900 метрів: як працює бойовий модуль Wolly з ШІ
Фокус
2025-04-03T09:21:51Z
Один з українських вишів перейменували
24tv
2025-04-03T09:21:33Z
МО кодифікувало українські безпілотні авіаційні комплекси Амага-10
1News
2025-04-03T09:21:31Z
ЗМІ: Греція планує створити масштабну систему оборони "Щит Ахіллеса"
Европейская правда
2025-04-03T09:21:04Z
В Ужгороді інженери переробляють російські дрони, якими потім б'ють по ворогу українські військові
УкраинФорм
2025-04-03T09:12:49Z
Жінка носила одну й ту саму сукню 100 днів: навіщо вона це зробила
Фокус
2025-04-03T09:12:02Z
У Черкасах два храми УПЦ МП юридично перейшли до ПЦУ
УкраинФорм
2025-04-03T09:09:32Z
Підприємства поставили неякісне екіпірування для ЗСУ на ₴11,8 млн. – судитимуть двох директорів та бухгалтера
Украина Криминальная
2025-04-03T09:06:48Z
Закликають запастися їжею та водою на 72 години: Європа готується до надзвичайних ситуацій
24tv
2025-04-03T09:06:33Z
Сибіга візьме участь у засіданні Ради Україна-НАТО в Брюсселі
УкраинФорм
2025-04-03T09:22:12Z
Нетаньягу прибув до Угорщини на зустріч з Орбаном, попри ордер МКС на арешт – фото
Лига
2025-04-03T09:21:47Z
Китай у відповідь на мита Трампа заявив про «контрзаходи для захисту своїх інтересів»
Комсомольская правда
2025-04-03T09:21:29Z
Каллас: ЄС уже забезпечує понад 50% потреб України в боєприпасах
Antikor
2025-04-03T09:18:38Z
"День визволення" американської економіки: що говорять у світі про введені Трампом мита
ZN UA
2025-04-03T09:16:28Z
Учасник комісії з ядерного роззброєння України: Від Кравчука надходили жорсткі накази
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T09:12:55Z
НАТО може стати ключовим у наданні допомоги європейській військовій місії в Україні – FT
ZN UA
2025-04-03T09:12:37Z
У Білому домі розповіли, коли почнуть діяти масштабні тарифи Трампа
Европейская правда
2025-04-03T09:12:35Z
ЦПД спростував російський фейк про використання Україною хімзброї у Курській області
УкраинФорм
2025-04-03T09:12:08Z
Директор Донецького аеропорту отримав 300 тисяч зарплати: як таке досі можливо
Telegraf
2025-04-03T09:21:51Z
Василь Вірастюк шокував, як потрапив під ракетний обстріл на Донеччині: "Ледь не відійшли на той світ"
TSN
2025-04-03T09:21:31Z
Росіяни захоплюють українські безпілотники, які заражають їхні системи шкідливим ПЗ
TSN
2025-04-03T09:09:07Z
Ворог накопичує сили, – у Третій штурмовій сказали, куди націлились росіяни на Харківщині
24tv
2025-04-03T09:09:04Z
Підвищення тарифів на газ у Києві: скільки доведеться платити за кубометр по-новому
Политека
2025-04-03T09:01:24Z
Росіяни намагаються перетнути трасу і прорватися до Покровська зі сходу - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-03T09:00:53Z
ЗС РФ просунулись до Запоріжжя та до траси N15 під Кураховим, — DeepState
Фокус
2025-04-03T09:00:51Z
Армія РФ намагається форсувати канал Сіверський Донець – Донбас
ZN UA
2025-04-03T08:46:37Z
Росіяни намагаються розширити зону бойових дій у напрямку Новенького і Журавки - Демченко
УкраинФорм
2025-04-03T08:40:26Z
12 квітня - лекція літературознавиці Богдани Романцової на тему «25 років літератури: книжки про близькість, біль і свободу»
Детектор М
2025-04-03T09:18:47Z
Дружина Тігіпка на рідкісних фото показала підрослу доньку від банкіра
Gazeta UA
2025-04-03T09:06:59Z
Вії не відваляться: 55-річна наречена Джеффа Безоса полетить у космос
Фокус
2025-04-03T09:00:04Z
Мінус одна таємниця: відомий співак розповів про особисте життя
GlavRed
2025-04-03T08:57:48Z
Російський балет гастролював у Швеції під назвою Ballet of Ukraine
Факти ICTV
2025-04-03T08:54:54Z
Українка перемогла на Болонській виставці з ілюстраціями про злочини проти тварин
Комсомольская правда
2025-04-03T08:49:31Z
"Процес складний": дружина Решетника показала, який будинок вони купили
GlavRed
2025-04-03T08:45:32Z
Український телесеріал “АТП Перевізники” очолює рейтинги на ТБ та потрапив у “Топ 10 серіалів тижня на Netflix”
Детектор М
2025-04-03T08:37:13Z
Балерина Шишпор розповіла, у яких стосунках із футболістом Бущаном, від якого народила доньку
Комсомольская правда
2025-04-03T08:34:08Z
Підприємцям нагадали про нові умови сплати податків: платять і ті, хто не отримує дохід
ZN UA
2025-04-03T09:22:39Z
В останню хвилину Amazon подав заявку на придбання TikTok
InternetUA
2025-04-03T09:21:50Z
Падіння світових ринків через нові мита США: інвестори скуповують золото
Факти ICTV
2025-04-03T09:21:01Z
Економіст про нові мита США: аграрка постраждає, але загалом — без критичних наслідків
Факти ICTV
2025-04-03T09:18:38Z
Свинарство в Україні скоротило споживання білкових кормів: що відбувається на ринку?
Agravery
2025-04-03T09:16:56Z
Ціна на популярний овоч стрімко падає: скільки платитимуть українці
GlavRed
2025-04-03T09:15:56Z
Через тарифи Трампа: світ очікує глобальна криза, — ЗМІ
Фокус
2025-04-03T09:15:36Z
Скот Бессент радить країнам не відповідати на мита США
360ua.news
2025-04-03T09:12:21Z
Рішення США про масштабні мита вплинуло на ринок: скільки коштують долар і євро
GlavRed
2025-04-03T09:09:50Z
Евертон – Арсенал: прогноз на українське протистояння Миколенка та Зінченка в АПЛ
24tv
2025-04-03T09:21:54Z
Президент ФІФА висловився щодо повернення Росії в світовий футбол
Antikor
2025-04-03T09:21:32Z
Провідні тенісисти світу написали листа із вимогою збільшити призові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T09:18:29Z
Консейсан: Збалансований матч проти складного суперника
Football.ua
2025-04-03T09:13:01Z
Миколенко закрив Салаха, але це не врятувало Евертон від поразки проти Ліверпуля
24tv
2025-04-03T08:54:27Z
Слот: З Евертоном дуже складно грати через їх стиль гри
Football.ua
2025-04-03T08:52:21Z
"Подивіться на серію перемог": промоутер оцінив шанси Дюбуа перемогти Усика
24tv
2025-04-03T08:39:09Z
Індзагі: Інтер заходить у квітень із великими очікуваннями
Football.ua
2025-04-03T08:34:09Z
Прокуратура Каталонії оскаржить виправдувальний вирок Дані Алвесу
Football.ua
2025-04-03T08:25:21Z
У СРСР продавали апельсиновий майонез: що це за дивина
Telegraf
2025-04-03T09:15:12Z
Які подарунки не можна дарувати свекрусі: це треба знати
24tv
2025-04-03T08:48:11Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які здатні впливати на долі інших людей
TSN
2025-04-03T08:40:52Z
У чому спекти паски, якщо немає формочок: швидкий лайфгак із фольгою
TSN
2025-04-03T08:39:55Z
Секрет у поливі: як зробити, щоб редиска не гірчила
GlavRed
2025-04-03T08:27:35Z
Китайський гороскоп на завтра 4 березня: Щурам - проблеми з нервами, Козлам - обман
GlavRed
2025-04-03T08:27:00Z
Три найгірші рішення під час ремонту, про які ви точно пошкодуєте
24tv
2025-04-03T08:09:56Z
Знову стають популярними: 5 маловідомих імен для хлопчиків, які вам сподобаються
24tv
2025-04-03T08:09:14Z
Великий піст 2025: меню з рецептами на п’ятий тиждень посту з 31 березня по 6 квітня
Факти ICTV
2025-04-03T07:58:27Z
Українські та німецькі поліцейські провели спільну спецоперацію та затримали «вора в законі»
Украина Криминальная
2025-04-03T09:22:47Z
В Україні викрили шахраїв, які ошукали людей на понад 200 тис. грн
InternetUA
2025-04-03T09:13:19Z
Кількість жертв землетрусу у М'янмі перевищила 3000
УкраинФорм
2025-04-03T09:06:33Z
На Кіровоградщині викрили працівників банку, які викрали майже 10 мільйонів гривень з рахунків клієнтів
Antikor
2025-04-03T09:00:14Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T08:45:35Z
Житель Одещини, погрожуючи ножем, побив односельчанку та заволодів автівкою її матері
Украина Криминальная
2025-04-03T08:36:55Z
У Києві судитимуть експрацівника ВЛК, який підробляв діагнози щодо непридатності до служби в зоні бойових дій
Украина Криминальная
2025-04-03T08:27:44Z
У передмісті Херсона ворожий дрон атакував цивільного
УкраинФорм
2025-04-03T08:21:49Z
За незаконне ввезення автомобілів з країн ЄС під виглядом гуманітарної допомоги судитимуть мешканця Київщини
Украина Криминальная
2025-04-03T08:16:31Z
Виписали на 70-й день: у Рівному виходили немовля, яке народилося з вагою 890 г
Факти ICTV
2025-04-03T09:15:58Z
Як і коли пити зелений чай, щоб отримати максимум користі
24tv
2025-04-03T09:06:02Z
На смородині з’явились круглі бруньки: що робити
TSN
2025-04-03T08:40:12Z
Несподіваний ефект: препарат від нейронарушень знизив алко та наркозалежність
Факти ICTV
2025-04-03T08:37:33Z
Проєкт Phytogene: у Канаді розробили рослинну систему для виробництва ліків
Факти ICTV
2025-04-03T08:28:28Z
Чи можна щодня приймати душ – спростували поширений міф
24tv
2025-04-03T08:15:47Z
11 смертей від Covid-19 і грипу: статистика ГРВІ в Україні за тиждень
Факти ICTV
2025-04-03T08:04:50Z
Назвали 4 напої, які найбільше школять вашому серцю
24tv
2025-04-03T07:36:39Z
Не лише колір: які головні відмінності між чорними та зеленими оливками
24tv
2025-04-03T07:21:13Z
У Tinder з’явився чат-бот, який вчить фліртувати
Детектор М
2025-04-03T09:16:58Z
На Netflix вийшов анімаційний серіал Devil May Cry — доступно 8 епізодів з українськими субтитрами
ITC
2025-04-03T09:16:41Z
Штучний інтелект GPT-4.5 від OpenAI проходить тест Тьюринга «частіше, ніж справжні люди», — дослідження
ITC
2025-04-03T09:16:25Z
Французькі розробники представили інноваційну систему нічного бачення Panoramic
InternetUA
2025-04-03T09:16:24Z
Ubisoft довелося додати жовті мітки в Assassin’s Creed Shadows через неуважних гравців
ITC
2025-04-03T09:16:04Z
Нові докази та подробиці: вчені знайшли згадки про Троянську війну у хетських текстах
Фокус
2025-04-03T09:06:08Z
Meta готує Hypernova: розумні окуляри Цукерберга, які можуть замінити iPhone
InternetUA
2025-04-03T09:01:26Z
Трапляється раз на 1000 років: Земля опинилася під загрозою історичної повені
Фокус
2025-04-03T08:51:09Z
У надрах планети знайдено червоточину: вчені виявили, що в одній точці земна кора протікає
Фокус
2025-04-03T08:40:55Z
За 300 км від України: стартувало виробництво новітнього позашляховика Jeep
ЗаРулем
2025-04-03T09:21:54Z
Audi розпродає культові гоночні автомобілі
AutoCentre
2025-04-03T09:06:28Z
Ви теж платили цей штраф даремно? Суди масово стають на бік водіїв - про яке порушення йдеться
Знай
2025-04-03T08:51:56Z
З легендарним іменем: гібридний спорткар Honda Prelude показали офіційно
AutoGeek
2025-04-03T08:36:20Z
Genesis презентував розкішні купе та кабріолет на базі G90
AutoCentre
2025-04-03T08:16:53Z
Автопілот розбив Xiaomi SU7 через несподівану зміну смуги на високій швидкості
ITC
2025-04-03T08:16:14Z
А-95 зі спиртом: що треба знати водіям в Україні про бензин із домішками
Фокус
2025-04-03T08:15:51Z
Двері "крило чайки" і 500 сил: представлено перший тайський суперкар
Фокус
2025-04-03T08:12:14Z
Майже мільйон: BYD відзвітував про рекордні продажі електрифікованих машин
AutoGeek
2025-04-03T07:45:13Z