MY.UAНовини
Британський Spitfire: найкращий винищувач Другої світової війни?
Британський Spitfire: найкращий винищувач Другої світової війни?

Британський Spitfire: найкращий винищувач Другої світової війни?

Під час Другої світової бойова машина виконувала бойові завдання не тільки в лавах Королівських ВПС — на них літали американські та радянські льотчики. А нині один із винищувачів перебуває в колекції актора і кінопродюсера Бреда Пітта.

Supermarine Spitfire — культовий британський винищувач часів Другої світової війни, що прославився своєю маневреністю і бойовими якостями. Спроєктований Р. Дж. Мітчеллом, він служив здебільшого як перехоплювач малої дальності, і його безперервно виготовляли протягом усієї війни.

Фокус переклав статтю американського журналіста Пітера Сучіу про роль британського літака Supermarine Spitfire під час Другої світової війни.

  • У Spitfire був і авіаносний варіант під назвою Seafire, який, попри свою славу, зіграв меншу роль у Битві за Британію, як порівняти з Hawker Hurricane. На літаку також літали американські та радянські льотчики.
  • Цікаво, що деякі льотчики Spitfire навіть переобладнали свої літаки для доставлення пива військам після Дня "Д". Сьогодні літають лише приблизно 50 "Спітфайрів", один з яких належить акторові Бреду Пітту.

Дивовижна роль "Спітфайра" у Другій світовій війні: більше, ніж просто винищувач

Дивовижна роль "Спітфайра" у Другій світовій війні: більше, ніж просто винищувач

За винятком хіба що "Летючої фортеці" B-17, жоден інший літак Другої світової війни не отримав такої популярності, як Supermarine Spitfire.

Королівські ВПС і льотчики інших країн-союзників використовували цей одномісний винищувач британського виробництва до, під час і після Другої світової війни. Окрім того, це був єдиний британський винищувач, який безперервно виготовляли протягом усього конфлікту.

Винищувач Spitfire у наш час
Фото: pinterest.com

Spitfire не був винищувачем дальнього радіусу дії

Хоча було побудовано безліч варіантів Spitfire з різними конфігураціями крила, у середині 1930-х років Р. Дж. Мітчелл, головний конструктор Supermarine Aviation Works у Саутгемптоні, розробив його саме як перехоплювач малої дальності.

Варіант для авіаносців

Seafire — адаптація Spitfire для авіаносців, що надійшла на озброєння 1942 року. Однак ідея прийняти на озброєння авіаносний варіант здавалася Адміралтейству спірною ще до початку війни. Одним із чинників було те, що пріоритет слід було віддати виробництву "Спітфайрів" наземного базування.

Концепція отримала друге дихання після Битви за Британію і вилилася в першу партію з приблизно 140 літаків Seafire Mk IB. Назва є скороченням від Sea Spitfire.

Гучні назви

Сьогодні назва літака звучить легендарно, але замість цього його мало не назвали "Shrew". Міністерство ВПС представило компанії Vicker-Armstrong список можливих назв для нового літака, який розроблявся під кодовим ім'ям Type 300. Серед варіантів, яким надавав перевагу Мітчелл, були "Shrew" і "Scarab", але у сера Роберта Маклейна, тодішнього директора компанії Vicker-Armstrong, була інша ідея.

Хоча слово "spitfire", що походить із єлизаветинських часів, означало "людину з лютою вдачею", насправді це було домашнє прізвисько старшої доньки Маклейна Енні Пенроуз, яку він називав "маленькою колючкою". Цю назву неофіційно використовували для більш раннього проєкту Мітчелла F7/30 Type 224, але, незважаючи на це, конструктор говорив, що "Спітфайр" — це "така збіса безглузда назва, яку вони не могли не вибрати".

Використання в Битві за Британію

Сьогодні Spitfire асоціюється з Битвою за Британію, але насправді Hawker Hurricane збив більше ворожих літаків за час кампанії.

Одна з причин, через яку люди вважають, що "Спітфайри" були настільки численними на ранніх етапах Другої світової війни, може бути пов'язана з фільмом 1968 року "Битва за Британію". Для зйомок було доступно набагато більше "Спітфайрів", і лише в кількох сценах були показані Hawker Hurricane. У результаті багато хто тепер вважає, що саме Spitfire був панівним винищувачем того часу.

Однак, незважаючи на те, що Spitfire застосовували не так вже й часто, він заслужив повагу німців. В одній зі сцен фільму показана реальна розмова льотчика-аса Люфтваффе Адольфа Ґалланда з Ґерманом Ґерінґом, головою Люфтваффе. Ґерінґ, засмучений тим, що битва складається не на користь Німеччини, запитав командирів своїх ескадрилій, що їм потрібно для перемоги. Ґалланд відповів знаменитою фразою: "Я хотів би отримати цілий загін "Спітфайрів".

На них літали американські та радянські льотчики

Під час Другої світової війни на літаках літали льотчики багатьох країн: за штурвалом перебували польські, французькі, норвезькі, чеські та інші "вільні" льотчики. Мало хто пам'ятає про те, що понад 600 "Спітфайрів" під час Другої світової війни пілотували ВПС армії США, але янкі літали на цих літаках ще до вступу Америки у війну.

334-ту, 335-ту і 336-ту винищувальні ескадрильї, що входили до складу 4-ї групи VIII винищувального командування, було сформовано 1942 року із залишків американських добровольчих формувань RAF, так званих "орлиних ескадрилій", і впродовж усієї війни вони літали здебільшого на "Спітфайрах".

Британці також поставили Радянському Союзу майже 1200 "Спітфайрів" — на додачу до 3000 Hawker Hurricane. Літаки, які потрапили до Радянського Союзу через Північне море, Далекий Схід і Перську затоку, були отримані в результаті особистого прохання Йосипа Сталіна до Вінстона Черчилля. Радянським льотчикам довелося пристосовуватися до гармат, встановлених на крилах, але серйознішою проблемою виявилося те, що зенітникам було важко відрізнити обтічний силует британського винищувача від німецьких BF-109, особливо від пізніших Mk. LF IX Spitfire із квадратними кінцівками крил.

Були зроблені спроби чіткіше позначити "Спітфайри" великими і яскравими емблемами, зокрема червоними зірками, але це не дало належного ефекту. У результаті літаки були виведені у відносно спокійні південні регіони Росії.

Винищувач Spitfire під час Другої світової війни
Фото: Архивное фото

Доставлення пива

Після висаджування в День "Д" кілька винахідливих льотчиків Spitfire MK IX переробили бомботримачі на крилах своїх літаків так, щоб вони могли нести пивні бочки. Ці "пивні бомби" забезпечили союзні війська в Нормандії довгоочікуваним охолодженим пивом з небес.

Інноваційна конструкція

Spitfire був одним із перших літаків із шасі, що забирається, що виявилося проблемою для деяких льотчиків, які забували прибирати шасі під час заходу на посадку.

Літак Бреда Пітта

Spitfire здійснив перший політ 5 березня 1936 року і надійшов на озброєння RAF два роки по тому, а в 1955 році був остаточно знятий з озброєння. Це був єдиний літак союзників, який будували протягом усієї Другої світової війни, — загалом було побудовано 20 351 екземпляр.

На сьогодні збереглося менше 250 літаків (фактична кількість варіюється залежно від джерела), а придатними для польотів є менш як 50 з них, зокрема 30 у Великій Британії. Актор Бред Пітт входить до числа приватних колекціонерів, які володіють одним із робочих літаків, за який він, як повідомляється, заплатив 4 мільйони доларів після зйомок фільму "Лють".

Spitfire здійснив перший політ 5 березня 1936 року

Про автора

Пітер Сучіу — журналіст із Мічигану. За свою двадцятирічну журналістську кар'єру він брав участь у роботі більш ніж чотирьох десятків журналів, газет і вебсайтів, опублікувавши понад 3200 матеріалів. Регулярно пише про військову техніку, історію вогнепальної зброї, кібербезпеку, політику та міжнародні справи. Пітер також є автором статей для Forbes і Clearance Jobs. Ви можете стежити за ним у Twitter: @PeterSuciu. Напишіть автору електронною поштою: [email protected]

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
21-річна донька Валіда Арфуша неочікувано стала співачкою та розірвала Мережу своїм хітом
ТСН
2025-05-28T15:51:38Z
Горова зізналася, де вчиться її син від Потапа і які проблеми має у навчанні: "Виключений з предмету"
TSN
2025-05-28T15:25:55Z
Брітні Спірс влаштувала п’яний дебош на борту літака та наїхала на стюардесу
ТСН
2025-05-28T15:25:39Z
Серіал "Гаррі Поттер" від HBO: хто зіграє нових Гаррі, Рона та Герміону
ТСН
2025-05-28T15:25:30Z
Зброярку фільму "Іржа", через провину якої загинула українка Гатчинс, достроково випустили з в'язниці
ТСН
2025-05-28T15:25:01Z
Вагітна ексдружина Дзідзьо виходить заміж вдруге
TSN
2025-05-28T15:23:41Z
Lida Lee - "Незручна" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-28T12:16:37Z
Ці 3 продукти заважають вам схуднути: ви їсте їх щодня
TSN
2025-05-28T17:06:17Z
Що потрібно, щоб обличчя схудло: косметологи розповіли, чому вам не вдається скинути зайві кілограми
TSN
2025-05-28T15:25:49Z
Україну 28 травня накрила потужна магнітна буря: як вберегти себе
TSN
2025-05-28T15:23:58Z
Новий варіант Covid-19 шириться Францією
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T11:45:36Z
Понад 10 років сталої підтримки від Auchan Україна для «Пробігу під каштанами»
VGorode
2025-05-28T06:24:34Z
На Сумщині чоловік помер від тропічної малярії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T06:03:46Z
Франція ухвалила закон про евтаназію для хворих
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T05:15:10Z
Популярний напій, який регулює кров’яний тиск та покращує кровообіг: мало хто знає про ці його корисні властивості
ТСН
2025-05-27T14:33:51Z
Як правильно мити полуницю: поради для збереження смаку, безпеки та захисту від паразитів
TSN
2025-05-27T14:21:37Z
Цей інгредієнт зробить ваш суп найсмачнішою стравою на столі: секрети професійних кухарів
ТСН
2025-05-28T15:25:46Z
Піцерія Monoпіца в Києві це корисна піца з неперевершеним смаком
VGorode
2025-05-28T08:12:28Z
Відпочинок у Болгарії цього літа: ціни та тенденції
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T02:12:41Z
Ароматні квіти для вашого саду: які рослини посадити, їх запахи вразять усіх
TSN
2025-05-27T13:06:12Z
Обов’язково зробіть це з ковдрою і подушками влітку замість прання: українцям нагадали про важливу процедуру
ТСН
2025-05-27T12:33:32Z
Ваші троянди квітнутимуть все літо: поливайте кущі цим розчином — рецепт без хімії
ТСН
2025-05-27T11:33:10Z
Чи можна замінити яйця в випічці майонезом: кухар та технологиня поділилися своїми міркуваннями
ТСН
2025-05-27T09:36:38Z
Чим підживити огірки одразу після садіння у відкритий ґрунт: органічні та мінеральні добрива, які радять експерти
TSN
2025-05-27T09:09:32Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, на який чекає найкраще літо в житті
TSN
2025-05-27T07:51:18Z
Дронова війна. Зеленський розказав, у чому Україна попереду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T20:30:49Z
Сибіга закликав Росію поквапитись з передачею документа про припинення вогню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:39:32Z
Україна передала Росії документ про припинення вогню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:12:08Z
Стало відомо, з ким саме в Україні за кілька днів до вбивства зустрічався Портнов: нові подробиці
FaceNews
2025-05-28T19:09:47Z
Ще дві держави хочуть долучитись до "коаліції дронів" для України
Европейская правда
2025-05-28T18:55:46Z
Трамп пояснив, чому не вводить санкції проти РФ
TSN
2025-05-28T18:42:12Z
Росія відмовилась передавати США план для завершення війни в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T18:42:05Z
Reuters: НАТО попросить у Німеччини ще 40 тисяч військових для оборони союзників
Европейская правда
2025-05-28T18:33:55Z
Трамп "дуже-дуже розчарований", але досі не знає, чи не обманює його Путін
Европейская правда
2025-05-28T18:27:34Z
Заступник командира 3-ї штурмової пояснив мету скупчення військ РФ біля Харківщини та Сумщини
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T20:42:34Z
Доля інших зруйнованих Росією міст: експерт про загрозу для Сум
ТСН
2025-05-28T18:36:14Z
Гороскоп на 29 травня: у Овнів - стрімкі події, Стрільці - на порозі чогось важливого
FaceNews
2025-05-28T18:09:18Z
«У тебе був піар-хід». Ексгравець «Динамо» Алієв відповів добровольцю Симорозу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T16:45:03Z
Скільки насправді років Києву: міфи та історична правда про заснування столиці
ТСН
2025-05-28T16:21:56Z
Росія створила інструкції для катування українських військовополонених
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T15:42:24Z
Україну атакують ворожі БпЛА: куди рухаються
ТСН
2025-05-28T15:24:55Z
У низці областей оголошували повітряну тривогу через загрозу балістики
TSN
2025-05-28T15:24:10Z
Прогноз погоди на тиждень: яким буде кінець травня в Україні
TSN
2025-05-28T15:23:56Z
Чи можуть оштрафувати за нетверезу їзду на електросамокаті: що каже суд
ТСН
2025-05-27T12:51:29Z
РОПА Україна представила на AGRO Challenge найтехнологічніші машини HORSCH
AgroPortal
2025-05-27T09:00:44Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Євген чи Євгеній? Мовознавиця пояснила різницю
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T20:00:32Z
Кого мобілізують з 1 червня 2025 року: стали відомі нові роз'яснення для різного віку
FaceNews
2025-05-28T18:31:42Z
Бавовна в Росії: як Україна паралізує виробництво озброєння в РФ
ТСН
2025-05-28T17:48:27Z
Засекречені ядерні об’єкти Росії: західні розслідувачі отримали детальні плани споруд
ТСН
2025-05-28T17:39:13Z
Кількість біженців у Німеччині досягла рекорду: скільки з них українців
ТСН
2025-05-28T17:18:43Z
Був зачатий після смерті батька на фронті: нові подробиці унікальної історії у Рівному
TSN
2025-05-28T17:06:43Z
Бізнес отримав право бронювати більше працівників: названо умову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T16:42:45Z
Закінчення війни в Україні: переможниця "Битви екстрасенсів" зробила нове передбачення
ТСН
2025-05-28T16:06:30Z
Цьогоріч весна у Британії була найбільш сонячною з 1910-го
Европейская правда
2025-05-28T15:55:59Z
Таємничий об'єкт посилає на Землю дивні сигнали
ТСН
2025-05-28T17:48:37Z
«Чайлдфрі – травмовані»: Заява засновниці «Всеосвіти» розділила соцмережі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T16:57:59Z
Справжнє обличчя Бетховена: вчені відтворили зовнішність великого композитора
TSN
2025-05-28T15:33:13Z
Світовий океан “гасне”: вчені попереджають про нову екологічну кризу
TSN
2025-05-28T15:22:34Z
Сьогодні неподалік Землі пролетять три небезпечні астероїди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T08:48:49Z
Прогноз магнітних бур на 28-30 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T04:15:23Z
SpaceX втратила корабель Starship під час четвертого орбітального запуску
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T01:36:38Z
Україна вперше застосувала дрони зі штучним інтелектом проти Росії – Forbes
ГЛАВКОМ NET
2025-05-27T17:36:21Z
Неандертальці були розумнішими, ніж ми думали: дивовижна знахідка вчених
ТСН
2025-05-27T13:36:12Z
Угода про копалини між Україною і США. Геолог пояснив, скільки часу потрібно для початку видобутку нафти і газу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:06:02Z
Мінʼюст Чехії заробив майже 40 млн євро на подарованих анонімом біткоїнах
Европейская правда
2025-05-28T17:49:50Z
Мінагрополітики повідомило, скільки українських підприємств вирощують коноплі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T17:39:01Z
Inzhur Energy будуватиме під Києвом "першу народну електростанцію"
VGorode
2025-05-28T16:33:26Z
Великий виробник йогуртів у США заходить у категорію готових страв
AgroPortal
2025-05-28T16:00:07Z
Що буде з курсом долара і євро в червні: банкір повідомив, до чого готуватися
TSN
2025-05-28T15:22:53Z
Господарство на Львівщині придбало систему захисту полуниці від заморозків
AgroPortal
2025-05-28T15:00:52Z
Литва оголосила надзвичайну ситуацію через весняні заморозки
Европейская правда
2025-05-28T14:52:18Z
Китай нарощує імпорт молокопродуктів шість місяців поспіль
AgroPortal
2025-05-28T14:30:34Z
На Одещині дитину вдарило струмом на даху вагона
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:09:44Z
Рекордний зсув після обвалу льодовика "поховав" частину села у Швейцарії
Европейская правда
2025-05-28T17:00:13Z
На Львівщині невідомі особи побили військовослужбовця ТЦК
ТСН
2025-05-28T16:21:41Z
Щонайменше 8 людей постраждали внаслідок обстрілу Харківщини — ОВА
ТСН
2025-05-28T15:24:55Z
Росія вночі атакувала балістикою Полтавщину
ТСН
2025-05-28T15:24:46Z
У Харкові вночі пролунала серія вибухів — ЗМІ
ТСН
2025-05-28T15:24:27Z
Біля житлового будинку на Оболоні в Києві пролунав вибух: що відомо
ТСН
2025-05-28T15:24:27Z
Вибух на хімзаводі в Китаї: є загиблі та зниклі безвісти
TSN
2025-05-28T15:23:33Z
16-річний хлопець підозрюється у смертельному побитті безхатька на Оболоні
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T15:15:24Z
Вказали росіянкам на їхнє місце. Українки здобули три перемоги на «Ролан Гаррос»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T19:12:21Z
Помер видатний аргентинський футболіст, який був батьком зірки «Лаціо» та «Манчестер Юнайтед»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T17:24:57Z
50 Cent потролив скандального репера P. Diddy на грі НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T15:25:55Z
«Бетіс» – «Челсі»: де та коли дивитися фінал Ліги конференцій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T15:24:15Z
Сваітоліна розповіла про свою ненависть до Путіна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T14:51:29Z
Українські арбітри працюватимуть на півфінальному матчі юнацького Євро з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T14:33:43Z
Пропагандист Губернієв поскаржився, що Олімпіада-2026 може пройти без росіян
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T12:30:39Z
«Нейтральна» гімнастка Мельникова перемогла на праймеріз путінської «Єдиної Росії»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T12:12:05Z
Чемпіонат світу з футболу серед команд U-20: стали відомі потенційні суперники України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-28T11:36:15Z