Відставка Володимира Кудрицького з посади голови правління національної компанії “Укренерго” викликана серйозними проблемами в виконанні контрактів на захист енергетичної інфраструктури. У 2023 році компанія уклала 63 угоди на суму 4,3 млрд грн для будівництва захисних споруд на електричних підстанціях. Однак, ці роботи не були завершені в строк, що стало однією з причин його звільнення.
Можливо, саме через це в Україні діють екстрені відключення світла, а енергетичну систему понад тиждень не вдається стабілізувати після російської атаки по енергетиці 26 серпня 2024 року.
26 серпня 2024 року основними цілями російської атаки стали саме обʼєкти мережевої інфраструктури України, тобто трансформаторні підстанції та ЛЕП, які забезпечують передачу електроенергії від електростанцій до споживачів. Саме на укріплення трансформаторних підстанцій витрачалися кошти по двох програмах будівництва укриттів, які виконували НЕК “Укренерго” та Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (Держвідновлення). Загалом ворог застосував проти України 127 ракет і 109 дронів (збито відповідно 102 та 99). Саме ці 25 ракет та 10 дронів завдали величезної шкоди підстанціям та високовольтним лініям електропередач. До того ж ворог застосував ракети з касетною бойовою частиною – які завдали підстанціям набагато більше шкоди дрібними металевими зарядами. Відповідно відремонтувати це складніше, ніж було б за умов звичайних ударів.
НЕК “Укренерго” уклало протягом 2023 року 63 однотипні угоди на реконструкцію трансформаторних підстанцій загальною вартістю 4 млрд 359 млн 806 тис. 685 грн з різними підрядниками у регіонах. Тендери не проводилися, “Укренерго” самостійно обирало підрядників. Це дозволено в умовах війни. Таки дані є у системі держзакупівель ProZorro.
Крайній термін виконання робіт був зазначений 22 лютого 2024 року. Проте через обстріли, нестачу фінансування та обставини “непереборної сили” жодна з цих угод не була виконана до кінця. Строк дії договорів неодноразово продовжували, деяких – вже наприкінці серпня 2024 року після російської атаки по енергетиці та у вересні 2024 року.
Одну угоди з ТОВ “Побудова” на будівництво захисту для трансформаторної підстанції за 69 млн 489 тис. 315 грн розірвали 31 січня 2024 року, по ній нічого не сплатили, роботи не проводили. Ця фірма зареєстрована у Києві. Власниця – Олена Білоконь з Донеччини, директор – Андрій Істомін. До “Укренерго” державні контракти не отримували, після – ремонтували 3 будинки у Києві та Ірпені.
Ще одна угода з ТОВ “Комфорт Буд Сервіс” на 69 млн 38 тис. 811 грн розірвали 29 лютого 2024 року, по ній теж не було зроблено нічого і не заплачено нічого. Ще одна угода досі виконується. За даними аналітичної платформи YouControl, фірма зареєстрована у 2017 році у Житомирі, з 2023 року переїхала до Києва. Директор Богдан Білоус. Власники – Богдаг Білоус з Києва та Олександр Остапчук з Овруча.
Корпорація виробничих та комерційних підприємств “Союз” має виконати 7 угод (по 69+ млн грн кожна) на будівництво захисних споруд для трансформаторних підстанцій. По одному з об’єктів у серпні 2024 року зменшили видатки, але невідомо наскільки. Захист ще двох трансформаторів на 120 млн 355 тис. 535 грн “Укренерго” замовило компанії 29 серпня 2024 року – вже після масованого удару росіян. Корпорація заснована у 1997 році. Директор – Ігор Приходько, якій був у 2006-2014 роках помічником депутата Верховної Ради Анатолія Кінаха. Корпорація “Союз” належить на 63% ТОВ “Енергопостачання” та на 37% ТОВ “Холдинг Союз-Консалтинг”. Кінцева власниця на 83% Альона Приходько.
ТОВ “Севен Сі Ай” отримало від “Укренерго” 5 угод (по 69+ млн грн) на будівництво захисту для підстанцій. Фірму зареєстрували у 2017 році у Києві. Власниця та керівниця – Наталія Дерен.
4 підстанції на 276 млн 605 тис. 748 грн мало захистити ТОВ “Єврокон Україна”. Фірму заснували у Києві у 2003 році. Власники – естонці Тоомас Луман, Лііві Луман, Егон Матс. Директор – Юрій Петрик, він працює також у ПрАТ “Девон”, яку пов’язують з мільйонером Павлом Фуксом.
4 підстанції по 69 млн грн має захистити ТОВ “Інтергал Сістемс”. Цю фірму заснували у 2011 році, зареєстрована у місті Обухів Київської області. Директорка та власниця – Олена Пшець.
ТОВ “Підвенний енерготехнічний завод” має збудувати захист для 3 підстанцій (по 69 млн грн). Підприємство засноване у 2014 році та зареєстроване в Одесі. Власник і директор – Олександр Калін.
3 підстанції за 207 млн 566 тис. 937 грн має захистити ТОВ “Реал-Строй”. Раніше фірма знаходилася у селі Розсошинці на Полтавщині, зараз – у селищі Слобожанське поруч з містом Дніпро. Власник – Олександр Найдьонов з Кривого Рогу. Директор – Валерій Грідасов.
За таку ж суму 3 підстанції має захистити ТОВ “Міра Енерго”. Заснована у 2018 році фірма зараз зареєстрована у Києві. Власниця – Неля Русак. Директор – Михайло Русак (до 2024 року директоркою була Валентина Богданова).
ПрАТ “Трест Житлобуд – 1” має захистити 2 підстанції за 69+ млн грн кожна. Директор – Костянтин Сіухін. Власник – Олександр Харченко, член виконкому міськради Харкова та колишній депутат Харківської облради (2010-2015). Про цю компанію ми писали як про топ-підрядника з будівництва фортифікаційних оборонних укріплень у Харківській області. Це найбільший забудовник у Харківській області, який до того ж бере участь і у відновленні будинків після обстрілів.