MY.UAНовини
За ними майбутнє: Як клінічні дослідники допомагають боротися із серйозними захворюваннями та змінюють наше життя на краще
За ними майбутнє: Як клінічні дослідники допомагають боротися із серйозними захворюваннями та змінюють наше життя на краще

За ними майбутнє: Як клінічні дослідники допомагають боротися із серйозними захворюваннями та змінюють наше життя на краще

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку та Американського онкологічного товариства, до 2050 року захворюваність на онкологію у чоловіків зросте в 2 рази. На справжню пандемію загрожують перетворитися також психічні розлади. За оцінкою ВООЗ, на депресію на сьогодні страждають приблизно 350 мільйонів жителів планети, і 2025 року цей діагноз вийде на третє місце у списку головних причин непрацездатності населення. Про способи боротьби з небезпечними захворюваннями, синергію науки і бізнесу та майбутнє фарміндустрії ми поговорили з експертом у галузі клінічних досліджень, президентом компанії SCORP Юлієм Гонським.

Юлію, за Вашими плечима понад 17 років досвіду у сфері клінічних досліджень. Причому Ви співпрацювали з провідними світовими компаніями в цій сфері — Roche, Avillion LLP, KCR International, Global Care Clinical Trails Inc., обіймали там керівні посади. Розкажіть, як Вам це вдалося?

Думаю, річ у тім, що я неймовірно закоханий у медицину і мрію зробити справжній прорив у цій царині, щоб поліпшити життя мільйонів людей. Крім того, я перфекціоніст, прагну бути найкращим у своїй справі. Саме тому я свого часу не тільки здобув 2 медичні освіти, а й успішно пройшов курс MBA, а також отримав сертифікат CRA (Clinical Research Associates).

Крім того, я завжди поєднував кар'єру і науку. Наприклад, кілька років я був викладачем і головою біохімічної лабораторії в Івано-Франківському національному медичному університеті. Цей досвід допомагає мені забезпечувати найвищу якість клінічних досліджень і гарантувати об'єктивність, точність і глибину під час реалізації найскладніших проєктів. Також я не боюся відповідальності, мені цікаво братися за важкі, але водночас амбітні проєкти, я знаю, як сформувати і грамотно керувати сильною командою.

Як Ви вважаєте, а чи здатні в принципі бізнес і наука йти рука об руку? Чи не суперечать їхні цілі одна одній?

На жаль, мені доводилося стикатися з фармакологічними компаніями, які були орієнтовані насамперед на отримання швидкого прибутку, не надаючи великого значення науковій складовій. Але я швидко припиняв з ними співпрацю, оскільки мені завжди хотілося зробити щось по-справжньому значуще для сфери охорони здоров'я, а не просто заробляти гроші. Тому зараз працюю тільки з тими організаціями, для яких наука стоїть на першому місці.

Крім того, свій консалтинговий бізнес у сфері клінічних досліджень в Україні я теж розпочав багато в чому для того, щоб мати можливість самому обирати клієнтів, з якими мені цікаво взаємодіяти, з якими у нас збігаються цінності. І я радий, що компаній, які дійсно піклуються про здоров'я людей і хочуть змінити світ на краще, більшість. Поки я жив в Україні, я працював із клієнтами з Угорщини, Німеччини, Великої Британії, США. Моя компанія в Америці SCORP теж уважно підходить до вибору клієнтів, наразі в нас підписано контракти з такими поважними організаціями, як Neumora Therapeutics Inc та Bond Avillion 2 Development LP.

При цьому, незважаючи на те, що я займаюся бізнесом, я продовжую наукову діяльність, зокрема зараз готую кілька наукових статей. Тож гадаю, що поєднувати ці два напрямки не тільки можна, а й потрібно, для того щоб досягти видатних результатів.

Ви займаєтеся клінічними дослідженнями в таких важливих сферах, як онкоімунологія, нейронаука, респіраторні та рідкісні захворювання. Розкажіть, який проєкт Вам найбільше запам'ятався і чому?

Напевно, одним із найбільш пам'ятних проєктів були дослідження синдрому Ангельмана для відомої європейської фірми Roche. Ця успішна міжнародна фармацевтична компанія була заснована 1896 року в Швейцарії і зараз займається розробкою нових препаратів для лікування багатьох серйозних захворювань, приділяючи особливу увагу генній терапії.

За синдрому Ангельмана в 15-й хромосомі материнського ДНК відсутній ген, що кодує синтез білка, необхідного для розвитку нервової системи. Діти з таким захворюванням відстають у нервовому та м'язовому розвитку, погано комунікують, мають рухові розлади. Компанія Roche розробляла молекулу, яка мала активувати "тихий" ген батьківської частини ДНК, який від природи вимкнений. Складність полягає в тому, що для успішного лікування за допомогою генної інженерії потрібна рання діагностика цього синдрому. Що раніше ввести препарат, то вища ймовірність, що дитина почне розвиватися повноцінно. Але я сподіваюся, що завдяки використанню нової молекули, пропонованої Roche, у перспективі вдасться повністю впоратися з цим захворюванням.

А з якими складнощами Ви стикалися в роботі і як змогли їх подолати?

Одна з основних труднощів у сфері клінічних досліджень загалом — це недостатня кількість пацієнтів. Так кілька років тому я займався дуже цікавим проєктом у сфері імуноонкології, відповідав за кілька країн Східної Європи. Молекула, яку ми вивчали, мала активувати захисні властивості організму, щоб перемогти рак.

Оскільки була проблема з рекрутингом пацієнтів, було заплановано відкрити ще 3 основні сайти (лікарні, де проводитимуть дослідження), і на це передбачалося виділити величезний бюджет. Однак коли я подивився, де територіально будуть розташовані ці медичні заклади, я зрозумів, що вони не зможуть забезпечити нам необхідну кількість пацієнтів. Тоді я запропонував керівництву замість 3 основних сайтів залучити за цю саму суму 10 реферальних — це приватні клініки, які не проводять дослідження на своїй базі, але можуть ідентифікувати пацієнтів і направити їх на лікування. Завдяки цій моїй ініціативі вдалося покрити більшу географічну зону, залучити за 5 місяців 16 нових пацієнтів до протоколу та успішно реалізувати цей проєкт.

Ви маєте більш ніж 17-річний досвід у сфері клінічних досліджень, є визнаним експертом у цій індустрії, а також керівником, виконуєте управлінські функції. Розкажіть докладніше, у чому саме полягає Ваша робота?

Я підключаюся до роботи на тому етапі, коли вже отримано готовий препарат, який тестується на пацієнтах у медичних закладах. У США є близько 120 лікарень, у яких проводяться клінічні дослідження, і моє завдання в тому, щоб координувати роботу груп усередині команди, здійснювати операційний менеджмент, проводити моніторинг дотримання всіх умов протоколу та дизайну, якості проведення досліджень на базах різних дослідницьких центрів.

Робота відбувається у два етапи. Віддалено я перевіряю метрики, які генеруються дослідницькими сайтами, стежу, щоб не відбувалося жодних відхилень від протоколу. Потім я відвідую лікарні, де проводяться дослідження, і перевіряю якість роботи підрядників, які працюють як клінічні монітори, оцінюю, наскільки якісно вони перевіряють дані, фіксують усі відхилення. Також я консультую керівників лікарень щодо рекрутингу, проблем зі спонсорами, допомагаю вирішувати поточні питання та генерувати ідеї. Загалом, моя робота всебічна, стосується різних аспектів проведення клінічних досліджень, і я хочу найближчим часом почати передавати свій досвід молодому поколінню.

Як цікаво! А як саме Ви плануєте ділитися своїми знаннями? Ви розглядаєте варіант повернення до викладання в університеті?

Не зовсім, я вирішив використати свій великий досвід у викладанні та клінічних дослідженнях, щоб зробити курс для людей, які хочуть почати кар'єру в цій галузі. У США позиція "clinical research associate" (CRA) є дуже затребуваною. Згідно з бюро статистики праці США, попит на цих фахівців зросте приблизно на 14% до 2030 року, а середньорічна зарплата вже зараз перевищує 100 тисяч доларів.

Курс розрахований на людей, які вже мають медичну, хімічну або біологічну освіту. Займатися можна буде в онлайн форматі, загалом буде 50 семінарів, на яких я розповім про всі етапи клінічних досліджень, моніторинг, основні засади фармакології, фармакодинаміки, роботу зі спонсорами, рекрутинг пацієнтів. Після закінчення курсу та успішного складання іспитів випускники отримають не тільки сертифікати, а й допомогу в працевлаштуванні.

Юлію, Ви вже є визнаним професіоналом у своїй сфері. Які ще цілі Ви перед собою ставите?

Я планую розвивати свою американську компанію SCORP, у найближчому майбутньому хочу збільшити штат до 20 співробітників, щоб мати змогу одночасно працювати одразу над великою кількістю важливих проєктів у сфері клінічних досліджень.

Крім того, хочу, щоб мій курс для моніторів клінічних досліджень надалі став повноцінною школою для цих спеціалістів, адже індустрія наразі відчуває нестачу у кваліфікованих кадрах, а саме вони забезпечують контроль якості досліджень.

Також я планую продовжити займатися наукою, я вже підготував кілька статей на тему попередження виникнення цитокінового шторму, і зараз хочу зацікавити даною ідеєю великих спонсорів, щоб отримати від них проєкт на дослідження цієї проблеми. Упевнений, що це зможе змінити модель лікування багатьох пацієнтів, зменшить ризик серйозних ускладнень і врятує життя.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо у вас є проблеми, зверніться до фахівця.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Дональд Трамп вызвал бурю ярости у американских епископов из-за одного изображения
Comments UA
2025-05-04T11:33:23Z
Зеленский: Украина может получить 1,8 млн снарядов в рамках "чешской инициативы"
Европейская правда
2025-05-04T17:33:04Z
Зеленский предупредил, что Россия может прибегнуть к провокациям на 9 мая
TSN
2025-05-04T17:30:19Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
​"В верхней части списка": Притула прокомментировал покушение на Стерненко
Апостроф
2025-05-01T19:34:04Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
"Я получила уже миллион угроз": "холостяк" Терен объявил войну блоггерке Алхим из-за русских песен и языка
Апостроф
2025-05-04T17:18:34Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
"Просто не верю! Вы сдурели?": жена "Холостяка" Черкасова похвасталась концертом Меладзе и нарвалась на хейт/Блогерша попыталась оправдаться, но стало еще хуже
Апостроф
2025-04-28T08:39:20Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Отпуск отгуляли, а теперь деньги назад: кому из украинцев придется возвращать компенсацию
Знай
2025-05-04T17:12:58Z
SpaceX создаст собственный город в Техасе
Корреспондент
2025-05-04T16:51:36Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Подорожание хлеба в Харькове: насколько придется переплачивать
Политека
2025-05-04T17:01:33Z
Финансовый гороскоп на май 2025 года
UAToday
2025-05-04T16:06:17Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Полиция Бразилии предотвратила теракт на рекордном концерте Леди Гага
Комсомольская правда
2025-05-04T17:00:27Z
Спасатели ликвидировали пожар в Гидропарке
Корреспондент
2025-05-04T16:27:22Z
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
2025-04-22T09:28:14Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
В Брянской области подвергся атаке завод Стрела
Корреспондент
2025-05-04T15:12:16Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Утром или вечером: когда лучше принимать душ
Gazeta UA
2025-05-04T17:36:59Z
Почему не стоит увлекаться шашлыками: объяснение
Gazeta UA
2025-05-04T16:06:55Z
Почему возникает смех без причины: объяснение ученых
Gazeta UA
2025-05-04T15:54:02Z
Про корицу можно забыть? Диетологи подсказали, какие продукты испортят любую чашку кофе
Знай
2025-05-04T13:51:07Z
Болезнь Альцгеймера можно выявить при движении: ученые рассказали о ее признаках
Фокус
2025-05-04T13:36:15Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Как вернуть белоснежность подоконнику: пять действенных способов, которые вас не разочаруют
Gazeta UA
2025-05-04T17:39:29Z
Забудьте про грядки: эта хитрость позволит вам создать цветник мечты за несколько минут
Telegraf
2025-05-04T16:15:50Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Отключение света в Запорожье с 5 по 11 мая: появился список адресов тех, кто будет без электроэнергии
Политека
2025-05-04T17:31:04Z
Придется платить по максимуму: кто получит платежки за воду с "сюрпризом"
Знай
2025-05-04T17:30:45Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Челсі переграв чемпіонський Ліверпуль
Football.ua
2025-05-04T17:31:59Z
Красюк: Если идти по проторенной - неожиданностей можно избежать
Корреспондент
2025-05-04T17:15:23Z
"Зассали": в России обиделись на норвежцев
Telegraf
2025-05-04T16:18:26Z
Красюк: Были бы бои, а оставлять ли бокс, решать Александру Усику
Корреспондент
2025-05-04T15:51:00Z
Кроуфорд намерен превзойти Альвареса в сентябре
Корреспондент
2025-05-04T13:39:36Z
Олимпийскую чемпионку сравнивают с Микки Маусом, но она этому не рада
Telegraf
2025-05-04T13:30:14Z
Реванш с победителем: Гарсия намерен снова вести бой за титулы
Корреспондент
2025-05-04T12:48:37Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Леклер пропустит спринт Гран-при Майами из-за повреждения болида
Корреспондент
2025-05-03T19:48:55Z
Формула 1: 18-летний пилот Мерседес побил рекорд Феттеля
Корреспондент
2025-05-03T14:15:57Z
Монстр на 700 "лошадок": в Украину приехал уникальный пикап Ford за 4,6 млн грн
Знай
2025-05-03T11:51:49Z
Говорить "лобовое стекло" - ошибка. Как правильно на украинском
Gazeta UA
2025-05-03T11:10:30Z
Никогда не отвечайте на эти три вопроса полицейского, иначе могут быть проблемы
Comments UA
2025-05-03T10:42:58Z
Штрафы от ПДД могут обернуться конфискацией авто: юрист объяснил детали
Знай
2025-05-03T03:51:06Z
Дорожный знак, по которому приходят большие штрафы: о чем должны знать водители
Знай
2025-05-02T12:51:03Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Разработчики Helldivers 2 обещают, что игроки "обо*рут штаны": сюрприз, что "снесет крышу"
Знай
2025-05-04T15:51:21Z
Владелец дома нашел в шкафу жуткую записку: что его удивило
Фокус
2025-05-04T15:06:06Z
Star Wars: Grand Collection вышла на День «Звёздных войн»
GameMag
2025-05-04T14:55:11Z
Таинственный гость в окрестностях Солнечной системы: астрономы обнаружили возможную девятую планету
Знай
2025-05-04T14:51:27Z
Как Атлантик-Сити бросил вызов Лас-Вегасу и сменил азартные игры в США
Comments UA
2025-05-04T13:06:35Z
У больших синиц обнаружили необычный музыкальный вкус: ученые выяснили, как он появился
Фокус
2025-05-04T11:57:26Z
Apple придется принять новые правила: Fortnite возвращается на смартфоны
Знай
2025-05-04T11:51:08Z