MY.UAНовини
За ними майбутнє: Як клінічні дослідники допомагають боротися із серйозними захворюваннями та змінюють наше життя на краще
За ними майбутнє: Як клінічні дослідники допомагають боротися із серйозними захворюваннями та змінюють наше життя на краще

За ними майбутнє: Як клінічні дослідники допомагають боротися із серйозними захворюваннями та змінюють наше життя на краще

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку та Американського онкологічного товариства, до 2050 року захворюваність на онкологію у чоловіків зросте в 2 рази. На справжню пандемію загрожують перетворитися також психічні розлади. За оцінкою ВООЗ, на депресію на сьогодні страждають приблизно 350 мільйонів жителів планети, і 2025 року цей діагноз вийде на третє місце у списку головних причин непрацездатності населення. Про способи боротьби з небезпечними захворюваннями, синергію науки і бізнесу та майбутнє фарміндустрії ми поговорили з експертом у галузі клінічних досліджень, президентом компанії SCORP Юлієм Гонським.

Юлію, за Вашими плечима понад 17 років досвіду у сфері клінічних досліджень. Причому Ви співпрацювали з провідними світовими компаніями в цій сфері — Roche, Avillion LLP, KCR International, Global Care Clinical Trails Inc., обіймали там керівні посади. Розкажіть, як Вам це вдалося?

Думаю, річ у тім, що я неймовірно закоханий у медицину і мрію зробити справжній прорив у цій царині, щоб поліпшити життя мільйонів людей. Крім того, я перфекціоніст, прагну бути найкращим у своїй справі. Саме тому я свого часу не тільки здобув 2 медичні освіти, а й успішно пройшов курс MBA, а також отримав сертифікат CRA (Clinical Research Associates).

Крім того, я завжди поєднував кар'єру і науку. Наприклад, кілька років я був викладачем і головою біохімічної лабораторії в Івано-Франківському національному медичному університеті. Цей досвід допомагає мені забезпечувати найвищу якість клінічних досліджень і гарантувати об'єктивність, точність і глибину під час реалізації найскладніших проєктів. Також я не боюся відповідальності, мені цікаво братися за важкі, але водночас амбітні проєкти, я знаю, як сформувати і грамотно керувати сильною командою.

Як Ви вважаєте, а чи здатні в принципі бізнес і наука йти рука об руку? Чи не суперечать їхні цілі одна одній?

На жаль, мені доводилося стикатися з фармакологічними компаніями, які були орієнтовані насамперед на отримання швидкого прибутку, не надаючи великого значення науковій складовій. Але я швидко припиняв з ними співпрацю, оскільки мені завжди хотілося зробити щось по-справжньому значуще для сфери охорони здоров'я, а не просто заробляти гроші. Тому зараз працюю тільки з тими організаціями, для яких наука стоїть на першому місці.

Крім того, свій консалтинговий бізнес у сфері клінічних досліджень в Україні я теж розпочав багато в чому для того, щоб мати можливість самому обирати клієнтів, з якими мені цікаво взаємодіяти, з якими у нас збігаються цінності. І я радий, що компаній, які дійсно піклуються про здоров'я людей і хочуть змінити світ на краще, більшість. Поки я жив в Україні, я працював із клієнтами з Угорщини, Німеччини, Великої Британії, США. Моя компанія в Америці SCORP теж уважно підходить до вибору клієнтів, наразі в нас підписано контракти з такими поважними організаціями, як Neumora Therapeutics Inc та Bond Avillion 2 Development LP.

При цьому, незважаючи на те, що я займаюся бізнесом, я продовжую наукову діяльність, зокрема зараз готую кілька наукових статей. Тож гадаю, що поєднувати ці два напрямки не тільки можна, а й потрібно, для того щоб досягти видатних результатів.

Ви займаєтеся клінічними дослідженнями в таких важливих сферах, як онкоімунологія, нейронаука, респіраторні та рідкісні захворювання. Розкажіть, який проєкт Вам найбільше запам'ятався і чому?

Напевно, одним із найбільш пам'ятних проєктів були дослідження синдрому Ангельмана для відомої європейської фірми Roche. Ця успішна міжнародна фармацевтична компанія була заснована 1896 року в Швейцарії і зараз займається розробкою нових препаратів для лікування багатьох серйозних захворювань, приділяючи особливу увагу генній терапії.

За синдрому Ангельмана в 15-й хромосомі материнського ДНК відсутній ген, що кодує синтез білка, необхідного для розвитку нервової системи. Діти з таким захворюванням відстають у нервовому та м'язовому розвитку, погано комунікують, мають рухові розлади. Компанія Roche розробляла молекулу, яка мала активувати "тихий" ген батьківської частини ДНК, який від природи вимкнений. Складність полягає в тому, що для успішного лікування за допомогою генної інженерії потрібна рання діагностика цього синдрому. Що раніше ввести препарат, то вища ймовірність, що дитина почне розвиватися повноцінно. Але я сподіваюся, що завдяки використанню нової молекули, пропонованої Roche, у перспективі вдасться повністю впоратися з цим захворюванням.

А з якими складнощами Ви стикалися в роботі і як змогли їх подолати?

Одна з основних труднощів у сфері клінічних досліджень загалом — це недостатня кількість пацієнтів. Так кілька років тому я займався дуже цікавим проєктом у сфері імуноонкології, відповідав за кілька країн Східної Європи. Молекула, яку ми вивчали, мала активувати захисні властивості організму, щоб перемогти рак.

Оскільки була проблема з рекрутингом пацієнтів, було заплановано відкрити ще 3 основні сайти (лікарні, де проводитимуть дослідження), і на це передбачалося виділити величезний бюджет. Однак коли я подивився, де територіально будуть розташовані ці медичні заклади, я зрозумів, що вони не зможуть забезпечити нам необхідну кількість пацієнтів. Тоді я запропонував керівництву замість 3 основних сайтів залучити за цю саму суму 10 реферальних — це приватні клініки, які не проводять дослідження на своїй базі, але можуть ідентифікувати пацієнтів і направити їх на лікування. Завдяки цій моїй ініціативі вдалося покрити більшу географічну зону, залучити за 5 місяців 16 нових пацієнтів до протоколу та успішно реалізувати цей проєкт.

Ви маєте більш ніж 17-річний досвід у сфері клінічних досліджень, є визнаним експертом у цій індустрії, а також керівником, виконуєте управлінські функції. Розкажіть докладніше, у чому саме полягає Ваша робота?

Я підключаюся до роботи на тому етапі, коли вже отримано готовий препарат, який тестується на пацієнтах у медичних закладах. У США є близько 120 лікарень, у яких проводяться клінічні дослідження, і моє завдання в тому, щоб координувати роботу груп усередині команди, здійснювати операційний менеджмент, проводити моніторинг дотримання всіх умов протоколу та дизайну, якості проведення досліджень на базах різних дослідницьких центрів.

Робота відбувається у два етапи. Віддалено я перевіряю метрики, які генеруються дослідницькими сайтами, стежу, щоб не відбувалося жодних відхилень від протоколу. Потім я відвідую лікарні, де проводяться дослідження, і перевіряю якість роботи підрядників, які працюють як клінічні монітори, оцінюю, наскільки якісно вони перевіряють дані, фіксують усі відхилення. Також я консультую керівників лікарень щодо рекрутингу, проблем зі спонсорами, допомагаю вирішувати поточні питання та генерувати ідеї. Загалом, моя робота всебічна, стосується різних аспектів проведення клінічних досліджень, і я хочу найближчим часом почати передавати свій досвід молодому поколінню.

Як цікаво! А як саме Ви плануєте ділитися своїми знаннями? Ви розглядаєте варіант повернення до викладання в університеті?

Не зовсім, я вирішив використати свій великий досвід у викладанні та клінічних дослідженнях, щоб зробити курс для людей, які хочуть почати кар'єру в цій галузі. У США позиція "clinical research associate" (CRA) є дуже затребуваною. Згідно з бюро статистики праці США, попит на цих фахівців зросте приблизно на 14% до 2030 року, а середньорічна зарплата вже зараз перевищує 100 тисяч доларів.

Курс розрахований на людей, які вже мають медичну, хімічну або біологічну освіту. Займатися можна буде в онлайн форматі, загалом буде 50 семінарів, на яких я розповім про всі етапи клінічних досліджень, моніторинг, основні засади фармакології, фармакодинаміки, роботу зі спонсорами, рекрутинг пацієнтів. Після закінчення курсу та успішного складання іспитів випускники отримають не тільки сертифікати, а й допомогу в працевлаштуванні.

Юлію, Ви вже є визнаним професіоналом у своїй сфері. Які ще цілі Ви перед собою ставите?

Я планую розвивати свою американську компанію SCORP, у найближчому майбутньому хочу збільшити штат до 20 співробітників, щоб мати змогу одночасно працювати одразу над великою кількістю важливих проєктів у сфері клінічних досліджень.

Крім того, хочу, щоб мій курс для моніторів клінічних досліджень надалі став повноцінною школою для цих спеціалістів, адже індустрія наразі відчуває нестачу у кваліфікованих кадрах, а саме вони забезпечують контроль якості досліджень.

Також я планую продовжити займатися наукою, я вже підготував кілька статей на тему попередження виникнення цитокінового шторму, і зараз хочу зацікавити даною ідеєю великих спонсорів, щоб отримати від них проєкт на дослідження цієї проблеми. Упевнений, що це зможе змінити модель лікування багатьох пацієнтів, зменшить ризик серйозних ускладнень і врятує життя.

Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на ваше здоров'я. Якщо у вас є проблеми, зверніться до фахівця.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я!

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Одеська лікарка допомагала чоловікам, фіктивно госпіталізуючи дітей за гроші: її загрожує 10 років тюрми
Политека
2024-11-26T17:00:45Z
Нова група "Шахедів" атакує Україну: у яких областях є загроза
24tv
2024-11-26T16:39:47Z
В Україні не прогнозують опади на початку грудня
УкраинФорм
2024-11-26T16:36:34Z
Рекордне просування у 2024: Reuters оцінило, скільки територій захопила Росія за останніх 7 днів
24tv
2024-11-26T16:27:48Z
Ворог намагається зруйнувати укріплення Сил оборони на Вовчанському напрямку - б’є КАБами й артилерією
УкраинФорм
2024-11-26T16:24:39Z
У Києві повідомили про замінування низки об'єктів
УкраинФорм
2024-11-26T16:06:20Z
Жінка з Торецька передавала ворогу дані про ЗСУ: суд обрав їй покарання
Политека
2024-11-26T16:01:47Z
Росіяни могли вдарити по Сумах забороненим боєприпасами
1News
2024-11-26T16:00:20Z
Ворог скинув із дрона вибухівку на передмістя Херсона, поранений чоловік
УкраинФорм
2024-11-26T15:36:27Z
Наскільки великий криптовалютний гаманець Трампа: стала відома улюблена монета президента США
InternetUA
2024-11-26T17:01:21Z
Рада Україна-НАТО зібралась через "Орєшнік" і підтвердила підтримку Києва
Европейская правда
2024-11-26T17:00:28Z
До «виборів» в РФ майже рік, але колаборанти вже отримали вказівку готуватися - Центр нацспротиву
УкраинФорм
2024-11-26T16:58:39Z
Франція хоче на рівні ЄС встановити мінімальний вік доступу до соцмереж
Европейская правда
2024-11-26T16:58:11Z
Канцлер Австрії запропонував Трампу свою країну як місце для мирних переговорів України та РФ
УкраинФорм
2024-11-26T16:58:04Z
У Раді зареєстровано проєкт постанови про звільнення міністра оборони Умєрова
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:57:52Z
США ввели санкції проти верхівки мексиканського картелю
УкраинФорм
2024-11-26T16:57:35Z
Капітуляція на умовах РФ: Путін тисне на захід у питанні війни - Лакійчук
GlavRed
2024-11-26T16:54:33Z
Ексглаву МЗС Австрії прилаштували в російський виш
Европейская правда
2024-11-26T16:54:30Z
Додала вишуканий акцент в білий передпокій: глава сімейства Кардаш'ян вразила інтер'єром
24tv
2024-11-26T16:57:23Z
Елтон Джон частково втратив зір
УкраинФорм
2024-11-26T16:52:39Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 став майданчиком для 120 українських пісень: хто потрапив до саундтреку і скільки це коштувало
ITC
2024-11-26T16:43:24Z
Даша Кацуріна показала, як підкоряла гори Непалу
Комсомольская правда
2024-11-26T16:12:23Z
Вона була продажною Тамарою у серіалі "Реванш": де зараз Ірина Островська
24tv
2024-11-26T16:06:50Z
Даша Квіткова показала свою 16-річну сестру та приголомшила їхньою схожістю
TSN
2024-11-26T16:06:23Z
Disney представив перший тизер фільму Ліло і Стіч
1News
2024-11-26T15:45:41Z
Як на нашому телебаченні боротимуться з гомофобами. Під прикриттям
Детектор М
2024-11-26T15:36:35Z
Дружина Брюса Вілліса показала, як з їхніми двома помітно підрослими доньками порозважалася в Парижі
TSN
2024-11-26T15:36:29Z
Навіщо вішати пляшку на батарею опалення з приходом нічних заморозків: трюк, який вбереже здоров'я
TSN
2024-11-26T16:36:10Z
Втричі більше, ніж торік: Зеленська розповіла про підтримку ментального здоров’я на «первинці»
УкраинФорм
2024-11-26T16:04:43Z
Медики "Охматдиту"допомогли дівчині з рідкісною патологією статевих органів
Комсомольская правда
2024-11-26T15:51:24Z
ВЛК визнаватимуть українців придатними онлайн: коли запуск і як це працюватиме
Фокус
2024-11-26T15:45:53Z
Чому виникає свербіж в очах та що з цим робити: пояснення офтальмологині
24tv
2024-11-26T15:39:25Z
Від падіння до смерті: найпоширеніші кошмари та їх психологічні причини
TSN
2024-11-26T15:06:10Z
Децентралізована наука та її 10 лідерів: від «живого» цифрового організму на блокчейні до баз ДНК
ITC
2024-11-26T13:46:50Z
Навіть безнікотинові електронні сигарети та вейп негативно впливають на здоров’я судин – дослідження
Украина Криминальная
2024-11-26T13:22:21Z
Як правильно зберігати імбир: три способи
TSN
2024-11-26T13:21:38Z
Ціни на каву досягли 27-річного максимуму
AgroPortal
2024-11-26T17:00:10Z
Знижки на комуналку: хто з українців має право на пільги
24tv
2024-11-26T16:57:54Z
Що гальмує дерегуляцію? Чому так мало «історій успіху»
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:54:25Z
Україна ризикує втратити стратегічний актив, якщо не буде добудовано ХАЕС – Сапожников
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:51:35Z
Мінфін розмістив ОВДП на ₴19,2 мільярда
УкраинФорм
2024-11-26T16:49:56Z
Криптоплатформа Трампа отримала неочікувані $30 млн інвестицій, та чи врятує це її?
ITC
2024-11-26T16:43:04Z
Туреччина вимагає винятку із санкцій США для сплати за російський газ
iPress
2024-11-26T16:39:34Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 27 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:36:28Z
Банкомат ПриватБанку не віддає картку: українцям пояснили, що робити в таких випадках
Политека
2024-11-26T16:27:49Z
Пожертвував Ліверпулем заради Шахтаря: Пушич розповів про варіанти продовження кар'єри
24tv
2024-11-26T16:57:42Z
«Динамо» та «Вікторію» у Лізі Європи УЄФА розсудять арбітри з Португалії
УкраинФорм
2024-11-26T16:39:08Z
Вікаріо: Я грав 60 хвилин на Етіхаді з переламаною кісткою щиколотки
Football.ua
2024-11-26T16:25:51Z
НХЛ точно божеволіє, – Гашек розніс керівництво ліги за "квитки російської спадщини"
24tv
2024-11-26T16:00:12Z
Футбол VS Бокс: Як Тайсон Ф'юрі та Олександр Усик захопили два світи
Football.ua
2024-11-26T15:57:44Z
Матч Динамо Київ та Вікторії обслужить португальська бригада арбітрів
Football.ua
2024-11-26T15:51:11Z
Дівчина легіонера «Динамо» розповіла про пікантні переписки з його одноклубниками
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T15:27:37Z
Австралія довічно дискваліфікувала героя Олімпіади-2024 через зміну громадянства
24tv
2024-11-26T14:54:00Z
«Повторюєш пропаганду Путіна»: Володимир Кличко звернувся до відомого коментатора UFC
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:42:46Z
Жінка зробила татуювання, яке мало зникнути, але залишилося на роки
Фокус
2024-11-26T17:00:26Z
Помер найстаріший чоловік планети: скільки було років рекордсмену, його біографія та фото
TSN
2024-11-26T17:00:06Z
Над американськими базами у Британії знову помічені невідомі безпілотники – Sky News
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T16:54:35Z
Водохреща: історія свята, та чому змінилася дата
Знай
2024-11-26T16:51:19Z
У Міносвіти назвали кількість студентів-чоловіків віком 30+, яких відрахували із вишів
Фокус
2024-11-26T16:48:02Z
Яка різниця між омаром і лобстером: мало хто знає правильну відповідь
GlavRed
2024-11-26T16:42:46Z
Як зимова погода вплине на фронт: комбриг Третьої штурмової дав невтішний прогноз
Политека
2024-11-26T16:42:31Z
Дефектні міни: Веніславський назвав причини нештатного спрацювання боєприпасів
TSN
2024-11-26T16:42:24Z
У Британії знову помітили дрони над авіабазами, якими користуються ВПС США
Европейская правда
2024-11-26T16:42:00Z
Рятувальники показали наслідки авіаудару РФ по Сумах
УкраинФорм
2024-11-26T16:54:43Z
Російський удар по СТО у Сумах: є 2 жертви, під завалами може бути ще людина
24tv
2024-11-26T16:48:27Z
У Празі спалахнула історична будівля: пожежники оголосили другий рівень тривоги
TSN
2024-11-26T16:36:35Z
На Київщині електропотяг зіткнувся з автомобілем: подробиці ДТП
TSN
2024-11-26T16:33:39Z
Виготовили та реалізували неякісне пальне на ₴13,5 млн. – на Сумщині повідомили про підозру організованій групі
Украина Криминальная
2024-11-26T16:30:26Z
На Київщині та ще в низці областей знову оголосили повітряну тривогу
УкраинФорм
2024-11-26T16:27:56Z
У Сумах внаслідок атаки РФ загинули дві людини - Зеленський
УкраинФорм
2024-11-26T16:15:08Z
В Японії стався землетрус магнітудою 6,4
УкраинФорм
2024-11-26T16:12:00Z
Інстаграм-ворожка видурила у жительки Вінниці більше 450 тисяч гривень під приводом "зняття порчі"
TSN
2024-11-26T16:07:15Z
Що було раніше – курка чи яйце: вчені вразили несподіваною відповіддю
GlavRed
2024-11-26T16:27:34Z
До 90 000 доларів: ці країни пропонують шалені суми охочим туди переїхати
24tv
2024-11-26T16:21:00Z
Навіщо проколювати яйце перед варінням: лайфхак працює ідеально
24tv
2024-11-26T16:09:37Z
Як зберегти початий качан: капуста буде свіжою й не чорнітиме цілий місяць
TSN
2024-11-26T16:06:53Z
Спальня, вітальня, чи взагалі кухня: де найкраще поставити ялинку в домі
24tv
2024-11-26T16:00:40Z
Гороскоп Таро на 27 листопада для всіх знаків Зодіаку: Водоліям потрібно довіритися інтуїції, Скорпіонам доведеться докласти зусиль
Политека
2024-11-26T15:42:27Z
Що робити, якщо наволочка більша за подушку: блогерка розкрила секрет, який спростить життя
24tv
2024-11-26T15:39:07Z
Залишаться лише кісточки: ще один рецепт запеченої скумбрії під ніжним соусом – ідея на вечерю
24tv
2024-11-26T15:39:01Z
Цей торт стане справжнім фаворитом на зимові свята: наймодніший десерт 2025 року
TSN
2024-11-26T15:36:00Z
Payoneer змінює правила виведення коштів для українців: що потрібно знати
ITC
2024-11-26T16:43:59Z
Nothing Phone засвітився у Geekbench: що відомо про характеристики та продуктивність
ITC
2024-11-26T16:43:49Z
Ютубер створив кластер з п’яти Apple Mac mini M4 — наскільки він ефективний?
ITC
2024-11-26T16:43:19Z
Експерти назвали найкращі бюджетні відеокарти
InternetUA
2024-11-26T16:42:49Z
Супутники Марса можуть бути фрагментами чогось більшого: що з'ясували вчені
ZN UA
2024-11-26T16:37:14Z
"Це Єгипет, це країна пірамід": як український мультфільм через 19 років розірвав тренди Tik Tok
24tv
2024-11-26T16:36:54Z
Чому океан солоний: науковці дали відповідь, яка багатьох здивує
GlavRed
2024-11-26T16:27:53Z
Персонажа Конора МакГрегора повністю приберуть з гри Hitman
24tv
2024-11-26T16:21:35Z
"Нічєго нє панімаю": у росіян підгорає через озвучку української гри STALKER 2
24tv
2024-11-26T16:21:03Z
Українці люблять швидкість: на нові автівки витратили 11 млрд грн – в топі BMW та Mercedes
ITC
2024-11-26T17:01:10Z
Changan представив першу модель зі знімними батареями
AutoCentre
2024-11-26T16:58:41Z
На європейський ринок виходить недорогий конкурент Tesla Model Y і VW ID.5 від BYD
Фокус
2024-11-26T15:15:08Z
Tatra Trucks показала нові армійські всюдиходи Force
AutoCentre
2024-11-26T15:07:19Z
BYD презентував у Європі новий кросовер Sealion 07
AutoCentre
2024-11-26T14:07:32Z
У Швейцарії виявлено цвинтар раритетних автомобілів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-26T14:06:14Z
"Формула-1" поповнилася новою командою – вперше за 10 років
Комсомольская правда
2024-11-26T14:04:32Z
Перший пішов: у ДТП розбили новітній BMW M5
AutoCentre
2024-11-26T13:42:52Z
JAC та Huawei презентували розкішного конкурента Rolls-Royce і Maybach
Фокус
2024-11-26T13:36:42Z