MY.UAНовини
Курська операція. Минулі війни дають зловісні попередження
Курська операція. Минулі війни дають зловісні попередження

Курська операція. Минулі війни дають зловісні попередження

6 серпня 2024 року кілька українських бригад ЗСУ вторглися у Курську область Росії. Цей зухвалий наступ був підготовлений в умовах майже повної секретності. Упродовж тижня українці захопили більше території, ніж Росія за весь цьогорічний наступ на Донбасі. Причому українські втрати були порівняно невеликі. Поки спостерігачі продовжують розмірковувати про наступну фазу цієї операції, систематичне руйнування українцями мостів через річку Сейм дає зрозуміти, що вони планують оточити російські війська і взяти ще одну частину Курської області.

У разі успіху підрозділи ЗСУ зможуть або закріпитися у російській буферній зоні вздовж кордону, або просунутися далі на північ. Українці перетворили війну на виснаження на війну маневрів за допомогою масованого раптового вторгнення, яке сенатор США Ліндсі Грем назвав «сміливим, блискучим та красивим».

Намагаючись осмислити війну Росії проти України, дослідники шукають історичні аналогії жорстокої війни. Декому виснажливе протистояння на Донбасі нагадує бої на Західному фронті під час Першої світової війни. Інші дослідники стверджують, що більш повчальною аналогією є бої в Нормандії у Другій світовій війні. 

Коли Україна розгромила російські війська під час блискавичного контрнаступу на Харківщині у 2022 році, військові аналітики згадали битву при Саратозі 1777 року.

Щоб зрозуміти, чого Україна досягла і чого ще може досягти завдяки Курській наступальній операції, варто заглибитись у давніше минуле. Особливо повчальними є три аналогії з середньовічної та ранньомодерної епох.

Однією з важливих цілей вторгнення на територію противника є його приниження. Вторгнення, схоже на курське, демонструє, що ворог (у даному разі Росія – ред.) не може виконувати одну з найголовніших функцій держави – гарантування безпеки на власній території. Панічний та розлючений ворог тепер може ухвалювати необдумані, контрпродуктивні рішення.

Український солдат йде розбитою вулицею у підконтрольному Україні російському місті Суджа у Курській області. 16 серпня 2024 року
фото: Yan Dobronosov/Facebook

Таким чином, Курський наступ можна порівняти з кампанією, що передувала битві при Кресі 1346 року на півночі Франції під час тривалого конфлікту, відомого як Столітня війна. Під час англійських вторгнень французи успішно застосовували стратегічне терпіння: Філіп VI, король Франції, знав, що його англійський колега Едуард III виснажує свої фінанси дорогими експедиціями до Франції.

У попередніх випадках Філіпп перевершував свого супротивника, тримаючи французьку армію на полі бою, перевіряючи пересування Едуарда, але не вступаючи у бій, що змушувало англійського короля з часом відступати, коли закінчувалися його ресурси. Це було розумне рішення в часи пізнього Середньовіччя, коли окремі полководці мало контролювали хід битв після їх початку. Три століття потому німецький військовий стратег Йоганн Якобі фон Вальгаузен писав з цього приводу: «Краще виснажити ворога голодом, засідками або страхом, ніж битвами, в яких фортуна або удача мають більшу силу, ніж чеснота чи мистецтво».

Влітку 1346 року Едуард знову зібрав ресурси й забажав битви. Він підбурив французів до бою, розпочавши кампанію показного руйнування від Руана до Парижа, зайнявши королівські мисливські парки за межами міста. Париж задихався від біженців. Французький король був змушений вирішувати проблему розриву суспільного договору, за яким він і його дворяни мали гарантувати безпеку населення в обмін на своє право на владу. 

Наступ України на Курську область підриває віру росіян у політичну безпеку та стабільність, які начебто гарантував президент Росії Володимир Путін. Уже понад 120 тис. мешканців Курська евакуйовані, однак путінський режим намагається применшити суспільний резонанс від першого іноземного вторгнення в Росію з часів Другої світової війни.

Розлючений, принижений і добряче наляканий Філіпп не дав послідовної та єдиної відповіді на агресивний похід Едуарда на північ Франції. Нові дослідження показують, що Едуард і його люди добре знали територію біля Кресі, тож навмисно заманили туди Філіпа, забезпечивши собі надійну оборону. Коли французи нарешті почали атакувати, незважаючи на те, що англійці займали підготовлені позиції, а французькі війська були втомлені й розпорошені, Філіп потрапив у пастку. За словами Джонатана Сампсона, історика Столітньої війни, французький король пішов на цей ризик, «тому що цього вимагала громадська думка».

Битва при Кресі – важлива битва у ході Сторічної війни, яка відбулась 26 серпня 1346 року між англійськими та французькими військами неподалік від міста Кресі у Верхній Нормандії. Битва завершилася перемогою англійців і військові історики вважають її важливою віхою в розвитку тактики бою.

А ще Філіпом рухали сильні емоції. Як висловився хроніст 14 століття Жан Фруассар, французький король ненавидів англійців «так сильно, що не міг відмовитися від битви», незалежно від того, чи була битва там і тоді правильним рішенням. 

Як і французи при Кресі, російська армія зараз воює в умовах, нав'язаних їй українським військовим керівництвом. Путін ще не заковтнув української наживки. Російські контратаки були безсистемними й погано підготовленими, що свідчить про гнів і паніку у Москві. Якщо російська армія не визначить чітко своєї мети і не діятиме організовано, то не зможе перехопити ініціативу.

Якщо Україні вдасться продовжити наступ у Курську, то, можливо, це змусить Росію зважати на свої непомірні втрати на південному сході України. Це нагадує повчальну аналогію з нетривалим конфліктом між Швецією та Данією наприкінці Тридцятилітньої війни. Данія то занурювалася, то виходила з Тридцятилітньої війни, яка спустошила значну частину території сучасної Німеччини між 1618 і 1648 роками. Остання спроба данців втрутитися у конфлікт у 1620-х роках не увінчалася успіхом. Але їхнє домінування над стратегічними протоками, що з'єднують Північне море з Балтійським, було доволі неприємним для Швеції, яка 1643 року вирішила атакувати ці протоки. Шведська армія з боями пробилася через німецькі землі до Гольштейну, звідки напала на Ютландію.

Ця атака, схожа на несподіваний наступ ЗСУ на Курськ, була вражаючою і швидкою за мірками тієї епохи. Її підготовка була проведена у такій секретності, що за винятком шведського генерала Леннарта Торстенссона, шведські офіцери не знали, куди взагалі прямують. Однією з причин, чому шведська армія змогла просунутися так швидко, було те, що Торстенссон вибрав маршрути раніше, ймовірно, заздалегідь їх розвідавши. Данці не знали, що Торстенссон перебуває на півночі Німеччини, доки шведська армія не вдарила по них. Перш ніж напасти на Курську область українські військові планувальники витратили два місяці на картографування маршрутів за допомогою дронів.

На картині Жан-Жака Вальтера зображений Густав II Адольф Шведський у битві при Брайтенфельді у 1631 році під час Тридцятилітньої війни
фото: wikipedia.org

Шведи не воювали для того, щоб захопити й утримати данську територію. Натомість їхня успішна кампанія дозволила їм висунути високі вимоги під час перемовин. За мирним договором, Швеція отримала кілька провінцій з Норвегії, підконтрольній Данії, та звільнення від судноплавних зборів на Балтиці на наступні 70 років. Аналогічно, український напад на Курську область стався у той час, коли могутні союзники України могли засумніватися, що вона здатна ефективно воювати.

Україна довела, що може перемогти Росію, що вкрай важливо для отримання майбутньої допомоги. І тепер Україна може обміняти Курську область. Тож Росія має піти на відповідні поступки в майбутніх переговорах. Підриваючи наратив Кремля про неминучу російську перемогу, несподіваний наступ також допомагає Україні зміцнити свої дипломатичні позиції поруч з ключовими нейтральними державами, такими як Індія.

Великі операції, такі як Курська наступальна операція, відбуваються в матеріальному й соціальному контекстах, що формуються політичною кон’юнктурою, в якій опинилася воююча сторона. Наступний приклад, також із Тридцятилітньої війни, є прикладом невдалого рейду: наступ армії Священної Римської імперії на Померанію у 1637 році. Це була перша велика акція імперії після Празького миру 1635 року, який встановив союз між імперським урядом і бунтівними протестантськими німецькими землями.

На перший погляд, Празький мир виглядає як дипломатичний тріумф, який встановив мир між багатьма німецькими державами й поклав край німецькій конституційній кризі, що призвела до війни. Але однією з умов цього договору було те, що арміям більше не дозволялося фінансувати себе за рахунок контрибуції з окупованих територій, що дозволяло воюючим арміям не виснажувати бюджети власних урядів (це спричиняло голод, моровицю та смерть серед пограбованих мешканців).

Натомість Священна Римська імперія та її союзники тепер мали фінансувати свої армії за рахунок податків країн, яких не могли комфортно утримувати. Хоча вимога не забирати гроші чи ресурси з окупованих територій була важливою поступкою місцевим інтересам, вона стала перешкодою для імперіалістичної оперативної групи під час Померанської кампанії і призвела до катастрофічних втрат – не у боях, а через дезертирство, голод та хвороби. Як свідчать вцілілі військові звіти союзника Священної Римської імперії – Саксонії, це військо просто розпалося.

Вважаючи, що надання Україні надмірної військової допомоги призведе до ескалації конфлікту, Вашингтон не дозволив Києву використовувати надані США та Великою Британією ракети для атак на віддалені російські військові об'єкти, а лише спрямовувати їх проти окупаційних військ на території України. Президент Володимир Зеленський стверджує, що удар по Курську спростовує теорії Білого дому про російські червоні лінії та їхній ескалаційний потенціал, і що американські обмеження мають бути послаблені.

Однак, за даними видання Politico, представники американської адміністрації відмовляються скасувати заборону на завдання ударів по Росії ще з однієї причини: вони вважають, що це завадить їм нормалізувати відносини з Москвою після війни. На відміну від Зеленського, президент США Джо Байден також побоюється ризику ядерної війни.

Якщо вторгнення на територію противника має належні цілі та здійснюється з підготовкою і талантом, воно зазвичай буває успішним. Проте операція може зачахнути, якщо не скористатися цим успіхом. 

Український наступ на Курську область схожий на зухвале вторгнення Едуарда ІІІ на північ Франції, однак аналогія не є повною: Росія не лише відмовилася заковтнути наживку і відвести війська з фронту на Донбасі, але й продовжує просуватися вперед. Як і у минулому, військовий контекст також часто формується політичними рішеннями. Україні та її західним прихильникам, передусім Сполученим Штатам, доводиться досягати граничних компромісів. Минулі війни дають зловісні попередження.

Лучіан Стаяно-Деніелс
Науковий працівник Гуверівського інституту Стенфордського університету та автор книги «Люди війни: Соціальна історія простих солдатів в епоху Тридцятилітньої війни», що готується до друку у видавництві Кембриджського університету

Переклад для «Главкома» Вікторії О. Романчук, PhD

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Фінляндія заявила, що російські літаки могли порушити її повітряний простір
Европейская правда
2025-05-23T17:13:10Z
Понад три роки в очікуванні: захисник подзвонив коханій після звільнення з полону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T17:03:37Z
НАБУ викрило схеми із паспортами: чиновник мав прибуток від використання держсимволів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:48:35Z
Главу МЗС Німеччини закликають домагатися призупинення права голосу Угорщини в ЄС
Европейская правда
2025-05-23T16:32:27Z
Мерц підтримав ідею ЄС заблокувати «Північний потік», аби США і РФ не відновили його
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:27:47Z
У ЄС не хочуть визнавати каталанську офіційною мовою, що загрожує уряду Іспанії
Европейская правда
2025-05-23T16:18:35Z
Туризм чи політика? Що стоїть за близькосхідним вояжем Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:12:16Z
Лавров раптово висунув претензії до Кучми. Все через книгу, видану 22 роки тому
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:09:41Z
Північна Македонія хоче розмов з Болгарією на саміті НАТО, щоб розблокувати шлях в ЄС
Европейская правда
2025-05-23T16:07:24Z
Спалах гепатиту А: скільки коштує вакцинація у столичних приватних клініках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T15:00:48Z
Спалах гепатиту А. Інфекціоніст розповів, кому варто уникнути вакцинації
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:00:08Z
Спалах гепатиту А: де вакцинуватися найдешевше
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:45:13Z
Магнітна буря 22 травня: яка її потужність
TSN
2025-05-22T16:55:11Z
Що не варто класти в лунку під час садіння помідорів: як не зіпсувати врожай помідорів
TSN
2025-05-22T16:54:51Z
Коли правильно чистити зуби — до чи після сніданку: вчені дали остаточну відповідь
TSN
2025-05-22T16:53:47Z
Як захистити огірки від перепаду температур: що потрібно зробити для гарного врожаю
ТСН
2025-05-22T16:53:05Z
Дієтолог сказав, яку здорову їжу не можна вживати перед сном
ТСН
2025-05-22T16:52:44Z
Якщо хочете довго жити, треба пити лише цю воду: поради експертів
TSN
2025-05-22T16:52:39Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
DISCOMAN - "Фантастична" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-05-23T13:39:56Z
Брат Максима Неліпи зворушливо розповів про життя полеглого актора та воїна
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:24:40Z
Куди піти на День Києва: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:03:01Z
Диван зачекає: куди піти у Києві цими вихідними, 24 - 25 травня
VGorode
2025-05-23T10:42:31Z
Павло Зібров заграв на гітарі для Рибчинського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:21Z
Хто замінить Білоуса? Молодий театр очолить відомий режисер, чоловік популярної актриси
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T07:24:47Z
Оголена Тіна Кароль у теплиці. Співачка представила кліп на чудернацьку пісню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:06:51Z
5 закладів на Подолі, де можна поїсти м’яса
VGorode
2025-05-23T09:27:38Z
Готелі у Туреччині масово закриваються перед сезоном: причина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:09:25Z
Який бізнес не варто відкривати у Польщі: поради для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:57:53Z
Ці жінки за знаком зодіаку притягують успішних і багатих чоловіків, неначе магнітом
ТСН
2025-05-22T16:54:09Z
Ці три кущі цвістимуть до глибокої осені: обов’язково посадіть їх у своєму саду
TSN
2025-05-22T16:53:16Z
Як зрозуміти, що ви потрапили у кармічні стосунки, і чому це дуже добре
TSN
2025-05-22T16:52:59Z
Названо найшкідливіший молочний продукт — є у кожному магазині
TSN
2025-05-22T16:52:45Z
Нова оптична ілюзія всього за 5 секунд розповість, хто ви є насправді
ТСН
2025-05-22T16:52:10Z
Правила ранкового смузі — як зробити напій кориснішим
ТСН
2025-05-22T16:52:02Z
Перший день великого обміну: кого вдалося звільнити з російського полону
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:30:22Z
Ворог балістикою ударив по Одеському порту: є загиблі та поранені
AgroPortal
2025-05-23T14:30:17Z
Що турбує киян? Список найпопулярніших петицій за 10 років
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:09:56Z
ЗСУ вдарили по передовому командному пункту окупантів у Бахмуті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:12:17Z
Як тебе зберегти, Києве мій?
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:00:40Z
Де цими вихідними у Києві пройдуть продуктові ярмарки. Адреси
VGorode
2025-05-23T11:15:37Z
Рух транспорту на перетині Лугової та Богатирської відновлено з 23 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T06:15:23Z
На Буковині окупанти пошкодили залізничну інфраструктуру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:57:30Z
Карта бойових дій в Україні станом на 23 травня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T05:45:11Z
У Литві пройшли перші навчання з самостійного обслуговування та експлуатації HIMARS
Европейская правда
2025-05-23T17:13:50Z
«Українські вертольоти» знову підтримали фронт технікою та автівками на 10 млн грн
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:33:28Z
Скандал у Козятині: водій автобуса відмовив у проїзді матері загиблого захисника
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T15:51:55Z
Лубінець показав перші емоції повернених з полону: сльози і дзвінки додому
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T15:12:52Z
Хлопчик зустрічає українців з російського полону: сподівається знайти тата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:36:42Z
Юрій Рибчинському – 80! Син легендарного поета розказав про «містичну науку», яку він успадкував від батька
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:51:07Z
До Дня морської піхоти «Культурні сили» презентували трек, який народився на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:24:49Z
Генерал-майор ВМС розповів, чи є позитивні результати програми «контракт 18-24»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:00:27Z
В Україні оголошено повітряну тривогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:39:36Z
У Берліні затримали 13-річного хлопця, який вдарив однокласника ножем
Европейская правда
2025-05-23T15:01:40Z
Жінка розсекретила локацію під Києвом, де можна зібрати кошик білих грибів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:36:19Z
У Тернополі сталася масштабна пожежа: залучено сім одиниць техніки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T14:15:47Z
Росія атакувала балістикою портову інфраструктуру Одеси: є загиблий
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:33:11Z
У Росії розбився вертоліт Мі-8
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:15:54Z
Масштабні пожежі охопили Росію: вигоріла площа, розміром із Данію
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T11:12:55Z
Столична поліція розшукує жінку, яка стріляла з пістолета біля будинку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T10:12:59Z
Помічниця Крупи отримала вирок за оформлення фіктивної інвалідності
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:07Z
Пошкоджені будинки та авто: наслідки дронової атаки на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:30:20Z
Великі банки США хочуть створити спільну цифрову валюту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:48:03Z
Економіст назвав галузі, які найбільше постраждають від запровадження європейського екологічного податку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:06:45Z
Фрахт панамаксів для перевезення українського зерна подешевшав
AgroPortal
2025-05-23T16:00:24Z
Запорізький виробник соусів запустив лінію розливу олії на Тернопільщині
AgroPortal
2025-05-23T15:00:29Z
Молдова змінила газового монополіста, "урізавши" компанію, залежну від "Газпрому"
Европейская правда
2025-05-23T14:19:54Z
На Чернігівщині почали копати ранню картоплю
AgroPortal
2025-05-23T14:00:44Z
Український мед втрачає темпи: з початку року експорт у шість разів менший, ніж торік
Agravery
2025-05-23T13:51:51Z
Рішення НКРЕКП створили 2 млрд грн боргів перед НЕК «Укренерго»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:33:21Z
На AGRO Challenge компанія BEDNAR представила найкращі рішення для посіву
AgroPortal
2025-05-23T13:30:36Z
Залишився їстівним: археологи виявили посудини з медом, якому понад 5000 років
TSN
2025-05-22T16:56:04Z
Учені шокували первісними розмірами Юпітера: як змінилася планета
TSN
2025-05-22T16:56:03Z
У джунглях знайшли гігантського щура розміром із кота — він залишався невідомим 30 років
TSN
2025-05-22T16:54:41Z
Юпітер колись був удвічі більшим за свій нинішній розмір — вчені відновили ранню історію гіганта
ТСН
2025-05-22T16:53:10Z
Вчені через 500 років відшукали живих нащадків Леонардо да Вінчі
ТСН
2025-05-22T16:53:02Z
Навіщо у прищіпках потрібні маленькі отвори: багато хто здивований
ТСН
2025-05-22T16:50:14Z
Вчені винайшли нанотехнологію для захисту врожаю від ультрафіолету
AgroPortal
2025-05-22T16:00:51Z
У Китаї знайдено всесвітній склад вкрадених iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T15:51:04Z
Amazon доставлятиме телефони та інші гаджети за допомогою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T11:36:02Z
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:54:02Z
Організатори присвятили чемпіонат Росії з кікбоксингу закладчику, якого ліквідували ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:27:35Z
Юнацька збірна України із футзалу в червні виступить на турнірі у Хорватії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:06:54Z
Збірні України з хокею дізналися місця проведення чемпіонатів світу у 2026 році
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T12:57:22Z
«Шахтар» ефектно презентував форму на наступний сезон
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:57:56Z
Стали відомі господарі чоловічого Євробаскету 2029 року
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:33:33Z
Одіозна чиновниця з РФ поскаржилася, що європейське лобі блокує допуск російських лижників
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T09:12:53Z
Троє українських баскетболістів стали переможцями чемпіонату Латвії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:24:57Z
Canadian Shield: ще один суперник збірної України оголосив склад на матчі турніру
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T08:12:04Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z