MY.UAНовини
Международное право силы. Какие последствия повлечет отказ Монголии арестовать Путина по ордеру МУС
Международное право силы. Какие последствия повлечет отказ Монголии арестовать Путина по ордеру МУС

Международное право силы. Какие последствия повлечет отказ Монголии арестовать Путина по ордеру МУС

Росія цього тижня отримала незаперечну міжнародну перемогу.

Візит Путіна до Монголії, що викликав емоційну реакцію багатьох українців та публічні протести з боку України, насправді має значно більші наслідки, аніж погіршення україно-монгольських відносин (які й до того були радше віртуальними).

Це був перший від початку повномасштабної війни візит російського правителя до держави-учасниці Міжнародного кримінального суду (МКС) – і ордер МКС на арешт Путіна лишився невиконаним монгольською владою.

Це створює прецедент, який здатен послабити міжнародну ізоляцію російського лідера і відкрити для Путіна двері також до інших країн.

Зараз багато залежить від того, чи переконає Київ своїх партнерів зробити цей крок болючим для Улан-Батора.

Утім, наразі немає підстав вважати, що Кремль програє й другий раунд: все може обмежитися символічним "покаранням", яке на Монголію накладуть у Гаазі.

Навіть попри те, що такий розвиток подій підриває основи функціонування МКС.

Пояснюємо, чому так сталося і яких наслідків варто чекати.

Міжнародне право в обмін на бензин.

3 вересня 2024 року літак російського керівника Владіміра Путіна прибув до столиці Монголії Улан-Батора.

Цей візит до держави, яка має неабияку залежність від своєї північної сусідки, міг би стати пересічною подією – а натомість про нього написали усі ключові міжнародні медіа.

Причому в деталях.

Від світових інформаційних агенцій до американських телеканалів – усі відзначили червону доріжку, на якій Путіна вітав чинний монгольський президент Ухнаагійн Хурелсух (обраний від партії, що у минулому була комуністичною).

Ця буденна протокольна деталь виявилася значущою для західних медіа, бо свідчила про урочистий, почесний прийом російського очільника – попри те, що за вимогами міжнародного права Монголія мали б його не вітати, а заарештувати.

З 2002 року Монголія є учасницею Римського статуту МКС, який зобов’язує її до співпраці з судом, включно з виконанням ордерів МКС на арешт підозрюваних у вчиненні міжнародних злочинів – а саме такий статус має Владімір Путін.

З 2023 року проти нього вчинене обвинувачення у масовому викраденні українських дітей на територіях, окупованих РФ, їхньої депортації до Росії і спроб позбавити їх української ідентичності.

Утім, за кілька днів до візиту російського гостя влада Монголії оголосила, що не буде виконувати цей ордер.

Треба наголосити, що арешт Путіна був не єдиним варіантом дій для влади Монголії (зрештою, було очевидно, що керівництво цієї країни не зважилося би надягнути кайданки на воєнного злочинця Путіна біля трапу його літака).

Більш реальним був варіант відмови російському президентові у візиті.

Але монголи свідомо пішли на порушення.

А вже після прибуття російського лідера в уряді додатково пояснили, що погодилися на російські умови, бо це вигідно.

"Монголія імпортує 95% нафтопродуктів і понад 20% електроенергії від наших безпосередніх сусідів..

Ці постачання мають вирішальне значення для забезпечення нашого існування та існування нашого народу", – йдеться у коментарі речника уряду Монголії для Politico.

Варто зауважити, що Монголія – це економічно відстала держава без виходу до моря, яка має кордон лише з двома державами – Росією і Китаєм.

До 1991 року, коли обидва цих сусіди були комуністичними державами, Монголія також перебувала під комуністичною владою.

Далі почалися демократичні трансформації, Монголія почала орієнтуватися на США, налагоджувати відносини з Японією тощо, а Захід покладався на неї як на такого собі партнера у регіоні.

Саме так Монголія підписала Римський статут МКС (окрім неї, у Південно-Східній Азії учасниками статуту є лише Камбоджа, Бангладеш, а також дві розвинені демократії – Південна Корея і Японія).

Та минув час, монголи поступово охололи до дружби із Заходом, а Росія почала пропонувати вигідні їй проєкти, як-от газогін "Сила Сибіру-2".

Тож зрештою і була досягнута домовленість про візит, який став вигідним для обох сторін.

Як "каратимуть" за Путіна.

Отже, Монголія не заарештувала воєнного злочинця Путіна.

Чи була вона зобов’язана це зробити? Так, безумовно.

Тут різночитань немає, і навіть самі монголи, які на початку історії намагалися гратися з термінологією, робили заяви про імунітет "президента" Путіна тощо – припинили це робити.

Факт порушення зобов’язань не викликає суперечностей.

А що їй буде за це порушення?.

Ось тут – складніше.

Автори Римського статуту МКС передбачали, що колись держава-учасниця суду відмовиться виконувати свої зобов’язання і співпрацювати з Судом – це описане у ст.

87 Статуту МКС.

А тепер найцікавіше: виходячи зі статуту, у цьому разі порушнику фактично нічого не загрожує!.

Суд не має права накладати на державу-порушницю жодних санкцій, а може лише "передати питання на розгляд Асамблеї держав-учасниць МКС".

Ця асамблея теж украй обмежена у можливості "карати": навіть у найкритичніших випадках вона хіба що може позбавити державу-порушницю якихось процедурних можливостей всередині суду – аж до права держави пропонувати кандидатури нових суддів МКС.

Але Монголії навіть тут нема чого стерегтися: цього року до МКС уперше в історії обрали монгольського суддю Ерденебалсурена Дамдіна, який тепер вважається незалежним від держави і працюватиме дев'ять років.

Тож в осяжному майбутньому нової можливості обрати суддю МКС Монголія все одно не матиме.

А "вигнання" Монголії з МКС за відмову арештувати Путіна навіть не розглядається – в Азії й без того є мало держав-членів Римського статуту.

Чому так складається? Чому автори Римського статуту не передбачили покарання за порушення державою обов’язків?.

Насправді це – типова проблема міжнародного права, яке майже повністю ґрунтується на добрій волі держав у виконанні ними своїх зобов’язань.

Міжнародні договори практично ніколи не містять інструменту примусу для їхніх учасників, тож історія з МКС – не виняток.

Звичайно ж, у реаліях міжнародних відносин цієї "доброї волі" нерідко бракує; тоді її доводиться забезпечувати тиском на країну-порушницю, економічними санкціями, аж до перетворення держави на ізгоя у міжнародних відносинах.

Але чи буде застосоване це щодо Монголії?.

Мілка занепокоєність.

Після витівки монгольського керівництва міжнародні гравці опинилися перед дилемою: як на неї реагувати?.

Але наразі лише одна держава світу офіційно виступила із жорсткими заявами, які межують із погрозами на адресу держави-порушниці.

Це – Україна.

"Монголія дозволила обвинуваченому злочинцю уникнути правосуддя, тим самим розділивши відповідальність за його воєнні злочини.

Ми будемо працювати з партнерами над тим, щоб це мало наслідки для Улан-Батора", – заявив відразу після візиту Путіна речник українського МЗС Георгій Тихий.

Треба відзначити, що сама Україна не здатна завдати монгольській владі помітного клопоту.

Товарообіг між державами – украй низький, впливової діаспори немає ні там, ні тут, політичний перетин – мінімальний.

Саме тому в заяві Тихого йдеться про намір "працювати з партнерами" – тобто тими державами, які мають важелі впливу на Монголію.

Але успіх цих зусиль України – малоймовірний.

За два дні після візиту Путіна Київ так і не домігся заяв про можливий тиск на Монголію від жодного з партнерів.

Дуже показовим був виступ речниці Єврокомісії наступного дня після путінського візиту.

Свою відповідь на питання про те, як ЄС планує натиснути на Улан-Батор, вона почала зі слів: "Монголія, як і решта держав, мають право розвивати міжнародні зв’язки у відповідності до власних інтересів", – заявила офіційна представниця ЄК перед тим, як висловити жаль через невиконання ордера Суду.

У Вашингтоні також обмежилися стриманими заявами – і це не дивно, адже США взагалі не є стороною МКС.

Словом, якщо в Улан-Баторі хтось хвилювався через можливі наслідки своїх дій – то, схоже, можна "видихнути".

Бо негативні наслідки будуть скоріше лише для України.

Ордер доброї волі.

Сам по собі візит Путіна до Монголії має значно меншу вагу, ніж прецедент безкарності, який наразі створюється як наслідок цього візиту.

Рівно рік тому Кремль, зокрема, був змушений скасувати візит Путіна на саміт організації БРІКС у південноафриканській Преторії, оскільки до останнього не було ясно, чи не загрожує йому арешт.

ПАР є державою-членом МКС (як і більшість інших держав Африки).

Тамтешня влада тісно співпрацює з Москвою, але і з Заходом хоче підтримувати добрі відносини.

Тоді не було зрозуміло, як західні держави відреагують на таке "прощення Путіна", а тому там до останнього вагалися щодо своєї позиції стосовно виконання ордера.

Тепер ми опинилися у новій реальності.

Якщо реального тиску чи економічних наслідків для Монголії не буде і далі – то в інших держав світу не виникатиме таких сумнівів, з якими торік стикнулася Південна Африка.

Адже нова реальність засвідчує, що нормалізація відносин з Росією не тягне ніяких загроз.

То навіщо ризикувати своїми відносинами з Росією (а може, й з Китаєм), якщо можна просто заплющити очі на свої зобов’язання перед МКС? Як наслідок, переслідування Владіміра Путіна та його поплічників з боку МКС стає дедалі більше декларативним….

У Києві цілком свідомі таких можливих наслідків.

Відмова Монголії виконувати обов'язковий ордер МКС на арешт Путіна "є важким ударом по Міжнародному кримінальному суду та міжнародній системі кримінального права", визнав Георгій Тихий.

Однак інших інструментів, крім констатації цього сумного факту, Київ, по суті, не має.

Звісно, ця історія ще не завершена.

Очевидно, МЗС і далі веде переговори з партнерами.

Та й специфіка Монголії, яка затиснута між РФ та Китаєм і слабо залежна від європейських гравців, дається взнаки.

Але про те, що у цьому раунді Кремль здобув перемогу, вже зараз можна говорити з певністю.

Автор: Сергій Сидоренко,.

редактор "Європейської правди".

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Путін вирішив розширити умови застосування ядерної зброї з боку РФ
Хвиля
2024-09-25T18:09:27Z
Німеччина побоюється втягнення у війну в Україні
360ua.news
2024-09-25T18:07:15Z
Обстріл Краматорська, виступ Зеленського на Генасамблеї ООН. Головне за 25 вересня
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T18:03:57Z
Прем'єр Данії пропонує переглянути відносини ЄС із Китаєм через його допомогу Росії
Хвиля
2024-09-25T18:03:49Z
Шольц втрачає популярність серед німців: у The Times пояснили, до чого тут Україна
24tv
2024-09-25T17:53:08Z
Президент Чехії в ООН закликав посилити тиск на Росію
Европейская правда
2024-09-25T17:43:02Z
Перед візитом Зеленського республіканці висунули вимогу Білому дому - Reuters
GlavRed
2024-09-25T17:42:58Z
Вибори у Німеччині. Катастрофи немає, але є причина для тривоги
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T17:42:28Z
Піхальонок та Дубінчак зіграють із перших хвилин проти Лаціо
Football.ua
2024-09-25T18:00:49Z
Удінезе досяг домовленості з ексзахисником Зальцбурга
Football.ua
2024-09-25T18:00:41Z
Німецька поліція затримала фанатів Лаціо з ножами напередодні матчу із Динамо
24tv
2024-09-25T16:51:17Z
Караваєв: Матчі з Лаціо, Ромою та Сосьєдадом належать до тих, на які я чекаю найбільше
Football.ua
2024-09-25T16:33:34Z
Циганков зіграє з перших хвилин проти Райо Вальєкано
Football.ua
2024-09-25T16:19:27Z
Збірна України зі спортивної акробатики здобула п’ять медалей на чемпіонаті світу
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T16:15:43Z
Андрій Ярмоленко: «Лаціо» тактично добре підкований, грає в агресивний футбол»
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T16:09:19Z
Дебютант із Шахтаря та новоспечений лідер Полісся отримають виклики до збірної України
24tv
2024-09-25T16:03:36Z
Сон — про новий контракт із Тоттенгемом: Просто хочу виграти щось, на що заслуговує кожен у клубі
Football.ua
2024-09-25T15:56:42Z
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Я ревнивий, – зірка "Довбуша" відверто розповів про стосунки та весілля з відомою акторкою
24tv
2024-09-25T18:06:04Z
Національна премія «Кіноколо» оголосила номінантів 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T17:42:03Z
Брудні гріхи чи оголена емоція? M1SHKA презентує новий сингл “Сповідь”
Storyboom
2024-09-25T17:40:52Z
«Тигролови» Івана Багряного екранізують. Хто буде режисером
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T17:36:57Z
10 культових кінокартин: які фільми варто подивитися хоча б раз в житті
GlavRed
2024-09-25T17:27:05Z
Фільм, який змінив світ: “Форрест Гамп” святкує 30 років
360ua.news
2024-09-25T17:09:13Z
До 30 вересня — реєстрація на міждисциплінарну мистецьку лабораторію «LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни»
Детектор М
2024-09-25T16:45:19Z
Де тримати цибулю взимку: городники назвали найкращі схованки
24tv
2024-09-25T18:06:48Z
Які короткі зачіски люблять француженки: 3 стильні каре, які сподобаються всім
24tv
2024-09-25T17:53:03Z
Знайшли джерело вічної молодості: 4 знаки зодіаку, які виглядають молодше свого віку
GlavRed
2024-09-25T17:27:03Z
Що потрібно прибрати перед початком жовтня: 4 речі, про які всі забувають
24tv
2024-09-25T17:24:14Z
Будуть хрусткі та пухкі водночас: найпростіший рецепт дерунів
24tv
2024-09-25T17:24:03Z
В останній момент: мандрівник, який обійшов весь світ пішки, має дуже серйозну проблему
24tv
2024-09-25T17:06:07Z
З соусом іще смачніше: простий рецепт лінивих вареників від Міши Кацуріна
Политека
2024-09-25T17:01:33Z
Є безліч варіантів застосування: як повторно використати форми з-під свічок
24tv
2024-09-25T16:45:42Z
Які сосиски купувати, щоб не нашкодити здоров’ю
AgroNews
2024-09-25T16:25:01Z
Уряд Швейцарії заборонив капсулу для суїциду після першого застосування через… небезпеку
ITC
2024-09-25T17:41:23Z
Лікування хвороб народними методами: Мінздоров'я розвіяло популярні міфи
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T17:39:36Z
Чи справді зелений чай сприяє схудненню: учені дали пояснення
24tv
2024-09-25T17:21:38Z
Як розмножити часник з насіння: секрети щедрого врожаю від господинь
Политека
2024-09-25T17:15:30Z
Вода в пляшках стала глобальним лихом, що завдає шкоди навколишньому середовищу
Portaltele
2024-09-25T16:49:25Z
Можуть бути небезпечними для дітей: топ-3 породи собак, які заводити ризиковано
GlavRed
2024-09-25T16:25:19Z
При яких захворювання не варто використовувати антибіотики
24tv
2024-09-25T16:24:02Z
Новини роблять вас товстішими: як негативні заголовки впливають на вагу
Знай
2024-09-25T14:51:13Z
Як правильно варити гороховий суп: шеф-кухар дала перевірений рецепт
Политека
2024-09-25T13:30:27Z
"Вугледар тримається": Коваленко про ситуацію у місті та наслідки його можливої втрати
TSN
2024-09-25T18:06:23Z
Фахівці спрогнозували, коли очиститься вода у Сеймі і Десні
1News
2024-09-25T17:53:46Z
Важливий пункт на Харківщині деокуповано: перші деталі унікальної операції
GlavRed
2024-09-25T17:53:44Z
Біля Вугледара ситуація все важча: Світан пояснив, що може зупинити росіян
24tv
2024-09-25T17:53:02Z
Ще в двох районах Харкова відкрилися мобільні ЦНАПи
Мій Харків
2024-09-25T17:31:55Z
Оголошено штормове попередження: названо регіони, де литимуть грозові дощі
GlavRed
2024-09-25T17:27:49Z
Експерт попередив про можливу втрату Донбасу
TSN
2024-09-25T17:21:34Z
Окупанти обстріляли центр Краматорська: є загиблі та поранені
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T17:12:19Z
До чого можуть привести просування ЗСУ в Курській області: огляд фронту від Світана
24tv
2024-09-25T17:06:04Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Міноборони пропонує скандинавським країнам підготувати й озброїти по одному українському батальйону
УкраинФорм
2024-09-25T18:00:18Z
Коли пропускав уроки фізкультури: росіянин убив себе гранатою – відео 18+
24tv
2024-09-25T17:45:26Z
«Підпільний стендап» вирізав на своєму ютубі «жарт» Антона Стенюка про вбивства мусульман
Детектор М
2024-09-25T17:40:50Z
Рішення доведені до військових частин: у Сухопутних військах зробили уточнення щодо мобілізації
24tv
2024-09-25T17:39:59Z
Товстунів не візьмуть до армії: які порушення звільнять від мобілізації
Знай
2024-09-25T17:36:41Z
В 50 разів зростуть штрафи: одну категорію українців будуть карати новими сумами
Политека
2024-09-25T17:33:41Z
На Курщині є вдалі дії Сил оборони: в ЦПД заінтригували позитивними новинами
GlavRed
2024-09-25T17:27:47Z
У Польщі знову розширили зону стихійного лиха
УкраинФорм
2024-09-25T18:07:43Z
Посадовці медзакладу збагатіли своїх родичів: викрито маштабну схему розтрати
Политека
2024-09-25T18:04:02Z
Стрілянина у Кривому Розі: невідомі відкрили вогонь по цивільній автівці, двоє поранених
TSN
2024-09-25T17:53:20Z
На Харківщині викрили групу осіб, які ошукали військовослужбовців
Мій Харків
2024-09-25T17:28:55Z
Росіяни вдарили з дрона по громаді на Сумщині
УкраинФорм
2024-09-25T16:58:44Z
Майже 110 тисяч гривень коштувало 60-річній жінці оформлення неіснуючої грошової допомоги
InternetUA
2024-09-25T16:28:48Z
На Хмельниччині батько ґвалтував неповнолітніх доньок
TSN
2024-09-25T16:21:43Z
У Києві покидьок кинув пляшку у вікно маршрутки, травмувавши 12-річного хлопчика
Украина Криминальная
2024-09-25T16:21:00Z
Загарбники атакували Нікопольський район з артилерії та дронами
УкраинФорм
2024-09-25T16:09:13Z
Skoda показала броньований Kodiaq
Portaltele
2024-09-25T17:49:06Z
Nissan Qashqai J11 Ще свіжий, вже не дорогий. Що ламається та який мотор обрати?
AutoCentre
2024-09-25T17:19:08Z
Автовишки кременчуцького виробництва розходяться регіонами
AutoCentre
2024-09-25T16:48:47Z
В Україні з'явилися перші електромобілі Xiaomi: подробиці та ціни
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T16:21:55Z
Знамениту американську модель повернули на ринок після трьох років відсутності
Фокус
2024-09-25T15:27:44Z
В Україні виготовили новий автопаливозаправник на шасі Foton Auman
AutoCentre
2024-09-25T15:10:22Z
Ательє Mansory показало свій варіант кросовера Ferrari
AutoCentre
2024-09-25T14:04:41Z
Броня, сирена та супутниковий зв'язок: як виглядає найдорожчий Skoda Kodiaq
Фокус
2024-09-25T13:57:27Z
Maxus eTerron та e-Deliver 5: новітні електромобілі, які можуть з’явитися в Україні
Топ Жир
2024-09-25T13:33:37Z
Бояться дронів: Росія витратить мільярди рублів на захист аеропортів
24tv
2024-09-25T17:39:27Z
Крайній термін: українцям нагадали, що потрібно терміново заплатити за газ
Хвиля
2024-09-25T17:36:09Z
Saab планує налагодити оборонне виробництво в Україні
УкраинФорм
2024-09-25T17:25:44Z
Росія знищила всі ТЕС та найбільші ГЕС України – Зеленський
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T17:25:04Z
Мін’юст США підозрює SAP та Carahsoft у ціновій змові
InternetUA
2024-09-25T17:19:35Z
Небезпека удару Росії по українських АЕС існує - Дуда
УкраинФорм
2024-09-25T17:10:22Z
Які обласні адміністрації лідирують за рівнем зарплат – дані Мінфіну
ГЛАВКОМ NET
2024-09-25T17:06:38Z
Україні необхідно біля кожної атомної станції поставити Patriot – експерт
TSN
2024-09-25T17:03:17Z
Атаки по атомних підстанціях прирівняні МАГАТЕ до атак на самі АЕС, - нардеп
TSN
2024-09-25T16:36:05Z
Заміну акумулятора в iPhone 16 можна здійснити всього за 90 секунд
InternetUA
2024-09-25T18:01:11Z
Сайт агенції «Слідство.Інфо» здійснили хакерську атаку
Детектор М
2024-09-25T17:53:04Z
Google випускає Watch OS 5 для Pixel Watch та Pixel Watch 2
Portaltele
2024-09-25T17:49:38Z
Rakuten Viber приєднався до Дія.City
InternetUA
2024-09-25T17:31:51Z
В Австрії на Mozilla поскаржилися на відстеження даних користувачів в оновленому браузері Firefox
Детектор М
2024-09-25T17:30:25Z
Михайло Федоров анонсував запуск проєкту «Е-резидент» — як це працюватиме
InternetUA
2024-09-25T17:01:27Z
Ubisoft перенесла вихід Assassin’s Creed Shadows на 2025 рік
ITC
2024-09-25T16:52:58Z
Вибух ґаджета призвів до втрати слуху: що сталося
TSN
2024-09-25T16:48:25Z
10 корисних функцій iOS 18, які ви могли не помітити
InternetUA
2024-09-25T16:43:20Z