MY.UAНовини
Сварка України та Польщі: чи втратять українці важливого союзника через Волинську трагедію, яку вкрай складно забути
Сварка України та Польщі: чи втратять українці важливого союзника через Волинську трагедію, яку вкрай складно забути

Сварка України та Польщі: чи втратять українці важливого союзника через Волинську трагедію, яку вкрай складно забути

Відносини України та Польщіна початку повномасштабного вторгнення і на третій рік війни дещо трансформувалися. Ні, поляки й надалі бажають нам перемоги, адже розуміють для себе наслідки української поразки. Водночас ейфорія різносторонньої допомоги на початку повномасштабного вторгнення з часом перейшла у більш прагматичне русло. Це, наприклад, вилилося в обмеження транзиту для української сільгосппродукції, що переросло практично в блокаду й антиукраїнські дії польських фермерів і перевізників на кордоні.

Та не лише економічні питання нині є проблемними у відносинах обох країн. Досить серйозно про себе нагадує й історичне минуле. "Початок переговорів з Україною про членство в ЄС є позитивною звісткою", – заявив президент Польщі Анджей Дуда. Однак від наших сусідів лунають й інші меседжі: "Поки не вирішиться питання ексгумації останків жертв Волинської "різанини" (саме так у Польщі називають Волинську трагедію – обопільні етнічні чистки конфліктуючого польського та українського населення у 1942-1943 роках), доти Києву немає сенсу мріяти про вступ до ЄС".

Варто розуміти, що для наших сусідів це дуже болюча тема. Саме тому вони постійно до неї повертаються, і просто відмахнутися не вийде. Як відомо, польський Сейм у 2023 році ухвалив резолюцію про вшанування пам'яті жертв Волинської трагедії у її 80-ті роковини. У тексті резолюції зазначено, що з 2016 року 11 липня відзначається як Національний день пам'яті жертв геноциду. Також у документі йдеться про необхідність провести ексгумацію, гідне поховання та вшанування пам'яті всіх жертв геноциду.

Про те, як історичне минуле сварить Україну та Польщу, – у матеріалі OBOZ.UA.

Різне бачення

Складне питання Волинської трагедії вже давно стоїть на порядку денному українсько-польських відносин. Остання хвиля обурення, яка сколихнула все польське суспільство, сталася під час форуму "Campus Polska Przyszlosci 2024", а саме після того, як міністра закордонних справ України Дмитра Кулебу запитали про складні історичні питання, які розділяють наші країни, та коли Україна дозволить польським фахівцям провести ексгумацію тіл загиблих поляків під час Волинської трагедії 1943 року. Відповідь, під час якої міністр пригадав про операцію "Вісла", просто "запалила" усю Польщу.

"Чи знаєте ви, що всіх цих українців примусово переселили з українських територій на проживання до різних місць Польщі, зокрема й до Ольштина в межах операції "Вісла" у 1947 році? Якби ми, політики, почали копирсатися в історії, якість розмови була б зовсім іншою. Ми могли б повернутися вглиб історії і почати згадувати все те погане, що поляки робили українцям, а українці – полякам. Тому давайте залишимо ці речі історикам", – наголосив очільник українського МЗС.

Водночас Кулеба зазначив, що не існує жодних проблем з ексгумацією загиблих поляків, але Україна просить також ушанувати пам'ять українців.

На цьому б можна було завершити й рухатися далі, адже, наприклад, очільник МЗС Польщі Радослав Сікорський, який також був присутній на форумі, закликав думати більше про майбутні польсько-українські відносини, ніж про історичні претензії. Та висловлювання Кулеби підхопили польські праві та політики з колишньої партії влади "Право і справедливість". Після цього здійнялася буря. Україну звинуватили не лише у неповазі до жертв Волинської трагедії, але й у зазіханні на польську територію, мовляв, "український міністр назвав території Люблінщини, Підкарпаття і Малопольщі українськими територіями".

Дійшло до того, що навіть поміркований прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск досить жорстко зазначив, що має "однозначно негативну оцінку того, що сказав український міністр". Україна, додав він, у будь-якому разі повинна буде "виправдати польські очікування з точки зору не стільки поховання історії, скільки облаштування наших відносин на основі правди про цю історію. Це ті елементи, які необхідні для налагодження добрих польсько-українських відносин", – сказав він.

Також Дональд Туск підтвердив заяву міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша, який у липні сказав, що "Україна не може бути прийнята до ЄС, поки Варшава і Київ не вирішать питання Волинського злочину".

"Україна не буде членом Євросоюзу без згоди Польщі. Україна має відповідати стандартам, а вони різноманітні – не лише питання кордону, торгівлі, правових та економічних, але й культурно-політичних стандартів", – зазначив польський прем’єр. Туск анонсував, що буде "все чіткіше й чіткіше" пояснювати, особливо під час польського головування в Раді ЄС (розпочнеться 1 січня 2025 року), що в інтересах Києва є врегулювання польсько-українських відносин. При цьому, чи є ексгумація офіційною умовою підтримки Польщею вступу України до ЄС, у сусідів поки не конкретизують, додаючи, що цю проблему необхідно вирішити.

Відновити реальну історичну картину

Питання щодо заяв очільника МЗС України стосовно Волинської трагедії набуло такого резонансу, тому що для поляків воно дуже болюче. Вони вважають, що під час тих подій, за одними даними, загинуло 30 тисяч поляків, а дехто навіть говорить про 100 тисяч. Водночас до сьогодні немає порозуміння між українськими та польськими істориками щодо чисельності жертв як серед поляків, так і українців. Так чи інакше, але у Польщі Волинську трагедію вважають "геноцидом", відповідне рішення схвалив Сейм, тому це питання є принциповим для усього польського суспільства – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив дипломат, посол України в Хорватії та Боснії і Герцеговині у 2010-2017 роках Олександр Левченко.

На думку дипломата, зважаючи на нинішні реалії, це питання набуває нового виміру. Адже Україна прагне стати членом Євросоюзу, а поляки погрожують гальмувати цей процес, поки не буде вирішено волинське питання. Окрім того, Польща – дружня країна. Й оскільки їх це питання так хвилює з певних причин, значить, треба знову до нього повертатися, давати оцінку й говорити з Варшавою.

"Між тим, українські історики вважають, що це не був акт геноциду. Тому очевидно треба відновити спільну комісію істориків обох країн щодо ретельного вивчення проблеми. Необхідно, спираючись суто на документи, максимально достовірно визначити розмір втрат українського та польського населення. Власне кажучи, якщо буде встановлено, що дійсно це був геноцид, як говорить польська сторона, звісно, ми маємо реагувати політично, зробити відповідну засуджувальну заяву. Але до цього ми підійдемо лише тоді, коли спільна комісія також затвердить, що це є актом геноциду. Тобто те, що схвалив польський парламент, це на підставі досліджень лише польських істориків", – вважає Олександр Левченко.

Отримати всі відповіді

Українські історики вважають, що треба брати до уваги не тільки фактори взаємного знищення польського та українського населення на Волині у той час, але й порушувати питання, чому ж це сталося? Що саме виступило тригером таких трагічних подій?

За словами Олександра Левченка, як тільки виникають запитання – а що власне призвело до такої ситуації, звідки взялася ця лють і неприязнь, польська сторона починає уникати відповідей. Яку ж політику проводила польська влада щодо Волині? Документи, які є в розпорядженні істориків, показують, що, на жаль, договором від 1921 року між Польщею та Радянською Росією, Україну було поділено. Частину собі забрала Польща, іншу частину забрала Радянська Росія. Між тим, була Українська держава, яка відновилася в березні 1918 року, і за цим поділом від 1921 року вона зникає.

"Польща фактично забирає чужі землі. При цьому вона каже, що колись вони ж були її, коли була Перша Річ Посполита. Тому починає проводити сплановану політику полонізації цих земель, особливо на Волині. Саме на Волині проводиться ще й політика переселення польських військових пенсіонерів на території, де проживає абсолютна більшість українців, до того ж православних. Проводиться політика зі скорочення українського шкільництва. В деяких районах воно просто зникло. Функціонує тільки польське викладання, при тому, що абсолютна більшість населення – українці. Є документи, що на початку 1939 року (а тоді вже військові тримали владу в Польщі) вони взагалі схвалили рішення закрити українське питання. Тобто фактично тих, хто щось підтримував національне, надумали просто знищувати", – говорить Олександр Левченко.

Наприкінці 39-го року зникає Польська держава, а носіями цієї держави на українських землях залишається польське населення. Починаючи з 43-го року польське населення на українських землях фактично вже говорить про відбудову Другої Речі Посполитої та про майбутнє повернення до Польщі.

"Між тим, українці розуміють, що повернення до Другої Речі Посполитої, враховуючи минулі дії поляків та їхні утиски усього українського, призведе до повного національного розгрому. Тому події на Волині у 1942-43 роках – це без перебільшення трагедія. Якщо там були такі масові вбивства, ми їх маємо оцінити й засудити. Але ж і людей до такого стану доводили польською офіційною політикою утисків. Тому я би не радив Варшаві глибоко йти в історію. Бо якщо ми будемо давати політичні оцінки ставлення Речі Посполитої до українців, то виявиться, що воно було дуже не добрим і жахливим. Так чи інакше, але українці вважають ті події великою трагедією, тому що кожне людське життя має свою ціну", – зазначив Олександр Левченко.

Що далі?

На сьогодні важко прогнозувати перебіг подій. Україна не проти початку процесу ексгумації останків жертв Волинської трагедії, але ж зараз триває війна. Наприклад, польська сторона днями заявила, що не буде посилати своїх інструкторів в Україну, бо це становить загрозу для їхнього життя. Як же тоді бути з ученими, які повинні будуть працювати на Волині, яка також потрапляє під удари ракет і БпЛА.

"Те, що Україна дозволить проводити роботи з ексгумації, ні у кого не викликає питань. Якщо підтвердиться факт геноциду, як стверджують поляки, то ми маємо офіційно це визнати й попросити вибачення. Очевидно, що доведеться схвалювати рішення на рівні парламенту з засудженням цього акту. Але Україна на це не піде, поки наші науковці остаточно не розберуться в усіх питаннях і чинниках. Я думаю, польська сторона також у цьому зацікавлена.

Коли саме розпочнеться цей процес, важко сказати, адже триває війна. Водночас діяти треба швидко, бо Польща заявила, що гальмуватиме наші європейські перспективи. Польща призначила свого посла, у нас немає посла в цій країні. На рівні урядів треба ініціювати спільну групу щодо волинського питання. До Польщі має їхати принаймні віцепрем’єр, щоб обговорити, як вони бачать вирішення проблеми, що треба першочергово зробити. Щодо ексгумації одразу домовляємося, коли це все буде, коли ми даємо дозволи й так далі, аби поляки мали якомога більше інформації, що українці готові співпрацювати", – зазначив Олександр Левченко.

Потрібен символічний жест

"Потрібно спокійно й холодно підходити до розв’язання проблеми Волинської трагедії, але вирішення питань з похованням жертв, воно насправді достатньо чутливе в польському суспільстві й, скажімо так, об'єднує всі політичні сили. Певну напруженість міг би зняти дозвіл з боку України на проведення ексгумації та поховання тих жертв Волинської трагедії, які ще не були поховані згідно з християнським звичаєм. Це питання не вирішене, й воно справді турбує і родичів тих людей, які загинули, і загалом польське суспільство", – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив український дипломат Андрій Дещиця, який із 2014-го по 2022 рік обіймав посаду посла України в Польщі.

На думку Андрія Дещиці, події, які відбувалися на Волині в 30-40-х роках минулого століття, а саме чому виникли ця напруженість і протистояння між українцями та поляками, все ще вимагають досить ретельного вивчення. Але що можна зробити вже зараз, щоб не було бар'єрів та взаємних обвинувачень, – дозволити зняти заборону на проведення ексгумацій жертв і дати змогу родичам чи польській державі у відповідний спосіб їх поховати. Хоча й після цього повністю питання Волинської трагедії чи історичного українсько-польського минулого не буде зняте з порядку денного, бо це дуже комплексне питання, яке вимагає ретельних досліджень. На думку дипломата, у нас різне сприйняття спільного історичного минулого. Бо ми говоримо, скажімо, про Волинську трагедію в 40-х роках, але політика Польщі щодо українців не була дружньою, а навпаки – була репресивною щодо них. Тому в українців і зародився цей спротив.

"У польському суспільстві питання Волинської трагедії знаходить однакове сприйняття, що в правій політичній сцені, що в лівій, що в центристських партіях. І я, як посол, знаю, які домовленості були, починаючи з 2014 року, як ми домовлялися, які пробували кроки назустріч одне одного. Але раніше вирішити це складне питання не вдалося, тому що на цьому постійно грала Росія, яка й сьогодні розігрує цю карту історичного минулого. Зрозуміло, що між будь-якими сусідніми народами завжди будуть протиріччя, які виникали в минулому. Україна боролася за свою незалежність і державність, і Польща боролася за свою незалежність і державність. Деколи ці методи боротьби не були сприйняті. Але це історичне минуле, яке треба вивчити, прийняти й рухатися далі. Сьогодні ситуація кардинально змінилася, ми зараз у стані війни. І для нас найважливішим є питання солідарності й перемоги у війні з Росією. І саме це має нас із поляками об’єднувати", – зауважує Андрій Дещиця.

Хоча події Волинської трагедії відбувалися у воєнний час, вони, звичайно, є неприйнятними. Андрій Дещиця вважає, що українцям потрібно абсолютно чітко засудити вбивства цивільного населення, це не має виправдання в жодному суспільстві. На його думку, хоча дозвіл на ексгумацію повністю не вирішить питання Волинської трагедії, адже там значно більше складових, але це той символічний крок, який зніме напруженість між Польщею та Україною, а наша держава ще й продемонструє свою високу гуманну християнську гідність.

"Я не бачу на сьогодні якихось застережень, аби польська держава, польські громадяни поховали своїх родичів в Україні в гідний спосіб. Я думаю, що цього буде достатньо для того, щоб починати розмови щодо нашого членства в Європейському Союзі та підтримки з боку Польщі, бо покажемо, що ми є європейською нацією, яка шанує усіх загиблих у ті страшні часи. Думаю, що це буде серйозним аргументом для нас під час переговорів", – констатував Андрій Дещиця.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
«Ми дбаємо про тебе, поки ти дбаєш про інших»: ГО «Жінки в медіа» надасть підтримку українським журналісткам
Детектор М
2025-04-03T07:49:52Z
Заступник директора сумської музшколи «зливав» окупантам дані про Сили оборони
InternetUA
2025-04-03T07:49:42Z
Зможе вмістити до 90 одиниць техніки: Росія будує в Керчі найбільший корабель "Іван Рогов"
24tv
2025-04-03T07:42:57Z
Чоловікові наснилася перемога в лотереї і незабаром він став мільйонером
Фокус
2025-04-03T07:36:40Z
Дрони Switchblade вразили в глибокому тилу російські системи "Бук" і "Тор"
Фокус
2025-04-03T07:30:54Z
Допомога для ВПО в Дніпрі: як отримати необхідну підтримку
Политека
2025-04-03T07:30:37Z
Італія посилила вимоги для отримання громадянства: що варто знати
24tv
2025-04-03T07:30:08Z
«Роздягайся і до справи». Дружина міністра Сметаніна пише еротичні романи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:27:50Z
Жінка знайшла статуетку за $3, а потім перевернула її й не повірила своїм очам
Фокус
2025-04-03T07:27:30Z
ЦПД спростував російський фейк про використання Україною хімзброї у Курській області
УкраинФорм
2025-04-03T07:54:47Z
Акції Apple падають, оскільки тарифи Трампа націлені на ланцюг постачання
Portaltele
2025-04-03T07:54:40Z
У Росії визнали «небажаним» Фонд Елтона Джона щодо боротьби зі СНІДом
УкраинФорм
2025-04-03T07:54:12Z
Нетаньягу прибув до Угорщини на зустріч з Орбаном, попри ордер МКС на арешт – фото
Лига
2025-04-03T07:51:08Z
Росія здійснює цивільне судноплавство фактично в повному об’ємі - Плетенчук
УкраинФорм
2025-04-03T07:49:21Z
Китай у відповідь на мита Трампа заявив про «контрзаходи для захисту своїх інтересів»
Комсомольская правда
2025-04-03T07:45:56Z
Прем’єр Канади пообіцяв боротись з тарифною політикою Трампа
Европейская правда
2025-04-03T07:45:53Z
Каллас: ЄС уже забезпечує понад 50% потреб України в боєприпасах
Antikor
2025-04-03T07:45:32Z
"Ми досі в обоймі": як команда Зеленського готується до виборів в Україні, — ЗМІ
Фокус
2025-04-03T07:45:32Z
Успіхи біля Лиману можуть допомогти РФ зекономити десятиліття для захоплення головної агломерації Донецької області — військовий
ZN UA
2025-04-03T07:49:15Z
Росіяни намагаються розширити зону бойових дій у напрямку Новенького і Журавки - Демченко
УкраинФорм
2025-04-03T07:45:15Z
На війні загинув захисник із Київщини Олександр Осьмак
Antikor
2025-04-03T07:36:59Z
Росія атакувала Україну 39 безпілотниками, є наслідки в трьох областях – фото
Лига
2025-04-03T07:36:29Z
ППО збила 28 із 39 дронів: в Повітряних Силах розповіли про перебіг нічної атаки та постраждалі регіони
ZN UA
2025-04-03T07:36:24Z
Ворог продовжує спроби перекидати війська на західний берег річки Оскіл - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-03T07:27:55Z
Заморозки на початку квітня можуть підкоригувати агровиробничі плани - Укргідрометеоцентр
Agravery
2025-04-03T07:27:07Z
На цьому напрямку російські дрони змусили бійців ЗСУ заритися в нори: що діється на одній з найважчих ділянок фронту
ZN UA
2025-04-03T07:22:54Z
Росія завдала масованих ударів по Донецькій області: є загибла та семеро поранених
ZN UA
2025-04-03T07:22:09Z
3 легкі українські серіали, схожі на "Будиночок на щастя", щоб розслабитись ввечері
24tv
2025-04-03T07:48:52Z
Стосунки з жертвами торгівлі людьми: Ван-Дамму висунули серйозні звинувачення
GlavRed
2025-04-03T07:36:30Z
У Лондоні з’явився новий ресторан української кухні
УкраинФорм
2025-04-03T07:36:01Z
Жана-Клода Ван Дамма підозрюють у секс-торгівлі дітьми: проти актора відкрили кримінальну справу
Gazeta UA
2025-04-03T07:27:20Z
Популярний український співак після мобілізації зізнався, чим займається
GlavRed
2025-04-03T07:27:11Z
На міжнародному кінофестивалі в Бразилії покажуть український фільм «Редакція»
Детектор М
2025-04-03T07:12:32Z
У Греції відкриють нові «Українські книжкові полички»
УкраинФорм
2025-04-03T07:12:31Z
Екранізація Minecraft стартувала з 52% на Rotten Tomatoes: «Дурний фільм для дітей або дуже завзятих геймерів»
ITC
2025-04-03T07:08:40Z
"Я дуже сильно радію": Dorofeeva готує масштабний концерт у Палаці Спорту
GlavRed
2025-04-03T06:57:11Z
Литва виплатить 20 млн євро експортерам, які постраждають від тарифів Трампа
Европейская правда
2025-04-03T07:51:57Z
Нові тарифи Трампа: для українських експортерів відкриваються нові можливості
ZN UA
2025-04-03T07:48:54Z
Адміністрація Трампа запровадила 25% мита на імпорт пива та алюмінієвих банок
24tv
2025-04-03T07:45:10Z
Нафта дешевшає після оголошених президентом США нових мит
УкраинФорм
2025-04-03T07:37:44Z
Техніка Apple і не тільки. Що може здорожчати в Україні через мита Трампа
Telegraf
2025-04-03T07:30:55Z
Виробник мініморкви за три роки планує збільшити площі під овочами до 1 тис. га
AgroPortal
2025-04-03T07:30:35Z
Вартість iPhone й іншої техніки Apple різко зросте: у чому причина
GlavRed
2025-04-03T07:27:06Z
Падіння світових ринків через нові мита США: інвестори скуповують золото
Факти ICTV
2025-04-03T07:24:42Z
Трамп затвердив 25% мита на автомобілі: коли вони наберуть чинності
24tv
2025-04-03T07:21:36Z
Мілан — Інтер 1:1 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-03T07:55:25Z
Жіноча збірна України з гандболу залишилася без головного тренера
УкраинФорм
2025-04-03T07:54:47Z
Інтер цікавиться вінгером Марселя
Football.ua
2025-04-03T07:52:23Z
Молодіжна жіноча збірна України з футболу пропустила важливу гру через проблеми з візами
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:42:09Z
Нацвідбір у Люксембурзі відбувся завдяки українській команді. Laura Thorn отримала право представляти свою країну у Базелі на Eurovision 2025.
FM-TV
2025-04-03T07:37:26Z
ЗСУ ліквідували молодого перспективного російського спортсмена
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:36:19Z
Тенісисти з топ-20 вимагають збільшити призові на турнірах Grand Slam - ЗМІ
УкраинФорм
2025-04-03T07:27:16Z
Агент Ваната: Умови щодо трансферу повинні відповідати трансферним вимогам Динамо Київ
Football.ua
2025-04-03T07:16:05Z
Ярмоленко у Львові провів виховну розмову з юним вболівальником
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T07:12:05Z
Китайський гороскоп на завтра 4 березня: Щурам - проблеми з нервами, Козлам - обман
GlavRed
2025-04-03T07:54:07Z
Посадіть ці рослини на початку квітня: вони ростуть дуже швидко
24tv
2025-04-03T07:51:38Z
Секрет у поливі: як зробити, щоб редиска не гірчила
GlavRed
2025-04-03T07:36:30Z
До кави та смаколиків: легкий рецепт домашнього згущеного молока – купувати більше не захочете
24tv
2025-04-03T07:12:22Z
Парфуми з ароматом кави, які точно не залишать нікого байдужим
24tv
2025-04-03T07:00:48Z
Така паска випікається всього 30 хвилин: рецепт для лінивих господинь
Telegraf
2025-04-03T07:00:06Z
Як оновити квартиру до весни без витрат: 5 дієвих порад
24tv
2025-04-03T06:30:13Z
Період важливих змін: що відбудеться у 2025 році за датою народження
GlavRed
2025-04-03T06:25:08Z
Виходять ажурними та не рвуться: рецепт ідеальних тонких млинців
Telegraf
2025-04-03T06:12:50Z
Біля берегів Греції тоне човен з мігрантами: є загиблі
Европейская правда
2025-04-03T07:51:22Z
Сутичка між групою оповіщення та цивільними: у Львівському ТЦК прокоментували
Antikor
2025-04-03T07:49:14Z
Кількість жертв землетрусу у М'янмі перевищила 3000
УкраинФорм
2025-04-03T07:39:14Z
Марія Ковальчук прийшла до тями у лікарні Дубая: що відомо про її стан
Факти ICTV
2025-04-03T07:39:02Z
За підпал автомобіля військового в Житомирі судитимуть 18-річного студента
Украина Криминальная
2025-04-03T07:27:34Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T07:24:38Z
Внаслідок обстрілів Харківщини постраждали щонайменше 7 осіб, у тому числі 10-річна дитина
Мій Харків
2025-04-03T07:19:28Z
Російські війська зранку атакували Краснопілля на Сумщині, виникли пожежі
УкраинФорм
2025-04-03T07:18:09Z
Затримано жителя Одещини, який погрожував підірвати гранату в будинку, в якому мешкав з родиною
Украина Криминальная
2025-04-03T07:15:10Z
Назвали 4 напої, які найбільше школять вашому серцю
24tv
2025-04-03T07:36:39Z
Не лише колір: які головні відмінності між чорними та зеленими оливками
24tv
2025-04-03T07:21:13Z
Neuralink тепер шукає людей із квадриплегією по всьому світу для дослідження свого мозкового імпланта
AIN
2025-04-03T07:15:59Z
Наслідки Covid-19: у 27-річної британки розвинулася сильна алергія на холод
Факти ICTV
2025-04-03T06:52:37Z
Виробники ліків так і не знизили ціни, хоч і перестали сплачувати за маркетинг, – депутат "СН"
24tv
2025-04-03T06:39:36Z
Угорщина розгортає війська: що сталося
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:42:28Z
Виявили фактор, який майже вдвічі підвищує ризик депресії
24tv
2025-04-03T05:03:24Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
Nintendo «дасть бій» перекупам — передзамовлення Switch 2 доступні лише власникам оригінальної консолі
ITC
2025-04-03T07:52:53Z
У Німеччині створили інноваційний матеріал для роботів
InternetUA
2025-04-03T07:46:32Z
Учені відправили боби на орбіту і приготували японську страву: ось яка вона на смак
Фокус
2025-04-03T07:45:42Z
Екіпаж Fram2 вперше в історії побачив обидва полюси Землі з орбіти
24tv
2025-04-03T07:30:46Z
Ключові виклики штучного інтелекту: що обговорювали на AI Day 2025 Forbes Ukraine за участі FAVBET Tech
Политека
2025-04-03T07:27:30Z
Секретне місто під пірамідами Гізи: автори скандального відкриття показали докази
Фокус
2025-04-03T07:15:03Z
Гравці Roblox почнуть отримувати гроші за перегляд реклами
InternetUA
2025-04-03T07:01:15Z
AMD відреагувала на збої Ryzen 7 9800X3D та інших процесорів з 3D V-Cache
ITC
2025-04-03T07:01:13Z
Астронавти SpaceX показали перші кадри польоту над Антарктидою
1News
2025-04-03T06:54:17Z
Майже мільйон: BYD відзвітував про рекордні продажі електрифікованих машин
AutoGeek
2025-04-03T07:45:13Z
Спортивний седан та кросовер із ГБО: представлено оригінальні електрокари Hyundai
Фокус
2025-04-03T07:21:30Z
Hyundai оновив електричний Ioniq 6 та анонсував заряджену версію N Line
AutoCentre
2025-04-03T07:16:54Z
Автопілот розбив Xiaomi SU7 через несподівану зміну смуги на високій швидкості
ITC
2025-04-03T07:16:22Z
Peugeot-Citroen запустив перший кросовер під новим брендом: відома ціна
ЗаРулем
2025-04-03T07:03:07Z
Сучасна електроніка та батареї: електромобіль Polestar 2 оновили
AutoGeek
2025-04-03T06:48:29Z
Готуємо авто до літнього сезону: як заощадити час та гроші
AutoCentre
2025-04-03T06:36:11Z
Mazda вивела на тести конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-04-03T06:19:32Z
Назвали лідера світового ринку нових авто
Gazeta UA
2025-04-03T05:57:45Z