Світло взимку: ЦПД опублікував оптимістичний і песимістичний сценарії
Протягом осені та зими в Україні можливі відключення електроенергії, зокрема за оптимістичним сценарієм вони можуть тривати до 12 годин на добу, а за песимістичним – до 20 годин. Це залежить від роботи українських енергосистем, російських атак по інфраструктурі та погодних умов.
Про це пише Центр протидії дезінформації.
Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук представив кілька сценаріїв розвитку подій. За його словами, якщо 8-9 енергоблоків атомних електростанцій працюватимуть стабільно, а зима виявиться помірною, Україна зможе відновити приблизно 3 ГВт із 6 ГВт пошкоджених потужностей. У такому випадку українці можуть очікувати відключення тривалістю до 12 годин на добу.
Однак у разі складніших умов, коли відновиться лише близько 2 ГВт потужності, а кількість робочих блоків АЕС зменшиться до 6-7, зима буде холодною, а енергосистема опиниться в кризовій ситуації. За найгіршого сценарію, якщо Росія продовжить обстріли енергетичних об’єктів, можливі відключення тривалістю до 20 годин на добу.
Член енергетичного комітету Верховної Ради Сергій Нагорняк також висловив свій прогноз. За його оцінками, якщо температура взимку опуститься до -10°C, українці можуть мати електроенергію протягом 12-14 годин на добу, решту часу залишаючись без світла.
«Важливу роль у стабілізації ситуації відіграє західна допомога. Під час офіційного візиту до США українська делегація домовилася з американськими урядовцями та бізнесом про стратегію швидкого відновлення та модернізації української енергетичної системи. США надали Україні фінансовий пакет допомоги на суму 800 мільйонів доларів для зміцнення енергетичної безпеки», – зазначили у ЦПД.
Водночас у Центрі протидії дезінформації радять бізнесу та людям придбати резервні системи живлення, такі як павербанки, зарядні станції, дизельні генератори, сонячні панелі та інвертори, щоб забезпечити себе електроенергією під час відключень.
Напередодні нового опалювального сезону та прогнозованих відключень електричної енергії українці можуть убезпечити своє житло та електроприлади, які працюють у квартирах і будинках, від небезпечних режимів роботи. Експертну думку з цього питання висловив кандидат фізико-математичних наук, юрист, директор аналітико-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко у статті для ZN.UA «Як нам пережити зиму-2? Що робити людям».