На початок 2024 року площа під ягідними культурами по всіх категоріях господарств у Вінницькій області становила 1007,9 га, з яких 361,1 тис. га – під малиною. Про це повідомляє Вінниця.info, пише agronews.ua.
За інформацією, наданою департаментом агропромислового розвитку Вінницької ОВА, площі насаджень малини дещо збільшились у 2023 році, порівняно з попереднім, як у сільськогосподарських підприємствах, так і в господарствах усіх категорій. Разом з тим, обсяг виробництва цієї ягоди знижувався.
«Урожайність насаджень малини коливається в середньому від 65 до 80 ц/га. В минулому році прослідковувалось зниження урожайності малини в сільськогосподарських підприємствах, що пояснювалося дуже низькою ціною що не перекривала вартість збирання малини. В поточному році на ринку замороженої малини спостерігається певний ажіотаж, що штовхає ціни вгору. Попит на малину знову почав відновлюватися», – прокоментував директор департаменту агропромислового розвитку Олег Сідоров.
Ягоду, яку жителі Вінниччини вирощують у власних домогосподарствах, на сьогодні здають по 80 – 100 грн за кілограм. Хоча минулого року багато хто залишав малину на полях, бо ціна опустилась до 12 грн за кг.
«Ціна малини залежить від збуту. Хтось здає ягоду на переробку, а хтось на заморозку. Малина, яка йде на заморозку може коштувати дорожче, ягода має бути добірна, відповідати за мікробіологічними, фізико-хімічними та органолептичними параметрами. Рвати таку малину потрібно, коли вона не до кінця дозріла.
Малина, яку приймають на переробку, чи консервацію, не обов’язково має бути добірна, відповідно і ціна трохи нижча.
Основне правило фермерів – не збирати малину після дощу. Ягода має бути ідеально сухою. В іншому випадку вона швидко псується – може процвісти, пов’янути, чи зігнити», – розповіла пані Євгенія, яка кілька років поспіль вирощує малину на площі 0.8 га у Тульчинській громаді.
Якщо у домогосподарствах, а невеликих площах, люди самотужки збирають ягоду, долучаючи родичів і друзів, то у сільськогосподарських підприємствах є проблема з недостатньою кількістю робочої сили.
«На думку експертів виробництво малини є перспективним напрямком виробництва плодоягідних культур. За рахунок коштів, які отримані через урядову програму Є-робота посаджено 10,3 га малини», – резюмував Олег Сідоров.