MY.UAНовини
Україна для чужинців: хто і навіщо готує демографічний експеримент?
Україна для чужинців: хто і навіщо готує демографічний експеримент?

Україна для чужинців: хто і навіщо готує демографічний експеримент?

Масове завезення мігрантів – шлях до подолання демографічної кризи, – переконують в Кабміні. Чому в українському уряді не враховують досвід інших країн та хто може стояти за ініціативою створення “Міністерства демографії”?

План Кабміну: замість немовлят – мігранти

Олександр Лучанінов, журналіст, Київ

Скорочення чисельності населення – це, мабуть, найскладніший і найболючіший виклик, з яким стикається Україна впродовж усіх 33-х років існування як незалежної держави. Проте, якщо до 2022 року демографічне становище в країні експерти та журналісти описували словами “проблема” та “криза”, то після вторгнення рф про це говорять не інакше як про “катастрофу”, “трагедію”, а то й “апокаліпсис”. Статистика справді не може не жахати: у першому півріччі поточного року померло втричі більше українців, ніж народилося. За показником народжуваності Україна – одна з лідерок світового антирейтингу. Водночас, продовжується відтік населення у зв’язку з бойовими діями. За даними станом на січень 2024-го за кордоном перебувало майже 5 млн українських біженців і, згідно з прогнозом Нацбанку, до кінця наступного року може емігрувати ще близько 700 тисяч.

Комплексно вирішувати демографічну кризу український уряд взявся лише на третьому році повномасштабної війни. Принаймні, було заявлено про роботу над демографічною стратегією, проєкт якої у березні презентувало Міністерство соціальної політики. За даними “Радіо Свобода”, Кабмін планує затвердити документ до кінця вересня. Підключилися і законодавці: наприкінці липня група депутатів з кількох фракцій Верховної Ради зареєструвала законопроєкт №11424 про створення в Україні цілого Міністерства демографії, діяльність якого пропонують фінансувати за рахунок грантів Європейського Союзу, урядів іноземних держав і міжнародних організацій. Як альтернативу, голова соціального комітету ВРУ Галина Третьякова запропонувала заснувати Національну демографічну агенцію зі штатом у 250 працівників.

Українські біженці. Фото: Polskie Radio

З чим пов’язана така несподівана активність посадовців та чим на практиці займатимуться запропоновані установи? Судячи з тексту проєкту стратегії та публічних заяв чиновників Мінсоцполітики, долати демографічну катастрофу влада збирається через повернення в Україну біженців від війни, репатріацію діаспорян, а також – через залучення мігрантів з третіх країн. В уряді наголошують: пріоритетні – перші два шляхи, а іноземні мігранти будуть лише “третім етапом”. Проте проста логіка підказує, що “запасний план” може стати основним. Очевидно, що повернення воєнних біженців залежить, передусім, від безпекової ситуації в країні, про поліпшення якої найближчим часом говорити немає підстав. Масова репатріація представників діаспори наразі виглядає ще більшою утопією: у 2020 році президент Володимир Зеленський вже намагався “заманити” діаспорян на історичну батьківщину дешевими кредитами, з не надто великим успіхом. Тож залишається “третій етап”, до якого, як видається, українців інтенсивно готують впродовж, щонайменше, останнього року.

“Єдина альтернатива депопуляції”

Приблизно з вересня 2023-го в інформаційному просторі регулярно з’являються заяви від українських посадовців, а також – так званих експертів і активістів, – про нібито неминучість масового допуску в Україну іноземних мігрантів, що подається як єдина панацея від депопуляції. “Криголамом” цієї масштабної інформкампанії виступає директорка Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук Елла Лібанова. 21 вересня торік, виступаючи на Регіональному економічному форумі, вона вперше публічно висловила тезу про необхідність щорічно завозити в Україну 300 тис. мігрантів із “бідніших країн”, “щоб втримати населення на рівні 30 млн”. Ці цифри Лібанова повторила ще декілька разів в інтерв’ю провідним ЗМІ, паралельно змальовуючи фаталістичну картину вимирання українців. У січні цього року заступник директора Інституту демографії Олександр Гладун уточнив, що українській економіці після війни може знадобитися 4 – 5 млн мігрантів, що складатиме 12 – 17% населення країни. Варіант заміни корінних жителів України іноземцями у науковій установі подають як єдиний і безальтернативний.

Елла Лібанова на Регіональному економічному форумі, вересень 2023 року. Фото: Forbes.ua

Тези Лібанової та її підлеглих у лютому повторив перший віце-спікер Верховної Ради Олександр Корнієнко, який закликав українців “готуватися до масштабного переселення мігрантів”. Посадовець наголосив, що прибульці “будуть не схожі на нас”, “в кращому випадку з Середньої Азії” або ж “індуси”. Прийняття іноземців – “величезний челендж” для українців, – висловив занепокоєння Корнієнко. Про перспективи залюднення України мігрантами за останній рік говорили і на численних круглих столах у Києві, серед організаторів яких були згаданий Інститут демографії, Всеукраїнська асоціація компаній з міжнародного працевлаштування, Благодійний фонд “Право на захист” і Міжнародний фонд “Відродження”. Акцент усіх дискусій – на ментальній “неготовності” українців приймати чужинців, інших “проблемах інтеграції”, при цьому сама по собі необхідність масового “імпорту” мігрантів учасниками сумніву не піддається.

Аналогічно в урядовій демографічній стратегії одним із завдань прописане “розроблення і проведення інформаційних кампаній, спрямованих на забезпечення домінування в суспільстві оцінювання міграції не як загрози, а як інструмента для підвищення показників соціально-демографічного розвитку”. Водночас, жодного слова про заходи, яких держава вживатиме, щоб захистити права корінного населення: як на працевлаштування, так і на збереження здоров’я та життя в умовах безконтрольного засилля мігрантів.

Україна – міграційний заслон ЄС?

Як відомо, у Європейському Союзі, до членства в якому прагне Україна, ставлення до питання міграції суттєво змінилося за останнє десятиліття. Наразі політика повного сприяння чужинцям поступово відживає своє. Так, у травні Європарламент ухвалив так звану міграційну реформу – пакет із десяти постанов, які суттєво посилюють законодавство щодо надання притулку. Зокрема, спрощують процедуру депортації нелегальних мігрантів.

Паралельно Брюссель шукає “буферні” країни по периметру своїх південних і східних кордонів, які могли б взяти на себе частину міграційного навантаження. Так, у березні була підписана угода про “стратегічне партнерство” між ЄС і Єгиптом, що включала виділення Каїру траншу у 7,4 млрд євро – на стимулювання економіки, щоб зробити північноафриканську країну привабливішою для потенційних мігрантів з бідніших країн Африки та Близького Сходу. Раніше подібні угоди були укладені з Тунісом і Мавританією, на черзі – Марокко. Чи може Брюссель розглядати Україну в ролі аналогічного “буфера”, пропонуючи інвестиції в економіку в обмін на працевлаштування тих, кого в Європі більше не хочуть бачити? Вірогідно, що так, і це цілком твереза позиція керівництва ЄС, яке готове платити за те, щоб позбавити своє суспільство проблем, пов’язаних з масовою міграцією. Інше питання: чи потрібно нам брати цей тягар на свої плечі?

Шлях ОАЕ замість шляху ЄС

В окремих сферах української економіки справді вже зараз відчувається дефіцит робочих рук. Зокрема, ЗМІ повідомляють про проблеми будівельної галузі, де бракує до 40% працівників. Забудовники серед тих, хто найактивніше наймає мігрантів на роботу. Так, згідно зі статтею Forbes, у червні на будівельних майданчиках України з’явилися вихідці з Пакистану, Непалу, Індії, Бангладеш, Філіппін і країн Африки. За даними Державної міграційної служби, станом на березень цього року в країні на обліку перебувало понад 308 тис. іммігрантів. Цей показник дещо зріс за час повномасштабної війни (із 300 тис. наприкінці 2021 року).

Якщо потреба у робочих руках настільки гостра, чи можна використати трудову міграцію як інструмент, що приноситиме благо для української нації, а не безліч соціальних проблем? У світі існують приклади держав, які провадять раціональну політику у міграційній сфері. Мабуть, найбільший яскравий – приклад Об’єднаних Арабських Еміратів. Ця країна унікальна тим, що трудові мігранти складають 88% її населення (майже 9 з 10 млн). Найбільше вихідців з Індії, які, переважно, працюють на будівництві, Єгипту, Бангладеш і Пакистану. Серед них багато як висококваліфікованих, так і низькокваліфікованих робітників. При цьому, отримати громадянство ОАЕ або посвідку на постійне проживання для іноземця майже неможливо. Якщо мігрант втрачає роботу – він мусить залишити країну. Таким чином, іноземні працівники приносять додану вартість, а не стають споживачами соціального забезпечення – тягарем для платників податків.

Трудові мігранти на будівництві в Об’єднаних Арабських Еміратах

Як Україна могла б адаптувати досвід ОАЕ? Наприклад, допускати трудових мігрантів в країну лише на підставі договору, сторонами якого могли б виступати робітник, роботодавець і держава. Роботодавець має нести відповідальність за привезеного мігранта, зокрема – забезпечувати його житлом, а в разі порушення чи розірвання контракту – переконатися, що той покинув країну.

Натомість, “європейський” варіант майже безконтрольного прийому мігрантів для нас, вочевидь, обернеться катастрофою. Це – ще більша руйнація економіки та, у перспективі, – посилення еміграції корінного населення, яке буде поступово витіснятися іноземцями. Проте, судячи зі всього, саме на цей шлях нашу державу штовхають адепти концепції про “300 тис. мігрантів щороку”, які бачать Україну в ролі європейського міграційного відстійника: без економіки, майбутнього, що існуватиме виключно за рахунок західної фінансової допомоги. Якщо такі плани втіляться – за декілька років ми можемо втратити те, що робить Україну Україною. Замість відродження ми опинимося на шляху самознищення.

Теги за темою
Україна
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
Ці яблука шкодять більше, ніж допомагають: як правильно вибирати фрукт у магазині
Telegraf
2025-07-05T08:15:52Z
Сіпається око, пітніють руки та важко дихати під час розмови: чому тіло так поводиться та чи варто хвилюватись
Знай
2025-07-05T06:51:58Z
Сезон цвітіння амброзії: як захистити себе і чи можна вилікувати алергію
Комсомольская правда
2025-07-05T06:01:12Z
Як сніданок впливає на холестерин і які продукти обирати
24tv
2025-07-05T05:15:23Z
Понад 96% випускників медуніверситетів через електронну систему отримали розподіл на бажані місця - МОЗ
УкраинФорм
2025-07-05T02:34:34Z
Як правильно захистити домашніх улюбленців від спеки: поради ветеринарів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T00:00:10Z
Фінгеринг: що це за практика і як вона може приносити задоволення
24tv
2025-07-04T19:51:26Z
Вершкове масло найбільше подорожчало на полицях супермаркетів
Agravery
2025-07-05T08:15:20Z
Якою буде пенсія за віком у серпні: у декого ці виплати зростуть
24tv
2025-07-05T08:09:20Z
Китай хоче купити майже чверть загального експорту українського ячменю
ZN UA
2025-07-05T07:54:24Z
Початок зернового сезону не викликав подорожчання морського фрахту
AgroPortal
2025-07-05T07:30:49Z
Пенсії в Україні перерахують: хто отримуватиме на 570 грн більше
Фокус
2025-07-05T07:30:49Z
Доведеться віддати частину грошей – у деяких пенсіонерів виплати зменшаться у липні
24tv
2025-07-05T07:18:47Z
Зміни у рахунках: деяким українцям загрожує додатковий комунальний платіж
Знай
2025-07-05T07:06:37Z
НІБУЛОН запускає зернотрейдинг у Румунії
AgroPortal
2025-07-05T07:00:40Z
Надходження до держбюджету від митниці: імпорт яких товарів забезпечує зростання
ZN UA
2025-07-05T06:54:14Z
Кремль залучить інженерні війська Лаосу для розмінування в Курській області - ГУР
УкраинФорм
2025-07-05T08:18:38Z
Туск заявив про «реконструкцію уряду Польщі»: менше міністрів і «суперміністерство»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T08:18:31Z
Гарантія від фермера: Трамп запропонував перепустку для сезонних робітників
360ua.news
2025-07-05T08:12:08Z
Колектив чернівецької лікарні виступив проти кар’єрних інсинуацій депутатки
Vlasti
2025-07-05T08:00:50Z
Громадянський журналіст Ремзі Бекіров подав скаргу через спостереження у вбиральні під час етапування у Росії
InternetUA
2025-07-05T07:58:27Z
У Туреччині затримали трьох мерів від опозиційних партій
Европейская правда
2025-07-05T07:58:09Z
Вашингтон не припиняв постачання зброї Україні: Мелоні пояснила ситуацію з військовою допомогою
Фокус
2025-07-05T07:57:50Z
Трамп повинен діяти негайно, адже Путін не зупиниться — The Telegraph
ZN UA
2025-07-05T07:54:04Z
Вірменія висловила протест Росії через «ворожу пропаганду у ЗМІ»
Детектор М
2025-07-05T07:48:15Z
Де помилка на малюнку: лише найрозумніший знайде її за 12 секунд
GlavRed
2025-07-05T08:12:56Z
Як зберігати ягоди в холодильнику: два суперлайфхаки, які врятують від цвілі
GlavRed
2025-07-05T07:45:49Z
Делікатес, який доступний кожному: як швидко заготувати кабачкову ікру
24tv
2025-07-05T07:12:27Z
Особисті кольори для 12 знаків Зодіаку: що радять носити астрологи
24tv
2025-07-05T07:03:43Z
Пришвидшіть ріст огірків у липні: ефективний засіб літнього підживлення
24tv
2025-07-05T06:27:00Z
Сльози литимуться рікою: 3 знаки зодіаку, які цього місяця багато плакатимуть
24tv
2025-07-05T06:21:17Z
Цей рецепт проситимуть усі друзі: хрусткий кабачок-восьминіг у клярі ефектно виглядатиме на святковому столі
Telegraf
2025-07-05T06:18:26Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 5 липня 2025 року
Фокус
2025-07-05T05:00:04Z
Що не так на картинці: помилку треба знайти всього за 7 секунд
GlavRed
2025-07-05T04:27:02Z
Український FPV-дрон вперше збив російську "Герберу"
TSN
2025-07-05T08:18:08Z
"Секунда і я вже лежу": 13-річний Іван пережив 8 операцій після удару РФ по Сумах
TSN
2025-07-05T08:03:39Z
Росіяни застосували для удару по Україні понад три сотні дронів: майже всі летіли на захід України
ZN UA
2025-07-05T08:03:38Z
Українці вважають себе моральними, але інших — цинічними: соціолог пояснив, чому деякі схвально ставляться до ухилянтів
Telegraf
2025-07-05T08:03:22Z
Про нашу стійкість. Жінки в Україні опановують нові професії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T08:03:03Z
Півненко обговорив з військовим представником посольства США посилення Нацгвардії України
УкраинФорм
2025-07-05T08:00:53Z
Чоловік зробив жінці пропозицію, але на їхньому фото всі дивляться на дещо інше
Фокус
2025-07-05T08:00:30Z
День Незалежності по-американськи: як у США святкують 4 липня
24tv
2025-07-05T07:54:48Z
"Українська бронетехніка" створила унікальний безпілотник-міну
InternetUA
2025-07-05T07:46:16Z
Рекорд за дальністю ураження: нацгвардійці знищили російську гармату на відстані 25 кілометрів
24tv
2025-07-05T08:18:18Z
Чугуїв після атаки безпілотників РФ залишився без світла
УкраинФорм
2025-07-05T08:06:45Z
У Києві поліція перевіряє інформацію про обмеження доступу до укриття в Голосіївському районі
УкраинФорм
2025-07-05T08:03:22Z
Спека відступає: синоптикиня розповіла, коли в Україні знову стане прохолодно
TSN
2025-07-05T08:03:18Z
Чи можлива сильна спека +50 градусів, коли похолодає і будуть зливи й грози: інтерв'ю про погоду
24tv
2025-07-05T08:03:13Z
Гуманітарна допомога пенсіонерам в Одеській області: як отримати підтримку в ремонті пошкодженого житла
Политека
2025-07-05T08:00:36Z
Війська РФ убили ще двох жителів Донеччини, чотирьох - поранили
УкраинФорм
2025-07-05T07:36:35Z
У Львові зафіксували найнижчу температуру за 51 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T07:33:13Z
Новий графік руху поїздів на Дніпропетровщині: чого чекати пасажирам на популярних маршрутах
Политека
2025-07-05T07:30:04Z
У США помер актор Джуліан Мак-Магон, відомий за роллю у серіалі «Всі жінки - відьми»
УкраинФорм
2025-07-05T08:03:21Z
Рецензія на фільм «Броня» / Armor
ITC
2025-07-05T07:55:35Z
Гурт Oasis зіграв свій перший за 16 років концерт після возз’єднання
УкраинФорм
2025-07-05T07:48:50Z
YouTube-канал Ellena Galant: як підібрати стильне вбрання
CutInsight
2025-07-05T07:36:12Z
Успадкувала красу від батька: як виглядає єдина дочка померлої зірки "Зачарованих" Макмехона
Telegraf
2025-07-05T07:33:01Z
7 зачісок на літо 2025 для волосся середньої довжини
Фокус
2025-07-05T07:00:31Z
Помер Марк Сноу, композитор та автор саундтреків до серіалів "Секретні матеріали" та "Блакитна кров"
Комсомольская правда
2025-07-05T05:43:31Z
Хвороба забрала його життя: від чого у 56 років помер зірка "Зачарованих" Джуліан Макмехон і як він виглядав перед смертю
Telegraf
2025-07-05T05:06:31Z
100 найкращих фільмів XXI століття за версією NYT: яка стрічка посіла перше місце
24tv
2025-07-04T21:48:43Z
Російський літак упустив авіабомбу на пам'ятник військовому льотчику в Запорізькій області
24tv
2025-07-05T08:18:46Z
В Київському районі Одеси вибухнуло авто, постраждав чоловік
Украина Криминальная
2025-07-05T08:18:03Z
Руйнівна повінь у Техасі: 24 загиблих, тривають пошуки зниклих дівчаток
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T08:15:10Z
Раптові повені в Техасі забрали життя понад десятка людей
УкраинФорм
2025-07-05T08:13:56Z
У лікарні помер постраждалий через удар по Києву 4 липня – жертв вже двоє
Лига
2025-07-05T07:51:45Z
Жандарми з ножами: французька поліція розрізала човен мігрантів біля берегів Ла-Маншу
Фокус
2025-07-05T07:42:24Z
Завершено досудове розслідування щодо організованої злочинної групи полтавських митників - мільйонерів
Известия Киев
2025-07-05T07:33:41Z
В Одесі вибухнув автомобіль із чоловіком усередині
24tv
2025-07-05T07:33:17Z
У Харкові агент ФСБ отримав 15 років ув’язнення за шпигунство
InternetUA
2025-07-05T07:16:42Z
Land Rover показав дуже чорний Defender Octa
AutoCentre
2025-07-05T07:12:58Z
Більше не спорт для елітарного клубу: як «Формула-1» навчилась робити гроші та підкорила Голлівуд
AIN
2025-07-05T06:42:43Z
Не для краси чи "статусу": чому шкіряні сидіння в авто мають отвори
GlavRed
2025-07-05T03:27:43Z
Mercedes не встигає задовольнити попит на нову компактну модель седана
Топ Жир
2025-07-04T23:48:50Z
Машину ще можна врятувати: що буде, якщо залити бензин у дизельний двигун
GlavRed
2025-07-04T23:27:35Z
Ця розкішна седан за $2000 може стати або вигідною угодою року, або справжнім жахом
Топ Жир
2025-07-04T21:48:24Z
Електричний Porsche Cayenne оснащений чотирма дисплеями та мінімумом кнопок
Топ Жир
2025-07-04T20:18:15Z
Цей DeLorean отримав потужний V8 від суперкара і тепер готовий до швидкісних пригод
Топ Жир
2025-07-04T18:33:22Z
Xpeng представив доступного конкурента Tesla Model Y
AutoCentre
2025-07-04T18:24:00Z
Українці Шульга та Скапінцев зіграють у Літній лізі НБА
УкраинФорм
2025-07-05T08:09:56Z
Непереможний український боксер зробив прогноз на бій за "абсолют" Кроуфорд – Канело
24tv
2025-07-05T08:09:22Z
Торіно взяв у оренду півзахисника Емполі
Football.ua
2025-07-05T08:04:20Z
Егіналду: Варто відзначити довіру тренера, який тільки-но прийшов
Football.ua
2025-07-05T07:58:24Z
Лунін заплакав на тренуванні Реала: футболіст дізнався про загибель Жоти
24tv
2025-07-05T07:57:02Z
Український плавець-юніор Шеремет - срібний призер Євро у Словаччині
УкраинФорм
2025-07-05T07:48:35Z
ЗСУ на фронті ліквідували брата призера чемпіонату Європи з волейболу сидячи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-05T07:45:37Z
Наполі зацікавлений у нападнику ПСЖ
Football.ua
2025-07-05T07:43:35Z
Полісся – Горн: онлайн-трансляція товариського матчу 05.07.2025
Football.ua
2025-07-05T07:39:44Z
Учені з'ясували точний момент, коли люди почали змінювати клімат
24tv
2025-07-05T08:03:54Z
Блогер порівняв ціни в Італії та Україні: результат закупів вразив Мережу
TSN
2025-07-05T08:03:02Z
Російський месенджер МАХ на ТОТ виконує шпигунські функції - «Жовта стрічка»
УкраинФорм
2025-07-05T07:30:52Z
Прогнози вакансій на основі штучного інтелекту стають найновішим змагальним видом спорту в корпоративній Америці
InternetUA
2025-07-05T07:01:58Z
Ілля Суцкевер очолить Safe Superintelligence
InternetUA
2025-07-05T06:46:55Z
Дизайнерський сюрприз: власники житла зірвали сіру підлогу і були вражені тим, що вона ховала
24tv
2025-07-05T06:42:52Z
Вчені залучили ШІ для вирішення проблеми ядерного забруднення
Portaltele
2025-07-05T06:39:27Z
Група програм-вимагачів Hunters International оголосила про своє закриття
InternetUA
2025-07-05T06:30:44Z
Cloudflare прагне, щоб компанії зі штучним інтелектом платили за контент
InternetUA
2025-07-05T06:15:00Z