MY.UAНовини
Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти
Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти

Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти

Через війну в Чорному та Азовському морях, за оцінками Національного природного парку " Тузловські лимани ", загинуло приблизно 85 тисяч дельфінів.

Щоб відновити їхнє поголів'я, потрібні особливі заходи, впевнений доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку "Тузловські лимани" Іван Русєв. Про те, яка ситуація з дельфінами сьогодні і як їм можна допомогти, він розповів Коротко про.

Головна проблема дельфінів під час війни - сонари

- Іване, чи правда, що ситуація з дельфінами змінилася на краще? Останнім часом у вас практично немає постів про цих загиблих ссавців.

- Якраз зараз я йду берегом, шукаю дельфінів. Нещодавно знайшли мертвого дельфінчика-білобочку. Видно, що він довго плавав морем… Одного мертвого дельфіна ми виявили навесні і зараз знайшли ще одного. Але загалом ситуація покращала: сьогодні кораблі російського флоту не мають істотного впливу на китоподібних, вони сховалися біля Новоросійська та в окупованому Криму.

Порівняно з 2022 роком, це казкова ситуація: ми бачимо багато живих дельфінів у Чорному морі та мало загиблих – вже немає такого впливу війни, який був на початку повномасштабних дій.

Іван Русєв. Фото: ФБ

До війни теж була велика проблема – з браконьєрством. Прикордонники та рибінспекція давали нелегальний дозвіл на вилов камбали, калкана браконьєрам за гроші. Ті ставили велику кількість сіток, до яких часто потрапляли й дельфіни.

На думку вчених, лише 5% загиблих тварин вимиває на берег. І якщо до початку вторгнення на березі моря в нашому парку ми знаходили 0,07 мертвих дельфінів на кілометр, які гинули від рибалок чи браконьєрства, то під час активної фази війни виявляли по 8,5 загиблих тварин на кілометр – це у сотні разів більше, ніж до війни!

Лише 2022 року загинуло близько 50 тисяч дельфінів. Особливо багато померло морських тварин біля острова Зміїний під час бомбардувань, що тривали кілька тижнів. 2023 року ми знайшли 20 тисяч загиблих китоподібних. Протягом 2024 нарахували, за різними оцінками, від 10 до 15 тисяч дельфінів. Загиблих тварин зустрічають біля Новоросійська та в Криму.

- Чому така масова загибель дельфінів? Це пов'язано з військовими кораблями?

- Так, головна проблема після початку війни - не браконьєри, а сонари, або гідролокатори (пристрої для виявлення підводних об'єктів через відправлення звукових імпульсів. - Ред.). Дельфіни користуються ехолокацією, щоб спілкуватися, шукати рибні місця для харчування, а сонари дуже потужні, вони легко дезорієнтують тварин.

Гідролокатори вражають китоподібних, вони стають абсолютно сліпими і губляться у просторі. Дельфін у такому стані не здатний ловити рибу (до речі, він має з'їдати від 15 до 30 кг риби щодня). Через відсутність їжі тварина стрімко втрачає вагу – організм починає використовувати для виживання внутрішній жир (потрібно розуміти, що жир дельфінів дуже токсичний, бо Чорне море забруднене). І вони отруюються накопиченими в жирі токсинами - їхній імунітет падає, вони починають хворіти через віруси, які не шкодять здоровому організму дельфіна. Зрештою, вони гинуть від інфекційних захворювань.

Незважаючи на те що ситуація з дельфінами сьогодні виглядає краще, ніж на початку війни, популяція видів китоподібних досить низька. Ми мріємо про закінчення війни, але треба розуміти: коли вона закінчиться, це ще не означатиме, що все гаразд. Добре – це коли більше не буде натовпу браконьєрів та рибалок на Чорному морі.

Щоб зберегти дельфінів, нам потрібно зробити великий резерват-заповідник, що включає акваторій біля острова Зміїний. Завдяки резервату з'явиться шанс відтворення популяції дельфінів. Важливо, щоб тварин не чіпали.

В акваторії Чорного моря дельфіни з'явилися ще у березні. Фото: ФБ Іван Русєв

Є ризик, що у Чорному морі зовсім не залишиться дельфінів

- А якщо не буде цього резервату-заповідника, що тоді? Адже поки що з цього приводу нічого не відомо.

- Якщо ми йдемо за варіантом "немає резервату", але є божевільне браконьєрство, від якого гине по 20-30 тисяч дельфінів щороку, на нас чекає сумна ситуація. У кращому разі – тривалий процес відновлення. Оновлення популяції йтиме дуже повільно: дельфіни дають одного малюка на рік.

У гіршому - є ризик, що дельфіни взагалі загинуть. Звичайно, ми страждатимемо без головного гравця в екосистемі Чорного моря. Без дельфінів не буде живої екосистеми: вони підтримують життя багатьох видів риб та інших морських тварин. Якщо в Чорному морі не залишиться дельфінів, воно перестане бути живим, як будь-яка екосистема, що втратила вершину харчової піраміди. Це означає, що не буде здорових популяцій риб та достатньої кількості кисню. Здорове Чорне море може бути тільки тоді, коли в ньому багато дельфінів.

Сьогодні дуже обережно порушується питання про створення морського резервату. Коли ми говоримо, що він необхідний, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України нас підтримує на державному рівні. Але, на жаль, Одеська обласна адміністрація блокує створення резервату. Зараз у нас із ними полеміка. Ми сподіваємось наполягти на своєму, це важливо.

Україна є стороною угоди ASCO BANS – це угода між Балтійськими та Чорноморськими країнами про збереження малих китоподібних. Ми зобов'язалися їх охороняти та створювати для них безпечні місця. Україна хоче до Європи, а отже, нам треба зробити цей крок. В іншому разі залишимося на задвірках цивілізації, нас вважатимуть дикунами.

Найчастіша причина загибелі дельфінів сьогодні – оглушення сонарами. Фото: ФБ Іван Русєв

- Незважаючи на шкідливий вплив війни на морських тварин, пишуть про існування деяких дельфінів-шпигунів. Нещодавно в норвезьких водах був знайдений мертвим кит-білуха Хвалдімір - через причеплену на нього камеру його підозрювали в шпигунстві на Москву. Що ви про це думаєте?

- Після Другої світової війни в Америці, СРСР та трохи в Україні справді тренували дельфінів та білух, у тому числі для військових дій. У СРСР створили великий океанаріум у Севастополі та Козачій бухті, щоб тренувати китоподібних для шпигунських цілей. До дельфіна могли прикріпити міну, він міг вразити якусь ворожу ціль… Білухи та дельфіни - дуже розумні тварини, теоретично їх можна використовувати у військових діях, але ж це дикість! Жорстока неефективна стратегія.

Ми технологічно просунулися, особливо Україна у створенні дронів, морських зокрема, - тому нерозумно використовувати тварин для війни. Можливо, факт зі шпигунством має місце у наші дні, але треба розуміти: це ніяк не впливає на перебіг подій. Ефективність використання морських тварин у війні вкрай низька.

Дельфінів із дельфінаріїв потрібно відновлювати у реабілітаційних центрах

- Отже, загалом можна говорити про те, що дельфіни почуваються краще, порівняно з недавнім періодом?

- Якщо порівнювати з початком війни, то, безумовно, так.

Наразі від Дунаю до Миколаївської області обмежений доступ людей до Чорного моря. Ми маємо інформацію, що там бачать дельфінів. Ми дуже раді, що вони там є. Сподіваюся, ми скоро здолаємо ворога, увійдемо до Європейського союзу і зробимо так, щоб дельфінарії – в'язниці для дельфінів – перестали існувати. Люди милуватимуться дельфінами у Чорному морі на спеціальних маршрутах, якими плаватимуть кораблі. А дельфіни почнуть безпечно жити, відтворювати свою популяцію та підтримувати у здоровому стані наше Чорне море.

- Дельфінарії зло – бо, по суті, є в'язницею для тварин?

- По-перше, там утримують червонокнижних тварин. По-друге, вони утримуються у жахливих умовах, там немає простору. Дельфінам потрібно пропливати щодня десятки та сотні кілометрів, а вони не можуть цього зробити у невеликому дельфінарії. По-третє, там хлорована вода. Крім того, дельфіни - соціальні тварини, мають жити сім'ями, але не можуть. Це знущання!

Українське законодавство каже, що ми можемо їх забрати через суди, але куди їх потім подіти? Необхідно створити реабілітаційний центр, де тварини зможуть перебувати на перетримці. Там вони навчатимуться ловити рибу (до цього харчувалися тільки замороженою). Через сітку дельфіни зможуть спілкуватися з тваринами, які живуть у дикій природі. Завдяки швидкій соціалізації вони незабаром зможуть жити у Чорному морі.

Звичайно, тварини, які занадто довго мешкали у дельфінаріях, можуть не пристосуватися до умов дикої природи. І вони житимуть у морі стільки, скільки зможуть. У морі їх смерть - природний процес. У будь-якому разі так буде краще і для дельфінів, і для природи, і для людей.

Здоровим Чорне море може бути лише за наявності дельфінів. Фото: ФБ Іван Русєв

ДО РЕЧІ

У 60-х роках ХХ століття в Чорному морі мешкало кілька мільйонів дельфінів, Вже через 50 років чисельність малих китоподібних впала до кількох сотень тисяч особин. Зменшення кількості дельфінів безпосередньо пов'язане з людським фактором – це дії браконьєрів, рибальські сіті, а сьогодні – війна.

Іван Русєв
Досьє Коротко про

Відомий не лише як науковець, а й як науковий журналіст, учасник багатьох екологічних експедицій.

Народився у лютому 1959 року у селі Дмитрівка Татарбунарського району Одеської області. Після школи закінчив Одеський державний університет ім. І.І. Мечнікова. Працював у протичумній станції, яку потім перетворили на науково-дослідний інститут.

У різні роки був керівником групи моніторингу природних осередків чуми, що діють, в зоні Аральського моря. Спостерігаючи за тим, як люди вбивають Арал, розпочав активну громадську діяльність із захисту дикої природи.

1988 року Іван Русєв захистив кандидатську, а 2013 року – докторську дисертацію за спеціальністю «Екологія». Є автором понад 550 наукових праць, співавтором 14 монографій.

У 2014 році працював у дельфінарії Міноборони України, який перевезли із Севастополя до Одеси. З грудня 2015 по грудень 2017 був керівником Національного природного парку «Тузловські лимани», з січня 2018 року очолює в парку науково-дослідний відділ.

Теги за темою
ТвариниЕкологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Келлог рассказал, как США хотят выйти на "всеобъемлющее прекращение огня" в Украине
Хвиля
2025-04-19T17:33:37Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Сын Кадырова вновь стал посмешищем, получив новую награду
UAToday
2025-04-19T18:06:43Z
Пасхальное перемирие Путина - политическая игра Кремля на фоне ударов по Украине - WSJ
ZN UA
2025-04-19T17:51:39Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
В Пасхальную ночь не следует выключать свет в доме: почему это важно
Comments UA
2025-04-19T17:51:26Z
Не хватит даже заплатить за свет: пенсионерам выплатят жалкую надбавку
Знай
2025-04-19T17:30:09Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Меладзе показался с внуком на руках
GlavRed
2025-04-19T17:33:04Z
Макаревич "послал" российского журналиста
Корреспондент
2025-04-19T12:33:41Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Отключение света в Киеве и области 20 апреля: чего ждать на Пасху
Политека
2025-04-19T16:42:09Z
Озвучено головні виклики української металургії
AgroNews
2025-04-19T16:15:42Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Назвали самый полезный напиток для работы мозга
UAToday
2025-04-19T16:06:17Z
Часть Нидерландов может оказаться братьями и сестрами: репродуктивные клиники годами нарушали правила
Знай
2025-04-19T14:51:11Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Белые пятна на ногтях не так безопасны, как считается: какие болезни можно определить по состоянию ногтей
Comments UA
2025-04-19T13:27:12Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Драка в Киеве во время ЛГБТ-фестиваля: полиция рассказала подробности
Корреспондент
2025-04-19T17:27:22Z
Німеччина в січні збільшила експорт металопрокату на 23,7% м./м
AgroNews
2025-04-19T17:19:05Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ленивый хачапури: вкусное сырное наслаждение за 15 минут, рецепт
Знай
2025-04-19T08:51:12Z
Готовится просто, а вкус необычный: рецепт салата из пекинской капусты по-новому
Telegraf
2025-04-19T06:12:22Z
Не вырастет и то, и другое: что категорически нельзя сажать возле клубники
Telegraf
2025-04-19T05:09:01Z
Оберните мясо этой кожурой — оно будет румяным, сочным и будет таять во рту
TSN
2025-04-19T02:24:57Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Подорожание овощей в Харькове: магазины установили неожиданные цены
Политека
2025-04-19T17:01:17Z
В мае АЗС существенно перепишут цены на бензин и дизель: к чему готовиться водителям
Знай
2025-04-19T16:12:53Z
Подорожание кофе во Львове: любимый напиток бьет ценовые рекорды
Политека
2025-04-19T16:00:10Z
"Кремль решил залезть в кошельки к любителям спиртного": ГУР о причине новых акцизов в РФ
Апостроф
2025-04-19T13:12:01Z
Весенняя засуха угрожает будущему урожаю в Украине – EDO
ZN UA
2025-04-19T12:43:30Z
Подорожание мяса в Киеве: цены постоянно растут, чего ждать в ближайший месяц
Политека
2025-04-19T12:00:35Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
"Шахтер" повержен: команда из села убила интригу в чемпионате Украины
Telegraf
2025-04-19T18:00:56Z
"Шахтер" сенсационно проиграл "Колосу" и отпустил "Динамо" в отрыв в УПЛ
ZN UA
2025-04-19T17:27:05Z
Активная игра и два гола: Манчестер Сити выигрывает у Эвертона
Корреспондент
2025-04-19T17:12:33Z
Сантос публикует информацию о форме Неймара
Корреспондент
2025-04-19T16:30:57Z
Нападающие Брентфорда устанавливают примечательное достижение
Корреспондент
2025-04-19T16:21:08Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Cyberpunk 2077 готовится к прорыву на Switch 2: The Witcher 3 пока вне игры
Знай
2025-04-19T17:51:17Z
На Одещині внаслідок ракетної атаки рф постраждали фермерські господарства
AgroNews
2025-04-19T13:22:44Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z