MY.UAНовини
Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти
Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти

Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти

Через війну в Чорному та Азовському морях, за оцінками Національного природного парку " Тузловські лимани ", загинуло приблизно 85 тисяч дельфінів.

Щоб відновити їхнє поголів'я, потрібні особливі заходи, впевнений доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку "Тузловські лимани" Іван Русєв. Про те, яка ситуація з дельфінами сьогодні і як їм можна допомогти, він розповів Коротко про.

Головна проблема дельфінів під час війни - сонари

- Іване, чи правда, що ситуація з дельфінами змінилася на краще? Останнім часом у вас практично немає постів про цих загиблих ссавців.

- Якраз зараз я йду берегом, шукаю дельфінів. Нещодавно знайшли мертвого дельфінчика-білобочку. Видно, що він довго плавав морем… Одного мертвого дельфіна ми виявили навесні і зараз знайшли ще одного. Але загалом ситуація покращала: сьогодні кораблі російського флоту не мають істотного впливу на китоподібних, вони сховалися біля Новоросійська та в окупованому Криму.

Порівняно з 2022 роком, це казкова ситуація: ми бачимо багато живих дельфінів у Чорному морі та мало загиблих – вже немає такого впливу війни, який був на початку повномасштабних дій.

Іван Русєв. Фото: ФБ

До війни теж була велика проблема – з браконьєрством. Прикордонники та рибінспекція давали нелегальний дозвіл на вилов камбали, калкана браконьєрам за гроші. Ті ставили велику кількість сіток, до яких часто потрапляли й дельфіни.

На думку вчених, лише 5% загиблих тварин вимиває на берег. І якщо до початку вторгнення на березі моря в нашому парку ми знаходили 0,07 мертвих дельфінів на кілометр, які гинули від рибалок чи браконьєрства, то під час активної фази війни виявляли по 8,5 загиблих тварин на кілометр – це у сотні разів більше, ніж до війни!

Лише 2022 року загинуло близько 50 тисяч дельфінів. Особливо багато померло морських тварин біля острова Зміїний під час бомбардувань, що тривали кілька тижнів. 2023 року ми знайшли 20 тисяч загиблих китоподібних. Протягом 2024 нарахували, за різними оцінками, від 10 до 15 тисяч дельфінів. Загиблих тварин зустрічають біля Новоросійська та в Криму.

- Чому така масова загибель дельфінів? Це пов'язано з військовими кораблями?

- Так, головна проблема після початку війни - не браконьєри, а сонари, або гідролокатори (пристрої для виявлення підводних об'єктів через відправлення звукових імпульсів. - Ред.). Дельфіни користуються ехолокацією, щоб спілкуватися, шукати рибні місця для харчування, а сонари дуже потужні, вони легко дезорієнтують тварин.

Гідролокатори вражають китоподібних, вони стають абсолютно сліпими і губляться у просторі. Дельфін у такому стані не здатний ловити рибу (до речі, він має з'їдати від 15 до 30 кг риби щодня). Через відсутність їжі тварина стрімко втрачає вагу – організм починає використовувати для виживання внутрішній жир (потрібно розуміти, що жир дельфінів дуже токсичний, бо Чорне море забруднене). І вони отруюються накопиченими в жирі токсинами - їхній імунітет падає, вони починають хворіти через віруси, які не шкодять здоровому організму дельфіна. Зрештою, вони гинуть від інфекційних захворювань.

Незважаючи на те що ситуація з дельфінами сьогодні виглядає краще, ніж на початку війни, популяція видів китоподібних досить низька. Ми мріємо про закінчення війни, але треба розуміти: коли вона закінчиться, це ще не означатиме, що все гаразд. Добре – це коли більше не буде натовпу браконьєрів та рибалок на Чорному морі.

Щоб зберегти дельфінів, нам потрібно зробити великий резерват-заповідник, що включає акваторій біля острова Зміїний. Завдяки резервату з'явиться шанс відтворення популяції дельфінів. Важливо, щоб тварин не чіпали.

В акваторії Чорного моря дельфіни з'явилися ще у березні. Фото: ФБ Іван Русєв

Є ризик, що у Чорному морі зовсім не залишиться дельфінів

- А якщо не буде цього резервату-заповідника, що тоді? Адже поки що з цього приводу нічого не відомо.

- Якщо ми йдемо за варіантом "немає резервату", але є божевільне браконьєрство, від якого гине по 20-30 тисяч дельфінів щороку, на нас чекає сумна ситуація. У кращому разі – тривалий процес відновлення. Оновлення популяції йтиме дуже повільно: дельфіни дають одного малюка на рік.

У гіршому - є ризик, що дельфіни взагалі загинуть. Звичайно, ми страждатимемо без головного гравця в екосистемі Чорного моря. Без дельфінів не буде живої екосистеми: вони підтримують життя багатьох видів риб та інших морських тварин. Якщо в Чорному морі не залишиться дельфінів, воно перестане бути живим, як будь-яка екосистема, що втратила вершину харчової піраміди. Це означає, що не буде здорових популяцій риб та достатньої кількості кисню. Здорове Чорне море може бути тільки тоді, коли в ньому багато дельфінів.

Сьогодні дуже обережно порушується питання про створення морського резервату. Коли ми говоримо, що він необхідний, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України нас підтримує на державному рівні. Але, на жаль, Одеська обласна адміністрація блокує створення резервату. Зараз у нас із ними полеміка. Ми сподіваємось наполягти на своєму, це важливо.

Україна є стороною угоди ASCO BANS – це угода між Балтійськими та Чорноморськими країнами про збереження малих китоподібних. Ми зобов'язалися їх охороняти та створювати для них безпечні місця. Україна хоче до Європи, а отже, нам треба зробити цей крок. В іншому разі залишимося на задвірках цивілізації, нас вважатимуть дикунами.

Найчастіша причина загибелі дельфінів сьогодні – оглушення сонарами. Фото: ФБ Іван Русєв

- Незважаючи на шкідливий вплив війни на морських тварин, пишуть про існування деяких дельфінів-шпигунів. Нещодавно в норвезьких водах був знайдений мертвим кит-білуха Хвалдімір - через причеплену на нього камеру його підозрювали в шпигунстві на Москву. Що ви про це думаєте?

- Після Другої світової війни в Америці, СРСР та трохи в Україні справді тренували дельфінів та білух, у тому числі для військових дій. У СРСР створили великий океанаріум у Севастополі та Козачій бухті, щоб тренувати китоподібних для шпигунських цілей. До дельфіна могли прикріпити міну, він міг вразити якусь ворожу ціль… Білухи та дельфіни - дуже розумні тварини, теоретично їх можна використовувати у військових діях, але ж це дикість! Жорстока неефективна стратегія.

Ми технологічно просунулися, особливо Україна у створенні дронів, морських зокрема, - тому нерозумно використовувати тварин для війни. Можливо, факт зі шпигунством має місце у наші дні, але треба розуміти: це ніяк не впливає на перебіг подій. Ефективність використання морських тварин у війні вкрай низька.

Дельфінів із дельфінаріїв потрібно відновлювати у реабілітаційних центрах

- Отже, загалом можна говорити про те, що дельфіни почуваються краще, порівняно з недавнім періодом?

- Якщо порівнювати з початком війни, то, безумовно, так.

Наразі від Дунаю до Миколаївської області обмежений доступ людей до Чорного моря. Ми маємо інформацію, що там бачать дельфінів. Ми дуже раді, що вони там є. Сподіваюся, ми скоро здолаємо ворога, увійдемо до Європейського союзу і зробимо так, щоб дельфінарії – в'язниці для дельфінів – перестали існувати. Люди милуватимуться дельфінами у Чорному морі на спеціальних маршрутах, якими плаватимуть кораблі. А дельфіни почнуть безпечно жити, відтворювати свою популяцію та підтримувати у здоровому стані наше Чорне море.

- Дельфінарії зло – бо, по суті, є в'язницею для тварин?

- По-перше, там утримують червонокнижних тварин. По-друге, вони утримуються у жахливих умовах, там немає простору. Дельфінам потрібно пропливати щодня десятки та сотні кілометрів, а вони не можуть цього зробити у невеликому дельфінарії. По-третє, там хлорована вода. Крім того, дельфіни - соціальні тварини, мають жити сім'ями, але не можуть. Це знущання!

Українське законодавство каже, що ми можемо їх забрати через суди, але куди їх потім подіти? Необхідно створити реабілітаційний центр, де тварини зможуть перебувати на перетримці. Там вони навчатимуться ловити рибу (до цього харчувалися тільки замороженою). Через сітку дельфіни зможуть спілкуватися з тваринами, які живуть у дикій природі. Завдяки швидкій соціалізації вони незабаром зможуть жити у Чорному морі.

Звичайно, тварини, які занадто довго мешкали у дельфінаріях, можуть не пристосуватися до умов дикої природи. І вони житимуть у морі стільки, скільки зможуть. У морі їх смерть - природний процес. У будь-якому разі так буде краще і для дельфінів, і для природи, і для людей.

Здоровим Чорне море може бути лише за наявності дельфінів. Фото: ФБ Іван Русєв

ДО РЕЧІ

У 60-х роках ХХ століття в Чорному морі мешкало кілька мільйонів дельфінів, Вже через 50 років чисельність малих китоподібних впала до кількох сотень тисяч особин. Зменшення кількості дельфінів безпосередньо пов'язане з людським фактором – це дії браконьєрів, рибальські сіті, а сьогодні – війна.

Іван Русєв
Досьє Коротко про

Відомий не лише як науковець, а й як науковий журналіст, учасник багатьох екологічних експедицій.

Народився у лютому 1959 року у селі Дмитрівка Татарбунарського району Одеської області. Після школи закінчив Одеський державний університет ім. І.І. Мечнікова. Працював у протичумній станції, яку потім перетворили на науково-дослідний інститут.

У різні роки був керівником групи моніторингу природних осередків чуми, що діють, в зоні Аральського моря. Спостерігаючи за тим, як люди вбивають Арал, розпочав активну громадську діяльність із захисту дикої природи.

1988 року Іван Русєв захистив кандидатську, а 2013 року – докторську дисертацію за спеціальністю «Екологія». Є автором понад 550 наукових праць, співавтором 14 монографій.

У 2014 році працював у дельфінарії Міноборони України, який перевезли із Севастополя до Одеси. З грудня 2015 по грудень 2017 був керівником Національного природного парку «Тузловські лимани», з січня 2018 року очолює в парку науково-дослідний відділ.

Теги за темою
ЖивотныеЭкология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Мелони и Эрдоган поддержали мирные переговоры между Киевом и Москвой
Корреспондент
2025-05-13T22:48:53Z
Пункт пропуска Ягодин - Дорогуск разблокирован
Корреспондент
2025-05-13T21:54:07Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Украина вышла в финал Евровидения
Корреспондент
2025-05-13T22:54:14Z
Евровидение 2025. Что нужно знать о конкурсе
Корреспондент
2025-05-13T21:27:33Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Баранчик Шон появится на экранах
Корреспондент
2025-05-09T08:30:51Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
В МВД объяснили, почему водительское удостоверение не отображается в Дії
UAToday
2025-05-13T18:03:04Z
Финляндия обновит железнодорожные пути для оборонной мобильности
Корреспондент
2025-05-13T17:51:19Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Какие продукты нужно есть для укрепления костей
UAToday
2025-05-13T12:03:26Z
Болезнь Лайма: мифы, факты и как уберечься
VGorode
2025-05-13T11:57:11Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Обвал цен на нефть: Россия теряет экспортные доходы
Корреспондент
2025-05-13T16:06:24Z
В Украине изменят правила перерегистрации автомобилей должниками
UAToday
2025-05-13T15:24:26Z
В Украине могут возобновить отключение света летом
UAToday
2025-05-13T15:24:16Z
ЕБРР ухудшил прогноз роста ВВП Украины
Корреспондент
2025-05-13T15:00:50Z
Украина прошла экватор посевной - Шмыгаль
Корреспондент
2025-05-13T10:42:13Z
Какие недостатки имеет план ЕС по прекращению импорта энергоносителей из РФ и что делать Украине
Европейская правда
2025-05-13T10:19:20Z
Курсы доллара и евро упали в обменных пунктах
Корреспондент
2025-05-13T09:57:30Z
В Украине растет инфляция: с июля 2025 могут повысить минимальную зарплату
VGorode
2025-05-13T08:27:34Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Армия РФ атакует на 11 направлениях - Генштаб
Корреспондент
2025-05-13T15:27:49Z
Двум надзирателям пыточной на Харьковщине сообщили о подозрении
Корреспондент
2025-05-13T14:00:28Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Украине задержали 66 участников наркокартеля
UAToday
2025-05-13T21:11:26Z
Россияне сбросили бомбы на село в Харьковской области: трое погибших
Корреспондент
2025-05-13T15:39:44Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Украине задержали 66 участников наркокартеля
Корреспондент
2025-05-13T15:18:57Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
BMW представила специальную версию внедорожника X7 для Японии
Корреспондент
2025-05-13T16:48:42Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
США недополучат $12,5 млрд от туризма в 2025 году
Корреспондент
2025-05-13T10:21:37Z
Британец завершил 8-месячный триатлон на Эвересте
Корреспондент
2025-05-13T07:00:22Z
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
2025-05-13T02:34:59Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
Лидер Бостона прооперирован после тяжелого повреждения
Корреспондент
2025-05-13T21:18:09Z
Арсенал готов значительно потратиться на приобретение звездного нападающего
Корреспондент
2025-05-13T21:09:01Z
Наполи официально обратился к Шахтеру по трансферу полузащитника
Корреспондент
2025-05-13T20:57:29Z
ПСЖ и Бавария охотятся за самым высокооплачиваемым футболистом Ман Сити
Корреспондент
2025-05-13T20:06:56Z
Легенда сборной Бразилии вернется в ряды "селесао"
Корреспондент
2025-05-13T19:21:13Z
Деку: Задача Барселоны - сохранение состава и поиск новых Рафиньи и Ямаля
Корреспондент
2025-05-13T19:03:38Z
Тренер МЮ из собственного кармана оплатил билеты сотрудникам на финал ЛЕ
Корреспондент
2025-05-13T18:36:10Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Samsung официально представила сверхтонкий Galaxy S25 Edge
Корреспондент
2025-05-13T19:30:54Z
В Германии обнаружены бронзовые урны возрастом более 3 тысяч лет
Корреспондент
2025-05-13T17:18:54Z
Украинский геймер продлил контракт со шведской командой
Корреспондент
2025-05-13T17:09:35Z
Samsung выпустила первый в мире OLED-монитор с частотой обновления 500 Гц
Корреспондент
2025-05-13T17:03:45Z
На Марсе обнаружили структуры, похожие на вафли и соты: ученые предполагают следы старой жизни
UAToday
2025-05-13T15:24:51Z
Есть ли жизнь под ледниковым панцирем Антарктиды: ученые рассказали о новых открытиях
UAToday
2025-05-13T15:24:17Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z