MY.UAНовини
Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти
Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти

Біолог Іван Русєв: Сьогодні дельфіни почуваються безпечніше, але їм потрібно допомогти

Через війну в Чорному та Азовському морях, за оцінками Національного природного парку " Тузловські лимани ", загинуло приблизно 85 тисяч дельфінів.

Щоб відновити їхнє поголів'я, потрібні особливі заходи, впевнений доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природного парку "Тузловські лимани" Іван Русєв. Про те, яка ситуація з дельфінами сьогодні і як їм можна допомогти, він розповів Коротко про.

Головна проблема дельфінів під час війни - сонари

- Іване, чи правда, що ситуація з дельфінами змінилася на краще? Останнім часом у вас практично немає постів про цих загиблих ссавців.

- Якраз зараз я йду берегом, шукаю дельфінів. Нещодавно знайшли мертвого дельфінчика-білобочку. Видно, що він довго плавав морем… Одного мертвого дельфіна ми виявили навесні і зараз знайшли ще одного. Але загалом ситуація покращала: сьогодні кораблі російського флоту не мають істотного впливу на китоподібних, вони сховалися біля Новоросійська та в окупованому Криму.

Порівняно з 2022 роком, це казкова ситуація: ми бачимо багато живих дельфінів у Чорному морі та мало загиблих – вже немає такого впливу війни, який був на початку повномасштабних дій.

Іван Русєв. Фото: ФБ

До війни теж була велика проблема – з браконьєрством. Прикордонники та рибінспекція давали нелегальний дозвіл на вилов камбали, калкана браконьєрам за гроші. Ті ставили велику кількість сіток, до яких часто потрапляли й дельфіни.

На думку вчених, лише 5% загиблих тварин вимиває на берег. І якщо до початку вторгнення на березі моря в нашому парку ми знаходили 0,07 мертвих дельфінів на кілометр, які гинули від рибалок чи браконьєрства, то під час активної фази війни виявляли по 8,5 загиблих тварин на кілометр – це у сотні разів більше, ніж до війни!

Лише 2022 року загинуло близько 50 тисяч дельфінів. Особливо багато померло морських тварин біля острова Зміїний під час бомбардувань, що тривали кілька тижнів. 2023 року ми знайшли 20 тисяч загиблих китоподібних. Протягом 2024 нарахували, за різними оцінками, від 10 до 15 тисяч дельфінів. Загиблих тварин зустрічають біля Новоросійська та в Криму.

- Чому така масова загибель дельфінів? Це пов'язано з військовими кораблями?

- Так, головна проблема після початку війни - не браконьєри, а сонари, або гідролокатори (пристрої для виявлення підводних об'єктів через відправлення звукових імпульсів. - Ред.). Дельфіни користуються ехолокацією, щоб спілкуватися, шукати рибні місця для харчування, а сонари дуже потужні, вони легко дезорієнтують тварин.

Гідролокатори вражають китоподібних, вони стають абсолютно сліпими і губляться у просторі. Дельфін у такому стані не здатний ловити рибу (до речі, він має з'їдати від 15 до 30 кг риби щодня). Через відсутність їжі тварина стрімко втрачає вагу – організм починає використовувати для виживання внутрішній жир (потрібно розуміти, що жир дельфінів дуже токсичний, бо Чорне море забруднене). І вони отруюються накопиченими в жирі токсинами - їхній імунітет падає, вони починають хворіти через віруси, які не шкодять здоровому організму дельфіна. Зрештою, вони гинуть від інфекційних захворювань.

Незважаючи на те що ситуація з дельфінами сьогодні виглядає краще, ніж на початку війни, популяція видів китоподібних досить низька. Ми мріємо про закінчення війни, але треба розуміти: коли вона закінчиться, це ще не означатиме, що все гаразд. Добре – це коли більше не буде натовпу браконьєрів та рибалок на Чорному морі.

Щоб зберегти дельфінів, нам потрібно зробити великий резерват-заповідник, що включає акваторій біля острова Зміїний. Завдяки резервату з'явиться шанс відтворення популяції дельфінів. Важливо, щоб тварин не чіпали.

В акваторії Чорного моря дельфіни з'явилися ще у березні. Фото: ФБ Іван Русєв

Є ризик, що у Чорному морі зовсім не залишиться дельфінів

- А якщо не буде цього резервату-заповідника, що тоді? Адже поки що з цього приводу нічого не відомо.

- Якщо ми йдемо за варіантом "немає резервату", але є божевільне браконьєрство, від якого гине по 20-30 тисяч дельфінів щороку, на нас чекає сумна ситуація. У кращому разі – тривалий процес відновлення. Оновлення популяції йтиме дуже повільно: дельфіни дають одного малюка на рік.

У гіршому - є ризик, що дельфіни взагалі загинуть. Звичайно, ми страждатимемо без головного гравця в екосистемі Чорного моря. Без дельфінів не буде живої екосистеми: вони підтримують життя багатьох видів риб та інших морських тварин. Якщо в Чорному морі не залишиться дельфінів, воно перестане бути живим, як будь-яка екосистема, що втратила вершину харчової піраміди. Це означає, що не буде здорових популяцій риб та достатньої кількості кисню. Здорове Чорне море може бути тільки тоді, коли в ньому багато дельфінів.

Сьогодні дуже обережно порушується питання про створення морського резервату. Коли ми говоримо, що він необхідний, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України нас підтримує на державному рівні. Але, на жаль, Одеська обласна адміністрація блокує створення резервату. Зараз у нас із ними полеміка. Ми сподіваємось наполягти на своєму, це важливо.

Україна є стороною угоди ASCO BANS – це угода між Балтійськими та Чорноморськими країнами про збереження малих китоподібних. Ми зобов'язалися їх охороняти та створювати для них безпечні місця. Україна хоче до Європи, а отже, нам треба зробити цей крок. В іншому разі залишимося на задвірках цивілізації, нас вважатимуть дикунами.

Найчастіша причина загибелі дельфінів сьогодні – оглушення сонарами. Фото: ФБ Іван Русєв

- Незважаючи на шкідливий вплив війни на морських тварин, пишуть про існування деяких дельфінів-шпигунів. Нещодавно в норвезьких водах був знайдений мертвим кит-білуха Хвалдімір - через причеплену на нього камеру його підозрювали в шпигунстві на Москву. Що ви про це думаєте?

- Після Другої світової війни в Америці, СРСР та трохи в Україні справді тренували дельфінів та білух, у тому числі для військових дій. У СРСР створили великий океанаріум у Севастополі та Козачій бухті, щоб тренувати китоподібних для шпигунських цілей. До дельфіна могли прикріпити міну, він міг вразити якусь ворожу ціль… Білухи та дельфіни - дуже розумні тварини, теоретично їх можна використовувати у військових діях, але ж це дикість! Жорстока неефективна стратегія.

Ми технологічно просунулися, особливо Україна у створенні дронів, морських зокрема, - тому нерозумно використовувати тварин для війни. Можливо, факт зі шпигунством має місце у наші дні, але треба розуміти: це ніяк не впливає на перебіг подій. Ефективність використання морських тварин у війні вкрай низька.

Дельфінів із дельфінаріїв потрібно відновлювати у реабілітаційних центрах

- Отже, загалом можна говорити про те, що дельфіни почуваються краще, порівняно з недавнім періодом?

- Якщо порівнювати з початком війни, то, безумовно, так.

Наразі від Дунаю до Миколаївської області обмежений доступ людей до Чорного моря. Ми маємо інформацію, що там бачать дельфінів. Ми дуже раді, що вони там є. Сподіваюся, ми скоро здолаємо ворога, увійдемо до Європейського союзу і зробимо так, щоб дельфінарії – в'язниці для дельфінів – перестали існувати. Люди милуватимуться дельфінами у Чорному морі на спеціальних маршрутах, якими плаватимуть кораблі. А дельфіни почнуть безпечно жити, відтворювати свою популяцію та підтримувати у здоровому стані наше Чорне море.

- Дельфінарії зло – бо, по суті, є в'язницею для тварин?

- По-перше, там утримують червонокнижних тварин. По-друге, вони утримуються у жахливих умовах, там немає простору. Дельфінам потрібно пропливати щодня десятки та сотні кілометрів, а вони не можуть цього зробити у невеликому дельфінарії. По-третє, там хлорована вода. Крім того, дельфіни - соціальні тварини, мають жити сім'ями, але не можуть. Це знущання!

Українське законодавство каже, що ми можемо їх забрати через суди, але куди їх потім подіти? Необхідно створити реабілітаційний центр, де тварини зможуть перебувати на перетримці. Там вони навчатимуться ловити рибу (до цього харчувалися тільки замороженою). Через сітку дельфіни зможуть спілкуватися з тваринами, які живуть у дикій природі. Завдяки швидкій соціалізації вони незабаром зможуть жити у Чорному морі.

Звичайно, тварини, які занадто довго мешкали у дельфінаріях, можуть не пристосуватися до умов дикої природи. І вони житимуть у морі стільки, скільки зможуть. У морі їх смерть - природний процес. У будь-якому разі так буде краще і для дельфінів, і для природи, і для людей.

Здоровим Чорне море може бути лише за наявності дельфінів. Фото: ФБ Іван Русєв

ДО РЕЧІ

У 60-х роках ХХ століття в Чорному морі мешкало кілька мільйонів дельфінів, Вже через 50 років чисельність малих китоподібних впала до кількох сотень тисяч особин. Зменшення кількості дельфінів безпосередньо пов'язане з людським фактором – це дії браконьєрів, рибальські сіті, а сьогодні – війна.

Іван Русєв
Досьє Коротко про

Відомий не лише як науковець, а й як науковий журналіст, учасник багатьох екологічних експедицій.

Народився у лютому 1959 року у селі Дмитрівка Татарбунарського району Одеської області. Після школи закінчив Одеський державний університет ім. І.І. Мечнікова. Працював у протичумній станції, яку потім перетворили на науково-дослідний інститут.

У різні роки був керівником групи моніторингу природних осередків чуми, що діють, в зоні Аральського моря. Спостерігаючи за тим, як люди вбивають Арал, розпочав активну громадську діяльність із захисту дикої природи.

1988 року Іван Русєв захистив кандидатську, а 2013 року – докторську дисертацію за спеціальністю «Екологія». Є автором понад 550 наукових праць, співавтором 14 монографій.

У 2014 році працював у дельфінарії Міноборони України, який перевезли із Севастополя до Одеси. З грудня 2015 по грудень 2017 був керівником Національного природного парку «Тузловські лимани», з січня 2018 року очолює в парку науково-дослідний відділ.

Теги за темою
ЖивотныеЭкология
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Гроші ростуть на вашому городі: як з продажі помідорів зробити бізнес
Telegraf
2025-07-09T16:30:18Z
Новий графік руху поїздів з Хмельницького: Укрзалізниця озвучила пасажирам дати важливих змін
Политека
2025-07-09T16:30:11Z
Долар і євро різко подешевшали після зльоту: НБУ встановив новий курс
GlavRed
2025-07-09T16:27:51Z
Історичний рекорд. Капіталізація Nvidia сягнула $4 трлн
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:27:02Z
Nvidia стала першою компанією у світі з ринковою вартістю $4 трильйони
УкраинФорм
2025-07-09T16:18:13Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: жителям повідомили про критичну нестачу
Политека
2025-07-09T16:15:40Z
Українці все менше цікавляться новобудовами, а ринок оренди б’є рекорди – результати дослідження
24tv
2025-07-09T16:09:32Z
Мінсоцполітики планує реформувати прожитковий мінімум: що це значить для українців
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:06:14Z
Пенсіонерам в Україні доступні 5 додаткових виплат
24tv
2025-07-09T16:03:47Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Справжній хіт літа: як приготувати малиновий квас, що ідеально втамовує спрагу
Telegraf
2025-07-09T16:30:48Z
Навіщо залишають ложку в морозилці: неочікуване застосування простого предмета
24tv
2025-07-09T16:27:07Z
До програми «Доступні ліки» долучилися понад 16 тисяч аптек - Ляшко
УкраинФорм
2025-07-09T16:03:43Z
За півроку хірурги Центру Шалімова здійснили 51 трансплантацію життєво важливих органів
Khreschatyk
2025-07-09T15:27:58Z
У Європі фіксують нову хвилю дифтерії
360ua.news
2025-07-09T15:00:19Z
Як зміниться ваше здоровʼя, якщо ви будете їсти квасолю регулярно
24tv
2025-07-09T14:45:35Z
Помилки та гендерні упередження: ось чому не варто просити медичних порад в ШІ
24tv
2025-07-09T14:36:35Z
США ввели санкції проти міжнародних організацій, через які режим у Тегерані заробляв на продажі нафти
УкраинФорм
2025-07-09T16:40:52Z
Росіяни знову запустили "Шахеди" по Україні: в яких регіонах загроза атаки
24tv
2025-07-09T16:39:44Z
ЄСПЛ визнав Росію винною у великій справі за скаргами України і Нідерландів
Европейская правда
2025-07-09T16:33:49Z
Сам напросився. Кремль переповнив чашу терпіння Білого дому
Лига
2025-07-09T16:33:40Z
Рішення ЄСПЛ є величезною перемогою, але репарацій чекати ще довго - нідерландський адвокат
УкраинФорм
2025-07-09T16:33:07Z
Ізраїль розпочав "спеціальні операції" на півдні Лівану — The Guardian
ZN UA
2025-07-09T16:30:24Z
Зеленський зустрівся із Келлогом у Римі
УкраинФорм
2025-07-09T16:28:22Z
Путін шантажує Трампа?
GlavRed
2025-07-09T16:27:45Z
Трамп підняв НАТО до рівня, здатного стримувати майбутні війни - Рубіо
УкраинФорм
2025-07-09T16:21:51Z
Голові окупаційного парламенту Криму Константинову оголосили нові підозри
УкраинФорм
2025-07-09T16:36:49Z
"План провалився": Росія зібрала рекордне військо та пішла ва-банк на фронті
GlavRed
2025-07-09T16:36:45Z
У Києві закупили ноутбуки з переплатою ₴5 млн через недбалість посадовця держпідприємства
Khreschatyk
2025-07-09T16:22:44Z
Втрати росіян помітно знизилися: чому буксує стратегія української оборони
Фокус
2025-07-09T16:21:42Z
Під Києвом відбувся черговий етап реалізації безбар’єрного маршруту довжиною 3,6 км
Khreschatyk
2025-07-09T16:21:30Z
"Там у росіян є кілька баз": експерт розповів, де РФ може відкрити новий фронт
GlavRed
2025-07-09T16:12:27Z
Росіяни готуються відновити активні штурми на Запоріжжі та Херсонщині - Волошин
УкраинФорм
2025-07-09T16:07:01Z
Росіяни атакували дронами та артилерією три райони Дніпропетровщини, є постраждалий
УкраинФорм
2025-07-09T16:06:13Z
Дві адміністрації в Києві: Ткаченко розповів про труднощі у роботі КМВА
УкраинФорм
2025-07-09T16:03:06Z
Масована атака на Україну: куди цілилася армія РФ у Луцьку та чого чекати восени — Жданов пояснив
TSN
2025-07-09T16:30:00Z
Зараз таких немає: як раніше називали місяці та чому рік починався не з січня
GlavRed
2025-07-09T16:27:16Z
Українські фотографи Костянтин та Влада Ліберови вперше стануть батьками
Комсомольская правда
2025-07-09T16:27:04Z
Сирський розповів про успіхи новоутвореного угруповання Сил безпілотних систем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:24:21Z
ЗСУ застосує першу автономну турель Sky Sentinel для знищення дронів Shahed
Фокус
2025-07-09T16:21:39Z
Британські розробники залучать український дрон Raybird у систему розвідки
InternetUA
2025-07-09T16:16:31Z
Через які проблеми з паспортом можна отримати штраф у липні
Знай
2025-07-09T16:12:09Z
Кінець епохи танків: чому у ЗСУ закінчуються Leopard і Abrams та чим їх замінити
Фокус
2025-07-09T16:00:42Z
У Третій штурмовій розповіли, як наземні дрони замінюють піхоту на полі бою
УкраинФорм
2025-07-09T15:58:26Z
Ігор Поклад та його творчий прорив
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:12:00Z
"Я точно бі": Тіна Кароль здивувала зухвалим зізнанням
GlavRed
2025-07-09T15:27:33Z
Сестра Жанни Фріске втратила доньку: що сталося
GlavRed
2025-07-09T15:27:00Z
Справжні ікони моди: моделі, які надихають мільйони фанатів
24tv
2025-07-09T15:24:09Z
Його пісні житимуть вічно, – Зібров, Сумська та інші зірки вшанували пам'ять Ігоря Поклада
24tv
2025-07-09T15:21:31Z
Комбінації, які гарантують стиль: 6 кольорів, що гармонійно поєднуються з бежевим
24tv
2025-07-09T15:15:23Z
Нависла загроза смерті: що показали в першому трейлері другого сезону серіалу "Венздей"
Фокус
2025-07-09T14:57:53Z
Битва образів: найяскравіші вбрання Полякової та Єфросиніної у турі "Дорослі дівчата"
Комсомольская правда
2025-07-09T14:39:18Z
Ось 5 зачісок, які роблять чоловіка зіркою цього літа
24tv
2025-07-09T14:36:54Z
Справжній магніт для злиднів та нещасть: що потрібно негайно викинути з дому
GlavRed
2025-07-09T16:27:56Z
Який хліб найкорисніший і чи можна їсти звичайний білий хліб
24tv
2025-07-09T16:21:47Z
"Уникайте, як чуми": назвали найпоширенішу шахрайську схему в Іспанії
24tv
2025-07-09T16:18:04Z
Маловідома локація у Львові, де можна зробити фотосесію у стилі Old money
24tv
2025-07-09T16:12:15Z
Менше алкоголю — нижча ціна, у Туреччині змінюється підхід до відпочинку
360ua.news
2025-07-09T16:03:59Z
Чим покращити смак борщу: додайте це на фінальному етапі приготування — страва вийде надзвичайною
TSN
2025-07-09T15:36:35Z
Чому не можна зраджувати друзів і себе: відповідь мудреця, що змінила долі багатьох людей
TSN
2025-07-09T15:36:06Z
Тільки не позичайте ці 5 речей: віддасте своє щастя та долю
24tv
2025-07-09T15:36:00Z
Прослужить ще довше: як часто насправді треба мити холодильник улітку, відповідь вас здивує
Знай
2025-07-09T15:12:56Z
Внаслідок ракетного удару росіян у Печенізькій громаді постраждав чоловік
Мій Харків
2025-07-09T16:40:13Z
Від легковика залишились друзки: жахлива ДТП на Тернопільщині забрала кілька життів
Telegraf
2025-07-09T16:30:16Z
Масштабні обшуки на митницях. Правоохоронці повідомили результати
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:15:26Z
Умивався сльозами в суді: чоловік почув вирок за вбивство 5 українок в Австрії
Telegraf
2025-07-09T16:15:14Z
У Бериславі чоловік підірвався на російській міні
УкраинФорм
2025-07-09T16:00:31Z
На Миколаївщині потонула 11-річна дівчинка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T16:00:09Z
Аномальна спека забрала життя у понад 2 тисяч людей у Європі
Европейская правда
2025-07-09T15:39:51Z
У Луцьку оголосили підозру лікарю, який пошкодив трахею трирічному хлопчику
УкраинФорм
2025-07-09T15:39:08Z
Взято під варту закарпатку, яка у стані сп’яніння скоїла ДТП із загибеллю прикордонника
Украина Криминальная
2025-07-09T15:33:27Z
Наступний пікап від Ram може стати гідним конкурентом для Toyota Tacoma
Топ Жир
2025-07-09T16:33:56Z
Наступний флагман Xiaomi отримає подвійний мотор і турбодвигун
Топ Жир
2025-07-09T16:03:50Z
«Лавандова гора»: траса майбутнього?
AutoCentre
2025-07-09T16:03:46Z
Skoda Kodiaq — максимум простору та переваг за новою ціною
AutoCentre
2025-07-09T16:00:51Z
Власники YouTube-каналу заарештовані через звинувачення у завданні збитків на понад 40 тисяч доларів автомобілю Формули-1
Топ Жир
2025-07-09T15:33:17Z
Ferrari представила ексклюзивний центральномоторний спорткар
AutoCentre
2025-07-09T15:04:30Z
Польська машина "Плющ" може самостійно мінувати території
InternetUA
2025-07-09T15:01:22Z
Люсід встановив неймовірний світовий рекорд за відстанню на одному заряді
Топ Жир
2025-07-09T14:55:08Z
Volkswagen обігнав Tesla у найбільш болючому аспекті – і цифри вражають
Топ Жир
2025-07-09T14:48:05Z
Секрет довголіття черепах: науковці виявили приховані закономірності
TSN
2025-07-09T16:33:53Z
Примати й мода, навіщо шимпанзе носять траву у вухах
360ua.news
2025-07-09T16:30:12Z
Збитки «Нашого Формату» внаслідок російської атаки сягають $100 000
Детектор М
2025-07-09T16:28:17Z
Планета може поповнитися новим океаном: вчені розкрили, де він може з’явитися
GlavRed
2025-07-09T16:27:29Z
Бюджетний телефон з акумулятором на 6000 мАг: в мережі вперше показали Redmi 15C
Фокус
2025-07-09T16:06:47Z
Як ШІ-чатбот Grok розносить росіян, каже "Слава Україні" і чому Туреччина його заборонила
24tv
2025-07-09T16:06:16Z
Режисер "Володаря перснів" Пітер Джексон збирається воскресити вимерлого птаха
24tv
2025-07-09T15:36:19Z
Що таке ладунка та як їх носили наші предки
24tv
2025-07-09T15:12:59Z
Starlink отримав остаточний дозвіл на роботу в Індії - Reuters
УкраинФорм
2025-07-09T14:51:55Z
Головний тренер збірної Бразилії Анчелотті отримав тюремний строк в Іспанії
ZN UA
2025-07-09T15:55:37Z
Легендарного Анчелотті засудили до одного року позбавлення волі
24tv
2025-07-09T15:51:59Z
Брюгге блокує трансфер Яшарі до Мілана — ситуація стає напруженою
Football.ua
2025-07-09T15:36:55Z
Вімблдон-2025. Визначилися пари 1/2 фіналу жіночого турніру серії Grand Slam
УкраинФорм
2025-07-09T15:36:51Z
Мілевському стало зле на підйомнику в Буковелі: кумедне відео з відпочинку
24tv
2025-07-09T15:21:30Z
Французький топ-клуб домігся скасування пониження в класі за величезні борги
ZN UA
2025-07-09T15:21:05Z
Усик перед боєм з Дюбуа представить унікальну мозаїку, яку росіяни пошкодили в Маріуполі
24tv
2025-07-09T15:00:12Z
Україна розгромно програла Ісландії на жіночому чемпіонаті Європи з баскетболу U-18
ГЛАВКОМ NET
2025-07-09T14:57:51Z
Лідер "Баварії" переніс операцію після страшної травми на КЧС-2025
ZN UA
2025-07-09T14:54:13Z