MY.UAНовини
Як полюбити та зрозуміти математику. Три поради вчителям і батькам
Як полюбити та зрозуміти математику. Три поради вчителям і батькам

Як полюбити та зрозуміти математику. Три поради вчителям і батькам

Як полюбити та зрозуміти математику. Три поради вчителям і батькам

Математика — один із найскладніших предметів у шкільній програмі, особливо через її абстрактний характер. Британський філософ, логік і математик Бертран Рассел колись висловив своє розуміння математики в такій фразі: «Чиста математика — це предмет, де ми не знаємо, про що ми говоримо, й не знаємо, чи є істинним те, що ми говоримо». Звісно, до більшості людей розуміння математики не приходить через формули, рівняння й абстрактні символи. Більшість із нас (а тим паче школярі) потребує наочних проявів математичних закономірностей, і ще краще — можливості власноруч перевірити ці математичні закони.

І якщо у 1–4 класах математичні теми легко пояснити на звичних і зрозумілих дітям прикладах із їхнього реального життя, то в шкільному курсі математики після 5-го класу є досить багато абстрактних тем і понять, для яких дуже складно (а іноді й неможливо) знайти відповідники в повсякденному досвіді. На відміну від природничих наук, які мають більше можливостей для представлення наукових відкриттів і демонстрації відповідних фізичних об’єктів і явищ.

Із цією проблемою щодня стикаються вчителі математики. Тому вони постійно шукають способи «унаочнити» свій навчальний предмет, показати, як на перший погляд абстрактні формули та закони пов’язані з життям. Тут можна дати декілька важливих порад.

Перша. Створювати наочні математичні моделі. Вчителі намагаються демонструвати математику за допомогою наочних моделей, які є зрозумілими учням, бо стосуються їхнього життєвого досвіду.

Ці моделі можна створити на уроках за допомогою різних доступних матеріалів: твердого картону, мотузок, пляшок, металевого дроту, тканини тощо. І це не обов’язково готові набори — наочні демонстраційні моделі створювалися (і, ймовірно, досі створюються) в деяких українських школах. Вони є основою для дослідницьких робіт Малої академії наук (МАН) і джерелом натхнення для школярів. Автор цього тексту знає кілька таких київських шкіл і ще декілька локацій по Україні, де вчителі-ентузіасти використовують наочні візуалізації математичних ідей, а не лише обмежуються переказом правил, формул та параграфів підручника.

Друга порада. Починати пояснення з візуалізації, а не з абстрактних законів.

Урок математики в школі, як правило, починається з формулювання означень і теорем. Зазвичай ідеться про абстрактні поняття, які потім починають демонструвати на конкретних прикладах. За такою схемою, наприклад,  вивчення поняття «діаграми Вороного» має відбуватися так: спочатку вчитель має дати математичне означення поняття, потім продемонструвати алгоритм побудови таких діаграм, а тоді показати різноманітні способи застосування їх у реальному житті. Тобто вибудувати навчання за схемою СФОРМУЛЮВАТИ → ПРОДЕМОНСТРУВАТИ, від абстрактного до конкретних випадків і прикладів. Але для вивчення абстрактних понять, які зазвичай є важкими для усвідомлення, ця схема може бути не найкращою, адже вже на першому етапі у школярів знизиться мотивація вивчати складну, не дуже зрозумілу й, на перший погляд, відірвану від життя тему.

А якщо вчинити інакше? Якщо ми почнемо заняття з візуалізації, наприклад, галявини з грибами, які смердять, і нам потрібно прокласти маршрути так, щоб найменше відчувати цей сморід? Ми вже отримаємо з прокладених шляхів навколо грибів діаграми Вороного.

Фото надане автором
Фото надане автором
Фото надане автором
Фото надане автором

Далі замінимо гриби ресторанами (з однаковими пропозиціями) та запитаємо в учнів: який сенс тепер має розбиття точок простору на області? Звісно, це області, де живуть потенційні клієнти, найближчі до певного ресторану. А якщо це гравці на полі, то ми за допомогою такого розбиття можемо визначити, яка команда контролює поле. Правда ж? А якщо ми обведемо це в овал і домалюємо трохи, то взагалі отримаємо візерунок на панцирі черепахи.

Ми бачимо, що ці чотири наочно зрозумілі приклади об’єднує абстрактне поняття «діаграми Вороного». Це і є усвідомлення, що таке абстрактність. Вона — як нитка, на яку можна нанизувати різні прикладні прояви цього поняття. Після цього математичне означення буде вже зрозумілішим і підкріпленим нашим повсякденним досвідом. Тобто схема викладання матеріалу ПРОДЕМОНСТРУВАТИ → СФОРМУЛЮВАТИ є наочнішою та зрозумілішою. До неї можна додати ще один компонент — ОТРИМАТИ ВЛАСНИЙ ДОСВІД. Так, повертаючись до теми діаграм Вороного, можна їх створити за допомогою мильних бульбашок на поверхні або в склянці. Природний процес їх утворення відповідає математичній суті діаграм Вороного.

Фото надане автором

ПРОДЕМОНСТРУВАТИ → СФОРМУЛЮВАТИ → ОТРИМАТИ ВЛАСНИЙ ДОСВІД — це схема засвоєння математичних знань, яка отримала широке розповсюдження в багатьох країнах, де завдяки аналогічним методам пояснення математичних ідей зародився новий підхід до викладання математики.

Третя порада. Виходити за межі підручників.

У Німеччині такі підходи до викладання математики стали основою для створення першого національного музею математики. 1993 року професор дискретної математики та геометрії Альбрехт Бойтельшпахер започаткував проєкт про те, як пояснювати математичні абстракції. Методика Альбрехта полягає в тому, щоб поставити себе на місце студента, визначити, що саме спричиняє труднощі, й спробувати пояснити це інакше — за допомогою прикладів, зображень і спеціальних програм. Бойтельшпахер також створив багатосерійне шоу «Доторкнутися до математики» (Mathematik zum Anfassen).

Окрім того, на одному з його семінарів виникла ідея першого у світі інтерактивного музею Mathematikum у місті Гіссен https://www.mathematikum.de/, де кожен відвідувач може доторкнутися до експонатів, провести експеримент і розв’язати головоломку. Моделі для першої виставки підготували самі студенти. Цей музей, який було урочисто відкрито 2002 року, став справжньою сенсацією й уже 2010 року прийняв свого мільйонного відвідувача. Гасло музею — «Математика для всіх!» — підкреслює його доступність для всіх вікових категорій і рівнів підготовки. Відвідувачі можуть зануритися в гігантську мильну бульбашку, гратись із симетріями, досліджувати ілюзії та парадокси. Важливою особливістю музею є те, що його інтерпретаторами виступають молоді люди без вищої математичної освіти. Це дає їм змогу спілкуватися з відвідувачами зрозумілою мовою та робити математику доступною для всіх.

Але музей, створений Альбрехтом, не був першим музеєм математики. Перша спроба такого роду відбулася в Cité des Sciences et de l’Industrie в Ла-Віллетт у Парижі. Експериментальний математичний простір було створено в Palais de la Découverte протягом 1980-х років. Horizons Mathématiques стала першою математичною виставкою й була представлена у більш як 50 країнах і 200 містах. А 2023 року в Парижі було нарешті відкрито перший музей математики. Інститут Анрі Пуанкаре в Парижі розробив музей, присвячений математиці та її застосуванню — перший свого роду у Франції. Розташований у центрі діючого дослідницького центру, Паризький музей математики підходить для всіх відвідувачів, від учнів середньої школи до науковців.

Згідно з даними з Вікіпедії, на сьогодні в усьому світі налічується більш як 50 спеціалізованих математичних просторів. До цього переліку не увійшли ще математичні зали у великих музеях науки, таких як Nemo (Амстердам, Нідерланди), Science Centre AHHAA (Тарту, Естонія), iQLANDIA (Ліберець, Чехія), Ars Electronica (Лінц, Австрія), Technoseum (Манхайм, Німеччина), Science Center Spectrum (Берлін, Німеччина), Experimenta (Хайльбронн, Німеччина), Le Vaisseau (Страсбург, Франція) і багато інших.

Багато експонатів різних музеїв математики — це наочні доведення теореми Піфагора (або інших фундаментальних теорем геометрії), захопливі головоломки, пазли з геометричних фігур і оптичні ілюзії.

Іще один аспект музеїв математики — це їх зв’язок із культурною спадщиною. Музеї зберігають і поширюють неймовірні надбання людства за останні 5000 років, зокрема єгипетські, грецькі, месопотамські, китайські, майя. Ці цивілізації розвинули математику, відому нам зараз.

Досвід багатьох країн показує, що інноваційний підхід до викладання математики може мати значний вплив на розвиток освіти загалом. Україна, з її багатою історією й талановитою молоддю, також має потенціал для створення таких ініціатив. Організація таких музеїв, інтерактивних експозицій і наукових центрів могла б не лише допомогти подолати освітні втрати, а й надихнути нове покоління українців на вивчення математики й науки загалом.

Наразі в Україні ще тільки починається робота над створенням музеїв математики, але вже зараз дізнатися цікаве про математику можна в Музеї науки (Київ) і наукових просторах, відкритих у різних містах.

А ті, хто хоче краще зрозуміти математику й навчатись із захопленням, можуть знайти цікаві україномовні матеріали на інтернет-ресурсах:

— проєкт «WOW-математика»;

— сайт для вивчення математики Mathigon;

— україномовні уроки для тих, кому цікава математика;

сайт Міжнародного дня математики, де є активності українською мовою.

Подолання освітніх втрат є складним завданням, яке вимагає комплексного підходу та залучення всіх зацікавлених сторін. Формальна освіта, позашкільні заклади, музеї та наукові центри — всі вони мають працювати разом, аби забезпечити якісне навчання та розвиток молоді. Україна має всі шанси подолати ці виклики та створити систему освіти, яка відповідатиме потребам сучасного світу.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Військова омбудсменка назвала основні проблеми, на які скаржаться в ЗСУ
Хвиля
2025-04-03T08:57:11Z
Неякісний одяг для ЗСУ: судитимуть депутата міськради з Кіровоградщини
1News
2025-04-03T08:54:15Z
У Литві пройшла церемонія прощання з загиблими військовими США
Европейская правда
2025-04-03T08:51:11Z
«Роздягайся і до справи». Дружина міністра Сметаніна пише еротичні романи
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T08:48:59Z
Vogue показав, як жінки опановують чоловічі професії: історія майстрині-металурга з Метінвесту
24tv
2025-04-03T08:48:58Z
На Закарпатті розробили дрон «Горгона», здатний нести до п'яти кілограмів вибухівки
УкраинФорм
2025-04-03T08:48:18Z
Олена Пшенична стала лавреаткою премії імені Олеся Гончара у 2025 році
Детектор М
2025-04-03T08:42:50Z
Лелечі пристрасті не вщухають: нові подробиці про Одарку та Грицика
TSN
2025-04-03T08:40:59Z
"Холостяк" Терен повернув грант і відповів, чому передумав відкривати бізнес
Gazeta UA
2025-04-03T08:40:33Z
Каллас: ЄС уже забезпечує понад 50% потреб України в боєприпасах
Antikor
2025-04-03T09:00:34Z
ЗМІ: демократи запросили у SEC матеріали про зв’язки Трампа з World Liberty Financial
InternetUA
2025-04-03T08:58:25Z
Нетаньягу прибув до Угорщини на зустріч з Орбаном, попри ордер МКС на арешт – фото
Лига
2025-04-03T08:57:53Z
НАТО може стати ключовим у наданні допомоги європейській військовій місії в Україні – FT
ZN UA
2025-04-03T08:57:53Z
Рубіо та новий посол США при НАТО прибули до Брюсселя
Лига
2025-04-03T08:57:37Z
Росія здійснює цивільне судноплавство фактично в повному об’ємі - Плетенчук
УкраинФорм
2025-04-03T08:54:52Z
Торговельна війна між США та ЄС зменшуватиме можливості допомоги Україні - Гетманцев
УкраинФорм
2025-04-03T08:54:43Z
Глава Міноборони Естонії планує відвідати Україну наступного тижня
УкраинФорм
2025-04-03T08:52:38Z
Рюте: Росія залишиться загрозою для НАТО навіть після мирної угоди з Україною
Европейская правда
2025-04-03T08:52:25Z
Підвищення тарифів на газ у Києві: скільки доведеться платити за кубометр по-новому
Политека
2025-04-03T09:01:24Z
Росіяни намагаються перетнути трасу і прорватися до Покровська зі сходу - Сили оборони
УкраинФорм
2025-04-03T09:00:53Z
ЗС РФ просунулись до Запоріжжя та до траси N15 під Кураховим, — DeepState
Фокус
2025-04-03T09:00:51Z
Армія РФ намагається форсувати канал Сіверський Донець – Донбас
ZN UA
2025-04-03T08:46:37Z
Василь Вірастюк шокував, як потрапив під ракетний обстріл на Донеччині: "Ледь не відійшли на той світ"
TSN
2025-04-03T08:40:52Z
Росіяни намагаються розширити зону бойових дій у напрямку Новенького і Журавки - Демченко
УкраинФорм
2025-04-03T08:40:26Z
Ситуація для росіян критична: експерт про наступ ЗСУ у Бєлгородській області
TSN
2025-04-03T08:40:26Z
Депутати Київради зібрали підписи для голосування за відставку Володимира Бондаренка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T08:33:27Z
Росіяни захопили село у Запорізькій області: в ISW кажуть, куди рухаються далі
ZN UA
2025-04-03T08:24:16Z
Вії не відваляться: 55-річна наречена Джеффа Безоса полетить у космос
Фокус
2025-04-03T09:00:04Z
Мінус одна таємниця: відомий співак розповів про особисте життя
GlavRed
2025-04-03T08:57:48Z
Російський балет гастролював у Швеції під назвою Ballet of Ukraine
Факти ICTV
2025-04-03T08:54:54Z
Українка перемогла на Болонській виставці з ілюстраціями про злочини проти тварин
Комсомольская правда
2025-04-03T08:49:31Z
"Процес складний": дружина Решетника показала, який будинок вони купили
GlavRed
2025-04-03T08:45:32Z
Український телесеріал “АТП Перевізники” очолює рейтинги на ТБ та потрапив у “Топ 10 серіалів тижня на Netflix”
Детектор М
2025-04-03T08:37:13Z
Балерина Шишпор розповіла, у яких стосунках із футболістом Бущаном, від якого народила доньку
Комсомольская правда
2025-04-03T08:34:08Z
Стосунки з жертвами торгівлі людьми: Ван-Дамму висунули серйозні звинувачення
GlavRed
2025-04-03T08:27:43Z
Українська ілюстраторка Марія Гайдук стала переможницею на Болонській виставці-2025
УкраинФорм
2025-04-03T08:25:16Z
Кому з українців відключатимуть світло за борги: гендиректор YASNO дав відповідь
GlavRed
2025-04-03T09:03:21Z
Падіння світових ринків через нові мита США: інвестори скуповують золото
Факти ICTV
2025-04-03T09:00:56Z
Фермери США збільшують площі під кукурудзою та скорочують під пшеницею: як це вплине на ціни?
AgroPortal
2025-04-03T09:00:27Z
Україна збільшила експорт товарів: агропродукція знову в лідерах
AgroPortal
2025-04-03T08:57:10Z
Новий лоцманський катер поповнив флот портів Дунаю
ZN UA
2025-04-03T08:46:55Z
В останню хвилину Amazon подав заявку на придбання TikTok
InternetUA
2025-04-03T08:42:53Z
"На Землі немає безпечного місця": Трамп ввів мита для островів, де немає людей
24tv
2025-04-03T08:42:53Z
ФОПи мають обов'язково сплатити 5280 грн: за що і коли
TSN
2025-04-03T08:40:46Z
Через нові мита Трампа весь світ скочується у торгову війну
Telegraf
2025-04-03T08:40:20Z
Миколенко закрив Салаха, але це не врятувало Евертон від поразки проти Ліверпуля
24tv
2025-04-03T08:54:27Z
Слот: З Евертоном дуже складно грати через їх стиль гри
Football.ua
2025-04-03T08:52:21Z
"Подивіться на серію перемог": промоутер оцінив шанси Дюбуа перемогти Усика
24tv
2025-04-03T08:39:09Z
Індзагі: Інтер заходить у квітень із великими очікуваннями
Football.ua
2025-04-03T08:34:09Z
Прокуратура Каталонії оскаржить виправдувальний вирок Дані Алвесу
Football.ua
2025-04-03T08:25:21Z
Лідер Динамо наїхав на фаната під час матчу Кубка України: відео неприємної розмови
24tv
2025-04-03T08:24:35Z
Верес — Полісся 0:1 Відео гола та огляд матчу Кубка України
Football.ua
2025-04-03T08:04:07Z
Мілан — Інтер 1:1 Відео гола та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-04-03T07:55:25Z
Жіноча збірна України з гандболу залишилася без головного тренера
УкраинФорм
2025-04-03T07:54:47Z
Які подарунки не можна дарувати свекрусі: це треба знати
24tv
2025-04-03T08:48:11Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які здатні впливати на долі інших людей
TSN
2025-04-03T08:40:52Z
У чому спекти паски, якщо немає формочок: швидкий лайфгак із фольгою
TSN
2025-04-03T08:39:55Z
Секрет у поливі: як зробити, щоб редиска не гірчила
GlavRed
2025-04-03T08:27:35Z
Китайський гороскоп на завтра 4 березня: Щурам - проблеми з нервами, Козлам - обман
GlavRed
2025-04-03T08:27:00Z
Три найгірші рішення під час ремонту, про які ви точно пошкодуєте
24tv
2025-04-03T08:09:56Z
Знову стають популярними: 5 маловідомих імен для хлопчиків, які вам сподобаються
24tv
2025-04-03T08:09:14Z
Великий піст 2025: меню з рецептами на п’ятий тиждень посту з 31 березня по 6 квітня
Факти ICTV
2025-04-03T07:58:27Z
Посадіть ці рослини на початку квітня: вони ростуть дуже швидко
24tv
2025-04-03T07:51:38Z
На Кіровоградщині викрили працівників банку, які викрали майже 10 мільйонів гривень з рахунків клієнтів
Antikor
2025-04-03T09:00:14Z
Українські та німецькі поліцейські провели спільну спецоперацію та затримали «вора в законі»
Украина Криминальная
2025-04-03T08:57:28Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T08:45:35Z
В Укарїні викрили шахраїв, які ошукали людей на понад 200 тис. грн
InternetUA
2025-04-03T08:43:10Z
Кількість жертв землетрусу у М'янмі перевищила 3000
УкраинФорм
2025-04-03T08:40:55Z
Житель Одещини, погрожуючи ножем, побив односельчанку та заволодів автівкою її матері
Украина Криминальная
2025-04-03T08:36:55Z
У Києві судитимуть експрацівника ВЛК, який підробляв діагнози щодо непридатності до служби в зоні бойових дій
Украина Криминальная
2025-04-03T08:27:44Z
У передмісті Херсона ворожий дрон атакував цивільного
УкраинФорм
2025-04-03T08:21:49Z
За незаконне ввезення автомобілів з країн ЄС під виглядом гуманітарної допомоги судитимуть мешканця Київщини
Украина Криминальная
2025-04-03T08:16:31Z
На смородині з’явились круглі бруньки: що робити
TSN
2025-04-03T08:40:12Z
Несподіваний ефект: препарат від нейронарушень знизив алко та наркозалежність
Факти ICTV
2025-04-03T08:37:33Z
Проєкт Phytogene: у Канаді розробили рослинну систему для виробництва ліків
Факти ICTV
2025-04-03T08:28:28Z
Чи можна щодня приймати душ – спростували поширений міф
24tv
2025-04-03T08:15:47Z
11 смертей від Covid-19 і грипу: статистика ГРВІ в Україні за тиждень
Факти ICTV
2025-04-03T08:04:50Z
Назвали 4 напої, які найбільше школять вашому серцю
24tv
2025-04-03T07:36:39Z
Не лише колір: які головні відмінності між чорними та зеленими оливками
24tv
2025-04-03T07:21:13Z
Neuralink тепер шукає людей із квадриплегією по всьому світу для дослідження свого мозкового імпланта
AIN
2025-04-03T07:15:59Z
Наслідки Covid-19: у 27-річної британки розвинулася сильна алергія на холод
Факти ICTV
2025-04-03T06:52:37Z
Meta готує Hypernova: розумні окуляри Цукерберга, які можуть замінити iPhone
InternetUA
2025-04-03T09:01:26Z
Трапляється раз на 1000 років: Земля опинилася під загрозою історичної повені
Фокус
2025-04-03T08:51:09Z
У надрах планети знайдено червоточину: вчені виявили, що в одній точці земна кора протікає
Фокус
2025-04-03T08:40:55Z
Китайські вчені запустили "штучне сонце" і його температура встановила новий рекорд
24tv
2025-04-03T08:40:31Z
Астероїд, що налякав усіх, не такий, як усі: отримано його найчіткіше зображення
Фокус
2025-04-03T08:40:11Z
Європол ліквідував платформу Kidflix, де розповсюджували матеріали із сексуальною експлуатацією дітей
Antikor
2025-04-03T08:33:17Z
Давно забуті технології телефонів — якими вони були
InternetUA
2025-04-03T08:31:26Z
Росію не взяли на Марс: перший європейський марсохід доставить на планету інший апарат
Фокус
2025-04-03T08:21:44Z
На Netflix вийшов анімаційний серіал Devil May Cry — доступно 8 епізодів з українськими субтитрами
ITC
2025-04-03T08:16:56Z
Ви теж платили цей штраф даремно? Суди масово стають на бік водіїв - про яке порушення йдеться
Знай
2025-04-03T08:51:56Z
З легендарним іменем: гібридний спорткар Honda Prelude показали офіційно
AutoGeek
2025-04-03T08:36:20Z
Genesis презентував розкішні купе та кабріолет на базі G90
AutoCentre
2025-04-03T08:16:53Z
Автопілот розбив Xiaomi SU7 через несподівану зміну смуги на високій швидкості
ITC
2025-04-03T08:16:14Z
А-95 зі спиртом: що треба знати водіям в Україні про бензин із домішками
Фокус
2025-04-03T08:15:51Z
Двері "крило чайки" і 500 сил: представлено перший тайський суперкар
Фокус
2025-04-03T08:12:14Z
Майже мільйон: BYD відзвітував про рекордні продажі електрифікованих машин
AutoGeek
2025-04-03T07:45:13Z
Спортивний седан та кросовер із ГБО: представлено оригінальні електрокари Hyundai
Фокус
2025-04-03T07:21:30Z
Hyundai оновив електричний Ioniq 6 та анонсував заряджену версію N Line
AutoCentre
2025-04-03T07:16:54Z