MY.UAНовини
Міністерство страткому
Міністерство страткому

Міністерство страткому

Перейменування державного органу та додавання до його назви словосполучення «стратегічні комунікації» можна привітати.

«Якщо перебирає — значить знає, що шукає», — казала моя мама, спостерігаючи за людьми, які часто змінюють свій вибір. Протягом уже десяти років українське суспільство шукає конфігурацію інструменту, за допомогою якого будуватиме процес спілкування всередині себе та спілкуватися з іншими суспільствами назовні.

«Скажи щось, щоб я тебе побачив». Фраза, яку приписують давньогрецькому філософу Сократу, підкреслює важливість форми та змісту спілкування у процесі розрізнення «свій — чужий». А, оскільки система «свій — чужий» належить до воєнної сфери, то вона має буквально вітальне значення. Від того, що і як ми будемо говорити для внутрішніх і зовнішніх аудиторій, без применшення залежить наше з вами життя.

Яскравим прикладом цього може слугувати ситуація зміни поведінки спікера Конгресу США Майка Джонсона щодо голосування за допомогу для України. Звісно, такі зміни у поведінці й політиці є результатом набагато складнішого комплексу факторів. Однак у поважних медіа розповідають історію зустрічі спікера Майка Джонсона з українським баптистом Сергієм Гайдаржі й одним із євангельських лідерів Павлом Унгуряном.

Саме після цієї зустрічі Джонсон змінив свою риторику та все ж зміг забезпечити проходження рішення про допомогу Україні через Конгрес. «Після» — не означає «внаслідок». Але, я впевнений, що ніхто не стане заперечувати важливість такого підходу. Врешті решт, можливо, саме ця зустріч врятувала життя комусь з українців. Можливо, навіть мені та моїй сім’ї.

Саме тому процес пошуку оптимальної конфігурації в державному апараті, яка забезпечить системність і повторюваність комунікаційних дій, які зможуть рятувати українські життя, є нормальним процесом. Так, зміна назви державної установи - це страшний геморой, який потребує сил і грошей. Остання зміна назви була після від’єднання молоді та спорту в окреме міністерство, коли до назви повернули словосполучення «інформаційна політика» та назвали «Міністерство культури та інформаційної політики України». Під цю назву написані сотні документів, зокрема фінансового характеру. Чергова зміна назви на Міністерство культури та стратегічних комунікацій потягне за собою необхідність коригування багатьох документів. Фінансові транзакції через це зависнуть на непрогнозований час. Імовірно, необхідні будуть зміни ще в низці установ — наприклад, у казначействі. І це вже не кажучи про такі «дрібниці» як логотип, доменне ім’я сайту, банери, сувенірку й канцелярію. Тобто зміна назви — це недешеве задоволення.

Але, з іншого боку, ймовірно, це неминучий процес в умовах, коли така важлива функція держави постійно шкутильгає на обидві ноги.

Тепер кілька слів про історію питання.

Призначення Юрія Стеця міністром ще не створеного тоді міністерства інформаційної політики України відбулося 2 грудня 2014 року як наслідок коаліційної угоди, укладеної в парламенті між «Блоком Петра Порошенка» та «Народним фронтом». Це рішення запустило тривалий і болючий процес створення і становлення державного органу, який протягом двох років атакували майже всі представники громадянського суспільства, які працювали у сфері медіа.

У 2019 році, після переобрання українського парламенту та створення монобільшості партії «Слуга народу», було прийнято рішення про зміну конфігурації та створення «гуманітарного монстра» — Міністерства культури, молоді та спорту. Міністерство мало з’явитися на місці трьох інших міністерств — Міністерства інформаційної політики, Міністерства культури та Міністерства молоді й спорту. Очолив міністерство Володимир Бородянський, колишній очільник каналу СТБ і всієї медіагрупи Starlight media.

При реконфігурації словосполучення «інформаційна політика» у назві скромно загубили. Як тоді здавалося, це могло б бути одним із найкращих рішень нової політичної генерації «слуг». Але стара філософія Олександра Ткаченка, який очолив мінкульт у червні 2020 року, після відставки Володимира Бородянського, перемогла.

Формально, згідно з документами Кабінету міністрів, у 2019-му році міністерство культури ліквідовувалося. Міністерство молоді та спорту також ліквідовувалося. А міністерство інформаційної політики, як найменша організація серед усіх трьох — реорганізувалося у Міністерство культури, молоді та спорту. Це дало можливість новому очільнику Володимиру Бородянському почати, фактично, з нуля.

На жаль, Бородянський не зміг скористатися шансом. Або ж йому не дали ним скористатися. Спочатку, щоб потрафити візійним забаганкам президента, новий міністр вже вкотре запустив небезпечну та репутаційно ризиковану дискусію про проєкт закону щодо протидії дезінформації.

Слід зазначити, що у світі не існує країни, яка б упоралася з задачею нормативно-правового описання феномену дезінформації. Тому що, по суті, він є умоглядним симулякром, про що я вже багато писав на сторінках «ДМ». У результаті скандали навколо цього проєкту закону відволікали сили Бородянського. На додачу, хтось переконав президента Володимира Зеленського, що без окремого міністерства спорту олімпійські медалі здобувати практично, неможливо.

Це дивно, адже існування у Великій Британії Департаменту медіа, культури та спорту жодним чином не впливає на кількість медалей і титулів, які збирають британські спортсмени. Однак рішення було прийняте — і у Бородянського забрали молодь і спорт, після чого він пішов у відставку.

Олександр Ткаченко, який прийшов на зміну Бородянському, експродюсер телеканалу «1+1», що належав Ігорю Коломойському, прийняв рішення повернути у назву міністерства словосполучення «інформаційна політика». Логічно, оскільки таке словосполучення було у назві парламентського комітету, який він очолював після парламентських виборів 2019 року. Заступником міністра за напрямком інформаційної політики став Тарас Шевченко, керівник громадської організації «Центр демократії та верховенства права», яка, зокрема, займалася вивченням та реформуванням медіаправа в Україні, Тарас Шевченко.

За ініціативою Олександра Ткаченка, при міністерстві з’явилася структурна одиниця Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, який, фактично, сконструювала комунікаційниця Любов Цибульська, яка мала великий досвід співпраці з натівськими структурами.

На жаль, поява такої структурної одиниці ознаменувалася прихованим скандалом, адже екссекретар РНБО Олексій Данілов наполягав на тому, що сфера протидії дезінформації тяжіє до сектору національної безпеки, а отже, ця державна функція має бути прерогативою РНБО. Так з’явився Центр протидії дезінформації. Ткаченко з цим не погодився, бо ж дезінформація є феноменом медіапростору, а тому працювати з ним має цивільний державний орган, що опікується інформаційним простором.

Ця абракадабра державного функціоналу призвела до того, що реальної апаратної сили не отримали ні перший, ні другий центр. Їхня сфера компетенцій залишилася здебільшого в просторі необов’язкових до виконання пропозицій і рекомендацій іншим органам державної влади, а також екстенсивного виробництва контенту на своїх і партнерських сайтах і телеграм-каналах.

До того ж формально позиції заступника міністра культури з питань інформаційної політики та керівника Центру стратегічних комунікацій, хоч і мали б перебувати у взаємодії та зв’язку, але мали концептуальне розходження, яке виражалося у розумінні правових норм.

Річ у тім, що стаття 3 Закону України «Про інформацію» (1992 року) описує державну інформаційну політику як:

  • забезпечення доступу кожного до інформації;
  • забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації;
  • створення умов для формування в Україні інформаційного суспільства;
  • забезпечення відкритості та прозорості діяльності суб’єктів владних повноважень;
  • створення інформаційних систем і мереж інформації, розвиток електронного урядування;
  • постійне оновлення, збагачення та зберігання національних інформаційних ресурсів;
  • сприяння міжнародній співпраці в інформаційній сфері та входженню України до світового інформаційного простору;
  • забезпечення інформаційної безпеки України.

В описі напрямків, якими має опікуватися інформаційна політика, виробництво комунікаційних кампаній і просування певних наративів не вказано. А тому міністерство і не зобов’язане цього робити, про що заступник міністра Тарас Шевченко говорив на відкритих заходах і обговореннях.

Попри це, у плані заходів міністерства культури та інформаційної політики на 2024 рік на статтю «Проведення та організація інформаційних, комунікаційних кампаній», якою опікується Департамент інформаційної політики та інформаційної безпеки, спрямовано «аж» 14 мільйонів гривень. За таких умов не слід дивуватися тому, що в інформаційному просторі України в принципі відсутнє, наприклад, контентне поле закликів до мобілізації в ЗСУ, якщо не враховувати Третю штурмову бригаду і ще низку підрозділів, які розв’язують ці питання самотужки за кошти, які самі ж і знаходять.

Що ж стосується терміну «стратегічні комунікації», то він почав з’являтися у державно-адміністративному просторі України з 2015 року, коли сформований Кабінет міністрів почав підвищувати інтенсивність контактів зі структурами НАТО. Зокрема, з Центром інформації та документації НАТО, який, хоч і не зробив нічого конкретного для євроатлантичної інтеграції України, але активно брав участь у комунікаційній складовій реформ сектору оборони.

Наприклад, завдання «створення та впровадження системи стратегічних комунікацій у секторі безпеки й оборони» та «проведення огляду сфери стратегічних комунікацій сектору безпеки й оборони та її удосконалення з урахуванням досвіду держав-членів НАТО» зустрічаються у «Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України» від березня 2016 року.

Більш широко «стратегічні комунікації» та новий термін «стратегічний наратив» розкриті у прийнятій у 2016-му році Доктрині інформаційної безпеки України. А потім і у «Стратегії інформаційної безпеки України» від 2021 року, імплементація якої була покладена на Міністерство культури та інформаційної політики.

Найбільш влучний коментар стосовно конфлікту між інформаційною політикою та стратегічними комунікаціями озвучили народні депутати Володимир В’ятрович і Євгенія Кравчук 5 вересня 2024 року на засіданні Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, за результатами якого призначення  Миколи Станіславовича Точицького було підтримане для голосування у парламенті.

За словами народних обранців (як їх зрозумів ваш покірний слуга), сфера стратегічних комунікацій — це відповідальність, яка покладається одночасно на всі структури, які будь-яким чином входять чи підпорядковуються українському уряду та прем’єр-міністру, який його очолює. І, таким чином, не може одне міністерство (чи інша структура) перебирати на себе функцію, яка має виконуватися всіма в уряді одночасно. А очолювати цю функцію має особисто прем’єр-міністр, який несе відповідальність за все цивільне життя в Україні за своїми посадовими обов’язками у парламентсько-президентській державі.

Однак, якщо повернутися до розуміння терміну «інформаційна політика», яке розкрите в Законі України «Про інформацію», то так само можна сказати, що розгортанням та імплементацією інформполітики мають займатися всі державні органи одночасно, бо вона містить і питання ідентичності, і національно-патріотичного виховання, і медіаграмотності. А також авто-вело-фото-мото-меблів-греблі-і-охоти…

Як ми спостерігаємо за період понад двох років повномасштабного вторгнення, у семи няньок дитя залишається без ока. А тому — управлінське рішення створити вертикаль стратегічних комунікацій, якою не хоче опікуватися прем’єр-міністр, та підпорядкувати цю вертикаль конкретному міністру, на мій погляд, є достатньо природним.

Що ж стосується сфери «інформаційної політики», то, на моє глибоке переконання, розуміння цієї діяльності, виписане в Законі України «Про інформацію» 30 років тому (у 1992 році) абсолютно і глибинно не відповідає сучасним реаліям. А тому словосполучення «інформаційна політика» слід вилучили повністю з українського законодавства, а також перейменувати відповідний комітет парламенту.

Я викладаю кризові комунікації в Києво-Могилянській Академії та можу чітко пояснити слухачам, який комплекс дій і заходів представляє сферу кризових і стратегічних комунікацій. Що ж стосується «інформаційної політики», то вона так і залишається сферичним конем у вакуумі, що доводиться діяльністю міністерства культури в останні два роки повномасштабного вторгнення.

Таким чином, перейменування державного органу та додавання до його назви словосполучення «стратегічні комунікації» не є ідеальним рішенням. Однак, в наявній конфігурації української політики та державного управління це створює можливості суттєво покращити ситуацію. Слід розглядати це як шлях, яким ми йдемо. Очевидно, це перейменування та реформа не останні. Але на цьому етапі вказаний крок можна привітати.

Титульне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Син Назарія Яремчука висловився про відмову Ротару і Зінкевича знятися у фільмі про його батька
TSN
2024-10-06T12:24:17Z
Леопард та його друзі: як виглядають наймодніші принти осені
24tv
2024-10-06T12:03:08Z
Рецензія на фільм «Платформа 2» / El hoyo 2
ITC
2024-10-06T11:15:05Z
Тіна Кароль вперше відповіла на чутки про роман з молодшим на 9 років бізнесменом-іноземцем
TSN
2024-10-06T10:58:57Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2024-10-06T10:54:54Z
Леся Нікітюк захопила пікантним фото з напівоголеним бойфрендом вдома
TSN
2024-10-06T10:40:59Z
Відомий український співак натякнув на кінець роману з відомою росіянкою: "Багато змін"
TSN
2024-10-06T10:39:08Z
Леся Нікітюк підтвердила новий роман та показала обранця
GlavRed
2024-10-06T10:27:51Z
Леся Нікітюк заінтригувала кадрами в обіймах бойфренда
Комсомольская правда
2024-10-06T09:51:26Z
Чи варто знищувати "вишки Бойка": експерт розповів про ситуацію у сірій зоні Чорного моря
TSN
2024-10-06T12:18:58Z
Вибухнув та розлетівся: український дрон феєрично знищив російський танк
TSN
2024-10-06T12:18:43Z
Чергові жертви серед цивільного населення на Харківщині внаслідок ворожих обстрілів: один мирний мешканець загинув, ще троє — отримали поранення
Мій Харків
2024-10-06T12:18:00Z
Київ накрила злива: дощова каналізація не може впоратись, по місту підтоплення
24tv
2024-10-06T12:12:14Z
Пішки до позицій не дійти: як погода впливатиме на штурмові дії росіян
24tv
2024-10-06T12:00:30Z
Окупанти погрожують позбавити пенсій людей з інвалідністю, які не матимуть паспорт РФ
УкраинФорм
2024-10-06T11:51:52Z
Значне похолодання і сильні грози: якою погода буде 7 жовтня
24tv
2024-10-06T11:39:32Z
У Вінниці кількість релокованих підприємства зросла до 380
УкраинФорм
2024-10-06T11:33:57Z
Території – не головне: у NYT розкрили стратегію ЗСУ на Донбасі
GlavRed
2024-10-06T11:27:47Z
Єврокомісар закликав країни ЄС накопичити запаси снарядів, щоби бути готовими до ймовірної війни
УкраинФорм
2024-09-23T15:00:59Z
Гутерреш закликав до миру напередодні річниці нападу ХАМАСу на Ізраїль
УкраинФорм
2024-10-06T12:24:46Z
Екснардеп, який воює, розповів, як він бачить перемогу України
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:24:08Z
Три грузинських телеканали бойкотують рекламу зі знущанням над Україною
Петр и Мазепа
2024-10-06T12:21:33Z
На війні з Росією загинув зять Ірини Фаріон
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:21:16Z
Коли Росія перестане купувати снаряди у КНДР: OSINT-аналітик дав відповідь
24tv
2024-10-06T12:21:05Z
Ілон Маск виступив на мітингу підтримки Трампа
360ua.news
2024-10-06T12:09:32Z
Нові деталі плану перемоги України: чим особливий наступний "Рамштайн"
24tv
2024-10-06T12:09:01Z
Скорочення терміну явки до ТЦК за повісткою: адвокат пояснив, як це вплине на мобілізацію
TSN
2024-10-06T12:06:23Z
"Укрпошта" залишила ціни на свої тарифи у спокої: нові послуги на підході
Знай
2024-10-06T12:21:51Z
В Україні уповільнилось зростання реальних зарплат - висновки Нацбанку
ZN UA
2024-10-06T12:09:01Z
В Україні назріває комунальна криза: рішення Мінфіну ставить під загрозу тепло у будинках
Знай
2024-10-06T12:06:25Z
Інфляція в Україні прискорилась: продовольчі товари будуть рости в ціні через скорочення пропозиції
ZN UA
2024-10-06T12:06:13Z
Українці отримають пільги на оплату комуналки: для цього потрібно кілька документів
Политека
2024-10-06T11:36:30Z
В Україні синхронно подорожчали різни види м'яса
AgroPortal
2024-10-06T11:30:12Z
Як оформити субсидію через Дію: інструкція
VGorode
2024-10-06T11:18:19Z
Хто з українців може отримати 16 тисяч гривень на дрова
24tv
2024-10-06T11:15:37Z
"Укртелеком" назвав ціни на інтернет до кінця 2024 року: "Ми розробили новий тариф"
Знай
2024-10-06T11:06:43Z
Чому собаки їдять траву: ветеринари розставили крапки над "І"
GlavRed
2024-10-06T12:27:49Z
А голову ти вдома не забув: добірка кумедних мемів до Дня вчителя
24tv
2024-10-06T12:24:08Z
Уряд Індії назвав «надмірно жорстокою» криміналізацію зґвалтування у шлюбі
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:21:06Z
Росія за тиждень випустила по Україні понад 800 КАБів і майже 400 дронів - Зеленський
УкраинФорм
2024-10-06T12:16:33Z
Зеленський привітав освітян з професійним святом
УкраинФорм
2024-10-06T12:13:51Z
Як бойки будували свої домівки у 20 столітті й чому так сильно дотримувалися прикмет
24tv
2024-10-06T12:09:42Z
Чоловік після пересадження серця продовжив життя свого донора та одружився з його коханою
TSN
2024-10-06T12:06:28Z
За яких умов можуть мобілізувати багатодітного батька
24tv
2024-10-06T12:03:45Z
У Тайвані звели будинок-спіраль, який генерує понад 40 тисяч кіловатів енергії на рік
24tv
2024-10-06T12:01:58Z
Марселіно — після поразки від Реала: Вони зробили дуже мало в цій грі
Football.ua
2024-10-06T12:18:50Z
ЗСУ ліквідували ексгравця молодіжної збірної Росії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T12:09:20Z
Фінал ЧС-2024 з футзалу: онлайн-трансляція матчу Бразилія – Аргентина
24tv
2024-10-06T12:06:37Z
Мудрик розпочне матч проти Ноттінгем Форест на лаві для запасних
Football.ua
2024-10-06T12:06:18Z
Полісся здобуло перемогу над Ворсклою
Football.ua
2024-10-06T12:04:39Z
Колишній півзахисник Реала очолить Бока Хуніорс — AM
Football.ua
2024-10-06T12:01:15Z
«Полісся» обіграло «Ворсклу» у чемпіонаті України з футболу
УкраинФорм
2024-10-06T12:01:15Z
Злякалися директиви ФІФА: у Росії підгоріло через відмову у проведенні товариських матчів
24tv
2024-10-06T12:00:11Z
Директор Ювентуса — про Погба: Ми приймемо рішення після офіційної заяви
Football.ua
2024-10-06T11:57:00Z
Вчені розробили молекулу, яка імітує переваги фізичних вправ і голодування
Portaltele
2024-10-06T12:01:01Z
Знайшли простий спосіб зменшити біль в спині
24tv
2024-10-06T10:39:53Z
Вчені знайшли альтернативу канабісу "без кайфу": що може змінити це відкриття
TSN
2024-10-06T10:39:13Z
Неочікувана користь кави: вчені розповіли, як покращити здоров'я за допомогою напою
GlavRed
2024-10-06T10:27:59Z
Не їсти після 6, щоб схуднути - це не міф? Відома фітнес-тренерка назвала головне правило стрункості
Знай
2024-10-06T09:51:48Z
Назвали напій, який знижує ризик інсульту
24tv
2024-10-06T09:09:40Z
На племзаводі розповіли, як уникнути раннього вибуття свиноматок зі стада
AgroPortal
2024-10-06T07:30:59Z
Чи справді кефір та йогурт такі корисні для мікрофлори
24tv
2024-10-06T06:57:01Z
Чому споживачі досі труяться продуктами харчування?
Украина Криминальная
2024-10-06T06:48:34Z
На Волині поліцейські оперативно встановили водія, який скоїв смертельну ДТП та втік
Украина Криминальная
2024-10-06T12:21:02Z
На Львівщині жінка зарізала коханця, який на 27 років старший за неї
TSN
2024-10-06T12:06:45Z
У Харкові внаслідок ДТП загинули двоє людей, ще троє дістали поранення
Мій Харків
2024-10-06T12:06:36Z
Конфлікт та погрози: поліція відкрила кримінальне провадження через інцидент з Ніколасом Кармою
24tv
2024-10-06T11:39:38Z
Приставив до шиї пістолет: на Ніколаса Карму напали у Полтаві – що сталося
24tv
2024-10-06T11:21:10Z
На Закарпатті прикордонники показали, як бурий ведмідь переплив Тису
Комсомольская правда
2024-10-06T11:12:24Z
У Росії заявили про атаку БПЛА, у Москві горить військове училище
Комсомольская правда
2024-10-06T10:52:55Z
Чому загинув легендарний "кит-шпигун": у Норвегії встановили причину смерті
TSN
2024-10-06T10:52:08Z
30 тисяч доларів за переправу: на кордоні зі Словаччиною затримали авто із нелегалами
TSN
2024-10-06T10:40:33Z
Як приготувати ідеальний осінній суп з беконом та чедером за 15 хвилин: простий рецепт
24tv
2024-10-06T12:21:27Z
Холодний солоний чізкейк із рибою: зірка "Майстер Шеф" розкрила рецепт вишуканого пирога без випічки
Политека
2024-10-06T12:01:32Z
Грибний суп з фрикадельками та галушками: переможниця "Мастер Шеф" розкрила улюблений рецепт
Политека
2024-10-06T11:00:37Z
Туристи знайшли у Карпатах гігантський гриб – важить майже 3 кг
Комсомольская правда
2024-10-06T10:45:07Z
Знак долі, який "не можна ігнорувати": що означають однакові цифри на годиннику
GlavRed
2024-10-06T10:27:06Z
Коли і як обрізати черешню восени 2024 року: унікальні методи від господарів
Политека
2024-10-06T10:01:30Z
Чому ніхто не показував цього раніше: як з супершвидкістю нашаткувати капусту
24tv
2024-10-06T09:48:23Z
Довгожителі назвали улюблений напій: як його правильно заварювати
24tv
2024-10-06T09:39:50Z
У вас завжди буде порядок: 10 геніальних лайфаків, як зберігати "судочки" на кухні
24tv
2024-10-06T09:27:21Z
60-річний актор Кіану Рівз дебютував у професійному автоспорті
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T11:57:46Z
Гнав, "сидячи" у телефоні: 20-річний мільйонер розбив машину за 5 млн грн
Фокус
2024-10-06T11:12:45Z
Як з’явився один з найкрасивіших автомобілів – Alfa Romeo GTV
AutoCentre
2024-10-06T10:43:12Z
У Києві помітили новітній потужний спорткар Mercedes
Фокус
2024-10-06T07:51:34Z
Citroen готує ефектного суперника Toyota RAV4
AutoCentre
2024-10-06T07:06:28Z
General Motors розробляє нову систему автономного водіння L3
Portaltele
2024-10-06T07:01:02Z
Водіям варто протерти лобове скло цим овочем, щоб уникнути запотівання
24tv
2024-10-06T03:51:06Z
Нові правила оренди автомобілів: що пропонують змінити для водіїв
Хвиля
2024-10-05T20:18:09Z
В Україні оновили вікові обмеження для водіїв: хто не зможе сісти за кермо
Хвиля
2024-10-05T19:45:38Z
В Антарктиді через зміни клімату фіксують стрімке озеленення
TSN
2024-10-06T12:06:50Z
Вкрадений Місяць: вчені запропонували "кримінальну" гіпотезу появи супутника у Землі
TSN
2024-10-06T12:06:33Z
«Комета століття» та два зорепади: які космічні явища побачать українці у жовтні
ГЛАВКОМ NET
2024-10-06T11:45:08Z
Комунікабельна чи закрита людина: у Мережі здивували цікавою оптичною ілюзією
GlavRed
2024-10-06T11:27:55Z
Секрет неандертальців: чи носили стародавні родичі людей одяг
Фокус
2024-10-06T11:27:30Z
Квантове моделювання виявило несподіване ослаблення планетних мантій
Portaltele
2024-10-06T11:00:34Z
Samsung інтегрує у свої телевізори штучний інтелект
InternetUA
2024-10-06T10:31:16Z
У листопаді Electronic Arts закриють одразу 5 своїх ігор
24tv
2024-10-06T10:18:57Z
Google тестує «сині позначки» для захисту користувачів від шахрайських сайтів
Детектор М
2024-10-06T10:10:05Z