Лідер опозиції Венесуели на хвилі переслідувань режимом Мадуро прилетів до Іспанії
Як пише Guardian, іспанський уряд заявив у неділю, що літак ВПС Іспанії з Гонсалесом і його дружиною приземлився на військовій базі Торрехон-де-Ардос поблизу Мадрида.
«Він… попросив притулку, і іспанський уряд, звичайно, опрацює це та визнає це», — заявив міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес громадському мовнику RTVE у неділю. - Мені вдалося поговорити з [Гонсалесом], і коли він був на борту літака, він висловив подяку уряду Іспанії та Іспанії», — додав він.
«Звичайно, я сказав йому, що ми раді, що він почувається добре і їде до Іспанії, і я підтвердив прихильність нашого уряду політичним правам усіх венесуельців».
Гонсалес, 75-річний дипломат, пішов у відставку через кілька днів після виборів у Венесуелі 28 липня, де детальні дані голосування, опубліковані опозицією, свідчать про те, що він переміг. Але Мадуро оголосив про перемогу, і на початку вересня було видано ордер на арешт Гонсалеса за ймовірні злочини, через які він міг провести решту свого життя у в’язниці.
Гонсалес переховувався протягом місяця, але його ситуація стала особливо важкою в останні дні після того, як його звинуватили в низці злочинів, включаючи злочинне співтовариство, яке передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 10 років, і змову, яка може бути покарана покаранням у 16 років позбавлення волі.
Нещодавнє рішення Мадуро зробити Діосдадо Кабельо, одного з найбільш жорстких діячів його політичного руху, міністром внутрішніх справ, також посилило занепокоєння. Адміністрація Мадуро звинуватила Гонсалеса та його основного прихильника, відомого лідера опозиції Марію Коріну Мачадо, в тому, що вони є частиною підтримуваної США «фашистської» контрреволюції, націленої на їхній чавистський режим.
Хоель Гарсія, адвокат, який захищав кількох опозиційних діячів у Венесуелі, сказав, що якщо Гонсалесу будуть висунуті звинувачення у всьому, у чому його звинувачує уряд, йому може загрожувати 30 років тюремного ув'язнення.
Венесуела переживає політичну кризу після того, як влада оголосила Мадуро переможцем голосування 28 липня з результатом 52%. Проте таблиці підрахунку, зібрані волонтерами з більш ніж двох третин електронних машин для голосування та опубліковані в Інтернеті, показують, що Гонсалес переміг із перевагою більше ніж 2:1.
Верховний суд Венесуели, який контролюється союзниками Мадуро, підтвердив його передбачувану перемогу, але численні країни та органи, включаючи США, ЄС і кілька країн Латинської Америки, відмовилися визнати переобрання Мадуро на третій шестирічний термін, якщо Каракас публікує повні дані голосування.
Сподівання опозиції, що їхній очевидний успіх на виборах може перетворитися на мирну передачу влади, зникли протягом кількох днів після голосування. Дводенні вуличні демонстрації були придушені жорстоким урядовим розгоном під назвою Operación Tun Tun (Операція «Стук-стук»).
Раніше не відомий більшості венесуельців, Гонсалес – захисник в останню хвилину після того, як Мачадо заборонили балотуватися – породив надії мільйонів людей, які відчайдушно прагнули змін після десятиліття економічного спаду, протягом якого ВВП впав на 80%, а понад 7 мільйонів людей емігрували.
Виступаючи у своїй квартирі в Каракасі незадовго до виборів, колишній посол пообіцяв побудувати «процвітаючу, демократичну та мирну країну… країну для всіх».
У неділю новина про від'їзд Гонсалеса викликала хвилю розчарування та горя серед прихильників опозиції та членів міжнародного співтовариства, хоча всі розуміють, що подальше перебування у Венесуелі призвело б не до політичної, а до фізичної смерті політика, як це часто буває при авторитарних режимах.
«Сьогодні сумний день для демократії у Венесуелі… У демократії жоден політичний лідер не повинен бути змушений шукати притулку в іншій країні», – заявив у заяві верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель.
Чавистська ера почалася чверть століття тому після обрання наставника Мадуро Уго Чавеса в 1998 році. Колишній військовий офіцер пообіцяв використати величезні запаси нафти Венесуели для фінансування соціальної революції в країні, яка залишалася глибоко нерівною, незважаючи на те, що її довго вважали «Саудівською Аравією Південної Америки». Але падіння цін на нафту після передчасної смерті Чавеса в 2013 році – і неспроможність його уряду підготуватися до такої події – занурило Венесуелу в історичну депресію, яку посилили жорсткі санкції США.
Економічний колапс Венесуели спричинив одну з найбільших міграційних криз в історії Латинської Америки, коли близько 8 мільйонів громадян виїхали за кордон. Це також призвело до низки викликів все більш авторитарному правлінню Мадуро, включаючи масові протести, спробу вбивства в 2018 році, визнання «паралельного президента» Хуана Гуайдо в 2019 році та нещодавні вибори. Він пережив їх усіх завдяки політичним репресіям, безперервній підтримці збройних сил і підтримці Китаю та Росії.