Взимку 2024 року Київ, Харків і Одеса можуть стикнутися з серйозними проблемами в енергопостачанні через дефіцит генерації та військові загрози. У випадку відключення зовнішнього постачання, мешканці цих міст можуть залишатися без світла до 16 годин на добу. А тому, слід бути до цього максимально готовим.
Зокрема, радять у Київській міській держадміністрації (КМДА), слід запастися водою та їжею. Так, продукти перш за все потрібно запасати ті, які не псуватимуться без холодильника і не вимагатимуть електроенергії для приготування. Це можуть бути:
- м'ясні, рибні та овочеві консерви;
- сушене та в'ялене м'ясо;
- сублімовані продукти (каші, локшина швидкого приготування та супи, які необхідно заливати окропом, або гречка, яку можна заливати водою кімнатної температури);
- хлібці, печиво, сухарі;
- сухофрукти, горіхи;
- шоколад, цукерки;
- енергетичні батончики.
Води слід заготовити щонайменше на 3 дні. При чому, не лише питної, а й технічної.
Наголошується: на одну дорослу людину на добу потрібно 3 літри питної води (включно зі споживаною з їжею рідиною). А також 10-12 літрів технічної води для гігієни та приготування їжі.
Що ще потрібно запасати
Втім, для того, щоб максимально комфортно пройти блекаут, в КМДА радить запастися низкою "додаткових" речей. Зокрема:
- купити FM-радіо на батареях – щоб бути в курсі актуальних подій у разі зникнення мобільного зв'язку та інтернету;
- створити запас ліхтариків, ламп на батарейках або акумуляторах, свічок, сірників, батарейок тощо;
- наповнити домашню аптечку всіма необхідними ліками;
- підготувати пальник з газовим балоном або на сухому спирті;
- подбати про безпечне пересування вулицею у темний час доби – придбати світлорефлекторний одяг або світловідбиваючі стрічки на рукави, сумку чи рюкзак.
Також необхідно подбати про пожежну безпеку. Зокрема, придбати домашній вогнегасник і тримати його поблизу місць, де запалюються свічки або використовується пальник.
Світла може не бути по 16 годин на добу
Зі свого боку, директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко раніше розповів, що у разі відключення зовнішнього постачання мешканці великих міст можуть залишатися без світла до 16 години на добу. Йдеться, зокрема, про:
- Київ;
- Харків;
- Одесу.
Він пояснив: ці міста є найуразливішими містами у зимовий період. "Харків взагалі під прямим вогнем. Будь-яка підстанція і будь-яка генеруюча потужність може бути в будь-який момент розбита. Там найвищі ризики військові", – розповідає Харченко.
Одеса, за його словами, також відчуває значний дефіцит енергоресурсів – майже повна відсутність власної генерації у місті робить його залежним від зовнішнього постачання. А у Києві – найбільшому місту країни, взимку дефіцит потужностей може досягати 700-900 мегават.
"Ці потужності потрібно завести ззовні. Якщо їх немає звідки завести, давайте будемо відвертими, якщо Київ відрізати від зовнішнього енергопостачання, кияни сидітимуть без світла по 16 годин на добу, і це буде нормально", – підкресив Харченко .
Як повідомляв OBOZ.UA, водночас через відключення питання купівлі зарядних станцій (прозваних у народі "екофлоу" – за назвою одного з виробників) знову стало актуальним – особливо для тих, хто мешкає в багатоквартирних будинках і не може поставити собі генератор. Однак для багатьох проблемою стає вибір такого пристрою – адже від його потужності залежить ціна.
Лише перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!