MY.UAНовини
Архітектори та відбудова. Як влада маніпулює й чому реально не прибирає корупційних ризиків?
Архітектори та відбудова. Як влада маніпулює й чому реально не прибирає корупційних ризиків?

Архітектори та відбудова. Як влада маніпулює й чому реально не прибирає корупційних ризиків?

Архітектори та відбудова. Як влада маніпулює й чому реально не прибирає корупційних ризиків?

Великим забудовникам, які стоять за спинами лобістів у владі так званої містобудівної реформи, протидіють одразу декілька спільнот — громадський сектор, Асоціація міст України та, звісно ж, Національна спілка архітекторів України.

Водночас влада й далі активно формує інформаційне поле псевдореформи. Якщо спершу лобісти законопроєкту №5655 зробили головними корупціонерами органи місцевого самоврядування, які начебто допоможе приборкати містобудівна реформа, то згодом їхньою мішенню стали й архітектори та відсутність «відповідного регулювання» цієї сфери. Але ні в першому, ні в другому випадку відомий законопроєкт аж ніяк не вирішує проблеми корупції ні на місцях, ні серед архітекторів. Яка справді є.

За кожним скандалом із забудовою обов’язково стоїть архітектор або інженер-проєктувальник, який поставив свій підпис там, де цього не можна було робити. Щоб таких порушень не було, за такі витівки винних треба позбавляти кваліфікаційних сертифікатів. Наразі видавати архітекторам сертифікати й позбавляти їх може виключно Мінінфраструктури. А воно за цим не просто не стежить, а ще й блокує проведення необхідних перевірок під час воєнного стану. Чи потрібно нагадувати, що це вигідно великим забудовникам, які й оплачують «послуги» архітекторів?

Громадська ініціатива «Голка» вирішила дослідити, як маніпулюють питанням саме ролі архітекторів у відновленні та як Мінінфраструктури свідомо не напрацьовує необхідних для прозорої відбудови політик.

Архітектор — зручний цап-відбувайло. І ось чому

В Україні нині — близько 4 тисяч атестованих архітекторів. Із них 15% спеціалізуються на розробленні містобудівної документації, решта — на проєктуванні об’єктів будівництва. Це дані Мінінфраструктури.

Коли будують із порушеннями, то від цього виграють забудовник і чиновник, який не просто так заплющив очі на порушення. Але будь-яка оборудка неможлива без підпису атестованого архітектора. Саме він ручається своїм кваліфікаційним сертифікатом, що в проєкті дотримано всіх вимог. Нині проблеми з порушеннями архітекторів вийшли за місцеві межі хаотичної забудови та перетворилися на реальний ризик для успішного відновлення всієї держави.

На початку року відбулася подія «Діалог із ринком». Це була розмова забудовників із Оленою Шуляк і чиновниками, під час якої всі наголошували на тому, що саме якість проєктної документації і є найбільшою проблемою в процесі відбудови.

А в серпні вже й Мінінфраструктури заявило, що почастішали випадки розроблення проєктної документації з недотриманням законодавства та будівельних норм. Профільна заступниця міністра Наталія Козловська прямо каже, що від цього залежить не лише якість майбутніх об’єктів будівництва, а й репутація України на міжнародній арені.

Але архітектор-порушник — це не водій, який може втекти з місця ДТП і заявити, що за кермом був не він. Знайти відповідального можна елементарно. Достатньо відкрити, наприклад, скандальний детальний план території, що передбачає будівництво магістралі на місті історичної річки Либеді в Києві, й ви відразу дізнаєтесь, хто був головним архітектором.

Із будівництвом окремих об’єктів іще простіше — вся інформація доступна в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва.

Тож постає запитання: якщо є прізвище винної особи, хто і як може притягнути її до відповідальності?

Відповідальність архітекторів і монополія Мінінфраструктури

Рішення про позбавлення архітектора-виконавця кваліфікаційного сертифіката може ухвалити Мінінфраструктури або саморегулівна організація (якщо вона набула делегованих повноважень). Про це йдеться в затвердженому урядом Порядку проведення професійної атестації (пункт 17).

Єдиною самоврядною організацією для архітекторів є Національна спілка архітекторів України. Проте Мінінфраструктури вважає, що повноваження Спілки автоматично припинилися ще 2022 року у зв’язку із закінченням дворічного терміну делегування. Як наслідок, їй заблокували доступ до Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва, що теоретично унеможливлює як проведення нею атестації архітекторів, так і позбавлення їх сертифікатів. Спілка трактує це як політичний тиск за свою позицію в кейсі щодо 5655.

Отже, позбавляти кваліфікаційних сертифікатів останні два роки може виключно Мінінфраструктури.

Є дві підстави для позбавлення сертифікату в разі вчинення архітектором порушень (це передбачає той-таки пункт 17 Порядку):

  • якщо виконавця притягнуто до відповідальності рішенням суду через неналежне виконання робіт (послуг);
  • якщо архітектурно-будівельний контроль виявив два й більше порушення закону, будівельних норм, нормативно-правових актів і нормативних документів у сфері містобудування з боку архітектора.

За таких підстав найбільше пощастило архітекторам, які розробляють містобудівну документацію. Їх можуть позбавити кваліфікаційного сертифіката хіба що в разі, коли підловлять на отриманні хабара, й лише після того, як вирок суду набере чинності.

А якщо архітектор на хабарі не попадеться, то може собі дозволити як завгодно порушувати вимоги законодавства та будівельних норм у містобудівній документації — її перевірки шляхом здійснення архітектурно-будівельного контролю законодавством не передбачено.

З державним архітектурно-будівельним контролем об’єктів будівництва протягом останніх років ситуація не набагато краща.

Кабмін у межах реформи містобудування й задля «боротьби з корупцією» заборонив проводити перевірки будівництва ще чотири роки тому. Повна заборона діяла фактично рік, потім перевірки частково відновили, але лише для невеликих об’єктів у частині населених пунктів, де повноваження були в місцевого самоврядування.

Заборона на перевірки більшої частини будівництва Державною архітектурно-будівельною інспекцією діяла півтора року — до вересня 2021-го, поки не почала працювати новостворена Державна інспекція містобудування та архітектури. Держінспекція спочатку просто не проводила перевірок, бо лише розпочинала роботу, а потім Кабмін обмежив проведення перевірок на час воєнного стану.

Наразі планові перевірки повністю заборонені, а позапланові дозволені «за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань» на підставі рішення Мінінфраструктури щодо кожної перевірки.

А міністерство здебільшого в наданні необхідного дозволу відмовляє. Наприклад, воно не дозволило провести перевірку навіть у дуже резонансній історії зі скандальним знищенням «садиби Зеленських» у Києві.

Хмарочос

Як наслідок такої позиції Мінінфраструктури, за рік по всій країні проводяться лише кілька десятків перевірок. І на цю проблему звернула увагу навіть Рахункова палата в своєму звіті.

Мінінфраструктури зобов’язане позбавляти кваліфікаційних сертифікатів непорядних і некомпетентних архітекторів, аби забезпечити належну якість будівельного проєктування в країні. Але для позбавлення сертифікату необхідно спочатку провести перевірки й щонайменше двічі встановити факт скоєння архітектором порушень. Але міністерство власноруч блокує проведення таких перевірок під час воєнного стану.

І як наслідок інформує, що збільшилася кількість випадків розроблення проєктної документації з недотриманням законодавства та будівельних норм, що вже становить загрозу для успішної відбудови.

Кому й чому це вигідно?

Є система моніторингу стану виконання Державної антикорупційної програми, яку запустило Національне агентство з питань запобігання корупції.

Державна антикорупційна програма містить одразу два заходи, спрямовані на врегулювання питання позбавлення кваліфікаційних сертифікатів.

Перший захід (2.5.3.1.1) передбачає розроблення законопроєкту, що встановлює перелік найістотніших порушень, за вчинення яких передбачено обов’язкове позбавлення сертифіката щонайменше на три роки.

Мінінфраструктури зазначеного заходу не виконало, а на виправдання надало НАЗК роз’яснення, що заклало аналогічні норми в проєкт постанови Кабміну «Про реалізацію експериментального проєкту щодо розроблення, погодження та проведення експертизи проєктної документації на будівництво».

А цей «експеримент» є частиною постанови-клону скандального законопроєкту №5655, який із грудня минулого року намагався провести через уряд тодішній віцепрем’єр із відновлення — міністр розвитку громад, територій та інфраструктури Олександр Кубраков. Як бачимо, наміри Мінінфраструктури після відставки Кубракова не змінилися.

 

 

Другий захід (2.5.3.1.2) передбачає розроблення проєкту постанови Кабміну, що встановлює розгорнутий перелік просто грубих порушень, за вчинення яких передбачено обов’язкове позбавлення сертифіката менш як на три роки.

Мінінфраструктури зазначеного заходу також не виконало, а на своє виправдання повідомило, що це можливо лише після підписання скандальної містобудівної «реформи 5655» (Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності»).

 

 

Важливо закцентувати увагу на тому, що Мінінфраструктури пояснює невиконання заходу відсутністю законодавчих підстав для розроблення відповідної постанови Кабміну. Але це свідоме надання НАЗК недостовірної інформації.

Закон «Про архітектурну діяльність» прямо наділяє Кабмін повноваженнями визначати порядок позбавлення кваліфікаційного сертифіката в Порядку професійної атестації (стаття 17). Відповідні зміни було внесено в межах реформи сфери містобудування, яку проводить чинне скликання Верховної Ради, а саме Законом №199-IX, яким, зокрема, передбачено створення Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва.

Тож уряд уже має повне право встановити перелік порушень, за вчинення яких передбачено обов’язкове позбавлення сертифікату на певний термін. І ні підписання президентом скандального законопроєкту №5655, ні «експериментальні проєкти» Кубракова для цього не потрібні.

Мінінфраструктури взяло країну в заручники

Під керівництвом Олександра Кубракова, а після його відставки — профільної заступниці міністра Наталії Козловської міністерство не просто блокує проведення потрібних для успішної відбудови реформ, а свідомо поглиблює наявні проблеми у сфері будівництва. Й позбавлення кваліфікаційних сертифікатів — лише один із прикладів таких дій.

Робиться все це заради того, щоб примусити Володимира Зеленського підписати вигідний будівельному лобі корупційний проєкт 5655 як начебто єдину можливість виправити катастрофічну ситуацію. Й це, до речі, стане досить красномовним маркером для нового очільника Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури Олексія Кулеби.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Україні запрацював цифровий реєстр об’єктів відновлюваної енергетики
InternetUA
2025-07-18T01:01:22Z
Укрзалізниця відновить звичний графік поїздів у напрямку Закарпаття
УкраинФорм
2025-07-17T22:57:56Z
Війна в Україні змінила архітектуру оборонних рішень - стартап Helsing
УкраинФорм
2025-07-17T21:09:34Z
В Україні встановили єдиний підхід до пенсійних виплат за рішенням судів
УкраинФорм
2025-07-17T19:54:44Z
Нова платіжка за квартиру з 1 серпня: у Дніпрі повідомили про зміни цін
Политека
2025-07-17T19:30:31Z
Грошова допомога на оренду квартири: хто й скільки зможе отримати
Знай
2025-07-17T19:21:58Z
Скільки землі можуть дати учаснику бойових дій у липні 2025 року
24tv
2025-07-17T19:06:14Z
Анонсовано інноваційну систему відеоспостереження для громадського транспорту
AutoCentre
2025-07-17T19:03:02Z
Дефіцит продуктів у Харківській області: базовий товар починає зникати
Политека
2025-07-17T19:00:03Z
США не підтримують авіудари Ізраїлю по Сирії – Держдеп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T00:54:48Z
У ОП вважають, що в Україні потрібно створити органи військової юстиції
УкраинФорм
2025-07-18T00:54:11Z
Справу про заволодіння понад ₴62 мільйонами Держспецзв’язку направили до суду
УкраинФорм
2025-07-18T00:45:11Z
Ізраїль атакував місто Сувейда в Сирії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T00:18:07Z
Вибори в Україні після війни: Потрібно буде врахувати поточну ситуацію і перехідне правосуддя - ОП
УкраинФорм
2025-07-18T00:06:57Z
Верховний суд Південної Кореї повністю виправдав главу Samsung у справі про шахрайство
InternetUA
2025-07-18T00:01:40Z
Московську область атакували безпілотники
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T23:48:06Z
Їх необхідно повернути додому: TIME присвятив обкладинку українським дітям, яких викрала Росія
24tv
2025-07-17T23:45:40Z
Україна засудила санкції Угорщини проти трьох генералів і пригрозила відповіддю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T23:18:54Z
У червні туберкульоз зареєстрували у 1306 людей - ЦГЗ
УкраинФорм
2025-07-17T23:36:59Z
Чекайте на неперевершений урожай помідорів: як доглядати за ними у липні
24tv
2025-07-17T21:24:27Z
У Британії народились восьмеро дітей без спадкових хвороб завдяки ДНК трьох людей
УкраинФорм
2025-07-17T20:12:23Z
У Львові лікарі виростили частину печінки в організмі 10-місячного хлопчика
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:02Z
Харчове отруєння: причини, симптоми та коли варто звертатися до лікаря
24tv
2025-07-17T19:03:26Z
Чим зняти зубний біль?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T18:27:49Z
Як часто та правильно поливати перець: секрети рясного врожаю
TSN
2025-07-17T16:36:28Z
Чи корисно пити холодний чай у спеку: експерти дали поради
GlavRed
2025-07-17T16:27:09Z
Як штучні підсолоджувачі можуть змінити гормональний фон підлітків
24tv
2025-07-17T16:24:20Z
На Донеччині росіяни окупували ще одне село і просунулися до адмінкордону у трьох точках — DeepState
ZN UA
2025-07-18T00:48:16Z
В Харкові відкрили спеціалізований ЦНАП для ВПО: які послуги надає
24tv
2025-07-18T00:27:23Z
Над Україною кружляють російські безпілотники: де лунають вибухи
TSN
2025-07-18T00:18:19Z
Організовувала проросійські заходи для молоді на тимчасово окупованій території – судитимуть мешканку Мелітополя
Украина Криминальная
2025-07-17T23:33:51Z
Прикордонники знищили на Донеччині два танки, гармату і близько 10 загарбників
УкраинФорм
2025-07-17T23:24:54Z
На Покровському напрямку ситуація почала пахнути дуже поганим — оглядач
TSN
2025-07-17T22:36:31Z
Укус може запросто вбити: в Україні помітили небезпечного павука з сердечками на черевці
Telegraf
2025-07-17T22:30:54Z
Окупована частина Запорізької області залишилася без світла: у чому причина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T21:33:14Z
Хронологія війни — день 1241: окупанти на Запоріжжі залишились без світла і тиснуть на фронті
Telegraf
2025-07-17T21:03:48Z
Припинення зв’язків з РФ: УПЦ поставили вимогу
1News
2025-07-18T01:03:32Z
Чи можна вдові пекти коровай на весілля: священник дав різку відповідь
GlavRed
2025-07-18T00:27:22Z
Україна запропонувала тестувати іноземну зброю на фронті – Reuters
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T00:06:18Z
На Закарпатті поліція спростувала фейкове відео з підлітком, який нібито катує котів - його створили у РФ
УкраинФорм
2025-07-17T23:54:50Z
Журнал Time присвятив обкладинку викраденим РФ українським дітям
Gazeta UA
2025-07-17T23:36:41Z
Україна відкриває передову для тестування новітньої зброї іноземних компаній – Reuters
ZN UA
2025-07-17T23:31:30Z
Україна відкрила фронт для тесту іноземних розробок: які технології у пріоритеті
GlavRed
2025-07-17T23:27:42Z
Росіян поселили біля військової бази в Єгипті: море під забороною, а за прогулянку до пляжу – стріляють
ГЛАВКОМ NET
2025-07-17T22:36:25Z
Сили безпілотних систем уразили в Курській області ворожий ЗРК «Стріла-10» разом з екіпажем
УкраинФорм
2025-07-17T22:30:25Z
Гороскоп Таро на серпень 2025: Овнам - завершення, Тельцям - прибуток, Близнюкам - зміни
GlavRed
2025-07-18T00:36:34Z
Жертвоприношення богам та ідоли. Де в Україні є наймістичніша гора і як виглядає
Telegraf
2025-07-17T23:33:07Z
Легендарний десерт: як приготувати торт, як знаменитий десерт від Kinder
24tv
2025-07-17T21:18:25Z
Улюблений багатьма салат "Білочка": ароматна закуска всього з трьох інгредієнтів
Telegraf
2025-07-17T20:36:20Z
Готує себе сама: страва для вечері, над якою не треба стояти
GlavRed
2025-07-17T20:27:50Z
Один лимон та трішки цукру: рецепт найпростішого лимонаду на кожен день – це порятунок від спеки
24tv
2025-07-17T20:12:31Z
Відпочинок на морі в Україні 2025: де дозволено купатися та скільки коштує відпустка для двох
TSN
2025-07-17T20:03:54Z
Як захистити себе від впливу ретроградного Меркурія: потрібен простий оберіг
24tv
2025-07-17T20:00:13Z
Молода картопля і соковита яловичина: ця страва зведе з розуму навіть гурманів
Telegraf
2025-07-17T19:15:10Z
Після чотирьох розлучень: Дженніфер Лопес зробила жорстку заяву
GlavRed
2025-07-17T23:27:20Z
Джессіка Альба через півроку після розлучення закрутила роман із молодим актором - деталі
GlavRed
2025-07-17T23:27:02Z
"Усі були нажахані": Памела Андерсон приголомшила зізнанням про свою політику "без макіяжу"
GlavRed
2025-07-17T21:27:52Z
Вже підкорюють глядачів: 3 нові цікаві фільми 2025 для вечірнього перегляду
24tv
2025-07-17T21:03:37Z
Жив 150 млн років тому: на аукціоні продали цілий скелет динозавра за астрономічну суму
Фокус
2025-07-17T20:30:17Z
Відібрав у тата корону: у Мережі в захваті від миловида Гаррі Галкіна
GlavRed
2025-07-17T20:27:10Z
"Супермама" виводить на чисту воду: до кого "прийшли" після показу шоу
GlavRed
2025-07-17T19:57:45Z
Не можна: Тодоренко знову не дивилася за дітьми і нарвалася на жорстку відмову в РФ
GlavRed
2025-07-17T19:39:33Z
"Сором'язливі": на концерті Coldplay главу стартапу випадково зняли з коханкою
GlavRed
2025-07-17T19:27:30Z
Прогриміла серія вибухів: у РФ підірвали завод з основними компонентами вибухівки
GlavRed
2025-07-18T00:27:02Z
Поліція затримала «смотрящого» за півднем України: проведено майже 50 обшуків
Украина Криминальная
2025-07-17T22:45:26Z
Мешканка Волині стала жертвою онлайн-шахраїв
InternetUA
2025-07-17T21:25:22Z
Чоловік хотів придбати ноутбук, але втратив понад 29 тисяч гривень
InternetUA
2025-07-17T20:13:26Z
У Данії у 12 супермаркетах мережі виявили кокаїн у бананах
Европейская правда
2025-07-17T19:31:56Z
Справа Гусакова: РБК-Україна заявило про тиск, поліція почала розслідування
TSN
2025-07-17T19:18:17Z
Російський дрон знову атакував цивільного в Херсоні
УкраинФорм
2025-07-17T19:12:39Z
У Тернополі викрили агентів рф, які орендували квартиру для зберігання вибухівки
InternetUA
2025-07-17T18:27:54Z
Повідомлено про підозру закарпатському ліснику, який допустив незаконні рубки на ₴5 млн
Украина Криминальная
2025-07-17T17:36:38Z
Визначилися стартові суперники двох українських клубів у Лізі конференцій
ZN UA
2025-07-17T22:27:57Z
Збірна Англії вийшла до 1/2 фіналу жіночого Євро-2025 з футболу
УкраинФорм
2025-07-17T21:57:53Z
Лунін дав свою згоду на трансфер у Вільярреал – ЗМІ
Football.ua
2025-07-17T21:40:33Z
Бондаренко: Ми створили дуже багато моментів, однак не змогли реалізувати жодного
Football.ua
2025-07-17T21:19:24Z
Евертон за участі Миколенка презентував нову гостьову форму
Football.ua
2025-07-17T20:57:36Z
Туран: Я більше задоволений другою грою проти Ільвеса, ніж першою
Football.ua
2025-07-17T20:37:09Z
Тренер Ільвеса: Нашою метою було покращити свою гру – нам це вдалося
Football.ua
2025-07-17T20:16:01Z
Побачите справжню різницю, – Дюбуа зробив зухвалу заяву перед реваншем із Усиком
24tv
2025-07-17T20:06:33Z
Жоту ввели до Зали слави Вулвергемптона
Football.ua
2025-07-17T20:04:14Z
OpenAI запустила агента ChatGPT: що він вміє
InternetUA
2025-07-17T22:51:12Z
Вчені виявили древній рельєф під льодами Антарктиди
Gazeta UA
2025-07-17T22:42:38Z
Свіжа атмосфера: як доглядати за кондиціонером у спеку
ZN UA
2025-07-17T22:24:24Z
У США можуть заборонити iPhone з китайськими дисплеями через звинувачення у промисловому шпигунстві
InternetUA
2025-07-17T21:33:38Z
Вчені показали, якою наша планета стане через 250 мільйонів років
TSN
2025-07-17T21:18:47Z
Південна Корея планує створити базу на Місяці до 2045 року
УкраинФорм
2025-07-17T21:03:53Z
Найбільший шматок Марса на Землі продано за карколомну суму: що відомо про артефакт
TSN
2025-07-17T20:33:30Z
OpenAI тестує прямі покупки в ChatGPT: що зміниться для користувачів
24tv
2025-07-17T20:06:57Z
Радість виявилася помилкою: баг Steam змусив інді-розробників вважати себе мільйонерами
Фокус
2025-07-17T20:00:48Z
Uber та Lucid уклали угоду на постачання тисяч безпілотних таксі
Топ Жир
2025-07-18T00:33:13Z
Нова модель Subaru — це повністю електрична версія Crosstrek
Топ Жир
2025-07-18T00:03:24Z
Ця потужна рамка була створена спеціально для однієї відомої та надзвичайно великої людини
Топ Жир
2025-07-18T00:03:14Z
Новий концепт Cupra вражає своєю рельєфною структурою
Топ Жир
2025-07-17T23:18:23Z
Stellantis відновила популярні емблеми, які дилери хочуть знову реалізовувати
Топ Жир
2025-07-17T22:33:42Z
Забудьте про Cadillac XT6: найрозкішніший кросовер від GM саме цей
Топ Жир
2025-07-17T22:03:50Z
Водіям Volvo рекомендується утриматися від використання цього режиму до встановлення критичного оновлення
Топ Жир
2025-07-17T21:18:05Z
Рідкісний Ferrari за $5 мільйонів з’явився серед дешевих Nissan на Craigslist
Топ Жир
2025-07-17T20:33:28Z
Ця репліка Mustang Eleanor оцінюється більш ніж у півмільйона доларів
Топ Жир
2025-07-17T20:03:25Z