MY.UAНовини
Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок
Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок

Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок

NASA 29 серпня повідомило про успішне розгортання сонячного вітрила у відкритому космосі – це крок, що може кардинально змінити рушії космічних кораблів. 5 вересня агентство опублікувало фотопідтвердження розгортання вітрила Advanced Composite Solar Sail System (ACS3), запущеного ще 23 квітня. У NASA пообіцяли ще більше світлин з судна.

Сонячні вітрила – не нова, але багатообіцяюча технологія. З часом вона навіть може допомогти людству досягти зірок.

24 Канал поговорив з експертом та розповідає про проєкт сонячного вітрила від NASA.

Що таке сонячне вітрило та для чого його вигадали

Сонячне вітрило – це рушій космічного корабля, який використовує тиск сонячного вітру або лазер для руху.

За аналогом вітрил на воді, де використовується енергія вітру для мандрівки, у космосі намагаються впіймати енергію фотонів, які генеруються нашим світилом та мають постійний та передбачуваний характер поведінки – так званий сонячний вітер,
– прокоментував 24 Каналу експерт з космічних питань Андрій Колесник.

Концепцію сонячного вітрила озвучили у 1920-их роках ряд вчених, зокрема британсько-індійський науковець Дж. Б. С. Холдейн та ірландський вчений Джон Бернал. Сонячні вітрила згадували й у науковій фантастиці – наприклад, в оповіданні Sunjammer Артура Кларка 1964 року.

  • У 1989 році у США оголосили конкурс на виведення у космос декількох кораблів з вітрилами, які мали б влаштувати перегони до Марсу за 500 днів. Заявки на участь подали США, Канада, Велика Британія, Італія, Китай, Японія і Радянський Союз, однак перегони так і не відбулися.
  • Першим космічним кораблем, який використав технологію сонячного вітрила, був IKAROS, запущений у 2010 році Агентством аерокосмічних досліджень Японії. IKAROS став першим успішним випадком демонстрації сонячного вітрила у космічному просторі.

Що відомо про вітрило NASA

Мета NASA щодо сонячних вітрил – забезпечити майбутні місії недорогими рушіями. Подібно до того, як вітрильний човен приводиться в дію силою вітру, сонячні вітрила використовують тиск сонячного світла для руху. Таким чином відсутня потреба в звичайному ракетному паливі.

Вітрило ACS3 використовує композитні матеріали, які розгортаються з невеликого апарата-кубсата. Композитні штанги вітрила виготовлені з гнучкого полімерного матеріалу, посиленого вуглецевим волокном.

Дані, отримані з ACS3, допоможуть у проєктуванні майбутніх більш масштабних композитних систем сонячних вітрил, які можна буде використовувати для супутників раннього попередження, розвідувальних місій навколо Землі астероїдів або реле зв'язку для пілотованих дослідницьких місій.


Вітрило NASA у лабораторії / Фото NASA

Параметри сонячного вітрила NASA складають близько 9 метрів на кожну сторону квадрата загальною площею 81 квадратний метр, воно розгортається приблизно за 25 хвилин. Набір бортових камер фіксує розгортання вітрила, щоб стежити за його формою та процесом вирівнювання.

Сонячні вітрила можуть працювати упродовж тривалого терміну, єдині обмеження якого – довговічність матеріалів та електронних систем корабля.

Як минув політ ACS3

23 квітня ACS3 запустили на ракеті Electron у межах місії Beginning Of The Swarm. 29 серпня маленький кубсат випустив вітрило, яке успішно розгорнулося у космосі, а 5 вересня NASA отримало знімки вітрила.

Корабель продовжує надсилати зображення та дані на Землю, допомагаючи краще зрозуміти, як спрацювала технологія розгортання. У NASA готуються до наступних етапів демонстрації вітрила упродовж кількох тижнів.

ACS3, який зараз обертається навколо Землі, можна побачити з Землі – це можна зробити за допомогою нової функції у застосунку NASA. В агентстві закликали людей ділитися власними фотографіями космічного корабля з хештегом #SpotTheSail.

Одне з фото вже доступне в X.

А так виглядає сам перший знімок вітрила.


Сонячне вітрило / Фото NASA

Advanced Composite Solar Sail System має чотири чорно-білі ширококутні камери, розташовані в центрі борту космічного корабля. У нижній частині фотографії видно світловідбиваючі елементи вітрила, які підтримують штанги. У верхній частині – задня поверхня однієї з сонячних панелей космічного корабля.

Зараз корабель повільно перекидається на орбіті, однак команда інженерів планує стабілізувати його після збору достатньої кількості даних. Тоді зображення вітрила мають стати більш якісними.

Чи буде дорога до зірок: яке майбутнє сонячних вітрил

Сонячні вітрила здатні наблизити реалізацію міжзоряних подорожей. На нинішньому рівні розвитку космічних двигунів подорож навіть до найближчої зірки – Проксіми Центавра, розташованої на відстані понад 4,2 світлових роки від нас – триватиме 73 000 років. Модифіковані вітрила могли б значно прискорити подорож.

Єдина проблема міжзоряного застосування сонячного вітрила – відстань до сонця, що постійно зростатиме. За законом обернених квадратів, кожного разу, коли подвоюється відстань від сонця, кількість сонячного світла, що потрапляє на певну область, зменшується на чверть.

Одне з рішень – використання потужного лазера, який надаватиме поштовх вітрилу. У 2016 році програма Breakthrough Initiatives оголосила про плани щодо місії до потрійної зоряної системи Альфа Центавра (там і розташована найближча до нас зірка Проксима) з використанням потужних лазерів.

Цікаво! Хоча у списку учасників ініціативи був Стівен Гокінг та низка західних вчених, засновники Breakthrough Initiatives – Юрій та Юлія Мільнери, російський інтернет-підприємець та його дружина. Водночас Мільнер влітку 2022 року вийшов з російського громадянства, а одна з його ініціатив – Breakthrough Listen, присвячена пошуку позаземного життя, з 2023 року розташувалася в Оксфорді, переїхавши з Каліфорнійського університету в Берклі.

Ініціатива вартістю 100 мільйонів доларів, створена фондом Breakthrough Initiatives, зосереджена на пошуку техносигнатур, сигналів або вказівок на технологічно розвинуті позаземні цивілізації.

В теорії лазерні вітрила можуть розвивати швидкість у 20% від швидкості світла. Це зробить Альфу Центавра доступною всього за 20 років.

Сонячне вітрило як засіб рушійної сили для космічних апаратів набув шаленої популярності разом з іншими "екзотичними" рушійними системами подолання неосяжного космічного простору завдяки розвитку відповідного напрямку наукової фантастики у другій половині минулого сторіччя,
– прокоментував 24 Каналу Андрій Колесник, експерт з дослідження космосу.

Предметом технологічних пошуків залишалось винаходження специфічного матеріалу, який був би одночасно надлегким та міг би витримувати протягом багатьох років/десятиліть суворі космічні умови.
Для того, щоб рухатись всередині Сонячної системи, потрібні шалені швидкості, які можна досягти лише завдяки застосуванню неймовірних розмірів сонячний вітрил.

Ті технології, які тестуються зараз, надають змогу лише коригувати рух штучних космічних об’єктів на навколоземних орбітах, пояснює експерт.

Їхньої потужності поки що недостатньо навіть для подорожі до найближчої планети – мова може йти, у найбільш просунутому випадку, лише про грами корисного вантажу, якщо ціллю буде, наприклад, Марс, каже Колесник.

Є також ідея використовувати у якості "сонячного вітру" дуже потужний лазер для наповнення фотонами цих вітрил. Але для його "накачки" також потрібні на борту космічного апарату енергетичні установки на кшталт ядерних, пояснює експерт – лише у такій конфігурації взагалі можна вести мову про подорож до найближчих зірок завдяки вітрильній рушійній силі.

Колись наукова фантастика про міжзоряні подорожі набуде ознаки технічної спроможності, але поки що роботи над критичними технологіями у цьому напрямку займуть не одне десятиліття, вважає Андрій Колесник.

Теги за темою
КосмосNASAМарс
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Які трендові кольори волосся для жінок за 40: омолоджують і роблять образ бездоганним
TSN
2024-09-13T17:42:40Z
Тіна Кароль обрана музичною продюсеркою Нацвідбору на "Євробачення-2025"
TSN
2024-09-13T13:15:00Z
Документальний фільм «Бартка» покажуть на Карпатському гірському кінофесті
УкраинФорм
2024-09-20T00:33:19Z
З України намагалися вивезти скрипку, ймовірно, роботи Страдіварі
ZN UA
2024-09-19T21:37:40Z
Після ДТП: Анджеліна Джолі найняла "найкращого пластичного хірурга" Лос-Анджелеса для свого сина
24tv
2024-09-19T21:00:44Z
"Далі так не могло продовжуватися": Даша Квіткова зізналася, що їй довелося терпіти від Добриніна
Знай
2024-09-19T20:51:36Z
5 найкращих ролей Кеті Бейтс, яка заявила про завершення акторської кар'єри
24tv
2024-09-19T20:06:26Z
І Ротару виступить: у Києві пройде грандіозний концерт
GlavRed
2024-09-19T19:27:06Z
Її вивчали навіть в університетах – яка трагедія ховається за феноменом Леді Гаги
24tv
2024-09-19T19:24:06Z
Шахтар закріпився в середині: як виглядає таблиця Ліги чемпіонів після 1 туру
24tv
2024-09-19T21:24:11Z
Ліга чемпіонів УЄФА. Успіх «Атлетико», нічия «Арсенала», поразка «Барселони»
УкраинФорм
2024-09-19T21:22:53Z
У Фонсеки конфлікт із Ібрагімовичем
Football.ua
2024-09-19T20:43:40Z
Український клуб ризикує не вийти на матч Ліги чемпіонів: що сталось із чемпіонами УПЛ
24tv
2024-09-19T19:51:18Z
Атлетік розібрався з Леганесом
Football.ua
2024-09-19T19:16:22Z
Перемога Бенфіки Трубіна та розгром Феєнорду: результати матчів Ліги чемпіонів за 19 вересня
24tv
2024-09-19T19:03:28Z
«Інфраструктура і діаспора»: в «Динамо» розповіли, чому для єврокубків обрали стадіон в Гамбурзі
TSN
2024-09-19T18:33:27Z
Збірна України піднялася на 24-те місце в рейтингу ФІФА
360ua.news
2024-09-19T18:21:12Z
Пономарьов: Наразі я задоволений тим, як виглядав Рух на старті сезону
Football.ua
2024-09-19T18:18:51Z
Як правильно зберігати сир на кухні: буде свіжим набагато довше
GlavRed
2024-09-20T00:36:55Z
Як змити фарбу з волосся в домашніх умовах: 3 простих та цікавих методи
GlavRed
2024-09-20T00:27:59Z
Риба буде дуже соковитою: рецепт смачної скумбрії в приправах і без гіркоти
Политека
2024-09-19T23:00:48Z
Названі найбагатші країни світу: Швейцарія поступилась своїм місцем іншій державі
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T22:30:10Z
Робите лише гірше: 6 найшкідливіших звичок у прибиранні
24tv
2024-09-19T21:21:12Z
Справжній український делікатес: як приготувати ідеальний сальтисон
24tv
2024-09-19T21:00:44Z
5 ознак того, що на вас хтось запав: роззирніться навколо
24tv
2024-09-19T20:09:12Z
Бюджетно та зі смаком: "Мастер Шеф" Литвинова дала спрощений рецепт торта з горіхами
Политека
2024-09-19T20:00:28Z
За сезон не виправиш: ось 5 помилок новачків на городі, яких треба уникати
24tv
2024-09-19T19:51:24Z
Переговори почнуться з осені: Клочок розповів про перспективи миру в Україні
GlavRed
2024-09-20T01:36:23Z
Єврокомісарка - про повернення ухилянтів: Ми нікого не викидатимемо з ЄС
УкраинФорм
2024-09-20T01:36:12Z
Курська операція розірвала довгий цикл війни - британський експерт
УкраинФорм
2024-09-20T01:18:50Z
СБУ заочно оголосила губернатору Брянської області підозру у фінансуванні армії РФ
УкраинФорм
2024-09-20T01:09:21Z
Глава Microsoft попередив про небезпеку втручання у вибори у США за 48 годин до голосування
InternetUA
2024-09-20T01:01:26Z
Європарламент визнав Гонсалеса законно обраним президентом Венесуели
УкраинФорм
2024-09-20T00:57:39Z
Ворог просунувся біля Нью-Йорку та в Торецьку - Deep State
TSN
2024-09-20T00:33:54Z
У ЄС підтвердили можливе призупинення безвізу для Грузії через відкат від демократії
Европейская правда
2024-09-20T00:33:19Z
Ситуація загострюється: про що свідчать нові замахи на Трампа
24tv
2024-09-20T00:33:18Z
У Тбілісі вбито відому трансгендерну жінку після ухвалення закону проти ЛГБТ
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T01:30:53Z
У Хмельницькій області пролунали вибухи - ЗМІ
TSN
2024-09-20T01:18:36Z
На Івано-Франківщині прогриміли вибухи
1News
2024-09-20T01:09:09Z
Під Москвою горить один з найбільших складів Росії
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T01:00:32Z
В Україні викрили підпільну групу, що незаконно виробляла та продавала тютюн через інтернет
InternetUA
2024-09-20T00:46:37Z
Пожежа розповсюдилася на 5 тисяч квадратних метрів: під Москвою палає склад з матрацами
24tv
2024-09-19T23:30:31Z
У столиці Малі понад 70 людей загинули внаслідок атак джихадистів
УкраинФорм
2024-09-19T22:45:40Z
Через напад білок поїзд не доїхав до кінцевої станції: пасажири утікали з вагона
TSN
2024-09-19T21:51:44Z
У Сумах завершили роботи на місці удару по пансіонату: яка остаточна кількість поранених та загиблих
TSN
2024-09-19T21:51:39Z
Прикордонники попередили українців про можливі труднощі з перетином польського кордону
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T15:49:31Z
Ціна Курської операції: українські військові розповіли, чи вартий наступ важких зусиль
TSN
2024-09-13T17:42:32Z
Скільки танків у РФ залишиться на 2026 рік: пояснення експерта
TSN
2024-09-20T01:21:09Z
Виїзд за кордон з дитиною: які документи потрібні
ZN UA
2024-09-20T01:04:09Z
Пентагон запевнив, що залишки допомоги Україні будуть використані повністю
УкраинФорм
2024-09-20T00:09:25Z
Краще не вживати: чи можна сказати українською «стельки», «натощак», «вартує»
ZN UA
2024-09-20T00:04:39Z
Американські сили готуються до розширення війни на Близькому Сході
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:00:34Z
Парламент Швейцарії збільшив фінансування армії більш як на €4 мільярди
УкраинФорм
2024-09-19T23:39:41Z
На 54-річну наречену мільярдера Безоса подали до суду - подробиці
GlavRed
2024-09-19T23:27:57Z
Інтимне омолодження: гінекологиня попередила про ризики та ускладнення популярних процедур
24tv
2024-09-19T20:36:37Z
Кофеїн має захисну дію на здоров’я серця
Portaltele
2024-09-19T18:43:31Z
На Львівщині медики "швидкої" врятували чоловіка, у якого 13 разів зупинялося серце
Комсомольская правда
2024-09-19T18:04:03Z
Все про чекап жіночого здоровʼя: коли та кому потрібно робити
24tv
2024-09-19T17:39:18Z
На Хмельниччині зареєстрували два випадки гарячки Західного Нілу
24tv
2024-09-19T16:27:38Z
На Закарпатті середня зарплата лікарів становить ₴26 тисяч - НСЗУ
УкраинФорм
2024-09-19T16:21:26Z
Що буде, якщо пити забагато води
24tv
2024-09-19T15:42:44Z
Ніс можна не чіпати: кінологи назвали точну ознаку поганого самопочуття собаки
24tv
2024-09-19T14:33:13Z
На Закарпатті НСЗУ зафіксувала найбільший в країні приріст нових аптечних пунктів
УкраинФорм
2024-09-19T14:19:55Z
Львів чув вибухи: біля міста фіксували дрони-камікадзе ворога
24tv
2024-09-20T01:39:20Z
Гороскоп на 20 вересня для всіх знаків Зодіаку: починається період кульмінації
Политека
2024-09-20T01:01:00Z
В Івано-Франківську працює ППО
TSN
2024-09-20T00:51:11Z
У Криму окупанти розпочали нову хвилю фільтраційних заходів
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:42:30Z
Вдалося взяти в оточення: експерт розкрив подробиці операції ЗСУ у Курській області
Политека
2024-09-20T00:01:56Z
Близнятам буде важко, а Ракам слід знайти однодумців: гороскоп за картами Таро на 20 вересня 2024 року
TSN
2024-09-19T23:57:40Z
Найгарячіше - на Курахівському напрямку: ворог за підтримки авіації 49 разів атакував українські позиції
TSN
2024-09-19T23:57:32Z
Поблизу Черкас та на околицях працює ППО
TSN
2024-09-19T23:57:24Z
"Могли б відкласти це на 20 років": глава МЗС Польщі запропонував передати Крим під мандат ООН для підготовки "чесного референдуму"
Обозреватель
2024-09-19T23:33:51Z
Кадиров пожалівся на Маска, який “дистанційно відключив” йому подарований Cybertruck
TSN
2024-09-19T21:51:59Z
Tesla Semi показали на IAA у Ганновері – вихід на ринок заплановано на 2026 рік
AutoCentre
2024-09-19T19:16:35Z
Honda представила мікровен N-Box Joy для мандрівників
AutoCentre
2024-09-19T18:09:30Z
Маленька ракета: Suzuki готує недороге спортивне авто для молоді
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T17:45:29Z
Manhart представив тюнінгований BMW 2-серії
AutoCentre
2024-09-19T17:03:02Z
Прототип твердотільного акумулятора підвищує щільність енергії майже на 25 відсотків
InternetUA
2024-09-19T16:23:46Z
Експерти назвали 10 популярних автомобілів, які не проїдуть без ламання навіть 160 тисяч км
TSN
2024-09-19T15:18:17Z
Volvo представить 10 нових і оновлених моделей до 2026 року
AutoCentre
2024-09-19T15:16:44Z
Ексклюзив для юних автомобілістів: Lamborghini представила дитячу коляску
Фокус
2024-09-19T15:12:58Z
Обмеженість РФ у використанні валют відбивається на її економіці — О’Салліван
Хвиля
2024-09-20T00:36:39Z
Україна не веде переговори про транзит азербайджанського газу - ЗМІ
ZN UA
2024-09-19T23:32:42Z
В умовах постійних обстрілів Україну може врятувати зелена енергетика – вчені
ГЛАВКОМ NET
2024-09-19T23:30:43Z
ЄС має намір покрити чверть енергетичних потреб України взимку – фон дер Ляєн
TSN
2024-09-19T21:51:24Z
Курс долара: експерти дали прогноз до кінця 2024 року
TSN
2024-09-19T21:51:24Z
В Україні різко скоротився тіньовий ринок цигарок
Хвиля
2024-09-19T21:39:57Z
У ЄС представили план, який допоможе Україні пройти цю надважку зиму – Euractiv
ZN UA
2024-09-19T21:34:14Z
Росія втратила одного з найбільших покупців вугілля в Азії - ЗМІ
УкраинФорм
2024-09-19T21:30:32Z
Євросоюз введе додаткові санкції проти сірих торговців російською нафтою
iPress
2024-09-19T20:18:37Z
Сяятиме, як нова: як відмити чашку від нальоту – простий, але надійний спосіб
GlavRed
2024-09-20T01:06:38Z
Україна під атакою неймовірно сильної магнітної бурі: коли вона закінчиться
GlavRed
2024-09-20T00:27:08Z
Українські розробники створили соціальну мережу для покійних
ГЛАВКОМ NET
2024-09-20T00:00:13Z
Нові iPad у 2025 році можуть бути оснащені розробленим Apple Wi-Fi-чіпом
InternetUA
2024-09-19T22:01:08Z
Вчені виявили останки морського чудовиська з унікальними зубами
TSN
2024-09-19T21:51:46Z
Цей тренд повторять навіть бабці й дідусі – про що йдеться
24tv
2024-09-19T21:36:11Z
Японська компанія ICOM заперечила свою причетність до виготовлення рацій, які вибухнули в членів «Хезболли»
InternetUA
2024-09-19T20:57:46Z
Оновлення ПЗ Sony PlayStation 5 та PS4 «зламало» багато ігор: постраждали Final Fantasy, Elden Ring, Wukong та інші
ITC
2024-09-19T20:46:11Z
Ваш телефон вбиває ваше психічне здоров'я: астронавти на МКС зробили унікальне відкриття
FaceNews
2024-09-19T20:18:09Z