MY.UAНовини
Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок
Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок

Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок

NASA 29 серпня повідомило про успішне розгортання сонячного вітрила у відкритому космосі – це крок, що може кардинально змінити рушії космічних кораблів. 5 вересня агентство опублікувало фотопідтвердження розгортання вітрила Advanced Composite Solar Sail System (ACS3), запущеного ще 23 квітня. У NASA пообіцяли ще більше світлин з судна.

Сонячні вітрила – не нова, але багатообіцяюча технологія. З часом вона навіть може допомогти людству досягти зірок.

24 Канал поговорив з експертом та розповідає про проєкт сонячного вітрила від NASA.

Що таке сонячне вітрило та для чого його вигадали

Сонячне вітрило – це рушій космічного корабля, який використовує тиск сонячного вітру або лазер для руху.

За аналогом вітрил на воді, де використовується енергія вітру для мандрівки, у космосі намагаються впіймати енергію фотонів, які генеруються нашим світилом та мають постійний та передбачуваний характер поведінки – так званий сонячний вітер,
– прокоментував 24 Каналу експерт з космічних питань Андрій Колесник.

Концепцію сонячного вітрила озвучили у 1920-их роках ряд вчених, зокрема британсько-індійський науковець Дж. Б. С. Холдейн та ірландський вчений Джон Бернал. Сонячні вітрила згадували й у науковій фантастиці – наприклад, в оповіданні Sunjammer Артура Кларка 1964 року.

  • У 1989 році у США оголосили конкурс на виведення у космос декількох кораблів з вітрилами, які мали б влаштувати перегони до Марсу за 500 днів. Заявки на участь подали США, Канада, Велика Британія, Італія, Китай, Японія і Радянський Союз, однак перегони так і не відбулися.
  • Першим космічним кораблем, який використав технологію сонячного вітрила, був IKAROS, запущений у 2010 році Агентством аерокосмічних досліджень Японії. IKAROS став першим успішним випадком демонстрації сонячного вітрила у космічному просторі.

Що відомо про вітрило NASA

Мета NASA щодо сонячних вітрил – забезпечити майбутні місії недорогими рушіями. Подібно до того, як вітрильний човен приводиться в дію силою вітру, сонячні вітрила використовують тиск сонячного світла для руху. Таким чином відсутня потреба в звичайному ракетному паливі.

Вітрило ACS3 використовує композитні матеріали, які розгортаються з невеликого апарата-кубсата. Композитні штанги вітрила виготовлені з гнучкого полімерного матеріалу, посиленого вуглецевим волокном.

Дані, отримані з ACS3, допоможуть у проєктуванні майбутніх більш масштабних композитних систем сонячних вітрил, які можна буде використовувати для супутників раннього попередження, розвідувальних місій навколо Землі астероїдів або реле зв'язку для пілотованих дослідницьких місій.


Вітрило NASA у лабораторії / Фото NASA

Параметри сонячного вітрила NASA складають близько 9 метрів на кожну сторону квадрата загальною площею 81 квадратний метр, воно розгортається приблизно за 25 хвилин. Набір бортових камер фіксує розгортання вітрила, щоб стежити за його формою та процесом вирівнювання.

Сонячні вітрила можуть працювати упродовж тривалого терміну, єдині обмеження якого – довговічність матеріалів та електронних систем корабля.

Як минув політ ACS3

23 квітня ACS3 запустили на ракеті Electron у межах місії Beginning Of The Swarm. 29 серпня маленький кубсат випустив вітрило, яке успішно розгорнулося у космосі, а 5 вересня NASA отримало знімки вітрила.

Корабель продовжує надсилати зображення та дані на Землю, допомагаючи краще зрозуміти, як спрацювала технологія розгортання. У NASA готуються до наступних етапів демонстрації вітрила упродовж кількох тижнів.

ACS3, який зараз обертається навколо Землі, можна побачити з Землі – це можна зробити за допомогою нової функції у застосунку NASA. В агентстві закликали людей ділитися власними фотографіями космічного корабля з хештегом #SpotTheSail.

Одне з фото вже доступне в X.

А так виглядає сам перший знімок вітрила.


Сонячне вітрило / Фото NASA

Advanced Composite Solar Sail System має чотири чорно-білі ширококутні камери, розташовані в центрі борту космічного корабля. У нижній частині фотографії видно світловідбиваючі елементи вітрила, які підтримують штанги. У верхній частині – задня поверхня однієї з сонячних панелей космічного корабля.

Зараз корабель повільно перекидається на орбіті, однак команда інженерів планує стабілізувати його після збору достатньої кількості даних. Тоді зображення вітрила мають стати більш якісними.

Чи буде дорога до зірок: яке майбутнє сонячних вітрил

Сонячні вітрила здатні наблизити реалізацію міжзоряних подорожей. На нинішньому рівні розвитку космічних двигунів подорож навіть до найближчої зірки – Проксіми Центавра, розташованої на відстані понад 4,2 світлових роки від нас – триватиме 73 000 років. Модифіковані вітрила могли б значно прискорити подорож.

Єдина проблема міжзоряного застосування сонячного вітрила – відстань до сонця, що постійно зростатиме. За законом обернених квадратів, кожного разу, коли подвоюється відстань від сонця, кількість сонячного світла, що потрапляє на певну область, зменшується на чверть.

Одне з рішень – використання потужного лазера, який надаватиме поштовх вітрилу. У 2016 році програма Breakthrough Initiatives оголосила про плани щодо місії до потрійної зоряної системи Альфа Центавра (там і розташована найближча до нас зірка Проксима) з використанням потужних лазерів.

Цікаво! Хоча у списку учасників ініціативи був Стівен Гокінг та низка західних вчених, засновники Breakthrough Initiatives – Юрій та Юлія Мільнери, російський інтернет-підприємець та його дружина. Водночас Мільнер влітку 2022 року вийшов з російського громадянства, а одна з його ініціатив – Breakthrough Listen, присвячена пошуку позаземного життя, з 2023 року розташувалася в Оксфорді, переїхавши з Каліфорнійського університету в Берклі.

Ініціатива вартістю 100 мільйонів доларів, створена фондом Breakthrough Initiatives, зосереджена на пошуку техносигнатур, сигналів або вказівок на технологічно розвинуті позаземні цивілізації.

В теорії лазерні вітрила можуть розвивати швидкість у 20% від швидкості світла. Це зробить Альфу Центавра доступною всього за 20 років.

Сонячне вітрило як засіб рушійної сили для космічних апаратів набув шаленої популярності разом з іншими "екзотичними" рушійними системами подолання неосяжного космічного простору завдяки розвитку відповідного напрямку наукової фантастики у другій половині минулого сторіччя,
– прокоментував 24 Каналу Андрій Колесник, експерт з дослідження космосу.

Предметом технологічних пошуків залишалось винаходження специфічного матеріалу, який був би одночасно надлегким та міг би витримувати протягом багатьох років/десятиліть суворі космічні умови.
Для того, щоб рухатись всередині Сонячної системи, потрібні шалені швидкості, які можна досягти лише завдяки застосуванню неймовірних розмірів сонячний вітрил.

Ті технології, які тестуються зараз, надають змогу лише коригувати рух штучних космічних об’єктів на навколоземних орбітах, пояснює експерт.

Їхньої потужності поки що недостатньо навіть для подорожі до найближчої планети – мова може йти, у найбільш просунутому випадку, лише про грами корисного вантажу, якщо ціллю буде, наприклад, Марс, каже Колесник.

Є також ідея використовувати у якості "сонячного вітру" дуже потужний лазер для наповнення фотонами цих вітрил. Але для його "накачки" також потрібні на борту космічного апарату енергетичні установки на кшталт ядерних, пояснює експерт – лише у такій конфігурації взагалі можна вести мову про подорож до найближчих зірок завдяки вітрильній рушійній силі.

Колись наукова фантастика про міжзоряні подорожі набуде ознаки технічної спроможності, але поки що роботи над критичними технологіями у цьому напрямку займуть не одне десятиліття, вважає Андрій Колесник.

Теги за темою
КосмосNASAМарс
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Реформа ОСББ – просто обман: експерт попередив про небезпеку
Знай
2025-04-29T20:12:44Z
Скільки днів вступники в магістратуру складатимуть іспити
24tv
2025-04-29T19:51:35Z
Чоловік Олени Кравець зізнався, як змінилися їхні життя під час війни
GlavRed
2025-04-29T19:51:31Z
Поки більшість говорили російською: хто з героїв "Холостяка" був україномовним
24tv
2025-04-29T19:51:18Z
Як зберегти чуйність при висвітленні війни
Детектор М
2025-04-29T19:31:07Z
Марцінків запитав жителів Івано-Франківська, чи можна бити дітей за російську мову
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T19:30:26Z
На порталі Кабміну зареєстрували петицію із закликом створити систему захисту від домагань в університетах
Детектор М
2025-04-29T19:13:22Z
Чеські розробники представили модернізовану реактивну систему залпового вогню RM-70 Vampire 4D
InternetUA
2025-04-29T19:13:12Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Новий рекорд: скільки разів за 100 днів президентства Трамп грав у гольф
Telegraf
2025-04-29T20:06:24Z
«Обираємо больові точки». Зеленський про санкції проти Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:03:57Z
Після визнання КНДР участі у війні Південна Корея не передумала забирати її солдатів
Лига
2025-04-29T19:48:11Z
Зеленський: Готуємося до розмови з Америкою про нові санкційні кроки
УкраинФорм
2025-04-29T19:46:05Z
Цього літа Росія готує щось, прикриваючись військовими навчаннями - Зеленський
Gazeta UA
2025-04-29T19:45:47Z
Келлог: пропозиція Путіна про "триденне перемирʼя" – абсурд
Европейская правда
2025-04-29T19:45:40Z
Олексій Якубін пояснив, як Трамп планує закінчити війну: "З росіянами вирішив торгуватися"
Знай
2025-04-29T19:43:54Z
Важливо й надалі тиснути на російські мережі впливу, виробництва і торговельні операції - Зеленський
УкраинФорм
2025-04-29T19:43:45Z
Що набивають шанувальники тату у 2025 році: 5 трендів, актуальних просто зараз
24tv
2025-04-29T19:45:04Z
"Боляче": дружина Віктора Павліка крізь сльози розповіла про серйозний діагноз сина
GlavRed
2025-04-29T19:33:52Z
"Щось таке робили": Злата Огнєвіч висловилася про побачення з Тарасом Цимбалюком
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Акторка театру опублікувала нові свідчення про насильство режисера Білоуса
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T19:15:27Z
3 найкращі українські серіали: Андрій Ісаєнко назвав стрічки, яке можуть стати культовими
24tv
2025-04-29T18:54:55Z
"У пана Юрія розкупили усе": історія одного дива на "Книжковій країні", яке розчулило мережу
24tv
2025-04-29T18:54:09Z
Єфросиніна, Тишкевич і не тільки: Богдана Бенюка розкритикували за позицію щодо домагань у ВНЗ
24tv
2025-04-29T18:33:30Z
Що вдягнути зі шкіряною курткою жінці: наймодніші образи сезону 2025
GlavRed
2025-04-29T18:27:41Z
Що одягнути під піджак: як створити стильні образи на будь-який випадок
GlavRed
2025-04-29T18:27:29Z
Після індексації пенсій частина одеситів втратить субсидію на оплату комуналки: хто в зоні ризику
Политека
2025-04-29T20:01:07Z
Податкова отримає дані про рахунки і сейфи українців: кому ще нададуть доступ
Хвиля
2025-04-29T19:45:05Z
Мільярдер Рей Даліо спрогнозував крах світового грошового порядку
InternetUA
2025-04-29T19:34:50Z
Підсанкційні російські танкери відновили постачання нафти – Bloomberg
iPress
2025-04-29T19:25:52Z
Білий дім анонсував зменшення мит на іноземні деталі, необхідні для виробництва автомобілів у США
iPress
2025-04-29T19:25:36Z
Родовища залізної руди в Україні: де найбільші запаси копалин, які оцінюють в трильйони доларів
24tv
2025-04-29T19:15:07Z
В Україні збільшать штрафи за шкоду заповідникам у 50 разів
1News
2025-04-29T19:09:09Z
Пенсії в Одесі: хто отримає збільшені виплати у травні, названо суми доплат
Политека
2025-04-29T19:01:59Z
Лихоманка у долара: українцям дали пораду щодо заощаджень
Хвиля
2025-04-29T19:00:59Z
У Швеції невідомий застрелив щонайменше трьох людей
Украина Криминальная
2025-04-29T20:12:08Z
Дніпро під масованою атакою російських дронів: виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:09:46Z
На Сумщині рятувальники під час гасіння пожежі потрапили під повторний обстріл РФ
УкраинФорм
2025-04-29T19:18:11Z
У військовій лабораторії на околицях Бухареста стався вибух, загинула жінка
Европейская правда
2025-04-29T19:10:20Z
У Львові підлітки скоїли подвійне самогубство
Подробности
2025-04-29T19:06:29Z
Стрілянина у Швеції: загинули три людини, поліція розшукує підозрюваного
24tv
2025-04-29T19:00:49Z
Чоловік хотів отримати допомогу і втратив майже 19 тис. грн
InternetUA
2025-04-29T18:58:53Z
Зістрибнули тримаючись за руки: у справі самогубства підлітків у Львові знайшли дивні обставини
Telegraf
2025-04-29T18:45:48Z
У Львові загинули двоє підлітків, випавши з балкона 16 поверху
Комсомольская правда
2025-04-29T18:34:18Z
Мухи миттєво зникнуть: найкращі натуральні засоби проти комах
GlavRed
2025-04-29T19:27:58Z
Як сходити на пікнік і не отримати харчове отруєння
24tv
2025-04-29T17:22:16Z
Їсти чи боятися: що насправді робить соя з організмом жінки
24tv
2025-04-29T16:36:25Z
Зелена терапія: як висаджування дерев у лікарнях змінює обличчя української медицини
TSN
2025-04-29T14:51:59Z
Надлишок жиру може викликати ще одне небезпечне захворювання
24tv
2025-04-29T14:30:15Z
Пришвидшити ріст помідорів можна звичайною шпилькою – це найкращий спосіб
24tv
2025-04-29T14:18:04Z
Уколи ботоксу: кому допоможуть розгладити зморшки, а кому зашкодять
Комсомольская правда
2025-04-29T13:52:01Z
Ліки увійшли в трійку категорій витрат українців - дослідження
Gazeta UA
2025-04-29T13:36:22Z
Гарячий чи холодний: який чай насправді корисніший, відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-04-29T13:27:55Z
Вибухи у Дніпрі: РФ здійснює масовану атаку Shahed на місто
Факти ICTV
2025-04-29T20:01:03Z
Лінія фронту станом на 29 квітня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T19:54:37Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22.00 29.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-29T19:54:12Z
На фронті за добу - 125 боєзіткнень, найгарячіше на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-29T19:51:21Z
"Небезпечні місця": деталі екстреної евакуації з Дніпропетровської області
GlavRed
2025-04-29T19:27:43Z
У Торецьку відбуваються лобові штурми: військовий розповів про бої за місто
GlavRed
2025-04-29T19:27:21Z
Били та душили: російські окупанти зґвалтували вагітну жінку до втрати дитини
FaceNews
2025-04-29T19:03:41Z
Росіяни обстріляли Дніпровський район Херсона з артилерії, поранена жінка
УкраинФорм
2025-04-29T19:01:34Z
Загарбники вдень атакували два райони Харківщини, поранений цивільний
УкраинФорм
2025-04-29T18:57:32Z
Менше черг і яскраві кадри: у Хорватії зачаїлась гідна альтернатива Колізею
24tv
2025-04-29T20:06:06Z
Ви полюбите її більше за суші: готуємо собу – японську локшину, яку ви полюбите назавжди
24tv
2025-04-29T19:57:19Z
Перець припинив рости після висадки в ґрунт: ось що робити
24tv
2025-04-29T19:21:09Z
Еверест не для всіх: Непал встановив суворі обмеження на підкорення найвищої гори у світі
24tv
2025-04-29T18:24:49Z
Хто зі знаків зодіаку у травні наважиться прийняти доленосне рішення
24tv
2025-04-29T18:09:32Z
Як захистити дім від мурашок: прості та ефективні способи
24tv
2025-04-29T18:00:46Z
Коштує більше за дорогоцінні метали: яка найдорожча їжа в світі і чому в неї така ціна
24tv
2025-04-29T17:06:47Z
Що зробити, щоб огірки не гірчили: 5 речей, які треба додати в лунку
24tv
2025-04-29T17:06:35Z
Подвір'я виглядатиме надзвичайно яскраво: ось чим потрібно підживити самшит
24tv
2025-04-29T16:06:35Z
«Динамо» – «Шахтар». Визначився час початку фіналу Кубка України з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T20:13:56Z
Бергвалль підписав новий контракт із Тоттенгемом
Football.ua
2025-04-29T19:55:29Z
Лунін на радарі Галатасарая
Football.ua
2025-04-29T19:54:53Z
Лишень Бєсєдіна отримав нового наставника
Football.ua
2025-04-29T19:52:37Z
Ексдружина легенди Динамо опублікувала гаряче фото у ефектному образі
24tv
2025-04-29T19:51:05Z
Челсі націлився на Роджерса
Football.ua
2025-04-29T19:25:43Z
Ексчемпіон UFC Нганну скоїв смертельне ДТП у Камеруні - ЗМІ
Подробности
2025-04-29T19:22:33Z
Глейкер Мендоза пропустить решту сезону через травму
Football.ua
2025-04-29T19:22:08Z
Реал Мадрид продовжить контракт з Тібо Куртуа до 2028 року
360ua.news
2025-04-29T19:12:47Z
Полювання за Chrome. Ці найбільші компанії мріють купити браузер у Google
InternetUA
2025-04-29T19:58:30Z
Польща направить у космос другого в історії країни астронавта
УкраинФорм
2025-04-29T18:37:19Z
Amazon запустив перші супутники для глобального інтернету, який стане конкурентом Starlink
Подробности
2025-04-29T18:36:55Z
Пролежав на дні 80 років: затонулий американський авіаносець показали на нових фото
Telegraf
2025-04-29T18:27:34Z
Повідомлення розміром лише 2 КБ здатне зламати ваш телефон: експерт вказав на небезпеку
InternetUA
2025-04-29T17:58:22Z
lifecell запустив 5G роумінг у 61 країні: де абоненти отримають доступ
Хвиля
2025-04-29T17:45:46Z
Конкурент GPT. Meta випустила автономний додаток на базі штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-04-29T17:36:19Z
Цей дешевий аксесуар повільно “вбиває” ноутбук
InternetUA
2025-04-29T17:27:57Z
Вуглекислий газ став джерелом безкоштовного палива: що придумали вчені
Фокус
2025-04-29T17:27:50Z
Цей занижений Roush F-150 не боїться різких поворотів та ризиків
Топ Жир
2025-04-29T20:00:14Z
Гендиректор Slate заявляє: час відмовитися від величезних екранів і повернути радість до водіння
Топ Жир
2025-04-29T18:45:22Z
На виставці в Бірмінгемі дебютували три cенсаційні електромобілі Renault
AutoCentre
2025-04-29T18:01:53Z
Можна "влетіти" на гроші: які штрафи за перевищення швидкості у Польщі
24tv
2025-04-29T17:06:05Z
Моторні оливи для дизелів з DPF-фільтром
AutoCentre
2025-04-29T16:40:39Z
Погані новини для водіїв та "перекупів": уживані авто різко подорожчають через нові податки
Хвиля
2025-04-29T16:00:56Z
7 ознак, що час змінити пральну машину
24tv
2025-04-29T15:45:22Z
Юний водій так “відзначився” на Alfa Tonale, що автомобіль потребує повного рестайлінгу
Топ Жир
2025-04-29T15:30:08Z
Гітара на колесах: на продаж виставили найнезвичніше авто Елвіса Преслі
Фокус
2025-04-29T15:16:53Z