MY.UAНовини
Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок
Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок

Сонячне вітрило майбутнього: як NASA випробовує технологію, що наблизить людство до зірок

NASA 29 серпня повідомило про успішне розгортання сонячного вітрила у відкритому космосі – це крок, що може кардинально змінити рушії космічних кораблів. 5 вересня агентство опублікувало фотопідтвердження розгортання вітрила Advanced Composite Solar Sail System (ACS3), запущеного ще 23 квітня. У NASA пообіцяли ще більше світлин з судна.

Сонячні вітрила – не нова, але багатообіцяюча технологія. З часом вона навіть може допомогти людству досягти зірок.

24 Канал поговорив з експертом та розповідає про проєкт сонячного вітрила від NASA.

Що таке сонячне вітрило та для чого його вигадали

Сонячне вітрило – це рушій космічного корабля, який використовує тиск сонячного вітру або лазер для руху.

За аналогом вітрил на воді, де використовується енергія вітру для мандрівки, у космосі намагаються впіймати енергію фотонів, які генеруються нашим світилом та мають постійний та передбачуваний характер поведінки – так званий сонячний вітер,
– прокоментував 24 Каналу експерт з космічних питань Андрій Колесник.

Концепцію сонячного вітрила озвучили у 1920-их роках ряд вчених, зокрема британсько-індійський науковець Дж. Б. С. Холдейн та ірландський вчений Джон Бернал. Сонячні вітрила згадували й у науковій фантастиці – наприклад, в оповіданні Sunjammer Артура Кларка 1964 року.

  • У 1989 році у США оголосили конкурс на виведення у космос декількох кораблів з вітрилами, які мали б влаштувати перегони до Марсу за 500 днів. Заявки на участь подали США, Канада, Велика Британія, Італія, Китай, Японія і Радянський Союз, однак перегони так і не відбулися.
  • Першим космічним кораблем, який використав технологію сонячного вітрила, був IKAROS, запущений у 2010 році Агентством аерокосмічних досліджень Японії. IKAROS став першим успішним випадком демонстрації сонячного вітрила у космічному просторі.

Що відомо про вітрило NASA

Мета NASA щодо сонячних вітрил – забезпечити майбутні місії недорогими рушіями. Подібно до того, як вітрильний човен приводиться в дію силою вітру, сонячні вітрила використовують тиск сонячного світла для руху. Таким чином відсутня потреба в звичайному ракетному паливі.

Вітрило ACS3 використовує композитні матеріали, які розгортаються з невеликого апарата-кубсата. Композитні штанги вітрила виготовлені з гнучкого полімерного матеріалу, посиленого вуглецевим волокном.

Дані, отримані з ACS3, допоможуть у проєктуванні майбутніх більш масштабних композитних систем сонячних вітрил, які можна буде використовувати для супутників раннього попередження, розвідувальних місій навколо Землі астероїдів або реле зв'язку для пілотованих дослідницьких місій.


Вітрило NASA у лабораторії / Фото NASA

Параметри сонячного вітрила NASA складають близько 9 метрів на кожну сторону квадрата загальною площею 81 квадратний метр, воно розгортається приблизно за 25 хвилин. Набір бортових камер фіксує розгортання вітрила, щоб стежити за його формою та процесом вирівнювання.

Сонячні вітрила можуть працювати упродовж тривалого терміну, єдині обмеження якого – довговічність матеріалів та електронних систем корабля.

Як минув політ ACS3

23 квітня ACS3 запустили на ракеті Electron у межах місії Beginning Of The Swarm. 29 серпня маленький кубсат випустив вітрило, яке успішно розгорнулося у космосі, а 5 вересня NASA отримало знімки вітрила.

Корабель продовжує надсилати зображення та дані на Землю, допомагаючи краще зрозуміти, як спрацювала технологія розгортання. У NASA готуються до наступних етапів демонстрації вітрила упродовж кількох тижнів.

ACS3, який зараз обертається навколо Землі, можна побачити з Землі – це можна зробити за допомогою нової функції у застосунку NASA. В агентстві закликали людей ділитися власними фотографіями космічного корабля з хештегом #SpotTheSail.

Одне з фото вже доступне в X.

А так виглядає сам перший знімок вітрила.


Сонячне вітрило / Фото NASA

Advanced Composite Solar Sail System має чотири чорно-білі ширококутні камери, розташовані в центрі борту космічного корабля. У нижній частині фотографії видно світловідбиваючі елементи вітрила, які підтримують штанги. У верхній частині – задня поверхня однієї з сонячних панелей космічного корабля.

Зараз корабель повільно перекидається на орбіті, однак команда інженерів планує стабілізувати його після збору достатньої кількості даних. Тоді зображення вітрила мають стати більш якісними.

Чи буде дорога до зірок: яке майбутнє сонячних вітрил

Сонячні вітрила здатні наблизити реалізацію міжзоряних подорожей. На нинішньому рівні розвитку космічних двигунів подорож навіть до найближчої зірки – Проксіми Центавра, розташованої на відстані понад 4,2 світлових роки від нас – триватиме 73 000 років. Модифіковані вітрила могли б значно прискорити подорож.

Єдина проблема міжзоряного застосування сонячного вітрила – відстань до сонця, що постійно зростатиме. За законом обернених квадратів, кожного разу, коли подвоюється відстань від сонця, кількість сонячного світла, що потрапляє на певну область, зменшується на чверть.

Одне з рішень – використання потужного лазера, який надаватиме поштовх вітрилу. У 2016 році програма Breakthrough Initiatives оголосила про плани щодо місії до потрійної зоряної системи Альфа Центавра (там і розташована найближча до нас зірка Проксима) з використанням потужних лазерів.

Цікаво! Хоча у списку учасників ініціативи був Стівен Гокінг та низка західних вчених, засновники Breakthrough Initiatives – Юрій та Юлія Мільнери, російський інтернет-підприємець та його дружина. Водночас Мільнер влітку 2022 року вийшов з російського громадянства, а одна з його ініціатив – Breakthrough Listen, присвячена пошуку позаземного життя, з 2023 року розташувалася в Оксфорді, переїхавши з Каліфорнійського університету в Берклі.

Ініціатива вартістю 100 мільйонів доларів, створена фондом Breakthrough Initiatives, зосереджена на пошуку техносигнатур, сигналів або вказівок на технологічно розвинуті позаземні цивілізації.

В теорії лазерні вітрила можуть розвивати швидкість у 20% від швидкості світла. Це зробить Альфу Центавра доступною всього за 20 років.

Сонячне вітрило як засіб рушійної сили для космічних апаратів набув шаленої популярності разом з іншими "екзотичними" рушійними системами подолання неосяжного космічного простору завдяки розвитку відповідного напрямку наукової фантастики у другій половині минулого сторіччя,
– прокоментував 24 Каналу Андрій Колесник, експерт з дослідження космосу.

Предметом технологічних пошуків залишалось винаходження специфічного матеріалу, який був би одночасно надлегким та міг би витримувати протягом багатьох років/десятиліть суворі космічні умови.
Для того, щоб рухатись всередині Сонячної системи, потрібні шалені швидкості, які можна досягти лише завдяки застосуванню неймовірних розмірів сонячний вітрил.

Ті технології, які тестуються зараз, надають змогу лише коригувати рух штучних космічних об’єктів на навколоземних орбітах, пояснює експерт.

Їхньої потужності поки що недостатньо навіть для подорожі до найближчої планети – мова може йти, у найбільш просунутому випадку, лише про грами корисного вантажу, якщо ціллю буде, наприклад, Марс, каже Колесник.

Є також ідея використовувати у якості "сонячного вітру" дуже потужний лазер для наповнення фотонами цих вітрил. Але для його "накачки" також потрібні на борту космічного апарату енергетичні установки на кшталт ядерних, пояснює експерт – лише у такій конфігурації взагалі можна вести мову про подорож до найближчих зірок завдяки вітрильній рушійній силі.

Колись наукова фантастика про міжзоряні подорожі набуде ознаки технічної спроможності, але поки що роботи над критичними технологіями у цьому напрямку займуть не одне десятиліття, вважає Андрій Колесник.

Теги за темою
КосмосNASAМарс
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кадри ОЗУ "Монако" при владі: Які статки приховує начальник акцизу ДПС Сумської області Микола Оленич, якого затримали на хабарі
Antikor
2025-04-03T06:06:26Z
Пам’яті сержанта Вадима Горшкова
УкраинФорм
2025-04-03T06:03:16Z
Сповнений оптимізму: Міша Крупін розповів про службу в ЗСУ
Факти ICTV
2025-04-03T05:48:33Z
Наводив жах на танки РФ: що відомо про NLAW, який став справжнім порятунком для України
InternetUA
2025-04-03T05:43:20Z
Культурний план. Чого очікувати від нової стратегії розвитку культури до 2030 року?
Детектор М
2025-04-03T05:39:57Z
В Україні заборонили рекламу азартних ігор
Детектор М
2025-04-03T05:39:16Z
"За такої невизначеності у світі ми маємо перебувати у спокої та рівновазі"
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:43Z
Носійку тифу впізнали за почерком
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:40Z
Схематоз на дровах. Продавці сала і косметики, наркоділки і фармацевти – нові поставщики деревини для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-03T05:36:38Z
Глава Пентагону проігнорує "Рамштайн" – Defense News
Лига
2025-04-03T06:06:50Z
Китай у відповідь на мита Трампа заявив про «контрзаходи для захисту своїх інтересів»
Комсомольская правда
2025-04-03T06:06:28Z
Україні потрібно бути святішою за Папу Римського: Іванна Климпуш-Цинцадзе - про шлях вступу до ЄС
GlavRed
2025-04-03T06:06:19Z
Акції Apple падають, оскільки тарифи Трампа націлені на ланцюг постачання
Portaltele
2025-04-03T06:04:49Z
Військовий експерт Олег Жданов: У нас є шанси стримати новий масштабний наступ росіян
Комсомольская правда
2025-04-03T06:04:22Z
США ввели мита проти... безлюдних островів. Росії нові тарифи не торкнулись
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:03:29Z
Євросоюз готує контрзаходи на мита США, якщо переговори зазнають невдачі - фон дер Ляєн
УкраинФорм
2025-04-03T06:00:49Z
Ізраїль наступає у Газі для захоплення "великої території", родини заручників проти
Лига
2025-04-03T06:00:08Z
Нова ера торгівельних відносин США. Усе про тарифи Трампа і причини їх введення
Telegraf
2025-04-03T05:57:55Z
ППО збила 28 із 39 дронів: в Повітряних Силах розповіли про перебіг нічної атаки та постраждалі регіони
ZN UA
2025-04-03T06:07:50Z
Підвищення тарифів на газ у Києві: скільки доведеться платити за кубометр по-новому
Политека
2025-04-03T06:03:01Z
Брав участь у звільненні Київщини. Згадаймо Героя України Анатолія Лоюка
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:00:51Z
На Тернопільщині службова недбалість посадовця спричинила екологічних збитків на суму понад ₴1,7 млн
Украина Криминальная
2025-04-03T05:57:38Z
Мінус ще 1390 окупантів: втрати ворога на 3 квітня
24tv
2025-04-03T05:48:11Z
Карта бойових дій в Україні станом на 3 квітня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:45:37Z
За крадіжки тактичного спорядження з підприємства судитимуть мешканця Львова
Украина Криминальная
2025-04-03T05:42:54Z
Вп'яте за тиждень росіяни обстріляли Харків: наслідки нічної атаки
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:39:19Z
У Києві закриють шість станцій метро: у чому причина
Хвиля
2025-04-03T05:36:59Z
9 найкращих серіалів про моду, які надихнуть на власний стиль
Вива
2025-04-03T06:00:53Z
"Хороша публіцистика завжди апелює до тонких моментів, зрозумілих людям конкретно в цей історичний момент"
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:58Z
"Іконопис дарує внутрішній спокій і допомагає знайти сили"
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:33Z
Найцікавіші нові серіали квітня 2025 року
ITC
2025-04-03T05:07:19Z
Пропутінська співачка Нетребко повертається на сцену Лондонської Королівської опери
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T04:12:12Z
Букмекери прогнозують Сербії на Eurovision Song Contest зараз поки що 32-й щабель. Princ — сербський співак.
FM-TV
2025-04-03T02:30:54Z
Санті Дімопулос ставлять уколи в живіт - що сталося
GlavRed
2025-04-02T23:27:40Z
Vlad Darwin & Denys Hryshchuk – "Три спроби" – 7 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-02T23:16:43Z
Третя дружина Сергія Тігіпка публічно зізналася в нескінченному коханні
GlavRed
2025-04-02T22:27:45Z
Нові тарифи Трампа: для українських експортерів відкриваються нові можливості
ZN UA
2025-04-03T06:07:51Z
Експорт українського насіння зріс у шість разів
Agravery
2025-04-03T06:07:38Z
Торговельна війна США: повний список нових мит для країн
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T06:06:37Z
В останню хвилину Amazon подав заявку на придбання TikTok
InternetUA
2025-04-03T06:01:26Z
Обсяг споживання білкових продуктів у свинарстві суттєво зменшився
AgroPortal
2025-04-03T06:00:21Z
Фондовий ринок США втратив понад 2 трильйона доларів , - FT
Antikor
2025-04-03T05:42:03Z
Трамп спровокував стрімкий обвал цін на нафту
24tv
2025-04-03T05:36:59Z
Державні облігації програють валюті в боротьбі за заощадження. Що з цим робити
ZN UA
2025-04-03T05:34:00Z
«Агротрейд» розпочав посівну кампанію з гірчиці
Agravery
2025-04-03T05:21:10Z
Після 8 голів у першому матчі: Барселона мінімально здолала Атлетіко у півфіналі Кубка Короля
24tv
2025-04-03T06:06:15Z
УПЛ. Матчі 23-го туру футбольної Прем'єр-ліги пройдуть 4-7 квітня
УкраинФорм
2025-04-03T05:57:09Z
Сімеоне: Може статись так, що великий суперник перевершує вас
Football.ua
2025-04-03T05:45:39Z
Дмитро Підручний врятував біатлонну федерацію
Gazeta UA
2025-04-03T05:36:58Z
Зубков забив приголомшливий переможний гол і "підірвав" оваціями стадіон у Туреччині
Antikor
2025-04-03T05:33:56Z
Флік: Требл? Мріяти — це добре
Football.ua
2025-04-03T05:27:14Z
Наставника "Реала" судитимуть за шахрайство: Карло Анчелотті дав покази в суді
Antikor
2025-04-03T05:12:04Z
Атлетіко Мадрид — Барселона 0:1 Відео гола та огляд матчу Кубка Іспанії
Football.ua
2025-04-03T05:01:38Z
Челсі — Тоттенгем. Напередодні
Football.ua
2025-04-03T04:51:52Z
Період важливих змін: що відбудеться у 2025 році за датою народження
GlavRed
2025-04-03T05:33:35Z
Урожай здивує: як і чим підживити полуницю
Gazeta UA
2025-04-03T05:00:19Z
Куртка пахне, як після марафону? П'ять хитрих способів повернути їй свіжість без прання
Знай
2025-04-03T04:51:31Z
Чим відрізняються 2 дівчини: лише геній головоломок вгадає за 19 секунд
GlavRed
2025-04-03T04:27:25Z
Пісні голубці: цікавий рецепт з Одеської області
Фокус
2025-04-03T04:06:00Z
То правда чи міф: чи потрібно знімати піну з бульйону під час варіння
24tv
2025-04-03T03:09:53Z
Цим чотирьом знакам вдасться усе і навіть більше - астрологиня зробила приголомшливий прогноз
Gazeta UA
2025-04-03T03:09:07Z
Невибаглива, але прибуткова: чи є місце для цесарок в українському птахівництві
AgroPortal
2025-04-03T03:00:25Z
Дівам треба налагодити особисте життя: гороскоп на 3 квітня
24tv
2025-04-03T02:03:24Z
На Харківщині за добу внаслідок ворожих ударів постраждали семеро людей
УкраинФорм
2025-04-03T06:03:11Z
Удар балістикою по Кривому Рогу: кількість постраждалих зросла до 17, четверо людей загинули
УкраинФорм
2025-04-03T05:51:35Z
Для нього спорудили спеціальний склеп: як виглядає могила київського авторитета "Прища" та як його вбили
Telegraf
2025-04-03T05:21:03Z
Раніше судимий росіянин повернувся з війни та зґвалтував 13-річну дівчинку, – ЗМІ
24tv
2025-04-03T05:18:12Z
Кількість постраждалих у Кривому Розі зросла до 17, серед них є діти
Комсомольская правда
2025-04-03T05:16:13Z
В Ірландії вилучили канабісу на €2,2 мільйона
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:44Z
На Херсонщині за добу четверо цивільних дістали поранення внаслідок російських ударів
УкраинФорм
2025-04-03T04:54:02Z
Щоб не мобілізували працівників – плати 500 доларів: В Одесі поліцейські наживалися на хабарах від представників малого бізнесу
Antikor
2025-04-03T04:24:51Z
Шахраї, обіцяючи «допомогу» від ООН та UNICEF, ошукали двох жінок на 95 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-03T04:21:06Z
Угорщина розгортає війська: що сталося
ГЛАВКОМ NET
2025-04-03T05:42:28Z
Виробники ліків так і не знизили ціни, хоч і перестали сплачувати за маркетинг, – депутат "СН"
24tv
2025-04-03T05:36:47Z
Виявили фактор, який майже вдвічі підвищує ризик депресії
24tv
2025-04-03T05:03:24Z
Без розводів і втрати кольору: як почистити тканинний диван
Gazeta UA
2025-04-03T04:10:16Z
Наука каже, що існує ідеальний час для фізичних вправ, якщо ви хочете прожити довше
24tv
2025-04-03T03:45:38Z
З гіпертонією на бойові завдання? Чи мобілізуватимуть чоловіка з такою хворобою
Telegraf
2025-04-02T22:24:10Z
Секрет врожаю чи зайва робота: експерт розповів, чи потрібно пасинкувати томати
GlavRed
2025-04-02T20:27:36Z
Чехія інвестує €100 млн на оновлення українських лікарень
iPress
2025-04-02T19:58:59Z
Ви робите це неправильно: як потрібно зберігати розрізаний лимон
24tv
2025-04-02T19:12:29Z
Астероїд, що налякав усіх, не такий, як усі: отримано його найчіткіше зображення
Фокус
2025-04-03T05:51:52Z
Топ-6 нестандартних способів використання USB-накопичувача
InternetUA
2025-04-03T05:01:00Z
Магнітна буря 3 квітня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-04-03T04:36:17Z
У Німеччині 3D-принтер допоміг утилізувати майже 2 мільйони тонн сміття
InternetUA
2025-04-03T04:34:38Z
Tinder запропонував пофліртувати зі штучним інтелектом, щоб позбутися страху перед побаченнями
InternetUA
2025-04-03T04:01:40Z
У Німеччині ШІ буде з'ясовувати, хто з містян не сортує сміття і блокуватиме їм доступ до контейнера
InternetUA
2025-04-03T03:33:36Z
Україну атакувала майже 7-бальна буря: «трусити» буде майже 2 тижні
GlavRed
2025-04-03T03:27:12Z
Має здібності 6-річної дитини: в Китаї створили людиноподібного робота зі штучним інтелектом
Фокус
2025-04-03T02:06:19Z
Інсайдер повідомив про затримку виходу Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-03T01:01:10Z
Назвали лідера світового ринку нових авто
Gazeta UA
2025-04-03T05:57:45Z
Італія посилить охорону дилерських центрів Tesla після знищення 17 машин
InternetUA
2025-04-03T05:16:50Z
Genesis представляє вражаючий X Gran Coupe та кабріолет на базі G90
Топ Жир
2025-04-03T04:30:04Z
Вп'ятеро більший шанс вижити на дорозі: поліція розкрила простий секрет безпеки
Хвиля
2025-04-03T04:24:22Z
Перше місце у світі: експерти назвали найпродаваніший автомобіль 2025 року
GlavRed
2025-04-03T03:27:20Z
Hyundai представляє новий Ioniq 6 та натякає на довгоочікуваний 6 N
Топ Жир
2025-04-03T01:45:56Z
Новий кросовер Hyundai Nexo FCEV на водневих паливах: підвищений комфорт і сенс
Топ Жир
2025-04-03T01:30:42Z
Що символізує велике решітчасте бачення мінівена Faraday X Super One?
Топ Жир
2025-04-03T01:00:24Z
Оновлений інтер’єр Polestar 2 на 2026 рік залишається незмінним ззовні, але має значні вдосконалення всередині
Топ Жир
2025-04-03T00:30:14Z