Минуло 7 мільярдів років тому, і час розквіту зореутворення у Всесвіті починає сповільнюватися. Як могла виглядати наша галактика Чумацький шлях у той час?
Астрономи знайшли підказки за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба NASA. Ними виявився космічний знак питання, що є результатом рідкісного вирівнювання в просторі світлових років, пише Science NASA.
"Ми знаємо лише про три-чотири випадки появи подібних конфігурацій гравітаційних лінз у всесвіті, який можна спостерігати. Це робить знахідку захоплюючою, оскільки вона демонструє потужність Вебба та припускає, що тепер, можливо, ми знайдемо більше таких", – говорить астроном Гійом Депре член групи, яка представляє результати Вебба.
Хоча цю область раніше спостерігали за допомогою космічного телескопа Хаббла NASA, пилово-червону галактику, яка утворює інтригуючу форму знака питання, вдалося побачити лише Веббу. Це результат того, що довжини хвилі світла, які виявляє Хаббл, потрапляють у пастку космічного пилу, тоді як довші хвилі інфрачервоного світла можуть проходити та виявлятися приладами Вебба.
Астрономи використовували обидва телескопи для спостереження за скупченням галактик MACS-J0417.5-1154, яке діє як збільшувальне скло, оскільки скупчення настільки масивне, що спотворює тканину простору-часу. Це дає змогу астрономам бачити підвищені деталі в набагато більш віддалених галактиках позаду скупчення. Однак ті самі гравітаційні ефекти, які збільшують галактики, також спричиняють спотворення, в результаті чого галактики виглядають розмазаними по небу дугами та навіть з’являються кілька разів. Ці оптичні ілюзії в космосі називаються гравітаційним лінзуванням.
Червона галактика, виявлена Веббом, разом зі спіральною галактикою, з якою вона взаємодіє, яку раніше виявив Хаббл, збільшуються та спотворюються незвичайним чином, що вимагає особливого, рідкісного вирівнювання між далекими галактиками, лінзою та спостерігачем – те, що астрономи називають гіперболічною пупковою гравітаційною лінзою. Це пояснює п’ять зображень пари галактик, які можна побачити на зображенні Вебба, чотири з яких відображають верхню частину знака питання. Крапка на знаку питання – це непов’язана галактика, яка випадково опинилася в потрібному місці та просторі-часі.
На додаток до дослідження здатності інструменту Webb NIRISS (Near-Infrared Imager and Slitless Spectrograph) виявляти місця утворення зірок у галактиці, віддаленій на мільярди світлових років від нас, дослідницька група також не змогла втриматися від виділення форми знака питання: "Це просто круто виглядає. Ось чому я захопився астрономією в дитинстві – через такі дивовижні зображення", – сказав астроном Марчін Савіцкі, один із провідних дослідників у команді.
"Обидві галактики в парі "Знак питання" демонструють активне зореутворення в кількох компактних областях, ймовірно, в результаті зіткнення газу з двох галактик. Однак форма жодної з галактик не виглядає надто зруйнованою, тому ми, ймовірно, бачимо початок їх взаємодії одна з одною", – пояснила Естрада-Карпентер.
Нагадаємо, це вже не вперше, коли астрономи бачили знак питання в галактиці. Раніше вони помітили його у верхньому кутку зображення телескопа, який залишається найбільшим і найпотужнішим з усіх, що коли-небудь були запущені в космос.
Раніше OBOZ.UA розповідав, що перші кораблі на Марс вирушать у 2026 році, а люди – у 2028-му.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!